Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  Lufta italo-greke e pare nga kendveshtrime te ndryshme.

  Lufta italo-greke e pare nga kendveshtrime te ndryshme.

  http://www.fhw.gr/chronos/14/en/1940_1945/war/02.html


  Lufta italo-greke.


  Beteja e Greqise ze nje periudhe prej 216 ditesh dhe qe mund te ndahet ne tri faza.

  Faza e pare ishte zhvillimi i mbrojtjes paresore te territorit te atdheut (28/10/1940 deri 13/11/1940).
  Faza e dyte ishte kundersulmi vrullshem qe i hapi rrugen pushtimit te qyteteve te rendesishme dhe zonave te tjera ne Epirin e Veriut (14/11/1940 deri 28/12/1949).
  Faza e trete ishte perparimi me i thelle brenda territorit shqiptar me thyerjen e operacionit “"spring attack" te italianeve (29/12/1940 deri 04/04/1941).

  Rezultati i pergjithshem i kesaj lufte ishte cmobilizimi i 27 divizioneve italiane ne Shqiperi nga 16 divizionet greke dhe zgjerimi i kufinjve greke me 60 kilometra ne brendesi te territorit shqiptar, nje fakt i cilesuar si clirimi i territoreve greke te Epirit te Veriut.

  P.S. FHW eshte The Foundation of the Hellenic World
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DYDRINAS : 10-06-2006 mė 07:31

 2. #2
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,484
  FHW eshte The Foundation of the Hellenic World
  kush digjet i fryn dhe kosit e? lol
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
  Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 2. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Shqipja Standarde: ASHAK-u ngren komision rishikimi...
  Nga drini_nė_TR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 13:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •