Nnkryetari i bashksis: Na rrahn 9 polic privat t firms q ndrton pallatin


Dhunohen besimtart e Zonjs Eleonor
Konflikti pr pronsin e toks s tempullit

Esmeralda Keta
e.keta@gazetashqiptare.com

Konflikti pr pronsin e toks ku ndodhet tempulli i Bashksis s zonjs Eleonor, ka vendosur dje prball besimtart e ktij sekti me punonjsit e nj firm policie private. Edhn n orn 13.00. Ishin nnt vet q na u prezantuan si punonjs t policis private, ishin t armatosur dhe na krcnuan. Por fjalt e tyre t rnda ishin vetm fillimi, sepse pastaj ata na rrahn t gjithve pa mshir. Na godisnin ku t mundnin dhe thoshin se n ambientet e bashksis son do t ndrtohej nj pallat. Denoncimi sht br dje pr Gazetn nga nnkryetari i ksaj bashksie, Roel Zhitoni, njri prej personave t dhunuar, shumica e t cilve ishin gra dhe fmij. Menjher pas ngjarjes s rnd ata kan depozituar n Komisariatin nr. 1 t kryeqytetit, 6 denoncime pr Dilaver Haxhi Ymerin, personin q pretendon se ka pronsin e truallit, kryetarin e komuns s Farks, Fatbardh Plakun dhe 9 punonjsit e policis private.
Ngjarja
Gjithka e ka zanafilln nga nj konflikt i vjetr pronsie. Nnkryetari i ksaj shoqate, Roel Zhitoni, i cili ka qen edhe nj ndr personat e dhunuar, tregon tmerrin e dhuns s prjetuar nga rreth 23 antar q ndodheshin n at moment prezent, shumica e t cilve ishin gra dhe fmij. Ai deklaron se 9 personat, t veshur me kmisha t zeza, u jan prezantuar si punonjs t policis private dhe u kan krkuar q t ln ambientet pr t cilat jan prej vitesh n konflikt pronsie, n t kundrt do t ishin t gatshm t prdornin do lloj dhune. Ngrinin bluzat ku mbanin pistoletat dhe thoshin do ju vrasim, do ju asgjsojm fare, nse nuk largoheni q ktej, - tregon Roeli. M tej ai thot se t ashtuquajtur punonjs t policis jan irrituar kur t gjith besimtart jan ulur n gjunj dhe u kan thn atyre se nse duan t marrin truallin, duhet m par t vrisnin t pranishmit. Ather ata filluan t na qllonin duke mos njohur asnj limit, pavarsisht se pjesa m e madhe ishin gra dhe fmij, - pohon Zhitoni, - Ndrsa 6 prej t pranishme jan n gjendje t rnd, - vijoi ai. Jemi t bindur se ata jan njerz jan paguar nga kryetari i komuns dhe pronari i toks, q duan t ndrtojn pallatin ktu.
Denoncimi
Menjher pas ngjarjes s rnd, n Komisariatin nr.1 t kryeqytetit jan depozituar 6 denoncime, ndaj kryetarit t komuns Fark, Fatbardh Plaku, ndaj Dilaver Haxhi Ymerit dhe 9 agresorve. Nnkryetari Roel Zhitoni tregon se shefi i krimeve, Krenar Gui q ka dgjuar denoncimin e tyre ka thn se do ta prcjell ngjarjen n prokurori. Ndrkoh q gjat ors s prshpirtjes, rreth 350 besimtar me an t nj peticioni i kan krkuar kryeministrit Berisha dhe autoriteteve t tjera q t marr fund dhuna ndaj tyre dhe t gjendet nj zgjidhje pr kt problem.


Bashksia e Eleonors, sekti n qendr t mediave


Kjo bashksi sht prfshir edhe her t tjera n ngjarje t tilla. Ajo sht akuzuar si nj sekt i dyshimt, por personat q i drejtohen ktij sekti jan t shumt. Ata pretendojn se nuk ndjekin nj drejtim t caktuar fetar, por jan gjithprfshirs. Vet zonja Eleonor Bregu, q sht edhe drejtuesja e ksaj bashksie, ka origjin bektashije. T gjitha rrugt t ojn te Zoti, - thon ata, - dhe tek ne nuk ka shum rndsi se ku beson, te Muhamedi apo te Jezusi. Madje ata thon se edhe lutjet jan origjinale dhe n gjuhn shqipe.