Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1

  USAID: N Shqipri mjekt, gjyqtart dhe deputett, m t korruptuarit

  USAID: N Shqipri mjekt, gjyqtart dhe deputett, m t korruptuarit
  Armand Mero, Tiran
  06-06-2006


  N Shqipri mjekt, gjyqtart dhe deputett konsiderohen si ndr m t korruptuarit ndrkoh q besimi i qytetarve n institucionet publike vazhdon t mbetet mjaft i ult. Kto jan prfundimet e nj sondazhi t kryer pas disa vrojtimesh me kategori t ndryshme n t gjith vendin, pjes e nj studimi t financuar nga USAID dhe i mbshtetur nga ekspert amerikan. Po ashtu n baz t ktij sondazhi sistemi i drejtsis vazhdon t shihet si m problematiku pr shkak t nivelit t lart t korrupsionit.

  N Tiran u bn sot publike rezultatet e sondazhit "Korrupsioni n Shqipri", nj vrojtim i mbshtetur n intervistat e mbi tre mij shqiptarve n 10 qytetet t vendit, t cilt pfaqsojn kategori dhe nivele t ndryshme shoqrore.

  Sondazhi vlersohte t jet m i madhi i ktij lloji i kryer ndonjher n vend. Ai sht realizuar n periudhn dhjetor 2005 - janar 2006. Ai praktikisht ka rikonfirmuar edhe nj her shqetsimin e madh dhe perceptimin q qytetart kan pr shtrirjen e fenomenit t korrupsionit.

  Sipas prgjigjeve t dhna, doganiert, punonjsit e tatimeve, mjekt, gjyqtart dhe deputett jan vlersuar si kategorit m t korruptuara, ndrsa Presidenti i Republiks, drejtuesit fetar dhe ushtarakt vlersohen si figurat m t ndershme. Ndonse ka patur nj prmirsim krahasuar me vitin 2004 pr deputett, ministrat e gjyqtart, srish perceptimi pr ta mbetet n nivele t ulta.

  N syt e qytetarve shqiptar, korrupsioni i lart ka uar edhe n besimin e ult t tyre te institucionet, ku sindikatat dhe partit politike jan n vend t fundit pr nivelin e besimit q ato ngjallin. Sipas sondazhit, megjithat, n vitin 2005-2006 ka patur nj rritje t besimit n sistemin politik megjithat ajo sht prap nn mesin e shkalls s vlersimit.

  Por sistemi i drejtsis, veanrisht gjyqsori, nuk ushqejn besim te publiku, se mund t ndshkojn kriminelt. M pak se gjysma e viktimave e raportojn krimin. Arsyeja kryesore m e shpesht e prmendur nga ata q nuk raportojn, sht se nuk ja vlen.

  Pranin e ndjeshme t korrupsionit n gjykata e pranojn edhe vet gjyqtart e intervistuar, ku m shum se gjysma e tyre mendojn se ky fenomen sht nj problem serioz dhe se avokatt i takojn ata jasht gjykats pr t ndikuar tek vendimet e tyre.

  Rryshfeti, ose parat q shqiptart detyrohen t paguajn pr t siguruar shrbimet nga administrata, vazhdojn t jen nj fenomen shqetsues dhe i prhapur. Prqindja e atyre q thon se iu sht dashur t paguajn nn dor pr mjek, apo infermier sht shum m e madhe se sa pr kategorit e tjera.

  N krahasim me vitin 2004, n vitin 2005 sht vn re nj prmirsim i dukshm n administratn publike. Megjithat, vet npunsit civil t intervistuar, pranojn se q dikush t marr nj kontrat prokurimi, sht i detyruar t paguaj prgjithsisht 10 prqind t vlers s kontrats, por edhe m shum.

  Pagesa e rryshfeteve ndaj npunsve publik duket se sht m e shpesht n sektorin publik dhe ndrmjet biznesmenve vendas, ndrkoh q perceptimi pr rryshfete nga investitort e huaj dhe organiztata ndrkombtare sht shum m i ult.

  Duke folur n prezantimin e prfundimeve t Sondazhit, ambasadorja amerikane n Tiran Marsi Ris, tha mbshtetja e publikut pr veprim kundr korrupsionit sht rritur dhe se shum politika t reja jan formuluar dhe jan kthyer ne ligje, por se zbatimi i tyre saktsoi ajo, sht pjesa m e vshtir e procesit dhe ka nevoj t bhet shum pun:

  "Ajo nuk mund t jet e suksesshme, nse mungon nj konsensus dhe bashkpunim i vrtet nga ana e t gjitha forcave politike dhe m tepr transparenc ndrmjet qytetarve dhe qeveris. Nga prparimi i vrtet n luftn kundr korrupsionit varen shum gjra"- shpjegoi ambasadorja Ris, duke prmendur ktu antarsimin n NATO, hyrjen n BE apo n prgjithsi, nj jet m t mir pr qytetart shqiptar.

  "Duke patur parasysh sa gjra t rndsishme jan n loj - saktsoi ambasadorja amerikane - do mjet i disponueshm duhet t prdoret pr t luftuar korrupsionin".

  Zeri i Amerikes

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154
  Uuu a "skupi" :-)

Tema t Ngjashme

 1. Si mund t ulet ndikimi grek n shqipri ?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 192
  Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
 2. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nnshtetsin shqiptare
  Nga Arrnubi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39
 5. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •