Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Nuk munda te jem jashte kesaj date Shum te veqant Historike te 2 Korrikut 1990-tes,duke ua perkushtuar atyre Burrave qe dikur i pati vendi si q'ishte Ilaz Ramajli bashk me shok dhe trima guximtar nen Kuvendin e Kosoves te asaj kohe me (eukopuse) qe kishte vendi yn, ku per here te pare ne historin e Kosoves Zberthyen Prangat e ishe komunizmit Jugosllav,dhe hapen shtigjet e jetes se qdo qytetari te Kosoves drejt rruges per LIRI DHE PAVARESI ne krye me Dr.Rugoven:qe permes tyteve dhe tankeve te armikut shpallen "Kosoven Republik"te cilen po e gezojm SOT pas 2 Dekadave..

  Prandaj,Lavdi perhere burrave te dheut fisnik shqiptar.....

  Me nderime
  Hajla Rugovase
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 02-07-2010 m 09:01
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Jo nuk Coptohen Tokat e "Nan" Madhes Dardane...

  TI ARMIK!

  TI o Bisha e Madhe
  SA Hera me Shendrrove, ne GERMADHA
  SA HERA.............
  Nder SHEK me LAVE me GJAK
  Me GJAKUN TIM Te PASTER
  Lava, FUSHA e MALE...
  Me GJAKUN TIM, ma Thave BARIN, Natyren, PRISHE !
  Me GJAKUN TIM (mbulove) QIELLIN
  Me LOTIN TIM (merzite) DIELLIN .

  QDO QENIE SHKATRROVE
  MBI SIPERFAQEN E DHEUT
  TE DARDANIS SE VJETER .

  Ne TOKEN Time, sa SHUM...VARRE... Hape
  Barbarizem I Barbarve,
  GJAKUN TIM, ne VEND (buke) NGRENE
  Si s'dite te NGOPUR
  SHIMPAZE
  Sa Shum DJEM NANAVE mi VRAVE !
  SI s'dite te NDALUR,
  O KAFSH, E BARBARVE
  Dhe SOT Nuk ke "TURP" nga TURPI yt'
  AKOMA KERKON TE MI COPTOSH TOKAT
  Dhe sot e NJEMIJE VJET nuk pres mir nga TI
  Dhe SOT
  e NJEMIJE Vjet, DHE deri ne KJAMET
  MIZOR ke lind, e MIZOR ke per t'ngordhur!
  SHPORRU SHkjaaa!!!
  SE Drejtsi me TY nuk KA !

  SA shum ZEMRAT ti i kalle
  SA SHum NANAT ke Len, pa DJAL
  Male pa GJETH, e Fusha pa BAR
  SA Shum THMIN ke Len, JETIMA
  SA shum DHIMBJE sa shum ETJE
  NE TOKEN Time, nuk GjeJA PREHJE !

  Sa her,ma Lave me Gjak Bajrakun
  Sa Hera
  Njersen time pagova
  Pa pasur hak
  Per Gjakun tim te Shtrenjt
  Nje dite,
  Kam per t'marrur hak
  Sa t'Lind DIELLI e preron HANA
  Trima Shqiptar ka per t'Lindur Nana .

  Ti armiku im
  Armik i perjetshem
  Nga ti nuk pres, as me te voglen miresi
  Une pres dhe Mburrem, me Trima Dijetar te mije...
  Qe Shpalosi Faqja e Dheut nder Shekuj
  Me Dinjitet dhe Moral te Lart Shqiptar.

  E ti armiku im i perjetshem
  Qka duhet pritur nga ti?
  Ti si mi coptove Tokat, ti si mi coptove eshtrat
  Ti si varret mi varrose, nji mbi, nji....
  Ti qe nuk me len plaget, t'me sherohen !
  Njemije shpirta mi nxore, nga shtati
  Miliona hera me Gjak ma Lave, Bajrakun
  Miliona Njerez Debove, nga Vatrat...
  Miliona Shtepive... prishe Ogjakun !

  ATY KU KA REN GJAKU I DESHMORIT
  Aty Qelin LULET JORGOVANI
  Aty kan VENDIN. Aty kan RRENJEN...
  Ato LULE do MBIJETONIN
  Driten e "LIRIS" Gjithmon T'GEZONIN
  Gjithe Ata/o qe Falen JETEN
  Me GJAKUN e KUQ Paguan VETEN.

  ESHTE MBUSH "HISTORIA"!
  Nuk GJEN Dot, FJAL.
  Per ty' MIZOR per ty' BARBAR
  TI nuk DIN te NGOPESH
  ME GJAKUN E SHQIPTARIT JO !

  PO NDIGJO MOR BISHE BARBARE
  SE SHQIPTARI KA ZEMER GURI
  Nuk Gjunsohet JO
  Dhe VDES
  PO VDES-SI Duhet Vdekur BURRI .

  SE KOSOVA PRAP LIND DHE RRIT
  SOKOLA PER MALE
  ATA NUK DIN QKA THOT FRIKA
  DHE GJER NE PALC TU SHKON THIKA


  NGA PERVOJA SHEKULLORE...
  Kan Mesuar SHUM nga Ty
  Ata SOT din per VETE
  Per T'luftuar DREJTESIN .

  SOT DHE NESER GEZOJN LIRIN
  DHE KTE BOTA SHUM MIR E DIN
  GJAKU I SHQIPTARIT
  KA PER SHENDRIT
  NAN "MADHJA" DARDANE
  TE GEZOI PAVARESIN....!

  LAVDIIII

  Me nderime-Autore
  Hajla Rugovase,Bije,Moter,Nen&Gjyshe....E KOSOVES DARDANE
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 02-07-2010 m 09:31
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,731
  Faleminderit
  0
  12 falenderime n 12 postime
  2 Korriku eshte Dita kur Shqiptaret shpallen Kosoven e Pavarur.

  18 Shkurt, 2008, eshte dita kur miqte nderkombetare edhe zyrtarisht e njohen Pavaresine e Kosoves.

  17 Shkurt, 2008, eshte dita kur disa magjupe u munduan te hyjne ne histori, permes Festivalit Kenga Magjike, te mbajtur ne Parlamentin e Kosoves.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e hajla
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  1,553
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga hajla Lexo Postimin
  Nuk munda te jem jashte kesaj date Shum te veqant Historike te 2 Korrikut 1990-tes,duke ua perkushtuar atyre Burrave qe dikur i pati vendi si q'ishte Ilaz Ramajli bashk me shok dhe trima guximtar nen Kuvendin e Kosoves te asaj kohe me (eukopuse) qe kishte vendi yn, ku per here te pare ne historin e Kosoves Zberthyen Prangat e ishe komunizmit Jugosllav,dhe hapen shtigjet e jetes se qdo qytetari te Kosoves drejt rruges per LIRI DHE PAVARESI ne krye me Dr.Rugoven:qe permes tyteve dhe tankeve te armikut shpallen "Kosoven Republik"te cilen po e gezojm SOT pas 2 Dekadave..

  Prandaj,Lavdi perhere burrave te dheut fisnik shqiptar.....

  Me nderime
  Hajla Rugovase
  Dhe sot dhe kurdohere,do E perkujtoi dhe moi Larte kete dite te shenjt madheshtore...Te 2 Korriku 1990-tes-2011- me rastin e shpalljes se "Republikes Kosoves"...Nga Deputet me te larte te vendit ne krye me Dr.Rugoven LAVDI PER TE GJITHE
  Prandaj,Ishte dita me e rendesishme ne boten shqiptare te asaj kohe...per te cilen SOT po e gezon do qytetar i Kosoves ne liri...por gjithemon per mes dhembjes dhe gezimit,ankthit dhe pikellimit,sakrifices dhe perkushtimit...atehere dhe sot!
  Ps,(pa dashur ti cekim disa te meta ne mesin e atyre qe s'duan ta ruajn as te vlersoin nje gje te tille)-Te kesaj dite tejet e rendesishme drejt fatit ne zbardhjen e Kosoves si dhe mbar popullit te saj...dhe, hap-pas hapi erdhi dita ne Formim te saj nga gjithe ata/o qe punuan drejte rruges e pa kthim ne Emer te popullit dhe te sakrifices,dijes,dhe guximit,te qdo qytetari te Kosoves mu-(permes dhunes dhe terrorit)-deri ne FORMIMIN e saj PERFUNDIMTAR te shpallur NDERKOMBTARISHT-PAVARESIN!

  "Dhe mu per hiren e gjithe atyre qe punuan per t'ardhmen e KOSOVES e gjitha KOHERAVE...Do ti kujtoi me KRENARI...LAVDI


  Nga-Me nderime dhe respekt
  Hajla Rugovase-AUTORE
  Ndryshuar pr her t fundit nga hajla : 02-07-2011 m 08:17
  Ju qe sollet lirin,(flini te qet)Ju trasuat udhen e pavarsise...per te gjithe LAVDIIIIIII

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,587
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: Deklarata Kushtetuese e 2 korrik 1990 gurthemel i pavarsis s Kosovs

  Buxhovi: Kosova ka ditlindjen m 7 shtator - 05.10.2018 - Klan Kosova  7 shkurti nuk sht ditlindja e shtetit t Kosovs.

  Kshtu t paktn po thot historiani Jusuf Buxhovi i cili t premten promovoi vllimin e VI, VII dhe VIII t veprs s tij me emrin e shtetit m t ri t Europs, Kosova.

  Sipas tij, jan politikant ata q pr interesa t vet e kan anuluar kt fakt.

  Kronik e zgjeruar nga Klan Kosova.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 214
  Postimi i Fundit: 20-09-2018, 14:55
 2. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 3. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 13:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •