Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,158

  Lightbulb Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!

  13 t martet e shn Antonit  Populli yn tashm tradicionalisht e praktikon prshpirtrin e 13 t marteve t shn Antonit t Padovs. N qendr t vmendjes sht mesha e shenjt, e me mundsi edhe rrfimi dhe kungimi. Shum besimtar edhe agjrojn kto 13 t marte para fests s shn Antonit, megjithse ky agjrim nga ana e Kishs nuk sht i detyrueshm, por besimtart e mbajn vullnetarisht, sipas njetit (qllimit) t vet personal qoft pr vetvete, qoft pr t tjert q kan nevoj pr lutjet dhe sakrificat e tyre. Kjo prshpirtri ka dhn fryte shum t mira dhe dobi aq t madhe shpirtrore dhe fizike besimtarve q e kan praktikuar, saq shumica nuk pyesin as pse shn Antonit i sht kushtuar dita e mart, as pse pikrisht 13 t marte. Megjithat mir sht t dim t paktn shkasin e ktij prcaktimi. N fakt, shn Antoni vdiq ditn e premte, m 13 qershor 1231. Ai, i smur fort nga hidropizia, gjendej pr shrim n Camposampiero. Pasi u bind se s'ka shrim dhe se iu afrua vdekja, e shprehi dshirn q t vdiste n Padov, ku ka kaluar nj pjes t bukur t jets s vet. Mirpo, para se arritn n Padov, i shenjti vdiq n Arcella. Ende pa u shpallur lajmi pr vdekjen e tij, fmijt spontanisht doln npr rrugt e qytetit duke brtitur: Vdiq i Shenjti, vdiq shn Antoni! Kuptohet se qytetart e Arcells dshironin q ta varrosnin n vend t vet, atje ku i shenjti vdiq, por Padova si qytet dhe ipeshkvi i Padovs si autoritet kishtar duke marr parasysh edhe dshirn e shn Antonit q t vdiste n Padov arritn q ai t varroset n kishn e Shn Maris, Nns s Zotit, n Padov. Derisa qytetet u morn vesh, e derisa u mundsua transporti i trupit t vdekur t shn Antonit kaluan disa dit! Prandaj shn Antoni u varros n Padov t martn, m 17 qershor 1231.
  Posa i shenjti u varros n kishn e Shn Maris, n varrin e tij filluan t ndodhin shum mrekulli. Ai bnte mrekulli edhe gjat jets s vet toksore, por tani, pas vdekjes, mrekullit u bn shum m t shpeshta dhe m t mdha, kshtu q papa Gregori IX e ndrpreu procesin e zakonshm t beatifikimit t tij dhe menjher vitin e ardhshm (m 1232) e shpalli t shenjt. Festn e tij festojm do vit ditn e vdekjes s tij, m 13 qershor. Shn Antoni gjat shum shekujve nderohej kryesisht si mrekullibrs megjithse ai ishte edhe teolog i madh. Prandaj nuk studiohej aq shum msimi i tij i lart dhe i thell, sa fuqia e ndrmjetsimit t tij tek i madhi Zot pr fardo nevoje. Vetm shum von, n vitin 1946, papa Pio XII e ka shpallur Msues t Kishs universale titull q e meritonte q prej fillimit. Pra, pasi ky i shenjt i madh vdiq m 13 qershor 1231, numri 13 sht marr si numri simbolik i tij. E pasi ditn e mart u b varrimi i tij dhe filluan shrime t mrekullueshme n varrin e tij dita e mart n do jav iu kushtua shn Antonit, e sidomos 13 t marte para fests s tij. Prandaj, besimtart bjn mir se e nderojn Zotin dhe shrbtorin e tij t mrekullueshm me prshpirtrin e 13 t marteve t shn Antonit.

 2. #2
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534

  Shna Ndou apo Shn Antoni!

  Shn Antoni i Padovs - meshtar e msues i kishs
  13 Qershor

  Kan filluar 13 t martet e nj shenjti universal; Shna Ndou apo Shn Antoni.


  Pasi qe jemi n kt koh, 13 jav para festes s shna Ndout, qe na bashkon do t Marte n Meshn e Shenjt rreth Krishtit dhe Ungjillit t Shenjt, duke ia paraqitur Zotit kerkesat dhe nevojat tona shpirtrore – shendersore dhe materiale, me qellim qe t njohim sa ma mir kt shenjt universal, dua t pershkruaj pak a shum mbi jeten dhe veprene e tij.

  Devocioni ndaj ktij shenjti t madh sht i shtrir jo vetm n Kishn katolike por edhe m gjer. Shn Antoni ka zgjuar interesim prpos tek katolikt edhe ndr ortodoks, budist e mysliman. Me plot t drejt quhet shenjt universal – shenjti i bots. Ishte njeri i palodhshm n vreshtin e Zotit. Jeta e tij ishte shrbim ndaj vllaut njeri pa dallim, prandaj ishte i pranuar dhe i dashur nga t gjith.

  Shn Antoni i Padovs apo Shna Ndou i shqiptarve;
  para thirrjes quhej Fernando Bulho. Njihet ndr t krishtert shqiptar edhe si: "Shna Ndoi ose Shna Ndou" tek t krishteret katolik, dhe "Shn Andoni" ndr t krishtert ortodoks. U lind me 15 gusht 1195 n Lisbon, prandaj quhet edhe Antoni i Lisbons n disa vende, dhe vdiq me 13 qershor 1231 n Arqela t Padovs dhe njihet m shum si Shn Antoni i Padovs. Ka qen nj frat (vlla) franeskan, dhe sht shenjt i kishs katolike, i cili njihet pr nj prkushtim shum t fort. N Shqipri sht nj nga shenjtt m t dashur e m t njohur nga t krishtert.

  Ne fillim i perkiste urdherit agostinian ne Koimbra (1210), e me pas franceskan ne vitin 1220. Ai udhetoi shume duke jetuar me pare ne Portugali dhe pastaj ne Itali. Ne vitin 1221 ndeshi Shen Franceskun e Asizit, ne Porciunkola qe e ftoi ne manastirin e Montepaolos, prane Forlit, ku filloi veprimtarine e tij si predikues. Njekohesisht profesor teologjie dhe predikues luftoi herezine katare, veanerisht ne France, me fuqi te madhe e te suksesshme. U shperngul pastaj ne Bolonja e me pas ne Padova dhe sht shenjti mbrojts i ketij qyteti.

  Shen Antoni vdiq ne moshen 36 vjecare pas nje jete shenjtore. Pr numrin e shumte te mrekullive qe i njihen atij u kanonizua nje vit pas vdekjes, nga Papa Gregori IX. Ne vitin 1946, Papa Pio XII e ka renditur Sh.Antonin mes doktoreve te kishes katolike, dhe i ka dhene titullin doktor evangjelik, ne lidhje me shkrimet e tija dhe ne predikimet qe bazohen ne citimet e Ungjillit.

  Bazilika e madhe e Padoves i sht perkushtuar Shen Antonit. Datelindja e tij sht sjelle nga tradita. Festa e tij sht me 13 qershor dhe ne Padova festohet me kremtimin e nje procesioni.


  vazhdon-->
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 09-04-2010 m 19:47
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 3. #3
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Snn Antoni i Padovs - meshtar e msues i kishs!  Rreth jets s tij:

  Shn Antoni ka lindur n Lisbon t Portugalis n vitin 1195. E pagzojn me emrin Fernando Martins. Deri sa i mbushi pesmbdhjet vjet ndoqi shkolln e katedrales. Dallohet si nxns i talentuar dhe deri sa msonte mbi t vrtetat e fes Fernando do t prfitoj edhe n lmi tjera si n gramatik, retorik, muzik dhe aritmetik. Si pesmbdhjet vjear hyn n kuvendin e shn Vinencit (murgj t rregullt t shn Augustinit) pak kilometra larg Lisabonit. Ishte kjo mundsia e vetme t thellohej n studime por edhe rast i mir pr ta zbuluar bukurin e jets religjoze sipas Rregulls augustiniane: jeta n bashksi sipas shembullit t bashksis s par t krishter, ku murgjit duan t jen nj zemr dhe shpirt i vetm, e pastaj me kt shpirt dalin jasht kuvendit pr t ndrtuar Kishn e Krishtit. Fernando kishte msues t shklqyeshm, dhe gjat studimeve t afrmit e tij shkonin shpesh pr ta vizituar. Kjo gj fillon ta pengoj sepse shqetsohej n studime, dhe mu pr kt, krkon t transferohet n kuvendin Santa Croce n Coimbra, 175 kilometra larg Lisabonit. Prndryshe, ky kuvend augustinian ishte i dalluar dhe shum i njohur si pr shenjtri ashtu pr shkenc. Ktu Fernando u dedikohet krejtsisht studimeve dhe lutjes. Mirpo, pr fat t keq kishte koh q kjo bashksi n kt kuvend ishte ndar n nj pjes e cila ishte besnike ndaj papve ndrsa pjesa tjetr mbshtetej prej mbretit t Portugalis.Pas prfundimit t studimeve shugurohet meshtar.

  N kto rrethana t dhimbshme Fernando do t njifet me fretnit e shn Franeskut t cilt banonin n kuvendin e shn Antonit t Ullinjve afr kuvendit t tij. Gjja e par q i bie n sy murgut augustinian (Fernandos) tek vllezrit franeskan sht veshja e tyre e thjesht por edhe mnyra e predikimit t fjals s Zotit. Edhe m tepr do ti bj prshtypje kur dgjon pr kthimin n Coimbra t pes trupave t pajet t franeskanve t martirizuar prej myslimanve n Maroko.

  Pas disa kshillimeve me eprort e vet Fernando e merr lejen dhe krkon t bhet franeskan. Kalimi te franeskant dhe veshja e zhgunit do t bhet n vern e vitit 1220.

  Tashm, frati i ri, kishte prqafuar karizmn e shn Franeskut. Kushtet e tyre: Varfria, pastrtia dhe ndgjesa por edhe jeta n bashksi ishin nj drit e re pr t q t qoj n vend edhe ndrrn ungjillore t shn Augustinit: T jen vrtet nj shpirt i vetm.

  N kt periudh dshira e shn Franeskut ishte t ungjillzoj tokat ku jetonin myslimant, e kshtu, edhe p. Antoni i ri prgatitet t niset pr Maroko. Niset n vjesht apo pranver t vitit t ardhshm, por aty nuk do t qndroj gjat sepse smurt rnd dhe e nisin pr n vendlindjen e tij.

  Anija e cila n pamundsi te lundroj drejt Portugalis prej stuhive t mdha do t has n brigjet e Sicilis. Shn Antoni niset drejt Asizit, vendit ku shn Franesku ishte duke br prgatitjet e mbajtjes s Kapitullit duke i bashkuar rreth vehtes fretnit, dhe ktu do t jet takimi i par i tyre. Ky do t jet rasti i mir q t takohen dy fytyrat e mdha t Rregullit Franeskan: Shn Antonit dhe themeluesit t franeskanve - shn Franceskut t Asizit.

  Jeta e shn Antonit kalonte n heshtje deri sa n nj rast iu lutn t mbaj nj fjalim para bashksis franeskane dhe dominikane t bashkuar n nj kuvend n Forl.

  Ktu zbulohet talenti i tij si orator. M pas jetn ia kushton predikimit t fjals s Zotit, dhe n t njjtn koh emrohet profesor i teologjis. M von n nj letr t ciln shn Antoni e merr prej shn Franeskut shkruan: At Antonit, ipeshkvit tim, At Franesku, prshndetje. Dshiroj q tiu msosh teologjin shenjte fretnve... Fra Antoni i msonte vllezrit teologjin q kishte msuar vet. Ishte ajo teologjia biblike e cila privilegjonte meditimin e Fjals s Zotit duke e pasuruar me komentet e etrve t Kishs.

  Sipas msimit t fra Antonit, jo vetm jeta e fratit, por edhe jeta e secilit t krishter duhej t kishte pr model ligjin trinitar t dashuris edhe at n dy drejtime: Ndaj Zotit dhe ndaj t afrmit. Ai ishte mbrojts i t varfrve dhe shrbestar i tyre sipas shembullit t Krishtit.

  Prndryshe, ishte i lart, kishte nje z t mrekullueshm, saq, predikimet e tij bnin q kishat t jen t vogla pr t gjith t interesuarit q vinin ta dgjojn. Edhe mkatart vinin tek ai, dhe n gjunj e dshmonin se ky njeri i madh e meriton shenjterin.

  N nj rast, Papa Gregori IX e drgon n Kapitullin gjeneral t vitit 1226 q t jep prgjigje n disa ndryshime t mundshme t Rregullit, dhe e quan Arka e Beslidhjes per shkak t njohjes s mir t Shkrimit Shenjt. Edhe m von e shofim si predikatar n Franc ku themelon nj kuvend n Brive-la-Gaillarde. Aty sht nj shpell pr t ciln thuhet se ka banuar shna Ndou. M pas vendoset n Padov.


  M 1231 ndihet paksa i lodhur dhe pr pak koh trhiqet n Camposampiero, n nj vend malor pr ushtrime shpirtrore pr tu kthyer prsri n Padov. Vdes n Padov m 13 qershor 1231 n moshn 36 vjeare.

  Papa Gregori i IX e shpall shenjt nj vit pas vdekjs s tij. N vitin 1263 shn Bonaventura pas nj verifikimi n trupin e tij t vdekur, e gjen gjuhn e shenjtit t paprishur. M 1946 Piu i XII e shpall msues i Kishs Doctor evangelicus.
  Trupin e tij padovasit e mbajn si nj thesar t mueshm para t cilit vijn dhe prkulen njerz t t gjith popujve.

  Q nga shekulli i XV, e jo m par, paraqitet truporja e tij me Krishtin Fmi n dor. Sipas nj legjende, nj mysafir i tij, fshehurazi prmes dritares e kishte par shenjtin n at pozit (me Krishtin ne dor). Monumentet e para ikonografike e paraqesin me libr n dor ose me nj zambak, pr t shnuar se sa mir e njihte Shkrimin Shenjt. Shum her e prezantojn edhe me nj mushk, n kujtim t nj legjende tjetr sipas s cils, pr ti bindur disa heretik mbi pranin reale t Krishtit n t Shenjtrueshmin Sakramend, edhe mushku mrekullisht prkulet para Hostjes Shenjte.

  Shn Antoni sht pajtor i t varfrve. N mbar botn mblidhen lmosh e ashtuquajtura Buka e shna Ndout. Prndryshe askush nuk e ka shpjeguar ndrmjetsin e ktij shenjti per gjsendet e humbura. N Cronica XXIV Generalium, nr. 21 bhet nj referim se si nj seminarist ia merr librin e lutjeve shenjtit. Pas lutjes s ktij shenjti qe ti kthehet ky libr kthehet seminaristi duke ia sjellur librin aq t dashur.

  Edhe n popullin ton shn Antoni gzon nderim t madh. Mirpo, e rndsishme sht q t merret si shembull jeta e tij. T jemi t prkushtuar ndaj Fjals s Zotit e cila sht burim dhe ushqim shpirtror, e pastaj, t shtijm n veprim msimin e tij mbi ligjin trinitar q sht dashuria. Dashuria ndaj Zotit dhe t afrmit. Mbi t gjitha kujdesi pr t varfrit dhe prkrahja e t gjithve q jan n kujdes ndaj tyre.

  vazhdon-->
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 20-03-2010 m 19:28
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 4. #4
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,179
  UA SA KISHE E BUKUR nuk e kisha pare ndonjer.....

 5. #5
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Snn Antoni i Padovs - meshtar e msues i kishs!  Nga prmbajtja historike:

  Vitet ne te cilat jetoi Shen Antoni lidhen me qendren e Mesjetes. E gjithe Evropa ishte shkundur nga ndryshime te thella si; lindja e shoqerise qytetare te Bashkive e te borgjezise, shtimi i prodhimit bujqesor dhe levizshmeria me e madhe pasuese e njerzve dhe rimarrja e tegtarise mes fshatit dhe qytetit. Zejtare dhe tregetare, notere, mjeke dhe bankiere shpejtonin te krijonin nje klase te re shoqerore: borgjezine, qe do ti shtohej kaloresve, klerit dhe fisnikeve.

  Ne kete tablo ndryshimesh te medha, Kisha perjetoi ndryshime te rendesishme:
  - lulezimi i Katedraleve, permendoreve tipike, e qytetit qe po rilindej: pas shek. XI, Katedralja u be (ashtu sic kishin qene manastiret shekuj me pare) kryeqendra e jetes fetare.

  - koha e Kryqezatave, e para ne vitin 1096 dhe e fundit ne vitin 1270;
  - koha e papeve Inoenti III dhe nipit te tij Gregori IX. Mbeshtetes te bindur te pushtetit papnor e riformues ne fushen shpirterore, paralajmeruan te dy nevojen e rinimit te institucioneve kishtare, te shtyre edhe nga nje levizje nxitese popullore qe qortonte vemendjen e tepert te Kishes pr gjerat tokesore. Nen keta dy pape u linden Urdheri lypesor, Urdheri franceskan dhe Urdheri domenikan.


  O shen Ndou i lavderuar, ti qe ke gjetur hir prej Zotit te ringjallesh te vdekurit, m ndihmo n lutje qe t ngritna shpirtnisht nga plogishta ne jeten e me plot zjarr dashurie dhe shejterie.

  O i urti shen Anton mesues i madhe i vertete i Kishes shejte dhe botes, m afro pran Krishtit dhe tm shendritet shpirti im me driten e te vertetave qiellore.

  O shenjti pajtori im, perhere i gatshem dhe i fuqishem nga Zoti per t'iu ndihmuar nderuesve te tu ne fatkeqesite e tyre, m ndihmo para Zotit qe tm ndihmoj shpirtit tim ne nevojat e tanishme, neper Krishtin Zotin ton. AMEN


  vazhdon-->
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 6. #6
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Snn Antoni i Padovs - meshtar e msues i kishs!  Lidhur me prejardhjen e Shenjtit; nga Fernando ne Antonio:

  Nga femijeria e Sh.Antonit dihen pak gjera me siguri: emri i pagezimit, Fernando (qe dmth "zelltar i paqes"), dhe qyteti i lindjes, Lisbona. Historianet nuk pajtohen me datelindjen e tij, edhe pse te shumtet anojne pr 15 gushtin e 1195, njehsuar duke zbritur nga data e vdekjes, 13 qershor 1231 , vite marre nga Liber miraculorum, shkruar rreth gjysmes se qindvjearit te 14.

  Jeteshkrimi me i vjeter u perpilua nga nje frat (murg) i paemert ne vitin 1232 mbi bazen e njoftimeve te marra nga Peshkopi Soerio Viegas II, peshkpo i Lisbones nga viti 1210 deri 1232. Kjo vepr e njohur si Vita prima o Assidua na risjell shenimet e pakta qe kemi mbi vitet e para te shenjtit te ardhshem.

  Antoni lindi ne nje familje te fuqishme portugeze. E ma quhej Marie, dhe i ati Martin Afonso, kalores i mbretit dhe sipas disave, pasardhes i Gofredi i Buliones. Mendohet , por sht e paqarte , qe i ati ta kete drejtuar kah profesioni ushtarak. Ne vitin 1210 ne moshen 15 vjecare, vendos te hyje dhe te behet pjese e Urdherit Agostinian te Abacise se Shen Vincensit duke braktisur te mirat dhe pushtetin e shtepise atrore.

  Jetoi ne Kuvendin e Lisbones rreth 2 vjet. Pastaj, duke dashur nje arritje me te madhe sesa vizitat e vazhdueshme te shokeve dhe prinderve, ai kerkoi te shperngulet ne Koimbra , ne manastirin e Kryqit te Shenjte, gje qe edhe iu miratua. Ketu ai iu perkushtua sic deshironte, studimeve dhe jetes askete. U be prift dhe duke qene i njohes shume i mire i Shkrimeve te Shenjta dhe predikues i zoti, ate e priste nje karriere e shkelqyer ne brendesine e Urdherit.

  T lutemi s bashku me shna Ndoun;
  O i fuqishmi shen Anton, ti qe nga rinia je mesuar ta mundesh armikun e ferrit, m rri afer me hirin dhe shenjtrin tnde, t'm ruaje dhe mbroje Hyji shpirtin tim prej sulmeve te ferrit dhe tundimeve te tmerrshme!

  O i pasterti shen Anton zamboku i pafajsise qe s'ke shokun, shtoje kujdesin ndaj meje ne lutje para Atit ton qiellor dhe mos t'lejohet asnjehere qe shpirti im te damkoset me gerbule ndyese te papastertise, neper Krishtin Zotin ton. AMEN

  vazhdon-->
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 20-03-2010 m 20:11
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 7. #7
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Snn Antoni i Padovs - meshtar e msues i kishs!  Fillimet e veshtira:
  Mbreti Alfonsi I i Portugalise njihej si nje mbret i perkushtuar, qe interesohej pr shtjet e fese. Edhe pasardhesit e tij merreshin me vendime kishtare te niveleve te ndryshme. Alfonsi II (nipi i Alfonsit I qe hipi ne fron pas vdekjes se Alfonsit I dhe djalit te tij Sancio), emeroi si paranik (kryetar) te Kryqit te Shenjte nje njeri qe mund te mbeshteste vijen e re politike e qe shfaqte interesa te pakta pr jeten asketike e nje aftesi ende me te vogel ne mbaredrejtimin e manastireve: prishi ne nje kohe te shkurter pasurite e manastirit te kamur me nje stil jete shperberese. Veprimet e tij tronditen bashkesine dhe shkoi gjer ne komunikim nga Papa Onorio III. Mundi, megjithkete te harrohej fale largesise nga Roma dhe mbeshtetjes se mbretit. Pak nga pak bashkesia manastirore e Koimbras mberriti ne ndarjen e dy rrymave: nga njera ane perkrahesit e paranikut te pare dhe stilit te tij, nga ana tjeter ata qe deshironin ende te onin nje jete te matur, te thjeshte dhe te perkushtueshme ne adhurimin (soditjen) e Hyjit. Mes ketyre edhe Fernando,qe kishte kerkuar te shperngulej pikerisht pr kete arsye.


  T lutemi s bashku me sh Ndoun;

  O mjeku qiellor n Krishtin, shume i dashuri shen Ndou, me ndermjetesin tende - Krishti shum te semurve ua kthehej shendetin, m ndihmo n lutje para Zotit qe Ai ta sheroje shpirtin tim nga plaget e mekatit dhe ta pastroj prirjen e tij qe qon kah e keqja.

  O shen Antoni pajtori yn, lutu qe sikurse u shpetove n dallken e detit, ashtu Zoti t na tudheheqe shpirtin ton ne detin e dallgezuar te jetes dhe ta qoj deri te limani i shelbimit te amshuarn meper Krishtin Zotin ton. AMEN

  vazhdon-->
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 8. #8
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Snn Antoni i Padovs - meshtar e msues i kishs!  Takimi i par me franceskant:

  Ne vitin 1219 Francesku i Asizit pergatiti nje dergate misionare pr ne Marok, me qellim pr te kthyer muslimanet e Afrikes. Dergata e perbere nga tre prifter (Bernardo, Pietro e Ottone), dhe dy vellezer laike (Adiuto dhe Akursio), kaloi edhe nepr Koimbra. Thjeshtesia, varferia dhe perkushtimi ndaj Hyjit te ketyre njerzve lane pershtypje te thella tek Fernando. Pasi arriten ne Afrike te peste u vrane gati menjehere dhe kufomat e tyre u sollen ne Koimbra pak muaj me vone. Shn Antoni pohoi se deshmorimi i te pesteve themeloi pr te shtyrjen vendimtare ne hyrjen e urdherit franceskan. Duke dashur te shfaqte haptazi ndryshimin rrnjsore te jetes se tij, Fernando vendosi te nderroje emrin e pagezimit: nga Fernando ne Anton, pr nder te murgut te Shenjte te lindjes (oriental) te cilit i ishte prkushtuar manastiri franeskan i Olivares.

  Pasi la prapa kundershtimet e vellezerve Agostiniane, Antoni u bashkua me Franeskanet. Ketu me vone, i kerkoi leje eprorit te tij Fra Gjovani Parentit, te nisej si misionar. Ne vjeshten e 1220-s lundroi me "vllain" e tij Filipino di Kastilja pr ne Marok. Ne Afrike, u semur nga malaria dhe pas disa muajsh u bind nga Filipino te kthehej ne Koimbra. Pr shn Antonin ishte nje dhimbje e madhe te hiqte dore nga projekti misionar, dhe u torturua pr nje kohe te gjate nga mendimi qe, mos suksesi te kishte qene shenje hyjnore qe deshira pr tu nisur ne mision te kishte qene shtyre nga nje deshire e tij pr lavdi vetjake. Me kalimin e kohes ai e mori veten, dhe pjeku bindjen qe braktisja pr hir te Krishtit te ishte rruga kryesore pr Shenjterim, nje mendim qe do te tejduket nga e gjithe vepra e tij. Te dy freterit moren anijen kete here pr ne Spanje, por udhetimi perfundoi me nje anijethyerje nga nje shterngate ne Siili, afer Mesines. Pasi u shpetuan nga peshkataret, ata u uan ne nje kuvend te afert franceskan. Ketu shn Ndou mesoi se ne muajin maj, me rastin e Pashkeve, Franesku do te mblidhte te gjithe vllezrit pr Kreun e Prgjithshem (Capitolo Generale). Ftesa pr te marre pjese iu drejtua te gjithve, e ne pranveren e vitit 1221 shn Antoni dhe vllezrit e Mesins filluan te ringrinin ne kembe Italine.

  T lutemi s bashku me sh Ndoun;

  O i dashuri, te rinj e pleqe vijne te ti rreth aLterit, Ungjillit dhe Sakramentit t Krishtit, degjojav lutjet dhe ndihmoju para Zotit. Edhe une po te drejtohem ty; le te mos mungoje lutja dhe dashuria jote, neper krishtin Zotin tone, AMEN!

  vazhdon-->
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 20-03-2010 m 21:47
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 9. #9
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Snn Antoni i Padovs - meshtar e msues i kishs!
  Kto jan disa nga mrekullit e Shna Ndout, pr t cilat ai besohet se ka pasur fuqin e Zotit, ndrhyrjen dhe mirsin e tij, si edhe kujdesin dhe dashurin pr njeriun.

  1. Voglushja padovase
  Nj vajz e smur, shptoi nga epilepsia.

  2. Dhuntia e gjuhve
  Fra Ndou, kur ishte tek Papa Gregori i IX, i predikoi njerzve nga shum vende t bots n gjuhn e tyre.

  3. Bilokacioni n Montpellier
  Njkohsisht ishte i pranishm n katedrale dhe n kuvendin franeskan pr kndim.

  4. Rrzimi n balt
  Ndihmoi dik q t pastrohej nga balta, pa e prekur me asgj

  5. Dgjohet n largsi
  Nj njeri e dgjonte, kur ai fliste shum larg vendit t tij

  6. Ngjitja e kmbs s prer
  I ngjiti kmbn nj mkatari

  7. Kthimi i tiranit Ezzelino
  Nuk e la tiranin, q ta vriste, nga forca e Zotit

  8. Fra Ndou i shfaqet abatit Toma
  Iu shfaq abatit, kur kishte vdekur

  9. Lirimi nga tundimi
  Liroi nga tundimi nj franeskan

  10. Tundimi i nj rregulltari
  Liroi nj prift nga tundimet epshore

  11. Dukja e djallit t mallkuar
  Zhduku imazhin e djallit nga nj fush me grur

  12. Dymbedhjet hajdutt
  Qortoi hajdutt dhe i ftoi q t ktheheshin n rrug t drejt

  13. Mrekullia e gots dhe e vers
  Si e mbushi gotn me ver

  14. Ndalimi i stuhis
  N vendin q predikonte njher ndaloi stuhin

  15. Ngjallja e t vdekurit
  Shna Ndou ngjalli nj t ri t vdekur dhe e pyeti pr fajin.

  P.S.
  Mrekullia m e madhja per mua sht se; shn Ndoun e kam pajtor, shum i jam lutur, gjithmon i kam thirrur emrit t tij derisa e kam takuar Krishtin. Edhe sot e thirri n nderim dhe e kujtoj. Vertet sht pajtori im dhe shum e dua, pikrisht ky shenjt m ka afruar te Krishti kshtu qe un kam takuar JETEN, - Krishtin rruga, e verteta dhe jeta.

  Secili person qe e njeh dhe e nderon shenjtin shna Ndue, duhet t jet i vetdieshem se ai nga vetvetja asgj nuk ka br dhe do gj qe ka ndodh dhe do mrekulli, sht hir i Zotit. Zoti ka br mrekulli.

  Secili duhet ta kujtoj se shelbuesi i vetem i njerzimit sht Jezus Krishti. Nuk vjen shelbimi nga shenjtrit, as nuk adhurohen shenjtrit. T gjith shenjtrit jan krijesa t Zotit sikurse jemi edhe ne, por me hir t veqant dhe dashuri per Zotin dhe njeriun. Vetem Hyji; Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjt Adhurohet, ndersa shenjtrit nderohen dhe kujtohen, kujtohet vepra e tyre n Zotin.

  Shenjti Shna Ndue, lutu per ne. AMEN.

  toni77
  Ndryshuar pr her t fundit nga toni77_toni : 20-03-2010 m 21:31
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 10. #10
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534

  Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!

  13 t martet - Devocioni ndaj ktij shenjti t madh - nj shenjti
  universal; Shna Ndou apo Shn Antoni !


  Pasi q jemi n kt koh, 13 jav para festes s shna Ndout, qe na bashkon do t Marte n Meshn e Shenjt rreth Krishtit dhe Ungjillit t Shenjt, duke ia paraqitur Zotit kerkesat dhe nevojat tona shpirtrore shendersore dhe materiale, me qellim qe t njohim sa ma mir kt shenjt universal, dua t pershkruaj pak a shum mbi jeten dhe veprene e tij.

  Devocioni ndaj ktij shenjti t madh sht i shtrir jo vetm n Kishn katolike por edhe m gjer. Shn Antoni ka zgjuar interesim prpos tek katolikt edhe ndr ortodoks, budist e mysliman. Me plot t drejt quhet shenjt universal shenjti i bots. Ishte njeri i palodhshm n vreshtin e Zotit. Jeta e tij ishte shrbim ndaj vllaut njeri pa dallim, prandaj ishte i pranuar dhe i dashur nga t gjith.

  Shn Antoni i Padovs apo Shna Ndou i shqiptarve;
  para thirrjes quhej Fernando Bulho. Njihet ndr t krishtert shqiptar edhe si: "Shna Ndoi ose Shna Ndou" tek t krishteret katolik, dhe "Shn Andoni" ndr t krishtert ortodoks. U lind me 15 gusht 1195 n Lisbon, prandaj quhet edhe Antoni i Lisbons n disa vende, dhe vdiq me 13 qershor 1231 n Arqela t Padovs dhe njihet m shum si Shn Antoni i Padovs. Ka qen nj frat (vlla) franeskan, dhe sht shenjt i kishs katolike, i cili njihet pr nj prkushtim shum t fort. N Shqipri sht nj nga shenjtt m t dashur e m t njohur nga t krishtert.

  Ne fillim i perkiste urdherit agostinian ne Koimbra (1210), e me pas franceskan ne vitin 1220. Ai udhetoi shume duke jetuar me pare ne Portugali dhe pastaj ne Itali. Ne vitin 1221 ndeshi Shen Franceskun e Asizit, ne Porciunkola qe e ftoi ne manastirin e Montepaolos, prane Forlit, ku filloi veprimtarine e tij si predikues. Njekohesisht profesor teologjie dhe predikues luftoi herezine katare, veanerisht ne France, me fuqi te madhe e te suksesshme. U shperngul pastaj ne Bolonja e me pas ne Padova dhe sht shenjti mbrojts i ketij qyteti.

  Shen Antoni vdiq ne moshen 36 vjecare pas nje jete shenjtore. Pr numrin e shumte te mrekullive qe i njihen atij u kanonizua nje vit pas vdekjes, nga Papa Gregori IX. Ne vitin 1946, Papa Pio XII e ka renditur Sh.Antonin mes doktoreve te kishes katolike, dhe i ka dhene titullin doktor evangjelik, ne lidhje me shkrimet e tija dhe ne predikimet qe bazohen ne citimet e Ungjillit.

  Bazilika e madhe e Padoves i sht perkushtuar Shen Antonit. Datelindja e tij sht sjelle nga tradita. Festa e tij sht me 13 qershor dhe ne Padova festohet me kremtimin e nje procesioni.


  vazhdon-->
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 11. #11
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!  Rreth jets s tij:

  Shn Antoni ka lindur n Lisbon t Portugalis n vitin 1195. E pagzojn me emrin Fernando Martins. Deri sa i mbushi pesmbdhjet vjet ndoqi shkolln e katedrales. Dallohet si nxns i talentuar dhe deri sa msonte mbi t vrtetat e fes Fernando do t prfitoj edhe n lmi tjera si n gramatik, retorik, muzik dhe aritmetik. Si pesmbdhjet vjear hyn n kuvendin e shn Vinencit (murgj t rregullt t shn Augustinit) pak kilometra larg Lisabonit. Ishte kjo mundsia e vetme t thellohej n studime por edhe rast i mir pr ta zbuluar bukurin e jets religjoze sipas Rregulls augustiniane: “jeta n bashksi sipas shembullit t bashksis s par t krishter, ku murgjit duan t jen nj zemr dhe shpirt i vetm, e pastaj me kt shpirt dalin jasht kuvendit pr t ndrtuar Kishn e Krishtit”. Fernando kishte msues t shklqyeshm, dhe gjat studimeve t afrmit e tij shkonin shpesh pr ta vizituar. Kjo gj fillon ta pengoj sepse shqetsohej n studime, dhe mu pr kt, krkon t transferohet n kuvendin Santa Croce n Coimbra, 175 kilometra larg Lisabonit. Prndryshe, ky kuvend augustinian ishte i dalluar dhe shum i njohur si pr shenjtri ashtu pr shkenc. Ktu Fernando u dedikohet krejtsisht studimeve dhe lutjes. Mirpo, pr fat t keq kishte koh q kjo bashksi n kt kuvend ishte ndar n nj pjes e cila ishte besnike ndaj papve ndrsa pjesa tjetr mbshtetej prej mbretit t Portugalis.Pas prfundimit t studimeve shugurohet meshtar.

  N kto rrethana t dhimbshme Fernando do t njifet me fretnit e shn Franeskut t cilt banonin n kuvendin e shn Antonit t Ullinjve afr kuvendit t tij. Gjja e par q i bie n sy murgut augustinian (Fernandos) tek vllezrit franeskan sht veshja e tyre e thjesht por edhe mnyra e predikimit t fjals s Zotit. Edhe m tepr do ti bj prshtypje kur dgjon pr kthimin n Coimbra t pes trupave t pajet t franeskanve t martirizuar prej myslimanve n Maroko.

  Pas disa kshillimeve me eprort e vet Fernando e merr lejen dhe krkon t bhet franeskan. Kalimi te franeskant dhe veshja e zhgunit do t bhet n vern e vitit 1220.

  Tashm, frati i ri, kishte prqafuar karizmn e shn Franeskut. Kushtet e tyre: Varfria, pastrtia dhe ndgjesa por edhe jeta n bashksi ishin nj drit e re pr t q t qoj n vend edhe ndrrn ungjillore t shn Augustinit: “T jen vrtet nj shpirt i vetm”.

  N kt periudh dshira e shn Franeskut ishte t ungjillzoj tokat ku jetonin myslimant, e kshtu, edhe p. Antoni i ri prgatitet t niset pr Maroko. Niset n vjesht apo pranver t vitit t ardhshm, por aty nuk do t qndroj gjat sepse smurt rnd dhe e nisin pr n vendlindjen e tij.

  Anija e cila n pamundsi te lundroj drejt Portugalis prej stuhive t mdha do t has n brigjet e Sicilis. Shn Antoni niset drejt Asizit, vendit ku shn Franesku ishte duke br prgatitjet e mbajtjes s Kapitullit duke i bashkuar rreth vehtes fretnit, dhe ktu do t jet takimi i par i tyre. Ky do t jet rasti i mir q t takohen dy fytyrat e mdha t Rregullit Franeskan: Shn Antonit dhe themeluesit t franeskanve - shn Franceskut t Asizit.

  Jeta e shn Antonit kalonte n heshtje deri sa n nj rast iu lutn t mbaj nj fjalim para bashksis franeskane dhe dominikane t bashkuar n nj kuvend n Forl.

  Ktu zbulohet talenti i tij si orator. M pas jetn i’a kushton predikimit t fjals s Zotit, dhe n t njjtn koh emrohet profesor i teologjis. M von n nj letr t ciln shn Antoni e merr prej shn Franeskut shkruan: “At Antonit, ipeshkvit tim, At Franesku, prshndetje. Dshiroj q t’iu msosh teologjin shenjte fretnve...” Fra Antoni i msonte vllezrit teologjin q kishte msuar vet. Ishte ajo teologjia biblike e cila privilegjonte meditimin e Fjals s Zotit duke e pasuruar me komentet e etrve t Kishs.

  Sipas msimit t fra Antonit, jo vetm jeta e fratit, por edhe jeta e secilit t krishter duhej t kishte pr model ligjin trinitar t dashuris edhe at n dy drejtime: Ndaj Zotit dhe ndaj t afrmit. Ai ishte mbrojts i t varfrve dhe shrbestar i tyre sipas shembullit t Krishtit.

  Prndryshe, ishte i lart, kishte nje z t mrekullueshm, saq, predikimet e tij bnin q kishat t jen t vogla pr t gjith t interesuarit q vinin ta dgjojn. Edhe mkatart vinin tek ai, dhe n gjunj e dshmonin se ky njeri i madh e meriton shenjterin.

  N nj rast, Papa Gregori IX e drgon n Kapitullin gjeneral t vitit 1226 q t jep prgjigje n disa ndryshime t mundshme t Rregullit, dhe e quan “Arka e Beslidhjes” per shkak t njohjes s mir t Shkrimit Shenjt. Edhe m von e shofim si predikatar n Franc ku themelon nj kuvend n Brive-la-Gaillarde. Aty sht nj shpell pr t ciln thuhet se ka banuar shna Ndou. M pas vendoset n Padov.

  M 1231 ndihet paksa i lodhur dhe pr pak koh trhiqet n Camposampiero, n nj vend malor pr ushtrime shpirtrore pr tu kthyer prsri n Padov. Vdes n Padov m 13 qershor 1231 n moshn 36 vjeare.

  Papa Gregori i IX e shpall shenjt nj vit pas vdekjs s tij. N vitin 1263 shn Bonaventura pas nj verifikimi n trupin e tij t vdekur, e gjen gjuhn e shenjtit t paprishur. M 1946 Piu i XII e shpall msues i Kishs – Doctor evangelicus.
  Trupin e tij padovasit e mbajn si nj thesar t mueshm para t cilit vijn dhe prkulen njerz t t gjith popujve.

  Q nga shekulli i XV, e jo m par, paraqitet truporja e tij me Krishtin Fmi n dor. Sipas nj legjende, nj mysafir i tij, fshehurazi prmes dritares e kishte par shenjtin n at pozit (me Krishtin ne dor). Monumentet e para ikonografike e paraqesin me libr n dor ose me nj zambak, pr t shnuar se sa mir e njihte Shkrimin Shenjt. Shum her e prezantojn edhe me nj mushk, n kujtim t nj legjende tjetr sipas s cils, pr t’i bindur disa heretik mbi pranin reale t Krishtit n t Shenjtrueshmin Sakramend, edhe mushku mrekullisht prkulet para Hostjes Shenjte.

  Shn Antoni sht pajtor i t varfrve. N mbar botn mblidhen lmosh – e ashtuquajtura “Buka e shna Ndout”. Prndryshe askush nuk e ka shpjeguar ndrmjetsin e ktij shenjti per gjsendet e humbura. N Cronica XXIV Generalium, nr. 21 bhet nj referim se si nj seminarist ia merr librin e lutjeve shenjtit. Pas lutjes s ktij shenjti qe ti kthehet ky libr kthehet seminaristi duke ia sjellur librin aq t dashur.

  Edhe n popullin ton shn Antoni gzon nderim t madh. Mirpo, e rndsishme sht q t merret si shembull jeta e tij. T jemi t prkushtuar ndaj Fjals s Zotit e cila sht burim dhe ushqim shpirtror, e pastaj, t shtijm n veprim msimin e tij mbi ligjin trinitar q sht dashuria. Dashuria ndaj Zotit dhe t afrmit. Mbi t gjitha kujdesi pr t varfrit dhe prkrahja e t gjithve q jan n kujdes ndaj tyre.

  vazhdon--->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 12. #12
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!


  Nga prmbajtja historike:

  Vitet ne te cilat jetoi Shen Antoni lidhen me qendren e Mesjetes. E gjithe Evropa ishte shkundur nga ndryshime te thella si; lindja e shoqerise qytetare te Bashkive e te borgjezise, shtimi i prodhimit bujqesor dhe levizshmeria me e madhe pasuese e njerzve dhe rimarrja e tegtarise mes fshatit dhe qytetit. Zejtare dhe tregetare, notere, mjeke dhe bankiere shpejtonin te krijonin nje klase te re shoqerore: borgjezine, qe do ti shtohej kaloresve, klerit dhe fisnikeve.

  Ne kete tablo ndryshimesh te medha, Kisha perjetoi ndryshime te rendesishme:
  - lulezimi i Katedraleve, permendoreve tipike, e qytetit qe po rilindej: pas shek. XI, Katedralja u be (ashtu sic kishin qene manastiret shekuj me pare) kryeqendra e jetes fetare.

  - koha e Kryqezatave, e para ne vitin 1096 dhe e fundit ne vitin 1270;
  - koha e papeve Inoenti III dhe nipit te tij Gregori IX. Mbeshtetes te bindur te pushtetit papnor e riformues ne fushen shpirterore, paralajmeruan te dy nevojen e rinimit te institucioneve kishtare, te shtyre edhe nga nje levizje nxitese popullore qe qortonte vemendjen e tepert te Kishes pr gjerat tokesore. Nen keta dy pape u linden Urdheri lypesor, Urdheri franceskan dhe Urdheri domenikan.

  O shen Ndou i lavderuar, ti qe ke gjetur hir prej Zotit te ringjallesh te vdekurit, m ndihmo n lutje qe t ngritna shpirtnisht nga plogishta ne jeten e me plot zjarr dashurie dhe shejterie.

  O i urti shen Anton mesues i madhe i vertete i Kishes shejte dhe botes, m afro pran Krishtit dhe tm shendritet shpirti im me driten e te vertetave qiellore.

  O shenjti pajtori im, perhere i gatshem dhe i fuqishem nga Zoti per t'iu ndihmuar nderuesve te tu ne fatkeqesite e tyre, m ndihmo para Zotit qe tm ndihmoj shpirtit tim ne nevojat e tanishme, neper Krishtin Zotin ton. AMEN

  vazhdon--->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 13. #13
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!  Lidhur me prejardhjen e Shenjtit; nga Fernando ne Antonio:

  Nga femijeria e Sh.Antonit dihen pak gjera me siguri: emri i pagezimit, Fernando (qe dmth "zelltar i paqes"), dhe qyteti i lindjes, Lisbona. Historianet nuk pajtohen me datelindjen e tij, edhe pse te shumtet anojne pr 15 gushtin e 1195, njehsuar duke zbritur nga data e vdekjes, 13 qershor 1231 , vite marre nga Liber miraculorum, shkruar rreth gjysmes se qindvjearit te 14.

  Jeteshkrimi me i vjeter u perpilua nga nje frat (murg) i paemert ne vitin 1232 mbi bazen e njoftimeve te marra nga Peshkopi Soerio Viegas II, peshkpo i Lisbones nga viti 1210 deri 1232. Kjo vepr e njohur si Vita prima o Assidua na risjell shenimet e pakta qe kemi mbi vitet e para te shenjtit te ardhshem.

  Antoni lindi ne nje familje te fuqishme portugeze. E ma quhej Marie, dhe i ati Martin Afonso, kalores i mbretit dhe sipas disave, pasardhes i Gofredi i Buliones. Mendohet , por sht e paqarte , qe i ati ta kete drejtuar kah profesioni ushtarak. Ne vitin 1210 ne moshen 15 vjecare, vendos te hyje dhe te behet pjese e Urdherit Agostinian te Abacise se Shen Vincensit duke braktisur te mirat dhe pushtetin e shtepise atrore.

  Jetoi ne Kuvendin e Lisbones rreth 2 vjet. Pastaj, duke dashur nje arritje me te madhe sesa vizitat e vazhdueshme te shokeve dhe prinderve, ai kerkoi te shperngulet ne Koimbra , ne manastirin e Kryqit te Shenjte, gje qe edhe iu miratua. Ketu ai iu perkushtua sic deshironte, studimeve dhe jetes askete. U be prift dhe duke qene i njohes shume i mire i Shkrimeve te Shenjta dhe predikues i zoti, ate e priste nje karriere e shkelqyer ne brendesine e Urdherit.

  T lutemi s bashku me shna Ndoun;
  O i fuqishmi shen Anton, ti qe nga rinia je mesuar ta mundesh armikun e ferrit, m rri afer me hirin dhe shenjtrin tnde, t'm ruaje dhe mbroje Hyji shpirtin tim prej sulmeve te ferrit dhe tundimeve te tmerrshme!

  O i pasterti shen Anton zamboku i pafajsise qe s'ke shokun, shtoje kujdesin ndaj meje ne lutje para Atit ton qiellor dhe mos t'lejohet asnjehere qe shpirti im te damkoset me gerbule ndyese te papastertise, neper Krishtin Zotin ton. AMEN

  vazhdon--->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 14. #14
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!  Fillimet e veshtira:

  Mbreti Alfonsi I i Portugalise njihej si nje mbret i perkushtuar, qe interesohej pr shtjet e fese. Edhe pasardhesit e tij merreshin me vendime kishtare te niveleve te ndryshme. Alfonsi II (nipi i Alfonsit I qe hipi ne fron pas vdekjes se Alfonsit I dhe djalit te tij Sancio), emeroi si paranik (kryetar) te Kryqit te Shenjte nje njeri qe mund te mbeshteste vijen e re politike e qe shfaqte interesa te pakta pr jeten asketike e nje aftesi ende me te vogel ne mbaredrejtimin e manastireve: prishi ne nje kohe te shkurter pasurite e manastirit te kamur me nje stil jete shperberese. Veprimet e tij tronditen bashkesine dhe shkoi gjer ne komunikim nga Papa Onorio III. Mundi, megjithkete te harrohej fale largesise nga Roma dhe mbeshtetjes se mbretit. Pak nga pak bashkesia manastirore e Koimbras mberriti ne ndarjen e dy rrymave: nga njera ane perkrahesit e paranikut te pare dhe stilit te tij, nga ana tjeter ata qe deshironin ende te onin nje jete te matur, te thjeshte dhe te perkushtueshme ne adhurimin (soditjen) e Hyjit. Mes ketyre edhe Fernando,qe kishte kerkuar te shperngulej pikerisht pr kete arsye.

  T lutemi s bashku me sh Ndoun;

  O mjeku qiellor n Krishtin, shume i dashuri shen Ndou, me ndermjetesin tende - Krishti shum te semurve ua kthehej shendetin, m ndihmo n lutje para Zotit qe Ai ta sheroje shpirtin tim nga plaget e mekatit dhe ta pastroj prirjen e tij qe qon kah e keqja.

  O shen Antoni – pajtori yn, lutu qe sikurse u shpetove n dallken e detit, ashtu Zoti t na tudheheqe shpirtin ton ne detin e dallgezuar te jetes dhe ta qoj deri te limani i shelbimit te amshuarn meper Krishtin Zotin ton. AMEN

  vazhdon--->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 15. #15
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!  Takimi i par me franceskant:

  Ne vitin 1219 Francesku i Asizit pergatiti nje dergate misionare pr ne Marok, me qellim pr te kthyer muslimanet e Afrikes. Dergata e perbere nga tre prifter (Bernardo, Pietro e Ottone), dhe dy vellezer laike (Adiuto dhe Akursio), kaloi edhe nepr Koimbra. Thjeshtesia, varferia dhe perkushtimi ndaj Hyjit te ketyre njerzve lane pershtypje te thella tek Fernando. Pasi arriten ne Afrike te peste u vrane gati menjehere dhe kufomat e tyre u sollen ne Koimbra pak muaj me vone. Shn Antoni pohoi se deshmorimi i te pesteve themeloi pr te shtyrjen vendimtare ne hyrjen e urdherit franceskan. Duke dashur te shfaqte haptazi ndryshimin rrnjsore te jetes se tij, Fernando vendosi te nderroje emrin e pagezimit: nga Fernando ne Anton, pr nder te murgut te Shenjte te lindjes (oriental) te cilit i ishte prkushtuar manastiri franeskan i Olivares.

  Pasi la prapa kundershtimet e vellezerve Agostiniane, Antoni u bashkua me Franeskanet. Ketu me vone, i kerkoi leje eprorit te tij Fra Gjovani Parentit, te nisej si misionar. Ne vjeshten e 1220-s lundroi me "vllain" e tij Filipino di Kastilja pr ne Marok. Ne Afrike, u semur nga malaria dhe pas disa muajsh u bind nga Filipino te kthehej ne Koimbra. Pr shn Antonin ishte nje dhimbje e madhe te hiqte dore nga projekti misionar, dhe u torturua pr nje kohe te gjate nga mendimi qe, mos suksesi te kishte qene shenje hyjnore qe deshira pr tu nisur ne mision te kishte qene shtyre nga nje deshire e tij pr lavdi vetjake. Me kalimin e kohes ai e mori veten, dhe pjeku bindjen qe braktisja pr hir te Krishtit te ishte rruga kryesore pr Shenjterim, nje mendim qe do te tejduket nga e gjithe vepra e tij. Te dy freterit moren anijen kete here pr ne Spanje, por udhetimi perfundoi me nje anijethyerje nga nje shterngate ne Siili, afer Mesines. Pasi u shpetuan nga peshkataret, ata u uan ne nje kuvend te afert franceskan. Ketu shn Ndou mesoi se ne muajin maj, me rastin e Pashkeve, Franesku do te mblidhte te gjithe vllezrit pr Kreun e Prgjithshem (Capitolo Generale). Ftesa pr te marre pjese iu drejtua te gjithve, e ne pranveren e vitit 1221 shn Antoni dhe vllezrit e Mesins filluan te ringrinin ne kembe Italine.

  T lutemi s bashku me sh Ndoun;

  O i dashuri, te rinj e pleqe vijne te ti rreth aLterit, Ungjillit dhe Sakramentit t Krishtit, degjojav lutjet dhe ndihmoju para Zotit. Edhe une po te drejtohem ty; le te mos mungoje lutja dhe dashuria jote, neper krishtin Zotin tone, AMEN!

  vazhdon--->
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 16. #16
  "N fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Antarsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  4,534
  Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!


  Kto jan disa nga mrekullit e Shna Ndout, pr t cilat ai besohet se ka pasur fuqin e Zotit, ndrhyrjen dhe mirsin e tij, si edhe kujdesin dhe dashurin pr njeriun.

  1. Voglushja padovase
  Nj vajz e smur, shptoi nga epilepsia.

  2. Dhuntia e gjuhve
  Fra Ndou, kur ishte tek Papa Gregori i IX, i predikoi njerzve nga shum vende t bots n gjuhn e tyre.

  3. Bilokacioni n Montpellier
  Njkohsisht ishte i pranishm n katedrale dhe n kuvendin franeskan pr kndim.

  4. Rrzimi n balt
  Ndihmoi dik q t pastrohej nga balta, pa e prekur me asgj

  5. Dgjohet n largsi
  Nj njeri e dgjonte, kur ai fliste shum larg vendit t tij

  6. Ngjitja e kmbs s prer
  I ngjiti kmbn nj mkatari

  7. Kthimi i tiranit Ezzelino
  Nuk e la tiranin, q ta vriste, nga forca e Zotit

  8. Fra Ndou i shfaqet abatit Toma
  Iu shfaq abatit, kur kishte vdekur

  9. Lirimi nga tundimi
  Liroi nga tundimi nj franeskan

  10. Tundimi i nj rregulltari
  Liroi nj prift nga tundimet epshore

  11. Dukja e djallit t mallkuar
  Zhduku imazhin e djallit nga nj fush me grur

  12. Dymbedhjet hajdutt
  Qortoi hajdutt dhe i ftoi q t ktheheshin n rrug t drejt

  13. Mrekullia e gots dhe e vers
  Si e mbushi gotn me ver

  14. Ndalimi i stuhis
  N vendin q predikonte njher ndaloi stuhin

  15. Ngjallja e t vdekurit
  Shna Ndou ngjalli nj t ri t vdekur dhe e pyeti pr fajin. . . . . . . . P.S.
  Mrekullia m e madhja per mua sht se; shn Ndoun e kam pajtor, shum i jam lutur, gjithmon i kam thirrur emrit t tij derisa e kam takuar Krishtin. Edhe sot e thirri n nderim dhe e kujtoj. Vertet sht pajtori im dhe shum e dua, pikrisht ky shenjt m ka afruar te Krishti kshtu qe un kam takuar JETEN, - Krishtin rruga, e verteta dhe jeta.

  Secili person qe e njeh dhe e nderon shenjtin shna Ndue, duhet t jet i vetdieshem se ai nga vetvetja asgj nuk ka br dhe do gj qe ka ndodh dhe do mrekulli, sht hir i Zotit. Zoti ka br mrekulli.

  Secili duhet ta kujtoj se shelbuesi i vetem i njerzimit sht Jezus Krishti. Nuk vjen shelbimi nga shenjtrit, as nuk adhurohen shenjtrit. T gjith shenjtrit jan krijesa t Zotit sikurse jemi edhe ne, por me hir t veqant dhe dashuri per Zotin dhe njeriun. Vetem Hyji; Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjt Adhurohet, ndersa shenjtrit nderohen dhe kujtohen, kujtohet vepra e tyre n Zotin.

  Shenjti Shna Ndue, lutu per ne. AMEN.
  Gjej kohen t lexosh, sht themel i t diturit.

 17. #17
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,158

  Pr: Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!

  Emri: Untitled1.png

Shikime: 30

Madhsia: 414.7 KB

  Afreskoja m reale dhe m e vjetra q njihet prej shenjtit, e realizuar prej artistit fjorentin Giotto (1266-1337)

  Emri: Untitled2.png

Shikime: 33

Madhsia: 219.8 KB

  Shna Ndou duke krcnuar armiqt me zjarr prej Qiellit. Prej piktorit Benozzo Gozzoli (1421 – 1497)

  Emri: Untitled3.png

Shikime: 30

Madhsia: 326.9 KB

  Mrekullia e mushks

  Emri: Untitled4.png

Shikime: 26

Madhsia: 156.6 KB

  Gjuha e pakorruptuar e shna Ndout

  Mrekullia e mushks

  Nj her, gjat predikimeve t tija, shna Ndou ndeshi n nj heretik kryefort, q refuzonte me besu n Prezencen reale t Shelbuesit n Hosten shenjte, me gjith argumentat e shna Ndout. S fundmi, heretiku i propozon shenjtit nj sfid, pr me vendos n kurth: " Kam nj mushk, - i thot shna Ndout -; kam me e lan tri dit pa hangr, dhe mbas tri ditsh kam me sjell ktu mes turms, n sheshin publik, dhe kam me i dhan trshan me hangr. Ju ejani me Hosten e shuguruar. N qoft se mushka do t refuzoj trshann dhe do t gjunjzohet para Hostes, q ju thoni se duhet adhuruar prej tana krijesave, ather do t deklarohem katolik." Shna Ndou, pranon dhe me besimin e pathyeshm n Hyjin, trhiqet n Kuvend dhe prgaditet gjat tri ditve me lutje e njines. Kur erdhi dita e shumpritur, heretiku sjell mushkn n sheshin publik dhe ndjeksit e tij, q e rrethojshin, fillojn me u tall e me qesh, duke imagjinuar disfaten e shenjtit. Shna Ndou mbasi celebron Meshen shenjte, merr me veti Zotin-Eukaristi dhe mbrrin n sheshin publik, i ndjekun prej nj turme t madhe besimtarsh, q kndojn himne gzimi dhe lusin Zotin e gjithpushtetshm ta dshmoj nprmjet mrekullis t vrteten e besimit katolik.

  T tan heshtin...Shna Ndou, n mesin e sheshit, shef mushken dhe thrret me nj z t fuqishm:

  N emr t Krijuesit q mbaj n duert e mija n kt moment, krejt i padenj q jam, dhe n saje t Gjithpushtetshmnis hyjnore, t urdhroj, o qenie pa arsye, me ardh ktu menjher me u prkul para Tij, n mnyr q djallzia e herezis t demaskohet dhe t gjith t jen t detyruar me pranu se tan krijimi i nnshtrohet Qngjit q sakrifikohet mbi altaret tona.

  N t njjten koh lihet e lir mushka dhe i ofrohet trshan me hangr. Por, mushka prbuz trshann dhe shkon e gjunjzohet para Hostes shenjte, n gjest adhurimi.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2021, 12:13
 2. Shn Antoni i Padovs (shn Ndou) - meshtar e msues i kishs!
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-03-2012, 13:58
 3. Shna Ndou apo Shn Antoni!
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 21:19
 4. Kush ishin Shn Gjergji Shn Marku dhe Shn Mitri
  Nga dardani8 n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 04-05-2007, 08:51
 5. 13 Qershor: Shen Ndou i Padoves
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-06-2006, 14:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •