Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 294 prej 294
 1. #281
  patriot Maska e shoku_tanku
  Antarsuar
  18-09-2006
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  3,395
  nuk e kuptoj perse duhet ta heqi...a nuk ishte qimara djepi i greqizmes?!

 2. #282
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120
  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Me tha, i thashe, ai tha, ata thane. Kshu konkrete ka gje? Po te hysh ne youtube ke nje dokumentar ne greqisht per Pirro Dhimen. Eshte me disa pjese. Me duket se kjo eshte prova me e mire se cfare e ndjen veten Pirroja.
  degjo mor voriopiluriot se na dilni te tere greker nashti............ cfare konkrete kerkon se spo te mar vesh.
  kerko ne arkivat e Top-it dhe do ta gjesh.
  Nuk po te thote njeri se Pirrakua e ndjen veten shqiptar.
  Po te them se per sy e faqe pas disa sulmeve qe ju bene ate kohe nga mediat shqiptare por edhe nga njerez te thjeshte ishte vete Pirrakua ai qe kerkoi interviste me Top-in
  Ndryshuar pr her t fundit nga prenceedi : 10-01-2012 m 08:52

 3. #283
  Citim Postuar m par nga prenceedi Lexo Postimin
  degjo mor voriopiluriot se na dilni te tere greker nashti............ cfare konkrete kerkon se spo te mar vesh.
  kerko ne arkivat e Top-it dhe do ta gjesh.
  Nuk po te thote njeri se Pirrakua e ndjen veten shqiptar.
  Po te them se per sy e faqe pas disa sulmeve qe ju bene ate kohe nga mediat shqiptare por edhe nga njerez te thjeshte ishte vete Pirrakua ai qe kerkoi interviste me Top-in


  Kush ka nevoje per perkthim greqisht le ti kerkoje ndonje patrioti shqiptar ne forum prej te cileve ka shume prej tyre qe e dine mire greqishten ("cuditerisht")
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 4. #284
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,120
  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  http://www.youtube.com/watch?v=igC2a...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=GMCGi...eature=related

  http://www.youtube.com/watch?v=P46JY...eature=related

  Kush ka nevoje per perkthim greqisht le ti kerkoje ndonje patrioti shqiptar ne forum prej te cileve ka shume prej tyre qe e dine mire greqishten ("cuditerisht")
  Lexo ketu o l.oqe fishkur........ ne ate kohe ky pirrakua yt ishte krenar qe ishte shqiptar
  Nese te duhet perkthim ka plot shqiptar qe e njohin me mire se ti greqishten e megjithate njohja e gjuhes greke nuk i ben ata greke.
  Pirro Dhima ka lindur n Tiran m 13 tetor 1971. Ndjek shkolln “Bardhyl Popa” n Elbasan. Fillon veprimtarin e tij 11 vje (136 centimetra shtatlartsia) n skuadrn e peshngritjes “Studenti”. N fillim t 1986 regjistrohet n klubin “17 Nntori” dhe debuton n nivel kombtar n moshn 14 vje e 6 muaj n Turneun e t Rinjve “Qemal Stafa”, zhvilluar n Tiran nga 22-25 pril 1986, n kategorin 52-56 kg pr pioniert, duke u renditur i dyti. Qysh ather, n Shqipri, Dhima nis ngjitjen drejt nj serie t panumurt triumfesh mbreslnse dhe rekordesh.
  I shohim s bashku:

  Tituj kombtar:

  1. Kampion pr pioniert m 1986 (Fier, 10-12 korrik): 52-56 kg (shkputje, shtytje, dygarsh).

  2. Kampion i t rinjve, 1986 (Elbasan, 18-19 nntor): 56-60 kg n t tre ushtrimet.

  3. Kampion i t rinjve, nntor 1987 (Elbasan, 25-26 nntor): 60-67.5 kg n t tre ushtrimet. Qysh nga ky ast dhe m mbas, Pirro Dhima, me lejn e Federats Shqiptare t Peshngritjes edhe pse sht i t rinjve, merr pjes edhe n t gjitha garat e t rriturve.

  4. Merr pjes n Kampionatin Kombtar t t Rriturve pr ekipet (Tiran, 24-27 qershor 1988) dhe n kategorin e tij (67.5-75 kg: tre ushtrimet) renditet i dyti mbas Muharrem Berish, duke ln mbrapa 24 vet.

  5. Kampion i t rinjve, nntor 1988 (Elbasan, 12-13 nntor): 75-82.5 kg n t tre ushtrimet.

  6. N Kupn e Republiks t t rriturve me ekipe (Durrs, 27-30 mars 1989) fiton vendin e par n kategorin 75-82.5 kg (n t tre ushtrimet) duke thyer rekordin kombtar t t rriturve t Erlin Nikolls, vendsour qysh m 1984: 17 Nntori i Dhims fiton Kupn e Republiks.

  7. N Kampionatin Kombtar vetjak (t rritur) (Tiran, 10-12 korrik 1989), Dhima tejkalon gjithka, dhe prej t rinjve vendos rekorde kombtare edhe pr t rritur n kategorin 75-82.5 kg.

  8. N garat e peshngritjes pr Spartakiadn IV Kombtare (Tiran, 26-28 tetor 1989), Pirro Dhima fiton Medaljen e Art n kategorin 75-82.5 kg.

  9. M 2 shkurt 1990 mbrrin vendin e 5-t n referendumin popullor 10 Sportistt m t mir 1989 t t dyhershmes n jav Sporti popullor drejtuar nga Besnik Dizdari.

  10. Renditet i pari n Garn Kombtare (Tiran, 6-9 mars 1990) n kategorin 82.5-90 kg (n t tre ushtrimet).

  11. M 12 prill 1990 Pirro Dhima (kategoria 82.5-90 kg) me 367 pik fiton Kupn e FSHF, midis 22 peshngritsve m t mir t t gjitha peshave; i 2-ti Luan Shabani 366, i 3-ti Fatmir Bushi 359.

  12. Renditet i pari n Garn Kombtare (Tiran, 26-28 qershor 1990) n kategorin 82.5-90 kg (n t tre ushtrimet).

  13. M 12 shtator 1990, BFSSH i jep Pirro Dhims titullin “Mjeshtr Sporti”.

  14. M 17 tetor 1990 Dhima merr pjes vetm me t rriturit.

  15. N Kampionatin Kombtar ekipor (Durrs, 23-28 tetor 1990) Dhima diskuton garn e tij t par vetm si i rritur, duke fituar n kategorin 82.5-90 kg (n tre ushtrimet); ekipi i tij “17 Nntori”, fiton titullin kombtar.

  16. Kampionatit Kombtar vetjak i t rriturve (Elbasan, 21-23 nntor 1990) Dhima fiton titullin e tij t dyt t kampionit kombtar n kategorin 82.5-90 kg n t tre ushtrimet.

  17. M 4 janar 1991 z vendin e tret n referendumin popullor 10 Sportistt m t mir 1990 nga e prdyherjavshmja Sporti popuIlor drejtuar nga Dizdari.

  Pjesmarrja n veprimtarit ndrkombtare:

  1. Pirro Dhima merr pjes n Kampionatin IV Ballkanik t Rinjve (Selanik, 26-28 gusht 1988): renditet i 5-ti n kategorin 75-82.5 kg; Shqipria sht Nnkampione, mbas Bullgaris (grekt hedhin vshtrimin te Dhima).

  2. Dhima fiton medaljen e art n kategorin 67.5-75 kg nTurneun e t Rinjve ne Selanik (29-30 tetor 1988).

  3. Dhima fiton tri medalje t arta n Kampionatin V Ballkanik t t Rinjve (Kladovo, Jugoslavi, 21-23 korrik 1989) n t tre ushtrimet e kategoris 75-82.5 kg (22 korrik); m 23 korrik Shqipria e strvitur prej Ferid Berberit dhe Hektor Shaqirit, sht Kampione e Ballkanit.

  4. N Kampionatin e 62-t Botror (t rritur) dhe n t Kampionatine 68-t Evropian (Athin, 16-23 shtator 1989), juniori Dhima n kategorin 75-82.5 kg renditet i 8-ti n Evrop dhe i 12-ti n bot, duke ln mbara shum t rritur dhe duke prmirsuar rekordet kombtare; Shqipria e strvitur nga Niko Bruneci dhe Zef Kovai, sht 4-ta n Evrop dhe 13-ta n Bot, duke ln mbrapa edhe SHBA-n.

  5. Kupa e Evrops pr kombet (Sofia, 16-17 dhjetor 1898) midis 6 shteteve m t fort t Evrops (nuk ishte Greqia), Dhima renditet i 5-ti n kategorin 75-82.5 kg; Shqipria e strvitur nga Buneci renditet e treta me 1211.60 pik, i dyti BRSS me vetm 5.31 pik m tepr, e para sht Bullgaria. N kte ast, 18 vje dhe 65 ditsh, ai kishte vendosur 40 rekorde kombtare pr t rinjt dhe 22 rekorde kombtare t t rriturve.

  6. Dhima fiton Medaljen e Art n Turneun Ndrkombtar “Tofalo Kakushi” (Athin, 23-25 shkurt 1990) n kategorin 82.5-90 kg.

  7. N Kampionatin e 69-t t Evrops pr t rritur (Alborg, Danimark, 13-20 maj 1990), juniori Dhima n kategorin 75-82.5 kg renditet i4-ti n Evrop; Shqipria e strvitur prej Bunecit dhe Kovait, i udit t gjith duke u renditur e 3-ta n Evrope. Mbas Bashkimit Sovjetik dhe Bullgaris. Agron Haxhihysenit, Fatmir Bushit dhe Pirro Dhims, Federata Kontinentale iu jep titullin Mjeshtr i Evrops n peshngritje.

  8. Dhima fiton tri medalje t arta n Kampionatin IV Ballkanik t t Rinjve (Kor, 20-22 korrik 1989) n t tre ushtrimet e kategoris 82.5-90 kg (22 korrik); m 22 korrik Shqipria e strvitur prej Berberit dhe Shaqirit rikonfirmohet Kampione e Ballkanit (Greqia sht e fundit).

  9. Kupa Ndrkombtare n Turqi (Salaria, 21-23 shtator 1990); Dhima fiton tri medalje t arta n t tre ushtrimet e kategoris 82.5-90 kg.

  10. Kupa e Evrops pr kombet (Antalia, Turqi, 1 dhjetor 1990) midis gjasht Kombtareve m t mira t Evrops (nuk sht midis tyre Greqia): Pirro Dhima, Luan Shabani dhe Fatmir Bushi, t strvitur nga Kovai e Berberi e ojn Shqiprin n vendin e dyt n Evrop, duke sanksionuar madhshtin shqiptare; Shqipria z vendin e dyt n Evrop mbas Bullgaris.
  Link per artikullin ketu
  Ndryshuar pr her t fundit nga prenceedi : 10-01-2012 m 09:48

 5. #285
  Citim Postuar m par nga prenceedi Lexo Postimin
  Lexo ketu o l.oqe fishkur........ ne ate kohe ky pirrakua yt ishte krenar qe ishte shqiptar
  Nese te duhet perkthim ka plot shqiptar qe e njohin me mire se ti greqishten e megjithate njohja e gjuhes greke nuk i ben ata greke.


  Link per artikullin ketu
  Po te ishte Qazim Mulleti do thoshte "Ku mkan myt i tuf budallenjsh, medet qe do m'marrin ne qaf mu". E pershtatur rrethanave do ishte qe "me kete kope budallenjsh qe e kane zaptuar kete komb jo perpara qe ska per te bere, por do eci mbrapa dhe akoma me anash nga c'eshte nga pjesa tjeter". O debil, por ai material qe ke postuar nuk meriton qe te lexohet qe kur thote qe ne fjalet e para qe Pirro Dhima ka lindur ne
  Tirane. Pastaj pjesa tjeter eshte arritje sportive qe nuk thone asgje per perkatesine e tij kombetare. Me siguri ndonje injorant pa shkolle je dhe ti qe i je bashkangjitur levizjes faqezi.
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Antarsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,024
  po perse duhet ti japim kaq rendesi nje tipi te tille si PirroS DhimaS......ai e zgjodhi rrugen e tij dhe perkatesine nacionale qe i krijoi nje mireqenie dhe fame TE CILEN SHQIPERIA ME INSTITUCIONET E SAJ NUK IA DHANE DHE PARATE E POPULLIT SHQIPETAR QE U INVESTUAN NGA SISTEMI I ATHERSHEM PER STERVITJEN DHE USHQIMIN E TIJ SHKUAN KOT.........DHE ME E KEQIA ESHTE SE NJE INDIFERENTIZEM DHE MENTALITET QE SHPORR PREJ SHQIPNIE TE GJITH ATA TALENTE (SPORTIVE DHE INTELEKTUALE) TE CILAT KAQ SHUME MUND TE JEPNIN NE RIKONFIGURIMIN E FIGURES SE KOMBIT DHE PUBLICITETIT POZITIV QE ATA PERCJELLIN ME ATE C'KA BAJNE MAM MIRE NE MBARE BOTEN, VAZHDON EDHE SOT E KESAJ DITE.......DHE PER MUA KY ESHTE PROBLEMI
  kush e ka njohur ate (Pirron) dhe vellane (Odhisene) do tju tregonte se sa kapacitet kishin...= 0
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 7. #287
  Pirro Dhima: Jam grek, biseda me Jorgo Goron

  TIRAN- Pas debateve t fundit n lidhje me vendosjen e emrit t tij n listn e “Njerzve t shquar” t Himars dhe m shum, pr citimin e vn n gojn e tij se “Fmijt e mi jan gjak shqiptari”, Pirro Dhima n nj intervist ekskluzive pr “Gazetn Shqiptare” rrfen t vrtetn e ksaj deklarate si dhe marrshniet e tij me kreun aktual t Bashkis Himar, Jorgo Goro.

  Pirro Dhima, peshngritsi 4 her medalist Olimpik, shprehet se asnjher nuk ka deklaruar se fmijt e tij jan gjak shqiptar. “Un asnjher nuk e kam thn q fmijt e mi kan gjak shqiptari dhe e kam thn shum her q un jam grek dhe jam pjes e minoritetit. Un jam grek dhe kt gj e kam gjithmon”, – deklaron Dhima.

  M tej ai shtoi se marrdhniet me Jorgo Goron jan shum t mira dhe se komunikojn shpesh mes tyre.
  (Shkrimi i plot sot n Gazeta Shqiptare)
  (el.me/BalkanWeb)
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 8. #288
  seksi dhe i rrezikshem Maska e qerosi
  Antarsuar
  15-03-2004
  Vendndodhja
  dhome e guzhine
  Postime
  232

  Edhe Keshtu, Edhe Ashtu!

  TIRAN- Pas debateve t fundit n lidhje me vendosjen e emrit t tij n listn e Njerzve t shquar t Himars dhe m shum, pr citimin e vn n gojn e tij se Fmijt e mi jan gjak shqiptari, Pirro Dhima n nj intervist ekskluzive pr Gazetn Shqiptare rrfen t vrtetn e ksaj deklarate si dhe marrshniet e tij me kreun aktual t Bashkis Himar, Jorgo Goro.

  Pirro Dhima, peshngritsi 4 her medalist Olimpik, shprehet se asnjher nuk ka deklaruar se fmijt e tij jan gjak shqiptar. Un asnjher nuk e kam thn q fmijt e mi kan gjak shqiptari dhe e kam thn shum her q un jam grek dhe jam pjes e minoritetit. Un jam grek dhe kt gj e kam gjithmon, deklaron Dhima.


  M tej ai shtoi se marrdhniet me Jorgo Goron jan shum t mira dhe se komunikojn shpesh mes tyre.
  Ergo cogito, ergo sum!

 9. #289
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  926
  " I zoti e shet, tellalli se jep "


  Pirro thrret me t madhe: Jam grek.

  "Patriott" shqiptar, ulrasin: Jo nuk je grek, se nuk duam ne, por je shqiptar.

  Nuk keni turp mo djema, q po bheni si FYROM-as (maqedonas ish-jugosllav), te cilet nuk kane as histori, as kulture, as heronj, asgj fare dhe si rrjedhim vjedhin heronjt, emrat, figurat e shquara t komshinjve.

  Piro Dhima, jo nj shtangist q vetm te ngre hekura ka ditur, por edhe Albert Ajnshtain t ishte, po qe se deklarohet grek, ather eshte grek.


  Mir ju koqeee, por edhe un m koqeeee se ju, q harxhoj koh pr t shkruar pr nj ish-shtangist, edhe pr m tep grek


  .

 10. #290
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,527
  Citim Postuar m par nga shoku_tanku Lexo Postimin
  nuk e kuptoj perse duhet ta heqi...a nuk ishte qimara djepi i greqizmes?!
  Mua me duket si lajm per ububu... pastaj pse duhet ta heqi..
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 11. #291
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  40
  Postime
  4,224
  Good Riddance, Less Trash Lol.
  I LOVE GOD

  j&g

 12. #292
  i/e regjistruar Maska e stern
  Antarsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,034
  ^po pse e beni terkuze aman
  po do me qen Grek ky Piirrua lere aman kujt i intereson per te
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist fr das Auge unsichtbar."


 13. #293
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Citim Postuar m par nga Antimafia Lexo Postimin
  " I zoti e shet, tellalli se jep "


  Pirro thrret me t madhe: Jam grek.

  "Patriott" shqiptar, ulrasin: Jo nuk je grek, se nuk duam ne, por je shqiptar.

  Nuk keni turp mo djema, q po bheni si FYROM-as (maqedonas ish-jugosllav), te cilet nuk kane as histori, as kulture, as heronj, asgj fare dhe si rrjedhim vjedhin heronjt, emrat, figurat e shquara t komshinjve.

  Piro Dhima, jo nj shtangist q vetm te ngre hekura ka ditur, por edhe Albert Ajnshtain t ishte, po qe se deklarohet grek, ather eshte grek.


  Mir ju koqeee, por edhe un m koqeeee se ju, q harxhoj koh pr t shkruar pr nj ish-shtangist, edhe pr m tep grek


  .
  sa mire qe e njeh veten o shoku.. po mos i krahaso te gjithe me veten tende
  nese ti del e therret qe je kinez ne duhet ta besojme???
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 14. #294
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,845
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pirro Dhima: Ju rrfej gjith historin time shqiptaro-greke

  Intervista e Blendi Fevziut me Pirro Dhimn - (25 Shkurt 2005)


Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema t Ngjashme

 1. N Himarn e kapedanve t pens e t dyfekut
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 14:04
 2. Te Verteta Te Panjohura E Te Pathena Per Himaren
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-12-2008, 00:52
 3. Kryeministri Nano viziton Kinn
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-09-2004, 03:57
 4. Te Verteta Te Panjohura E Te Pathena Per Himaren
  Nga shendelli n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 11-05-2003, 13:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •