Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Shpirt i Lir
  Antarsuar
  15-04-2002
  Postime
  898
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime

  Masakra e regjistrimit komunist n ushtrin shqiptare

  Ushtaraket e ekzekutuar nga Hoxha

  Ja lista e ushtarakve t lart q eleminoi Enveri

  Nga 13 antart e Shtabit t Prgjithshm, vetm Myslym Peza dhe Haxhi Lleshi i shptuan dors s hekurt t Hoxhs. Mustafa Gjinishi, Koci Xoxe, Dali Ndreu, Liri Gega, Nako Spiro dhe Baba Faja u ekzekutuan, Abaz Kupi u arratis, kurse Bedri Spahiu, Spiro Mojsiu dhe Ramadan itaku u burgosn e u persekutuan

  Sipas nj vendimi t K.Q. t PKSH-s, m 4 korrik t vitit 1943 n fshatin Labinot t Elbasanit u mblodh Kshilli i Prgjithshm Nacional-lirimtar i cili vendosi q t krijohej Shtabi i Prgjithshm i Ushtris Nacional-lirimtare, q do t prbhej prej 13 vetash.

  Sipas ktij vendimi m datn 5 korrik u zhvillua mbledhja e par e Shtabit t Prgjithshm ku komandant i tij u zgjodh Major Spiro Mojsiu dhe komisar Politik Enver Hoxha. M 11 Korrik Kshilli i Prgjithshm Nac-lirim. me an t nj proklamate njoftoi publikisht me an t trakteve se ishte krijuar Shtabi i Prgjithshm i Ushtris partizane. Po kush ishin antart e ktij Shtabi dhe cili ishte fati i tyre i mvonshm. Pas major Spiro Mojsiut q kishte qn ushtarak i karriers q nga koha e monarkis e q u zgjodh komandant i ktij Shtabi dhe Enver Hoxhs q u zgjodh n postin e komisarit politik, antart e tjer ishin Abaz Kupi, Dali Ndreu, Myslym Peza, Liri Gega, Mustafa Gjinishi, Koci Xoxe, Haxhi Lleshi, Baba Faja Martaneshi, Bedri Spahiu, Ramadan itaku dhe Nako Spiro. Nga t 13 antart e Shtabit t Prgjithshm, prve komandantit major Spiro Mojsiut, vetm Bedri Spahiu kishte qen ushtarak i karriers n vitet e Monarkis dhe Dali Ndreu i cili kishte studjuar n nj shkoll ushtarake n Itali. Po kshtu edhe Abaz Kupi kishte shrbyer n armn e xhandarmris gjat kohs s Zogut me gradn e majorit. T gjith antart e tjer t Shtabit nuk kishin asnj lidhje me ann ushtarake.

  Goditja ndaj antarve t Shtabit

  Nga antart e Shtabit t Prgjithshm prve Myslym Pezs dhe Haxhi Lleshit q i shptuan dors s hekurt t Enver Hoxhs, ( i cili pas Kongresit t Prmetit u shpall dhe Komandant i Prgjithshm i Ushtris Nac-lirim. me gradn Gjeneral-Kolonel) pothuajse t gjith t tjert u eleminuan apo u ekzekutuan me urdhr direkt t tij gjat lufts dhe pas saj. Prve antarve t Shtabit q nga koha e lufts dhe m pas. Enveri goditi dhe elemninoi fizikisht pjesn m t madhe t komandantve dhe komisarve t etave, batalioneve, divizioneve dhe brigadave partizane, q udhhoqn luftn partizane. I pari antar i Shtabit t Prgjithshm q u godit nga Enver Hoxha, ishte Mustafa Gjinishi. Gjinishi ndonse bnte pjes n Shtab, m tepr se sa komunist, ai ishte nj nacionalist i kulluar q kishte lidhje me pjesn m t madhe t nacionalistve shqiptar q drejtonin etat antifashiste. Sipas kujtimeve t vet Enver Hoxhs, ai dyshonte tek Gjinishi se ai ishte agjent i anglezve. Pr kt arsye Enveri urdhroi dhe eleminimin e tij t cilin e zbatoi Liri Gega. Lidhur me ekzekutimin e Gjinishit, ka dshmuar pr "Gazetn" Shyqri Kllezi ish roja personale i Enver Hoxhs gjat lufts dhe m pas antar i K.Q. t PPSH-s. Kllezi q pas krijimit t Shtabit ka pasur edhe detyrn e komandantit t rojeve t ktij shtabi, ka pohuar:" Ndodhesha pran Shtabit t Prgjithshm n zonn e Kors. Enveri me Miladinin ishin ulur pran radistit q po jepte dhe po merrte me radio. Pas pak ata t dy u uan n kmb dhe duke u prqafuar filluan t ngrinin n krah njri-tjetrin. Pastaj ata dhan urdhr q i gjith Shtabi dhe rojet e tij t rreshtoheshim prpara adrs. Aty Enveri njoftoi se gjat nj aksioni n fshatrat e Peshkopis, ishte vrar antari i Shtabit shoku Mustafa Gjinishi dhe pr nder t tij ne mbajtm nj minut zi". Mbas vrasjes s Gjinishit goditja e Enver Hoxhs filloi ndaj disa komandantve dhe komisarve t etave nacionaliste dhe atyre partizane. Krisja e par n mes Enver Hoxhs dhe antarve t Shtabit, ndodhi me largimin e nacionalistit Abaz Kupi i cili nuk ishte dakort me politikn q po ndiqte Enveri. T part q u ekzekutuan me urdhr direkt t Enver Hoxhs, ishin komandanti dhe komisari i ets plak t Vlors Neki Ymeri me pseudonimin Vangjo dhe Xhemil akrri (Milo). Ekzekutimi i tyre erdhi pr arsye se ata nuk kishin zbatuar urdhrin e Enver Hoxhs pr ekzekutimin e Sadik Premtes nj nga themeluesit e PKSH-s, q ishte caktuar n etn e Vlors t cilin Enveri e cilsonte si franksionist s bashku me Anasatas Luln. Anastasi pas urdhrit t Enverit u ekzekutua nga nj grup partizansh t Beratit, kurse Sadik Premtja arriti q t` i shptonte prits q ju ngrit. Neki Ymeri dhe Xhemil akrri jo vetm q nuk zbatuan urdhrin pr ekzekutimin e Sadik Premtes, por ata ishin dhe mbshtets kryesor t tij. Kjo ishte dhe arsyeja q Enveri urdhroi ekzekutimin e tyre i cili ju ngarkua Liri Gegs e cila e zbatoi at me an t disa partizan t Brigads s par t Mehmet Shehut. Kjo gj u b pasi Dushan Mugosha dhe Liri Gega i thrritn ata pr bisedime n nj fshat t Mallakastrs.

  Eleminimi i antarve t Shtabit, 1944-1949

  Eleminimi i antarve t Shtabit q filloi me Mustafa Gjinishin gj gjat lufts, vazhdoi m pas edhe pas lufts. Kshtu pas zgjedhjeve t 2 dhjetorit t vitit 1945, Enveri projektoi pr t eleminuar disa ushtarak q nuk ishin dakort me vijn e hekurt q po zbatonte ai. Pasi Enveri mbaroi pun me ushtarakt e lart q kishin drejtuar Ushtrin Kombtare shqiptare gjat kohs s Monarkis, duke pushkatuar gjeneralt Gustav Mirdash, Aqif Prmeti si dhe disa pasues t tyre, ai ju drejtua ushtarakve madhor t ushtris s tij. N vitin 1946 Enver Hoxha liroi nga detyra e Shefit t Shtatmadhoris Gjeneral-major Spiro Mojsiun duke e nxjerr at n pension n moshn 47 vje. Kjo gj erdhi pasi Mojsiu kundrshtoi ardhjen e specialistve ushtarak jugosllav n ushtrin shqiptare, q sipas tij nuk kishin ` tju msonin ushtarakve shqiptar. " Kaak ne, kaak ata. far do msojm ne prej tyre", i tha Mojsiu Enver Hoxhs. Pas ksaj Tito i sugjeroi Enverit se nuk mund t drejtonte ushtrin shqiptare nj ushtarak i monarkis s Zogut. M pas Mojsiu u caktua Komandant i Garnizonit t Tirans dhe n detyra t tjera me forcat vullnetare duke u abandonuar krejtsisht. Pas Mojsiut me akuza si agjent t anglo-amerikanve dhe tradhtar t Frontit, Enver Hoxha dha urdhr pr arrestimin e kolonel Mestan Ujanikut, (Komandantit t s pars et partizane n Shqipri dhe Komandant e deputet i Qarkut t Beratit). kolonel Islam Radovicks (Komandant i Zons s Par Operative Vlor-Gjirokastr) dhe kolonel Zenel Shehut, komandantit t partizanve t Tepelens q kishte finacuar luftn me parat e shtpis s tij dhe kolonel Rexho Plakut nj nga udhheqsit legjendar t etave t zons s amris. T tre t part u pushkatuan kurse Rexho Plaku dhe disa ushtarak t tjer pasues t tyre si Nexhmi Ballka etj ju nnshtruan burgimeve t gjata. N at koh u arrestua dhe u burgos edhe kolonel Kadri Hoxha ish Komandant i Qarkut t Elbasanit dhe prfaqsues i Shqipris n Shtabin e Forcave Aletate n Itali. Kadri Hoxha vuajti burgime t gjata deri n 1990-n. Nj nga viktimat e Enver Hoxhs, ishte dhe nacionalisti Baba Faja Martaneshi, i cili me urdhr t tij shkoi n Kryegjyshatn Botrore t Bektashinjve pr t` i krkuar Kryegjyshit t saj statutin e asaj kryegjyshate sipas porosis s Enverit. Kryegjyshi bektashi nuk e pranoi at gj dhe vrau Baba Fajn dhe veten brenda n Kryegjyshat. Nj nga antart e tjer t Shtabit q u eleminua si rezultat i presioneve direkte t Enverit, ishte Nako Spiro. Nako vrau veten n zyrn e tij, pasi Enveri e akuzoi at si t shitur tek jugosllavt. Pas Nako Spiros, nga ish antart e Shtabit t Prgjithshm u eleminua Ramadan itaku.itaku me pseudonimin Baca pas ardhjes n Shqipri nga detyra e ambasadorit n Beograd, u caktua n detyra dytsore dhe i persekutuar jetoi deri n vitin 1989. T rrall ishin ata persona q e dinin se itaku ishte gjall dhe jetoi n Tiran deri n at koh. N at periudh u elemniuan nga ushtria dhe u internuan Gjeneral-majort Tahir Kadare ish komandant i Brigads s gjasht partizane e Komisar i Divizionit t Par dhe Nexhip Vinani zv / shef i Shtatmadhoris. Goditjen m ta madhe ndaj ushtarakve t lart Enver Hoxha e filloi n prag t Kongresit t par t PKSH-s. Asokohe dhe m pas gjat vitit 1949 Enver Hoxha goditi bashkpuntorin e tij m t afrt Gjeneral-leitnant Koci Xoxen.


  (vijon nesr)


  Komandantt dhe Komisart q u pushkatuan dhe u burgosn

  Brigada e I-r
  Komandant Komisar
  1. Mehmet Shehu (i vrar) 1. Tuk Jakova (vdekur n burg)
  2. Muhamet Prodani (i burgosur) 2. Arif Hasko (i burgosur)


  Brigada e 2-t
  Komandant Komisar
  1. Beqir Balluku (i pushkatuar) 1. Vasil Konomi


  Brigada e 3-t
  Komandant Komisar
  1. Hulusi Spahiu (i burgosur) 1. Shahin Ruka
  2. Saliko Sulo 2. Osman Sinani ( i dnuar)
  3. Muzafer Spaho ( i dnuar)


  Brigada e 4-t
  Komandant Komisar
  1. Nexhip Vinani (i persekutuar) 1. Pllumb Dishnica (i burgosur)
  2. Zija Kambo


  Brigada e 5-t
  Komandant Komisar
  1. Abaz Shehu 1. Hysni Kapo
  2. Shefqet Pei 2. Hito ako ( i pushkatuar)
  3. Bendo Asllani


  Brigada e 6-t
  Komandant Komisar
  1. Tahir Kadare 1. Mustafa Matohiti
  2. Jaho Gjoliku 2. Haki Toska
  3. Sotir Filto 3. Xhule iraku


  Brigada e 7-t
  Komandant Komisar
  1. Gjin Marku (vdekur n burg) 1. Kadri Hoxha (i burgosur)
  2. Musa Daci 2. Qazim Kapisyzi


  Brigada e 8-t
  Komandant Komisar
  1. Hasaf Dragoti 1. Qazim Kondi
  2. Feti Smokthina 2. Minella Bulku
  3. Rasim Bazo


  Brigada e 9-t
  Komandant Komisar
  1. Irakli Bozo 1. Mihallaq Ziishti (i burgosur)

  Brigada e 10-t
  Komandant Komisar
  1. Njazi epani 1. Kahreman Ylli

  Brigada e 11-t
  Komandant Komisar
  1. Mevlan Dervishi 1. Halil Pulaj


  Brigada e 12-t
  Komandant Komisar
  1. Refat Bajrami 1. Qemal Klosi
  2. Rahman Parllaku (i burgosur)


  Brigada e 14-t
  Komandant Komisar
  1.Gjon Banushi 1. Gafur ui


  Brigada e 15-t
  Komandant Komisar
  1. Teki Kolaneci 1. Shahin Ruka


  Brigada e 16-t
  Komandant Komisar
  1. Spiro Bakalli 1. Avdyl Kllezi (i pushkatuar)
  2. Rrahman Urui (i burgosur) 2. Tajar Grepcka
  3. Nikollaq Sallabanda (i dnuar)


  Brigada e 17-t
  Komandant Komisar
  1. Gjeli Argjiri ( i vetvrar) 1. Qamil Guranjaku


  Brigada e 18-t
  Komandant Komisar
  1. Esat Ndreu ( i burgosur) 1.Mio Kallamata
  2. Petrit Dume (i pushkatuar)


  Brigada e 19-t
  Komandant Komisar
  1. Thoma Xhixha 1. Vango Mitrojorgji (i dnuar)


  Brigada e 20-t
  Komandant Komisar
  1. Riza Kodheli 1. Misto Treska


  Brigada e 22-t
  Komandant Komisar
  1. Sali Verdha 1. Tonin Jakova
  1.Rexhep Zyma 2. Nimet Ymeri
  2.Neshat Hysi


  Brigada e 23-t
  Komandant Komisar
  1. Hamit Kei (i burgosur) 1. Xhavit Qesja ( i burgosur)
  2. Haxhi Seseri ( i dnuar) 2. Mrkur ela ( i dnuar)


  Brigada e 24-t
  Komandant Komisar
  1.Ndreko Rino 1. Abedin Shehu ( i burgosur)


  Brigada e 25-t
  Komandant Komisar
  1. Veli Niman Doi ( i ekzekutuar) 1. Nuri Arapi


  Brigada e 27-t
  Komandant Komisar
  1. Sadik Bekteshi (i burgosur) 1. Tajar Grepcka
  (Shnim: Brigada 13, 21 dhe 26 nuk ka pasur)


  Pergatiti: Dashnor Kaloi
  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2007 m 14:04

 2. Anetart m posht kan falenderuar Eni pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  Si luante Macoku me minjte..

  Dshmia e panjohur e kolonelit n pension, Elami Hado, ish-atashe ushtarak n Kin dhe nj nga teoricient m t famshm t ushtris shqiptare, q vuajti 10 vjet n Burrel

  "Enveri i futi n konflikt Mehmetin me Beqirin n '66"

  Dashnor Kaloci

  At nat q u b mbledhja, mua m mori n telefon Hito ako e m tha q t'i oja urgjent materialin, pasi e donte shoku Enver. Un ia ova at Hitos dhe ai m tha se t nesrmen do bhej nj mbledhje me oficert e Garnizonit t Tirans, e m porositi q un duhej t merrja me vete edhe Dilaver Radshin, pasi e kisha varts. Ne shkuam n at mbledhje q do ta drejtonte Hitoja dhe pak para se t fillonte ajo, aty erdhi edhe Beqir Balluku, i cili, pasi bisedoi pr rreth 10 minuta me Hiton, u largua. Ndrsa zhvillohej mbledhja, ku u kritikua shum Dilaveri, Prokurorit t Ushtris, i cili priste me padurim q ta arrestonte Dilaverin, Hitoja i tha: 'Prit t mbaroj mbledhja'. N ato aste edhe un prisja se kur po m arrestonin, pasi isha shefi i Dilaverit. Se si munda t shptoja nga prangat, e msova disa dit m von n zyrn e Beqir Ballukut, ku Hito ako m tregoi, se Enveri kishte urdhruar pr arrestimin tim dhe t Dilaverit, pr t na br shembull n ushtri> Por Beqiri ia kishte mbushur mndjen Enverit pr t m falur mua, kurse pr Dilaverin nuk kishte mundur". Kshtu e kujton at ngjarje t largt t vitit 1966 koloneli n pension Elami Hado, nj nga teoricient ushtarak m t prgatitur t ushtris shqiptare,i diplomuar me medalje ari n akademin "Frunze" t Bashkimit Sovjetik, i cili ka shrbyer pr katr vjet edhe si atashe ushtarak i Shqipris n Kin. N intervistn ekskluzive pr "Gazetn" q po botojm m posht n kt shkrim, prve historis s asaj ngjarjeje t largt q i ndryshoi atij rrjedhn e jets, koloneli n pension Elami Hado bn publike pr her t par edhe zanafilln e konfliktit t ish-kryeministrit Mehmet Shehu me ministrin e Mbrojtjes Beqir Balluku, q erdhi si rezultat i intrigave t Enver Hoxhs.

  Zoti Elami, si sht e vrteta e "Tezave t mbrojtjes", apo si jan njohur ndryshe, "tezat e zeza", me etiketimin q i bri Enver Hoxha n 1974-n?

  Historia e atyre tezave q u goditn n vitin 1974 nga Enver Hoxha duke u quajtur "teza t zeza", e ka zanafilln q n vitin 1966. N shkurtin e '66-s, kur un punoja si pedagog pran akademis ushtarake "Mehmet Shehu" n Tiran, ministri i Mbrojtjes Beqir Balluku na thrriti n zyr mua s bashku me dy gjeneralt e njohur, Vask Gjino e Spiro Shalsi, dhe na komunikoi nj porosi t Enver Hoxhs, e cila kishte t bnte me rregulloret, tekstet, botimet e gjith literaturn tjetr q ne kishim t trashguar nga Bashkimi Sovjetik. Ministri Balluku na bri t ditur se e gjitha ajo literatur q ne kishim trashguar nga sovjetikt, nuk vlente m dhe ne duhej t prgatiteshim pr t br t rejat me forcat tona. Ai na tha: "Ju jeni grupi i puns, lrini t gjitha punt e tjera q keni dhe do t merreni me hartimin e prpilimin e bazave teorike dhe tezave t Artit Ushtarak t Lufts Popullore. Sipas porosis q kam nga Enver Hoxha, n t gjitha ato ju do t keni parasysh q baza t jet eksperienca e lufts partizane".
  Ajo ide, pra q ushtria shqiptare t kishte literaturn e vet, pa ndikime si dikur nga jugosllavt apo sovjetikt, hidhej pr her t par?
  Pr hir t s vrtets, desha t them se at q na komunikoi Beqir Balluku me porosin e Enverit, un e kisha hedhur si ide q n vitin 1960, kur isha caktuar pr ngritjen e akademis ushtarake n Tiran. Por n at koh mua nuk m mbshteti njeri. "Ne i kemi, pse t bjm t tjera", m than ather.

  A mund t realizohej n at koh brja e literaturs ushtarake nga ana juaj?

  N at koh ne nuk dinim t'i bnim ato gjra q na krkoheshin, pasi nuk kishim asnj baz teorike. Nisur nga fakti se un personalisht e kisha detyr funksionale at gj, pra hartimin e literaturs ushtarake, i thash Beqir Ballukut: "Nuk mund t mbshtetemi dot te lufta partizane q bm dikur, pasi ajo ishte nj kryengritje. Tashti neve na takon t mbrojm Shqiprin; sht dika ndryshe, dikur luftuam, tani do mbrojm".

  Si e priti Beqiri kundrshtimin tuaj?

  Beqiri ma aprovoi at q i propozova un, e na tha: "Kshtu sht". Duke par reagimin pozitiv t Beqirit, un i thash q t'i sugjerohej Enverit ajo gj, se ndryshe do t na dilte pun shum e madhe e me probleme. Pas ksaj Beqiri shtoi: "Bjeni si duhet br dhe pastaj shohim e bjm. Futeni eksperiencn e Lufts Nacionallirimtare q t mos dal se e kemi injoruar at gj". Un e mendova se Beqiri kishte frik t'ia thoshte Enverit ato gjra, por nuk ishte ashtu. Nga sa mora vesh m von, Beqiri jo se kishte frik, por ai nuk ia thoshte ato Enverit, pasi Enveri nuk merrte vesh fare nga ato gjra.

  Gjat puns suaj, a e futt n literatur at q m von u quajt si "Teoria e rrshqitjes", pr t ciln u akuzuan dhe u goditn Beqir Balluku me ushtarakt e tjer madhor?

  Gjat puns son doli edhe "Teoria e rrshqitjes", e cila faktikisht ishte e njohur pr ne edhe m par, por jo n prdorim t prditshm. Un e futa at teori me koshienc t plot n literaturn q po hartonim, pasi dihej shum mir se kur armiku ishte m superior, ne duhej t trhiqeshim, pasi ndryshe do vriteshim t gjith. Por n at koh trheqja nuk pranohej, pasi n rregulloret, tekstet e gjith literaturn tjetr ushtarake q ishte n prdorim, thuhej se: "Ushtria shqiptare sht n gjendje t'i bj ball fardolloj armiku apo koalicioni armiqsh, si nga Traktati i Varshavs apo nga NATO, dhe t dal fitimtar mbi ta". Ky ishte nj budallallk i madh, por kush mund ta thoshte dot n at koh, se t ikte koka. Por e mira ishte q ne t luftonim sa t kishim mundsi dhe m pas t trhiqeshim pr t'u futur n prapavijat e armikut. Kjo gj ishte n thelb t atyre q kisha parasysh un kur hartova "Teorin e rrshqitjes", gj t ciln Vask Gjino e kuptonte mjaft mir. Pr at gj iu mbush mendja edhe Beqirit. Pasi kishim mbaruar prgatitjen e literaturs ushtarake, i gjith materiali u shtyp dhe iu shprnda t gjith kuadrove kryesor t ushtris, me qllim q ata ta shikonin dhe t bnin vrejtjet e nevojshme. Por, para se t shprndahej ai material, Beqiri na tha: "T'i japim edhe nj kopje shokut Enver e t'i marrim mendim edhe atij".

  Po kryeministrit Mehmet Shehu, nuk i dhat asnj kopje, kur dihej fakti se ai ishte nj ushtarak i zoti?

  Kt gj desha t shpjegoj. Kur Enveri ngarkoi Beqir Ballukun pr hartimin e tezave t mbrojtjes, menjher ra n sy mnjanimi q ai i bri Mehmet Shehut dhe Shefit t Shtabit t Prgjithshm, Petrit Dumes. Realisht, ajo gj i takonte Petrit Dumes.

  Pasi i dhat nj kopje t materialit t prgatitur Enver Hoxhs, cili ishte vlersimi i tij, a ju tha gj ai?

  Pas 6 ditsh mua m thirri n zyr Beqiri dhe m tha: "Na kt material, zbardhe, sepse do t'ua drgojm kuadrove". Kur shkova n zyrn time, e pash se ai material ishte prishur e ndryshuar i tri, duke i vn kryqe me laps t kuq.

  Kush e kishte br at gj?

  Si duket ose Enveri ose Mehmeti, njri prej atyre t dyve, nuk kishte tjetr kush ta bnte. Kur e pash at, shkova prsri te Beqiri dhe i thash se ai material nuk ishte yni. Beqiri m tha: "Shprndaje, se nuk t pyet njeri ty". Un e kuptova se at e kishin urdhruar.

  far ndodhi pasi e shprndat at material?

  U b mbledhja n Durrs dhe me t drejt aty u bn vrejtje. Si pasoj, ai u rrzua trsisht. Pas ksaj u dha urdhr q ai material t mblidhej i gjithi dhe t digjej.

  Si mundej t kritikohej ai material q kishte dal nga zyra e Enver Hoxhs?

  Materiali u kritikua se t gjith ushtarakt e lart e dinin se e kisha br un, se po ta dinin q ai kishte dal nga zyra e Enverit, ata nuk flisnin fare. Asnj nga ushtarakt nuk e dinte se me at material ishte marr edhe Beqiri. Un i thash Beqirit q t mblidheshim n ministri dhe t bnim konkluzionet e mbledhjes s Durrsit, e t nxirrnim at se pse kishte dshtuar ai material. I thash kt gj, pasi n Durrs u kritikua materiali dhe jo un me emr. Beqiri m tha: "Mbylle kt pun". Por, ndrsa un ngula kmb duke i thn se ajo gj m mbetej mua, ai m'u prgjigj: "Lre at gj, mos e zgjat m shum, e dim". Ndrsa un vazhdoja n timen, ai m tha: "Ore, ti krkon t gjesh t vrtetn". Me ato fjal Beqiri sa nuk ma tha hapur se ai material ishte i Enverit. Me nj fjal, un duhej t mbyllja gojn, se nuk e luftoja dot Enverin. Por edhe pas atyre fjalve me nntekst fare t qart, un i thash Beqirit se at gj do ta ngrija n organizatn e Partis, pasi nuk e mbaja dot.

  far ju tha Beqiri?

  Beqiri me keqardhje m tha: "Do t'i bsh dm koks tnde. N rast se e ngre n organizat, mos dil jasht ministris me kritika, por na kritiko ne". Me nj fjal, Beqiri thoshte q t mos merrej vesh se at material e kishte par dhe miratuar Enveri. Un iu prmbajta asaj ka m tha Beqiri, duke kritikuar n organizat at dhe Petrit Dumen, i cili nuk kishte faj fare. Aty n at mbledhje u b sherr i madh dhe un bra duel vetm me Petritin, pasi t tjert nuk flisnin fare. I vetmi q m mbrojti n at mbledhje, ishte kolonel Dilaver Radshi, i cili i tha Petritit: "Ju Petrit keni frik nga populli dhe prandaj merrni me vete nj batalion me ushtar kur dilni nga zyrat". Pas ksaj u b skandal i madh dhe mbledhja u mbyll. Pas mbledhjes un u zura edhe me Vask Gjinon, duke e pyetur se prse nuk foli, dhe ai m tha: "Ore, pse ne do t'i rregullojm kto pun, peshku sht qelbur nga koka". Nga ana e udhheqjes ajo mbledhje u konsiderua si kryengritje n Shtabin e Prgjithshm dhe shkaktari u cilsova un, pasi e kisha varts direkt Dilaverin.

  far ndodhi m pas me ju t dy?

  U b mbledhja e komunistve t ministris, ku u vendos q Dilaveri t mobilizohej nga ushtria dhe t shkonte puntor n miniern e Memaliajt, kurse mua nuk m zun fare n goj, duke m ln vetm me nj vrejtje n Parti.

  Si mundt t shptonit ju me nj vrejtje, kur ishit autori kryesor i asaj q po ndodhte?

  Se si shptova un e mora vesh m von, por po jua shpjegoj sipas kronologjis s ngjarjeve q ndodhn n at koh. At nat q u b mbledhja, mua m mori n telefon Hito ako e m tha q t'i oja urgjent materialin, se e donte shoku Enver. Un ia ova at Hitos dhe ai m tha se t nesrmen do bhej nj mbledhje me oficert e Garnizonit t Tirans, e m porositi q un duhej t merrja me vete edhe Dilaverin, pasi e kisha varts. Ne shkuam n at mbledhje q do ta drejtonte Hitoja dhe pak para se t fillonte ajo, aty erdhi edhe Beqir Balluku, i cili, pasi bisedoi pr rreth 10 minuta me Hiton, u largua. Ndrsa zhvillohej mbledhja, ku u kritikua shum Dilaveri, Prokurorit t Ushtris, i cili priste q ta arrestonte, Hitoja i tha: "Prit t mbaroj mbledhja". N ato aste edhe un prisja se kur po m arrestonin, pasi isha shefi i Dilaverit.

  Po juve, nuk ju kritikuan fare n at mbledhje?

  Po, njri nga salla tha: "U kritikua Dilaveri, por duhet par Elamiu, se ai sht koka". Por atij ia preu fjaln Hito ako, duke m marr n mbrojtje mua. Pas ksaj mbledhja u mbyll dhe t nesrmen mua m thrriti Petrit Dume n zyr, ku m komunikoi masn q ishte marr pr t m uar gjasht muaj pr edukim n brigadn e xhenios t Rrshenit.

  Si shptuat ju pa u arrestuar?

  Kt gj un e msova disa koh m von, kur shkova n zyrn e Beqir Ballukut pr t'i krkuar atij lirimin nga ushtria. Hito ako ma tregoi me gojn e tij gjith sa kishte ndodhur q un shptova pa u arrestuar. Kshtu, kur m mori Hito ako n telefon pr materialin q ia oi m pas Enverit, ky i kishte thn: "Elamiu e Dilaveri t arrestohen e t bhen shembull, se po kritikojn hapur udhheqjen e ushtris, e na mori lumi". Po kshtu, Hito m tha se kur kishte ardhur Beqiri para mbledhjes, i kishte thn atij se ia kishte mbushur mendjen Enverit pr t mos m arrestuar mua, kurse pr Dilaverin nuk kishte mundur dot.

  Po me "Tezat e mbrojtjes" 'u b?

  Pas dshtimit t tezave q kishim prgatitur ne, Mehmet Shehu nxori tezat e veta, duke thn: "Ushtria nuk ka br gj, un i bra pr tre muaj tezat e Artit Ushtarak Popullor". Mehmeti e bri me qllim prishjen e materialit me tezat q kishim br ne, n mnyr q t godiste Beqirin, pasi si duket u b xheloz pr faktin se Enveri e mnjanoi at nga ajo pun, duke ia besuar Beqirit.

  Po me ju far ndodhi m pas?

  Pas dnimit t Dilaverit me burg n vitin 1966, mua m uan pedagog n Akademin Ushtarake pr kursin e lart t oficerve t Shtabit t Prgjithshm. Kur isha aty duhej t zbatoja tezat e Mehmet Shehut ("Teorin e kalimit") si materiale plotsuese t "Tezave t mbrojtjes". Kjo ishte nj teori disfatiste dhe un i dola kundr, duke e argumentuar, dhe propozova t hiqej nga programi, por nuk ia mbante njeriu q ta hiqte. Sidoqoft, un ngula kmb dhe nuk pranova ta bja at leksion me tezn e Mehmetit, t cilin e bri m pas gjeneral Koli Mborja.

  Pr far e kundrshtonit ju teorin q kishte br Mehmeti?

  Un isha kundr metods s fortifikimit, e cila bhej me metodn e Lufts s Par Botrore, pasi ajo nuk u rezistonte dot armve t reja q kishin dal, dhe bunkert i kisha quajtur "krpudha t Mehmet Shehut q dekonspironin planin e mbrojtjes". N nj rast aty n kursin e lart t Shtabit t Prgjithshm ishte dhe Veli Llakaj, i cili mori si tem diplome "Teorin e Kalimit" t Mehmet Shehut. Kur ai m krkoi ta ndihmoja, un i thash t merrte tem tjetr, por ai tha se at gj ia kishin ngarkuar. Pas ksaj un i thash: "Vazhdo, se nuk t ndihmoj dot".T gjitha kto i kishin shkuar n vesh Mehmetit, i cili disa vjet m von, n korrikun e vitit 1974, gjeti rastin dhe u hakmor ndaj meje.

  Si konkretisht?

  N at koh, pra n korrikun e 1974-s, sa doli nga mbledhja e Pleniumit t KQ-s ku ishte goditur Beqir Balluku, Mehmeti erdhi n akademin ushtarake ku po ndaheshin diplomat. Kur nuk m pa n presidium, ai pyeti: "Ku sht Elami Hado?". Un u ngrita n kmb dhe iu prgjigja: "Ktu jam". Ai m tha: "Ti je teoricien, por je teoricien i disfats" dhe foli shum kundr meje. Ai "teorin e kalimit" ma hidhte mua si "teori rrshqitjeje", por un i thash se ato gjra nuk mund t zgjidheshin aty. Ndrkaq, ai vazhdoi duke thn: "Kto gjra jan fare t qarta" dhe doli me tezat e fortifikimit, duke marr si shembull luftn ndrmjet Finlands e Bashkimit Sovjetik, dhe lavdronte fortifikatat e Finlands. Pas disa ditsh u b mbledhja e organizats s partis, gjat s cils mua m prjashtuan nga Partia e m mobilizuan edhe nga ushtria. Disa dit m von, n Pleniumin e gjasht t KQ t PPSH-s, n korrik 1974 (pas goditjes tjetr prfundimtare q u b ndaj Beqir Ballukut), mua m quajtn komplotist dhe u vendos t internohesha n Shkodr. Pas gjasht vjet internimi aty n Vaun e Dejs, m 1980 mua m arrestuan dhe m dnuan me dhjet vjet burg politik, t cilin e vuajta kryesisht n Ballsh e Burrel. Gjat kontrollit t shtpis mua m gjetn edhe nj bllok shnimesh, ku ndr t tjera kisha shkruar: "Diktatura e proletariatit ka degjeneruar dhe sht kundr proletariatit, pasi lufta e klasave sht kthyer n nj betej pr kolltuqe".

  Gazeta Shqiptare
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2007 m 13:38

 4. Anetart m posht kan falenderuar Brari pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  "Puistt" n Ushtri.

  Fakte dhe dokumente pr dnimet dhe prndjekjet absurde ndaj ushtarakve, sepse shanin fasulet, luanin bixhoz apo mbanin foto pornografike

  Dashurit e dnuara t ushtarakve pas "puit"

  Dr. Kol. Elmas Leci

  Sa shum oficer e psuan nga dashurit me “biografi t keqe”! Sa vajza t mira ndrydhn dashurin e tyre se i ndalonte urdhri i dishepujve t diktaturs?! Sa gra u ndan nga bashkshortt e tyre?! Mbi 2500 t tilla.
  Kuvendi Popullor n 1950 pati nxjerr nj vendim, q e lejonte martesn me gra sovjetike. Dhe pati nj numr t madh kuadrosh, edhe nga ushtria, q krijuan familje me gra ruse. Po me prishjen e udhheqjes shqiptare me Moskn, me 1961 - 62, n t gjitha organizatat e masave (edhe n ato t partis patjetr) u shtrua q, femrat ruse jan informatore t KGB-s. Duheshin divorcuar menjher. Me qindra gra sovjetike morn rrugn e kthimit. Ato q guxuan t qndronin, ose i futn n burgje si spiune, ose i internuan familjarisht. Burrat e tyre u mobilizuan nga ushtria dhe mbi ta, ra urrejtja, prmimi dhe dyshimi. Pjesa drrmuese e tyre u drguan n vende t izoluara, larg kufijve dhe n punra t rnda. Vuajtjet dhe streset kan qen t tmerrshme. Fmijt e ikur n mituri, kur u rritn, krkonin baballart. U drgonin letra por kurr nuk morn prgjigje.

  Burg se shau armatimin kinez

  Gjyqet ndaj ushtarakve pr agjitacion e propagand, jan zhvilluar pa baza, e me trillime. Po prmendim nj t till t organizuar n vitin 1975, n ish Korpusin Kor. Ishte nj gjyq, nga ato t quajtur shembullor. N akuz ishte vn oficer Bajram Dervishi. Kishte m se dy dhjetvjear me radh Bajrami nga Vlora (vendlindja e tij) q endej maleve, repart m repart, me bindje se i shrbente atdheut. Po ja, nj dit, n vitin 1975 nga bindja e tij, nga pakujdesia apo intriga, i vun prangat me motivacionin se “ka shar armatimin kinez”. N gjyqin shembullor solln tr oficert e ish Korpusit Kor. N fytyrat e secilit shprehej habia pr akuzn. E dnuan me burg Bajram Dervishin se shau armatimin kinez.

  Gjyqet shembullore

  Q t’u mbyllej goja oficerve, diktatura organizonte gjyqe shembullore. N periudhen 1960-1985 jan zhvilluar m se 2500 gjyqe t till ndaj oficerve. Me gjyqe shembullore, me masa drakoniane, diktatura ushtronte presion e jepte “msim” mbi oficert. Denigrimi apo dnimi deri n prag t burgimit, i atentatorit e guximtarit, lufttarit antifashist i prmasave t mdha, Adnand Qatipi, shok armsh e ideali i Heroit t Popullit Myslym Keta, u b n procesin e t ashtuquajturit pu ushtarak. Gjyqe q devizn e kishin nga zyrat famkeqe t Sigurimit t Shtetit, nga ato zyra q edhe dnimin e oficerve e bnin me plan, madje me program mujor e objektiva.Kur u dnua ish ministri i Punve t Brendshme i diktaturs, Feor Shehu, doli se pr dnimet punohej me program. N ato programe saktsoheshin prqindjet se si duheshin realizuar arrestimet dhe dnimet e njerzve n prgjithsi, e t oficerve n veanti. Njerzit e ndershm i njohin mir veprat ogurzeza t regjimit komunist, prej t cilave familjeve t tra ende nuk u jan thar lott. Dnimet jepeshin me plan, me plan pune. Studioheshin personat me kleka e cene dhe ndiqeshin kmba – kmbs, ose vihej n plan x - oficer, i cili pr arsye t krijuara artificialisht akuzohej pa baza dhe dnohej pa gj t keq. Nj ish shef-Sigurimi n ish Korpusin e Shkodrs, her pas here n mbledhjet e organizats s partis, ngrihej e diskutonte se nuk po zbulonte asnj armik n radht e oficerve. T till ai thoshte se ka, po se ku jan, nuk po i zbulojm. Kjo sht dobsi e puns s Sigurimit – shprehej ai. Ai Sigurim krkonte medoemos “armiq” q t realizonte detyrn-plan t vn nga partia.

  Dy vjet ushtri m shum pr biografin e keqe

  Ka edhe t tjera aspekte q bjn pjes n depersonalizimin e ushtarakve, si ai i vitit 1967, ku 25 student q mbaruan studimet n deg t ndryshme t universitetit i drguan masivisht dy vjet ushtar, sepse udhheqja e partis me informacionin e sigurimsave, zbuloi q studentt “padrejtsisht” (sipas sigurimsave) kishin penetruar n auditort e universitetit. Ishin me “biografi t keqe” ndaj u mor vendimi t oheshin edhe dy vjet ushtar. I uan ushtar, pa arm studentt Agim Hoxha, Seit Hasani, Fitim Meta, Muharrem Dizdari, Edmond Pisha etj. Po sa oficer u ndoqn e u dnuan edhe pr msimin e gjuhve t huaja me akuzat “agjent”? Statistikat e mbledhura n arkiva e degt e personelit, tregojn pr 1200 raste. Argumentimi (gjithnj sipas statistikave t diktaturs), leximi i literaturs s huaj, gjuha e huaj q msonin, “i bnte agjent”.

  N ndjekje ushtart q shanin fasulet

  N Gjirokastr, n Komandn e Korpusit nj komunist, nnoficer, ka mburrur Festivalin e 11 dhe ka shprehur paknaqsi pr furnizimin ekonomik. E thirrm nnoficerin, por ai tha se kto i shpif operativi i Sigurimit, sepse un atij nuk i kam dhn fasule. Ne e liruam at pr shpifje, por punn ndaj tij do ta ndjekin ata t Sigurimit t terrenit. Po n kt korpus, nj oficer sht shprehur kundr strvitjeve, duke thn se na e morn shpirtin me kt ngarkes dhe se nuk bhet strvitje me nj tas fasule. Oficeri sht n ndjekje dhe survejim.

  Pushohet se plqente mnyrn e jetess n Kosov

  Laborantja A. V. n repartin 3 720, ka shprehur simpati pr mnyrn e jetess n Kosov, sepse ka njerz atje. Ne e pushuam nga puna, ndrsa organet e Sigurimit n terren do ta ndjekin aktivitetin e saj n at ndrmarrje ku e caktuam t punoj.

  Lirohet nnoficeri se pret turist n shtpi

  Nnoficeri Y. . efektiv i repartit 9 001 Shkodr, sht takuar me njerzit e fisit t tij, q kan ardhur si turist nga Mali i Zi. Ai i ka pranuar n shtpi dhe ka pranuar plaka nga ata. E liruam menjher dhe sht n ndjekje nga operativt e terrenit. N armn e Aviacionit dhe t Marins punt i kemi dika m mir, pasi n kto arm ka kontigjente shum t dobishm dhe t cilsishm pr survejim. N kto arm ushtarin q i kryen kto funksione, si agjentur e kualifikuar, e vn vet Degt e Punve t Brendshme t do rrethi.

  Mban foto pornografike, i hiqet e drejta e fluturimit

  Pr pilotin P. N. efektiv i repartit 3 780 Tiran, thuhet se ai mban fotografi pornografike. Ka thn q bota ka helikopter modern. Kt e raporton operativi i Sigurimit. Puna vazhdon pr t verifikuar agjitacionin dhe propagandn q ai kryen kundr Partis. Tani i kemi hequr vetm t drejtn e fluturimit.

  Ndiqet si antiparti, sepse mban kostum me dy t ara

  Pr oficer S. K, efektiv i repartit 1 930 Lezh, operativi raporton n Buletin se ai duket antiparti, pasi vishet me kostum me dy t ara. N fakt, ka tendenca mikroborgjeze, por duhet faktuar gjithka. Puna po ndiqet.

  Ulet nga detyra pr parulla “armiqsore”

  Pr oficer Zh. O, efektiv i repartit 9 004 Skrapar, kemi kto t dhna. Ky thot se “karkalecat n bujqsi dhe kaptert n ushtri e rropn kt popull” ndrsa parulln e dyt armiqsore e ka n lidhje me qendrat e zjarrit. E ulm nga detyra dhe patjetr operativi i Sigurimit do ta zr mat, sepse sht llafazan. Oficerin S. B, efektiv i repartit 5 370 Lushnj, operativi i Sigurimit e ka futur n kontigjentin e atyre q bjn agjitacion e propagand, por duhen fakte m tepr pr ta kaluar n gjyq. Vazhdon puna pr grumbullimin e materialit konkret.

  Nuk raportoi pr ushtarin e pir, prjashtohet nga partia

  Pr oficert D. P. e D. T. efektiv t repartit 9 718 Kavaj, vazhdon puna pr t’i prgjegjsuar n kategorin e njerzve armiq. Ushtari Dh. S. nga Prmeti piu n nj klub dhe u shpreh: “Posht marksizm-leninizmi, posht ata q e ndjekin kt rrug.” Pr kt prezent ka qn shefi i shtabit t repartit, kandidati pr antar partie, K. V. i cili nuk i raportoi as komands, as shefit t Sigurimit, as edhe partis n repart. E prjashtuam nga partia dhe po ndiqet nga organet e specializuara t Sigurimit, se mos edhe ai ka konceptet e ushtarit. Pr oficer Sh. Z. efektiv i repartit 1 580 Vlor, operativi i Sigurimit raporton se ai bn agjitacion e propagand kundr partis, por ne mendojm se shefi i Sigurimit ka tendenc ndaj familjes s tij. Puna ndiqet nga nj rrjet informativ i terrenit.

  N krkim t armiqve oficer

  Oficeri N. L. komandant batalioni n Brigadn e Pest t Vlors, shprehet se oficert tan jetojn si qent. Vazhdon puna pr t mbledhur sa m shum informacion. Oficeri M. K. komandant kompanie n repartin 4 681 Fier, sht shprehur se oficeri shqiptar merr lek sa nj roje i nj ndrmarrjeje. Informacionin e jep operativi i Sigurimit nprmjet faktit q i ka dhn agjenti i tij, ushtari i MK-s. Vazhdon puna pr grumbullimin e fakteve t tjera. Oficer . Z. komandant kompanie n repartin 6 577 Fier, shprehet shpesh se : “Ne flem njsoj si t burgosurit e bots, madje ata jetojn m mir sesa ne”. Nuk kemi marr ende masa pr arsye se informimi sht br nga nj ushtar, kontigjent i organeve t Sigurimit dhe se shefi i Sigurimit t njsis dyshon n agjenturn e tij. Oficert K. K. dhe B. M. efektiv n repartin 1 371 Prmet, jan takuar me nj t riatdhesuar, kan filluar t flasin mir pr botn revizioniste dhe jan n ndjekje.

  N ndjekje oficeri q mbante favorite

  Pr oficer M. M. efektiv i repartit 3 456 Tepelen, sht raportuar nga shefi i Sigurimit, se duke mbajtur flok t gjata dhe favorite, ka rregulluar nj femr me biografi t keqe. M duket, – thot shefi i Sigurimit,- se femrs me biografi t keqe i ka dhn informata pr topat dhe efektivin q drejton. Ne i tham shefit te Sigurimit q t’i verifikoj faktet, ndrsa ai na thot se fjalt e tij jan vepra. M von shefi i Sigurimit na thot se ka futur si agjentur kushririn e vajzs, i cili ka biografi t keqe.
  Pr oficer A. Sh. aviator n Rinas, raporton shefi i Sigurimit t Aviacionit, se ky oficer duhet t jet armik, sepse mban flok t gjata dhe ka njerz t fisit jasht shtetit, por u dha udhzim nga drejtoria e Sigurimit n Ushtri q t mblidhen fakte dhe argumente. Puna po vazhdon.

  Luanin bixhoz, lirohen nga ushtria

  Pr aviatort e Kuovs dhe t Rinasit raportohet nga Sigurimi i Shtetit t reparteve se kan lozur bixhoz me letra. Mendojm q t lirohen nga ushtria. Ata, nj pjes, jan profesionist t mir, por ka rrezik q t degjenerojn. Ndaj t gjithve po ndiqet puna pr t provuar edhe konceptet e tyre.

  Fut nj civil n tunel, ulet nga detyra

  Pr oficer M. B. efektivi i brigads sulmuese n Fush - Kruj kemi informacion nga Sigurimi i Shtetit se ka futur n nj tunel t repartit nj civil. Tuneli vrtet s’ka materiale, por ka rrezik q civili t nxjerr sekretin e tunelit. Pr kt gj ne e ulm nga detyra.
  Pr oficert P. N. dhe L. Z. efektiv t repartit 4 229 Fier, kemi informacion nga shefi i Sigurimit se ata t dy bjn agjitacion e propagand, kan qejf femrat dhe pijn cdo dit birr. Ku i gjejn lekt e pyetm ne shefin e Sigurimit?… Ai na u prgjigj se ata i marrin te vajzat me biografi t keqe. Puna e tyre do ndiqet nga organet e Sigurimit t Shtetit.
  Pr oficerin L. L. efektivi i repartit 4 681 Fier, kemi informuar se sht fejuar me nj vajz me biografi t keqe. U thirr dhe na premtoi se do ta ndaj.
  Pr oficert P. S. dhe K. . efektiv t repartit 5 010 Sazan, informohemi se kan shprehur paknaqsi pr konservimin e armve. Bm mbledhje dhe i sqaruam. Shefi i Sigurimit po vazhdon punn q t’i verifikoj se mos jan armiq.
  Pr oficerin Dh. Ll. efektiv i repartit 1 991 Himar, informohemi nga shefi i Sigurimit se ai shoqrohet me nj njeri q ndjek modn dhe sht feminist. E thirrm Dh-n dhe, przemrsisht, na krkoi t falur, por ai prsri bashkohet me personin. Shefi i Sigurimit e shtoi kontigjentin n drejtim t tij pr t verifikuar se mos kan zn rrug armiqsore dhe represive ndaj Partis dhe udhheqjes s saj.
  Oficer L. V, efektivi i repartit 5 246 Rrshen, me udhzim t Sigurimit e transferuam urgjentisht. T njjtn gj do ta bjm edhe me oficert G. S, K. K. e A. K. Oficer M. D. nga Gjirokastra flet mir pr botn borgjezo - revizioniste dhe flet keq pr kushtet e kqija ekonomike t vendit ton. E arrestuam dhe ia dham gjyqit.


  Gjendet n arkiv

  Urdhri q u ndalonte ushtarakve martesat me biografi t keqe

  Ekziston n arkiv nj urdhr i firmosur nga nj ish ministr Mbrojtje i diktaturs, pr fejesat dhe martesat e ushtarakve, nj urdhr me disa nene, q u ndalonte ushtarakve t lidheshin me vajza me “biografi t keqe”. Jo vetm kaq, por urdhri prcakton edhe ndarjet - divorcet pr arsye biografie. Kush oficer nuk e zbatonte, ai prjashtohej nga partia e ushtria e m pas e prisnin dnimet me radh.  Shekulli
  16/09/2005


  Duke shfletuar denoncimet dhe spiunimet e Sigurimit t Shtetit ndaj ushtarakve shqiptar pas t ashtuquajturit Pu n Ushtri

  Ja si i ndiqte Sigurimi ushtarakt


  Prof. Dr. Kol. Elmas Leci

  Nuk kemi nisur ende t flasim pr lirimet masive t viteve 50 apo t dnuar e t eliminuar n vitet 60 q arrin shifrn 25 mij, por se si i survejonte ish-Sigurimi i Shtetit oficert. Ja disa shembuj konkret t bazuar n dokumente dhe fakte:

  Dokumente t spiunimeve n ushtri

  Le t’i referohemi konkretisht materialeve t dosjes nr. 135, lista 29, ish-fondi i Arkivit Qendror t PPSH. Materialet q ndodhen n kt dosje prmbajn informacione t periudhs nntor 1973- gusht 1974. N fillim t dosjes sht shnuar: “Me porosi t shokut Hysni Kapo”. Fleta ka nj informacion me numr 335, q i drejtohet Hysni Kapos. Informacioni prmban shtje t ndryshme se si sillen oficert, far bjn, far lexojn, me k takohen etj., etj. P.sh. pr oficerin E. A. jepej nj informacion nga operativi i Kuovs R. R. se ai merret me leximin e librave t ndaluar. Operativi, thuhet n informacion, shprehet se n survejim t oficerit E. A. kemi vn si agjentur shokt e ngusht t tij, oficert D. I dhe H.M. N rastin m t par t marrjes s informacionit do t veprojm. Oficeri E. A. s bashku me oficerin N. D. merren me nj person qe ka biografi t keqe, ish shefin e shndetsis t Urs Vajgurore.
  Oficer S. M. shef operativ i nj njsie n Burrel, sht takuar me turist t huaj. Kt e vrteton operativi i Sigurimit t njsis si dhe nj nga agjentt e tij, njra me profesion mami. Oficeri S. M. ka shprehur knaqsi edhe pr Festivalin e 11 n RTV, ndrsa pr Festivalin e 13 ka shprehur paknaqsi. Vazhdon puna e operativit t Sigurimit pr t’i regjistruar shprehjet e thna, me qllim q ta zr ligji pr agjitacion e propagand. Pr gjasht oficert e rinj q informohemi, sapo i kemi marr t dhnat nga operativi i Sigurimit dhe jemi n pritje t materialit konkret. Deri m tash pr kta gjasht oficer na sht thn nga operativi se ata kan thn se u plqen muzika e huaj. Do t’i shohim biografit e tyre dhe do t veprojm.
  Pr D. R. oficer n brigadn e kmbsoris n Librazhd, kemi nga operativi i Sigurimit n dispozicion materiale t plota. D. R n prezenc edhe t disa ushtarve ka hapur televizorin n nj stacion t huaj. Njri prej ushtarve, t cilit shefi i Sigurimit po i heton biografin dhe bindjet e tij politike, D. I. sht shprehur se i plqejn kngt e muziks jugosllave e italiane. Pr kt gj ne e thirrm D-n dhe u sollm mir me t, me qllim q ta vm n gjum dhe, me t’i gjetur rastin, t’ia japim organeve kompetente. Pr t mos ndodhur raste t tilla, dham urdhr q n ushtri televizort t mbyllen n kuti me elsa, ku t ken t drejt t’i hapin vetm oficert e shtabit, me qllim, q t ndiqet vetm Tirana. Ne vendosm q televizort t hapen vetm nga puntort politik ose sekretart e rinis t nnreparteve.
  N vijim, informacionet theksojn: Oficeri N. K. efektiv i repartit 9181 Tiran, sht nj person shum i rrezikshm, sepse ai ka thn: “Po t bhet luft, t parin do t vras komisarin e Brigads”. Pr kt na raportoi operativi i Sigurimit dhe agjentura e tij n repartin prkats. U thirr N. K. nga zvendssekretari i komitetit t partis t grupimit, por ai nuk e pranoi ta ket thn kshtu. Ne krkuam ballafaqimin me dshmitart, por operativi na shpjegoi se nuk ia lejon platforma q, duke qen oficer t lir, t ballafaqohen me agjenturn, q shrben si dshmi vetm npr burgje. Ne po e vazhdojm ndjekjen e aktivitetit t oficerit.
  Pr oficer N. H. zvends-shef i degs ushtarake t Puks, agjentt tan informojn se ai ha e pi n nj familje me qndrim t keq politik. Operativi i Sigurimit garanton se N-ja ka pikpamje revizioniste dhe pr kt e ulm n detyr. Ai do t flas patjetr me paknaqsi dhe, nse vepron kshtu s bashku me operativin ia kemi ngritur grackn.
  Oficerin I. ., efektivi i repartit 6600 Kuks, themi ta lirojm dhe m pas t ndiqet penalisht, sepse ka patur takime me t riatdhesuarin E. N. Operativi i njsis po e survejon at me an t rrjetit agjenturor.

  Informacion me nr. prot. 330 i dt. 2.12.1974.
  Shokut Mehmet Shehu.
  “Si rezultat i veprimtaris s hapur dhe t rrezikshme armiqsore n ushtri duhet t forcojm ann organizative t ushtris dhe kemi marr kto masa: Shtyhet mobilizimi pr ushtart q presin radhn e lirimit dhe pr kt ushtart jan shprehur se do t qndrojn ne ushtri sa t ket nevoj partia. Ka shkelje n drejtim t emrimit dhe heqjes s kuadrit rezervist, me t cilt merren komandat e degt ushtarake dhe nuk marrin mendimin e organizatave t partis. Kjo sht br n Pogradec, Ersek, Divjak, Puk. A nuk e din ata se do gj duhet ta bj partia, t drejtoj partia, t udhheq partia, t komandoj partia? Ka mjaft thashetheme pr veprimtari armiqsore. Oficeri Ridvan Topulli, nga Farka, bisedon me nj msues muzike t shkolls “Xh.Delli”, se ka dgjuar tek italiani pr grushtin e shtetit t Beqir Ballukut. Esht thirrur. Po bhen hetime.
  Pronari i kantierit t anijes manjetizuese solli dy televizor, nj pr ekuipazhin e anijes dhe nj pr kapitenin e saj. Kta i dhuruan atij nj radio “Durrsi” dhe nj album” 25 - Vjetori”. Oficert e marins nuk treguan pr kt gjest. Pr kt, n baz t vendimit t Kshillit t Ministrave Nr 115, dt 2.7.73, ky lloj veprimi ishte i ndaluar d.m.th. sht shkelur vendimi. U morn masa dhe do t mbahet qndrim”.
  Ishte nj amplifikim i tr q iu b akuzave pa baza ndaj t ashtuquajturve armiq. Ata e dnuan grupin puist vetm n saj t akuzave slogane partiake, pa asnj fakt juridik, pa asnje argument. Shembujt tregojn qart se si sajoheshin akuzat, se si zmadhoheshin ato dhe se si i godiste grushti i hekurt i diktaturs komuniste.


  Rrfimi i ish-kolonelit Jozif Zegali q u burgos nga Enver Hoxha, sepse i shkroi atij nj letr kundr bunkerizimit t vendit

  Si e psoi kundrshtari i bunkerizimit

  Oficeri Josif Zegali, ish kolonel n kohn e gradave, pas daljes s par nga burgu, n tetor t 1982-it i shkruan diktatorit mbi mendurin e bunkerizimit t vendit. Pr kt e rifusin n burg, madje me urdhr direkt t Enver Hoxhs.
  “Ky disfatist t arrestohet... dhe t’u prgjigjet pyetjeve t mposhtme... ,- shkruan Enver Hoxha m 1 dhjetor 1982. Pasi rreshton nj sr pyetjesh, urdhron: “... T arrihet n konkluzione pr fajet e tij (Josif Zegalit) t rnda n kt drejtim... N dnimin e tij t kihet parasysh edhe vendimi i Komisionit t revizionimit dhe kontrollit t partis, ku thuhet se (Josif Zegali) sht njeri i dyshimt, mbasi nga Mehmet Shehu qe drguar pr shum koh n Itali dhe n Suedi, ku ka harxhuar mjaft t holla”.
  Si vrehet qart nga dokumentet, Enver Hoxha urdhronte vet arrestimin e atyre q guxonin t’i jepnin “kshilla” dhe m pas, prcaktonte edhe pyetjet q u duheshin br nga hetuesit pr t prfunduar n urdhrat pr dnime e ridnime. Ishte vet ai, Komandanti, Sekretari i plotfuqishm, q urdhronte kryerjen e krimeve.

  Rrfimi

  Ja ’na tregon vet dshmitari, autor i letrs, kundrshtar i menduris bunkerizuese, ish koloneli Jozif Zegali: “Enver Hoxha e kishte lexuar me “durim” letrn time. Vende-vende e kishte nnvizuar dhe n prfundim, urdhronte arrestimin tim, nxirrte pyetje pr hetuesin e prokurorin, m sigmatizonte mua me ofeza cinike e t turpshme, si dhe urdhronte dnimin penal, tamam si gjaksor... M datn 17.12.1982, pasi rrethuan pallatin tim, - vijon tregimin Josif Zegali,- m vijn n shtpi nj grup oficersh t Sigurimit dhe t Hetuesis dhe n emr t popullit... m vun prangat. Pas disa minutash, prfundova n birucn Nr.13 t burgut t vjetr t Tirans, biruc n t ciln pata qen edhe m par. Procesi n hetuesi u zhvillua e vazhdoi 94 dit. Vuajta shum. Kurr nuk mund t’i harroj ato vuajtje as un, as gruaja, as vajzat e mia. Vajza e madhe n ato kushte, vdiq e brengosur n moshn 36-vjeare e n mjerim! Kto, ndaj meje e dhjetra t tjerve, ishin krime, krime, q n do koh e n do vend, ndshkohen penalisht e juridikisht, politikisht dhe historikisht!”.


  U quajt kali i armikut

  Historia e kalit t Petrit Dumes, motivi i vrtet i filmit “Vdekja e kalit”

  Filmi “Vdekja e kalit”, ka pr motiv nj ngjarje t vrtet. Bhet fjal pr kalin e ish-Shefit t Shtabit t Prgjithshm t Ushtris, Petrit Dume. At kal, pas dnimit t Petrit Dumes, e degdisn npr ferma, e etiketuan kali i armikut, e keqprdorn, sepse edhe kali kishte faj se kishte mbajtur mbi shpin Petrit Dumen!


  Shekulli
  16/09/2005
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2007 m 14:16

 6. Anetart m posht kan falenderuar Brari pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  T gjitha eleminimet e Enver Hoxhs n Shtabin e Prgjithshm t Ushtris. Personalitetet e lufts q u quajtn tradhtar: Abaz Kupi, Dali Ndreu, Koi Xoxe dhe dhjetra t tjer q u eleminuan pas lufts

  Si prfundoi Shtabi i Prgjithshm i Ushtris Nacionallirimtare

  Prof. Dr. Kol. Elmas Leci

  Lufta Antifashiste sht konsideruar dhe e till mbetet, e lavdishme. Po Shtabi q e drejtoi at, ’u b? Cilt ishin antart?! Ku jan ? Si prfunduan? Q prpara se t vriste Mustafa Gjinishin, Enver Hoxha me emisart jugosllav prjashtuan nga Shtabi i Prgjithshm major Abaz Kupin, t cilin vet Enver Hoxha e pati cilsuar “atdhetar t pathyer e t paprkulur, me zemr plot dashuri pr Atdheun dhe me urrejtje pr okupatorin”. Ndrsa m pas e quan “tradhtar”, “frikacak” etj., etj.

  ABAZ KUPI

  Major Abaz Kupi, ish lufttar dhe udhhqs i rezistencs antifashiste q n 6 e 7 prill t vitit 1939 n Durrs, kurse historia zyrtare komuniste e ka cilsuar at tradhtar e bashkpuntor t pushtuesve
  Para se t flasim pr personalitetin e tij, theksojm se figura t shquara t luftrave si Napoleoni apo Suvorovi, Levingtoni apo Romeli, Sknderbeu apo Isa Boletini, Selam Musa Salaria apo Mehmet Pash Drralla etj., etj., kurresesi nuk do t shfaqeshin me tr qensin e madhshtin e tyre, n qoft se jeta dhe bmat e tyre do t shikoheshin t politizuara, me paragjykime denigruese sipas interesave partiake.
  Abaz Kupi, i lindur n Klos t Matit, n nj familje me tradita atdhetarizmi, u rrit n Kruj, ku kaloi pothuajse t gjith jetn dhe u edukua e u formua si lufttar pr shtjen kombtare. Qysh n rinin e hershme ai shquhej pr dhunti t rralla ushtarake e pr guxim n luftn kundr pushtuesve. Kto veti bnin prshtypje t madhe n mjedisin q e rrethonte, i cili sa vinte e m shum e monte burrrin e djalit t ri. N nj mosh shum te re, n vitin 1911 u zgjodh antar i Kshillit Kombtar t krijuar n Kruje. Kreu me sukses misionin pr vrasjen e kryetarit te rebelve filoturk Llan Hoxha, i cili kishte hequr n Kruj flamurin kombtar dhe n vend t tij kishte vendosur flamurin turk. Ky aksion i par luftarak ishte dhe nj veprim pagzimi n “fushn e mejdanit” i lufttarit dhe i komandantit t ardhshm, ishte dita e par e shkolls ushtarake. Gradualisht njihte e prvetsonte format tradicionale t lufts kundr armikut me individ, njsi e formacione t vogla, duke filluar me organizimin e atentateve e duke vazhduar me pritn dhe m tej, me organizimin e luftimit me pjesmarrje m t madhe forcash e mjetesh.
  N vorbulln e lvizjeve, e her n krye t tyre pr shptim kombtar, Abaz Kupi kudo u ndodh q nga viti 1912, kur u shpall Pavarsia e Shqipris e deri n fillim t viteve ’20, ku luhatej ekzistenca e shtetit t ri shqiptar, t rrezikuar nga shovinistet fqinj. Vlen t prmendet ktu lufta kundr hordhive serbo-malazeze, t cilat kishin pushtuar Koplikun dhe Malsin e Shkodrs m 1922. Ktu Abaz Kupi shquhet si komandant me t gjitha dhuntit e aftsit e organizatorit e t drejtuesit t talentuar ushtarak. N krye t 300-400 lufttareve krutan, ai i thyen keqas pushtuesit sllav.
  Motivet mbi t cilt mbshtetej intuita e tij e shquar n lmin ushtarak ishin: atdhetaria dhe zgjuarsia e lufttarit, organizimi i strategut popullor dhe guximi e trimria tradicionale e shqiptarit. Kto prbjn bazn e paluajtshme t jets s tij dhe ky fakt sht i pranishem n do hap, n do bised e takim, sidomos athere kur situata politike e luftarake bhej m kritike, kur atdheut dhe shtjes kombtare u kanosej rreziku. Esht kjo arsyeja q Abaz Kupi bhet nj nga figurat kryesore, madje radhitet ndr m kryesoret e qndress kundr pushtimit fashist.
  I porsakthyer nga Stambolli dhe me vendim t Parlamentit shqiptar, ai m 7 prill 1939 vihet n krye t qndress historike kundr pushtimit fashist. Ky veprim i siguroi atij nj emr te madh. Fama e Abaz Kupit deprtoi tej kufijve t Shqipris dhe ai zuri vend jo vetm n historin e vendit ton, por edhe n historin e Evrops, sepse deri n prill t vitit 1939 qe ndr t part q i qndroi me arm pushtuesit fashist.
  I ndjekur nga fashistt, ai ndodhej her n krye t aksioneve konkrete e her n prgatitjen e veprimeve t ardhshme pr mobilizimin e popullit n luftn pr liri, e pr Shqiprin Etnike. N kt mnyr atdhetari nacionalist, n vitin 1941 do t emigronte n Jugosllavi, e cila asokohe jetonte shprbrjen e saj t par. N kt situat Abaz Kupi mblodhi rreth vetes emigrant dhe atdhetar kosovar. Q andej s bashku me shokt e tij t lufts e t idealeve kombtare, kthehet n Shqipri dhe ngre n Bog t Shkodrs flamurin kombtar - nj akt tjeter i lart e fisnik, i cili ia rriti m shum jehonn e personalitetit.
  Veprimtaria e njohur ushtarake e Abaz Kupit kushtuar shtjes kombtare, shfaqet n kto pamje kryesore: N luftn kundr pushtuesit fashist; n kundrshtimin e sundimit sllavokomunist, dhe n bashkimin e forcave q luftonin pr Shqiprin Etnike. Por, duke vn para do qllimi lirimin nga pushtuesit fashist e nazist dhe duke besuar se n prpjekjet pr zgjidhjen e problemeve kombtare do t bashkoheshin t gjith frymt e organizatat, ai shprehet kshtu n takimin e par me prfaqsuesit e Partis Komuniste n Konferencen e Pezs: “... Un jam gati t bashkpunoj me do shqiptar t ndershm, pa dallim feje, krahine apo ideje. Un nuk kam gajle se ju jeni komunist... un ju respektoj, respektoj do bindje politike, por me kusht q ju t jeni komunist shqiptar”.
  Pr t ruajtur kt bashkim forcash n luftn pr lirim, ai sht shprehur: “... un nuk dua q t shpallen parti politike n kt koh lufte... n qoft se shpallen parti politike tash.. un kam partine time, jam monarkist”. Kto ishin mendimet q Abaz Kupi i shprehu qart n Konferencn e Pezs, e cila ishte kuvendi i par pluralist mbarkombtar.
  Abaz Kupi ishte ndr antart e par t Kshillit Antifashist q zgjodhi kjo konferenc, ashtu sikurse rreth nj viti m von m 10 korrik 1943 ai do t zgjidhej antar i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris Nacionallirimtare.
  Sikurse dihet, m 1 gusht 1943 u organizua Konferenca e Mukjes n afrsi t Krujs. N t morn pjes nga lvizja Nacionallirimtare Ymer Dishnica e Mustafa Gjinishi, nga nacionalistet Abaz Kupi, Murat Basha e Jahja ai, nga Balli Kombtar Mithat Frashri, Hasan Dosti etj.
  M 3 gusht, kur sapo kishte prfunduar punimet Konferenca e Mukjes, major Abaz Kupi n krye t forcave q komandonte, organizoi pritn e famshme dhe rrethimin e regjimentit “Guida” n Qaf-Shtam, veprime t cilat uan n asgjsimin e gjith njsis italiane, ku mbeti i vrar edhe komandanti i saj. Ky ishte nj rast tjetr i shfaqjes konkrete t dhuntive e aftsive luftarake t Abaz Kupit.
  Pas ksaj humbjeje, fashistt nisin nje divizion nga Dibra, pr t’u ardhur n ndihm trupave q ndodheshin n Burrel. N rrug forcat italiane ndeshn n pritn e organizuar n Klos nga lufttar t komanduar nga kolonel Murat Basha. Prsri ne teatrin e luftimeve figura e komandantit t talentuar Abaz Kupi. A u gjend n krye t forcave n Kurdari e Su, ku italiant u neutralizuan, duke psuar humbje t tjera t mdha.
  Pas kapitullimit te Italis, n Shqipri shfaqet okupatori gjerman. M 18 shtator 1943 trupat gjermane sulmuan Krujn. Misioni anglez, i prfaqesuar nga Nili (Neil) oficer i shrbimit t fsheht britanik si shkruan n kujtimet e tij, “u prpoq t’i bnte partizant e zogistt q t bashkpunonin pr t mbrojtur Krujn. Abaz Kupi personalisht tregoi nj shpirt luftarak t mir”.
  Duke mos u pajtuar me hedhjen posht nga komunistet t vendimeve t Konferencs s Mukjes, Abazi shkputi lidhjet me Lvizjen Nacionallirimtare dhe shpalli themelimin e organizats politike Legaliteti. Megjithat ai perpiqej pr bashkpunim n luftn kundr okupatorit gjerman, n qoft se ky bashkpunim nuk do t mohonte idealet q synonte. N nj trakt te dats 19.9.1943 ai shkruan “Dgjohen andej - kndej sulmime reciproke mes nesh e partizanve. Kjo gj ka qn dhe shte kundr dshires sime”.
  N krkim t nj zgjidhjeje pr lirimin e realizimin e Shqipris Etnike, n nj bised me prfaqsuesit e Britanis s Madhe pran Shtabit te tij, Xhulian Emer (Julian Amery) dhe Maklin (McLean), Abaz Kupi u thot: “Un jam gati t bj do sakrific pr shtjen aleate dhe t’i luftoj gjermant, por m par duhet t di se far keni vendosur pr t ardhmen e Shqipris. Cilt do t jen kufijte tan pas lufts? A shte ln vendi yn n sfern e ndikimit rus, ashtu si thon gjermant? Ne, shqiptart... kemi br sakrifica t hatashme pr shtjen e prbashkt, dhe deri m sot nuk kemi pas asnj inkurajim, asnj fare njohje zyrtare nga ana e aleatve t mdhenj... Mos harroni nj gj: Ne jemi patriote “shqiptare”, jo agjente “britanik”.
  Abazi ishte, sa i vendosur aq edhe i sinqert n idealet e tij, te cilat i kishte shprehur gjithmon hapur. Por mungsa e pluralizmit, e koalicionit n Luftn Antifashiste Nacionallirimtare e uan at n deziluzion e n nj pozicion disi t paprcaktuar.
  Abaz Kupi vrtet nuk i arriti idealet, t cilave u kushtoi jetn dhe familjen pr realizimin e Shqipris Etnike, por ai, me luftn dhe prpjekjet e tij pr shtjen kombtare, mbetet nj nga figurat, t cilat jane t ligjshme e t rndsishme n faqet e historis s re t Shqipris. Ai ishte gjenerali popullor, si e kan quajtur n Perndim. Ai pranoi Pezn “ luft pa dallim krahine, feje e ideje” dhe Mukjen pr nj Shqipri Etnike. Ai ishte pr bashkimin dhe nuk pranoi diktatin serbosllav n drejtimin e lufts.
  Nj figur tjetr ushtarake e Shtabit t Prgjithshm Dali Ndreu, zvendskomandant i shtabit Sa her flasim pr Luftn Antifashiste t popullit shqiptar, pr etn partizane t Sllovs (Dibr), pr Ushtrin Nacionallirimtare, pr Shtabin e Prgjithshm t saj, brigadat sulmuese, Divizionin I Sulmues, Korparmatn I t UNSH, pr luftn me prmasa t mdha dhe heroike t lirimit t Tirans etj., mendja na shkon tek ai q pr m se dyzet vjet u anatemua dhe “i humbi emri” duke u mbuluar me harres, tek i paharruari Dali Ndreu.

  DALI NDREU

  Daliu ishte lindur n fshatin Sllov t Peshkopis, m 10 mars t vitit 1912, n familjen e shquar atdhetare t Dibrs t Isuf Xhelilit, i cili kishte luftuar dhe ishte dalluar n luftrat kundr tr armiqve q kishin shkelur atdheun. Armik pr vdekje ndaj politikave sllavizuese dhe i derivateve t tyre t ndryshme. Madje i ati, Isufi, s bashku me xhaxhan e vet, t mirnjohurin Elez Isufi, ishin vrar pr kundrshti idesh nga njerzit e mbretit n dhjetor t vitit 1924, pas dshtimit t Revolucionit t Qershorit t atij viti. N vitin 1931, pas prfundimit t Shkolls Ushtarake t Plotsimit, n degn e artileris, n Tiran, Daliu u titullua oficer. Ai shrbeu me gradn e nntogerit, fillimisht pran Degs s Rekrutimit n Prmet, m pas, deri n vitin 1933, u caktua dhe punoi pran artileris s Divizionit “Kosova”.
  Pas dshtimit t lvizjes antizogiste t Fierit, t vitit 1935, Dali Ndreu arrestohet dhe lirohet nga ushtria, duke humbur t drejtn e grads, me Dekretin Mbretror t 12 nntorit 1937, s bashku me Bedri Spahiun, Tahir Kadaren e disa t tjer. Pas daljes nga burgu, heq dor nga karriera ushtarake dhe shkon pr t ndjekur studimet e larta pr shkencat ekonomike n qytetin e Firencs, n Itali. Ndodh pushtimi fashist i Shqipris dhe ai kthehet n atdhe, pr t nisur veprimtarin antifashiste. Me aktin e kthimit n atdhe ai tregoi se ishte lufttar i vendosur i shtjes s liris t Shqipris dhe se po niste rrugn e vshtir, por t denj t ngjitjes drejt panteonit, gj q e afirmonte lufta kundr pushtuesit t huaj fashist.
  Pas krijimit t ets nacionaliste t Abaz Kupit dhe t ets partizane t Myslym Pezs, n Shqipri nisi periudha e lindjes dhe e krijimit t shum formacioneve t tjera luftarake e atdhetare antifashiste. Pikrisht n prill 1942, n fshatin Sllov t Dibrs formohet njsiti luftarak, q pas pak kohsh u rrit n et, n krye t t cilit zgjidhet Dali Ndreu. Pas ksaj, fal dijeve profesionale e ushtarake t spikatura, trimris, drejtsis dhe gjakftohtsis, komunikimit tepr ekspresiv me njerzit, duke qn se gzonte nj influenc t rrall n popull, pr t nisi nj karrier e shpejt, e begat dhe brilante. Pr rrjedhoj, n mbledhjen e tij t fillimit t korrikut 1943, me krijimin e Shtabit t Prgjithshm t UN, Kshilli i Prgjithshm N, e zgjedh Daliun antar dhe zvndskomandant t ktij organizmi t lart, t rndsishm dhe t mirfillt ushtarak. N kt prcaktim dhe przgjedhje si “gur-prove” u vlersuan aftsit e shumanshme ushtarake dhe morale, energjit, karakteri i paepur, pjekuria n gjykimin e situatave dhe maturia n prpunimin e marrjen e vendimeve. Njhersh ai ishte edhe nj komandues i shquar dhe plot reputacion njsish luftarake. Ai drejtoi me cilsin e t drguarit t Shtabit t Prgjithshm Brigadn III Sulmuese, pas 24 majit 1944 e Divizionin e I Sulmues dhe q nga 18 gushti i po ktij viti Korparmatn e I S t UNSH, i pari dhe m i madhi formacion luftarak n at ushtri. N rrugn e vshtir t lufts, Daliu vrtetoi se zotronte n shkall t lart artin e t luftuarit, aftsit e rralla drejtuese dhe komanduese, pr t cilat u shqua dhe u vlersua shum deri n sferat m t larta organizative t UNSH-s. Ngjitja ishte trsisht e merituar. Duke qn n krye t ktyre formacioneve t shquara, q mbajtn pesh t ndjeshme n ecurin e lufts, roli i tij si ushtarak i formuar e si komandant, u ndie me tr forcn gjat kryerjes me sukses t veprimeve t t gjitha niveleve: Taktike, operative dhe operativo-strategjike, q u ndrmorn gjat zhvillimit t lufts. Kujtojm ktu Operacionin nazist t Dimrit t egr 1943-44, kur ai n krye t Brigads II dhe III Sulmuese dhe t partizanve t tjer, t goditur nga t gjitha ant prej forcave t shumta naziste, arriti t shmangte asgjesimin e tyre, duke i nxjerr ato jasht rrethimit t ngusht armik, n zonn ndrmjet Tirans dhe Elbasanit, n ato dit aq t vshtira dimri t ashpr. Ky sukses, krahas veprimeve luftarake t Brigads s I, IV, V dhe VI Sulmues, ndikoi n shuarjen e propagands turbulluese t nazistve, se Lufta Antifashiste N dhe Ushtria N ishin asgjsuar njher e mir. M 1944 Divizioni I, q ai komandonte s bashku me Tuk Jakovn, pasi prballoi e sfidoi Operacionin nazist t Qershorit 1944, kaloi lumin Shkumbin pikrisht nn hundn e nazistve dhe i shtriu veprimet luftarake me shpejtsi dhe siguri n nj zon t gjer e t thell, nga Shqipria e Mesme n at t Veriut.
  N krye t Korparmats I, s bashku me dhjetra drejtues t tjer t njohur t Lufts e t ushtris q kishte pran, drejtoi me mjeshtri e sukses veprimet e njsive luftarake t shumta pr lirimin e kryeqytetit njhersh me ato pr lirimin e Lezhs, t Shkodrs etj., deri n lirimin e plot t Shqipris m 28 nntor 1944.
  Qndrimi i tij realist ndaj misionarve ushtarak anglez, si aleat t natyrshm n kt luft t prbashkt, pozicioni i qart dhe i prcaktuar prerazi ndaj prfaqsuesve jugosllav pran UNSH-s, t gjitha kto mund t’i msosh dhe t’i kuptosh po t shfletosh urdhrat apo qarkoret luftarake, t hartuara e drguar formacioneve q ai drejtonte, si dhe analizat e veprimeve luftarake t kryera. Misionart ushtarak anglez pran formacioneve luftarake t UN, q ia njihnin vlerat dhe aftsit drejtuese n fushn e lufts, kan br vlersime t veanta dhe me nota realiste mbi personin e tij n drejtimin e njsive t mdha t Ushtris N Shqiptare dhe t veprimeve luftarake t tyre. T tilla jan vlersimet e bra sidomos nga Rexhinald Hiberti n librin e tij “Fitorja e hidhur”, q i kushtohet Lufts Antifashiste n Shqipri n vitet 1939-1944.1)
  Edhe karriera e gradimeve t Dali Ndreut ishte e shklqyeshme dhe e rrufeshme, si nj komet, sepse kaloi npr rrugt e lufts, ku mori edhe afirmimin e plot n praktik. Nga nntoger m 1935, kolonel n maj 1944 deri n gjeneral major n shtator 1944, kur s’ishte vese 32 vjear.
  lirimi i vendit hap nj kapitull t ri pr Dali Ndreun. U duk sikur jeta do t sillte nj t ardhme po aq t suksesshme. N fillim u caktua n detyra t rndsishme dhe madje e zgjodhn edhe deputet t Dibrs, qysh n Legjislaturn e Par. Por n t vrtet ky ishte kapitulli i zbehjes, i deformimit, m keq akoma, i goditjes dhe i asgjsimit t figurs s mirnjohur t Dali Ndreut dhe t bashkshortes s tij. Befas, pas gjyqit t deputetve, gjenerali lirohet nga ushtria dhe kshtu nis e tatpjeta fatale pr t, rruga e mundimshme, kalvari i dyshimeve, i survejimeve dhe i ndshkimeve t pafundme. Kulmi arrin n vitin 1956. Bhet objekt diskutimesh n konferencn e Tirans. Menjher pas ksaj konference arrestohet ai dhe e shoqja e tij, Liri Gega. Kjo ndodhi m 30 gusht 1956 dhe ata prfundojn q t dy t pushkatuar n dhjetor t po atij viti. Akuza : “…kan vepruar aktivisht pr rrzimin e pushtetit popullor”. Ata s bashku me t tjert, akuzoheshin gjithashtu se “… kan kryer agjitacion dhe propagand kundr pushtetit popullor n mnyr t organizuar dhe n bashkpunim me personat e tjer…”. Por akuza nuk ishte reale e megjithat nuk kishte rndsi pasi ajo “plotsonte kushtet pr dnimin me vdekje”, pavarsisht se cila ishte vepra dhe ideali i tyre i vrtet. Ky ishte kapitulli prmbylls m i rndi dhe m fatkeqi pr Dali Ndreun.Por fakti m i rnd dhe m i hidhur pr nj personalitet sht mosprfillja, mbulimi me heshtje me harres, sidomos pas vdekjes. Kshtu ngjau edhe me kt lufttar, komandant dhe gjeneral t shquar t Lufts Antifashiste dhe t Ushtris Shqiptare. Ai u shndrrua n nj komandant dhe gjeneral t harruar! Tani pas dhjetra vitesh, po ngrihet kapaku i rnd i harress dhe po ringrihet e po vihet n vend edhe figura dhe vepra luftarake e shquar e ktij personaliteti ushtarak t nj periudhe t rndsishme historike t ushtris dhe t popullit shqiptar. Ai sht nj yll, q shklqeu n yllsin e personaliteteve ushtarake shqiptare, q pr fat t keq u fik po aq shpejt dhe pikrisht ather kur mund t shklqente m tepr! Por, gjithsesi, nj gj sht e sigurt, se ai nuk do t jet m nj gjeneral dhe komandant i harruar.
  Nj nga antart e Shtabit t Prgjithshm, Mustafa Gjinishin, e vran n pabesi n hakmarrje pr Mukjen. M pas Enveri e shpalli nj here dshmor dhe pastaj agjent t angloamerikanve. Po cili qe Mustafa Gjinishi?
  Vetit e tij si atdhetar i flakt dhe pasioni pr t njohur botn u shfaqn te Mustafai q n Shkolln Teknike Amerikane n Tiran, ku mori msimet e para t demokracis. N tetor 1934 e dnuan me 2 vjet burg, pr motive politike. M pas u dnua me vdekje pr pjesmarrje n kryengritjen e Fierit, dnim t cilin ia kthyen me burgim t prjetshm. M 4 dhe 5 prill 1939 Mustafa Gjinishi ishte n krye t demonstratave antifashiste dhe krkonte arm pr t mbrojtur atdheun. U bashkua me Abaz Kupin pr t luftuar s bashku kundr fashizmit pr nj Shqipri t lir e demokratike. Mori pjes n Konferencn e Pezs duke u dalluar si nj nga organizatort kryesor t saj. Ishte Mustafa Gjinishi q e rekrutoi edhe Myslym Pezn, n kt luft dhe jo Enver Hoxha, si e ka paraqitur veten diktatori.
  N Pez ai afroi t majtt antifashist e t djathtt demokrat si edhe nacionalistt e t pavarurit. Ideja e Gjinishit ishte t krijohej nj front i gjer antifashist, ku t merrnin pjes t gjitha forcat politike shqiptare pa dallim. Kjo ishte nj goditje pr Miladin Popiviin dhe Enver Hoxhn. Mustafai u zgjodh jo vetm antari i Kshillit t Prgjithshm, por edhe antar i Shtabit t Prgjithshm. Mori pjes n shum beteja kundr pushtuesve nazifashist. N betejn e Arbans, q drejtoi Enver Hoxha u plagos dhe desh rrezikoi jetn. Mori pjes ne Konferencn e Mukjes s bashku me Ymer Dishnicn, konferenc q i kushtoi edhe jeten.

  GJIN MARKU

  Gjin Marku, antar i Shtabit t Prgjithshm, vdiq n burgun e Burrelit. U lind m 2 qershor 1918 n fshatin Baz t Mirdits, n nj familje me ndjenja atdhetare dhe tradita luftarake e kulturdashse. I mbetur jetim qysh n fmijri, Gjini u edukua nga e ma burrresh mirditore, e cila i mkoi t birit traditat e familjes e t Mirdits.
  Msimet fillore i mori n vendlindje e n strehn vorfnore, pr t vazhduar m tej Teknikumin Bujqsor t Kavajs. M pas punoi si teknik bujqsie n arshov, Leskovik e Kor. Ktu, qysh n vitin 1937, bie n kontakt me rrethet prparimtare e revolucionare dhe merr pjes aktive n grevat dhe manifestimet e ndryshme antifashiste e kundr padrejtsive. Nga marsi i vitit 1942 e deri n marsin e vitit 1944 ka drejtuar Luftn ANL n Qarkun e Beratit. Me formimin e Brigads VII Sulmuese emrohet komandant i saj dhe m von edhe Komandant i Divizionit VI Sulmues dhe antar i Shtabit t Prgjithshm. Gjin Marku ishte komandant me vizione t gjera ushtarake e tepr popullor. Ai ishte aktiv, guximtar, tolerant, por kurr oportunist e liberal. Pr Gjinin ishte i huaj ekstremizmi dhe egrsia. Me origjin fshatare, por i qytetruar, ai fliste rrjedhshm disa gjuh t huaja e pr m tepr kishte nj z melodioz e kndonte po ashtu n disa gjuh kng me fjal t kuptueshme e t bukura. Gjin Marku deklamonte poezi e proz t Gorkit, Bajronit, Mjeds, ajupit, Naimit, Migjenit, Pushkinit e Uitmanit. Ai kishte nj kultur t gjer politike, ushtarake e artistike. Optimist si ai, Gjini kishte nj dashuri t veant pr kulturn e popujve fqinj grek, sllav, italian. Fliste me pasion pr prakticitetin e popullit amerikan, shpirtin e madh rus dhe ndihmesn e veant t ktij populli t madh pr fitoren mbi nazifashizmin e pr oqeant e gjakut q derdhi n Luftn e II-t Botrore. Gjin Marku u inkuadrua n t gjitha frekuencat e prpjekjeve t popullit shqiptar pr liri, demokraci e dinjitet kombtar. Ai nuk dinte t urrente, t krcnonte dhe nuk ishte hakmarrs asnj grim.
  Komandant Gjini e ndoqi dhe e drejtoi Luftn ANL n zonn q i ishte caktuar, n vijn e par t zjarrit. Berati, Fieri, Lushnja, Kuova, Tepelena, Patosi, Mallakastra, Myzeqeja, Skrapari, Kora, Kolonja e mandej Bregdeti, Shpiragu, Opari, Ostrovica e Tomori, ishin zonat q ai i njihte e operoi me sukses. lirimi i orovods sht vepr e reparteve q komandonte Gjin Marku dhe shokt e tij t Skraparit e t Beratit. Gjin Marku ishte novator e krijues n prdorimin e taktikave dhe t veprimeve operative t lufts partizane. Ai grumbulloi nj prvoj t madhe duke kombinuar mir goditjet e befasishme ndaj armikut, qoft edhe m t shumt numerikisht. Organizonte prita t suksesshme dhe nuk hynte kurr n luft pa e studiuar mir terrenin e forcat kundrshtare dhe pa qen i bindur n suksesin e aksionit dhe n minimumin e humbjeve. Gjin Marku sht komandanti partizan, q, sipas dokumenteve, mohet si m i suksesshmi dhe q nuk ka psuar asnj disfat. Repartet dhe njsit q ka drejtuar Gjini kan psuar m pak humbje njerzore n luft.
  Pas lirimit t vendit, Gjin Marku caktohet i pari Atashe Ushtarak Shqiptar n Mosk e n t njtn koh ndjek edhe studimet e larta. Ai kthehet n atdhe n fundin e qershorit t vitit 1948. N Kongresin e I-r ai kritikon ashpr udhheqjen e lart t partis dhe Enver Hoxhn, por aty merr edhe goditjen e dyte n linj partie. Goditjen e par e kishte marr n plenumin e Helmsit, n vitin 1943 pr qndrim “oportunist” ndaj armikut dhe Ballit Kombtar n qytetin e liruar t Beratit. Gjithsesi, Gjin Marku, i brumosur dhe i prgatitur m s miri, vazhdon punn n ushtri duke kryer nj varg detyrash t rndsishme, por sipas paracaktimeve enveriste t kohs, ishin detyra t dors s dyt pr prmasat e mdha dhe kapacitetet e Gjin Markut.
  N vitin 1950 nga nj plenum i posam i KQ dnohet s bashku me gjeneral Nexhip Vinanin me akuzn se ishin kundr udhheqjes s Shtabit t Prgjithshm t Ushtris. N vitin 1964, me akuza t rreme e largojn heshturazi nga ushtria, e lirojn dhe e caktojn drejtor ferme n Llakatund t Vlors, kt personalitet guximtar e t devotshm dhe gjeneral t talentuar, por kalvari i vrtet sa kishte filluar pr Gjin Markun. Pas dy vjetsh e internojn n ishullin e Zvrnecit t Vlors dhe pas nj farse juridike tipike e dnojn m 10 vjet burg me akuzn “Agjitacion e propagand pr minimin, dobsimin dhe prmbysjen e pushtetit popullor!”. Pas dhjet vjetsh e riarrestojn brenda n burgun e Burrelit dhe e ridnojn me t njjtn akuz edhe 10 vjet t tjera. Rreth 25 vjet internim, burgim e keqtrajtim, ai dhe familja. Udhheqja e lart e shtetit t athershm ka shum gjynahe ndaj ktij personaliteti t fuqishm ushtarak shqiptar.

  KOI XOXE

  Koci Xoxe, antar i Shtabit t Prgjithshm, ishte fillimisht kryetari i Grupit Komunist t Kors, por me ardhjen e Koo Tashkos nga Moska u b nnkryetar. Me formimin e PKSH, u zgjodh antar i KQ Provizor t PKSH, ishte antar i Kshillit t Prgjithshm Antifashist Nacional lirimtar t Shqipris, antar i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris, m 24 maj 1944 n Kongresin e Prmetit iu akordua grada gjeneral-lejtnant, ishte antar i KQ t PKSH, Antar i Byros Politike, ministr i Brendshm, zvendskryetar i Kshillit t Ministrave, sekretar i KQ t PKSH pr shtjet organizative dhe deputet i Kuvendit Popullor q n Legjislaturn e Par. Koi shte nga t part udhheqs t Shqipris, q sht dekoruar nga Presidiumi i Kuvendit Popullor me urdhrat dhe medaljet m t larta, si dhe sht dekoruar nga shtetet e huaja si: BRSS, Bullgaria, Jugosllavia etj.
  Ai fliste shklqyeshm gjuhn greke t re dhe njihte greqishten e vjetr, kishte msuar latinisht, italisht, fliste dhe shkruante bullgariashten, serbokroatishten dhe rumanishten. N gjimnaz ai kishte msuar dhe frngjisht. Kishte njohuri t thella pr historin, nj kultur, shpirt e ndjenja artistike. “Un kam punuar dhe luftuar 20 vjet pr Shqiprin, pr nj jet te re dhe pr t fituar lirin, kurse tashti po m thon se pr kto dy vjet kam gabuar, por s’po m ln koh q t’i ndreq kto gabime. Por ja ku po ju them t gjithve se un nuk kam br asgj me kokn time nga kto akuza q ngren kta. Un kam vepruar sipas vendimeve t Byros Politike dhe t Komandantit, Enver Hoxhs”.


  Shtabi i Pergjithshm i Ushtrise kishte 13 antare. Ja lista dhe se si prfunduan:

  Dali Ndreu , ish zvndskomandant i Shtabit t Prgjithshm, i pushkatuar.

  Mustafa Gjinishi, ish antar i Shtabit t Prgjithshm, vrar n pabesi.

  Gjin Marku, ish antar i Shtabit t Prgjithshm, vdiq n burg.

  Bedri Spahiu, ish antar i Shtabit t Prgjithshm, burgosur.

  Ramadan itaku, ish antar i Shtabit t Prgjithshm, denigruar dhe persekutuar.

  Nako Spiru, ish antar i Shtabit t Prgjithshm, e detyruan t vriste veten

  Abaz Kupi, ish antar i Shtabit te Prgjithshm, vdiq ne emigracion.

  Koi Xoxe, ish antar i Shtabit t Prgjithshm, pushkatuar.

  Nga 13 vete, 8 prej tyre t pushkatuar e t denuar.

  Edhe Ymer Dishnica, si antar i Shtabit t Prgjithshm, u prjashtua nga Shtabi q gjat Lufts lirimtare Antifashiste (si dnim pr Konferencn e Mukjes), ndrsa Mustafa Xhanin (Baba Fajn) e vran pr “shtje fetare”. Mbetn pa u ndshkuar vetm Enver Hoxha e Haxhi Lleshi, se pr pak e psuan edhe Spiro Moisiu apo Myslym Peza, t cilve u erdhn rrotull disa her.


  Shekulli
  19/09/2005
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2007 m 14:18

 8. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Si u pushkatua ushtaraku, Islam Radovicka q kishte luftuar pr lirimin e Shqipris. Vuajtjet n burgje dhe torturat ndaj kolonelit Sulejman Vuiterna. Dnimi i prjetshm i Mestan Ujanikut dhe burgosja e Halit Gjolens, t akuzuar si agjent

  Skenat e prapaskenat pr likuidimin e kuadrove t ushtris


  Prof. Dr. Kol Elmas Leci

  Jan ndr t eleminuarit e par t regjimit dhe nj pjes e tyre jan ln n harres. Qysh n plenumin e Beratit u goditn nj sr kuadrosh t tilla t ushtris. Ky plenum u quajt nga historiografia zyrtare komuniste-njoll e zez ose prapaskena e Beratit. Ajo nuk qe prapasken, por nj sken ku u luajt nj prapasken. E psoi Sejfulla Malshova e me qindra t tjer. Sejfullai ishte udhheqs n Luftn Antifashiste Nacionallirimtare, personalitet q regjimi i Enver Hoxhs e shkatrroi. Ishin me dhjetra oficert e Ushtris Kombtare, q quhej kshtu n periudhn e Zogut, t cilt u hodhn n rreshtat partizane, apo me njohurit e tyre ushtarake e potencialin intelektual e ushtarak, erudicionin e famn popullore, u vun n krye apo ngritn etat e para antifashiste e lirimtare. Ata ishin shum. Abaz Kupi, Safet Butka, Hysni Lepenica, Skender Muo, Isa Manastirlliu, Zyber Lita, Murat Gorja, Llesh Marashi etj, etj. Po ku jan ata sot?! Ku jan ish- lidert e ish-oficert me eksperienc, t cilt u vun n krye t etave e t batalioneve nacionaliste e partizane? M se 20% e kuadrove t ushtris partizane dhe m se 40% e kuadrove t etave nacionaliste, ishin ish-oficer. Ish oficert e ushtris s mparshme, q shfaqn qndrim e veprim demokratik dhe u hodhn n luft kundr pushtuesve, gjithnj u pan me sy t keq, gjithnj u vzhguan, gjithnj u survejuan, derisa gradualisht e pjes-pjes u degraduan, u mobilizuan, u dnuan e deri i pushkatuan. Ka shum. N mes tyre, ish-koloneli Sulejman Vuiterna. E arrestuan m 14 nntor 1944 n Tiran.

  Si u eleminua koloneli Sulejman Vuiterna

  Sulejman Vuiterna u lind m 11 shtator t vitit 1898 n qytetin e Vuiterns n Kosov. Sulejmani, pasi u shkollua n vendlindjen e tij Vuitern, i ndrpreu msimet dhe n moshn 16 vjeare mori armt e u bashkua me komitt n at q njihet si “Lvizja kaake kosovare”. Pr aftsit e tij t jashtzakonshme si organizator e drejtues, n vitin 1916 kur nuk ishte m shum se 18 vje, u caktua komandant i ets s Verbovcs dhe kishte nn komandn e tij rreth 400 burra t armatosur. Sulejmani u b tepr i njohur n krye t ets s Verbovcs, ngaq ishte shum i ri n mosh dhe aty, rreth vitit 1922, me dy deputett e parlamentit shqiptar, Bajram Currin e Hasan Prishtinn, nnshkruan peticionin pr rishikimin e kufijve qe ishin vendosur m 1913-n dhe ribashkimin e t gjitha trojeve shqiptare, gj e cila solli dhe dnimin e tij me vdekje nga qeveria serbe e Pashiqit. Pas dnimit me vdekje, Sulejmani vjen n Shqipri, vazhdoi shkolln q e kishte ndrprer q kur ishte 16 vje. Duke prfituar nga nj burs shtetrore prej kontigjentit t nxnsve kosovar, q paguheshin nga Hasan Prishtina, ai u regjistrua n Normalen e Elbasanit, t ciln e mbaroi aty nga viti 1929. Sulejmani prfitoi nj burs shtetrore dhe shkoi n Itali, n Akademin Ushtarake t Torinos, t ciln e mbaroi me rezultate t larta n vitin 1933, duke u diplomuar n armn e kmbsoris. Kthehet n Shqipri dhe emrohet n Komandn e Prgjithshme t Ushtris Kombetare. Nj vit m pas fitoi t drejtn e nj specializimi njvjear pr n Gratz te Austris pr degn e prapavijs, t cilin e mbaroi n qershorin e vitit 1935. Mbas kthimit nga specializimi, emrohet n prapavijat e Ushtris Kombtare Shqiptare dhe m pas pedagog n Shkolln Mbretrore t Oficerve n Tiran dhe komandant i saj deri n prillin e vitit 1939. N vitin 1941, duke par situatn dhe pas krkess s vazhdueshme t paris nacionaliste t Kosovs, mobilizohet prsri n radht e Ushtris Kombtare Shqiptare. Po at vit Sulejmani u emrua si komandant i Komands s Mbrotjes s kufijve verilindor t Shqipris. Pak dit pas ardhjes s tij n Tiran, akoma pa u mallur mir me familjen, aty nga mesnata e 14 nntorit t 1944-s, kur gjermant ende nuk ishin larguar nga kryeqyteti, n shtpin e tij u paraqit nj skuadr speciale partizane, e cila e arrestoi duke i thn familjes: “Sa pr nj sqarim n komand”.
  Sulejman Viiterna nuk i shptoi dot gjyqit ushtarak, torturave n hetuesi, burgut, internimit e pastaj vdekjes. Mbaroi n ferrin komunist nj figur tjetr e ndritur, e nj ushtarak tjetr i shquar.

  Islam Radovicka, antari i Shtabit i ekzekutuar si armik i popullit

  Nj tjetr ish-oficer i ushtris se qeverisjes s Zogut, q u hodh me Luftn Antifashiste e luftoi pr lirimin e atdheut, ishte kolonel Islam Radovicka. N vitin 1925 ai mbaron Shkolln Ushtarake n Tiran Nga viti 1935 e deri n vitin 1937 shrben n detyra t ndryshme npr degt ushtarake dhe ato t organizimit t paraushtarakve. Ai ishte nndrejtor i prgjithshm i Shkolls s Rekrutimit n Shkodr. M 1939 caktohet komandant i Autorepartit n Tiran. M 26 shkurt 1943 lidhet me Lvizjen Antifashiste ku gradohet nnkolonel. Ai caktohet n detyrn e antarit t Shtabit t Prgjithshm pr aksionet e zons s Prmetit, n detyrn e komandantit t batalionit “Naim Frashri” dhe n detyrn e komandantit t Zons s Par Operative Vlor - Gjirokastr dhe njkohsisht antar i Shtabit t Prgjithshm n periudha t ndryshme. Prve detyrave t tjera q pati, ai ishte i zgjedhur nga populli deputet i Kuvendit Popullor. N fund t dosjes s oficerit Islam Radovica gjen edhe vendimet pr heqjen e gradave dhe t dekoratave. Dhe pas tyre Vendimi i Gjykats Ushtarake q e ekzekuton si armik t popullit.

  Ujaniku dhe Gjolena, ushtarakt e dnuar si agjent

  Dy ushtarak t tjer dnohen mizorisht, nnkolonel Mestan Ujaniku dhe kapiteni i I, Halit Gjolena. “Jan iniciatort e nj organizate klandestine kundr popullit dhe Qeveris Demokratike Shqiptare”, ishte aktakuza e montuar. “Jan munduar, me an propogande, t sabotojn reformat dhe t prmbysin komunizmin n Shqipri. Kan krijuar lidhje me misionet amerikane dhe greke pr t prmbysur me dhun pushtetin popullor. Kan organizuar lidhje me elementt antikomunist pr nj kryengritje. Jan lidhur me misionet anglo - amerikane pr t’u dhn informacione ushtarake dhe politike. Kan kryer akte sabotimi npr vendet e puns ku jan instaluar. Kan organizuar grupe ushtarake terroriste pr t br atentate kundr udhheqsve t shtetit Shqiptar”. Pr kt, ne Kshilli i Nalt i Gjykats Ushtarake, mbasi shqyrtuan proes - verbalet e mbajtura kundr t pandehurve nga organet e Sigurimit t Shtetit konstatuam: “Me lirimin e Shqipris t pandehurit Islam Radovicka, Shefqet Beja e Riza Dani, duke par reformat q ndrmori pushteti popullor pr t sjell nj jet t re n Shqipri, (!!!) filluan t organizohen kundr ktij pushteti”.
  “Oficert, kolonel Islam Radovicka, kapiteni i I Halit Gjolena, t cilt njiheshin qysh n kohn e lufts me njri - tjetrin, akuzoheshin se kishin krijuar komitete n ushtri pr t’u lidhur me anglo - amerikant, q pastaj t prmbysnin Pushtetin Popullor. Konkretisht: Nnkolonel Mestan Ujaniku, kapiten i Par Halit Gjolena dhe kolonel Islam Radovicka jane antar t Komitetit Qndror t Reaksionit dhe mbajn lidhje me Jup Kazazin, Syrja Selfon e anglo - amerikant, pr t organizuar dhe realizuar m pas, sulme ushtarake mbi Shkodrn, q sht nj qytet me shum reaksionar dhe armiq pr pushtetin ton, q ndodhet afr bregdetit, ku forcat tona ushtarake jan t pakta”.
  N vijim n aktakuz lexohet: “Nnkolonel Mestan Ujaniku, Kapiten i Par Halit Gjolena, si antar kryesor t grupit t deputetve, e sidomos Islam Radovicka, s bashku me Riza Danin e Kamber Backn, kan organizuar n Ushtri grupe ushtarake terroriste”. Trupi i Gjykats Ushtarake i dnoi Islam Radovickn me pushkatim, Mestan Ujanikun me burgim t prjetshm, Halit Gjolenn me 15 vjet burg e m pas me pun t detyruar.


  Shekulli
  20-09-2005
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2007 m 17:18

 9. Anetart m posht kan falenderuar Brari pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Goditja e dyt ndaj ushtarakve n vitet 1956 – 1966 dhe eleminimi i t gjith oponentve

  Spastrimi masiv i ‘56-‘66, 15 mij oficer t eleminuar

  Prof. Dr. Kol. Elmas Leci

  N vitet 1956-1966, prve spastrimit dhe eliminimit t oficerve madhor e t lart, q ishin e konsideroheshin oponent t Hoxhs, u sajua dhe u zbatua eliminimi masiv nga ushtria i 15 mij oficerve, 9 mij njher dhe 6 mij faza e dyt. Konferenca e Tirans e vitit 1956 “hngri” shum koka oficersh madhor e t lart si gjeneral - major Nexhip Vinani, gjeneral - major Hulusi Spahiu, gjeneral – major Dali Ndreu, gjeneral – major Tahir Kadare, kolonel Pllumb Dishnica, kolonel Iliaz Ahmeti, ish koloneli n lirim Kadri Hoxha e dhjetra t tjer oficer t rangjeve m t ulta. Pr disa prej tyre kemi folur m par gjat trajtimit t eleminimeve t personaliteteve t Lufts Antifashiste, prandaj do t ndalemi m shkurt.

  Aksioni i spatrimit t oponentve

  Ky aksion nisi n vitin 1956 dhe promotor u b Konferenca e Partis s Tirans. Kjo konferenc hngri koka oficersh madhor e t lart. Nj nga ata ishte gjenerali Dali Ndreu. Daliu gjat Lufts Antifashiste e lirimtare, ishte zvends-komandant i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris dhe pas lirimit ish-gjeneral i ushtris. At e arrestojn n vitin 1956 dhe n dhjetor po t 1956 -s e pushkatojn s bashku me bashkshorten. Dali Ndreu, ishte i biri i Isuf Xhelilit, kapedanit trim e t mom t maleve t Dibres. Q n vitin 1935, Daliu merr pjes n lvizjen e Fierit dhe nga ajo pjesmarrje dnohet me burg. Pas lirimit nga burgu, shkon n Itali dhe ndjek Fakultetin e Shkencave Ekonomike n Firence, nga ku i ndrpret studimet kur Italia fashiste pushtoi Shqiprin dhe kthehet n atdhe. Menjher hyn n lidhje me grupet e rezistencs kundr fashizmit e vepron si antifashist pr lirimin e Atdheut. M pas inkuadrohet n radht e formacioneve partizane. Pr meritat e tij dhe, bazuar edhe te kontributi historik i familjes, me krijimin e Shtabit t Prgjithshm t Ushtris Nacionallirimtare, caktohet zvendskomandant i Shtabit, pra figura numr dy ushtarake e lufts partizane. Por njhersh Daliu shquhej si nj komandues i zoti me aftsi e reputacion. Drejtoi Brigadn IIIS, pas 24 majit 1944 Divizionin IS dhe q nga 18 gushti i po ktij viti Korparmaten I t UNSH-s, i pari dhe m i madhi i formacioneve n at ushtri deri ather. N krye t Korparmats I, ai drejtoi mjeshtrisht veprimet e njsiteve luftarake t shumta pr lirimin e Tirans, njherazi ato pr lirimin e Lezhs dhe t Shkodrs etj, deri n lirimin e plot t t gjith Shqipris.
  Por befas, pas gjyqit t deputetve, gjeneral Dali Ndreu lirohet nga ushtria e kshtu nis e tatpjeta fatale pr t, derisa prfundoi i pushkatuar m 1956. E pushkatojn bashk me t shoqen, Liri Gegn, edhe ajo po kuadr i Lufts lirimtare.
  Nj emr tjetr i nderuar, nj figur tjetr n pranga, gjenerali Gjin Marku, ish edhe ky antar i Shtabit t Prgjithshm n luftn partizane. N vitin 1961 e lirojn nga ushtria, n vitin1963 e internojn e m pas e arrestojn. Gjin Marku ishte caktuar me koh nga diktatori Enver Hoxha t vdiste n burg. Regjimi diktatorial i shkatrroi gjithka. Sakrifikoi at, shkatrroi familjen, farefisin. M se 46 persona e psuan, nga dnimi i Gjin Markut. Luft klase-gjenocid i vrtet. ’luft klase?! Cila klas luftonte klasn tjetr? Nuk mund t bhet fjal pr klas, por pr klan, pr klanin hoxhist q luftonte, vriste e priste njerzit e shquar, intelektual e ushtarak, bij t popullit shqiptar. Jo vetm Gjinin q diktatori e dnoi prjetsisht n burg, por edhe bashkshortja u sakatua, edhe fmijt e psuan. Vitet ‘66-t ishin vitet e mobilizimeve masive. N ato vite Enveri fshiu nga radht e ushtris 9 mij oficer, q pr lirimin e Shqiprise luftuan nga Konispoli deri n Kosov, madje, edhe m tej, n tokat boshnjake. Ish lufttart e liris, oficert, pas mobilizimit i nisi npr fshatra. U mori pushkn dhe u dha kazmn e parmendn, i porositi t rrinin urt n shtpi, t ulnin kokn dhe t’i prvisheshin puns. N vend q t’i nderonte dhe t’i shprblente pr mundin, plagt dhe gjakun, i degdisi si t ishin t internuar. Madje as pashaportizimin nuk ua lejonte npr qytete. Nj krkes t vogl i bri nj kapter, i quajtur Safet Malaj, dhe kundr tij, si te kishte kryer nj krim, npr plenume e mbledhje solemne, soklliti mallkimi.

  Ja nj fragment nga prballja e Enver Hoxhs me kolonelin Iljaz Ahmeti n Konferencn e Tirans:

  Koloneli q kritikoi Enverin pr nepotizm e kult t individit

  Jo rrallher oficert jan br oponent t vijs politike t ish partis – shtet, sepse ata mbi gjithka idealizonin Atdheun e t drejtn. Kolonel Iljaz Ahmeti n Konferencn e Tirans t 14 – 20 prillit 1956, ngrihet kundr kultit t individit, kundr nepotizmit, kundr klanizmit fisnor, kundr prfitimeve t pandershme. Pasi Enver Hoxha erdhi n konferenc ditn e dyt, (sepse e njoftuan q Konferenca “doli nga binart”), mbajti nj fjalim krcnues. Mendohej se pas atij fjalimi askush nuk do t ngrihej e t diskutonte si ditn e par. Por nuk ndodhi ashtu. N tribun ngrihet pr t diskutuar koloneli Iliaz Ahmeti. Diskutimi qe tepr i guximshm. Enver Hoxha u trbua. Ja diskutimi i kolonel Iliaz Ahmetit e replika me Enver Hoxhn:

  Iliaz Ahmeti: N lidhje me trajtimin q i bhet padrejtsisht udhheqjes s partis e t shtetit, un kam br llogaritjet. Kshtu antart dhe kandidatt e Komitetit Qendror arrijn t marrin s bashku me shofera, shtpi pushimi etj, mbi 70 mij lek secili n muaj, d.m.th 1 milion lek n vit… (Ndrsa Kolonel Iliaz Ahmeti po diskutonte brenda t gjitha normave, Enver Hoxha, q nuk po e prmbante inatin, ja ndrpret diskutimin dhe n mes tyre zhvillohet ky debat:

  Enver Hoxha: T dalsh ti shoku Iliaz Ahmeti se sa shpenzon nj antar i Komitetit Qndror, kjo nuk sht serioze. Nga i ke marr kto t dhna q pr nj antar t Komitetit Qendror u shpenzokan kaq lek? Lri kto gjra ktu n Konferenc.

  Iliaz Ahmeti: Un kam t drejtn t jap mendimin tim dhe t lutem shoku Enver, t mos m ndrpressh fjaln…

  Enver Hoxha: Dakord, por dhe un kam t drejt t them mendimin tim. Jam Sekretari i Par i Partis un, nuk lejoj t na nxjerrsh llogarira ktu. Un them q kto q paraqet ti, jan tendencioze. Jan pr diskriminimin e udhheqjes s Partis. Kandidati i Komitetit Qendror merrka 1 milion lek n vit. Nga e nxjerr kt? 1 milion nuk marr un q jam Sekretari i partis. Un ta ndrpres fjaln, sepse kam dhe un pr t folur pr ty. Edhe un di pr ty.

  Injac Mazi (delegat): do antar partie ka t drejt t’i thot konferencs mendimet e tij. Ne themi se duhet t inkurajohet kritika.

  Enver Hoxha: Si e kupton demokracin , ti zotri?

  Injac Mazi: Un nuk jam zotri, por jam komunist. Un demokracin e kuptoj kshtu. Shokt nuk duhet t flasin t nervozuar. Ju shprehni mendimin tuaj, ai shpreh mendimin e tij.

  Enver Hoxha: Dakord, por nuk sht demokratike kjo, t m dal Iliaz Ahmeti me llogarira t tilla pr diskriminimin e udhheqjes s partis.

  Iliaz Ahmeti: Un, prderisa jam antar partie, nuk sht e drejt t m pritet diskutimi… Prderisa n Komitetin Qndror jan 18 vet farefis, neve na preokupon se kritika dhe autokritika nuk mund t jen ashtu si thot shoku Enver…”

  Pas ktyre replikave t forta (nuk gabojm po t themi se q pas vitit 1948, askush nuk kishte guxuar t’i prgjigjej Enver Hoxhs n kt mnyr, n nj konferenc partie), diktatori heq maskn dhe nis zbatimin e fazs s dyt t skenarit t tij. Konferenca e Tirans e vitit 1956 “hngri” shum koka oficersh madhor e t lart si gjeneral - major Nexhip Vinani, gjeneral - major Hulusi Spahiu, gjeneral – major Dali Ndreu, gjeneral – major Tahir Kadare, kolonel Pllumb Dishnica, kolonel Iliaz Ahmeti, ish koloneli n lirim Kadri Hoxha e dhjetra t tjer oficer t rangjeve m t ulta. N kt periudh, prve spastrimit dhe eliminimit t oficerve madhor e t lart, q ishin e konsideroheshin oponent t Hoxhs, u sajua dhe u zbatua eliminimi masiv nga ushtria i 15 mij oficerve, 9 mij njher dhe 6 mij faza e dyt, diktuar nga “klima paqsore hrushoviane”.


  Shekulli
  24/09/2005
  toidhjo thon nga jugu..

  ..
  Enver Hoxha: Dakord, por dhe un kam t drejt t them mendimin tim. Jam Sekretari i Par i Partis un, nuk lejoj t na nxjerrsh llogarira ktu.
  ---  edhe edvini nuk lejoj llogarit qe tja shihte parlamenti.. mbylli deren e bunkerit e i perzuri deputetet.. dhe u mbrojt ne kte akt banditesk nga ZERI I POPULLIT.. cfar paradoksi.. zeri i popullit.. zeri brace banditit.. dhe u celnikos ne banditizmin e tije.. nga partia e "normalitetit".." atlanto-integritetit.." dhe u lajkatua nga ambasadat e superfuqive..

  keshtu dhe enveri u mbrojt athere nga Kexhibias e Ciaj-eja..
  konkluzioni..nje popull vetem vet e qet gomarin nga balta.. vetem vet i shporr banditet..

  qashtu..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-11-2007 m 17:20

 11. #7
  i/e regjistruar Maska e Lexuesja
  Antarsuar
  11-11-2003
  Postime
  185
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Ja ushtarakt q dnoi Enver Hoxha

  Lista e lidershipit ushtarak shqiptar t dnuar q nga viti 1944 deri n 1990. Q nga antari i Shtabit Mustafa Gjinishi, major Kasem Trebeshina e gjeneral Tuk Jakova deri tek gjeneral Bedri Spahiu, admiral Teme Sejko, por edhe oficert e dnuar n vitet 74-82  Kol. Prof. Dr. Elmas Leci

  T dnuar e denigruar n vitet 1944-1948

  Mustafa Gjinishi, antar i Shtabit t Prgjithshm, i vrar pabesisht
  Sejfulla Maleshova, antar i ShP, i internuar
  Mestan Ujaniku, Nnkolonel, i burgosur
  Kadri Hoxha, Kolonel, i burgosur disa her
  Islam Radovicka, Kolonel, i pushkatuar
  Rrahman Rui, Kolonel, i pushkatuar
  Kasem Trebeshina, Major, i burgosur (disident)
  Bajram Sinoimeri, Kolonel, i denigruar
  Enver Sazani, Kolonel, i pushkatuar
  Seliko Sulo, Nnkolonel, i denigruar
  Hamit Kei, Kolonel, i burgosur
  Isuf Kei, Kolonel, i burgosur
  Sali Ormeni, Kolonel, vrar prapa shpine
  Beqir Ndou, Kolonel, i burgosur
  Petrit Bazina, Major, i denigruar
  Abedin Shehu, Kolonel, i denigruar
  Tuk Jakova, Gjeneral, i burgosur
  Nexhip Vinani, Gjeneral, i burgosur
  Kristo Themlko, Gjeneral, i prndjekur

  T dnuar e t liruar nga Ushtria
  n vitet 1956-1966

  Bedri Spahiu, Gjeneral, burgoset
  Tahir Kadare, Gjeneral, burgoset
  Hulusi Spahiu, Gjeneral, burgoset
  Pllumb Dishnica, Kolonel, burgoset
  Mrkur ela, Kolonel, burgoset
  Teme Sejko, Admiral, pushkatohet
  Novruz Bejleri, Nnkolonel, pushkatohet
  Abdyl Resuli, Nnkolonel, pushkatohet
  Halim Xhelo, Gjeneral, burgoset
  Dilaver Rai, Kolonel, burgoset
  Iliaz Ahmeti, Kolonel, internuar
  Myslym Keta, Kolonel, dyshohet pr eliminim
  Qani Sinani, Major, burgoset
  Angjel Gorozhiani, Major, i denigruar
  Pandeli Varezi, Major, burgoset
  Lefter Kasneci., Kolonel, i denigruar
  Agim Spahiu, Major, i denigruar
  Gjin Marku, Gjeneral, burgoset


  Oficer madhor e t lart, dnuar e denigruar n vitet 1974-1982
  Eliminimi i oficerve pas t ashtuquajturit grup puist, si pohonte n korrik 1975 vet Mehmet Shehu, ish kryeministr dhe ministr i Mbrojtjes, arriti n 3000 vet. Lista e mposhtme sht nj pjes e atij spastrimi.


  Beqir Balluku -Ministr i Mbrojtjes, ish komandant brigade gjat Lufts, ish komandant divizioni, ish gjeneral-kolonel para heqjes s gradave, Hero i Popullit, i pushkatuar

  Petrit Dume -Shefi i Shtabit te Prgjithshm, ish komandant brigade, ish gjeneral leitnant para heqjes s gradave, Hero i Popullit, i pushkatuar

  Hito ako - Drejtor Politik i Ushtris, ish komandant brigade, ish komandant korpusi, ish gjeneral lejtnant para heqjes s gradave, Hero i Popullit, i pushkatuar

  Rrahman Parllaku - Zvndsshef i Shtabit t Prgjithshm, ish komandant divizioni, ish gjeneral lejtnant para heqjes s gradave, Hero i Popullit, i burgosur

  Todi Nao - Komandant i Artileris, ish komandant brigade, ish gjeneral lejtnant para heqjes s gradave, i internuar

  Vask Gjino - ish komisar brigade, ish gjeneral lejtnant para heqjes s gradave, i burgosur

  Halim Ramohito - Zvendsdrejtor Politik i Ushtris, ish gjeneral major para heqjes s gradave, i burgosur

  Andon Sheti - Drejtor i Zbulimit t Ushtris, i burgosur

  Dilaver Poi - Ish drejtor Politik, ish gjeneral major para heqjes s gradave, i internuar

  Ernest Jakova - Zvendsdrejtor i Institutit t Studimeve Ushtarake, ish gjeneral major para heqjes s gradave, i internuar

  Elami Hado - Komandant i Akademis, i burgosur

  Spiro Shalsi - ish gjeneral para heqjes s gradave, i internuar

  Agron omo - ish nnkolonel para heqjes s gradave, i internuar

  Faik Take - ish kolonel para heqjes s gradave, i burgosur

  Shaban Rei - ish kolonel para heqjes s gradave, i burgosur

  Halit Zhuka - ish nnkolonel para heqjes s gradave i denigruar

  Xhevat Alibali - ish major para heqjes s gradave, i burgosur

  Xhemal Ymeri - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Sknder Malindi - ish kolonel para heqjes s gradave, i denigruar

  Petrit Malindi - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Koli Mborja - ish kolonel para heqjes s gradave, i burgosur

  Sulo Kozeli - ish gjeneral major para heqjes s gradave, i internuar

  Begator Kozeli - ish kolonel para heqjes s gradave, i burgosur

  Kozma Zegali - ish nnkolonel para heqjes s gradave, i burgosur

  Ilo Prifti - ish zvendsdrejtor Politik i Ushtris, i burgosur

  Tahir Voshtina - ish nnkolonel para heqjes s gradave, i burgosur

  Pertef Myftari - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Spiro Dede - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Adnand Qatipi - ish kolonel para heqjes s gradave, i denigruar

  Nikollaq Sallabanda - ish kolonel para heqjes s gradave, i internuar

  Sali Merkaj - ish nnkolonel para heqjes s gradave, i denigruar

  Demo Lio - ish major para heqjes s gradave, i denigruar.

  Lame Prifti - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Guri Shyti - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Malo Harshova - ish kolonel para heqjes s gradave, i denigruar

  Bexhet Guxholli - ish nnkolonel para heqjes s gradave, i denigruar

  Thoma Vasili - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Sami Hadri - ish kolonel para heqjes s gradave, i denigruar

  Llazi Jakova - ish kolonel para heqjes s gradave, i denigruar

  Qemal Poi - ish major para heqjes s gradave, i denigruar

  Ali Mee - ish major para heqjes s gradave, i burgosur

  Oficer kryesor dnuar, liruar e shkarkuar nga detyrat pas vrasjes s Mehmet Shehut dhe arrestimit t Kadri Hazbiut

  Veli Llakaj - Shef i Shtabit t Prgjithshm, shkarkohet nga detyra, transferohet n Crrik.
  Nazar Berberi - Zvendsministr i Mbrojtjes, shkarkohet nga detyra, transferohet n Pogradec.
  Maliq Sadushi - Zvendsministr i Mbrojtjes, nxirret n lirim nga ushtria.
  Mendu Backa - Zvendsministr i Mbrojtjes, nxirret n pension
  Alfred Moisiu - Zvendsministr i Mbrojtjes, shkarkohet transferohet n Korpusin e Burrelit
  Qamil Poda - Komandant i Flots Luftarake Detare, nxirret n lirim nga ushtria
  Spiro Adhami - Komandant i Akademis, nxirret n lirim nga ushtria.
  Duro Shehu - Shef Shtabi i MKA-s, shkarkohet nga detyra, dnohet.
  Bajo Topulli - Drejtor i Prgjithshm i Prapavijave, shkarkohet nga detyra, tranferohet n Shkodr.
  Naum Gjinikasi - Komandant i MKA-s, nxirret n lirim.
  Feti Rasha - Drejtor i Forcave Vullnetare, nxirret n lirim
  Aleko Koka - Drejtor i Tankeve, shkarkohet nga detyra
  Sul Domi - Drejtor i Artileris, nxirret n lirim.
  Gaqo Pojani - Drejtor i Armatimit, nxirret n lirim.
  Hito Goxhi - Drejtor i Organizimit, shkarkohet nga detyra, transferohet n Durrs
  Enver Lagji - Drejtor i Kimis, shkarkohet nga detyra
  Arshi Dolla - Drejtor i Prapavijave, shkarkohet nga detyra, transferohet n Akademi
  uman Sejdia - Drejtor i Financs, transferohet n Bazn e Furnizimit Elbasan
  Spiro Milo - Drejtor i Furnizimit, transferohet drejtor i Uzins s Artileris
  Xhelo Rexhepi - Drejtor i Planit, transferohet shef plani n Korpusin e Gjirokastrs
  Diftir Hysi - Drejtor i Autotraktorve, transferohet n Korpusin e Kors
  Dashamir Ohri - Shef Shtabi i Flots Luftarake Detare, nxirret n pension
  Bejkush Ruka - Zvendsdrejtor i Prapavijave,transferohet n Korpusin e Burrelit
  Pllumb Klosi - Zvendsdrejtor i Industris Ushtarake, shkarkohet nga detyra
  Tarabi Bebei - Zvendsdrejtor i Armatimit,transferohet n Shkodr.
  Zenel Meta - Zvendsdrejtor Operativ, transferohet n Lushnj
  Pllumb akrri - Zvendsdrejtor i Tankeve, shkarkohet nga detyra.
  Faslli Kokona - specialist n ministri, nxirret n lirim
  Selami Kardhashi - specialist n ministri, nxirret n lirim
  Prparim Myrto - specialist n ministri, transferohet n nj repart t Tirans
  Shefqet Mezini - Zvendsdrejtor i Furnizimit, lirohet nga ushtria


  N kt periudh diktatura u kthehet edhe nj her ish oficerve madhor t hequr n 1974-n e t internuar, t cilt i arreston dhe i dnon me burgim.

  Arif Hasko - ish zvendsministr i Mbrojtjes,ish gjeneral para heqjes se gradave, burgoset pas vrasjes s Mehmet Shehut.
  Abaz Fejzo - ish komandant i Mjeteve t Blinduara, ish gjeneral para heqjes s gradave, liruar nga ushtria m 1974, i internuar, burgoset pas vrasjes s Mehmet Shehut
  Sadik Bekteshi - ish drejtor i Institutit t Studimeve Ushtarake, liruar nga ushtria m 1974, i internuar, ish gjeneral para heqjes s gradave, burgoset pas vrasjes s Mehmet Shehut.
  Muhamet Prodani - ish drejtor Operativ i Ushtris, ish gjeneral para heqjes s gradave, liruar nga ushtria m 1974, i internuar, burgoset pas vrasjes s Mehmet Shehut.

  Po n kto vite u arrestuan e u dnuan edhe disa oficer t tjer me akuzat e tradhtis e t organizimit t pueve.

  Neim Muho - ish komandant Korpusi, arrestohet dhe burgoset.
  Petrit Mane - ish komandant brigade, arrestohet dhe burgoset.
  Tanush Shyti - ish gjeneral para vitit 1966, i denigruar
  Novruz Demiri - ish major para vitit 1966, i burgosur.
  Josif Zegali - ish shef Shtabi i Xhenios, n vitin 1983 burgoset pr t dytn her.
  Kio Janku - ish kolonel para vitit 1966, i denigruar.
  Sknder Godo - ish kolonel para vitit 1966 i denigruar
  Janaq Budina - ish nnkolonel para vitit 1966, i denigruar.
  Sami Vinani - ish major para vitit 1966, i denigruar
  Tefik Rui - ish komandant korpusi, shkarkohet nga detyra, i denigruar.
  Vangjel Priftanji - ish kolonel para vitit 1966, i denigruar.


  Shnim: Jan shum e m shum oficer t pushkatuar, t dnuar e denigruar npr vite. Ishte e pamundur t evidentoheshin t tr ata, sepse mungon si impenjimi i organizmave, ashtu edhe i punonjsve t arkivave apo personelit. Pr pushkatimin e njhershm t 26 oficerve t ish Regjimentit t Delvins n 1947-n, nuk munda t siguroj dokumentacion.


  29/09/2005
  Marre nga Shekulli
  Prmbi za, q lshon bylbyli,
  Gjuha shqipe m'shungullon,

 12. Anetart m posht kan falenderuar Lexuesja pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 13. #8
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Masakra e rregjimit komunist n Ushtrin Shqiptare

  Ja ushtarakët që dënoi Enver Hoxha  Të dënuar e denigruar në vitet 1944-1948

  Mustafa Gjinishi, anëtar i Shtabit të Përgjithshëm, i vrarë pabesisht
  Sejfulla Maleshova, anëtar i ShP, i internuar
  Mestan Ujaniku, Nënkolonel, i burgosur
  Kadri Hoxha, Kolonel, i burgosur disa herë
  Islam Radovicka, Kolonel, i pushkatuar
  Rrahman Ruçi, Kolonel, i pushkatuar
  Kasem Trebeshina, Major, i burgosur (disident)
  Bajram Sinoimeri, Kolonel, i denigruar
  Enver Sazani, Kolonel, i pushkatuar
  Seliko Sulo, Nënkolonel, i denigruar
  Hamit Keçi, Kolonel, i burgosur
  Isuf Keçi, Kolonel, i burgosur
  Sali Ormeni, Kolonel, vrarë prapa shpine
  Beqir Ndou, Kolonel, i burgosur
  Petrit Bazina, Major, i denigruar
  Abedin Shehu, Kolonel, i denigruar
  Tuk Jakova, Gjeneral, i burgosur
  Nexhip Vinçani, Gjeneral, i burgosur
  Kristo Themlko, Gjeneral, i përndjekur

  Të dënuar e të liruar nga Ushtria
  në vitet 1956-1966


  Bedri Spahiu, Gjeneral, burgoset
  Tahir Kadare, Gjeneral, burgoset
  Hulusi Spahiu, Gjeneral, burgoset
  Pëllumb Dishnica, Kolonel, burgoset
  Mërkur Çela, Kolonel, burgoset
  Teme Sejko, Admiral, pushkatohet
  Novruz Bejleri, Nënkolonel, pushkatohet
  Abdyl Resuli, Nënkolonel, pushkatohet
  Halim Xhelo, Gjeneral, burgoset
  Dilaver Raçi, Kolonel, burgoset
  Iliaz Ahmeti, Kolonel, internuar
  Myslym Keta, Kolonel, dyshohet për eliminim
  Qani Sinani, Major, burgoset
  Angjel Gorozhiani, Major, i denigruar
  Pandeli Varezi, Major, burgoset
  Lefter Kasneci., Kolonel, i denigruar
  Agim Spahiu, Major, i denigruar
  Gjin Marku, Gjeneral, burgoset


  Oficerë madhorë e të lartë, dënuar e denigruar në vitet 1974-1982
  Eliminimi i oficerëve pas të ashtuquajturit grup puçist, siç pohonte në korrik 1975 vetë Mehmet Shehu, ish kryeministër dhe ministër i Mbrojtjes, arriti në 3000 vetë. Lista e mëposhtme është një pjesë e atij spastrimi.


  Beqir Balluku -Ministër i Mbrojtjes, ish komandant brigade gjatë Luftës, ish komandant divizioni, ish gjeneral-kolonel para heqjes së gradave, Hero i Popullit, i pushkatuar

  Petrit Dume -Shefi i Shtabit te Përgjithshëm, ish komandant brigade, ish gjeneral leitnant para heqjes së gradave, Hero i Popullit, i pushkatuar

  Hito Çako - Drejtor Politik i Ushtrisë, ish komandant brigade, ish komandant korpusi, ish gjeneral lejtënant para heqjes së gradave, Hero i Popullit, i pushkatuar

  Rrahman Parllaku - Zëvëndësshef i Shtabit të Përgjithshëm, ish komandant divizioni, ish gjeneral lejtënant para heqjes së gradave, Hero i Popullit, i burgosur

  Todi Naço - Komandant i Artilerisë, ish komandant brigade, ish gjeneral lejtënant para heqjes së gradave, i internuar

  Vaskë Gjino - ish komisar brigade, ish gjeneral lejtënant para heqjes së gradave, i burgosur

  Halim Ramohito - Zëvendësdrejtor Politik i Ushtrisë, ish gjeneral major para heqjes së gradave, i burgosur

  Andon Sheti - Drejtor i Zbulimit të Ushtrisë, i burgosur

  Dilaver Poçi - Ish drejtor Politik, ish gjeneral major para heqjes së gradave, i internuar

  Ernest Jakova - Zëvendësdrejtor i Institutit të Studimeve Ushtarake, ish gjeneral major para heqjes së gradave, i internuar

  Elami Hado - Komandant i Akademisë, i burgosur

  Spiro Shalësi - ish gjeneral para heqjes së gradave, i internuar

  Agron Çomo - ish nënkolonel para heqjes së gradave, i internuar

  Faik Take - ish kolonel para heqjes së gradave, i burgosur

  Shaban Reçi - ish kolonel para heqjes së gradave, i burgosur

  Halit Zhuka - ish nënkolonel para heqjes së gradave i denigruar

  Xhevat Alibali - ish major para heqjes së gradave, i burgosur

  Xhemal Ymeri - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Skënder Malindi - ish kolonel para heqjes së gradave, i denigruar

  Petrit Malindi - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Koli Mborja - ish kolonel para heqjes së gradave, i burgosur

  Sulo Kozeli - ish gjeneral major para heqjes së gradave, i internuar

  Begator Kozeli - ish kolonel para heqjes së gradave, i burgosur

  Kozma Zegali - ish nënkolonel para heqjes së gradave, i burgosur

  Ilo Prifti - ish zëvendësdrejtor Politik i Ushtrisë, i burgosur

  Tahir Voshtina - ish nënkolonel para heqjes së gradave, i burgosur

  Pertef Myftari - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Spiro Dede - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Adnand Qatipi - ish kolonel para heqjes së gradave, i denigruar

  Nikollaq Sallabanda - ish kolonel para heqjes së gradave, i internuar

  Sali Merkaj - ish nënkolonel para heqjes së gradave, i denigruar

  Demo Liço - ish major para heqjes së gradave, i denigruar.

  Lame Prifti - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Guri Shyti - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Malo Harshova - ish kolonel para heqjes së gradave, i denigruar

  Bexhet Guxholli - ish nënkolonel para heqjes së gradave, i denigruar

  Thoma Vasili - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Sami Hadëri - ish kolonel para heqjes së gradave, i denigruar

  Llazi Jakova - ish kolonel para heqjes së gradave, i denigruar

  Qemal Poçi - ish major para heqjes së gradave, i denigruar

  Ali Meçe - ish major para heqjes së gradave, i burgosur

  Oficryesorë dënuar, liruar e shkarkuar nga detyrat pas vrasjes së Mehmet Shehut dhe arrestimit të Kadri Hazbiut

  Veli Llakaj - Shef i Shtabit të Përgjithshëm, shkarkohet nga detyra, transferohet në Cërrik.
  Nazar Berberi - Zëvendësministër i Mbrojtjes, shkarkohet nga detyra, transferohet në Pogradec.
  Maliq Sadushi - Zëvendësministër i Mbrojtjes, nxirret në lirim nga ushtria.
  Mendu Backa - Zëvendësministër i Mbrojtjes, nxirret në pension
  Alfred Moisiu - Zëvendësministër i Mbrojtjes, shkarkohet transferohet në Korpusin e Burrelit
  Qamil Poda - Komandant i Flotës Luftarake Detare, nxirret në lirim nga ushtria
  Spiro Adhami - Komandant i Akademisë, nxirret në lirim nga ushtria.
  Duro Shehu - Shef Shtabi i MKA-së, shkarkohet nga detyra, dënohet.
  Bajo Topulli - Drejtor i Përgjithshëm i Prapavijave, shkarkohet nga detyra, tranferohet në Shkodër.
  Naum Gjinikasi - Komandant i MKA-së, nxirret në lirim.
  Feti Rasha - Drejtor i Forcave Vullnetare, nxirret në lirim
  Aleko Koka - Drejtor i Tankeve, shkarkohet nga detyra
  Sul Domi - Drejtor i Artilerisë, nxirret në lirim.
  Gaqo Pojani - Drejtor i Armatimit, nxirret në lirim.
  Hito Goxhi - Drejtor i Organizimit, shkarkohet nga detyra, transferohet në Durrës
  Enver Lagji - Drejtor i Kimisë, shkarkohet nga detyra
  Arshi Dolla - Drejtor i Prapavijave, shkarkohet nga detyra, transferohet në Akademi
  Çuman Sejdia - Drejtor i Financës, transferohet në Bazën e Furnizimit Elbasan
  Spiro Milo - Drejtor i Furnizimit, transferohet drejtor i Uzinës së Artilerisë
  Xhelo Rexhepi - Drejtor i Planit, transferohet shef plani në Korpusin e Gjirokastrës
  Diftir Hysi - Drejtor i Autotraktorëve, transferohet në Korpusin e Korçës
  Dashamir Ohri - Shef Shtabi i Flotës Luftarake Detare, nxirret në pension
  Bejkush Ruka - Zëvendësdrejtor i Prapavijave,transferohet në Korpusin e Burrelit
  Pëllumb Klosi - Zëvendësdrejtor i Industrisë Ushtarake, shkarkohet nga detyra
  Tarabi Bebeçi - Zëvendësdrejtor i Armatimit,transferohet në Shkodër.
  Zenel Meta - Zëvendësdrejtor Operativ, transferohet në Lushnjë
  Pëllumb Çakërri - Zëvendësdrejtor i Tankeve, shkarkohet nga detyra.
  Faslli Kokona - specialist në ministri, nxirret në lirim
  Selami Kardhashi - specialist në ministri, nxirret në lirim
  Përparim Myrto - specialist në ministri, transferohet në një repart të Tiranës
  Shefqet Mezini - Zëvendësdrejtor i Furnizimit, lirohet nga ushtria


  Në këtë periudhë diktatura u kthehet edhe një herë ish oficerëve madhorë të hequr në 1974-ën e të internuar, të cilët i arreston dhe i dënon me burgim.

  Arif Hasko - ish zëvendësministër i Mbrojtjes,ish gjeneral para heqjes se gradave, burgoset pas vrasjes së Mehmet Shehut.
  Abaz Fejzo - ish komandant i Mjeteve të Blinduara, ish gjeneral para heqjes së gradave, liruar nga ushtria më 1974, i internuar, burgoset pas vrasjes së Mehmet Shehut
  Sadik Bekteshi - ish drejtor i Institutit të Studimeve Ushtarake, liruar nga ushtria më 1974, i internuar, ish gjeneral para heqjes së gradave, burgoset pas vrasjes së Mehmet Shehut.
  Muhamet Prodani - ish drejtor Operativ i Ushtrisë, ish gjeneral para heqjes së gradave, liruar nga ushtria më 1974, i internuar, burgoset pas vrasjes së Mehmet Shehut.

  Po në këto vite u arrestuan e u dënuan edhe disa oficerë të tjerë me akuzat e tradhtisë e të organizimit të puçeve.

  Neim Muho - ish komandant Korpusi, arrestohet dhe burgoset.
  Petrit Mançe - ish komandant brigade, arrestohet dhe burgoset.
  Tanush Shyti - ish gjeneral para vitit 1966, i denigruar
  Novruz Demiri - ish major para vitit 1966, i burgosur.
  Josif Zegali - ish shef Shtabi i Xhenios, në vitin 1983 burgoset për të dytën herë.
  Kiço Janku - ish kolonel para vitit 1966, i denigruar.
  Skënder Godo - ish kolonel para vitit 1966 i denigruar
  Janaq Budina - ish nënkolonel para vitit 1966, i denigruar.
  Sami Vinçani - ish major para vitit 1966, i denigruar
  Tefik Ruçi - ish komandant korpusi, shkarkohet nga detyra, i denigruar.
  Vangjel Priftanji - ish kolonel para vitit 1966, i denigruar.


  Shënim: Janë shumë e më shumë oficerë të pushkatuar, të dënuar e denigruar nëpër vite. Ishte e pamundur të evidentoheshin të tërë ata, sepse mungon si impenjimi i organizmave, ashtu edhe i punonjësve të arkivave apo personelit. Për pushkatimin e njëhershëm të 26 oficerëve të ish Regjimentit të Delvinës në 1947-ën, nuk munda të siguroj dokumentacion.

  Kol. Prof. Dr. Elmas Leci

  Shekulli 29/09/2005
  Ndryshuar pr her t fundit nga kolombi : 16-10-2005 m 20:53
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 14. Anetart m posht kan falenderuar kolombi pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 15. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Pui n ushtri, si u organizua n '74-n

  Elmas Leci

  USHTRIA DHE DIKTATURA

  Shnim

  Nj nga ngjarjet m makabre t historis s ushtris son, nj nga ndeshjet
  m t prgjakshme t diktaturs, nj nga enigmat m t mdha t regjimit t
  Enver Hoxhs, pui ushtarak i vitit 1974. Gjithnj sht shtruar pyetja: A
  ka ekzistuar nj pu ushtarak kundr Enver Hoxhs? Dhe nse po, cilt ishin
  protagonistt e puit? Nse jo, prse Enver Hoxha e trilloi at dhe drgoi
  n sater ministrin e Mbrojtjes, gjeneralin Beqir Balluku, shefin e Shtabit
  t Prgjithshm, gjeneralin Petrit Dume, drejtorin politik t ushtris,
  gjeneralin Hito Cako dhe bri dnimin e dhjetra gjeneralve t tjer,
  njlloj si bri Stalini me ministrin e tij t Mbrojtjes, Tukacevskin me
  shok. Kto dhe fakte e ngjarje t tjera q kan lidhje me tr historin e
  prgjakshme t ushtris, do t botohen n gazeten “Shekulli”, n nj seri
  ciklesh nga studiuesi Elmas Leci. Gazeta do t botoj ngjarje e fakte mbi
  eliminimin e lidershipit ushtarak q nga Lufta Antifashiste, ather kur
  Enver Hoxha nisi skenarin e vrasjeve dhe vazhdoi ky kalvar me ekzekutimet e
  viteve 50, ’56, ’60, ‘74 e pr t ardhur pastaj me eliminimet e vitit 1982
  q lidhen me vrasjen e Mehmet Shehut e ekzekutimin e Kadri Hazbiut, pr t
  cilt u b nj spastrim i tr i elementve q konsideroheshin “pro” tyre n
  ushtri. N t gjith kto artikujt autori u bn homazh vetm ish-oficerve
  t talentuar t ushtris n sensin profesional, por jo se i merr n mbrojtje
  ato si antikomuniste e disidente, sepse t till, me ndonj prjashtim t
  rrall, ata nuk qen asnjher. Prkundrazi, ata edhe para skuadrs s
  pushkatimit kan thirrur prgjithsisht: ”Rroft Partia dhe shoku Enver”.
  Dhe srish shtrohet pyetja: Kur nuk ishin t till, prse regjimi i Enver
  Hoxhs, pjes e t cilit ishin edhe vet, i dnoi e ekzekutoi?! Edhe ksaj
  pyetjeje krkon t’i jap nj prgjigje shteruese koloneli Elmas Leci,
  profesor, doktor, studiues dhe aktualisht drejtor i Institutit t Studimit
  t Problemeve t Siguris dhe Mbrojtjes.

  Ushtria dhe diktatura

  Historia e “puit ushtarak” nisi n Drilon, kur Enveri ishte me pushime.
  Vizita e thjesht e Beqir Ballukut n Pogradec, q paralajmronte nj faz
  t prgjakshme t diktaturs

  Si nisi i ashtuquajturi Pu Ushtarak

  “Ju krkon shoku Enver n Drilon”! Kaq i patn thn Beqir Ballukut,
  ministrit t athershm t Mbrojtjes n vern e nxeht t 1971-shit. Ndrsa
  hapte dern e “Gazit” t tij t zakonshm, me siguri as q i shkonte npr
  mend se me kt udhtim, n dukje krejt normal, drejt njrit prej viseve m
  t qeta t vendit, po niste nj nga fazat m t prgjakshme t historis s
  Shqipris s lodhur: eliminimi i lidershipit ushtarak. Historia e puit
  ushtarak, q nuk ekzistoi asnjher, lindi kshtu, kaq thjesht, njlloj si
  t gjith llahtarita e tjera t mdha.
  Ndrsa peshkonte n basenet e Drilonit, Enver Hoxha ishte kujtuar papritmas
  “’po bhet me materialet e Plenumit t 12-t t Komitetit Qendror?” Vetm
  disa muaj m par, n dimrin e 1971-shit, Komiteti Qendror kishte marr dy
  vendime q do t’i ndryshonin pamjen krejt Shqipris: Bunkerizimi i vendit
  dhe q ktej nis “arkitektura” e betont q trashgohet edhe sot, dhe
  hartimi i bazave t Artit Ushtarak t Lufts Popullore, nj tjetr
  togfjalsh q u ndryshoi jetn shum shqiptarve. Beqir Balluku mbante
  shnime n viln e Enverit n Pogradec: “Kushteve t krijuara duhet t’i
  prgjigjen forma dhe mnyra m t prshtatshme t operacioneve dhe luftimeve
  n Luftn Popullore. Ushtria jon e diktaturs s proletariatit, q sht
  nj ushtri e vogl n numr e q bazohet n forcat e veta, e detyruar nga
  rrethana objektive, duhet t kryej nj detyr kolosale: T prballoj forca
  armike t mdha n numr dhe armatime q t mund edhe t fitoj mbi ta.
  Duhet menduar mir Beqir, q t bjm transformime t mdha, jo vetm n
  perfeksionimin dhe modernizimin e strukturs, por edhe t ndrtojm nj
  strategji krejt t re, duke krijuar koncepte t reja mbi ushtrin dhe t
  kopjuara nga ushtrit e tjera”.
  Beqiri u kthye n Tiran me bllokun e shnimeve t mbushur plot e prplot me
  udhzimet e shokut Enver. U kishte ardhur radha t tjerve q t preknin
  letrat e rrezikshme. Nj grup oficersh t lart nga Instituti i Studimeve
  Ushtarake ngarkohet q t zbrthej tezat e reja. Kishin prekur ksisoj disa
  letra fatale. N fillim Spiro Shalsi, Ilo Furxhi e Agron omo dhe m von
  edhe Vehbi Hoxha dhe Ernest Jakova, djersijn pr muaj me radh mbi
  materialin q arriti n mijra faqe. Edhe kta, njsoj si eprori i tyre
  Balluku, nuk kishin si ta dinin se po i prgatisnin vetes, bile me shum
  zell, nj fund t tmerrshm…

  Edhe rrfimi i Ernest Jakovs, nj nga autort e t ashtuquajturave “teza t
  zeza”


  “Tezat e zeza”, Enver Hoxha ia faturoi ministrit t Mbrojtjes

  Materialet me vuln “Sekret” fjetn pr muaj t tr npr sirtart e
  oficerve t lart. ’kishte ndodhur? Prse Enver Hoxha e harroi papritmas
  alarmin e vers s 1971-shit, ather kur thirri me urgjenc Beqir Ballukun?
  Shkaqet e vrteta jan ende t mbuluara npr arkiva. Nj nga autort e t
  ashtuquajturave “materialet e zaza”, Ernest Jakova, tregon se: “Ne krkuam
  disa her, por ky problem u la n heshtje pr gati nj vit. Shkaqet, sipas
  meje, jan disa, por un mund t them se ai vit ka qen mjaft i ngarkuar me
  strvitje. Kjo pr mua sot merr mesazhin e justifikimit, mbasi gjykoj se
  Enver Hoxha, si duket, e kuptoi q vendimet dhe materialet e plenumit t
  12-t filluan t dshtonin”.
  Aventura e keqe e Ballukut dhe e njerzve t tij do t vazhdoj edhe disa
  muaj. Stafi i studiuesve t ushtris do t vazhdonte t rropatej mbi
  vrejtjet q vinin nga Komiteti Qendror, derisa aty nga dimri i vitit 1973
  Mehmet Shehu shprthen stuhin, at t vrtetn. Pr Ballukun dhe
  bashkpuntort e tij po mblidheshin ret e zeza. N Durrs, n nj aktiv
  ushtaraksh, Shehu pr her t par, prmend terma armiqsore: Tezat e zeza
  jan hartuar nga Beqir Balluku dhe kalemxhinjt e tij, pr t’iu kundrvn
  tezave t Kshillit t Mbrojtjes dhe Artit Ushtarak t Lufts Popullore”.
  Sfida kishte nisur. Sigurisht q do t fitonin m t fortt…
  N dhjetorin e 1974-s bnte ftoht, si n do dhjetor t Tiran, por
  ushtarakt nuk e kishin dhe aq mendjen te moti. Pritej q “Partia dhe shoku
  Enver t godisnin me fshes t hekurt”. T part e psuan krert e ushtris:
  Beqir Balluku, Petrit Dume, Hito ako dhe Rrahman Parllaku. Pr ta Plenumi
  VI, njsoj sikur t ishte nj gjykat, vendosi q t arrestoheshin. Me
  mijra t tjer do t kalonin m pas n sitn e hetuesve, t tjer do t
  persekutoheshin deri n pikn e fundit. Armata e oficerve t prgatitur t
  ushtris kishte marr goditjen e par.
  Procesi gjyqsor nuk kishte ’t ishte tjetr vese nj fars nga ato t
  asaj kohe: Beqir Balluku, Hito ako, Petrit Dume u pushkatuan; Parllaku
  vuajti gjat n burg. M pas vijoi radha e gjat e proceseve kundr
  ish-gjeneralve: Vask Gjino, Sadik Bekteshi, Muhamet Prodani, Abaz Fejzo…,
  t cilt i dnuan t part. Tashm nga “puistt” kan mbetur vetm varret
  q familjart e vuajtur mezi arritn t’i gjenin skutave dhe kujtime, shum
  kujtime mbi nj nga enigmat m t mdha q Hoxha dhe njerzit e tij kan
  ln pas. Prse duhej sajuar i famshmi “pu ushtarak”?

  udia

  Enver Hoxha vet, udhzues i “materialeve t zeza”

  Nse po, cila ka qen platforma e tij? Nse jo, pse Enver Hoxha e trilloi
  at dhe prse e emrtoi pu ushtarak?! Sipas Enver Hoxhs, kush qen autort
  dhe aktort e tij? Le t’i drejtohemi dosjeve q gjenden n Arkivin e Shtetit
  e n Arkivin e Ushtris. I studiojm ato. Jan plot e prplot. Dosjet jan
  t mbushura me fraza: akuza e akuza pa fund, por q po t’i shtrydhesh, nuk
  nxjerrin asgj. Ato nuk kan fakte juridike, por vetm propagand bajate
  partiake. E vrteta sht se nuk ka ekzistuar nj pu i till. Nuk ka
  platform. Nuk ka deponime. Nuk ka fakte, nuk ka gjurm. Vetm ekzekutim i
  njerzve q nga ministri i Mbrojtjes, Beqir Balluku e me dhjetra t tjer.
  Fshes e hekurt e quajti diktatori spastrimin e ushtris. Vrtet ishte
  fshes e hekurt ndaj njerzve - persekutim me prmasa t jashtzakonshme.
  Sipas Enver Hoxhs e klanit t tij, puist u etiketuan Beqir Balluku,
  ish-ministr i Mbrojtjes, Petrit Dume ish-shef i Shtabit t Prgjithshm t
  Ushtris, Hito ako, ish-drejtor Politik i Ushtris dhe pas tyre armata e
  gjeneralve. Vetm n nj dit, m 13 dhjetor t vitit 1974, 18 ushtarak t
  lart, ish-gjeneral n kohn e gradave, prjashtohen nga ushtria,
  internohen e dnohen me burgim t gjat.


  Pse u lan n harres “materialet e zeza’ q u bn shkak pr pushkatimin e
  drejtuesve t Ushtris dhe zinxhiri i ngjarjeve q prfundoi me skenarin e
  prgjakshm


  Skenari i “puit”, zanafilla n Plenumin e 12-t

  Ja dhe skenari i prgjakjes s vitit 1974, ku ushtria u vu drejtprdrejt
  prball pushkatimit. Kt diktatori e pagzoi “korriku i pueve”, sepse
  andej nga vendet afrikane n at periudhe u bn disa pue ushtarake. Le t
  hidhemi n retrospektiv. N fillim t vitit 1971 u zhvillua Plenumi i 12-t
  i KQ-s s PPSH-s. Dy ishin problemet e ktij plenumi: I pari, kishte t
  bnte me fortifikimin e t gjith vendit; i dyti me krijimin e dy forcave
  frenuese e bllokuese dhe t atyre operative-goditse.
  Mbi bazn e ktyre vendimeve q mori Plenumi i 12-t, Hysni Kapo, t cilin
  Enver Hoxha e quante komisar t ushtris, i drgoi ushtris disa udhzime.
  Sipas tij, Instituti i Studimeve Ushtarake dhe kuadrot kryesor t ushtris
  duhej t bazoheshin tek ato pr t prmirsuar dhe prshtatur disa probleme
  teorike e praktike. Sipas tyre, me zbrthimin e detyrave t Plenumit t
  12-t do t pasurohej arti i pashkruar ushtarak i t quajturs Luft
  Popullore.
  Mbas ktij udhzimi, kuadrot kryesor t ushtris vihen n lvizje, duke
  propozuar e dhn mendime se ’duhej br konkretisht pr t vn n jet
  vendimet e Plenumit t 12 dhe drejtimet e puns q dha Enver Hoxha n at
  plenuim. Pr t marr udhzime konkrete, Beqir Balluku n gushtin e ‘71-shit
  shkon n Pogradec pr t takuar Enver Hoxhn, ku ky i fundit bnte pushimet
  verore. Mbi bazn e vendimeve t Plenumit t 12-t, si dhe pr ato q
  mendonte Enver Hoxha, Beqir Balluku merr orientimet kryesore se si duhej
  ngritur nj grup pune me specialist nga m t aftt q kishte ushtria n
  ato vite.
  Pr t gjitha kto udhzime q merr Beqir Balluku nga Enver Hoxha, ai v n
  dijeni edhe Hysni Kapon e Mehmet Shehun, t cilt, pak dit m von,
  udhzojn n mnyr m t detajuar t gjith stafin e kuadrove kryesore t
  ushtris. Beqir Balluku, n baz t ktyre udhzimeve dhe detyrave t marra
  nga Enver Hoxha, por edhe nga Hysni Kapo e Mehmet Shehu, thrret urgjent n
  Pogradec, pr t punuar variantin e par t materialit teorik, Spiro
  Shalsin, Agron omon e Ilo Furxhiun, me qllim q t’i prgjigjej detyrave
  dhe vendimeve t Plenumit t 12-t. Kta dhe disa specialist t tjer
  ushtarak t Institutit t Studimeve Ushtarake, punojn gjat gjith muajve
  korrik e gusht t vitit 1971 pr variantin e par t materialit pr
  ushtrin. Pr t prshpejtuar m tej punn n lidhje me kto materiale,
  Beqir Balluku me nj urdhres me shkrim cakton n grupin e puns edhe Vehbi
  Hoxhn, i cili punon gjat muajit shtator dhe tetor t vitit 1971, ndrsa
  pr t prpunuar materialin m tej nga ana teoriko - strategjike futi n
  grupin e puns gjat muajve nntor 1971 edhe Ernest Jakovn.
  Pas punimit materiali i dorzohet Enver Hoxhs. Me vrejtjet e bra nga
  Enver Hoxha, materiali i kthehet prsri grupit t puns, t cilt
  grumbullojn literatur dhe materiale plotsuese pr t realizuar vrejtjet.
  Vetm kt “segment” pune bri grupi i specialistve. Dokumente se prse
  puna pr prgatitjen e ktij materiali teorik mbeti pr gati nj vit n
  “heshtje”, nuk ka. Kt na e dshmon ish-ushtaraku i lart i atij grupi
  pune, Ernest Jakova: “N janarin e vitit 1972, data 5 apo 6 janar, jemi
  thirrur nga Beqir Balluku n zyrn e tij. N at takim ishin dhe Petrit Dume
  e Hito ako. Ministri i Mbrojtjes, Beqir Balluku, midis t tjerave na ve n
  dijeni se pr materialin, ve vrejtjeve q kishte br pr t udhheqja e
  lart, kishte dhe disa vrejtje Petrit Dume. Un mendoj, na tha ministri, q
  t punohet nj variant tjetr i materialit dhe po ai vet e quajti varianti
  i dyt. Pr punimin e materialit n variant t dyt, ne ram dakord, por nuk
  na u tha se kur do t fillonim nga puna. Ne krkuam disa her, por ky
  problem u la n heshtje pr gati nj vit. Shkaqet, sipas meje, jan disa,
  por un mund t them se ai vit ka qen mjaft i ngarkuar me strvitje. Kjo
  pr mua sot merr mesazhin e justifikimit, mbasi gjykoj se Enver Hoxha, si
  duket, e kuptoi q vendimet dhe materialet e Plenumit t 12-t filluan t
  dshtojn. Dhe ky ishte shkaku i vrtet se prse qndroi n heshtje apo n
  “gjum” prgatitja e materialit teorik pr gati nj vit.”

  Shekulli
  30/08/2005

 16. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 17. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Mesazhi me poshte ka ardhur ne adresen e forumit nga nje vizitor:

  Keni harruar te beni nje kerkim mbi kufomat e zhdukura ne datat 16 dhe 17 nentor te
  1944 ne tirane . Nje prej atyre kufomave eshte edhe stergjyshi im i vrare me 12
  nentor te 1944 ne tirane mbrapa muzeut kombetar dhe i lene deri me date 16 ose 17 ne
  nje grope gelqere per shkaterrim te kufomes dhe me pas ne zhdukje te kufomes ne
  varrosje pa destinacion .
  Ajo qe do ju kerkoja , juve si staf , do ishte te me ndihmonit ne zbardhje te kesaj
  ngjarje . Emri i stergjyshit tim : Zenel veli Sina , me graden kapiten i mbretit zog

 18. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  19-02-2007
  Postime
  1,274
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  A kan qen kta t gjith burra t'mir a ka pas edhe ndonj prej atyre kuislingve q u kan shrbyer fashistve gjegjsisht nazistve?!
  nse ka t till mos i qani ngaq ata do kund n bot kan marr dhe marrin plumbin n ball!
  Viktima nuk quhen t pushkatuarit e viteve 1944/1945-es ngaq ata kan qen tradhtar, spiun, kuisling!
  Viktimat jan dhe duhet si t tilla t trajtohen pas vitit 1948-et!

 20. Anetart m posht kan falenderuar Preng Sherri pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Tema t Ngjashme

 1. Identiteti evropian i shqiptarve
  Nga Iliriani n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 572
  Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
 2. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 3. Drafti pr Unitet
  Nga Modesti n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 4. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 12:56
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 03:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •