Korrigjohet numri i t huajve n Gjermani

A sht Gjermania nj vend emigrimi apo jo? Kjo sht nj shtje politike pr t ciln ka debate prej vitesh. Por tani ka dal n drit nj rezultat q ndoshta e bn t teprt kt debat. Zyra federale e Statistikave ka gjetur n nj sondazh t fundit, t quajtur Mikrozensus, se Gjermania sht shum m multikulturore, se sa kujtohej deri tani.

Deri tani Zyra Federale e Statiskave besonte se n Gjermani jetojn rreth 7 milion t huaj, pra as 10 pr qind e popullats n Gjermani. Nj numr i gabuar, konstatuan tani staticient. Rezultati i tyre m i fundit sht 15,3 milion t huaj. Kjo do t thot, se nj n pes vet n Gjermani ka si t thuash nj prejardhje emigranti.

Sipas mendimit t Johann Hahlen, presidentit t Zyrs Federale t Statistikave, kto shifra e bjn edhe njher t qart se emigrimi bn pjes n prditshmrin gjermane: "Kur n nj shoqri keni 19 pr qind njerz me prejardhje emigrantsh, ather patjetr mund t flassh pr nj shoqri emigrantsh."

Shifrat e reja nuk mund t'i shpjegosh me nj gabim t thjesht n llogaritje, por me nj vshtrim t ndryshuar statistikor. Deri tani, i huaj konsiderohej vetm ai q nuk kishte pasaport gjermane. Por n statistikn e re prfshihen t gjith njerzit me prejardhje emigrantsh. Pra, ose ata q kan ardhur vet n Gjermani ose edhe ata, prindrit ose gjyshrit e t cilve nuk jan me prejardhje gjermane.

"Ktu mund t konstatosh se nga 15.3 milion vet, rreth 10 milion kan prvoj personale emigranti, pra sht fjala pr 5,6 milion t huaj, q kan emigruar vet ktu dhe q kan mbetur edhe m tej t huaj. Kemi pastaj rreth 3 milion vet, q kan marr nnshtetsin gjermane, por q kan ardhur vet si emigrant ktu dhe rreth 1,8 milion t shprngulur t vont (shtetas t vendeve t tjera me prejardhje gjermane).

Statistika e re tregon edhe se sa fort i duhen Gjermanis t huajt.

"Kemi par se si kta persona me prejardhje t huaj jan shprndar n popullatn ton. M par mund t'i paraqisje ata n nj piramide demografike, sot mund t flassh pr nj bredh gjeografik, sepse pamja ka ndryshuar. Dhe ktu ju shikoni se si njerzit me prejardhje emigrantsh sillen si brtham e shoqris son, t cilt e frenojn dukshm procesin e plakjes s shoqris son, meq kontribuojn q baza e strukturs t ksaj popullate t bhet shum m e gjer. Po t mos e llogarisni kt brtham, do t kishit t bnit me nj struktur shum m t plakur popullate."

M.Ditrih