Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693

  Dibrant n Amerik

  Dihet se me shume ka Dibrane ne Amerik prej gjithe trevat Shqipetare 99% e Dibraneve jetojne me vite ne Amerike.

  Ne NJU JORK eshte edhe nje Diber tjeter aq shume ka sa dhe akoma kur lindin femijet behen gati per Amerike.  Ju pershendes te gjithe Dibraneve nga Dibra e madhe.

 2. #2
  chacha Maska e diviner
  Antarsuar
  31-01-2007
  Vendndodhja
  Dibra F*** City ; Dibra e Madhe
  Mosha
  36
  Postime
  353
  Citim Postuar m par nga dibrani2006 Lexo Postimin
  Dihet se me shume ka Dibrane ne Amerik prej gjithe trevat Shqipetare 99% e Dibraneve jetojne me vite ne Amerike.

  Ne NJU JORK eshte edhe nje Diber tjeter aq shume ka sa dhe akoma kur lindin femijet behen gati per Amerike.  Ju pershendes te gjithe Dibraneve nga Dibra e madhe.

  pershendetje nga dibra - chacha.

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Ku jeni shqipeeeeee pershendetje nga TETOVA
  Sui generis

 4. #4
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Citim Postuar m par nga dibrani2006 Lexo Postimin
  Dihet se me shume ka Dibrane ne Amerik prej gjithe trevat Shqipetare 99% e Dibraneve jetojne me vite ne Amerike.

  Ne NJU JORK eshte edhe nje Diber tjeter aq shume ka sa dhe akoma kur lindin femijet behen gati per Amerike.  Ju pershendes te gjithe Dibraneve nga Dibra e madhe.
  http://unitedalbania.org/index.php?o...1109&Itemid=95 pershendetje te gjithe dibranet nga belgjika
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #5
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 6. #6
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Vllezr dhe Motra,Dibran

  Gzuar Festat e Nntorit!

  Por, me dhembje t madhe n shpirt nuk kemi se si t mos konstatojm, se edhe kto festa t mdha, jo edhe pa fajin ton, jemi t detyruar ti kremtojm, t ndar dhunshm n pes shtete!

  Se edhe gjat ktyre festavee, nga ndrmjets (prmbarues) ndrkombtar, do t vazhdojn t shkruhen raporte pr pazarllqet me interesat tona m madhore njerzore dhe kombtare, jo edhe pa fajin ton, shum t favorshme pr ish pushtuesit serbo-sllav!

  T na shrbejn kto festa t Mdha, pr tu prcaktuar pr ndrmarrjen e veprimet t domosdoshme dhe konkrete, drejt jetsimit t bashkimit t potencialit ton mendor, material dhe veprues, n kuadr t nj subjekti gjithkombtar, i cili do t ket autoritetin e plot q tu thot ndal, t gjith atyre q po ribjn pazarllqe me interesat tona t ligjshme dhe t na prij drejt dhe sigurt, deri prmbushjen e plot t aspiratave tona t ligjshme, pr t jetuar i lir dhe me dinjitet n At-mmdheun ton te vetem Shqipri natyrale
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga biligoa : 27-11-2007 m 08:29
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  919
  Citim Postuar m par nga dibrani2006 Lexo Postimin
  Dihet se me shume ka Dibrane ne Amerik prej gjithe trevat Shqipetare 99% e Dibraneve jetojne me vite ne Amerike.

  Ne NJU JORK eshte edhe nje Diber tjeter aq shume ka sa dhe akoma kur lindin femijet behen gati per Amerike.  Ju pershendes te gjithe Dibraneve nga Dibra e madhe.
  papapapa sa te shtuar jeni!!!Batalione te tera keni..
  Sa mire..
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 8. #8
  MiLaNiSt4EvErr Maska e kiku
  Antarsuar
  30-10-2007
  Vendndodhja
  ne shtepi
  Postime
  78
  Pershendetj per t gjith bashk qytetart e mi kudo qe ndodhen ne ter Ameriken.
  Peshendetje te perzemerta per gjith farefisin tim qe ndodhet pertej Oqeanit.


  URIME 28 NNTORI

 9. #9
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  New York Bashkatdhetaret tane nga Dibra e madhe festuan 28 Nentorin

  New York Bashkatdhetaret tane nga Dibra e madhe festuan 28 Nentorin
  Ne nje ambient te vogel por modest, te dekoruar me te gjitha ngjyrat e simboleve kombetare, mbreme ne nje lagje nga me te banuarat nga shqiptaret, ne Bruklin, ne lokalin e njohur "Micali Terrace", ishin tubuar shume bashkatdhetare tane, qe ta perkujtojne dhe festojne 28 Nentorin, festen tone me te madhe kombetare. Ishin tubuar t'a perkujtojne kete dite te shenuar, 28 Nentorin e vitit 1912, kur plaku i urte e i meneur Ismail Qemail,i e ngriti flamurin ne Vloren heroike, duke shpallur pavaresine e Shqiperise dhe realizmin e endrres shekullore te shqiptareve.
  Mbremja u udhehoqe nga n/kryetari I Shoqates Atdhetare Dibrane z Muharrem Borova. Si zakonisht, ajo u hap me kendimin e dy himnve kombetare, te Amerikes kenduar nga Valentina Papraniku dhe himni i Shqiperise, kenduar nga kengetarja Irma Libohova. Mepastaj me nje minut ne heshtje, eshte bere nderimi i te gjithe, heronjeve e deshmoreve, qe rane per eeshtjen shqiptare. Pastaj, te pranishmeve, u foli kryetari i Shoqates Atdhetare Dibrane, zoti Ibrahim Kolari, i cili mes tjerash tha;

  Se pari me lejoni qe ne emrin te keshillit te SHAD-s,ne emrin e grupit organizativ, dhe ne emrin tim personal , t'ju pershendes dhe t'ju uroj festen e madhe - "Gezuar Dita e Flamurit Tone Kombetare, Dita e Shpalljes se Pavaresise".

  Ne kete dite te lavdishme historike, ne sonte jemi mbledhur ketu, vazhdoj kryetari i SHAD-it, z. Ibrahim Kolari,- te perkujtojme te gjithe ata qe luftuan per shpalljen e pavaresise se Shqiperise dhe elirmin nga Perandoria Otomane. Ne kete nentor ne kujtojme po ashtu te gjithe ata qe rane ne lufte per elirimin e Kosoves dhe te gjithe ata qe luftuan per te drejtat e shqiptareve ne Maqedoni, Mal te Zi, Presheve me rrethine dhe Eameri.
  Mirepo, sot ne kemi edhe nje arsye tjeter te tregojme, se perse shqiptaret, jane me fat qe kane nje diaspore te fuqishme, te perkushtuar per mbrojtjen e eeshtjes kombetare. Pasiqe, u shpreh Kolari, pa ndihmen e diaspores , as Shqiperia e as Kosova nuk do te ishin ne kete gjendje, ku jane sot. Ne jemi me fat qe kemi aleat Ameriken tone, qe ka bere aq shume per kombin shqiptar, ceku ne fjalen e tij Kolari..

  Mirpo, gjate fjales se tij, ai nuk la pa permendur edhe faktin se kjo mbremje perputhet edhe me diten e njohur ketu ne Amerike si "Thanksgiving" qe do te thote dita e "Faleminderimeve". Prandaj, ai ka shfrytezuar rastin qe t'ju a uroje kete fest te madhe te Amerikes, te gjithe te tubuarve, dhe te lutemi per pavaresine e Kosoves..

  Duke u ndalur tek eeshtja shqiptare sot, ai tha se ne nuk duhet te jemi te kenaqur me te drejtat e shqiptareve ne Maqedoni, sepse, ata nuk i gezojne te drejtata qe i meritojne. Fatkeqesisht, "Marreveshja e Ohrit", sipas tij ende nuk eshte realizuar ne praktike. Fajtore per kete, ka thene z Kolari, eshte qeveria e Maqedonise, por edhe shqiptaret kan fajin e vet. Ata nuk po arrijne te bashkohen rreth qellimit te shejnte kombetar. Keshtu qe, ne u bejme apel partive politike qe shqiptaret te punojne se bashku per te miren e kombit tone, pohoje ai.

  Zonja e Zoterinje, ne me kete rast pershendesim zgjedhjet e fundit ne Kosove, te cilat, kaluan ne nje menyre paqesore e demokratike dhe ju bejme apel gjithe klases politike qe ne momentin e duhur te shpallin pavaresine e Kosoves, per te realizuar enderren shekullore te shqiptareve , e per te plotesuar amanetin e gjithe deshmoreve qe rane ne lufte per lirine e Kosoves.
  Motra e vellezer ! iu drejtua te tubuarve ne fund te fjales se tij, kryetari i SHAD-it, z. Ibrahim Kolari,- 28 Nentori i viti 1912 i dha fund roberise shekullore. Patriotet tane ne krye me Ismail Qemalin shpallen pavaresine e shtetit shqiptar, por fatkeqesisht mese gjysma e tokave shqiptare mbeten jashte kufirit. Perpjekjet per bashkimin e tokave nuk kane pushuar anjehere e nuk do te pushojne kurre. Shqiperia Etnike eshte ideali yne kombetar.

  Pjesemarresit, i pergezoje ,ne kete dite te shenuar edhe n/kryetari I Shoqates Atdhetare Dibrane z Muharrem Borova. "Jemi mbledhur sonte, ketu per t'i zgjatur doren njeri tjetrit, dhe per te kujtuar ate dite, tha ai kur u ngrite ne Vlore flamuri yne kombetar. Per kete qellim, vioje Borova, faleminderoje, edhe nje zonje te madhe, e cila me vullnetin e saj te palodheshem ndihmon Shoqaten Atdhetare "Dibrane".dhe komunitetin tone, pikerishte ajo zonje e cila me lufte e skarifica , pa asnje lloj pretendimi e interesi, eshte nga hera prane nesh, ajo eshte Shyrhete Haskaj.

  Ne kete mbremje te shejnte - shoqata Atdhetare "Dibrane", foli Borova, e cila ne gjirin e saj tubon dibranet e Amerikes, ka krijuar traditen e saj me organizmin e festave te tilla, kombetare, ku bie ne sy festa e flamurit - shpallja e pavaresise se Shqiperise. Feste, e cila, kete dite te madhe te gezimit tone, te dites se shenuar , ka mbledhur shume dibrane te moshave e gjinive te ndyshme. Por, kesaj rradhe, theksoi ai me pjesemarrjen e vet, ne na kan nderuar edhe shume vellezer e motra, nga Prishtina, Vlora, Tirana, Fieri, Korea, Pogradeci, Permeti, Durresi, dhe Eameria., per te gezuar se bashku kete dite te shenjet te 28 Nentorit.

  Mepastaj mbremja festive kaloj ne programin artistik.

  Per argetimin e kesaj mbremje festive disponoi argetimi me shume profesionalizem e mjeshteri, nga orkestra muzikore e grupit Alba, ne drejtimin e Edmond Xhanit, me kengetaret, Irma Libohova, Luljeta Pellumbi, dhe Muharrem Borova . Mysafire speciale kesaj mbremje festive ishte kengetarja nga Tirana, Irma Libohova. Nepermjet kengeve, melodive e valleve interpretuar prej tyre, ata sollen me plot embelsi, kenaqesin e deshiruar duke e bere festen edhe me te bukur. Perveese valleve, melodive e kenget popullore nga te gjitha viset, dhe interpretimin e shkelqyer te kengetares nga Tirana, e bene edhe me entuziaste e me te gezueshme kete mbremje, edhe femijet e talentuar Sara Gjurkaj(Xhelali) e bija e kengetares Lujeta Pellumbi, dhe Justice Zoto
  Ndryshuar pr her t fundit nga biligoa : 28-11-2007 m 11:45
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 10. #10
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216


  M 15 nntor t vitit 2003 z.Turhan Rusi djemt e tij Selim,Ilirjan dhe Beniamin dhe z.Faton Marke pruruan n Dibr Qendrn pr Diagnostifikimin e Kancerit “FLORINA (RUSI) MARKE” me financim t drejtprdrejt t familjes Rusi.Qellimi dhe misjoni i kesaj Qendre sht tju ndihmon femrave n zbulimin e diagnos tifikimin e hershm t kancerit n gji,q sht e vetmja mundsi pr mjekim t suksesshm.
  Kjo Qendr pr Diagnostifikimin e Kancerit sht e pajisur me personel prkats dhe me aparatet m t sofistikuara pr zbulimin e kancerit n gji.
  Vizitat,kontrollet mjeksore dhe ndihma q ofron personeli i specializuar mjeksor n.Pra zbulimi i hershm i kancerit n gji garanci pr jetn. Kjo qendr sht brtham e vogl e shrbimit onkologjik model shembullor n bot. Ky lloj i asociacioneve t vogla kancerologjik edhe n SHBA-t ka gjetur aplikim t madh, ku femrat edukohen pr vetkontroll dhe kontroll t rregullt mjeksor.
  Roli i ktyre ordinancave mbshtetet n zbulimin dhe diagnostifikimin e hershm t kancerit n gji te femrat,si mundsi pr ta parandaluar dhe mjekuar at. Qendr diagnostifikimi n Dibr e ka pajisur me Eho dhe Manograf nga m t sofistikuarit,dhe me personel mjeksor .
  Deri tani jan kryer afr 580 vizita dhe kontrolle. q kan rezultuar me zbulimin e hershm t fibroadinomeve tumorbening te 85 femra,prej tyre 17 femra jan diagnostifikuar me kancer n gji Disa nga kto paciente jan operuar me sukses dhe disa gjenden n terapi t rregullt me mundsi maksimale pr tu shptuar jetn.
  Qendra pr Diagnostifikimin e Kancerit “FLORINA (RUSI) MARKE”, sht e vetmja e ktij lloji n Maqedoni dhe n Ballkan q ofron shrbime falas dhe me nj aparatur t sofistikuar q familja Rusi e ka sjell nga SHBA-t.
  Ktu mund t vijn t vizitohen pacient nga Dibra,Maqedonia,Shqipria,Kosova dhe t gjitha shtetet prreth,pa mar parasysh prkatsin e tyre kombtare e konfesionale ku te gjithe sherbimet dhe vizita mjeksore eshte falas.
  Ajo q sht me rndsishme per kt qendr q t arrihet, sht q te femrat t flaket mentaliteti i gabuar dhe t z vnd kultura pr tu vizituar rregullisht sa her q lind dyshimi pr kancerin n gji.


  Isha e re, nuk mendoja pr kt gj...
  ...u bra nn, nuk kisha koh...
  ...gjrat e tilla u ndodhin vetm t tjerve...

  Florina per ju ……
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #11
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Prehu e qete e dashura moter !

  Me vijim do ju refej dic me shume, me Florinen, e kam te gjakut dhe jemi ritur bashke.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 12. #12
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  N muajt qershor dhe korrik, n Dibr dukshm jan rritur kontrollet falas gjinekologjike. Por, ajo q karakterizon kt dukuri sht fakti se thuajse gjitha grat e kontrolluara jan n mrgim n shtetet e huaja. N ordinancn "Florina Rusi-Marku informojn se numri m i madh i pacienteve jan femra kurbetare n Itali. Asistentja n kt ordinanc Kadrije Korumi sqaron se n kt drejtim s'kan munguar as dibrano-gjermanet. Eho dhe mamografia falas, nga nj ekip mjeksh t specializuar dhe kompletuar pr kt jan kontrollet e preferuara. Gjat vizitave n fjal shum gra kan zbuluar simptomat e hershme t kancerit n gji dhe menjher jan ndrmarr trajtime mjeksore. Lindita Kosovrasti sht me pun t prkohshme n Itali, ajo sqaron se do vit kur vije n pushime bn mamografin dhe ehon n "Florina Rusi-Marku". "Eho dhe mamografia jo vetm q jan pa pages, por n Itali edhe nse bjm kontrolle t atilla rezultatet jan gati pas disa muajve, sepse gjithka sht me termine t caktuara, e n kso raste mund t ndodh q t jet von pr gjithka", thot Lindita, duke shtuar se pikrisht pr kt arsye sht paciente e rregullt e ksaj ordinance. Por, mjekja Sidika Qormemeti sqaron se kontrollet n ordinancn e tyre nuk kufizohen n paciente nga kurbeti dhe Dibra, por ka edhe t atilla q vijn nga Tetova e Gostivari, ndrsa interesimi m i madh sht te grat nga Shqipria, gjegjsisht nga viset kufitare. "Grat e viseve kufitare jan pacientet m t rregullta n ordinancn ton. do dit numri i tyre rritet", prmend Sidika Qormemeti. Ajo m tej vazhdon me sqarimet se prmes kontrolleve t tilla t grave kan zbuluar infeksione, tumore, kancer, ndrsa pacientet jan prcjell n mjekim prkats, ose sipas nevojs ka pasur edhe intervenime kirurgjike.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 13. #13
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  N Spitalin e prgjithshm t Dibrs filloi srish fushata e Ministris s Shndetsis n bashkpunim me Lobin e Gruas n Maqedoni, pr mbrojtjen e shndetit t gruas realizohet nn moton "Ta mundim kancerin q t jesh grua e shndosh", duke ofruar Pap teste dhe mamografi gratis deri n fund t vitit. Kt na e konfirmoi kryetarja e Organizats joqeveritare "Radika", Sihana Kaba. Ajo shtoi se kjo fushat u prsrit srish, sepse vitin e kaluar tregoi nj interesim t madh nga femrat, pas tek disa kontrollet treguan fillimin e kancerit n gji, gj q me an t diagnostifikimit t hershm u parandalua kjo smundje. Kaba thot se u parandalua mundsia e hyrjes n fazat m t rnda t kancerit tek disa gra, ndaj edhe ky ishte qllimi i Ministris s Shndetsis q srish t bj edhe nj fushat t till.
  Sipas Kabs, kto vizita do t bhen nga mjeke gjinekologe, sidomos n vendet rurale, pasi n fshatrat prreth Dibrs gjat fushats s kaluar nuk u bn kto vizita pasi mjeku ishte gjinekolog. Por, shton ajo, tashm ky problem u tejkalua. Vizitat do t'i realizojn gjinekologet dibrane, Naime Turkeshi dhe Etlira Piperku. Kaba na informoi se interesimi i femrave dibrane n qytet, n krahasim me femrat e viseve rurale, gjat fushats s kaluar ka qen m i lart lart, sidomos pr faktin se nj numr i madh i familjeve dibrane jan me probleme sociale. Por, shton Kaba, shpresohet se kontrollet t realizohen me sukses edhe n vendet rurale, pasi qllimi yn sht ta parandalojm dhe diagnostifikojm kancerin e hershm n mitr dhe gji dhe t ndalojm zhvillimin e ksaj smundje q ka marr prmasa t mdha.
  Nprmjet medieve lokale paraprakisht jan dhan informata pr kt aktivitet n shrbim t mbrojtjes s shndetit t gruas.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 14. #14
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Qendra per Diagnostifikimin e kancerit ne gji "Florina (Rusi) Marke nderon lokacionin e saj per shkak te ndertimit te objektit te ri.
  Keto dite objekti ku ndodhej Qendra per Diagnostifikimin e kancerit ne gji "Florina (Rusi) Marke derdh per shkaqe se do te ndertohet objekt i ri.
  sipas z.Turan Rusi President i Qendra per Diagnostifikimin e kancerit ne gji "Florina (Rusi) Marke objekti i vjeter u derdh pasi ne ate do te ndertohet objekt i ri 3 kate ku kati i pare dhe i dyte do te vendoset perseri Qendra per Diagnostifikimin e kancerit ne gji "Florina (Rusi) Marke ndersa ne katin me larte do te ndertohet nje salle e madhe e cila mundet te sherbej si salle per konferenca dhe do te paiset me kompjuter.
  Sipas z.Rusi Qendra per Diagnostifikimin e kancerit ne gji "Florina (Rusi) Marke eshte e zhvendosur disa metra me lart ne afersi tek perball Restorant "Palma".
  Orari i punes , sherbimet dhe stafii i Qendra per Diagnostifikimin e kancerit ne gji "Florina (Rusi) Marke nuk ka ndryshuar dhe do te vazhdoje te punoje njelloj sic ka punuar deri me tash dhe nuk do te kete asnje pengese per te kryer misjonit dhe qellimin tone qe kemi -theksoj ne fund z.Rusi
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 15. #15
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Ne Qendren per Diagnostifikimin e kancerit ne gji “Florina Rusi-Marke” kryhen keta sherbime mjeksore per te gjith pacientet dhe ate FALAS:  Mamografi

  Eho te gjirit

  Vizita klinike

  Evidentimi I pacienteve

  Percjellja e semundjeve

  Edukime shendetsore


  Gjithesejt ne kete qender prej vitit 2004 e deri ne vitin 2008 jane vizituar 700 paciente. Prej tyre me tumefakcion kane ezituar 50 paciente ndersa me kancer 13 paciente.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #16
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Rreth Nesh
  M 15 nntor t vitit 2003 z.Turhan Rusi djemt e tij Selim,Ilirjan dhe Beniamin dhe z.Faton Marke pruruan n Dibr Qendrn pr Diagnostifikimin e Kancerit “FLORINA (RUSI) MARKE” me financim t drejtprdrejt t familjes Rusi.Qellimi dhe misjoni i kesaj Qendre sht tju ndihmon femrave n zbulimin e diagnos tifikimin e hershm t kancerit n gji,q sht e vetmja mundsi pr mjekim t suksesshm.
  Kjo Qendr pr Diagnostifikimin e Kancerit sht e pajisur me personel prkats dhe me aparatet m t sofistikuara pr zbulimin e kancerit n gji.
  Vizitat,kontrollet mjeksore dhe ndihma q ofron personeli i specializuar mjeksor n.Pra zbulimi i hershm i kancerit n gji garanci pr jetn. Kjo qendr sht brtham e vogl e shrbimit onkologjik model shembullor n bot. Ky lloj i asociacioneve t vogla kancerologjik edhe n SHBA-t ka gjetur aplikim t madh, ku femrat edukohen pr vetkontroll dhe kontroll t rregullt mjeksor.
  Roli i ktyre ordinancave mbshtetet n zbulimin dhe diagnostifikimin e hershm t kancerit n gji te femrat,si mundsi pr ta parandaluar dhe mjekuar at. Qendr diagnostifikimi n Dibr e ka pajisur me Eho dhe Manograf nga m t sofistikuarit,dhe me personel mjeksor .
  Deri tani jan kryer afr 580 vizita dhe kontrolle. q kan rezultuar me zbulimin e hershm t fibroadinomeve tumorbening te 85 femra,prej tyre 17 femra jan diagnostifikuar me kancer n gji Disa nga kto paciente jan operuar me sukses dhe disa gjenden n terapi t rregullt me mundsi maksimale pr tu shptuar jetn.
  Qendra pr Diagnostifikimin e Kancerit “FLORINA (RUSI) MARKE”, sht e vetmja e ktij lloji n Maqedoni dhe n Ballkan q ofron shrbime falas dhe me nj aparatur t sofistikuar q familja Rusi e ka sjell nga SHBA-t.
  Ktu mund t vijn t vizitohen pacient nga Dibra,Maqedonia,Shqipria,Kosova dhe t gjitha shtetet prreth,pa mar parasysh prkatsin e tyre kombtare e konfesionale ku te gjithe sherbimet dhe vizita mjeksore eshte falas.
  Ajo q sht me rndsishme per kt qendr q t arrihet, sht q te femrat t flaket mentaliteti i gabuar dhe t z vnd kultura pr tu vizituar rregullisht sa her q lind dyshimi pr kancerin n gji.


  Isha e re, nuk mendoja pr kt gj...
  ...u bra nn, nuk kisha koh...
  ...gjrat e tilla u ndodhin vetm t tjerve...

  Florina per ju ……
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 17. #17
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  Familja Rusit n shenj respekti dhe dashurie pr te kujtuar dhe nderuar kujtimin e Florinn si nj nje person me energji dhe optimizem, pas vdekjes s saj n Nju Jork themeluan Fondacionin e Kancerit FLORINA (RUSI) MARKE”, e cila ka pr qllim grumbullimin e fondeve q u dedikohen instituteve dhe klinikave pr diagnostifikimin dhe mjekimin e kancerit .

  Fondacioni sherben si organizate bemirese dhe jo profitabile (themeluar ne Nju Jork) e cila pranon dhe ndihmoet nga dhuratat prej miqve, bashkepunim, dhe burime te tjera per finansimin e programit te cilat do te sjellin dobi per hulumtime per parandalimin , trajtimin dhe informimin per kancerin .N muajin gusht,n ditlindjen e t ndjers Florina, duke filluar nga viti 2003,ky fondacion do vit organizon n Nju Jork lojn e golfit, n t ciln marrin pjes personalitete t njohura nga jeta politike,shoqrore dhe e biznesit amerikan,t cilt me kt rast japin shuma t konsiderueshme parash,si kontribut i tyre vullnetar pr kt fondacion, t cilat m pas u akordohen instituteve dhe klinikave m meritore kundrkancerit si dhe Qendres Diagnostike te kancerit ne Diber “FLORINA (RUSI) MARKE”  Anetart e Fondacionit t Kancerit FLORINA (RUSI) MARKE” n SHBA

  Joseph Askin
  Brendan Connolly
  Chi Chu
  Steve D’lorio
  James C. Halpin, Jr.
  James C. Halpin, Sr.
  Tony Marke
  Paul McNulty
  Gregg A. Popkin
  Edward A. Riguardi
  Eli Rusi
  Elli Rusi
  Sal Rusi
  Sal Rusi, Jr.
  Benny Rusi
  Paul Savage
  Bill Scanlon
  Gerald Schumm
  Wayne Taub
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 18. #18
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216


  Jo rastesisht kam hapur temen, merni informacjone dhe ejami te na vizitoni, e ruani shendetin tuj, kapeni ju semundjen nga qelizen e pare, mos pritni ajo tju kape ju!
  diagnosikimi eshte pa pagese, Kosove Shqipri Malizi, urdheroni ne Dibren e madhe.
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 19. #19
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  [URLRL=http://img166.imageshack.us/my.php?image=sixthflyer01.jpg][/URL]
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 20. #20
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216


  CDO FEMR SHT N REZIK PREJ KANCERIT T GJIRIT!

  Por para se t frikohesh nga ky fakt, kij parasysh se:


  N QOFT SE ZBULOHET N FAZN FILLESTARE T ZHVILLIMIT, KANCERI I GJIRIT NUK SHT VDEKJEPRURES!

  Per me teper informata edukative zbritni broshurat qe vijojne:

  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 15:10
 2. Muslimant n Amerik para Kristofor Kolombos!
  Nga Florim07 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 17:25
 3. JONUZ NDREU - shqiptare n Amerik, n rrjedhn e viteve
  Nga CEZARND n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-04-2008, 17:34
 4. Amerike yll i Lirise! (A literary declaration of love to the US)
  Nga wittstar n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 15-05-2004, 04:48
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •