Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Deklarata Kushtetuese e 2 korrik 1990 gurthemel i pavarsis s Kosovs

  Deklarata Kushtetuese – gurthemel i pavarsis s Kosovs

  Nesr, m 2 korrik, mbushen 16-vjet nga dita e miratimit t Deklarats Kushtetuese pr pavarsin e Kosovs nga delegatt e Kuvendit t athershm t Kosovs. Miratimi i ksaj deklarate ishte padyshim nj akt me rndsi vendimtare pr historin m t re t Kosovs e t popullit shqiptar. Ky akt politiko-juridik ishte shprehje e aspiratave t popullit t Kosovs pr liri dhe mvetsi n rrethanat e reja q po krijoheshin asokohe ndr shqiptart dhe n gjith rajonin e Ballkanit. Shuarja e autonomis po shnonte fillimin e serbizimit t Kosovs dhe n t njjtn koh paraqiste hyrje n nj periudh tepr t rnd pr shqiptart t cilt po trajtoheshin, jo vetm si qytetar t rendit t dyt, por edhe po u nnshtroheshin torturave sistematike nga regjimi kriminal serb.

  Duke qen t vetdijshm pr momentin historik para t cilit ndodhej Kosova, delegatt e athershm t Kuvendit t Kosovs, m 2 korrik t vitit 1990, miratuan publikisht (para Kuvendit t Kosovs) Deklaratn Kushtetuese, me t ciln Kosova u shpall njsi e veant n kuadr t federats s athershme jugosllave. Ky ishte nj akt historik i pritur moti dhe q shprehte aspiratat shekullore t popullit t Kosovs pr mvetsi shtetrore e territoriale nga Serbia.

  Moment politik me rndsi n ato rrethana ishte fakti se n Kosov tashm po vepronte nj lvizje e fuqishme demokratike shtetformuese n krye me LDK-n. Ishte kjo koha kur n horizont tashm dukej shprbrja e qart e ish-RSFJ-s, krijes kjo artificiale dhe krejtsisht antishqiptare e dominuar kryesisht nga ambiciet dhe politika hegjemoniste serbe.

  Dy muaj pas shpalljes s Deklarats Kushtetuese, q n popull njihet edhe si Deklarata e Pavarsis, pra m 7 shtator t vitit 1990, t njjtt delegat nxorn aktin m t lart juridik - Kushtetutn e Republiks s Kosovs dhe me kt ata edhe formalisht Kosovn e shpalln Republik.

  Por, sikundr pritej edhe n ato momente dramatike, Serbia fill pas shpalljes s Deklarats Kushtetuese vendosi gjendjen e jashtzakonshme n Kosov, duke suprimuar me forcn e tankeve t gjitha institucionet e Kosovs, duke filluar nga Kuvendi e Kshilli Ekzekutiv i tij dhe deri tek t gjitha institucionet e tjera shkencore, arsimore e kulturore.

  Nuk ka asnj dyshim se Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut, t vitit 1990, shnon piknisjen e shtetsis s Kosovs, q do t shpjer deri n ditt e sotme, kur Kosova tashm gjendet n prag edhe t pavarsis formale si shtet. N rrethanat e tashme dhe pas prfundimit t lufts, t masakrimeve, t eksodit masiv t popullit t Kosovs e t shkatrrimeve t tmerrshme, mund t thuhet se ekziston nj kontinuitet i fuqishm i prpjekjeve t popullit t Kosovs pr liri, pr pavarsi e pr shtetsi.

  Ky kontinuitet nuk mund t mohohet nga askush dhe kjo q po prjeton tash Kosova sht merit e popullit, e atyre q pr lirin e Kosovs u angazhuan politikisht dhe ushtarakisht, e atyre q u sakrifikuan dhe q dhan jetn pr lirin, pr demokracin dhe pr pavarsin e Kosovs.

  Deklarata na bashkoi n rrugn e pavarsis

  Ilaz Ramajli:
  Ka kaluar nj koh e gjat nga 2 korriku i vitit 1990. Shum ngjarje kan pasuar pas saj, por un kisha dashur t’i kujtoj lexuesit se n at koh kishin filluar t shihen shenjat e para t dekompozimit t ish-Jugosllavis dhe si bnin t gjitha ish-republikat e ish-Jugosllavis edhe ne aspironim pr njsi federale, edhe ne ishim t detyruar t ndrmerrnim hapa mbrojts kushtetues, juridik e politik, n mnyr q t jetsohet vullneti i popullit shqiptar. Qysh ather ishte fare e qart q Kosova t jet shtet sovran dhe i pavarur. Ishte koh e karakterizuar edhe me nj lvizje jashtzakonisht t fuqishme politike, q rrjedhimisht ka filluar n Kosov me paraqitjen e partive t reja politike, konkretisht t Lidhjes Demokratike t Kosovs dhe t partive t tjera, t cilat e artikulonin vullnetin e popullit t Kosovs. Natyrisht, delegatt e Kuvendit t Kosovs e prcjellin n mnyr shum t prpikt vullnetin e popullit pr Kosovn shtet sovran dhe t pavarur. Ishte kjo faza e par e nj veprimi t till legal t institucioneve legale, n mnyr q vullnetit t popullit t’i jepej forma kushtetuese juridike.

  Nuk duhet harruar se fillimisht sht paraqitur Akademia e Shkencave dhe e Arteve t Kosovs me rezolutn pr pozitn kushtetuese juridike t Kosovs dhe me pozitn e shqiptarve n kushtet e reja t krijuara. N rezolutn e ASHAK-ut ishte e formuluar shum qart pozicioni politik dhe kushtetues e juridik, q krkohej pr Kosovn dhe pr popullin e saj. Mund t themi se rndsia e Deklarats Kushtetuese pr at koh ka qen se ka filluar prfundimisht q Kosova ta marr nj rrug t mvetsis, pr ta prcaktuar fatin e saj dhe t popullit t vet.

  T gjitha ngjarjet, q kan ndodhur m pas, kan nj lidhshmri dhe jan pjes e nj procesi, e cila shpresoj se do t prfundoj kt vit me pranimin e Kosovs shtet sovran dhe t pavarur nga bashksia ndrkombtare.

  Deklarata Kushtetuese ather dhe sot e ka nj rndsi t veant, sepse e definon shum qart vullnetin e popullit t Kosovs. Ky ishte mesazh shum i qart sa i prket faktorit ndrkombtar dhe ishte nj akt, q i bashkoj qytetart e Kosovs n rrugn e tyre pr pavarsi dhe pr krijimin e shtetit sovran dhe t pavarur.

  Deklarata, projekt i pavarsis

  Akademik Mark Krasniqi:
  Po, pr do pun duhet t bhet projekti. Edhe Deklarata e 2 Korrikut ka qen projekt pr pavarsin e Kosovs. Projekt politik, q e ka rndsin e vet dhe q ka shrbyer edhe pr hartimin e Kushtetuts s Kaanikut. Kjo sht baz e zhvillimit politik t asaj kohe, e cila edhe sot mund t shrbej n shum segmente.

  Merita e ksaj deklarate sht lindja dhe fuqizimi i saj n kushte t rnda okupimi serb. Zhvillimet e mtejme jan br n kushte t reja.


  Dokument historik

  Dr. Zekeria Cana:
  Mendoj se rndsia historike e ksaj ngjarjeje t shnuar n historin e Kosovs, duhet par n dritn e rrethanave n t cilat doli kjo deklarat kushtetuese. Kemi parasysh q n marsin e vitit 1989 delegatt e Kuvendit t Kosovs e votuan amendamentin n Kushtetutn e Serbis, miratuan suprimim e Kosovs si njsi autonome e Federats Jugosllave. S’do mend ishte nj qndrim burravecllku, nj qndrim qyqar i prfaqsuesve t popullit, t zgjedhur nga populli. Thn shkoqur, ishte akti m i shmtuar i nj tradhtie kombtare. Po, megjithat, n Kosov doln forca t reja dhe nj vit m von delegatt e porsazgjedhur t ktij kuvendi u mblodhn me nj qndrim dhe nj vendosmri, dhe nxorn deklaratn, e cila sht dokumenti i par nga prfundimi i Lufts s Dyt Botrore, q shpreh vullnetin e popullit pr t’i dal zot vetvetes. sht nj qndrim guximtar, stoik, n kohn kur Kosova sht e mbushur me ushtri dhe polici serbe, n kohn kur terrori serb prjashtonte njerzit nga puna, dbohen nga banesat, kur ushtar shqiptar kthehen n arkivole nga Armata Jugosllave, njerzit rrahn pr vdekje pa asnj faj.

  Kjo deklarat ka dy dimensione: dimensioni i brendshm i Kosovs pr t qen e pavarur dhe dimensioni i jashtm ndrkombtar. Ktu merr pesh edhe m shum Deklarata e 2 Korrikut, sepse e sensibilizoi faktorin ndrkombtar n prkrahje t shtjes s drejt t Kosovs. Deri ather ishte ngritur komploti i heshtjes pr Kosovn. N bot pak kishte deprtuar e vrteta pr Kosovn. Prpjeka m e madhe jona ather ishte q t deprtonim n bot me t vrtetn dhe vetm t vrtetn pr Kosovn. Nga kjo an, do t theksoj n mnyr t veant guximin e delegatve. Ata e than fjaln e tyre duke rrezikuar vetveten dhe familjen. Pas ksaj delegatt u shtrnguan ta braktisin Kosovn, sepse i priste arrestimi nga policia serbe.

  Nga perspektiva historike, rndsia e ksaj deklarate mund t mohet edhe m shum nga distanca kohore. Ata q do t merren me studimin e historis m t re t Kosovs duhet t jen shum t vmendshm, t bjn analizn e t gjitha rrethanave dhe t gjitha kushteve n t cilat doli Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut 1990.

  Deklarata e pavarsis

  Halit Muharremi:
  Duke medituar 16 vjet pas shpalljes s Deklarats Kushtetuese, e cila n historin m t re t Kosovs njihet si Deklarata e Pavarsis, mendoj se dy ngjarje t mdha e shnuan vitin 1990 q me pietet dhe mburrje do t kujtohen brez pas brezi: Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut dhe Shpallja e Republiks s Kosovs, prkatsisht, miratimi dhe shpallja e Kushtetuts s Republiks s Kosovs, m 7 Shtator t t njjtit vit, si aktin m t lart politik dhe juridik t nj shteti. Ndrkaq, fundshekullin e XX do ta pasojn edhe vendimet dhe aktet e tjera jo m pak t rndsishme se dy t parat: Rezoluta mbi shpalljen e Republiks s Kosovs shtet sovran dhe i pavarur e 22 shtatorit, Referendumi pr Republikn e Kosovs shtet sovran dhe i pavarur q u mbajt nga 26-30 shtator t vitit 1991 dhe lufta lirimtare e popullit t Kosovs.

  Vlen q t prkujtohet se Kosova e viteve tetdhjet u gjet n nj situat shum t vshtir, pr shkak t synimeve agresive t pushtetit serb q t zhbj gjithka shqiptare, duke prdorur t gjitha mekanizmat e presionit dhe t dhuns n mnyr q t’i nnshtroj shqiptart dhe Kosovn.

  Pas suprimimit t subjektivitetit politik dhe kushtetues-juridik t Kosovs nga ana e Serbis, prmes ndryshimeve kushtetuese t dhunshme, pr popullin e Kosovs dhe klasn e saj politike dhe intelektuale u shtrua dilema hamletiane - t jesh apo t mos jesh. N kto rrethana u lind Alternativa politike (LDK), si lvizje politike mbarpopullore, nn udhheqjen e presidentit legjendar, Dr. Ibrahim Rugova, e cila krijoi nj platform politike sui generis, pr nj status t ri pr Kosovn. Duke u nisur nga e drejta universale pr vetvendosje dhe prcaktimin se vullneti i popullit sht baz e pushtetit shtetror, Kuvendi i Kosovs, m 2 korrik 1990, miratoi dhe shpalli Deklaratn Kushtetuese, prkatsisht, Deklaratn e Pavarsis. Tani ndodhemi n nj faz t re kur nga institucionet e pushtetit shtetror t Kosovs, me t drejt krkohet njohja e pavarsis, ndrsa nga faktori ndrkombtar krkohet q t bisedohet pr status.

  Edhe n qoft se do t ket biseda, ato duhet t bhen me institucionet relevante ndrkombtare, mbi bazn e platforms politike dhe juridike t prcaktuar m par, si sht prcaktuar n aktet e prmendura edhe rezoluta e fundit e Kuvendit aktual t Kosovs e miratuar koh m par.

  Shpalljen e Deklarats Kushtetuese t gjith shqiptart, kudo q jan, e kan prjetua si fitore t tyren.


  Ajete ZOGAJ
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-07-2006 m 03:43
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Nesr shnohet 16-vjetori i Deklarats Kushtetuese

  T dieln, m 2 korrik, n orn 11:00, organizohet shnimi i 16-vjetorit t shpalljes s Deklarats Kushtetuese t 2 Korrikut 1990. Me kt rast Kryetari i Kuvendit t Kosovs, z.Kol Berisha, ka ftuar ish-delegatt e Kuvendit t Kosovs, t prbrjes s legjislaturs 1989-1992, dhe deputett e tashm t Kuvendit t Kosovs, q t marrin pjes n shnimin e ksaj ngjarjeje t rndsishme, e cila do t mbahet nesr n Kuvendin e Kosovs. N kt ngjarje do t marrin pjes edhe presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu, dhe kryeministri Agim eku.
  Kryetari i Kuvendit t Kosovs, Kol Berisha, fton ish-delegatt e Kuvendit t Kosovs, t prbrjes s legjislaturs 1989-1992, t cilt shpalln Deklaratn Kushtetuese t 2 Korrikut 1990 dhe deputett e tashm t Kuvendit t Kosovs, q t marrin pjes n shnimin e ksaj ngjarjeje t rndsishme, e cila do t mbahet n hollin e Kuvendit t Kosovs.Shnimin e ksaj ngjarjeje do ta madhshtojn me pjesmarrjen e tyre edhe presidenti i Kosovs, Fatmir Sejdiu, dhe kryeministri i Kosovs, Agim eku.Do t ket nj fjal rasti pr rndsin e 2 Korrikut dhe nj koktej modest, thuhet n nj njoftim t lshuar nga Zyra pr marrdhnie me media

  RTK 01/07/2006 12:52:55
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-07-2006 m 03:44

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Me Daten 02 -1992-en- Korriku e Shenuar ne Histori "Kaqanik" u Shpall Kosova Republik e Pavarur...Nga Dore e Bekuar: Lideri DR.RUGOVA:

  ...ISHTE DITA ME MADHESHTORE QE KAM PERJETUAR NE JETEN TIME...

  Por ishte,dhe dita me delikate,nga dore e zez e (barbarizmit sllav) qe shtroi dhunen,mbi drejtesin, dhe popullin civil, te pafajshem, shqiptar...Kishte rrahje, burgosje, arratisje, tortura,mbi KOSOVEN e vuajtur, shumvjeqare!!!!

  Keshtu ishte mesuar, dhe i duruar, Shqiptari...Kaluan vite me radh... E dhuna e Terrorit Sllav, nuk pati te ndalur, e as te ngopur, mbi Trupin, dhe Kokat tona.Shqipare...

  Kaluan Vite me radh,qe njeriu i shquar, Dr.RUGOVA: E qoi KOSOVEN me hapa perpara... duke iu permbajtur qdo dhune dhe provokimeve (qnjerzore) nga Millosheviqi! i cili, u perpoq ta shfrytezoi durimin e Dr.RUGOVES.
  me Politiken prapagande,te Komunizmit Serb!

  Duke e quajtur, Terrorist!
  duke u perpjekur, me gjitha forcat qe i pati,per ta shkatrruar,Trollin Shqiptar, Te Kosoves Dardane...

  Gjuhen,Traditen, Kulturen, Shkollat,Univerzitetin,e tje...Ku ma ne fund erdhi dhe deri te Shfarosja,e te zhvendosurit e Dy-milion Banorve nga KOSOVA...
  Ne Vitet -1998-99-en.Ku u perhap Lufte e madhe...Ne mes Forcave Serbe, dhe ato te Ushtrise Shlirimtare te Kosoves.Te Organizuar nga Komadanta te ndryshem,Shqiptar...

  "ISHIN VITET ME TE TMERRSHME NE "HISTORIN E KOSOVES"!!!
  PAS "LUFTES SE DYTE BOTNORE...


  ...DHIMBJE E PAZAVENDSUESHME PER KOSVEN DHE RAJONIN SHQIPTAR QE PERJETUAN POPULLI I KOSOVES...

  PER NENAT DHE BABAT E TE "RENVE DESHMOR" QE IA FALEN BIJT/AT...KOSOVES MARTIRE...LAVDIIIIIII...

  SOT DHE SOT...
  ME LEJONI QE TE NDAJ "GEZIMIN E DHIMBJEN" DARSMEN E VDEKJEN" DUKE E PERKUJTUAR DHE NJI HERE 02-KORRIKUN E VITIT TE 1992-TEN: TE DITES ME TE GUXIMSHME NE HISTORIN E KOSOVES.TE EPOKES DR.RUGOVES TE MADHIT SHQIPTAR... LIDER I KURAJOS I URTESIS I TOLERANCES I PENES DHE FJALES...LAVDIIIII...DR RUGOVA:


  ....PERHERA TE KUJTOJM DASHURIN QE KISHIM PER TY... DHE DO E RUAJM PERGJITHMON... FAMILJA E NGUSHT E YTE... DHE MBAR FISI RUGOVA...LAVDIIII...

  NGA BIJA HAJLA E RUGOVES.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-07-2006 m 03:39
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  N mnyr solemne u shnua 16 vjetori i shpalljes s Deklarats Kushtetuese t 2 korrikut

  “Dita e 2 Korrikut t vitit 1990 do t mbetet n historin moderne t Kosovs si Dit e Pavarsis, me t ciln nisi procesi i gjat institucional pr pavarsimin e vendit ton, por edhe pr lirin dhe demokracin e re q kemi krijuar”, ka deklaruar me kt rast presidenti Sejdiu.
  T dieln, pikrisht n vendin ku m 2 korrik t vitit 1990 u shpall Deklarata Kushtetuese, me nj solemnitet rasti, i cili ishte organizuar nga kryeparlamentari, Kol Berisha, u shnua 16-vjetori i i ksaj ngjarje t rndsishme n historin e re t Kosovs. Ndrsa kryeparlamentari Berisha ka thn se Kosova s shpejti do ta ket nj dit tjetr, m t madhe dhe m historike - Ditn e pavarsis.

  Me rastin e 2 korrikut, dits s shpalljes s Deklarats Kushtetuese, presidenti Fatmir Sejdiu kujtoi t gjith ata q ran pr lirin dhe pavarsin e Kosovs. “N kt dit feste, kujtojm me dhembje t madhe presidentin historik, dr. Ibrahim Rugovn, i cili u nda nga jeta n fillim t ktij viti, pa e par njohjen ndrkombtare t pavarsis s Kosovs, e cila do t ndodh s shpejti, n fund t procesit ndrkombtar pr statusin e Kosovs,” tha presidenti Sejdiu.
  Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut sht nj nga aktet m t rndsishme politike q i ka paraprir procesit t pavarsis. “Kosova s shpejti do ta festoj nj dat tjetr m t madhe dhe m historike, Ditn e pavarsis”, tha me kt rast kryeparlamentari Kol Berisha.
  N solemnitetin e rastit morn pjes udhheqsit m t lart t vendit, deputet t legjislaturs aktuale, ata t Kuvendit t vitit 1990, si dhe personalitete t shumta.

  Postuar m: sb blue sky & radio kosova staff me Jul 03, 06 | 9:46 am
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-07-2006 m 03:47

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  E Diel, 02.07.2006 11:54

  U shnua 16-vjetori i shpalljes s Deklarats Kushtetuese t 2 Korrikut 1990

  Para hyrjes s ndrtess s Kuvendit t Kosovs, pikrisht n at vend ku m 2 korrik 1990 u shpall Deklarata Kushtetuese, sot me nj solemnitet rasti, t organizuar nga kryetari i Kuvendit t Kosovs, Kol Berisha, u shnua 16-vjetori i shpalljes s Deklarats Kushtetuese t 2 Korrikut 1990.
  N kt solemnitet, pos prbrjes s legjislaturs 1989-1992, merrnin pjes edhe Fatmir Sejdiu, kryetar i Kosovs, Agim eku , kryeministr, si dhe deputet t legjislaturs s tashme t Kuvendit t Kosovs.
  Duke hapur manifestimin, antari i Kryesis s Kuvendit t Kosovs Sabri Hamiti tha se jemi tubuar ktu pr t shnuar nj dat t veant t historis son, t ciln n t gjith s bashk me Ibrahim Rugovn e quajm Deklarat e Pavarsis. Aio pastaj i ftoi t pranishmit q me nj minut heshtje t nderojn deputett e asaj periudhe q n ndrkoh kan ndrruar jet. Me nj fjal rasti t pranishmve iu drejtua kryeparlamentari Berisha, i cili pasi prshndeti t pranishmit, theksoi :” N historin mijravjeare t Kosovs dhe t popullit t saj, duke filluar nga themelimi i shtetit t par ilir , shekulli IV para Krishtit, e deri n vitin e fundit t shekullt t kaluar, prkatsisht, deri m 12 qershor t vitit 1999, kur, njher e prgjithmon, Kosova dhe populli i saj u liruan nga robria serbe, ka me qindra mijra data historike, t cilat me mburrje e krenari i kujtojm dhe i kremtojm.

  Nj dat e till shum e rndsishme na ka mbledhur edhe sot, ktu n Kuvendin e Kosovs.

  Por, jemi tubuar sot ktu, jasht salls, pikrisht pr hir t nj simbolike, sikundr gjashtmbdhjetvjet m par, pr ta shnuar, si do t thoshte Presidenti historik i Kosovs, dr. Ibrahim Rugova n mesazhin e tij t vitit 1997, “njrn ndr ditt m t rndsishme t historis m t re t Kosovs...” shpalljen e Deklarats Kushtetuese t 2 korrikut 1990.
  Pikrisht ktu, 16 vjet m par, n rrethana tepr t vshtira e t rrezikshme prfaqsuesit e popullit miratuan Deklaratn Kushtetuese e cila m von u mbiquajt Deklarata e Pavarsis.

  Ishte pra ajo koha, kur edhe n Ballkanin, prher t trazuar, ashtu si edhe n shum pjes t tjera t Lindjs Komuniste, kishin filluar t’i dridheshin themelet Perandoris s kuqe;

  - kur vetm pak m shum se nj vit m par, Serbia, me ndihmen e tanksave, kishte ndrruar kushtetutn, duke suspenduar kshtu, edhe at autonomi t pakt q kishim, dhe kishte paralizuar krejtsisht jetn n Kosov;

  - kur me t madhe kishin filluar t realizohen skenart e flliqur serb pr prmbysjen e do gjje shqiptare;

  - kur populli shqiptar, i mbetur edhe pa udhheqjejen e tij t asaj kohe, kishte dal n rrug, dhe n form t paorganizuar, por me vetiniciativ, i ln krejtsisht stihis, prpiqej t’i bnte rezistenc menduris serbe, e cila me t gjitha mjetet dhe format e mundshme, vrsulej mbi t;

  - kur me t madhe vazhdonin helmimet, vrasjet, arrestimet, burgimet dhe dnimet drakonike t t rinjve shqiptar;

  - kur me t ashtuquajturn “procedur t shkurtr”, ndrroheshin emrat e shkollave, t rrugve, t shesheve dhe t institucioneve tjera kosovare;

  - kur, n emr t njfar “dealbanizimi”, e q, n fakt, prmes mekanizmave t specializuar shtetror, pr t satn her gjat historis, po bhej serbizimi i Kosovs, e n mnyr institucionale, prmes makineris ushtarako-policore serbe e cila tashm ishte n kulmin e lulzimit t saj, bheshin prpjekje q t zhbhej kjo pjes e popullit shqiptar dhe t shprfytyrohej Kosova shqiptare.

  Pra, mu n ato rrethana, ajka e mendimit shkencor dhe politik shqiptar e Kosovs s asaj kohe, me pajtimin e plot edhe t prijsit t t gjith shqiptarve n ish - Jugosllavi, dr. Ibrahim Rugovs, e hartoi, ndrkaq, Kuvendi i Kosovs, prmes delegatve t tij, ndonse t penguar q t hynin n sall, e miratoi dhe e shpalli publikisht, pr rrethanat e asaj kohe, Aktin m t lart Juridik – Deklaratn Kushtetuese t 2 korrikut t vitit 1990.

  Deklarata Kushtetuese e 2 Korrikut 1990 ishte sublimim i dekadave t kaluara t popullit t Kosovs .Por njkohsisht u b edhe orientim, si nj yll polar , pr aktet e tjera madhore q pasuan.

  Dhe, kshtu me prgatitjen dhe shpalljen e asaj Deklarate; me hartimin dhe aprovimin e Kushtetuts s Kaanikut, t 7 shtatorit t po atij viti, bashk me Amandamentet e saj, dhe me Rezolutn pr pavarsin dhe sovranitetin Kosovs mbi bazn e Referendumit pr pavarsin e Kosovs t vitit 1991, atbot, pr her t par, pas Konferencs s Bunjajt, publikisht dhe n mnyr mjaft t guximshme, iu tha nj JO e madhe Serbis.

  Por, jo vetm kaq.

  Me aprovimin e ktyre dokumenteve, sikur iu hap dera procesit t ndrtimit dhe organizimit t t ashtuquajturave “institucione paralele” si ishin: arsimi, shkenca, kultura, shndetsia, mbotjtja sociale, ndihmat solidare, vetfinancimi, informimi, mbrojtja dhe rendi publik, politika e jashtme dhe ajo e brendshme, etj, gradualisht, krahas bazs juridike, ndrtohej edhe ajo faktike, t cilat, e prgatitn popullin pr nj rebelim, pr nj rezistenc, n fillim paqsore aktive, e pastaj edhe t armatosur, q n fakt, duke shfrytzuar edhe ndihmn e parezerv ushtarake t miqve, bri edhe shkputjen faktike t Kosovs nga Serbia.

  Me Deklaratn dhe rndsin e saj sigurisht se do t merren studiuesit, por q sot mund t themi se edhe pr aspektin teorik t studimit gjithnj do t mund t merret si referenc - ka do t thot kur nj dokument, nj akt mbshtetet tek vullneti i popullit. Aktet e tilla qndrojn n koh. Edhe Deklarata e 2 Korrikut , duke qen vullnet i popullit, jo vetm q nuk u zbeh e nuk u harrua, por erdhi gjithnj duke u fuqizuar e respektuar edhe m shum. Sot nj vit, jam i bindur se do ta shnojm edhe m fuqishm. Do ta kremtojm s bashku me miqt ndrkombtar t Kosovs.

  Si rezultat i Deklarats s 2 korrikut, i Kushtetuts s Kaanikut, i Referendumit pr pavarsi, i ndrtimit t institucioneve t pavarura t Kosovs, i gjakut t derdhur t mijra qytetarve t Kosovs, i ndihms s miqve t shumt q na krijoi dhe na i la Presidenti, tashm i ndjer i Kosovs, dr. Ibrahim Rugova, i pjekuris son politike n sprovat gjat ktyre shtat vjetve t paslufts n ndrtimin e shtetit, Kosova, shum shpejt, do ta ket dhe do ta festoj nj dat tjetr, m t madhe dhe, vrtet, m historike se sa t gjitha datat e tjera deri m sot - Ditn e Pavarsis s plot t saj”.

  ” N emr t legjislaturs q shpalli Deklaratn e Pavarsis, kt manifestim e prshndeti prijsi i asaj prbrjeje , Ilaz Ramajli, i cili u shpreh se ky akti i legjislaturs s vitit 1990, nuk ishte akt i izoluar , ai bazn e kishte n krkesat e gjera t qytetarve t Kosovs, t cilt krkonin mvetsi, ashtu si edhe njsit tjera t ish-Jugosllavis. Deputett e athershm mbshtetshin edhe n Deklaratn e Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Kosovs, si dhe n qndrimet e forumit t partive politike q u mbajt nj dit m par.
  N shtegun drejt reakizimit t pavarsis, ky akt i rndsishm pastaj u pasurua edhe me akte t tjera, si dhe me luftn lirimtare, tha Ramajli.

  Ramadan Kelmendi, nnkryetar i par i Kuvendit t Republiks s Kosovs dhe deputet i tashm i Kuvendit, duke rikujtuar disa momente t ksaj ngjarjeje dhe t proceseve q hapi ajo, theksoi se sot n prvjetorin e 16 t miratimit t deklarats Kushtetuese , duhet t jemi krenar dhe ballhapur , sepse me koh dhe n procese t rnda politike definuam qllimin ton t drejt final - Pavarsin e Kosovs.

  Nj delegacion nga ky solemnitet n prbrje: Fatmir Sejdiu, kryetar i Kosovs, Kol Berisha, kryetar i Kuvendit t Kosovs, Agim eku, kryemnistr i Kosovs dhe Ilaz Ramajli, Iljaz Kurteshi dhe Halit Muharremi deputet t legjislaturs 1989-1992, pas prfundimit t manifestimit, vun nj buqet lulesh t freskta mbi varrin e Presidentit Ibrahim Rugova.


  Kuvendi i Kosovs

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pershendetje, I Nderuar ALBO

  Edhe pse mu dha rasti te pershendes pak me vones,si thon kurr nuk eshte von per fjalet e mira... duke mos len anesh dhe falinderimet
  perkatsisht meritave...Njerzore

  Faleminderit dhe ni here Albo.
  Per punen e pa lodhur, dhe kohen qe keni marrur,ne permirsimin e temes ktu te 2 korrikut -1990- ku keni shtruar matrialin me shum fakte dhe sqarime...e meritoni nje vlersim te lart... nga ana ime, posaqerisht hajla

  Konsideroi qe Njerzit duhen te jen te tille,sipas fakteve duke i shenuar, dhe rikujtuar ni nder ngjarjet, me te rendesishme,me begati te qmuara vlerat me te perfshira ne Historin e Kombit Shqiptar...flm

  Ps.."Keto jo qe i takojn vetem Botes se sotme"!? por i takojn dhe Botes se neserme...per pasardhesist dhe brezin qe trashigon Traditen dhe Kulturen Shqiptare ku do... duke i pas parasysh,vlerat e gjithe/a atyre qe kan dhan Kontributin qoft me shum,a qoft me pak,mendoi se qdo zemer shqiptari rrah,njelloje kur te vije ne pyetje? per ATDHEUN pa perjashtua qoft dhe me te miturit e te gjith "Kombit Shqiptar"ku duhet te luftojn,per ta gezuar, te drejten e tyre ne pergjithesi... ate me te dashuren dhe me te SHTRENJTEN LIRIN ku BURON prej qdo ZEMER dhe GJAK SHQIPTARI...

  FLM, HAJLA NGA RUGOVA
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Se Kush Ishte O Ky Burr

  Se Kush Ishte O Ky Burr
  Lind dhe Rritur nen Flamur
  Se kush ishte ky bir Shqiptari
  Lind dhe rrit si Shkemb prej mali
  Fjala e tij O Qelibari
  Zemra e tij e fort si Guri
  Endrra e tij LIRIN e pruni
  Sa shum t' mira vendit solle
  E bere NUSE me Fitore
  deri ne vdekje su dorzove
  O more ZOT a po ndegjon,
  Gjamen bjeshka, kah po e'lshon
  Guri qan, druri vajton...
  Shqipja Baben po e kerkon
  O ku je o Baca jon.
  Kurr s'ju ndal,o Nanes gjama
  Moter zezat po t'qajn me lot"
  Kurr s'na u deshte ma Shum se SOT
  Ne gjysem t'udhes, Ti na le
  Biri pyet o Nan qka ke?
  Vellau motren po e perben
  q'jan keto gjam, qe po lshoni
  pse po qani? pse po vajtoni,
  Si mos t'qajm e mos t'vajtojm
  Nder ma t'miret po na shkoin
  E kur vendit po i duhen Burrat
  Per me u mbrojtur nga drakullat,
  nga trakullat e t'qetnikve t'zi
  Ne Shpin ton s'na len te lire...?!
  Pa ndegjoni o bijt e mi...
  Mos harroni zanatin e shkjaut,
  Qe ua ka nda, vellan prej vellaut
  Ujku qimen e nderron!
  Por zanatin thon, se harron
  koshtunica ai bir i shkines,
  don LIRIN t'na vidhe tines!
  Po ndigjoni O Shqiptari
  Mos bini preje para tij,
  Se gjaku yn eshte Shqiptar
  Nuk e falim jo, per se gjall
  Te gjall e te vdekur
  Ne kam do zgjohen...
  T'gjitha trojet do-bashkohen
  Se Shqiptari s'ka Lind nga frika
  Po dhe ne asht, ti shkoi thika
  Te mesuar jemi keshtu
  Neper Luftra tuj liftu
  20-milion jan Shqiptar
  Sa per ZOT Vetit mej dal...!!!

  Hajla,Bija nga Rugova...Dardane...
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  http://www.illyriaentertainment.com/archive.htm

  Ua dergova kete website marr nga Intreneti...eshte ne gjuhen angleze....

  ILLYRIANA
  ....SKENDERBEG....
  PRISI I GJITHE SHQIPTARISE
  KEJO VIDEO KASET
  TREGON HISTORIN E
  LUFTETARIT TE MADH SKENDERBE
  PARA 600 VITEVE
  VELLEZER DHE MOTRA SHIJOJENI KETE VIDEO KASET DUKE U MBURRUR QE JENI SHQIPTARE..........TE GJITHE JEMI SKENDERBE..........

  KEMI MJAFT T'KRENOHEMI ME KESI LUANA SHQIPTARE

  UROI QE PERGJITHMON TE KETE SHQIPTARIA TRIMA MBI TRIMA

  TE KETE NJEREZ TE TALENTUAR QOFT PER LUFT QOFT PER DIJE

  PERGJITHMON LAVDIIIIIIIIIII HERONJEVE TE KOMBIT SHQIPTAR/E

  LAVDIIIIIIIIIIIII PER TE DYTIN SKENDERBE DR.IBRAHIM RUGOVS
  _________________
  HAJLA
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 30-09-2006 m 22:27
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Qohu Bab e qohu Djal se ka ardhur nje dite e bardhe.2 korriku mu ringjalle..:).

  * *
  Neper Shekuj Neper Flak
  Ishte Baba Qe Preu Me Shpat
  Djali Ishte Qe Shkroi Me Gjak
  Ishte I Madhi Skenderbe
  Kryet Armikut Me Shpat Tu Ia Pre
  E Pas Tij Kushe Qe I Dyti
  I Epokes Se Re Ibrahimi
  I Dha Zoti Dijunin
  Me Qit N'drit Shqipetarin
  Per T'ia Sjellur Kosves Lirin
  Me Te Shtrenjten Pavaresin
  O Ju Shqipe Po Ndigjoni
  Daten Runju Mos Ia Nderroni
  Eshte E Shpallur Me Dy-2-korrik
  ...e Gjithe Shqipetari E Ka Dit...
  Kete E Din Dhe Bota Mbar
  N'permes Te Dhunes
  Pavaresia Kur Eshte Shpall
  Pra Sot Jemi Ne Liri
  Le Te Mbetet Pergjithmon
  Dy-2-korriku Ne Histori
  * *
  Po Ua La Amanet
  Te Varri Ibres
  Kush Po Nget
  Kush I Pari Qe Te Shkon
  Per Kete Dite Te Madhe
  Ti Tregon
  Thuani Kosoven E Le Te Lire
  Por Sot Po E Gezon Dhe Nje Dite Te Mir
  Per Ty Sot Ni Ringjallje
  Qe Po T'behet Kosova Anetare
  Drejt Evropes Dhe Drejt Botes
  Demokrate E Gjithe Kohes
  Ua Dhashte Zoti Shqipeve Fuqin
  Me Fat Ta Ken Gjithmon Lirin
  * *
  Kushtuar Nga
  Hajla E Rugoves
  Bije Dardanise
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Xhevat Rexhaj: 2 korriku, deklarimi i shtetit para tytave serbe
  E merkure, 02-07-2008, 07:58pm (GMT+1)

  2 KORRIKU DEKLARIM I SHTETIT PARA TYTAVE SERBE

  Nga Xhevat Rexhaj

  Bej pjes n at grup t njerzve q nuk kan mendjemadhsi, q dshirojn t thon dhe t shkruajn edhe kur nuk posedojn referenca t caktuar n lami t caktuar. T jem i sinqert, dshiroi q t jem optimist n jet dhe t shof sidomos shum shqiptar q shofin pozitiv prpara.
  I till ishte edhe viti 1990, 2 KORRIK, televizori i ndezur, RTP gjall nga Prishtina, grumbull parlamentar t Parlamentit t athershem, para dyerve t Parlamentit t Kosovs. Polici serbe dhe kosovare an e mban, Ilaz Ramajliu, Bujar Gjurgjeala, Muharrem Shabani dhe 112 deputet t tjer qendronin t prgatitur pr t u ballafaquar me rrahjen, dhunn, sharjen, gjakosjen deri edhe vrasjen. Duhej nj xix e vogel dhe Serbia i kishte duart e lira me ba masakr. Krejt qytetart e Kosovs sigurisht para ekraneve, far do t ndodh, a do t jet kjo dit e shnuar n histori, a do t derdhet gjak, silleshin kso e m shum mendime n kokat e tan shqiptarve, ata donin qetsi dhe jo gjak, por t tjert, t pakt t Gazimestanit krkonin gjak, gjak dhe vetm gjak. Jam m se i besuar, se eedhe athere ishte Luani i madh, ai q i shikonte hijenat dhe ua bante me shenj se po u afruat ju shkyej, pra sigurisht, i madhi Presiden! ti Rugova kishte rregulluar me Amerikn q t mos lahej me gjak parahyrja e Parlamentit, q ishte n trollin ton Dardan. Shkijet at dit nuk e kishin leju kur t kryhej e qet por nuk ua mbajti.
  Deoutetet, t afruar njeri afr tjetrit pritnin momentin kritik,ata ishin n fushbetej, ne ishim shikues t padurueshm, por m t sigurt n at moment minutat ishin t mdhenj, dihet se minutat e till zejn vend n histori, dhe ndodhi Historia, Muharrem Shabani dhe Bujar Gjurgjeala n emr t Deputetve dhe n emr t popullit shumic dhe me bekimin e Akademis s Shkencave e me amini e Dr. Ibrahim Rugovs lexuan dhe Shpalln Deklaratn Kushtetuese t Republiks s Kosovs. Pr nder nuk do ta harroi kurr at moment, nuk mund ta konfrontoi me ngjarjet e vitit t tashm, sepse kto t tshmet jan rrjedhoi e asaj t asokohe.
  Me 2 Korrik 1990, filloi, lufta e organizuar, lufta Institucionale pra lufta ball pr ball me Serbin, pr brjen e Dardanis. Nga kjo dit filloi t kuptohet dhe t dihet se paska nj teritor n Jugosllavi q po u quajka Kosov dhe paska shum shqiptar. Filloi t kuptohej se n at ish Jugosllavi shqiptart qenkan populli i tret madh, filloi t kuptohet se aty ka Universitet, ka Ekonomi, ka minerale t ndryshmke me vler kapitale, filloi t kuptohej shum pr kt teritor t anatemuar nga armiku.
  Deklarata kushtetuese, nuk ishte e ashtuquajtur, serrbt i thoshin, dikur m von pr fat t keq edhe disa shqipfolsa, Deklarata ishte e prekshme, populli krijoi Institucione, mbajti zgjedhje dhe zgjodhi Qeveri, zgjodhi President, Njeriun q gradualisht dhe me dituri e durim shkoi duke e tkurrur Serbin e duke e zgjeruar trollin e Shqiptaris me trojet e okupuara. Deria s a Kroacia dhe Bosnja u lan me gjak, me viktima fatale, Deklarata Kushtetuese prgatiste terenin q lufta e pashmangshme t jet m e leht dhe ajo luft t prfundoi me fitore. Pr kt u deshen aleatt, u desh armata m e organizuar n bot Natoja, pr t i dhan ndihm UCKs s Adem Jasharit, pra Ushtrise s popullit shqiptar, pr ta shkundur njher e prgjithmon ushtrin vrastare, q edhe vet Evropa e kish forcuar, pra ate t Serbis.
  sht realitet, Deklarata Kushtetuese, dhe ato q pasuan m pas e tronditn Serbin, e shkallmuen, e qitn n dy gjunj dhe ata dita dits po traumatizohen m shum se ku ishin e ku jan sot. Deklarata e 2 Korrikut, lidhi shqiptart, afroi shqiptart, krijoi kultur qeverisjeje, krijoi nj vetdije evroprndimeore se duhet respektuar at q e zgjedh populli. Deklarata Kushtetuese ishte pr shumicn e popullit , dhe besoi se sht edhe sot Alfabeti, pr t u shkolluar m tutje, pra ishte themeli i asaj ku jemi sot. Ne e festuam kt dat, une personalisht jam i lidfhur me kt dat dhe besoi me qindra e mijra shqiptar tjer, kemi jetuar dhe punuar me dhe pr kt Dat t Madhe.
  N vitin 1995, n festimin e ksaj Date ishte mysafir i nderuari, Njeriu Dy i LDKs dhe i Republiks s Kosovs i Madhi Fehmi Agani, i cili nder t tjera pat thn, Kjo Deklarat asht edhe vet Pavarsia e cila do t bhet realitet, sepse kemi botn Demokratikepas vehtes, dhe kemi unitetin brendashqiptar... Sot edhe i shikuam disa gjirime me kolegt e mij, Sokol Rragamin e Afrim Alidemajn disa gjirime nga Festimet e 2 Korrikut.
  Me kt rast kujtoi me knaqsi vitet q ishim angazhuar pr prkrahjen e Institucioneve t Republiks s Kosovs prej 2 Korrikut 1990, besoi se nse jo t tjert athere LDKja e Fatmir Sejdiut dhe LDDja e Nexhat Dacit ishte dashur q ta shnojn kt dat zyrtarisht, ndersa ne n perndim duhet q n t ardhmen n vazhdimsi ta shnojm kt faktohistori t shnuar, sht dat e jona, pra e Shqiptarve, se qebesa ksaj date dhe atyre pasueseve, dhe Dr. Ibrahim Rugovs Presidentit t Madh tonit ia pan hajrin e dhe Shqipria me t gjith shqiptart kudo q jan.
  Pra t gjithve ju uroj 2 Korrikun.

  Nderimet tona dhe per ty z.Xhevat Regja...qofshit e jetofshit pergjithmon me gjithe ata qe te rrethojn..ja pra paskan pse te mburren me ty,te rralle jen ata te tillet,te lumt per komentin dhe realitetin e dhen te 2 korrikut-1990- Historik...Jufalemnderit


  me shum respekt
  Hajla Rugovase

  ....Marre nga Zemra Shqiptare!
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  538
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ky q pallte non stop me qosit , demat ,jakupat e tjer kundr pushtetit dhjetvjear paralel n Kosov gjat sundimit t srbis , e q shkoi aq larg sa q shpalli edhe tradhtar arqitetktin e shtetit t Kosovs Dr. Ibrahim Rugovn ,nga villa Numr 31 e Tirans ,sot pa fije turpi pranon ata institucione - kuptohet pasi uli prapanicn n karike t but .

  Kjo tregon ,fare kjart qllimin e asaj ,se prse kan hngr bajga gjat gjith kohs ,prse drgonin komunikata n shtyp nga Hotel '' Ronger '' e Tirans pr aq e ka qindra brigada luftarsh n kosov ,kjo klika e dulls n kosov .Kjo tregon edhe ate se kta nuk jan gj tjetr prvese Plehra e lloit t veant t kosovs .  Kryeministri Thaci vlereson “2 korrikun 1990”

  E Enjte, 03 Korrik 2008


  Kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci, e vleresoi dje Deklaraten Kushtetuese te 2 korrikut 1990, si "shprehje e vullnetit per pavaresi, vazhdimesi te perpjekjeve per liri dhe emancipim politik te popullit te Kosoves". “Dokumenti i Deklarates Kushtetuese te 2 korrikut 1990 eshte deshmi e kembenguljes se delegateve te Kuvendit te Kosoves per ta shprehur vullnetin e qytetareve tane per pavaresi”, vleresoi Thaci ne nje mesazh te shperndare me rastin e 18-vjetorit te kesaj deklarate. "Kjo date, shtoi ai ka hyre ne kalendarin e ngjarjeve te rendesishme te historise sone te re, si paralajmerim se populli i Kosoves jo vetem qe nuk pajtohej me statusin e krahines autonome dhe reduktimin qe i ishte bere asaj nje vit me pare, por ishte i pjekur per ta shpallur boterisht vullnetin per te qene i barabarte me te tjeret”. Thaci kujton dhe faktin se “organizimi i qytetareve te Kosoves ne rezistencen civile dhe lufta e Ushtrise Clirimtare te Kosoves, qe fitoi mbeshtetjen e botes demokratike, u kurorezuan me clirimin e Kosoves”.
  __________________

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  DriniM

  urime 17 shkurti 2008


  1. Ne, udhheqsit e popullit ton, t zgjedhur n mnyr demokratike, nprmjet ksaj Deklarate shpallim Kosovn shtet t pavarur dhe sovran.

  Kryeministri i Kosovs, z. Hashim Thai

  Prishtin 17 shkurt 2008 Parlamenti i Kosovs

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Shume mire paska folur Thaqi, askush se mohon kete hap por me e rendesishme ka qene se i tere populli ishte per pamvarsi dhe asnje nuke ishte me serbi, kjo ka rendesi.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  ...Lutem nga Albo pikerisht,qe ti fshije keta numra te postimeve nen kete tem,2-4-11-12-13-....sepse nuk i dua postimet e askujt ne ket tem,p.s.pavaresishte se qka eshte e shkruar nga te tjeret,Megjithate besoj se do e shifni te drjete kerkesen e autores mbi temen e krijuar vet.Jufalemnderit ne mirekuptim

  me nderime
  hajla,
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 17-07-2008 m 14:44
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 15. #15
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,975
  Faleminderit
  37
  214 falenderime n 207 postime
  Citim Postuar m par nga hajla Lexo Postimin
  ...Lutem nga Albo pikerisht,qe ti fshije keta numra te postimeve nen kete tem,2-4-11-12-13-....sepse nuk i dua postimet e askujt ne ket tem,p.s.pavaresishte se qka eshte e shkruar nga te tjeret,Megjithate besoj se do e shifni te drjete kerkesen e autores mbi temen e krijuar vet.Jufalemnderit ne mirekuptim

  me nderime
  hajla,
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  taman si ne kohen e diktatures sllavo/komuniste e rugovisto/titiste

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  [QUOTE=Llapi;1976034]haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  taman si ne kohen e diktatures sllavo/komuniste/e rugovisto/titiste

  .......SI NUK U NGOPE ME KETO MATRAFORE TUAT MA O I MJER,SI NUK PO E SHEFE VETEN KU KE SHKUA,LOL??????!!!!!!NCNCNCNCN

  DHE TU KISHA LUT QE TE SHIFNI PUNEN TUAJ,DHE PRAP TA THEM QE ASNIHERE TJETER MOS T'SHKRUANI NEN TEMAT E MIJA,
  SEPSE NUK IA VLEN TE DEBATOJ ME NJEREZ SI TY, DHE ATA QE JEN SI TY!
  E AQE ME SHUM,QE I PERKASIN BOTES SHTAZORE!!!!

  KESHTU QE UNE DUA VETEM ASAJ NJERZORE TI PERKAS....^lulja3

  KAQ.

  FLM
  HAJLA RUGOVASE
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 23-07-2008 m 13:09
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Besnik_x
  Antarsuar
  21-03-2008
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [QUOTE=hajla;1980523]
  Citim Postuar m par nga Llapi Lexo Postimin
  haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaataman si ne kohen e diktatures sllavo/komuniste/e rugovisto/titiste.......SI NUK U NGOPE ME KETO MATRAFORE TUAT MA O I MJER,SI NUK PO E SHEFE VETEN KU KE SHKUA,LOL??????!!!!!!NCNCNCNCNDHE TU KISHA LUT QE TE SHIFNI PUNEN TUAJ,DHE PRAP TA THEM QE ASNIHERE TJETER MOS T'SHKRUANI NEN TEMAT E MIJA,SEPSE NUK IA VLEN TE DEBATOJ ME NJEREZ SI TY, DHE ATA QE JEN SI TY!*E AQE ME SHUM,QE I PERKASIN BOTES SHTAZORE!!!!KESHTU QE UNE DUA VETEM ASAJ NJERZORE TI PERKAS....^lulja3KAQ.FLMHAJLA RUGOVASE
  *Oj HAJLA RUGOVASE** edhe pse nuk pajtohem shum me mendimet e Llapit (me nofkn Llapi) me kt fjali apo mendim* q e ka thn pr servilin Rugova edhe un mendoj si Llapi.(Llapi;1976034]haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaataman si ne kohen e diktatures sllavo/komuniste/e rugovisto/titiste)Ju duheni ti pkisni* njerzve por jo spiunave se si bn nder njerzve (Popullit) t tu.Apo ndoshta edhe ju jeni njri ndr ato t "bratstvo-jedinstfo"
  Ndryshuar pr her t fundit nga Besnik_x : 23-07-2008 m 14:02 Arsyeja: Gabim Ortografik

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  [QUOTE=Besnik_x;1980551]
  Citim Postuar m par nga hajla Lexo Postimin
  *Oj HAJLA RUGOVASE** edhe pse nuk pajtohem shum me mendimet e Llapit (me nofkn Llapi) me kt fjali apo mendim* q e ka thn pr servilin Rugova edhe un mendoj si Llapi.(Llapi;1976034]haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaataman si ne kohen e diktatures sllavo/komuniste/e rugovisto/titiste)Ju duheni ti pkisni* njerzve por jo spiunave se si bn nder njerzve (Popullit) t tu.Apo ndoshta edhe ju jeni njri ndr ato t "bratstvo-jedinstfo"
  P.s. ma ha mendja se jeni i njejti person, perveqse keni nderruar nofken-Besnik,te cilen do ta quaj qelbanik pas tashit,megjithate seshte faji i Rugovistave qe ju jeni te krymbur deri ne fyt,dhe kinse doni te ja hudhni atyre,po qesi si ju jen mbushur rruget e Kosoves he medet per vatanin, ne duart e kujt ka ren sot!

  p.s.shpeshe kemi ndegjuar nga populli qe thon,marrja rrin po i Zoti se len,lol!
  kshtuqe ka nise te ju vije era dhe me shum tani ne karieren e juaj,si te tille tradhetar,vafshi ne djall....

  p.s.keshtu ju quan,
  Hajla Rugovase
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 24-07-2008 m 01:11
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Besnik_x
  Antarsuar
  21-03-2008
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [QUOTE=hajla;1980899]
  Citim Postuar m par nga Besnik_x Lexo Postimin

  P.s. ma ha mendja se jeni i njejti person, perveqse keni nderruar nofken-Besnik,te cilen do ta quaj qelbanik pas tashit,megjithate seshte faji i Rugovistave qe ju jeni te krymbur deri ne fyt,dhe kinse doni te ja hudhni atyre,po qesi si ju jen mbushur rruget e Kosoves he medet per vatanin, ne duart e kujt ka ren sot!

  p.s.shpeshe kemi ndegjuar nga populli qe thon,marrja rrin po i Zoti se len,lol!
  kshtuqe ka nise te ju vije era dhe me shum tani ne karieren e juaj,si te tille tradhetar,vafshi ne djall....

  p.s.keshtu ju quan,
  Hajla Rugovase
  Oj Hajla rugoviqe e "bratsvo-jedinstvo" ty t duket q jemi t ndrru Nofka,jo moj Hajloviqe se jemi me shumic n Popull q pr servilin rugoviqe q mendojm kshtu. :

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  [QUOTE=Besnik_x;1981064]
  Citim Postuar m par nga hajla Lexo Postimin

  Oj Hajla rugoviqe e "bratsvo-jedinstvo" ty t duket q jemi t ndrru Nofka,jo moj Hajloviqe se jemi me shumic n Popull q pr servilin rugoviqe q mendojm kshtu. :
  O hajvan o! Hec bre hup mos u dok ksajde...

  Cila shumice e popullit? Nese e ki fjalen per gjak-perzimte, nipat e shkijeve, si ti qeshtu, atehere po.

  Afer dy-dekada Shqiptaret e Kosoves i besuan voten (shumice) Presidentit.

  Gjate diteve te homazheve dhe ceremonise se varrimit u ri-konfirmua vullneti i popullit, per besimin, respektin per Presidentin.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 14:55
 2. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •