Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 32 prej 32
  1. #21
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Menyra me e lehte eshte te kopjohen imazhet e instalimit nga gogla.
    http://images.google.com/images?hl=e...ch&sa=N&tab=wi
    Te fusha e kerkimit futet teksti i sakte ose pjese e tij sipas ekraneve ne poste
    dhe do dalin figurat.Aty zgjedh nje figure te paster.Mund ta zvogelosh,nqs eshte shume e madhe per tu postuar ne forum.
    Menyra te tjera eshte perdorimi i nje virtual pc-je,qe do te thote krijimi dhe instalimi i nje windowsi brenda windowsit.Njeri kur instalohet mund te regjistrohet aktiviteti i instalimit me ane te ndonje programi nga windowsi tjeter.Pra njeri windows eshte aktiv dhe tjetri eshte ne instalim.Nga windowsi qe ke aktiv,duhet te kesh te hapur nje program qe merr fotografite,i regjistron imazhet automatikisht.Programit i shtypet butoni rekord(regjistro)Pastaj instalon windowsin si virtual pc.Gjate momentit te instalimit te windowsit si virtual pc,programi regjistrus nga windowsi tjeter i merr fotografite e instalimit.Nje program qe mund ta beje kapjen e fotografive si material video eshte camstudio ose ky tjetri Virtual screen spy.http://www.sharewareplaza.com/Virtua...oad_36989.html Kuptoje virtual pc si kompjuter brenda kompjuterit.Nje windows instalohet rregullisht kurse windowsi tjeter eshte si virtual pc ne kompjuter komplet i pavarur dhe nuk ndikohet nga instalimi i windowsit te ri.Nga windowsi ne virtual pc perdor programin regjistrues.Fillon regjistrimin perpara se te futesh CD-ne instaluse te windowsit.Pastaj cdo proces i instalimit eshte i regjistruar.Megjithese materiali i regjistruar do jete si video,programet regjistruse kane edhe funksionin"screenshot"per te kapur nje pamje nga videoja dhe ruajtur si fotografi jpg,png ose bmp format.
    Nje metode tjeter eshte te perdoren dixhital kamera me rezolucion 2megapixel e lart qe krijojne fotografi me pasterti te mire.Fotografite e marra rregullohen,editohen,u hiqet ndonje pjese qe sduhet,psh korniza plasike anesore e monitorit.Sa me i larte rezolucioni ne megapixel i aparatit dixhital,aq me te bukura dalin imazhet.
    Nje menyre tjeter eshte duke i marre pamjet e instalimit nga nje kompjuter tjeter.Ne njerin kompjuter behet instalimi dhe ne kompjuterin tjeter te lidhur me kabell transferohen dhe kopjohen imazhet.Kjo kerkon videokarte ku ne funksionet display te jete aktiv opsioni i monitorave te dyfishte,ne menyre qe ajo qe shihet ne njerin monitor te shfaqet tek tjetri.(ne menyre te ngjashme si transferimi i imazheve nga kompjuteri ne TV) Ne kete rast manipulimin per te kopjuar imazhet do ta besh ne kompjuterin tjeter duke hapur cilesite e videokartes)Klik i djathte ne desktop/cilesite/display/advanced.Ne butonin advanced,kur kompjuterat jane te lidhur me njeri tjetrin,mund te shtypesh ne ikonen e kompjuterit ku do instalohet windowsi per ta aktivizuar.Kjo do beje qe ekrani ne kompjuterin ku instalohet windowsi te shikohet nga monitori ne kompjuterin tjeter.Klikon poshte apliko dhe ok.Me fillimin e instalimit te windowsit ne kompjuterin e pare,imazhet e tij do shfaqen ne kompjuterin e dyte dhe do mbulojne gjithe ekranit.Atehere pamja kopjohet ose me print screen butonin ne tastjere.Ose klik ne tastjere butonin windows.Do shfaqet start menuja dhe taskbari.Ne taskbar klik te butoni i programit regjistrues,E hap,klik ne regjistro dhe ai do marre pamjet e ekranit te monitorit ku behet instalimi.
    Menyre tjeter eshte perdorimi i clipbord serverit i kombinuar me virtual pc ne nje rrjet kompjuterash qe shkembjene imazhe.Aty mund te arrihen te merren imazhet nga nje kompjuter ku behet instalimi i windowsit dhe te transferohen ne kompjuter server ose kompjutera te tjere ku behet share.Nuk besoj te behet pa u shoqeruar me virtual pc.
    Menyre tjeter eshte te merren pamjet e instalimit nga galeri,arshiva imazhesh per windowsin ne internet,ose faqe librash,revistash qe kane figurat me ngjyra dhe cilesi shume te larte.Keto imazhe mund te skanohen dhe futen ne kompjuter pa problem.Koleksion imazhesh per windows XP qe i perkasin sistemit te operimit dhe direktorive. http://www.etplanet.com/download/gal...screenshots/xp
    Koleksion imazhesh per Vista qe i perkasin sistemit te operimit dhe direktorive.
    http://www.etplanet.com/download/gal...eenshots/vista
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  2. #22
    Goxha pune benseven11 !
    mund te shtoje :
    O ju qe keni arritur deri ketu me mire ne fillim perdorni nje live-cd Linux ne menyre
    qe te pakten te rimerni dokumentat qe keni ne hd.

    ps: fatkeqesisht ket procedure tashme po e eleminojne gjithe kompanite qe shesin pc duke shtuar partizione te fshehta
    Besoj se e kuptuat ...
    C'fatkeqesi
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga andiOS : 15-12-2006 mė 20:49

  3. #23
    www.trebit.com Maska e Xemlo
    Anėtarėsuar
    20-09-2004
    Postime
    460
    Ajo zgjidhje eshte vetem e mundur nese niveli i demtimit te windows eshte i ulet. Po ne rastin kur nuk arrin te njohe file system te windows? Ate opsionin e riparimit te windowsit duke listuar dhe particionin qe ka windows nuk do ta jape kurre. Do te thote vetem te instalosh windowsin ne nje particion qe ka "unknown file system". Ndaj recovery console eshte e domosdoshme ne kete rast. Pra qe ne dritaren e pare, po te shtypesh r, do te nxjerre ne command prompt ku do te kerkoje me cilin particion do meresh, e pasi zgjidhet te le ne dore te besh cte duash.
    3 variante jane zakonisht
    chkdsk /r (niveli me i thelle i kerkimit per probleme ne hard disk), procedure relativisht e gjate per tu mbaruar

    fixboot (qe te caktosh particionin qe po perdor si particionin aktiv qe do butohet ne windows)

    fixmbr (kjo eshte ajo qe tenton te riparoje ate problem kur nuk njeh cfare lloj particioni eshte.

    Mgjth mund te ndodhe te mos jesh ne gjendje te kesh nje windows te riparuar edhe pas ketyre gjerave.

    Ndaj do duhej nje tutorial shume me i thelle qe njerezit te jene ne gjendje te riparojne vete kompjuterat e tyre.

  4. #24
    Citim Postuar mė parė nga andiOS
    Goxha pune benseven11 !
    mund te shtoje :
    O ju qe keni arritur deri ketu me mire ne fillim perdorni nje live-cd Linux ne menyre
    qe te pakten te rimerni dokumentat qe keni ne hd.

    ps: fatkeqesisht ket procedure tashme po e eleminojne gjithe kompanite qe shesin pc duke shtuar partizione te fshehta
    Besoj se e kuptuat ...
    C'fatkeqesi :
    Aman na jepni ndonji link per kete linuks live cd!!
    Keyboard not found .... press any key to continue!

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e eno84
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Postime
    190
    une kisha nje pyetje. mund te behet riparim i windowsit nese ai eshte instaluar ne sp2 nga servisi psh, dhe une kam nje sp2 qe nuk eshte i njejte me ate te servisit??

  6. #26
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga eno84 Lexo Postimin
    une kisha nje pyetje. mund te behet riparim i windowsit nese ai eshte instaluar ne sp2 nga servisi psh, dhe une kam nje sp2 qe nuk eshte i njejte me ate te servisit??
    Po! Une kam riparuar nje windows xp pro... duke perdor 2 cd e windows xp pro media center sp2.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e buki19
    Anėtarėsuar
    20-09-2005
    Postime
    313
    Citim Postuar mė parė nga benseven11 Lexo Postimin
    Ekrani 6.Kerkohet automatikisht nese ne kompjuter ekzston ndonje windows version i meparshem.Asgje per tu bere.Pas kerkimit,u zbulua qe ne kompjuter ekziston windowsi ne direktorine C:\Windows....Ne figure rreshti ne sfond te bardhe.Zgjidhet C:\Windows Microsoft windows xp duke shtypur butonin shigjete me maje poshte ne tastjere.Pastaj shtyp ne tatjere butonin R per te bere riparim te windowsit ekzistues qe e ke te demtuar.
    Pershendetje Benseven,u mundova qe ta riparoj windowsin sipas udhezimeve mirpo ky ekran (6) nuk me paraqitet,me del opcioni per format te diskut ?
    "Kur debatoni pėr ndonjė gjė mundohuni tė fitoj e vėrteta, e jo vetvetja"

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e nince_tutes
    Anėtarėsuar
    17-12-2007
    Postime
    217
    PO, sakte, keshtu kam vepru dhe une

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e don lico
    Anėtarėsuar
    26-01-2010
    Postime
    331
    Une se kam idene se si behet ajo po pa dashur te hyj te puna e benseven11 mendoj se ato fotot i ka mare me save as nga ndonje site. psh nje i tille eshte edhe:

    http://www.blackviper.com/Articles/O...tallxppro1.htm

    thjesht sa per ilustrim

    benseven11 me fal se mbase fola ne emrin tend.
    gjithe te mirat
    have a little faith!!!

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e don lico
    Anėtarėsuar
    26-01-2010
    Postime
    331
    Citim Postuar mė parė nga P@R4nOi@C_LorD Lexo Postimin
    Kisha nje pyetje per benin , kam vene re qe fotot jane bere screen shot gjate kohes qe kompjuteri eshte ne bios dmth nuk ka hyre akoma ne windows si mund te behen foto te tilla?
    Une se kam idene se si behet ajo po pa dashur te hyj te puna e benseven11 mendoj se ato fotot i ka mare me save as nga ndonje site. psh nje i tille eshte edhe:

    http://www.blackviper.com/Articles/O...tallxppro1.htm

    thjesht sa per ilustrim

    benseven11 me fal se mbase fola ne emrin tend.
    gjithe te mirat
    have a little faith!!!

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e valdetshala
    Anėtarėsuar
    15-03-2008
    Vendndodhja
    Pejė-Republika e Kosovės
    Postime
    2,365
    Citim Postuar mė parė nga P@R4nOi@C_LorD Lexo Postimin
    Kisha nje pyetje per benin , kam vene re qe fotot jane bere screen shot gjate kohes qe kompjuteri eshte ne bios dmth nuk ka hyre akoma ne windows si mund te behen foto te tilla?
    08-07-2006, 17:55 Data e Postimit !!
    Me respekt,

    Valdet Shala

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e don lico
    Anėtarėsuar
    26-01-2010
    Postime
    331
    Ne ate kohe kam qene shume i vogel dhe nuk rija neper forume, dje e pashe dhe dhashe mendimin tim, gjithesesi verejtja vlen ^_^
    have a little faith!!!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Windows Vista nė shqip
    Nga PcCrack3r nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-11-2006, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •