Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 131
 1. #1
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Postime
  741

  Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare

  Antishqiptari

  PER HIR TE PERENDISE, JEPINI NJE PASAPORTE!

  Sokol Balla


  15 vjet, pasi Janullatos kalo15 vjet, pasi Janullatos kaloi pr her t par kufirin e jugut si misionar, nn bekimin e Ramiz Alis dhe Ylli Pops, 12 vjet pas dshtimit t Berishs pr ta przn me Kushtetut n dor, sot ende kambanat po bien prgjat klonit. Fatkeqsisht n misionin e tij pr t zhdukur kt klon, kryepeshkopi Anastas ka dshtuar. Por ka fituar Shqipria

  Janullatos, nj njeri i litur dhe shum fetar, natyrisht nuk mund t msonte kaq shpejt shqip dhe pr m shum i duhej t njihte mir shqiptart. Dhe pr kt, i duhej koh. Shum shpejt pas mbrritjes s tij n Tiran, m 1994, nj mazhoranc e tr hartoi nj Kushtetut, vetm e vetm q ta przinin at nga Shqipria. Por kjo shnoi edhe fitoren e par politike t Janullatos. Kushtetuta u rrzua n referendum dhe shum analist t pavarur fajsojn pr kt, pikrisht nenin q krkonte q Kisha Ortodokse Autoqefale t drejtohej si krkonte tradita, nga nj kryepeshkop shqiptar. Edhe sot e ksaj dite, ky sht nj debat i pazgjidhur, ka i detyrohet nj statuti t kishs ortodokse, q n vitet 50-t por edhe m hert, q n vitet 1918- 1923 i krkonte sinodit nj gj t till. Kjo sht ndasia e madhe q ende vazhdon sot tek ortodokst shqiptar, m e ashpr n Amerik, ku n nj rrug t Bostonit jugor gjenden tri kisha, njra me Nolin, tjetra me grekt dhe e treta, q bhet me at q sht m i fuqishm dhe me influenc pr momentin. Dhe natyrisht q nuk bhet fjal pr influenc fetare, por politike. Sot edhe n kt pik Janullatos sht m i forti. Sot kundrshtari i tij m i fort i dikurshm, promotori i Kushtetuts anti-Janullatos, ka marrdhnie t shklqyera me Athinn zyrtare, si rrjedhim edhe me Kishn Ortodokse Autoqefale (Shqiptare?). Bile kaq t mira jan marrdhnien me Athinn, sa shtja e varreve t grekve, si pohon vet Janullatos, sht tashm n prfundim e sipr dhe se marrveshja do t nnshkruhet shpejt mes dy qeverive. Nj pohim i jashtzakonshm, q ende nuk ishte br nga t dy kryeqytetet. Kjo tregon edhe njher influencn e madhe t zotit Janullatos. Pa dyshim nj influenc politike. Intervista e kryepeshkopit ishte padyshim e rrall, pasi ne u njohm me nj an t karakterit personal t zotit Janullatos, q fare pak kishte t bnte me durimin dhe tolerancn q presupozohet t ket nj lider q pretendon se sht thjesht shpirtror. Zoti Janullatos ishte i ashpr dhe i pa kompromis n mbrojtjen e nj vartsi t tij, at Vasil Thomollarit t Kosins, ndrsa edhe m i ashpr n mbrojtjen e kauzs s varreve t dhunuara, duke hequr do prgjegjsi t kishs dhe fajsuar pr kt vetm edicionet e lajmeve. N fakt, edicionet e lajmeve bn vetm detyrn, ashtu si Alfa apo Mega do t bnte n Greqi- ose si ka br- kur priftrinjt kan abuzuar me pushtetin dhe posht rass s zez kan fshehur gjith perversitetet e ksaj bote. Bile duke sfiduar edhe lidhjen zyrtare t kishs greke me shtetin, nj gj q nuk ekziston ligjrisht n Shqipri. Por agresiviteti i zotit Janullatos, mesa duket ishte nj shenj e zbeht dshprimi instiktiv. M duhet t them, q t mos keqkuptohem, se zoti Janullatos sht pa diskutim arkitekti i ringritjes s Kishs Ortodokse n Shqipri. Fal puns, por m shum autoritetit t tij t padiskutueshm fetar dhe personal, sot kjo kish ka shum besimtar. N mesha shqipja flitet gjithnj e m shum, kisha sht kthyer vrtet si thoshte Janullatos n intervistn te KLAN, n nj faktor t rndsishm fetar dhe social, bile edhe ka kontribuar n forcimin e shtetit, si taksapagues i rregullt. Por ala ktu zoti Janullatos m duhet t ndalem pak. Sepse kjo tregon edhe defektin e madh t rrfimit tuaj. Zoti Janullatos sht prgjegjs kryesor pr rritjen e Kishs Ortodokse, por paralelisht me t sht rritur edhe Shqipria. sht zhvilluar edhe shoqria, e cila sht tashm aq tolerante, sa t pranoj q kishn autoqefale ta drejtoj edhe n j grek dhe fetar i mir, boll q ai t mos przihet n politik. Shteti shqiptar sht vrtet nevojtar, por kam prshtypjen q rroga e babait tim q punon n shtet, do t paguhej edhe pa kontributet e kishs ortodokse, pa kredit e premtuara por t pa dhna greke, por ekonomia pa dyshim q do t ecte m ngadal nse emigrantt nuk do t sillnin parat e tyre n Shqipri. Por po aq i sigurt jam, se nse ata do t prdoren si krcnim n shkmbim t mosmarrjes s pronave t kishs ortodokse, apo hapjes s procesit hetimor pr shtjen e varreve, shum prej nesh do t pranonin t hanin edhe buk that, vetm e vetm t mos dilnin keq prball fqinjve t tyre ortodoks grek. Pikrisht krcnimet, por m shum sugjerimet, q jepte Janullatos pr zgjidhjen e shtjes s pronave, ishte nj gj q nuk e kaprdiva dot posht. Kryepeshkopi ankohej se prse nuk ktheheshin pronat pa dokumente dhe pa vendime gjykate, n emr t jetgjatsis s ktyre pronave, prtej jetgjatsis s administrats shqiptare. Pra, me fjal t tjera, dikujt q mund ti teket t thot se n mes t sheshit Sknderbej, apo diku anash, ka pasur nj kish, shteti t ndrhyj dhe tia kthej kto kishs? Pra me fjal t tjera, Shteti dhe Kisha t ken nj marrdhnie t posame, ashtu si n Greqi? N munges t nj sqarimi t mtejshm apo problemeve t prkthimit n shqip- jam i sigurt se hirsia e ka dhn intervistn n greqisht- jam i detyruar t them se kto teza nse jan t vrteta, fshehin nj rrezik t madh. Nj rrezik q shqiptart e kan dyshuar gjithmon te drejtimi grek i kishs s tyre ortodokse. Nj rrezik q un vet nuk e kisha marr asnjher n konsiderat. Dikur mblodha shum materiale pr Anastas Janullatos. Nj njeri i jashtzakonshm q fliste mbi 13 gjuh t huaja. Nj kapacitet i rrall n njohurit e dogms dhe religjionit. Vetm rastsia bri q ai t mos trashgonte drejtimin e Patrikans s Stambollit- kishte lindur n Greqi dhe jo n ish-kryeqendrn bizantine, si e krkon tradita. Por Janullatos ishte padyshim njeriu i duhur q t sillte rilindjen shpirtrore t ortodoksis n Shqipri n nivel religjioz. Dhe padyshim kjo ka ndodhur. Por qenka e vshtir t dallosh linjn e holl dhe t kuqe q ndan fen nga politika, n pozicionin e rndsishm q z Janullatos n marrdhniet historike, sociale dhe fetare n t dy ant e klonit t dikurshm. N fakt, kto materiale i mblodha pr nj shkrim, q u botua pikrisht n revistn KLAN. Nga ai shkrim mbaj mend pak gjra, por ende nuk e kam harruar titullin q i pata vn: Kambanat bien prgjat Klonit. Sot 15 vjet, pasi Janullatos kaloi pr her t par kufirin e jugut si misionar, nn bekimin e Ramiz Alis dhe Ylli Pops, 12 vjet pas dshtimit t Berishs pr ta przn me Kushtetut n dor dhe tet vjet pas atij shkrimi timit t par pr Kryepeshkopin Anastas, e vetmja gj q nuk ka ndryshuar, sht simbolika e atij titulli: Sot ende kambanat po bien prgjat klonit. Fatkeqsisht, n misionin e tij pr t zhdukur kt klon, kryepeshkopi Anastas ka dshtuar. Por ka fituar Shqipria. Ka fituar ringjalljen e nj prej feve t saj kryesore, ka fituar besimin se edhe ajo mund t jetoj e pa diskriminuar prbri nj fqinji t pasur, aq sa pa frik dhe me dinjitet mund t kundrshtoj me buzqeshje tendencat pr t aplikuar mbi t, nj sistem t vjetruar bizantin t funksionimit t shtetit, apo t shkel mbi komplekset e s shkuars me indiferenc. Dhe pr hir t Perndis, jepini nj pasaport Hirsis s tij! Tashm nga ai nuk ka m frik askush!

  Gazeta shqip 2/7/2006
  Sa budalla eshte "Odisea"

 2. #2
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Antarsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Kisha e lir n shtet t lir


  Mentor Nazarko

  Me deklarimin e ekspertve shqiptar rreth ekzistencs s eshtrave t fmijve, grave, pleqve n kutit e vdekjes gjendur n kishn e Kosins u vrtetua prfundimisht ajo ’ka kishin shprehur banor t ndryshm t zons, kundrshtuar fuqimisht nga Kisha jon autoqefale. N fillim t veprimit t shtetit, pra me hyrjen e prokuroris n loj ishin prifti sharlatan i Prmetit, mitropolia e Gjirokastrs, grupime prfaqsuese t kishs, si Kshilli kleriko-laik, etj, ata q reaguan. Pretendimet se akuzat n fjal bheshin pr t goditur kryepeshkopin Janullatos ishin n fakt n nj sintoni t plot me shkrimet e shtypit grek si ai me origjin t dyshimt i Ta Neas, apo me porosit e Papandreut n kongresin e socialistve apo dhe me reagime t tjera zyrtare greke. Menjher pasi prokuroria hyri n kish, njerzit e Kishs i bn presion asaj dhe shtetit duke e lidhur kt veprim, apo t ashtuquajturat sulme me nnshkrimin e Marrveshjes s Asocim Stabilizimit, pr ratifikimin e s cils sigurisht na ka pak n dor Greqia. Askush n organet drejtuese t kishs nuk e vrau mendjen pr hollsira t tilla koiniduese n dukje t parndsishme. Dje ktyre zrave prve vet kryepeshkopit q kishte dhn intervist n shtypin grek ju bashkua dhe metropoliti i Kors, imzot Joan Pelushi, i cili me shum t drejt, bri mbrojtjen e eprorit t tij, por n shtypin shqiptar.
  Qndrimi i njerzve t kishs, deri n momentin kur ekspertt nuk e kishin thn fjaln e tyre, mund t ishte i justifikuar. Po tani, q ekspertt, - pr koinidenc t fes ortodokse-, e than kt mendim mbi baz shkencore, do t thot Kshilli i Kishs? Pse reagon kryepeshkopi n mbrojtje t priftit t Prmetit dhe pse imzot Pelushi distancohet paksa, duke thn se n nj rast abuzimi t mundshm, prifti mban prgjegjsi individuale? Kur nj veprim sht i jashtligjshm, Kisha duhet t distancohet menjher. Kryepeshkopi, hirsia e tij duhet ta bj menjher kt, n mnyr q t ler prokurorin dhe shtetin t veproj. Ndaj atyre q kan organizuar nj veprim t till t shmtuar si przierja e eshtrave, apo q e kan lejuar pa reaguar, duhet vepruar penalisht. Askush nuk thot se pala greke ka qen e interesuar t marr eshtra t tilla t prziera, dhe as se kryepeshkopi dshiron nj gj t till: do t ishte monstruoze ta thoje. Por mungesa e transparencs n kryerjen e nj operacioni t till q eksperti Meksi e quajti “zhvarrime masive dhe joprofesionale”, etja pr para e disa fakirve t vegjl, prfshi dhe priftin e Prmetit, prodhon dukuri t tilla nga t cilat krert e lart t Kishs duhet t distancoheshin urgjentsisht. Dhe sigurisht pa i br shantazhe shtetit. Duke ndjekur shembullin e homologve t vet n Greqi, q nuk kan reaguar kshtu n raste t ngjashme aferash seksuale apo mashtrimi t priftrinjve t tyre. Kryepeshkopi yn duhet t kujtoj homologun dhe mikun e vet Kristodulos q sht distancuar n raste t ngjashme. Kur kjo ndodh n Greqi, ku shteti nuk sht trsisht laik, pra ku nuk gjen zbatim parimi liberal “kish e lir, n shtet t lir”, me far t drejte njerzit e kishs i bjn presion shtetit shqiptar?

  Momenti i dyt, nnshtetsia e Janullatosit
  Ndrkoh n prpjekje pr t mbrojtur eprorin e tij imzot Pelushi, nj nga figurat e ndriuara t kishs son, thot dje n nj intervist n Gazetn Shqiptare se hirsia e tij ardhjen si kryepeshkop n 1992 e lidhte me kushtin e ruajtjes s Autoqefalis. Diku m posht imzot Pelushi sqaron se kjo do t thot ta ruash at dhe nga ndrhyrjet brenda shtetit, dmth nga ndrhyrjet e shqiptarve, institucioneve apo grupimeve t tjera vendase. Ok, por a mund t mohohet se pas veprs rindrtuese t kryepeshkopit mund t ket patur prpjekje pr t ndrhyr dhe nga Greqia prshembull, duke nnkuptuar ktu ato ente apo institucione donatore q kishin dhn para pr rindrtimet? Prgjithsisht, ata q japin parat- n rastin ton, financimet pr rindrtimin e kishave kan ardhur prej vendit fqinj,- t imponojn ndonj dika si sht rasti i FMN-s, Banks Botrore, apo dhe shteteve t veanta. Si shpjegohet q asnjher prshembull kryepeshkopi nuk ka akuzuar pr ndrhyrje n autoqefali Kishn greke, apo donatort, por akuzon vetm shqiptart? Nuk ka ndonj rrezik pr cnimin e autoqefalis prej s jashtmi? Prshembull n rastin e kishs maqedonase q prmend imzot Pelushi n intervistn e tij n nj t prditshme shqiptare, rreziku vjen nga kisha serbe; pse autoqefalia jon qenka e imunizuar nga jasht?
  Nga ana e tij n shtypin grek, n nj mnyr jo t drejt, kryepeshkopi sht ankuar pr mosmarrjen e shtetsis shqiptare. Nuk sht normal ky adresim: nse hirsia e tij ka ndonj ankes precize ndaj shtetit shqiptar do t ishte m e llogjikshme q ai ta bnte m s pari n shtypin shqiptar. Por dhe ktu kryepeshkopi nuk e vret mendjen pr hollsirat e parndsishme etike si kjo. Ndrkoh ka dhe hollsira t tjera q tejkalojn kufijt kombtar gjithashtu: pse duhet t reagoj Greqia q ai t marr nnshtetsin shqiptare; pse pr problemet e tij ktu duhet t mobilizohet shtypi grek; pse pr ta mbrojtur at duhet t vij Papandreu n kongresin e socialistve; pse pr njoftimet e shtypit t kishs son, duhet t marr n telefon ambasada e vendit fqinj, sic thon disa miq gazetar t thjesht t televizioneve? N lidhje me shtetsin shqiptare t kryepeshkopit kan reaguar deri dhe zyrtar amerikan, q sigurisht e bjn kt pasi pala greke e ka ngritur kt si shqetsim t kancelaris s vet n kontaktet me ta. A mund t na shpjegoj hirsia e tij, sepse marrja e nnshtetsis shqiptare prej tij qenka shtje e kancelaris greke, madje dhe ndrkombtare?

  Disa hollsira ligjore rreth nnshtetsis
  Dhe le t shkojm m hollsisht n padrejtsin e supozuar ndaj kryepeshkopit, pr t ciln paskan gisht tre president. Sipas nj ligji t 1999, q pasqyron nj model perndimor liberal n shtjet e shtetsive, shtetsia shqiptare merret me dy mnyra kryesore. Ose me aplikim, pr shkak t kohzgjatjes s qndrimit n Shqipri, dhe disa kushteve t tjera thjesht formale, ose pr merita n favor t kombit shqiptar- vlersim, i cili bhet ekskluzivisht prej kreut t shtetit, kompetenc e mbetur prej mbretrve. Nse n kohn e zotit Berisha, gjithka trajtohej vetm n presidenc, pasi ishte n fuqi nj ligj i 1958, sot ai bhet n fillim n institucione t tjera -veanrisht aplikimi pr shkak t qndrimit n Shqipri sipas parimit jus solis. Nse kryepeshkopi do t kishte aplikuar pr shtetsi n kto institucione, askush nuk do t guxonte t’ja refuzonte. Por me siguri nuk duhet t ket aplikuar sipas ligjit, por thjesht ka br krkes t tijn n nivel miqsor. Pr rrugn e dyt, pr meritat eventuale t kryepeshkopit n favor t kombit shqiptar, t cilat jan parakusht pr marrjen e shtetsis si merit nprmjet iniciativs s presidentit, ato duhet t vrtetohen. Ai mund ta meritoj kt certifikat t presidentit pr filoshqiptarizm- shtetsin shqiptare- nse prshembull do t krkonte shkolla pr shqiptart n Greqi, t drejta pr ata shqiptar q jan przn nga Greqia pr t vn lule n varret e t parve apo t kishte ndonj angazhim tjetr proshqiptar. Nuk ka pr fat t keq, megjithse do t ishim t lumtur q nj personalitet i till vrtet i ndritshm kulturor, kryeteologu i Greqis, dhe i ortodoksis globale, t ishte mbrojts i prbotshm i shqiptarve. Prkundrazi, me ankesat e veta shpesh her n shtypin ndrkombtar dhe pr vjedhje t kishave prej kusarsh t vegjl t coroditur, kisha jon shpall si armik myslimant dhe i konsideron si dhunim t ortodoksve. Ndrkaq, lidhur me rolin grek, dikush duhet t shpjegoj se pse megjithse jozyrtarisht pala greke krkon q kryepeshkopi yn t njihet si filoshqiptar i madh, pra t marr shtetsin shqiptare pr merita t veanta. Duket paradoksale q kjo pal t thot: jepjani shtetsin kryepeshkopit Janullatos, sepse ka merita pr kombin shqiptar! Megjithse informalisht, kjo ndrhyrje e shtetit grek quhet futje hundsh n punt e kishs shqiptare dhe t shtetit shqiptar, q t dy formalisht t pavarur; sht cnim i autoqefalis, paternalizm jo thjesht i nj kishe motr, por i nj shteti tjetr. Pse kryepeshkopi yn nuk ankohet ather n Greqi, n zyrat e shtetit grek, n shtypin grek pr kt paternalizm, ndrsa pa asnj kompleks zhvillon takime publike t nivelit t lart me zyrtart grek kur ka sulme ndaj kishs n shtypin shqiptar?  Shekulli 04/07/2006
  KATEGORIA: Analiza

 3. #3
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Mire thote Nazarko se perse u dashka qe te jete Greqia ajo qe duhet ta shtyje shtetin shqiptar qe ti jepet nenshtetesia Janullatosit, kur ky mendohet te jete i pavarur si brenda dhe jashte vendit!

  Mirepo, paralel me kete, si shpjegohet qe, duke supozuar se Kisha eshte e pavarur dhe se askush nga brenda shtetit s'po e nget, provokon e me keq, gjithnje ndodh, sic shihet dhe ne rastin e kesaj teme, qe promotoret dhe me te interesuarit e kritikave te jene ISLAMIKET?

  E pare brenda forumit, kjo dukuri eshte e thjeshte, sepse ne te gjithe e dime se cfare vlere dhe aspirate perfaqeson ORIONI me Arrnubin.
  Ne lidhje me shkrimin e Nazarkos - pasi Balla duke qe si ka SYTE ne Ball - kam keto verejtje:


  1. A mund te percaktohet se cfare pergjegjesie ligjore ka prifti ne lidhje me zhvarrimet?


  Ka leshuar gje urdher-zhvarrim prifti? A e ka ai nje te drejte te tille, ne rastin e atij fshati? Keto detyrime nuk jane percaktuar asnjehere pergjate gjithe kesaj poterreje, keshtu qe nuk eshte percaktuar as se cfare faji konkret ka prifti.


  Nqs prifti ka kryer thjesht detyren per pershpirtjen e personave qe po zhvarroseshin, atehere metropoliti i Korces ka plotesisht te drejte kur e shfajeson priftin e Permetit dhe se ceshtja e pasaktesise profesionale e ligjore mund ti mbetet tjeter kujt pervec priftit.

  2. Cfare jane nderhyrjet ne punet e brendeshme te Kishes, qe permend Nazarko?  Nderhyrje ne punet e Kishes jane ato veprime jashte kishtare qe percaktojne formen e menyren e organizimit administrativ, disiplinor qofte dhe doktrinor te Kishes - GJE QE ne rastin e sulmeve anti-ortodokse nga persona jo + anti-ortodokse, por edhe nga shteti, se ke duhet te kete per Kryepeshkop Kisha dhe se cfare statuti duhet te respektoje eshte DIREKTE anti-autoqefale, NDERSA INVESTIMI (nga jashte ose brenda) nuk i perket kesaj kategorie.


  Nqs do flasim per Investimet, nqs duam te investigojme legjitimitetin e atyre te bere ne Kishen Ortodokse, KETE DUHET ta bejme NJEKOHESISHT me investimet e bera dhe ne komunitetet e tjera fetare, respektivisht muslimane sunite dhe katolike. Nuk ka pse njeres ti lejohet investim nga jashte aspak transparent (dmth pa i dhene llogari shtetit), ndersa tjetres jo.  3. Nenshtetesia - perderisa kete e kane marre shume te huaj funksionare ne fete e ndryshme, perfshi ketu dhe disa figura te dyshimta "investitoresh" islamike, nuk ka pse te mos e marre Janullatosi.
  Nazarko nuk provon dot nese kerkimi i nen-shtetesise eshte bere apo jo ne rruge ligjore.

  4. Meritat filo-shqiptare te Janullatosit. Po ti analizojme, ketu duhet te jene te aspektit shqiptar - ortodoks, qe kane pra te bejne me fene ne dhe per Shqiperine. Meritat jane te pamohueshme.

 4. #4
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Postime
  741
  Mbas joan Pellushit e more ti tani rolin e priftit te dyte mbrojtes ndaj Janullatosit.Si sdoli nga ju kombetar apo rroga e majme?

  Une thjesht e solla si artikull jo si besimtar musliman dhe po ta shikosh nuk kam bere asnje komentim nga ana ime.Prandaj mos e hiporlizo biseden sikur artikullin e kam shkruara une.Nese je prift me nivel te larte kuptoje kete.

  Seminarsit po ty ta japin nenshtetesine greke meqe je prift?
  Sa budalla eshte "Odisea"

 5. #5
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Do ishte me lehte per antaret e tjere sikur kjo teme te mos ish hapur nga myslimane te thekur qe duket sikur i gjuajne keto tema me qellim.

  Na u be Janullatos si Papa i orthodhokseve dhe qe po fut vete shqiptaret ne debate te vazhdueshme.
  Nuk ka nevoje njeri te thote se ceshtja e tij i perket vetem komunitetit orthodhoks pasi ne nuk jemi shtet orthodhoks. Po sikur ne krye te bashkesise myslimane shqiptare te ish vene nje person i moderuar e shume i dashur arab apo turk. Si do reagonim ne? A do na pelqente qe ne krye te myslimaneve tone te vendosej nje jo shqiptar? Ndoshta Janullatos nxjerr nje dite se ka gjak arvanitasi
  Nazarko kritikon me te drejte kur thote
  Nga ana e tij n shtypin grek, n nj mnyr jo t drejt, kryepeshkopi sht ankuar pr mosmarrjen e shtetsis shqiptare. Nuk sht normal ky adresim: nse hirsia e tij ka ndonj ankes precize ndaj shtetit shqiptar do t ishte m e llogjikshme q ai ta bnte m s pari n shtypin shqiptar. Por dhe ktu kryepeshkopi nuk e vret mendjen pr hollsirat e parndsishme etike si kjo. Ndrkoh ka dhe hollsira t tjera q tejkalojn kufijt kombtar gjithashtu: pse duhet t reagoj Greqia q ai t marr nnshtetsin shqiptare; pse pr problemet e tij ktu duhet t mobilizohet shtypi grek; pse pr ta mbrojtur at duhet t vij Papandreu n kongresin e socialistve; pse pr njoftimet e shtypit t kishs son, duhet t marr n telefon ambasada e vendit fqinj, sic thon disa miq gazetar t thjesht t televizioneve? N lidhje me shtetsin shqiptare t kryepeshkopit kan reaguar deri dhe zyrtar amerikan, q sigurisht e bjn kt pasi pala greke e ka ngritur kt si shqetsim t kancelaris s vet n kontaktet me ta. A mund t na shpjegoj hirsia e tij, sepse marrja e nnshtetsis shqiptare prej tij qenka shtje e kancelaris greke, madje dhe ndrkombtare?
  Mesojme se nje nga kushtet qe vete Janullatosi vuri kur erdhi ish qe te ruhej autoqefali e kishesh orthodhokse te SHqiperise. Ne qofte se Janullatos do tregohej tamam burre, ai nuk duhet te kerkoje KURRE nenshtetesine shqiptare pasi cdo komb ka nevoje per njerezit e vet dhe besoj se nje dite do e nxjerrin orthodhoksit tane nje te denje per ta quajtur lider te kishes se tyre. Pikerisht kjo qarravitje per te marre shtetesine e per tu caktuar deri ne vdekje si lider i rthodhokseve shqiptare po kundershton nje nga kushtet qe vete Janullatos vuri, por edhe po shkakton percarje pasi dihet qe Greqia e disa qarqe greke nuk jane si Zvicrra apo zvicerranet [pra te paanshem e pa axhende (ironi)]
  Cfare te mendojme ne kur nje artikull te fuqishem rreklamues per te e ka shkruar pikerisht nje nga fajkojte e vorio-epirizmit, Nik Gejxh? Pse duhej Janullatos te pranonte te intervistohej e te lejonte qe nje luftetar kaq i paepur i vorioepirizmit te behej propoganduesi i tij kryesor ne boten perendimore e amerikano-veriore?
  Diku me duket eshte shkruar se kur vizitoi diasporen greke ne Amerike Janullatos kerkoi me teper para per me shume shkolla greke ne Shqiperi. Keshtu me kujtohet.

  Ju qedini historine dini gjithashtu problemet qe kemi pasur me kishen greke dhe sa apo si ka ndikuar ajo ne ceshtjen shqiptare apo ne identitetin shqiptar. Ndoshta Janullatos mund te thote se nuk ndihem me grek, por disa fakte flasin ndryshe dhe shqiptari me i thjeshte e kupton se zgjedhja e tij ne krye te kishes orthodhokse ngjall ndjenja nga me te ndryshme. Cdo te thoshte Fan Noli apo ndonje simpatizant i tij per keto kohe?

 6. #6
  Ragnald
  Antarsuar
  18-06-2006
  Vendndodhja
  london
  Postime
  4,442
  do kisha deshire te dija a do ta lejonte greku nje prift orthodoks shqiptar te ishte ne krye te kishes greke ?

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,645
  Postimet n Bllog
  16
  Janullatos, nj njeri i litur dhe shum fetar, natyrisht nuk mund t msonte kaq shpejt shqip dhe pr m shum i duhej t njihte mir shqiptart. Dhe pr kt, i duhej koh. Shum shpejt pas mbrritjes s tij n Tiran, m 1994, nj mazhoranc e tr hartoi nj Kushtetut, vetm e vetm q ta przinin at nga Shqipria. Por kjo shnoi edhe fitoren e par politike t Janullatos. Kushtetuta u rrzua n referendum dhe shum analist t pavarur “fajsojn” pr kt, pikrisht nenin q krkonte q Kisha Ortodokse Autoqefale t drejtohej si krkonte tradita, nga nj kryepeshkop shqiptar.
  Edhe sot e kesaj dite, as vete njeriu qe beri fushate per kushtetuten, ish-presidenti Berisha nuk e di se si referendumi deshtoi. As vete Kryepeshkopi Anastas nuk e di se si referendumi dshtoi, pasi si rrfen n kujtimet e tij, ai ishte br gati pr tu larguar nga Shqipria.

  Tani Sokol Balla q merr prsipr t shkruaj pr gjra q nuk i njeh dhe as nuk i kupton sa duhet e quan "fitore politike t Kryepeshkopit", kur ky i fundit merret aq shum me politik sa nuk u kthen prgjigje kritikve t tij t shumt. T t jap edhe un nj arsye tjetr prse ai referendum dhe ato mijra prpjekje pr t larguar Kryepeshkopin kan deshtuar n kto 15 vjet? Sepse prania e Kryepeshkopit Anastas n Shqipri sht Vullneti i Vet Perndis, Kryepeshkopi sht vetm "nj qiri i ndezur para ikons s Krishtit", si citohet t ket thn vet Kryepeshkopi.

  Edhe sot e ksaj dite, ky sht nj debat i pazgjidhur, ka i detyrohet nj statuti t kishs ortodokse, q n vitet ’50-t por edhe m hert, q n vitet 1918- 1923 i krkonte sinodit nj gj t till. Kjo sht ndasia e madhe q ende vazhdon sot tek ortodokst shqiptar, m e ashpr n Amerik, ku n nj rrug t Bostonit jugor gjenden tri kisha, njra me Nolin, tjetra me “grekt” dhe e treta, q bhet me at q sht m i fuqishm dhe me influenc pr momentin.
  Prania e Kryepeshkopit Anastas "problem q ndan orthodhokst"? T vetmit orthodhoks q kan nj problem me pranin e Kryepeshkopi Anastas n krye t KOASH jan:

  a) Ata orthodhoks q jan t tille vetm n emr pasi nuk e kan shkelur ndonjher n jetn e tyre pragun e Kishs dhe nuk kan as besim dhe as nj bot shpirtrore. Kta jan produktet e 50 vjetve t ateizmo-komunizmit n Shqipri.

  b) Apostatt dhe heretikt e Kishs q e kan veshur robn e priftit jo pr ti shrbyer Perndis dhe popullit t tyre, por pr ti siguruar vetes prfitime personale. Kta jan heretikt injorant te kallpit t Nikolla Markut q nuk di t shkruaj edhe nj paragraf n shqip pa gabime, apo apostatet e flakur tej nga Kisha si Fatmir (Foti) ici, q kujton se ka ngelur Orthodhoksia shqiptare pr tu shptuar prej nj paraziti si ai. Edhe pse nuk ka mbajtur qoft nj mesh n gjuhn shqipe pran KOASH n Shqipri, edhe pse e fitoi bursn e shkolls n Athin me ndihmen e KOASH dhe vet Kryepeshkopit, sot fshatari nga Nivica i jep leksione Kryepeshkopit Anastas q sht nj nga zrat m t respektuar n mbar botn e Krishter.

  c) Dhe grupi i tret i atyre q "indinjohen" nga prania e Kryepeshkopit n krye t KOASH jan ata njerz shpirtzinj q nuk sulmojn thjesht Kryepeshkopin apo personin e tij, sulmojn vet besimin Orthodhoks dhe Kishn Orthodhokse. Kta jan ata "islamik" dhe "papist" q u vret syt realiteti shpirtror i shqiptarve post-komunizmit. Sulmet e tyre ndaj Kryepeshkopit dhe Kishs fshehin urrejtjen, xhelozin, cmirn ndaj ringjalljes s besimit n komunitetin orthodhoks, komuniteti i vetm q vetqeveriset dhe q sht n t njjtn koh historia e vetme e suksesit n mbar tranzicionin shqiptar.

  Sokol Balla q nuk e di asgj mbi historin e komunitetit orthodhoks n Amerik, bn mir q t mos flasi pr gjra q nuk i njeh nga afr se shkruan budallqe. Vetm n kto 2 dekadat e fundit shqiptart e Ameriks i jan rikthyer kungimit me Kishn Orthodhokse dhe kanoneve t Kishs, pasi fal atij Theofan Nolit q ju e zini n goj pa teklif, komuniteti orthodhoks sht ndar m dysh dhe ka qn i fragmentizuar/politizuar pr dekada t tra.

  Vetm 2 jav m par Sokol Balla e kompani humbn rastin t takonin Peshkopin Nikon Liolin t Dioqezs Shqiptare dhe New England pran Kishs Orthodhokse t Ameriks, i cili meshoi ne krah t Kryepeshkopit Anastas n Tiran dhe n krah t Mitropolit Joan n Kor.

  Si shpjegohet q asnjher prshembull kryepeshkopi nuk ka akuzuar pr ndrhyrje n autoqefali Kishn greke, apo donatort, por akuzon vetm shqiptart? Nuk ka ndonj rrezik pr cnimin e autoqefalis prej s jashtmi? Prshembull n rastin e kishs maqedonase q prmend imzot Pelushi n intervistn e tij n nj t prditshme shqiptare, rreziku vjen nga kisha serbe; pse autoqefalia jon qenka e imunizuar nga jasht?
  Edhe Enver Hoxha, fmijve n djep u msonte dy gjra: si t brohorisnin Parti Enver dhe si tia kishin frikn "armikut (imagjinar) t jashtm". Sokol Balla pyet se prse nuk duhet tia kemi frikn ndrhyrjes nga jasht n Kish? Kush jan kta q kan ndrhyr nga jasht n Kish n kto 16 vjet? Mos jan gj ata misionart amerikan q kan jetuar e punuar pran Kishs me vite t tra? Mos jan ato ndihmat e mbledhura nga Kryepeshkopi pr t ndrtuar kisha, jetimore e mensa pr te vobekt? Mos jan ato miliona dollart q Kisha mblodhi n mbar botn orthodhokse fal apeltit t Kryepeshkopit pr ata refugjatt e ardhur nga Kosova n 1999? Mos sht nj peshkop arvanitas q me pranin e tij bn t mundur q Sinodi i Shenjt i KOASH t jet kanonikisht i pranueshm?

  Sigurisht q Kisha do t reagoj kur gazeta e Dues n Tiran me ustallart e vet t rregjur bjn me faj nj prift, Kishn e shkojn e deri tek Kryepeshkopi pr zhvarrimet e eshtrave t ushtarve grek n Shqipri, inisiativ e marr nga vet familjart e viktimave.

  Dhe ajo q sht kulmi i injorancs shqiptare kur fillojn e gjykojn kryepeshkopin sht fakti se prania e kryepeshkopit Anastas n krye t Kishs sht garancia m e madhe e mundshme, Dhurata nga Vet Perndia, q garanton Orthodhoksin dhe Autoqefalin e Kishs. Kryepeshkopi Anastas ka kritik vetm n Shqipri, pasi peshkop, patrik, krer kishash jo-orthodhokse, burra shteti dhe akademik t universiteve m t dgjuara n bot, nderojn dhe respektojn jetn dhe veprn e tij. Kuptohet, ju nuk keni se si ta dini kt gj, pasi jeni shum t zn pr ti br gjyqin Kryepeshkopit n faqet e gazetave dhe jo t msoni dy gjra m shum pr jetn, veprn dhe titujt q ai mban.

  Sot edhe n kt pik Janullatos sht m i forti. Sot kundrshtari i tij m i fort i dikurshm, promotori i Kushtetuts anti-Janullatos, ka marrdhnie t shklqyera me Athinn zyrtare, si rrjedhim edhe me Kishn Ortodokse Autoqefale (Shqiptare?). Bile kaq t mira jan marrdhnien me Athinn, sa shtja e varreve t grekve, si pohon vet Janullatos, sht tashm n prfundim e sipr dhe se marrveshja do t nnshkruhet shpejt mes dy qeverive. Nj pohim i jashtzakonshm, q ende nuk ishte br nga t dy kryeqytetet. Kjo tregon edhe njher influencn e madhe t zotit Janullatos. Pa dyshim nj influenc politike.
  Duan t bhen t gjith analist politik, edhe pse nuk njohin ende abc-n e politiks. Nuk do t ishte m mir q t lexoje se sa t shkruaje apo t pyesje se sa t bje monolog me vetveten? Cila sht "politika" e Kryepeshkopit Anastas? Prse ish-presidenti Berisha q dikur krkonte ta przinte nga Shqipria sot i shtrngon dorn dhe e respekton si duhet kontributin e tij n Shqipri?

  Kryepeshkopi Anastas sht nj "politikan i madh", nga ata t mdhenjt fare bile q do tu nderohet emri pr shekuj e jo me vite edhe pas vdekjes. Mirpo "politika" e Kryepeshkopit sht pak m ndryshe nga ajo politika q njeh Sokol Balla. Kryepeshkopi nuk takohet me elektoratin shqiptar vetm do katr vjet kur bhen zgjedhje, takohet do dit, do t diel, do panair, do gzim dhe do vajtim q besimtart orthodhoks kan. Kryepeshkopi Anastas nuk krkon vota n krkim t disa premtimeve pr t mira materiale, ai bn t pamundurn pr t siguruar fonde pr t ndrtuar kisha, klinika, jetimore, mensa pr t vobektt, kopshe pr fmijt, jetimore pr jetimt, aktivitete bamirsie pr invalidt dhe moral t shndoshe ungjillor pr t gjith ata q shkelin n pragun e Kishs t dielave. Dhe miqt e kryepeshkopit nuk i gjen vetm ne Shqipri, i gjen edhe n Kosov q hasn n ndihmn e pakursyer t KOASH n ditt m t vshtira t jets s tyre. Pra me pak fjal, me shembullin dhe veprat e tij Kryepeshkopi nuk ka shtrenguar vetm duart e shqiptarve, ai ka prekur zemrat dhe jetn e atyre njerzve m t vobekt dhe m t harruar t shoqris shqiptare.

  Prse e respekton kryeministri Berisha kryepeshkopin?

  [...do ta vazhdoj m von]

 8. #8
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Postime
  741
  Letr e hapur drejtuar Fortlumturis s Tij, Anastasious Janulatous, kryepeshkop i Kishs Autoqefale Ortodokse Shqiptare

  http://shekulli.com.al/index.php?pag...e&newsID=97871

  Tahir Muhedini

  I nderuar z. Anastasious Janulatos,

  Hirsia Juaj, n emr t Partis pr Drejtsi dhe Integrim (PDI) ne Tahir Muhedini, Kryetar, Amos Dojaka, sekretar i prgjithshm dhe Galip Taho, kryetar i degs s PDI-s Tiran, pas tentativash t tjera publike, po ju shkruajm kt letr t hapur, me qllimin kryesor t nj dialogu t prbashkt pr mundsin e dhnies s kontributit tuaj t vlefshm n respektimin e t drejtave themelore t njeriut pr popullsin ame, q n nj far mnyre gjendet e harruar midis dy shtetesh ku autoriteti juaj sht domethns. N dijeni t ktij autoriteti shumplansh, dshirojm t vm n dukje se n drit vshtrimin integrues evropian q partia jon e ka themelor n programin e saj, juve me popullsin ame ju lidhin disa elemente domethns historik, filozofik dhe fetar.
  Fortlumturia juaj, ndrsa ju krkoni prej 14 vitesh t fitoni t drejtn e shtetsis shqiptare q t plotsoni nj detyrim statusor, por edhe moral t kishs q drejtoni n Shqipri, atyre, amve por edhe ne personalisht, n vitin 1953 na u hoq n mnyr kolektive t paprecedent Shtetsia Greke dhe, askush nuk reflekton q kjo padrejtsi t drejtsohet;
  N ann tjetr, ndrsa ju Fortlumturia Juaj, si hierark i lart i nj institucioni fetar n Shqipri, gzoni shtetsin dhe kombsin greke, popullsia ame pr shkak t besimit t tyre mysliman u persekutuan, vran dhe przun me dhun t papar pr vite me radh nga shtpit dhe tokat e tyre n vendin nga ju vini dhe gzoni t drejta t plota dhe sigurisht autoritet t pamas; Kur ju si zdhns i Zotit t t gjith vdekatarve n tok, duke ln mnjan pozicionin tuaj t Hierarkut Kishtar n Shqipri, u shfaqet n krye t iniciativs s shtetit grek, t cilin ne duam ta prcaktojm parimisht t prbashkt si pr ju edhe pr amt, n respekt t t rnve grek t lufts italo - greke t zhvilluar n territore shqiptare dhe drejtuat ceremonin e mbajtur pr kt rast n Klcyr. Ne si parti politike shqiptare, jo pa debate t brendshme t forta, e mbshtetm publikisht kt iniciativ, por me kusht q emancipimi i shfaqur prej nesh t ndiqej dhe n ann tjetr t kufirit, mundsisht edhe nga juve personalisht! Hirsia Juaj, shoqata politike atdhetare “amria”, e mbshtetur nga ne si parti politike shqiptare (PDI) organizuam m 25 qershor 2006 nj marshim t madh demokratik dhe emancipues, n kufirin shqiptaro – grek me amrin, pr t sensibilizuar nevojn e respektimit t t parve tan n varrezat e tyre n Greqi, por ndonse n mijra, pjesmarrsit ishin shum shtetas shqiptar joam. Ju personalisht dhe institucioni juaj kishtar mungoi! N fakt, aty erdhi vetm opozitari juaj kishtar i Elbasanit, t cilin gjejm rastin ta falnderojm publikisht, por njkohsisht t themi se jemi prsri n pritje t reagimit tuaj personal dhe domethns. Ne besojm se nj zdhns i Zotit n tok nuk duhet t bj diferencime t tilla midis njerzve, qofshin ata shqiptar apo grek. Pr m tepr q n rastin n fjal do veprim publik sht kryer n Shqipri, ku edhe ju prfaqsoni dhe drejtoni nj institucion kishtar fetar.
  Fortlumturia Juaj, N nj prononcim publik tuajin t ditve t fundit, ju deklaronit se motoja juaj n t gjitha veprimtarit tuaja publike sht filozofia kristiane dhe ne, ndonse n shumicn ton i prkasim nj besimi tjetr, por duke qen t kombsis shqiptare, e cila besojm se sht domethnse pr rastin, duam t theksojm se po t mbshteteni te kjo filozofi, Ju duhet domosdoshmrisht t mbshtesni respektimin e t drejtave themelore t popullsis ame. Vet amt, sipas t gjitha prononcimeve publike, kan ditur ta falin shtetin e tyre t origjins (Greqin) pr mkatin e pafalshm t vrasjeve m t padrejta duke prdorur pretekse absurde t bashkpunimit me pushtuesit t vetm disa personave pr t ndshkuar nj popullsi t tr! Ata, pra amt dhe ne personalisht si am, krkojm vetm t na rikthehen t gjitha mundsit si t gjith shtetasve t tjer grek, pa dallim feje, krahine dhe ideje. Sigurisht pr t kontribuar s bashku pr ekuilibrin politik, ekonomik, kulturor dhe ndrfetar rajonal. Ne prfitojm nga rasti t krkojm publikisht dhnien e shtetsis shqiptare pr ju Fortlumturia Juaj, por publikisht krkojm nga ju personalisht t bni t njjtn gj pr ne, n shtetin ton t prbashkt Greqin. Ne personalisht, por edhe t gjith amt e Shqipris nuk krkojm m shum t drejta n Greqi, si gzon pakica greke n Shqipri, shtetsin, t drejtn e prons dhe gjuhs. Ne besojm se ju, duke folur me gjuhn shumplanshe t njeriut t Zotit, do t dini t mos bni diferencime midis nesh dhe atyre, pra amve si pakic n Greqi dhe grekve si pakic n Shqipri.
  N pritje t prgjigjes tuaj t shumpritur,

  Sinqerisht,
  Tahir Muhedini, kryetar i Partise Per Drejtesi dhe Integrim (PDI)
  Amos Dojaka, sekretar i pergjthshem i PDI
  Galip Taho, kryetar i deges se PDI-se, Tiran
  Sa budalla eshte "Odisea"

 9. #9
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Postime
  741
  Camet, leter Janullatesit: Na ndihmoni

  E Enjte, 06 Korrik 2006
  Partia per Drejtesi dhe Integrim, perfaqesuese e cameve ne Shqiperi, i ka derguar nje leter Janullatusit, nepermjet te ciles kerkon nderhyrjen e tij per rifituar te drejtat si shtetas greke. Sipas tyre, vete camet, sipas te gjitha prononcimeve publike, kane ditur ta falin shtetin e tyre te origjines (Greqine) per mekatin e pafalshem te vrasjeve me te padrejte ndaj tyre, qe duke perdorur pretekste absurde te bashkepunimit me pushtuesit te vetem disa personave, ndeshkoi nje popullsi te tere kolektivisht! “Ata, pra camet, dhe ne personalisht si qytetare came, kerkojme vetem te na rikthehen te gjitha mundesite si te gjithe shtetasve te tjere greke, ne standarde evropiane dhe pa dallim feje, krahine dhe ideje. Sigurisht, per te kontribuar se bashku per ekuilibrin politik, ekonomik, kulturor dhe nderfetar rajonal, ne perfitojme nga rasti, te kerkojme publikisht dhenien e shtetesise shqiptare per Ju, Fortlumturia Juaj, por po publikisht kerkojme nga Ju, personalisht, qe te beni te njejten gje per ne, ne shtetin tone te perbashket, Greqine”, thuhet ne letren derguar Janillatosit. Ne te njejten kohe, ata i kane kujtuar Janullatosit, se e kane perkrahur ne ceremonine e organizuar ne Kelcyre, ne nder te te reneve greke ne luften e dyte boterore, por nga ana tjeter, kane kerkuar nga Janullatosi te njejten respekt per viktimat e gjenocidit grek ndaj popullates came. “Per te kontribuar se bashku per ekuilibrin politik, ekonomik, kulturor dhe nderfetar rajonal, ne perfitojme nga rasti, te kerkojme publikisht dhenien e shtetesise shqiptare per Ju, Fortlumturia Juaj, por po publikisht kerkojme nga Ju, personalisht, te beni te njejten gje per ne, ne shtetin tone te perbashket, Greqine”, thuhet ne deklaraten e PDI, parti perfaqesuese e cameve.

  http://www.korrieri.com./index.php?s...s&k=10&i=31356
  Sa budalla eshte "Odisea"

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  Prgjigje bodyguard-ve mediatik t Janullatosit

  Prgjigje bodyguard-ve mediatik t Janullatosit

  Friday, 07 July 2006

  Nga Kastriot Myftaraj - N 17 qershor 2006, n ditoren SOT, gjasht antar t Dhimogjerondis (kshillit t kishs ortodokse t Kors) kan botuar nj nj replik me artikullin tim Pr Janullatosin feja sht vazhdim i politiks me mjete t tjera, q sht botuar po n ditoren SOT n 9 qershor 2006.Kolektivi i autorve ka marr prsipr t bj rolin e bodyguard-ve mediatik t kryepeshkopit grek t Kishs Ortodokse Shqiptare, Anastasios Janullatos, ka prbn t vetmen arsye pr t ciln ia vlen t merresh me ta. Ata n fillim t shkrimit shprehen: Nj fjal e urt popullore thot se dielli nuk zihet me shosh. Dhe replikuesit bjn ide-shosha pr t hyjn n debatin publik shqiptar si shoshar t Janullatosit, duke br nj shosh pr t mbuluar helenizimin e Kishs Ortodokse Shqiptare nga Janullatosi dhe leitnantt e tij, sikurse jan edhe autort e artikullit n fjal.
  Shoshart e Janullatosit jan indinjuar shum pr ato q kam shkruar un pr t ashtuquajturit shenjtor, Shn Kozmain dhe pr Shn Joan Vladimirin dhe bjn pyetjen retorike: Si mund t flitet keq pr Shn Kozman e Kolkondasit, i cili u martirizua pr mbrojtur popullin besimtar nga konvertimi n fen e pushtuesit osman. Shn Kozmai n trojet tona hapi me mundime t mdha shkolla, konvikte, jetimore. Predikoi pr t forcuar besimin n Jesu Krishtin dhe prgatiti popullin e shumvuajtur pr sfidat e reja q e prisnin. Si mund t flassh keq pr Shn Joahn Vladimirin, nj princ serb q u martirizua n vendin ton pr mbrojtjen e popullit dhe t besimit ortodoks, manastiri i t cilit ndodhet n Krrab afr Elbasanit.
  Por, shoshart nuk i prgjigjen fare asaj q kam thn un se prse kta dy t ashtuquajtur shenjtor njihen pr t till vetm nga kisha greke dhe aneksi i saj, ajo shqiptare (i ashtuquajturi shn Joan Vladimiri edhe nga kisha serbe) dhe jo edhe nga kishat e tjera ortodokse, ajo rumune, ruse, ukrainase, armene, gjeorgjiane, bullgare, moldovase etj? Prgjigjia sht e qart: Se kta kan qen misionar t helenizmit. Shn Joan Vladimiri qe nj princ serb, q u vra duke luftuar kundr bullgarve n aleanc me bizantint (grekt), gj pr t ciln e nderojn grekt. Ndrsa i ashtuquajturi Shn Kozmai qe nj murg grek, q u ua si misionar i helenizmit n Shqipri n kohn q Rusia filloi t nxiste kryengritjet e popujve ortodoks t Ballkanit t okupuar nga Turqia. Ai njihet si nj martir i helenizmit. Ai mund t ket ndrtuar shkolla, si thon shoshart, por n to sht msuar gjuha greke dhe jo ajo shqipe, q ka qen mallkuar nga ata q e uan Shn Kozmain n Shqipri n Shqipri. Misioni i Shn Kozmait ishte q n trojet shqiptare t prhapej idea e helenizmit, q ato kur t vinte koha t i bashkoheshin Greqis s Madhe q do t krijohej. Nse sht e vrtet q Shn Kozmai hapte shkolla, konvikte e jetimore, si thon shoshart, ata duhet t na e shpjegojn se me para e bnte kt gj. Sigurisht q e bnte me parat e Rusis dhe t Patriarkans greke t Fanarit, q ishte qendra e helenizmit.
  Shoshart mendojn se ma kan mbyllur gojn kur thon: A mos duhet me llogjikn e K. Myftarajt t mos nderohet edhe Shn Ndou n Shkodr meq sht nga Lizbona e Portogalis, apo Shn Angjelina n manastirin e saj pran Beogradit meq sht princesh shqiptare e bija e Gjergj Arianitit sundimtarit t Beratit?! Por, Shna Ndou (Shn Antoni) nuk erdhi n Shqipri me arm n dor si ushtaraku serb, i ashtuquajturi Shn Joan Vladimiri, as nuk erdhi q t prhap n Shqipri nj ide nacionale t caktuar, si bri i ashtuquajturi Shn Kozmai me helenizmin, por erdhi gjat pelegrinazhit q po bnte n Tokn e Shenjt. Sa pr t ashtuquajturn Shn Angjelinn, ajo sht nj sajes e Kishs Serbe dhe kjo kuptohet nga fakti se at nuk e njeh asnj kish tjetr ortodokse ve asaj serbe.
  Shoshart m kan zbavitur shum kur shkruajn: Artikullshkruesi Kastriot Myftaraj n artikullin e gazets SOT, denigron edhe nj figur tjetr madhore t ortodoksis shqiptare, Mitropolin e Kors Imzot Joanin q sht bashkpuntori m i ngusht i Kryepiskopit Anastas. Ata nuk e shpjegojn se si e kam br un kt gj. Un kam thn thjesht se personi n fjal deri n vitin 1990 ka punuar si infermier n spitalin psikiatrik, ka sht nj shtje fakti. Dhe kt nuk e kam thn pr denigrim, por pr t vn n dukje diskrepancn (mosprputhjen) e uditshme midis qenies s Janullatosit si nj superintelektual me shum gjuh t huaja dhe diploma e doktoratura dhe faktit q ai ka zgjedhur si bashkpuntor (klerik) njerz me profil intelektual t ult. Ky sht nj fakt. Un nuk dua q ta fyej kt mitropolitin tuaj, por kam t drejt t investigoj pr t si pr do njeri publik. Dhe nga ky investigim m dalin disa fakte shum kurioze n kontektin e sinjifikimit q kishin gjrat q kohn e komunizmit. Se gjat diktaturs komuniste, si e nisin replikn shoshart, nj infermier q prdorte elektroshokun n nj spital psikiatrik qe nj njeri shum i besuar i regjimit dhe i implikuar n pun t errta. Regjimi komunist e prdorte elektroshokun sipas mnyrave sovjetike, si mjet pr t persekutuar intelektualt e paplqyeshm, nj pjes t t cilve i shpallte si t mendur, gj pr t ciln njeriu t cilit i qe besuar prdorimi i ktij mjeti qe n lidhje t ngushta me Sigurimin e Shtetit. Dhe si ka ndodhur q n 1990, pikrisht ky njeri, q pr m tepr qe dhe musliman, t largohej pran kishs greke n SHBA pr t filluar nj shkollim teologjik ortodoks, pr t u br m pas nj klerik i lart ortodoks. Me sa duket paska nj lidhje kurioze mes teologjis ortodokse dhe psikiatris s aplikuar t diktaturs komuniste.
  Si sht shtja e konvertimit t ktij njeriu, q ka qen musliman, n fen ortodokse? Sipas procedurave t kishs ortodokse pr kt gj lshohet nj dshmi me shkrim nga prifti q bn pagzimin. Me sa m rezulton mua ky individ kur shkoi n SHBA pretendoi se qe konvertuar nga musliman n ortodoks n Shqipri, n kohn e komunizmit, pas ndalimit t fes, gj q ngjan e dyshimt, pasi konvertimi krkon pagzimin nga nj prift dhe lshimin e nj dshmie pr kt me dy dshmitar. Kush do t guxonte athere ta bnte kt gj pr nj njeri q kishte lidhje t tilla speciale me regjimin komunist, kur pr gjra t tilla jan pushkatuar ish-priftrinj? E nse sht br kjo n at koh mund t bhej vetm me dijenin dhe miratimin e Sigurimit t Shtetit pr skema t caktuara t kordinuara me Greqin. A e kan pyetur shoshart ish-infermierin e spitalit psikiatrik q sot ia puthin dorn me t ciln dikur drejtonte elektroshokun dhe sot ngre kryqin e bekon njerzit, se si sht kjo shtje? Tash, a e kan t qart shoshart se t dhnat e mia nuk kan dal nga skutat e kafeneve, si thon ata, por nga dosje serioze. Nse nuk e kan t qart ata, e ka t qart dikush tjetr. Ka disa fakte q nuk mund t i mbuloj shosha e shosharve. A doni t i hapim kto karta?
  M tutje shoshart shkruajn, duke dashur t mbrojn Janullatosin: Nj person i till si Kastriot Myftaraj nuk mund t krahasohet, jo vetm me kto figura t ndritura, por as me priftrinjt q i konsideron si t pashkoll, sepse nuk e di q n Shqipri funksionon Akademia Teologjike dhe as ka dgjuar q apostujt q prhapn ungjillin n t gjith botn u kthyen nga peshkatar t thjesht n peshkatar t shpirtrave.
  Q funksionon kjo Akademi Teologjike, gj q un e kam ditur dhe nuk kam thn se priftrinjt ortodoks nuk kan shkollim teologjik, por ajo q kam thn sht se pr t u uar n kt akademi nuk jan zgjedhur intelektual me shkollim t lart, por njerz mediokr, infermier dhe karrocier, si prifti i Kosins. Dhe ktu shosha u sht kthyer shosharve n boomerang dhe u ka rn dy her koks. Se n rast se funksionon kjo akademi, prse vazhdon rri Janullatosi n Tiran? Nuk ka dal nga kjo akademi nj njeri i aft q ta zvendsoj at? Se n rast se apostujt q e prhapn ungjillin qen peshkatar t thjesht, si thon shoshart, athere prse nuk u vu n krye t Kishs Ortodokse Shqiptare nj njeri i thjesht, por na erdhi Janullatosi me argumentin se sht shum i shkolluar?
  Shoshart nuk mungojn t nxjerrin dhe argumentin magjik q prdorin janullatistt n debat: Zoti K. Myftaraj nuk i prket fes ortodokse, nuk ka kultur kristiane dhe fetare dhe nuk ka si t kuptoj se n vend ngrihen kishat edhe katedralet kur shprehet se nuk duhet ngritur katedralja n qendr t Tirans. Shtpit e Zotit jan ngritur, ngrihen dhe do t ngrihen n sheshet dhe qendrat m impozanta t qyteteve dhe fshatrave tona dhe kshtu ndodh pr objektet e kultit n t gjith botn.
  udi e madhe me kta janullatistt! Nga njra an intelektual ortodoks si Aurel Plasari, Pirro Misha, Fatos Lubonja, Maks Velo, Andrea Stefani, Kio Blushi, Isidor Koti, Kostaq Xoxa, Elsa Ballauri etj., i lejojn vetes q t shkruajne dhe flasin n media si t duan dhe far t duan pr problemet e feve t tjera dhe komuniteteve t tjera fetare, muslimane dhe katolike, ndrsa kur intelektual me origjin nga dy fet e tjera diskutojn pr problemet e Ortodoksis shqiptare, ortodokst menjher reagojn duke thn se ata nuk kan t drejt q ta bjn kt. Ta heqin nj her e mir nga mendja kt gj. Sa pr shtjen e kulturs sime kristiane dhe fetare, un kam shkruar tre libra dhe shum artikuj ku preken dhe shtje fetare, deri edhe teologjike dhe gjithkush mund t gjykoj se deri n shkall i njoh un kto shtje. Un Bibln, Ungjijt dhe Kuranin dhe shume libra t tjera, kam pasur rastin t i lexoj q n kohn kur kultura baz e dikujt qe manuali i prdorimit t elektroshokut. Si pjestar i nj familjeje t islamizuar me forc nga osmant, por me tradit kriptokristiane, si shumsia e shqiptarve musliman, un jam riorientuar nga feja e t parve, duke menduar se n kushtet e sotme feja m e mir pr shqiptart sht versioni protestant i Krishterimit.
  Katedralja greke n qendr t Tirans si katedralje serbe n mes t Prishtins Sa pr shtjen e ndrtimit t katedrales ortodokse n qendr t Tirans, qnia e saj nj monument i helenizmit nuk mund t mbulohet me shosh. Janullatosi donte q ta ndrtonte me do kusht katedralen ortodokse n sheshin qendror t Tirans dhe fillimisht krkoi ta ndrtonte n truallin e lulishtes n an t ndrtess s Banks t Shqipris. Kt e donte se grekt, ashtu si serbt, ndjekin praktikn q t ndrtojn tempujt e tyre fetar n nj vend, pr t pretenduar m pas se ky vend sht nj tok e shenjt e helenizmit dhe sllavizmit. Duke dashur t ndrtojn katedralen ortodokse n qendr t Tirans grekt bn praktikisht t njjtn gj si serbt, t cilt n kohn e Millosheviqit ndrtuan n mes t Prishtins katedralen e madhe ortodokse sllavone, pr t potencuar t drejtn e tyre historike dhe kulturore mbi Kosovn. Idea e Janullatosit dhe praktikisht e qeveris greke, pr t ndrtuar katedralen n Sheshin Sknderbej qe pak si tepr e trash, kshtu q grekt bn sikur u trhoqn, duke pranuar q katedralja ortodokse t ndrtohet n sheshin midis selis s Partis Socialiste dhe Ministris s Mbrojtjes, praktikisht n mes t korpusit t ndrtesave qeveritare. Atje ka filluar t ndrtohet nj monstr prej betoni, nj ndrtim faraonik, q do t jet nj nga tre kishat m t mdha ortodokse n bot. Kullat e kmbanoreve t saj do t arrijn n nj lartsi t till q praktikisht do ta bjn at ndrtesn m t lart n Tiran. Vendi ku sht ndrtuar, duke par planimetrin aktuale t rrugve dhe ndrtesave rreth saj duket shum i paprshtatshm pr ndrtesa t ktij lloji q zakonisht duhet t ken prreth hapsira t mdha, si ndodh bie fjala me katedralen katolike, e cila meq ra fjala do t jet shum e vogl n krahasim me homologen ortodokse, pasi n kto vende do t lvizin turma t mdha. Atje ku po ndrtohet katedralja ortodokse, atje vendi sht i ngusht, me mundsi t kufizuara parkimi pr automjetet dhe prreth ka objekte shtetrore t rndsis s veant si jan disa ministri. Por, Janullatosi i ka br planet pr t siguruar si daljen e ndrtess n Sheshin Sknderbej, ashtu dhe krijimin e hapsirave rreth saj. Plani sht q t blihen dhe t shmben disa ndrtesa q gjenden mes katedrales ortodokse dhe Sheshit Sknderbej, q do t shpallen t amortizuara, duke prfshir ndrtesn e Teatrit t Kukllave dhe selin Partis Socialiste, s cils Greqia mund t i jap para q ta ndrtoj diku tjetr.
  Kshtu, katedralja ortodokse do t siguroj dalje n Sheshin Sknderbej, duke e dominuar sheshin si nj monstr faraonik prej betoni, n sfondin e s cils monumenti i Sknderbeut do t zvoglohet pafundsisht. Grekt i kan br mir llogarit. Katedralja ortodokse do t jet gjja kryesore q do t godas syrin e t huajve kur dalin n qendr t Tirans dhe ajo do t bhet elementi m impozant i imazhit t qytetit n kronikat e televizioneve t huaja me pamje nga Tirana. Katedralja imponuese do t bhet dshmia e padyshimt pr cilindo se tashm kryeqyteti i Shqipris dhe me gjas territori shqiptar deri tek ai i prket Ortodoksis, domethn Helenizmit. Kshtu i bjn llogarit grekt dhe Janullatosi si i drguari i tyre n Tiran. Prandaj, para se t jet tempull fetar, katedralja ortodokse n qendr t Tirans sht nj bastion i Helenizmit, sht e ngjashme me nj fortes ushtarake dhe prbn nj rrezik pr sigurin nacionale shqiptare. Ka nj lidhje organike midis katedrales ortodokse n qendr t Tirans, bazs ushtrake greke t Bisht-Palls, bankave greke n Tiran, si dhe antenave t kompanive t telefonis mobile greke n Tiran. Ato prbjn simbolet dhe bastionet e ekspansionit grek n Shqipri n t gjitha fushat. Shndrrimi i Tirans n nj qytet me nj imazh ortodoks sht nj gj absolutisht e patolerueshme. Ndrtimi i katedrales ortodokse n qendr t Tirans, ashtu si baza ushtarake greke n Bisht-Pall t Durrsit jan prova se Greqia n Shqipri ka nisur msymjen n Lumin Zaharia, po t prdor nj metafor nga Lufta Greko-Turke e zhvilluar pas Lufts s Par Botrore, kur grekt, t cilve aleatt u dhan nj pjeg t bregdetit lindor t Egjeut, duke pasur lakmi pr shum m tepr, nisn nj msymje t mendur n thellsi t Anadollit duke arritur deri pran Ankaras, n Lumin Zaharia ku u thyen nga turqit dhe u dbuan duke humbur dhe at q patn fituar. Ne shqiptart ndoshta nuk kemi fuqi ta ndalim msymjen greke, por amerikant q kan interesa n hapsirn shqiptare do t gjejn ktu dshmin se grekt nuk duan q t mbrojn n Shqipri interesat e minoritetit grek, si pretendojn, por t kolonizojn dhe n perspektiv aneksojn Shqiprin. Shoshart m tutje m kritikojn se un paskam cnuar nj njeri si Janullatosi q na qenka nj figur botrore. Por, ata nuk i japin prgjigje atyre q kam thn un n artikullin tim duke analizuar argumentet tashm bajate q prdorin janullatistt pr kt gj. Ata thjesht i prsrisin kto argumente. Dhe kjo sht e kuptueshme pasi ata kan mendsin irracionale t ikonolatrit, sipas s cils duhet adhuruar dhe prsritur nj gj, pavarsisht se sht e pabesueshme dhe irracionale.

  (vijon)

  SOT.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,645
  Postimet n Bllog
  16
  Prse e respekton kryeministri Berisha kryepeshkopin?
  Per nje kohe te gjate ish-presidenti i atehershem Berisha beri te pamunduren, here me kushtetuten e re qe kish si qellim largimin e Kryepeshkopit duke insistuar mbi "shtetesine shqiptare te kreut te Kishes"; here duke perdorur veglat e padukshme te SHISH qe ne krye kish kryetarin e shoqates se intelektualeve islamike shqiptare; here duke i krijuar hapesira njerezve te rruges si Nikolle Marku ne faqet e gazetave dhe televizioneve qe qeveria e tij ne menyre direkte apo indirekte kish nen kontroll. Ne kete kohe, Berisha ndante me "nacionalistet e rruges" te njejtin qendrim ndaj kryepeshkopit.

  Cfare u be shkak qe kryeministri Berisha te ndryshonte mendim dhe vleresim per kryepeshkopin? Nuk mund te thuash se ishte nje shkak i vetem por nje mori shkaqesh. Se pari, Berisha si gjithe shqiptaret e tjere ka njohur nga afer kontributin e jashtezakonshem qe kryepeshkopi ka dhene jo vetem per KOASH, por edhe per mbare shoqerine shqiptare pa dallim feje. Duke qene se Berisha eshte vete nje njeri qe i pelqen te punoje sistematikisht dhe ti qendroje prane popullit te tij, ai vlereson edhe perkushtimin e jashtezakonshem te Kryepeshkopit qe eshte nje perkushtim sublim dhe i sinqerte.

  Se dyti, arsyeja perse kryeministri Berisha vlereson Kryepeshkopin Anastas eshte qendrimi qe ai mbajti ndaj vitit te trazirave ne 1997. Ashtu si Berisha u vu ne nje presion te jashtezakonshem nderkombetar per tu larguar nga detyra qe mbante dhe nga vete Shqiperia, ashtu edhe kryepeshkopi Anastas ka 16 vjet qe jeton me nje presion te tille. Por dallimi midis Berishes dhe Anastasit, ajo qe ia rrit prestligjin kryepeshkopit ne syte e Berishes eshte fakti se kryepeshkopi asnjehere ne keto 16 vjet nuk e ka braktisur KOASH dhe besimtaret orthodhokse shqiptare, dhe as ne vitin e plumbave, vitin 1997, ai nuk e braktisi Shqiperine por ndau me shqiptaret si ditet e paqes edhe ditet e luftes. Berisha ia arriti me sukses ti mbijetoje 1997 ne token dhe popullin e tij, ashtu si Kryepeshkopi ia arriti me sukses te mbijetoje 1997 ne token dhe ne nje popull te huaj per te. Dhe ne 1997, kryepeshkopi Anastas ka nxjerre edhe disa fjale profetike nga goja, fjale qe u vertetuan ne 3 korrik 2005 dhe po vertetohen edhe sot e kesaj dite me ato arrestimet e krimit dhe krimineleve te shumte qe gjelojne ne Shqiperi. Ne 1997 kryepeshkopi Anastas ne apelin e tij ne popull per paqe dhe vetepermbajtje, nxorri nga goja edhe fjalet: "Ju mund te kujtoni se mund ti shpetoni drejtesise se ligjit sot, por nuk keni per ti shpetuar dot drejtesise te Perendise."

  Se treti, roli dhe kontributi i jashtezakonshem qe KOASH dhe vete Kryepeshkopi Anastas dha ne 1999 ne valen e madhe te refugjateve nga Kosova, mund ti kete shpetuar raporteve te gazetareve dhe televizioneve shqiptare, por jo syve te opozitarit Berisha. Kampi i financuar nga KOASH (fale apeltit te Kryepeshkopit Anastas per ndihma ne Greqi dhe ne mbare boten e krishtere) ishte kampi me i kompletuar qe u mbyll i fundit. Sipas shifrave qe na jep Kisha, ne te u shpenzuan $12 milion.

  Dhe se fundi, 8 vjetet ne opozite ishte kohe e mjaftueshme per Berishen per te bere nje bilanc politik dhe nje bilanc shpirteror personal. Peripecite e atyre viteve ne opozite e bene Berishen qe te kuptoje shume gabime si ne qendrimet e tij politike, si ne qendrimet ndaj fqinjeve, si ne qendrimet jo vetem ndaj kryepeshkopit te KOASH por gjithe komuniteteve fetare. Mbi te gjitha ai arriti pjekurine e duhur politike qe te distancoje veten njehere e pergjithmone nga "emocionet e nacionalisteve te rruges". Divorci me emocionet e rruges beri qe Berisha te shikonte qarte "real-politiken" shqiptare, ku kryepeshkopi Anastas, nuk eshte nje "armik" por nje prej aset qe mund te jape nje ndihme te jashtezakonshme ne zgjidhjen e disa prej problemeve me madhore me te cilat perballet Shqiperia: maredheniet shqiptaro-greke, anetaresimi ne BE dhe NATO, promovimi i tolerances multi-etnike dhe multi-fetare ne Ballkan.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-07-2006 m 11:38

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,645
  Postimet n Bllog
  16
  Sot kundrshtari i tij m i fort i dikurshm, promotori i Kushtetuts anti-Janullatos, ka marrdhnie t shklqyera me Athinn zyrtare, si rrjedhim edhe me Kishn Ortodokse Autoqefale (Shqiptare?). Bile kaq t mira jan marrdhnien me Athinn, sa shtja e varreve t grekve, si pohon vet Janullatos, sht tashm n prfundim e sipr dhe se marrveshja do t nnshkruhet shpejt mes dy qeverive.
  Te pakten ne kete pike, me duhet ta falenderoj Sokol Ballen pasi ai percjell hapur dhe qarte thelbin e problemit dhe te zhurmes se madhe te eshtrave: pikenisja e problemit nuk jane eshtrat e te vdekurve, pikenisja e problemit eshte pikerisht realiteti i madhenieve shqiptaro-greke. Sokol Balla dhe ata "nacionalistet e rruges" jane te shqetesuar jo per eshtrat e te vdekurve qe nuk i ha as qeni, por jane te shqetesuar se kryeministri Berisha ka maredhenie te shkelqyera me homologun e tij grek dhe maredheniet shqiptaro-greke kane evoluar nga shkembimi i retorikes boshe ne projekte reale bashkepunimi midis dy popujve qe jane me interes dy-palesh. Eshte ndryshim i madh ky me realitetin e disa viteve me pare, ku maredheniet midis dy shteteve nuk i diktonin burrat e shtetit por njerezit e rruges shqiptare dhe rruges greke.

  Nuk jane maredheniet Berisha-Karamanlis qe diktojne maredheniet e mira Berisha-Janullatos, por jane maredheniet e mira midis Berishes dhe Kryepeshkopit Anastas qe kane sjelle respektin e Karamanlis dhe mbare popullit grek, perfshi ketu edhe disa prej njerezve armiq te veteshpallur te Berishes si Nikolla Gejxh, qe nxituan ti shtrengonin doren armikut te tyre ne Tirane qe kur ky i fundit ishte ne opozite dhe po i buzeqeshte pushteti.

  Kur skandali pushtoi Kishen Greke ca kohe me pare, ne nje sondazh te mbajtur ne Greqi shumica derrmuese e grekerve kerkonin te kryepeshkopi i tyre te largohej dhe ne krye te Kishes se tyre te vinte kryepeshkopi i Shqiperise, kryepeshkopi Anastas. Nje fakt i thjeshte qe deshmon popullaritetin dhe respektin qe populli grek ka per Kryepeshkopin shqiptar, respekt qe ia kane zili edhe vete politikanet greke. Perseri kryepeshkopi Anastas nuk e braktisi popullin e tij shqiptar per te shkuar ne krye te Kishes greke, edhe nuk zgjodhi respektin dhe ofiqet e popullit grek perpara perballjes me sulmet dhe injorancen e shqiptareve! Kaq mjafton per te deshmuar shkallen e perkushtimit dhe dashurise gjenuine qe kryepeshkopi ka per popullin shqiptar.

  Berisha arriti te kuptoje se ai respekti i thjeshte ndaj Kryepeshkopit Anastas si kreu i KOASH ishte celesi i zgjidhjes se ngercit midis maredhenieve dhe politikave te dy vendeve. Kryepeshkopi Anastas nuk eshte nje pengese, por nje ure e madhe dhe nje prej faktoreve kryesore qe me pranine e tij ne Shqiperi ka bere te mundur permiresimin e maredhenieve midis dy popujve dhe mbi te gjitha ndergjegjesimin e dy popujve per tu zhveshur nga paragjykimet dhe kompleksitetet e trasheguara.

  Cfare po perpiqet qe te beje kryeministri Berisha apo vete kryepeshkopi me "eshtrat e te vdekurve"? Po perpiqen qe tu japin zgjidhje atyre problemeve qe mbajne te ngrira dhe te tensionuara maredheniet midis dy popujve qe jane maredhenie te nje rendesie kombetare per te dy popujt. Zhvarrosja dhe prehja e eshtrave te ushtareve greke ne nje manastir ne Kelcyre te Permetit do ti jepte fund nje prej problemeve qe ka 66 vjet qe nuk ka gjetur zgjidhje, dhe do te rikthente sadopak respektin e ndersjellte dhe mirebesimin midis dy popujve me te lashte te Ballkanit. Mirepo "nacionalistet e rruges" dhe ato veglat mediatike ne te dy anet e kufirit, terbohen kur shohin nje bashkepunim te tille si ai qeni qe ia heqin kocken nga goja: do te kene nje shkak me pak per te shprehur dufin e tyre (duf qe per ta eshte barometer i patriotizmit shqiptar) ndaj grekerve dhe gjithckaje greke.

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,645
  Postimet n Bllog
  16
  M duhet t them, q t mos keqkuptohem, se zoti Janullatos sht pa diskutim arkitekti i ringritjes s Kishs Ortodokse n Shqipri. Fal puns, por m shum autoritetit t tij t padiskutueshm fetar dhe personal, sot kjo kish ka shum besimtar. N mesha shqipja flitet gjithnj e m shum, kisha sht kthyer vrtet si thoshte Janullatos n intervistn te KLAN, n nj faktor t rndsishm fetar dhe social, bile edhe ka “kontribuar n forcimin e shtetit, si taksapagues i rregullt”.
  Sokol Balla, kur "te duhet te pranosh qe dikush ka bere nje pune kolosale", eshte mire qe kete pranim ta vesh ne krye te artikullit tend. Dhe se dyti, kur pranon meritat per punen kolosale qe ka bere dikush tjeter, duhet ti besh ate pyetjen tjeter vetes perpara se te fillosh ta gjykosh ate tjetrin: cfare kam bere une si Sokol me shume per popullin shqiptar ne keto 16 vjet se sa ai Kryepeshkopi "grek"? Kur ti japesh pergjigjen e sinqerte kesaj tyre, mbase edhe ti e kupton qe te duhet te mesosh nga njerezit e medhenj e jo ti gjykosh ata. Njerezit e medhenj nuk e kane te shkruar ne balle qe jane njerez te medhenj, dallohen nga veprat e tyre te medha dhe shpirti vetmohues ne punen e tyre.

  Prandaj kur Kryepeshkopi Anastas flet apo shkruan, ti bej sic bejne ata qindra mijera te krishtere ne mbare boten qe respektojne jeten dhe vepren e tij, degjoje dhe lexoje se ke per te mesuar shume prej tij.

  Ok, por a mund t mohohet se pas veprs rindrtuese t kryepeshkopit mund t ket patur prpjekje pr t ndrhyr dhe nga Greqia prshembull, duke nnkuptuar ktu ato ente apo institucione donatore q kishin dhn para pr rindrtimet? Prgjithsisht, ata q japin parat- n rastin ton, financimet pr rindrtimin e kishave kan ardhur prej vendit fqinj,- t imponojn ndonj dika si sht rasti i FMN-s, Banks Botrore, apo dhe shteteve t veanta. Si shpjegohet q asnjher prshembull kryepeshkopi nuk ka akuzuar pr ndrhyrje n autoqefali Kishn greke, apo donatort, por akuzon vetm shqiptart?
  Hajde analize e thelle hajde. Pra, ai greku, ai amerikani, ai shqiptari qe zgjedh te beje nje shume parash dhurate per Kishen per te ndertuar nje kishe apo per te financuar nje projekt, eshte duke nderhyre ne punet e brendshme te Kishes? Sokol, nuk quhet "nderhyrje" quhet "donacion" dhe nje Perendi e di qe Kryepeshkopi dhe Kisha asnjehere nuk ka refuzuar donacionet e huaja apo te vendit, cilatdo qofshin ato per aq kohe sa dhurohen me gjithe zemer dhe pa kushte.

  Nderhyrje eshte kushtetuta e 1994 e nje presidenti qe sfidoi Vullnetin e Perendise. Nderhyrje jane ata kleriket e veteshpallur qe marrin peng Kisha dhe na shpikin edhe "Kisha te Pavarura Orthodhokse". Nderhyrje jane ata bukeshkale qe mbaruan nje shkolle theologjike me ndihmen dhe zemergjeresine direkte te Kryepeshkopit dhe nuk i kane sherbyer qofte njehere KOASH dhe komunitetit orthodhoks ne Shqiperi, ama nuk e kane per gje qe te veteshpallen si "mbrojtes se Autoqefalise Shqiptare". Keta jane "prifterinjte e gazetave" qe Kisha Orthodhokse i ka flakur jashte gjirit te saj si mish te huaj. Nderhyrje eshte kur nje "jo-orthodhoks" merr persiper te flasi per problemet e nje komuniteti qe nuk i perket. Nderhyrje dhe ofendim i rende per te gjithe komunitetin orthodhoks ne Shqiperi eshte kur gazetat mbushen me sharrje dhe lume akuzash per kreun e Kishes se tyre qe ata e respektojne dhe mbeshtesin prej 16 vjetesh ne misionin e tij qe eshte Vullneti i Vete Perendise.

  Si ta shikojme Vullnetin e Perendise ne misionin e Kryepeshkopit?

  Asnje njeri i vetem, kushdo qofte ai, nuk mund te arrije te ringjalli nje Kishe e shkaterruar dhe besimin e nje populli te tjetersuar fizikisht, menderisht dhe shpirterisht prej shekujsh. Vetem ai njeri qe ka bekimin e Perendise me vete mund te realizoje me sukses dhe qetesi detyren e caktuar.

  Sa me shume gjak te krishteresh derdhej ne Rome, aq me shume shtohen pasuesit e Krishtit. Sa me shume ju sulmoni kryepeshkopin Anastas, aq me shume shtohet Hiri i Perendise mbi kryet e Tij.

  Nuk kam mbaruar akoma me ty.

  Albo

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,645
  Postimet n Bllog
  16
  Me deklarimin e ekspertve shqiptar rreth ekzistencs s eshtrave t fmijve, grave, pleqve n kutit e vdekjes gjendur n kishn e Kosins u vrtetua prfundimisht ajo ’ka kishin shprehur banor t ndryshm t zons, kundrshtuar fuqimisht nga Kisha jon autoqefale.
  Mentor Nazarko, se pari, nuk te takon ty te japesh "verdiktin e eshtrave", i takon prokurorise dhe prokurores qe po gjykon ceshtjen. Se dyti, ekspertet nuk kane dale me konkluzione te prera, ekspertetet thone tre gjera te pergjithshme:

  a) zhvarrimet nuk jane bere nga eksperte por nga njerez pa eksperience, pra nuk kemi te bejme me nje implikim te shtetit grek apo shqiptar
  b) eshtrat ishin ne gjendje te keqe dhe te demtuara qe e veshtiresonin studimin e tyre
  c) eshtrat ishin te perziera midis dy ose me shume kufomash, qe nenkupton se mund te kemi te bejme me nje varr masiv dhe jo varre individuale te ndara mire nga njeri-tjetri
  d) ekspertet vertetuan se keto eshtra jane varrosur ne te njejten kohe qe ka ndodhur lufta italo-greke
  e) mes eshtrave ka edhe eshtra grash dhe femijesh
  f) se bashku me eshtrat ne kuti jane gjetur edhe objekte si kepuce dhe rroba ushtarake, fisheke, varrese, unaza, etj, qe provon deshmine e priftit ne prokurori dhe ne media.

  Ekspertet nuk hodhen poshte por vertetuan pranine e eshtrave te ushtareve greke, krahas eshtrave qe mund te mos jene te ushtareve greke. Dhe tani i takon prokurores qe te thote fjalen e fundit pasi te njihet me raportin, nuk te takon as ty as mua.

  Askush nuk thot se pala greke ka qen e interesuar t marr eshtra t tilla t prziera, dhe as se kryepeshkopi dshiron nj gj t till: do t ishte monstruoze ta thoje. Por mungesa e transparencs n kryerjen e nj operacioni t till q eksperti Meksi e quajti “zhvarrime masive dhe joprofesionale”, etja pr para e disa fakirve t vegjl, prfshi dhe priftin e Prmetit, prodhon dukuri t tilla nga t cilat krert e lart t Kishs duhet t distancoheshin urgjentsisht.
  Ti se bashku me shoket e tu gazetare, ia bete gjyqin priftit lokal ne faqet e gazetave, dhe shkak moret deshmine e nje varrmihesi hajdut qe e pranon me gojen e tij gjate intervistes arsyen perse eshte pushuar nga puna: vjedhjen e bizhuterise se te vdekurve dhe mos kthimin e tyre tek punedhenesi. Ashtu si ai e thote po me plot goje gjate intervistes se ai "gjirokastriti i ka disa para te punes qe nuk ia ka dhene akoma", mirepo cuditerisht, nen sulm nuk eshte as hajduti i varreve dhe as punedhenesi i tyre, ne qender te shenjester eshte prifti qe ishte atje per te kryer detyren, berjen e ritit fetar per te vdekur.

  Perseri, leria rradhen prokurorise qe te gjeje fajtoret dhe te tregoje se kush dhe si e kane shkelur ligjin te implikuarit. Pasi te flasi prokuroria, pastaj mund te analizosh ti.

  Kur kjo ndodh n Greqi, ku shteti nuk sht trsisht laik, pra ku nuk gjen zbatim parimi liberal “kish e lir, n shtet t lir”, me far t drejte njerzit e kishs i bjn presion shtetit shqiptar?
  Me cfare te drejte njerezit e Kishes i bejne presion shtetit shqiptar? Mos ke ngaterruar vendet me duket, mos deshe te thoshe me cfare te drejte mediat, policia, prokuroria dhe segmente te caktuara te shoqerise sulmojne presione dhe shantazhe 16-vjecare ndaj KOASH? Kisha dhe kleri i saj nuk ka as pushtet politik, nuk ka as polici, as ushtri, as taksapagues, as gazeta e televizione te fuqishme. Te pretendosh se Kisha po i ben shantash shtetit shqiptar eshte qesharake!

  Nderhyrja e policise se Permetit dhe perpjekjet e prokurorise per te anashkaluar institucionin e Kishes, Mitropoline e Gjirokastres ne kete rast, eshte nje shantazh i hapur i shtetit mbi Kishen dhe nje shkelje kushtetuese e pavaresise se institucioneve fetare.

  Tirana zyrtare e korrigjoi gabimin duke larguar policet qe mbanin kishen nen shtetrrethim, dhe instruktuan prokuroren e ceshtjes qe te ndjeki rrugen ligjore te komunikimit me Kishen, e jo ti imponohet me forcen e ligjit nje prifti te pambrojtur nga askush.

  Eshte e paprecedent ne demokracite perendimore nderhyrja ne institucionet fetare pa marre me pare pelqimin e vete institucionit ne fjale. Dhe nese Sinodi i Shenjte i kujton qeverise shqiptare nenshkrimin e MSA me BE, e ben kete jo per te bere shantazh por per ti kujtuar asaj detyrimet ligjore qe ajo ka per te respektuar autoqefaline dhe pavaresine e Kishes.

  Nga ana e tij n shtypin grek, n nj mnyr jo t drejt, kryepeshkopi sht ankuar pr mosmarrjen e shtetsis shqiptare. Nuk sht normal ky adresim: nse hirsia e tij ka ndonj ankes precize ndaj shtetit shqiptar do t ishte m e llogjikshme q ai ta bnte m s pari n shtypin shqiptar.
  Ne cilin shtyp shqiptar? Ne ato gazeta qe nuk publikojne asnje veprimtari te KOASH dhe vete kryepeshkopit Anastas prej 16 vjetesh duke lene ne erresire te plote KOASh ne opinionin publik shqiptar? Apo ne ate shtypin shqiptar qe u krijon hapesira heretikeve pengmarres si Nikolle Marku dhe apostateve si Fatmir Cici qe nuk i lidh asgje me KOASH dhe kane leshuar nje lume sharrjesh e akuzash te paqena ndaj KOASh dhe vete kryepeshkopit? Apo ne ate shtypin shqiptar qe i mbush faqet e veta me prononcimet e varrmihesve hajdute dhe nuk gjen hapesire per prononcimin e klerit te larte te Kishes?

  E keni pyetur ndonjehere kryepeshkopin se cilat jane problemet kryesore te KOASH sot apo probleme qe ai has ne detyren e tij prej 16 vjetesh? Sigurisht qe nuk e keni pyetur dhe nuk keni se si ta pyesni pasi ju asnjehere nuk jeni kujtuar per KOASH apo problemet e komunitetit orthodhoks, ju kujtoheni vetem atehere kur duhet te krijoni sensacion per te shitur gazeta ne kurriz te punes dhe imazhit te klerit te Kishes.

  Nuk ta ka fajin kryepeshkopi qe kur ti e interviston i ben pyetje historike dhe politike mbi maredheniet shqiptaro-greke dhe jo per misionin e detyren e tij kishtare ne Shqiperi! Nuk mund te fajesosh kryepeshkopin per mungesen tende te profesionalizmit si gazetar shqiptar.

  Nse kryepeshkopi do t kishte aplikuar pr shtetsi n kto institucione, askush nuk do t guxonte t’ja refuzonte. Por me siguri nuk duhet t ket aplikuar sipas ligjit, por thjesht ka br krkes t tijn n nivel miqsor.
  Kryepeshkopi Anastas e ka kerkuar nenshtetesine shqiptare jo njehere por 3 here ne 16 vjet, sa here qe Shqiperia ka patur nje president te ri. Dhe te gjitha kerkesat e kryepeshkopit kane rene ne vesh te shurdhet edhe pse jane bere ne menyre formale dhe prane institucionit te presidences. Bile sipas vete zedhenesit te KOASH, presidentet nuk kane denjuar qe ti kthejne edhe nje pergjigje, qofte edhe negative, qofte edhe informuese se si duhet te veproje per te marre nenshtetesine.

  Si analist qe je, si duhet ta kuptoje kryepeshkopi heshtjen e tre presidenteve shqiptare ne keto 16 vjet?! Turpi nuk i ngelet Kryepshkopit, turpi i ngelet atyre 3 burrave te shtetit shqiptar!


  Pr rrugn e dyt, pr meritat eventuale t kryepeshkopit n favor t kombit shqiptar, t cilat jan parakusht pr marrjen e shtetsis si merit nprmjet iniciativs s presidentit, ato duhet t vrtetohen. Ai mund ta meritoj kt certifikat t presidentit pr filoshqiptarizm- shtetsin shqiptare- nse prshembull do t krkonte shkolla pr shqiptart n Greqi, t drejta pr ata shqiptar q jan przn nga Greqia pr t vn lule n varret e t parve apo t kishte ndonj angazhim tjetr proshqiptar. Nuk ka pr fat t keq, megjithse do t ishim t lumtur q nj personalitet i till vrtet i ndritshm kulturor, kryeteologu i Greqis, dhe i ortodoksis globale, t ishte mbrojts i prbotshm i shqiptarve.
  Fatos Nano, ka nxjerre shume gjepura nga goja e vet, por mbase per here te pare ne jeten e tij publike, ka thene nje fjale me vend: "Une nuk njoh ndonje shqiptar ne keto vitet e tranzicionit qe te kete punuar me shume per Shqiperine e shqiptaret se kryepeshkopi Anastas!" Nuk qellon shpesh qe nje politikan ti japi merita nje kleriku, ashtu sic nuk qellon shpesh qe nje ish-drejtor i institutit te marksizem leninizmit te gjeje fjale te mira per nje njeri fetar.

  Kryepeshkopi Anastas eshte nje shqiptar i madh, me i madh se une, me i madh se Mentor Nazarko, me i madh se gjithe ata burrat e shtetit shqiptar, pasi punen dhe veprat qe ai ka bere ne Shqiperi jane kaq te medha, kaq te shumta, kaq te pabesueshme, saqe per shume njerez eshte nje cudi e mrekulli se si nje Kishe e rrenuar mund te njohi nje ringjallje te tille ne nje koha kaq te shkurter.

  Por me anashkalimin e meritave kombetare te kryepeshkopit, del ne drite nje e vertete e maskuar bukur qe eshte thelbi i te gjithe problemit: Kryepeshkopi Anastas nuk sulmohet thjeshte se ai eshte "grek", nje njeri naiv mund ta besoje nje gje te tille. Kryepeshkopi Anastas sulmohet thjeshte se ai e ka kryer, por e kryer dhe do ta kryeje me sukses misionin e tij ne Shqiperi. KOASH eshte ringjallur, besimi i komunitetit orthodhoks eshte ringjallur, shqiptaret po i kthehen tradites se te pareve te tyre, Kisha jone asnjehere ne historine e saj nuk ka njohur kete prezence, kete vemendje, kete nderim nga mbare bota orthodhokse dhe nga mbare bota e Krishtere.

  Pra sulmet ndaj Kryepeshkopit ne thelb jane sulme ndaj vete Orthodhoksise. Ata qe e sulmojne ate nuk kerkojne thjeshte largimin e tij fizik nga Shqiperia, ata kerkojne te shuajne ate "qiririn e ndezur para ikones se Krishtit".

  Albo

 15. #15
  Kalimtare e rastit... Maska e AMERIKANJA06
  Antarsuar
  03-06-2006
  Vendndodhja
  shba
  Postime
  168
  O shqipetare te mire, perse merreni me Anastas-era e Janullatos-a?!
  Sa me shume te germosh folene e grerezave, aq me shume kafshime do maresh.
  Po ca vlere ka nenshtetesia shqipetare?E merr apo s`e merr?Po tek e fundit nder po i ben Shqiperise, pasi her e vetme qe degjoj qe nje i huaj kerkon neshtetesi shqipetare.
  Kjo tregon qe Shqiperia po ngrihet pak ne nivelin e adhurueses "ballkanike".Te ndiheni krenar per kete veprim te anastasit.

  Nejse,- me hamendje po shkruaj,-pasi as qe ja kam idene se c`behet andej.
  -Lirine kerkon?!-Pushka s`ka cark!Fluturimin do?por krahet s`i hap.Me rraso je veshur.Zotin e tall!Kush je ti?!-Perendi a djall?!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,379

  ǒdonin Shoshart e Janullatosit mbi tanke n vitin 97, si lufttar t Vorio-Epir

  ǒdonin Shoshart e Janullatosit mbi tanke n vitin 97, si lufttar t Vorio-Epirit


  Saturday, 08 July 2006

  Nga Kastriot Myftaraj - Shoshart n artikullin e tyre shkruajn: Kush nuk e ka kuptuar duhet ta ket t qart se Kryepiskopi Anastas sht nj figur e paqes, e harmonis ndrfetare, e miqsis dhe dashuris ndrmjet popujve dhe jo e lufts, armiqsis dhe konflikteve.Problemi i shosharve sht se Janullatosi ua jerr shoshn me t ciln ata duan t mbulojn politikn helenizuese t Kishs Ortodokse Shqiptare t uzurpuar prej tij, pasiq ai edhe koht e fundit e konfirmoi edhe nj her se sht instrument i politiks nacionaliste greke, kur u prit n qershor t ktij viti zyrtarisht nga kryeministri grek Karamanlis dhe shtetar t tjer t lart grek, n nj koh q kryeministri Berisha nuk sht ftuar ende zyrtarisht n Greqi. far do kreu i Kishs Ortodokse Shqiptare, q nuk sht subjekt n marrdhniet ndrshtetrore q t takohet me shtetart e nj vendi tjetr, n nivele t tilla, gjat vizits s tij n nj vend tjetr. Me kt Greqia tregon se Janullatosi sht Jakomoni grek n Shqipri. Takimi Karamanlis-Janullatos u b edhe m i dyshimt se t dy palt nuk bn deklarata pas tij, ka tregon se kreu i nj komuniteti fetar n Shqipri paska shtje sekrete me kryeministrin e nj vendi tjetr.
  Janullatosi sht politikan e far politikani, ai sht prodhues politikansh. Nga nj debat televiziv para dy vitesh msuam prej kryetarit t LDLNJ, Ligoraq Karamelo, se kryetari aktual i PBDNJ dhe ish-kryetari i Omonia-s, Vangjel Dule, ka qen prkthyes i Janullatosit para se t hyj n politik. Dhe shoshart jan njerzit m t paprshtatshm pr t a mbrojtur Janullatosin me fjalt e cituara m lart, pasi ata e kompromentojn Janullatosin duke e mbrojtur. S paku njri prej tyre dhe pas t gjitha gjasave sht edhe autori i artikullit, profesori, sht i fotografuar dhe i filmuar duke shtitur pr dy dit rresht hipur mbi nj tank n mars 1997, si lufttar pr shtjen e Vorio-Epirit. Edhe kto mund t dalin po t vazhdohet kjo polemik. Shoshart shkruajn: Gjat diktaturs komuniste, Kishs Ortodokse iu shkatrruan t gjitha institucionet manastire, bazilikat, kishat. U vodhn dhe u dogjn kodikt, kronikat, ikona, sende me vler, bibliotekat e manastireve, etj. U shkatrrua sistemi kleriko-laik n t gjitha mitropolit e dioqezat, t cilat ishin ngritur e funksiononin n shekuj.
  Por kto gjra nuk i bri vet Enver Hoxha me dorn e tij, por i bn njerz t tjer, q duke u treguar t zellshm n kt fushat, donin t prfitonin nga regjimi komunist. Nga t dhnat, jo ato t dala nga skutat e kafeneve, por nga dokumentet, m rezulton se s paku tre nga shoshart kan qen pjesmarrs t zellshm t grupeve q sulmuan institucionet fetare pr t i prishur. Edhe pse ka kaluar shum koh, dokumentet kan aftsin t na bjn ta rijetojm at koh dhe ia vlen t dalin n dritn e diellit disa fakte, q nuk mbulohen me shosh dhe ather dikush do t turprohet n pleqri dhe niveli qytetar do t i marr fund.
  Shoshart nuk mungojn q t prdorin edhe argumentin se ato q un kam thn pr Janullatosin jan t pavrteta pr shkak se: Ky personazh ( sht fjala pr z. Myftaraj), duke qen nj pikpyetje e madhe nuk l pa denigruar dhe gojosur edhe figura t tjera t shquara t kulturs dhe shkencs shqiptare si gjeniun e letrsis shqipe shkrimtarin Ismail Kadare, akademikun Ylli Popa, studiuesit e shquar Pirro Misha dhe Aurel Plasari dhe figura politike e shoqrore t shquara si presidentin Moisiu, Pandeli Majko, Teodor Lao, Sabri Godo e t tjer dhe n nj artikull q shkroi para disa kohsh nuk kurseu as ambasadoren e SHBA-s, znj. Marsi Ris si dhe z. Xhorxh Soros.
  Ironia me shoshart sht se prmendin emrat e njerzve q i kan shrbyer regjimit komunist pikrisht pr t i br t kqijat q ata kan treguar m lart. Ismail Kadare i ka shrbyer regjimit pr t intoksikuar brezat, duke letrarizuar ideologjin dhe si deputet i parlamentit komunist ka votuar pro Kushtetuts s vitit 1976 q ndalonte fen. T njjtn gj ka br dhe Ylli Popa si deputet n at koh. Alfred Moisiu, si zvendsministr i mbrojtjes dhe shef i projektit pr bunkerizimin e Shqipris, sht simbol i regjimit komunist. Pirro Misha dhe Aurel Plasari i kan shrbye regjimit duke intoksikuar brezat me ideologji si autor t parathnieve t librave q prkthenin. Teodor Lao n romanet dhe dramat e veta i ka paraqitur priftrinjt ortodoks, sipas parimit marksist pr fen, si prhaps t opiumit pr popullin. Ismail Kadaren e kan vn t parin se ia dijn pr nder q ai kur bn fjal vazhdimisht pr vitin 1914 dhe lvizjen islamike Dum Babn t Haxhi Qamilit, nuk prmend homologen e saj n Jug t Shqipris, lvizjen vorio-epirote, q ishte nj kryqzat ortodokse dhe q si shtje kronologjie, n fakt filloi para lvizjes islamike, duke u br n nj far mnyre dhe shkaku i saj. Dhe kt gj Kadare nuk e bn pr hir t Eskili, si adhurues i t cilit sht shpallur me koh, por pr hir t Nikolas Gejxhit, q si deklaroi Fatos Nano n Top Channel, n prill 2004, paska br q librat e Kadares t botohen n SHBA-t (n disa shtpi botuese me aksioner greko-amerikan), sa pr t thn q Kadare u botua dhe n SHBA-t. Shoshart mendojn se m kan kapur mat kur m thon se un paskam kritikuar dhe ambasadoren amerikane n Shqipri, s cils ata ia shkruajn emrin gabim, si dhe Sorosin. Un e kam kritikuar ambasadoren aktuale amerikane, ata q kan qen para saj dhe do t kritikoj dhe ata q vijn pas saj, n rast se shoh diskrepanc midis politiks amerikane dhe veprimeve t diplomatve amerikan n Tiran. Un zonjn Ries e kam kritikuar se ajo sht identifikuar shum me organizata dhe individ q jan t lidhur ngusht me George Soros n Shqipri, n nj koh q Soros e ka deklaruar hapur eprorin e zonjs Ries, Presidentin Bush, si nj rrezik pr botn, pr shkak t ndrhyrjes ushtarake n Irak. Por, shosharve t Janullatosit nuk u bhet von pr zonjn Ries, por e duan at vetm se ajo ka prkrahur publikisht organizatat e varura nga Soros, q sht mbshtets i hapur i politikanit ortodoks Edi Kristaq Rama, q para Janullatosit paraqitet si ortodoks dhe para Sorosit si njeri me origjin hebreje.
  sht shum qesharake kur sheh shoshart e Janullatosit q t dalin si mbrojts t SHBA-ve dhe Sorosit, kur dihet se tek klerikt ortodoks dhe intelektualt ortodoks n Shqipri si bestseller jan libra me profeci t shkruara nga murgjr t Malit Athos n Greqi, ku shpjegohet Apokalipsi duke u quajtur SHBA-t si Babilonia, q do t shkatrrohet s bashku me Izraelin e popullit t mallkuar, si dhe duke u shpjeguar 666 me Presidenti i SHBA. N vitin 1999 Kisha Ortodokse Shqiptare ka botuar nj libr pr Dostojevskin si besimtar ortodoks, (Dostojevski nuk ishte i vetmuar), libr i botuar nn kujdesin e Janullatosit, si shkruhet n t, kur dihet q Dostojevski, n kt aspekt ka qen nj pansllavist mesianik ortodoks q parashikonte triumfin botror t ortodoksis dhe pansllavizmit. Shoshart nuk mungojn q t mbajn ann e Greqis edhe n skandalin e zhvarrimeve n Prmet, duke shkruar: Edhe incidenti lokal i zhvarrosjes s disa ushtarve grek n nj fshat t Prmetit, q duhej t zgjidhej me mendje t kthjellt dhe maturi, u fry n ato prmasa dhe deformua ka shum pr ti shrbyer qllimeve t mbrapshta t disa politikanve dshtak q u mblodhn n nj kor t prbashkt pr t baltosur figurn e ndritur t Kryepiskopit Anastas.
  N nj emision televiziv t kanalit Top Channel t dats 12 qershor t ktij viti Sabit Brokaj ish ministr i mbrojtjes n qeverin Nano pas vitit 1997 dhe i shkarkuar nga kjo qeveri pr motive t dobta dhe pseudo historiani Pllumb Xhufi, ish ambasador i qeveris Nano n Rom, bashk edhe me nj ish gjeneral t regjimit komunist s bashku edhe me prfaqsues t dyzet shoqatave fantazm, kaq sa nuk ka as n SHBA, t gjith kta jo t fes ortodokse, marrin guximin, njkohsisht edhe turpin, pr t nxir nj figur kaq t pastr si sht ajo e Kryepiskopit Anastas, pa marr parasysh se far prshtypje t keqe krijon kjo sjellje e ult n opinionin e brendshm dhe at ndrkombtar. Njerz t till nuk mund t ken t ardhme n poltikn evropiane t Shqipris. Me kt shoshart kan treguar se ata si puna e tyre q kan uzurpuar hierarkin e kishs dhe forumet e komunitetit ortodoks n Shqipri jan njerz t Greqis, q bjn lojn e nacionalizmit grek. Ata, si gjith filogrekt, krkojn maturi vetm nga ana shqiptare n raport me grekt dhe me maturi kuptojn q shqiptart t kapitullojn para grekve, duke pranuar do krkes t ktyre t fundit. Nuk sht faji i shqiptarve q nxiten nga skandali i eshtrave pr t krkuar largimin e Janullatosit. Janullatosi bri nj provokim politik duke lejuar q arkivolet me eshtrat e ushtarve grek t vihen n kishat shqiptare dhe duke lejuar q n nj manastir ortodoks shqiptar n Klcyr tashm t ngrihet nj varrez ushtarake greke. Janullatosi e bn kt sepse varrezat ushtarake greke ai i sheh n t njjtin sens si katedralet ortodokse q ngre gjithandej n Shqipri, deri edhe n qendr t Tirans, si bastione t Helenizmit, q duhet t shrbejn si simbole pr t treguar karakterin helen t trojeve shqiptare. Kisha Ortodokse Shqiptare nuk ka asnj pun q t ngatrrohet me eshtrat e ushtarve grek. Greqia mund t drgonte nj prift t vetin pr t u br shrbimet atyre dhe arkivolet mund t mbaheshin n konsullatn greke n Gjirokastr, si u mbajtn eshtrat e ushtarve gjerman t vrar n Shqipri nga ambasada gjermane n Tiran. Tekefundit, edhe grekt n Luftn e Dyt Botrore e kaprcyen kufirin shqiptar me qllim okupimi dhe aneksimi dhe prova pr kt sht n nj momument zyrtar n qendr t Athins, n monumentin e ushtarit t panjohur para parlamentit grek, ku emrat e qyteteve shqiptare si Gjirokastra, Saranda, Kora, Tepelena, Prmeti, Pogradeci paraqiten si vende t shenjta t helenizmit pr t cilat ushtart grek kan derdhur gjakun. N kto rrethana, involvimi i Kishs Ortodokse Shqiptare n kto shtje, nuk mund t jet nj shtje e brendshme e komunitetit ortodoks, por nj shtje e t gjith shqiptarve, pasi cnon sigurin nacionale. Prandaj, kan br mir ata politikan shqiptar q jan shprehur n at mnyr dhe t tjer duhet t kishin ndjekur shembullin e tyre. Shoshart duan q t na impresionojn duke thn se kush shan Janullatosin dhe Greqin sht antieuropian. Ata duan q ne europianizmin ta shohim si helenizm. Kjo sht nj gj qesharake se Greqia ka vet probleme t mdha me Europn, posarisht Bashkimin Europian, ku sht pranuar dhe ka fituar benefice t mdha vetm n rrethanat specifike t Lufts s Ftoht, kur qe e prkdhelura e Perndimit. Por, tash q rndsia gjeopolitike e Greqis sht relativizuar mjaft, pasi ajo nuk sht m bastion kundr invazionit rus n Mesdhe, ajo nuk shihet m si e privilegjuara e Perndimit n Ballkan. Antiamerikanizmi virulent q dominon n shoqrin greke i ka br SHBA-t q ta nxjerrin Greqin nga lista e aleatve gjeopolitik (instalimi i bazave amerikane n Bullgari e tregon kt) dhe madje ta perceptojn si nj rrezik pr interesat amerikane n Ballkan. Pas t gjitha gjasave, Greqia tashm po vjen koha q Greqia t paguaj koston e problemeve q i ka krijuar Perndimit q kur sht krijuar si shtet. Shpejt do t vij koha q fqinjt e Greqis, q kan llogari t vjetra me t, t bashkohen pr t i krkuar revanshin asaj. Nj kosto sigurisht q do t paguajn dhe filogrekt tan, t cilt ather ndoshta pr t shptuar, sipas tradits s tyre kameleoneske do t shkojn t i puthin dorn At Nikolla Markut, q ather do t jet n vendin e Janullatosit.

  SOT.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 17. #17
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Me pelqeu pjesa e pare e artikullit te Myftarajt, pasi ai del hapur edhe ne bindejt e tij personale kur thote
  "Si pjestar i nj familjeje t islamizuar me forc nga osmant, por me tradit kriptokristiane, si shumsia e shqiptarve musliman, un jam riorientuar nga feja e t parve, duke menduar se n kushtet e sotme feja m e mir pr shqiptart sht versioni protestant i Krishterimit."

  Te shohim si do debatoje Albo 2 pjeset e tij.
  Nje gje verej une. Nuk ka pike dyshimi qe Janullatos ka bere shume per kishen shqiptare orthodhokse dhe mendoj qe pikerisht lidhjet e njohurite qe ka i kane lejuar qe te beje kaq shume investime, nderkohe qe miresite e tij i kane shtuar reputacionin dhe e kane bere lider te shquar shqpirteror. Duke pare edhe mbrojtjen e forte te Albos per te arrij ne perfundimin se nje pjese [ndoshta shumica derrmuese] e orthodhokseve shqiptare kane rene ne nje lloj dashurie fetare me te. Te mos keqkuptohet termi i nenvizuar. Me kete dua te them qe nje besimtar qe ka rene kaq keq ne dashuri e ka te veshtire te shohe situaten nga perspektiva shqiptare, nga autoqefalizmi, nga kombetarizmi etj.
  Vete ju Albo se fundi keni hedhur hije dyshimi mbi vete identitetin shqiptar dhe i jeni afruar atij epirot, biles me tone gati nenvleftesuese per ne. E ku se? pikerisht ne temen kur po diskutojme per greket dhe vorio epirin e tyre.Ky lloj qendrimi ka ftohur vete shqiptaret qe e shohin se nje orthodhoks si ti po i largohet kombit dhe po i sherben fese me cdo menyre e justifikim, duke bere qe te prishet disi edhe reputacioni yt si "shpirt shqiptari". E si mund te behemi ne perkrahes te ketij lloj orthodhoksizmi, i perfaqesuar fort prej teje, qe po perpiqet te na afroje me greket ne menyre te gabuar e ndoshta edhe antishqiptare.
  Me siper permenda me ironi punen e justifikimit qe Janullatos mund te perdore, pra duke thene papritur qe "jam edhe une me gjak arvanitas". Shikojeni historine, shikojini shqiptaret ne 2 krahet e vendit: ne Itali arbereshet kane mbetur me fort shqiptare, ndersa ne Greqi jane te rralle arvanitasit qe thone se jane shqiptare. Pse, se pjese e makinacionit asimilues ka qene edhe kisha e fuqishme greke qe prodhoi edhe liderin tuaj te perkohshem. Pikerisht frika se ne te ardhmen do shohim me teper "arvanitas" ne token tone me shtyn te mos jem per nje lider grek, sado hyjnor te jete ai. Vete fakti qe disa nga ju ngrene lart Shen Kozmain qe mallkonte gjuhen shqipe, ben qe te shiheni me dyshim ne shqiptarizmin tuaj dhe sa i vleni kombit shqiptar qe gjuhen e ka nder elementet kryesor te bashkimit.

  Keshtu dhe puna e Janullatosit. Ai po behet shkaku i ketyre perplasjeve pasi ju te dashuruarit nuk mund te merrni dot mendime me tru por vetem me zemer. Janullatosi qe te mbetet deri ne fund besimtar i madh e shqiptar i madh, sic the ti, nuk duhet kurre te kerkoje shtetesine shqiptare.
  Pse eshte e keqe kerkimi i nenshtetesise?
  a) Sepse ju nxjerr ju orthodhoksit tane si inferiore qe nuk nxjerrin dot ende nje lider tuajin pas kaq vitesh.
  b) sepse ju nxjerr si pragmatista te dashuruar qe nuk po mund te ecni me kembet tuaja. Disa mund te thone se ju pelqejne investimet, bursat, lidhjet etj etj qe ka krijuar mjeshtri shpirteror Janullatos
  c) Janullatos duhet ta kuptoje se misioni i tij ishte rindertimi i kishes sone dhe ai qofte bekuar, por, sic e the ti Albo, ne jemi nje popull i huaj per te dhe cdo komb ka nevoje per njerezit e vet
  d) Duke kerkuar nenshtetesine ai sjell ne mend te kaluaren e hidhur ne lidhje me kishen greke, dhe faktet qe e kane perziere ate me qeverine Greke apo me vorio-epirista nuk jane ne favor te tij.
  e) nenshtetesia e tij ve shqiptaret ne pergjithesi ne pozite te veshtire pasi Shqiperia mbetet Shqiperi, dhe krijon nje ndjesi jo te mire nderbesimi dhe behet shembull i keq per 2 besimet e tjera te medha. Nqs duam ti afrohemi Greqise e grekeve duhet te kemi guximin e aftesine ta bejme kete me njerezit tane.

  Edhe s'ka nevoje te vini etiketime te kota pasi po shkruaj si shqiptar e ne nje forum shqiptar e pa doreza fetare.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Ermal 22 : 09-07-2006 m 18:50

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,645
  Postimet n Bllog
  16
  Me pelqeu pjesa e pare e artikullit te Myftarajt, pasi ai del hapur edhe ne bindejt e tij personale kur thote
  "Si pjestar i nj familjeje t islamizuar me forc nga osmant, por me tradit kriptokristiane, si shumsia e shqiptarve musliman, un jam riorientuar nga feja e t parve, duke menduar se n kushtet e sotme feja m e mir pr shqiptart sht versioni protestant i Krishterimit."
  Me sa duket, ti nuk e ke idene se kush eshte Kastriot Myftaraj, po ta kishe nuk do ta citoje pasi eshte "shejtan budallai" me i madh shqiptar i tranzicionit shqiptar. Bej nje kerkim ne forum apo ne internet per tu njohur me 100 pseudonimet, dialektet, fytyrat, besimet, kauzat, pergojimet, e nje askushi me emrin "Kastriot Myftaraj".

  Ai "rrefimi" me lart i Myftaraj dshmon hapur donkishotizmin e tij ne mendim: Kastriot Myftaraj eshte i orientuar ndaj "fese te te pareve" por nuk na thote se cila eshte feja e te pareve. Te kete qene protestantizmi feja e te pareve tane?! Dhe sic eshte tipike per njerezit qe nuk kane asnje kornize historike dhe shpirterore referimi, Myftaraj na aplikon parimin e asaj nuses se fshatit: "Per inat te time vjehrre, do te fle me mullixhine!" Per inat te orthodhoksise e katolicizmit do te perqafoj protestantizmin. Por si nje donkishot qe eshte, edhe ne ato dy rreshta qe shkruan e deshmon "qafirllekun" e tij: Don Kishoti beson se "shqiptaret" (numri shumes) duhet te zgjedhin protestantizmin. Nuk ka mesuar ende te shkruaje ne veten e pare njejes.

  Eshte njesoj si ai femija, i biri i nje gjykatesi te ndershem, te dali e te thote qe une e kam dashur shume babane tim dhe po punoj qe te ve ne vend amanetin e tij, por ne kushtet e krijuara, eshte me mire qe une te merrem me trafiqe e korrupsion.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-07-2006 m 01:46

 19. #19
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,069
  eshte skandaloz fakti qe Janullatusi ka drejtuar dhe vazhdon te drejtoje kishen ortodokse shqiptare.

  Shqiptaret kane pasur kishe dhe besim ortodoks (ashtu si edhe katolik dhe musliman) shume shume kohe me pare se Janullatusi ti binte maces me luge. Si nuk u vjen zorr ortodoksve shqiptare qe kane nje te huaj ne krye te kishes se tyre? A thua se u mbaruan shqiptaret?

  E per me teper ta quash kete dhunti nga perendia eshte qyaja mi none... a thua Janullatusi eshte Krishti vete ... pffff

  Citim Postuar m par nga AMERIKANJA06
  O shqipetare te mire, perse merreni me Anastas-era e Janullatos-a?!
  Sa me shume te germosh folene e grerezave, aq me shume kafshime do maresh.
  Po ca vlere ka nenshtetesia shqipetare?E merr apo s`e merr?Po tek e fundit nder po i ben Shqiperise, pasi her e vetme qe degjoj qe nje i huaj kerkon neshtetesi shqipetare.
  Kjo tregon qe Shqiperia po ngrihet pak ne nivelin e adhurueses "ballkanike".Te ndiheni krenar per kete veprim te anastasit.

  Nejse,- me hamendje po shkruaj,-pasi as qe ja kam idene se c`behet andej.
  Atehere mire ben te mesosh dhe jo te japesh sugjerime, meqenese nuk e paske idene

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,645
  Postimet n Bllog
  16
  Duke pare edhe mbrojtjen e forte te Albos per te arrij ne perfundimin se nje pjese [ndoshta shumica derrmuese] e orthodhokseve shqiptare kane rene ne nje lloj dashurie fetare me te. Te mos keqkuptohet termi i nenvizuar. Me kete dua te them qe nje besimtar qe ka rene kaq keq ne dashuri e ka te veshtire te shohe situaten nga perspektiva shqiptare, nga autoqefalizmi, nga kombetarizmi etj.
  Djalosh, ti nuk e ke idene se kush eshte kryepeshkopi Anastas. Ti nuk e ke idene se kush eshte komuniteti orthodhoks. Prandaj lexo e meso mbi kryepeshkopin Anastas dhe komunitetin orthodhoks, dhe pastaj hajde dhe jep mendim perseri ne kete teme.

  Kryepeshkopi Anastas, Apostull i ditve tona.

  Albo

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
 2. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 3. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 4. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56
 5. Letrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •