Festivali i kėngės kishtare i Kosovės mbajtur nė Viti
me pjesėmarrje tė koreve tė Kishave famullitare nga mbarė Kosova
Kėnga nė Kishė ėshtė rrėfim i fesė sė Bashkėsisė Kishtare dhe shprehje e dėgjimit komunitar, qė shkon pėrtej ndjenjave, shijeve dhe emocioneve subjektive. Kėnga dhe muzika pėr liturgjinė janė shprehje e identitetit tė Kishės sė mbledhur nė lutje nė emėr dhe bashkim me Atin, Birin e Shpirtin Shenjt Zot. Muzika e shenjtė pėrbėn thesarin e ēmueshėm qė rrėfen besimin dhe bindjen e pėrkatėsisė sė Kishės me Krishtin. Nė kėtė frymė kėtyre ditėve nė Viti tė zonės sė Karadakut tė Kosovės ėshtė mbajtur Festivali i Kėngės Kishtare. Gjatė kėtij manifestimi ėshtė ndarė gjithashtu edhe mirėnjohja pėr Karitasin e dioqezės italiane tė Ternit pėr ndihmėn qė i ka dhėnė popullsisė sė sprovuar nga luftėra e varfėria nė zonėn e Ferizajit.