Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205

    Question C'mendim keni mbi depresionin???

    Depresioni eshte nje semundje nqs mund ta quajme keshtu qe pak a shume te gjithe e kemi por nje pjese e madhe ne bote e ka me shume!

    Une qe po ju shkruaj e kam perjetuar kete forme te forte dhe sot jam komlet jashte por do te doja nga ju te dija se si mendoni mbi te dhe se si mund te dalesh prej tij`???

    Nuk e di nese dikush ka hapur dikur kete teme por une mendoj qe eshte mire te mesojme e te marrim ide mbi te sepse ai vjen papritur e kur je i pergatitur eshte me mire.
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540

    depresioni ?????

    ada cfare te them une eshte nji gje qe une po e kaloj me vjen keq neqofte se po e kalon edhe ti por ta garantoj ska gje me te keqe se depresioni ok
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  3. #3
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205

    I dashur ASSASINS!!

    diku lexova qe ti po vuan per amore dhe me erdhi dhe keq dhe mire .
    Me vjen keq sepse kjo lloj vuajtje eshte e veshtire e mund te arrije deri ne xheste mazokiste e anoresie dhe shpresoj qe ti tja dalesh mbane pa asnje nga keto!

    Me erdhi mire sepse eshte dicka shume e bukur te shohesh qe ne kete bote ka akoma njerez qe dashurojne prej verteti ne menyre puro sepse sot dashuria nuk eshte me si dikur ka hyre ajo e interesit!

    Jam e sigurt qe ti do te gjesh dike qe te ndjeje te njejtat gjera per ty sic ndjen ti per te e mblidh veten e mendo se ajo nuk ishte fati jot , diku eshte femra qe ka lindur per ty por momenti magjik akoma ska arritur.

    Une doja dhe te thoja se depresioni ka shume menyra qe te vjen.
    Une kam vuajtur nga depresioni ne menyre shume te keqe por jo nga depresioni i dashurise dhe mund te them se dashuria per dike me mbajti ne jete e me ndihmoi qe ja dola mbane.

    tashme jam jashte por depresioni qe them une eshte ai nga problemet e jetes!
    Nga ai si i dilet .???
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  4. #4
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    thone qe 2/3 e popullsise ketu ne kanada eshte ne depresion halla halla imagjinoje ca katastrofe shoqeri e keqe them une....

  5. #5
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    hm.. Prototype ti mendon pra qe ky depresion vjen nga shoqeria?

    Shifrat e personave te semure nga depresioni jane per tu shqetesuar e po shtohen me shume
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  6. #6
    hidhert
    Anėtarėsuar
    26-07-2002
    Postime
    172
    te gjithe mendoj qe kemi kaluar nje periudhe depresioni
    per mua eshte nje argument shume i gjere ku ndikojne shume faktore dhe aspekte te jetes ..............................................
    si te dalesh nga ky tunel ............
    mendimi im eshte ;vetem duke KRIJUAR DHE PERFITUAR BESIM NE VET VETE d.m.th. te te mundohemi qe te krijojme nje drite ne fund te tunelit.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e huggos
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Hell-As
    Postime
    869
    Mendoj se depresioni fillon nga vetvetja.. dhe sic bukur e tha Timi edhe zgjidhja aty duhet te kerkohet...

    Nuk e di nese kemi bere ndarjen e nevojshme midis depresionit dhe ankthit, por per mendimin tim, depresioni kur prezantohet eshte tashme nje semundje e cila filloi me shkak ankthin.

    Mendoj menyra e jetes qe gjithsecili ben.. eshte shkaku kryesor i shfaqjes ose jo te kesaj (le te themi) semundjeje.


    miqesisht,
    huggos
    detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

  8. #8
    e kesthe Maska e xhulia
    Anėtarėsuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    mbi nje dallge...
    Postime
    194
    Depresioni eshte nje dhome e herret ku hyn me mendimin "kam nevoje per 5 minuta anonimitet "dhe pasi ke hyre meqe eshte shume erret nuk sheh me deren per te dale pastaj avash avash mesohesh me errreserine fillon e te pelqen dhe nuk don me te dalesh derisa brenda teje dicka ti rebelohet erreserises dhe te kerkoj pak drite por kjo s'ndodh gjithmone ka njerez qe mbeten aty dhe ka qe vdesin aty eshte shume e trishte!
    Gjysma e gjerave qe them nuk ka kuptim, por ti them, qe gjysma tjeter te te arrije...
    K.G

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e ViVaci
    Anėtarėsuar
    02-10-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    45
    depresioni eshte mungesa e orintimit,dmth erresira,mungesa e deshires per tu orientuar,qe vjen nga brenda.vete fjala depresion tregon mungesen dhe gjendjen tende te pafuqishme per te ndryshuar dhe per te plotesuer mungesen.prandaj e le veten mbasdore sepse ajo ,dmth vetja jote ,nuk te ndihmon dot perkundrazi te behet si nje peshe e pavlere,si nje barre te rende qe nuk ka asnjelloj dobie .nuk zjon asjelloj interesi ,per me shum te rendon dhe pik.menyra me e mire per ta luftuar eshte ajoqe ndodh brenda nesh,dmth brenda vetes tone mund ta luftojm duke u ngrene me veten.mgjt nuk jam akoma i sigurte.menyre tjeter eshte qe ti koltivosh vetes interesat qi i pelqejne.te jesh gjithmon ne gjendje te gjesh vetveten.mendoj se shoqeria e sotme ka sherbyer si katalizator perkete te keqe.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e ENISS
    Anėtarėsuar
    02-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    30
    Hey depresioni eshte nje term shume i gjere dhe nuk eshte aq i lehte per tu percaktuar si i tille.
    Mendoj se ka shume simptoma per ti konsideruar deri ne cilesimin e depresionit.
    Mund te them me siguri qe te gjithe ne kalojme momente depresive, por te jesh me depresion eshte dicka me serioze, dhe veshtiresia per ta kaluar eshte e madhe.
    Si mund te luftohet depresioni?
    Nuk ka formule per kete, pasi mund te aplikohen menyra te ndryshme ne varesi te personit qe e vuan dhe shkalles se depresionit.
    Eshte shume e rendesishme te dihet ne c'pike e vuan depresionin nga se ka lindur, ecuria e tij, dhe me pas te fillosh me metodat.
    Ka shume menyra per ta luftuar: sporti, lodhja fizike per te mos i lene mundesi asaj mendore, te merresh me rritjen e kafsheve te buta ( te quajtura shtepiake), te jesh ne korent me njerez te dashur per ty, me te cilet te pelqen te qendrosh, vetmia e stimulon depresionin, aktivitetet intensive gjate dites, per te mos lene asnje minute te lire eshte nje menyre shume e mire qe lufton depresionin, sado te parendesishme te jene keto organizime ....

    Njerezit e heshtur e te mbyllur jane njerezit me te prekur nga depresioni. Mos harroni qe te shprehesh te ben shume mire. Komunikimi me njerez te afert, te besuar, qe te kuptojne, per shume probleme qe ju shqetesojne, ju ndihmon te lehtesoheni...

    Merruni me art, sado te patalentuar te jeni, kenge, pikture, dizenjim, krijim, mbill lule, futju nje profesioni te ri, studim, bej dicka qe se ke bere kurre me pare, edhe nese nuk ke besim se do ja arrish, te kuptosh qe zoteron vlera te pa njohura me pare.
    Eshte karakteristike per ata qe vuajne nga depresioni, te ndjerit i pavlefshem e qe nuk zoterojne asnje cilesi, se nuk i duhen askujt...
    Mos e zhvleresoni veten, nese ju ndodh jeni ne fazat e para te depresionit dhe duhet te kuptoni se po piqni kushtet per nje ecuri te sukseshme te tij. :P
    ka shume per te thene, vazhdojeni ju...

    see ya
    E rendesishme per njeriun dhe shoqerine... liria e plote e shpalosjes se natyres njerezore ne drejtime te shumta dhe te perkunderta.

  11. #11
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Vetem me vullnet Ada!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  12. #12
    Dielli eshte jeta Maska e Ada
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    ne jete
    Postime
    205
    Ato qe ju te gjithe keni thene jam shume dakort dhe ju falenderoj une dhe mbase dhe te gjithe ata qe nuk e thone por po e perjetojne dhe ishalla ja arrisin tja dalin mbane.

    MINA flm por ti thua me vullnet.
    Ku t'a gjesh vullnetin kur depresioni te le pertoke te mungon deshira per te jetuar dhe vullneti as qe eksiston ne fjalor!???

    Atehere si i behet?
    Es git Lüüt diä magi, anderi hani gärn, anderi hani lieb und dänn gits no derig wiä dich, diä hani tüüf i mim Herze und wett sie nie meh verlüüre!!

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anėtarėsuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Depresioni eshte nje semundje, veēse pa sherim.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga safinator : 26-11-2011 mė 11:37

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Sipas nje studimi te fundit depresioni godet me shume humbesit.

    Per sa i perket temes, kura ndaj depresionit eshte e thjeshte, gjej nje cun sexy dhe shkrihu ne krahet e tij dhe e shef si vjen deshira per te jetuar. Mos prit per dashurine e vertete, jepi shijoje momentin.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 26-11-2011 mė 11:59

  15. #15
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    07-11-2011
    Postime
    47
    ka te beje me karakterin e nje njeriu,nje njeri pesimist,dhe me karakter te dobet bie ne depresion,nje depresion qe ngjan me gjumin letargjik,nese ke rezerva dhjami mjaftueshem,bie per nje kohe te gjate,nese jo zgjohesh dhe vdes..

Tema tė Ngjashme

  1. Ē'mendim keni pėr nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  2. C'mendim keni per politikanet shqiptar ?
    Nga Ingenuous nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 13-05-2009, 20:58
  3. Ē'mendim keni pėr Mozilla Firefox nė gjuhėn shqipe!
    Nga RaPSouL nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 23-01-2009, 09:20
  4. Krahasoni: Nanon me Berishen!
    Nga Julius nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 05-07-2006, 03:43
  5. Cmendim keni rreth femijes se pare te klonuar......?
    Nga Enkela B. nė forumin Shkenca dhe jeta
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 17-04-2003, 11:30

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •