Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 34
 1. #1
  Dr
  Anėtarėsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  ne perendim
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime

  Lidhja e dy kompjuterave pa tel (Wireless)

  Ej po a ka nai menyre me e lidh pa ble hub apo router. Unee kam nje desktop dhe nje lap-top. Te dyja kane wireless cards dhe desktopi lidhet me internetin me adsl cable nepermjet usb port. Tani e kam provuar duke bere me network connection wizard po kam deshtuar keq. Puna eshte qe lap-topi me desktopin nuk njofin njeri tjeterin, ose nuk flain me njeritjetrin, dhe ceshte me e keqja wireless-at ke te dy kapin networkun e komshiut qe e ka me cels maskarai dhe jo njeri tjeterin, qe me bon me shkul floket nga inati.
  NJe gje, kur e bej set upin, ne nje pike me del qe hardware nuk jane te lidhura dhe qe te vashdoj wizardin me kerkon te injoroj keto elemente te pa lidhur. Puna eshte se te dy wirell card jane te instaluara dhe punojne super, edhe se marr vesh per ke e ka llafin.
  Si rrjedhim, keni nai sygjerim
  faleminderit
  rachi

 2. #2
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per rachi duhet ti vendosesh kartat ne "ad-hoc mode". Une nuk mund te ta tregoj konfigurimin sepse varet nga lloji i karets wireless qe ke pasi seicila ka program konfigurimi te vet .
  Qe ata te lidhen me njeri tjetrin dhe te aktivizosh internet connection sharing tek desktopi qe ka ADSL dhe ja hodhe .

 3. #3
  Dr
  Anėtarėsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  ne perendim
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  goska ti postoj te dhenat e kartave ketu, a mund te me thuash se si ta bej ad-hokun pasaj.
  ta
  rachi

 4. #4
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po me thuaj modelin e tyre dhe te shohim se c'mund te bejme

 5. #5
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  40
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime nė 10 postime
  Rachi kjo menyre lidhjeje qe kerkon te besh quhet Internet share edhe realizohet shume kollaj .. na thuaj me teper info reth Kartave edhe PC e laptopit gjtihashtu duhet te dish sepse per desktop qe do luaje rolin e serverit duhet te kesh 2 karta interneti normalisht nje ethernet card 10/100 per te bere lidhjen me modemin edhe nje wireles card per te bere lidhjen me laptopin pasi ti japesh keto info mund te te ndihmojme me shume cdo person qe eshte nje njohuri te kesaj gjeje

  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 6. #6
  Dr
  Anėtarėsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  ne perendim
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  ok cuna
  Desktopi, amd xp 2400, hard disk 80gig, ram 512 DDR, win xp service pack 2, Ka lidhje ADSL me modem BT voyager dhe me aol, karta wireless OvisLink WL-8000PCI

  Lap topi, Packard bell, 512 DDR, 40 gig hard disk, win xp home edition service pack2, karta wireless IEEE 802.11b Wireless MiniPCI Card 7007
  Falemnderit
  Rachi

 7. #7
  Dr
  Anėtarėsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  ne perendim
  Postime
  338
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  guys karta ovis eshte IEEE 802.11g the transmeton ne a, b, or g. persa i perket add hock, e bera networkun vetem per peer to peer me opsionin ad hock, e nxjerr networkun qe te me falni po ja kam vene emrin .ordha te windows i wireless dhe pasi perdor flash drive qe te shtoj lap topin ke networku, prap nuk lidhen.
  ka nai ndihme nga ekspertat ktu para se te dorezohem e te blej nje wireless accent point.
  rachi

 8. #8
  Shqiptar Maska e EdiR
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga rachi
  guys karta ovis eshte IEEE 802.11g the transmeton ne a, b, or g. persa i perket add hock, e bera networkun vetem per peer to peer me opsionin ad hock, e nxjerr networkun qe te me falni po ja kam vene emrin .ordha te windows i wireless dhe pasi perdor flash drive qe te shtoj lap topin ke networku, prap nuk lidhen.
  ka nai ndihme nga ekspertat ktu para se te dorezohem e te blej nje wireless accent point.
  rachi
  Shiko se mos Firewall te bllokon komunikimin. Mund te perdoresh the Wizard perseri nese nuk lidhesh na trego pak se cfare OS ke ne Kompjuter.
  Pac fat,
  Ed

 9. #9
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga rachi
  guys karta ovis eshte IEEE 802.11g the transmeton ne a, b, or g. persa i perket add hock, e bera networkun vetem per peer to peer me opsionin ad hock, e nxjerr networkun qe te me falni po ja kam vene emrin .ordha te windows i wireless dhe pasi perdor flash drive qe te shtoj lap topin ke networku, prap nuk lidhen.
  ka nai ndihme nga ekspertat ktu para se te dorezohem e te blej nje wireless accent point.
  rachi
  wireless ad-hoc? Jo te gjitha kriptimet punojne ne nje wireless network me disa access points routers si add-hoc etc. lexo ne figuren nga access point ne shtepine time ne tre figura.

  zgjidh wep encryption!
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Alket123 : 01-10-2005 mė 22:16

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e che_guevara86
  Anėtarėsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  verdalle anej ktej
  Postime
  641
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lidhje e dy laptopave Toshiba te te njejtit tip me ane te wirelessit

  Dua te bej nje lidhje te dy laptopave Toshiba me ane te wireless me sa kam pare e ka nje opsion te tille porn nuk kam arritur dot te bej nje lidhje te tille e kam provuar disa here kete gje por pa rezultat...

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-10-2004
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  66
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Duhesh me ban per to per ose me ane te nje access pointi

 12. #12
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Anėtarėsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk e di se cfare programi konfigurimi kane keto paisje por menyra e duhur eshte qe ti vendosesh te dy kartat ne modalitet "ad-hoc" dhe me te njejten SSID. Pas kesaj mund te komunikosh me te dy laptopat pa problem dhe te eksperimentosh menyra si aktivizimi i kriptimit te lidhjes etj...

 13. #13
  Besimtar Musliman Maska e HoteL-MadriD
  Anėtarėsuar
  25-05-2004
  Vendndodhja
  Rheinfelden - Baden-Württemberg
  Mosha
  32
  Postime
  737
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Une kam te lidhur ashtu. 3 PC te lidhur, 2 PC and 1 Laptop.

  Kam antenen time dhe nga antena e kam bere lidhjen ne Switch, mandej nga Switch e kam lidh ne nje HAP(Shperndares).

  Dhe nga shperndaresi(Hapi) i kam lidhur 3 PC.

  Switch ka IP e serverit.

  10.77.12.6

  Kurse laptop dhe PC tjeter kan IP

  192.168.4.1/2/3 dhe me puno shum mire.

  Tung
  Forca MILAN - is Champion and only Champion!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e the daddy
  Anėtarėsuar
  20-10-2006
  Vendndodhja
  London
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga rachi
  guys karta ovis eshte IEEE 802.11g the transmeton ne a, b, or g. persa i perket add hock, e bera networkun vetem per peer to peer me opsionin ad hock, e nxjerr networkun qe te me falni po ja kam vene emrin .ordha te windows i wireless dhe pasi perdor flash drive qe te shtoj lap topin ke networku, prap nuk lidhen.
  ka nai ndihme nga ekspertat ktu para se te dorezohem e te blej nje wireless accent point.
  rachi
  rachi,
  1- aktivizo TCPIP ne te dy klientat (PC/Laptop)
  2- veri te dyja kartat ne ad-hoc mode
  3- zgjidh te njejtin kanal (channel number) per kartat qe te komunikojne
  4- perdor te njejtin emer SSID (Service Set Identifier)
  5- seleksiono nivelin e sigurise WEP qe ti pershtatet te dyja kartave
  6- Ndiz pc te pare dhe me pas laptopin
  7- bej nje prove nese kartat shikojne njera-tjetren ne rrjet

  * Nese do te hysh ne internet ne nje peer-to-peer network duhet te aktivizosh IP Sharing ose ble nje router

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e dardanii
  Anėtarėsuar
  17-02-2007
  Postime
  209
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese ka mundesi te me ndihmoj edhe mua dikush nga ju.
  Unė kam rrjetin pa tela dhe e kam lidhur ne nje PC, tash deshiroj qe permes PC qe kam tash per tash rrjetin te dergoj rrjetin edhe ne nje PC tjeter qe gjindet afer PC ( ne dhom tjeter ).
  Nese ka mundesi te me tregoj dikush nga ju se si behet kjo gje ( per sa i perket PC qe kam rrjetin tash aj ka edhe LAN te lir ) gjithashtu edhe PC tjeter ka LAN

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2006
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ndarja e njė lidhjeje pa tel me njė kompjuter tjetėr

  Pershendetje te gjitheve

  Kam laptopin tim me te cilin lidhem me internet nepermjet nje lidhjeje wireless qe eshte ne godine. Ajo qe dua te bej eshte qe kete lidhje qe kam, ta ndaj me nje laptop tjeter, po ne menyre wireless. A eshte e mundur kjo gje? Nese po, si do realizohet? Sistemi i njerit laptop eshte windows xp, tjetri vista. Provoj te bej share internet connection ne windows, por duket sikur eshte e mundur te ndahet vetem nje lidhje me kabell, sepse ne lidhjet e mundshme per te share, nuk me paraqet lidhjen wireless qe une dua faktikisht ta ndaj.

  Flm paraprakisht
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 12-03-2008 mė 00:08

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-04-2005
  Postime
  57
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  perderisa njeri te lidhet me internetin nepermjet wireless, bej te njeten gje edhe tek laptopi tjeter.Ndersa une doja te dija nqs ti ke wireless dhe do qe te lidhesh edhe nje kom tjeter duke perdorur karten e rrjetit?
  Dmth si ti perdori kom me wireless si burim interneti edhe per kompjuterin tjeter, dhe a mundet qe te perdoresh dy karte ne te njejten kohe,edhe wireless edhe lidhjen me kabull?
  Ishim mire atehere kur ishim keq!?

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-06-2008
  Vendndodhja
  neper bote
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Question Si mund tė pėrdor internetin nė dy kompjutera njėherėsh?

  Internetin e marr me nje modem wireless nga nje kompani celularesh(Verizon).Modemi lidhet me pc me USB.Kam tentuar te bej shperndarjen e internetit me ane te nje routeri wireless ,duke e bere share lidhjen qe nga kompjuteri,por nuk arrita rezultat.DNS ndryshojne sa here lidhet interneti.IP po ashtu.Nuk e di a ka ndonje menyre per tja arritur kesaj.Puna eshte se e dua lidhje pa kabell.Mos kam si shume pretendime?LOL

 19. #19
  ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
  Anėtarėsuar
  01-02-2008
  Vendndodhja
  Berlin City
  Mosha
  34
  Postime
  3,452
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime
  ketu ne gjermani mundesh te blesh nji si anten esht ajo dhe mundesh te lidhesh 2 ose 3 computra ose leptop per nji here dhe leviz ku te dhush ne shtepi se esht pa kabull....une vet nuk e kam por e ka nji shoqja ime dhe funktionon shume mire
  zemra ime tull shpirti jot llac dashurija jon pallat 15 kac

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-05-2008
  Vendndodhja
  Middle East
  Postime
  245
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga harleyboy Lexo Postimin
  Internetin e marr me nje modem wireless nga nje kompani celularesh(Verizon).Modemi lidhet me pc me USB.Kam tentuar te bej shperndarjen e internetit me ane te nje routeri wireless ,duke e bere share lidhjen qe nga kompjuteri,por nuk arrita rezultat.DNS ndryshojne sa here lidhet interneti.IP po ashtu.Nuk e di a ka ndonje menyre per tja arritur kesaj.Puna eshte se e dua lidhje pa kabell.Mos kam si shume pretendime?LOL
  HarleyBoy,

  na trego menyren me me shum detaje si si je munduar qe ta besh share..
  Si qases ne internet me PPOE apo si?!

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit - 10 qershor 1878
  Nga Taulant-Dardani nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 10-06-2012, 17:18
 3. Ilirėt - diskutimi mbi ta
  Nga Leonard Alili nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 10-10-2006, 16:02
 4. Lidhja pa tela (wireless) shkėputet vazhdimisht
  Nga edion1 nė forumin Rrjeti kompjuterik
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 19-08-2006, 16:57
 5. Philadelphia, qyteti me wireless Internet per te gjithe
  Nga Albo nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-09-2004, 11:34

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •