Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,445
  Postimet n Bllog
  4

  KLSH zbulon 100 milion euro abuzime n 2012

  Raporti nntmujor i KLSH v n dukje se dmi u shkaktua nga shpenzimet dhe mosrealizimi i t ardhurave

  Fatura e Nanos, 37 milion $ abuzime

  Buxheti i shtetit ka humbur 332 milion lek nga mosmbledhja e taksave dhe 226 milion lek nga doganat

  F.Papadhimitri

  TIRAN-Gjat muajve t par t ktij viti institucionet shtetrore kan kryer shkelje t ndryshme duke shkaktuar n total nj dm ekonomik mbi 3.7 miliard lek. Raporti nntmujor i Kontrollit t Lart t Shtetit v n dukje shumn prej mbi 3.7 miliard leksh q sht shkaktuar vetm nga shkeljet e institucioneve shtetrore. Punonjsit e KLSH-s n raportin e tyre kan cilsuar se dmi disamiliardsh sht shkaktuar nga shpenzimet pa kriter dhe mosrealizimi i t ardhurave, shkaqe q kan cnuar n shum sektor t ekonomis.
  Shkeljet dhe kontrollet
  Shkeljet e rnda financiare jan kryer n mbledhjen e tatim-taksave, n dogana, n dhnien e gabuar t pagave, n dhnien pa kriter t shprblimeve, pr dieta e udhtime, si dhe n prokurimet publike, -thuhet n raportin nntmujor 2004. Kontrolli i Lart i Shtetit gjat 9 muajve t par t ktij vitit, nga 116 kontrolle t planifikuar, ka ushtruar 172, nga t cilat 133 kontrolle i ka prfunduar. Sipas t dhnave m t fundit, kontrollet e prfunduar jan ushtruar n 27 ministri dhe institucione qendrore, n 43 institucione t qeverisjes vendore, n 13 drejtori dhe deg t tatimtaksave e t doganave, n 20 institucione financiare dhe n 30 institucione n shrbim t reforms ekonomike, si n Agjencin Kombtare t Privatizimit, Komitetin Kombtar t Kthimit t Pronave dhe organizma t tjer. Nga kontrollet e ushtruar jan zbuluar shkelje e parregullsi financiare pr t ardhurat n buxhetin e shtetit dhe pr shpenzimet me fondet buxhetore me dm efektiv t prgjithshm n shumn totale prej 3 miliard e 771 milion e 157 mij lek, -citohet n raport. Prve ksaj nga kontrollet del se, buxheti i shtetit t ket humbur rreth 332 milion lek nga mosmbledhja e tatim-taksave, nj dm prej 226 milion leksh sht shkaktuar nga doganat, mbi 52 milion lek dme i jan shkaktuar shteti nga shitja dhe dhnia me qira e pasurive shtetrore, rreth 5.4 milion lek nga pagat e gabuara, 369 milion lek nga shprblimet e pamerituara, mbi 4.5 milion lek nga shrbimet dhe dietat, si dhe 140 milion lek nga shkelja e ligjit n tendera. Nga ana e KLSH-s, pr shkeljet e disiplins financiare nga mosshtimi i t ardhurave n buxhet dhe nga shpenzimet me fondet buxhetore pr 9 muajt e par t ktij viti, n shumn 3.7 miliard lek sht rekomanduar pr zhdmtim shuma prej 3.5 miliard lek ose 94.5 pr qind e totalit t shkeljeve. Shifra e publikuar n raportin nntmujor t ktij viti sht e habitshme, pasi pothuajse n t gjitha raportet e ktij institucioni jan vn re shkelje t rnda n shuma t mdha nga institucionet shtetrore. Kshtu n raportin e KLSH-s pr vitin 2003 u konstatuan me miliarda lek shkelje.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Hapet dosja e rrugve t zhdukura.

  KLSH prgatitet t ngrej akuza penale pr ish-drejtuesit e transporteve. N list dhe Spartak Poi

  Hapet dosja e rrugve t zhdukura

  Raporti: S'gjenden investimet. Supermakina pr ministrin

  Armando Meta


  Ish-ministri i Transporteve dhe Telekomunikacionit, Spartak Poi, rrezikon seriozisht q t shkoj pr ndjekje penale. Pas afro tre muajsh kontrolli t ushtruar nga Kontrolli i Lart i Shtetit n ministrin e Transportit, sht hartuar nj raport ku nxiret konkluzuoni se ka patur vjedhje, abuzime dhe shprdorime me fondet n prmasa mjaft t mdha. Pr rrjedhoj, sipas raportit t KLSH, do t jen afro 15 drejtues t lart t ksaj ministrie, t cilt do t drgohen pr ndjekje penale. Burime mjaft t besueshme n KLSH bjn t ditur posarisht pr "Gazetn" se "dosja me shkeljet n ministrin e Transporteve", tashm sht e kompletuar dhe ajo do t'i drgohet Prokuroris pr t ndjekur penalisht kupoln drejtuese t ksaj ministrie. Msohet se personat t cilt do t drgohen pr ndjekje penale mbulojn poste t rndsishme n kt dikaster.

  MAKINAT E -ISH-MINISTRIT POI

  Sipas relacionit t prgatitur nga KLSH, nga kontrolli i shpenzimeve t aparatit t ministris s Transportve, konstatohen abuzime mjaft t rnda t ish- ministrit Poi. Nga kontrolli rezulton fakti se shpenzimet e kryera pr 2 mjetet q ka pasur n dispozicion t ish-ministri Poi, shpenzimet zn rreth 40 prqind t totalit t shpenzimeve t ksaj ministrie!!. KLSH nprmjet dokumentacionit me shkeljet dhe abuzimet e rnda t nxjerra pas kontrollit t ushtruar q do t'i paraqes Prokuroris s Prgjithshme, do ta lej n dor t ktij institucioni pr t vlersuar nse ish-ministri Poi do t ndiqet penalisht pr kto blerje. Fakti se Poi ka qen deputetet dhe nj figur politike, e bn pak m t ndrlikuar proesin e vlersimit nga ana e KLSH, nse ai do t duhet t kaloj pr ndjekje penale apo jo. Provat q do t ofroj KLSH pr shkeljet e rnda t vrejtura n ministrin e Transportve dhe t Telekomunikacioneve, sht ln q t mohen nga Prokuroria, e cila m pas do t duhet t vendos nse ish- ministri socialist do t duhet t ndiqet penalisht.

  GJONAJ E CAKA T KALLZUAR PENALISHT

  Sipas relacionit t KLSH q do t'i drgohet Prokuroris, dhe q pritet t bhet nesr publik nga ana e drejtuesve t ktij institucioni, n listn e emrave q duhet t ndiqen penalisht sht edhe emri i Drejtoreshs s Prgjithshme t Rrugve, Majlinda Gjonaj, ish-Drejtorit t Prgjithshm t Rrugve, Engjll Caka, si dhe mjaft emra VIP t ksaj ministrie. Provat e mbledhura nga KLSH, t cilat kan dal nga kontrolli, nuk u ka ln asnj mdyshje ekspertve t ktij institucioni pr t br kallzim penal ndaj tyre.

  KONTROLLI I KLSH

  Kontrolli i ushtruar n kt ministri nga ana e KLSH ka qen tepr i imt, duke filluar q nga procedurat q jan ndjekur pr tenderat dhe prokurimet, deri n kontrollin e zbatimit t tyre n terren, nprmjet inspektimit t punimeve t kryera npr rrugt e financuara. Kjo metod e zbatuar nga KLSH prbn nj risi pr kt institucion, pasi provon se praktikat e s kaluars, ku kontrollet e ktij institucioni kan qen prgjithsisht t siprfaqshme dhe mjaft t vakta prsa i prket prfundimeve t arritura, duket se jan nj kujtim i keq i s shkuars. Ajo q ka dal n prfundim t kontrollit, sipas raportit t KLSH, i cili pritet t bhet publik nesr, kan qen miliona dollar t cilat jan zhdukur, vjedhur, abuzuar, duke i shkaktuar dme t mdha arks s shtetit.

  SHMANGIA E KONKURENCS, 3.2 MILIRAD LEK

  Relacioni i hartuar nga KLSH pr kontrollin e ushtruar n ministrin e Transporteve, evidenton qartazi favorizimin e procedurave t prokurimit "krkes pr kuotim", duke shmangur procedurat e "Tenderit t Hapur". Procedurat e prokurimeve "krkes pr kuotim" kapin shifra shum t larta me nj vler prej 3.2 miliard leksh (afro 30 milion USD). N relacion nnvizohet se "pr shtat vendime t Kshillit t Ministrave q prcaktohet procedura e prokurimit "krkes pr kuotim", me nj vler t prllogaritur t kontratave me nj shum prej 3.2 miliard lek, rezultoj se n relacionet e paraqitura nga kjo ministri, bashklidhur projektvendimit, nuk sht e argumentuar emergjenca e ktyre punimeve, duke shmangur konkurencn nprmjet prokurimit me procedur "tender i hapur".

  "INVESTIME" N RRUG FSHATRASH

  Sipas raportit t KLSH, nga ministria e Transportit dhe e Telekomunikacionit "jan alokuar n kundrshtim me ligjet vjetore t zbatimit t Buxhetit t Shtetit dhe t vendimeve mbi kategorizimin e rrjetit t rrugve n Republikn e Shqipris, prkatsisht pr vitin 2004, vlera prej 204 milion lek dhe pr vitin 2005 vlera 579 milion lek". Por pr kto fonde, sipas raportit, kjo ministri ka ndryshuar destinacionin e prdorimit t tyre, depozituar n ligjet e msiprme, nga "fondi pr investime n rrjetin e rrugve nacionale", n "investime t kryera n rrjetin rrugor dhe rural".

  ZHDUKEN PARAT

  Gjykuar mbi kt fakt arrihet n prfundimin se kemi t bjm jo vetm me shkelje t ligjit, por edhe me nj rast tepr flagrant, pasi nprmjet ndryshimit t destinacionit, i sht hapur rruga abuzimeve dhe prvetsimeve me fondet. Duke qen se bhet fjal pr rrug rurale n t katr ant e vendit dhe n cepat m t thell t Shqipris, kontrolli n kt drejtim sht mjaft i dobt, si pr cilsin e punimeve ashtu edhe pr metrat real rrugor t prmirsuar. Esht e qart se kontrolli n rrugt nacionale sht m i madh. Prpos ksaj, sht konstatuar se jan marr parat pr t prmirsuar dhe shtruar rrug rurale, punime t cilat nuk jan kryer fare.

  RRUGA E (PA)SHTRUAR N ZALL-HERR

  Investimet kan qen fantazn dhe parat thjesht kan prfunduar npr xhepa pa br asnj lek pun. Shembulli m flagrant i shprdorimit dhe i abuzimit, thuhet n relacionin e KLSH, "sht investimi i kryer n rrugn Zall- Herr me shumn prej 153 milion leksh". Ky investim vlersohet se sht shpenzim i shkuar dm, pasi nuk jan zbatuar kushtet dhe parametrat teknik pr investimin e kryer n rrugn n Zall-Herr.

  30 MILION USD N RREZIK

  Raporti i KLSH konstaton se ministra e Transporteve ka kryer shpenzime pa efektivitet t miliona dollarve. Prsa i prket investimit realizuar mbi bazn e marrveshjes s kredis pr zhvillimin midis qeveris s Shqipris dhe Shoqats Ndrkombtare pr Zhvillim n shumn prej 30 milion dollar, KLSH konstaton se pr punimet e kryera deri n fund t vitit 2004, jan kryer shpenzime pa efektivitet n akset rrugore kombtare dhe rurale me vler prej 119 milion lek. "Nse pjesa e pafinancuar e ktij projekti do t menaxhohej n t njjtn mnyr, ather prpara fillimit t shlyerjes s kredis n vitin 2012, nuk do t egzistojn gjurmt e ktij investimi", nnvizohet n raportin e KLSH.

  Gazeta Shqiptare.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #3

  KLSH: Abuzimet me buxhetin, mbi 1.5 miliard lek

  Raporti i KLSH-s pr buxhetin e vitit 2004 mbrrin n Kuvend. Poi, fonde jasht destinacionit

  KLSH: Nano, 950 milion lek tejkalim pr makina dhe celular


  N.Perndoj

  TIRAN- Plot 950 milion lek t reja jan shpenzimet operative dhe t mirmbajtjes, q ka tejkaluar qeveria Nano nga buxheti i shtetit pr vitin 2004. Raporti i Kontrollit t Lart t Shtetit, krkon q prfundimisht ti jepet nj zgjidhje e plot dhe prfundimtare problemit t pagave dhe shprblimeve. Madje prforcojm rekomandimin pr rregullimin e ktyre shpenzimeve me nj akt t veant ligjor, e konkretisht pr: Prcaktimin e normave apo limitive mujore t harxhimit t karburantit, prcaktimin e numrit t mjeteve pr secilin dikaster e institucion dhe prkatsia e prdorimit, prcaktimin e nivelit t punonjsve drejtues, prcaktimin pr drejtuesit e t gjitha niveleve t do institucioni t automjeteve n dispozicion t tyre dhe harxhimit t karburantit si dhe prcaktimin e kufijve t implulseve telefonike q lejohen n prdorimin e telefonis fikse nga punonjsit e administrats publike,- thuhet ne raportin e KLSH-s. Rregullime ligjore, sipas KLSH-s, duhen br edhe n administrimin e shpenzimeve pr energjin elektrike, letr shtypshkrimi, riparime automjetesh.
  Shpenzimet kapitale
  Realizimi i shpenzimeve kapitale, mbetet pr KLSH-n nj problem madhor, ku duhet prqndruar m tepr vmendja, sidomos pr investimet me financime t huaja, t cilat rezultojn n nivel tepr t ulet realizimi. Mosrealizimi i investimeve publike ne nivelet e programuara, ve problematikes specifike t do insitucioni n proesin e realizimit t tyre, sipas KLSH-s, tregon pr nj planifikim jo t studiuar t fondeve, si dhe nivel t ulet t kapaciteteve menaxhuese n financimin e investimeve t brndshme dhe n absorvimin e fondeve me financim t huaj. Sipas KLSH, alokimi i fondeve t bhet n funksion t realizimit t objektivave politikave sektoriale dhe jo me dshira dhe preferenca. Kshtu KLSH ka prmendur Ministrin e Transportit dhe Telekomunikacionit, ku pr vitin 2004 jan alokuar fonde jasht destinacionit t prcaktuar n buxhetin e shtetit, n kundrshtim me ligjin e buxhetit t vitit 2004, n shumn 204.5 milion lek, ndrkoh q pr ndrtimin e Rrugs Durrs-Kuks-Morin, nj nga prioritet e Ministris s Transportit nga 4.6 miliard lek t realizuar nga taksa pr kt rrug, pr vitet 2002-2004 jan financiar vetm 276.7 milion lek. N Ministrin e Arsimit dhe t Shkencs, pr nj numr t konsiderueshem t objekteve t buxhetuara, mungonin projektet dhe preventivat, pr llogaritjet paraprake t fondeve n nivel objekti. Ndrsa n Ministrin e Bujqsi dhe Ushqimit jan konstatuar detajime dhe akordime t fondeve t buxhetit n nivel objekti, pa u paraqitur krkesat dhe projektet pr prevendivat pr m keq nuk jan pasqyruar, sipas raportit, t dhnat pr vlern e plot t do projekti.

  08/10/2005

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,445
  Postimet n Bllog
  4

  KLSH: Abuzimet me buxhetin, mbi 1.5 miliard lek

  Kontrolli i Lart i Shtetit denoncon shkelje ligjore n Tiran pr vitin 2002-2004

  KLSH: Abuzimet Tatimet

  Dmi 1.2 miliard lek. Kallzim penal pr 6 vet


  Brikena Demiras

  Kontrolli i Lart i Shtetit do t oj pr ndjekje penale 6 punonjs t degs s Tatimores n kryeqytet.

  Pas kontrolleve t bra n kt deg tatimore, sipas burimeve nga KLSH, jan vn re shkelje flagrante t ligjit dhe moszbatim i tij. Nj prej drejtuesve q pritet t ohet pr ndjekje penale, sipas burimeve t KLSH-s, sht ish-drejtori i Policis Tatimore t Tirans, Artur Dukollari, dhe s bashku me t edhe 5 drejtues t tjer. Pr kta t 6-t, sht br gati dokumentacioni q do t prfundoj n Prokurori pr pothuajse t njjtat akuza, si sht ai i shprdorimit me fondet e buxhetit t shtetit.

  SHKELJET
  Shkeljet kan t bjn me moszbatim t ligjit mbi vlern e shtuar, llogaritje t gabuara dhe falsifikim pronsish. Mosndrhyrje n koh dhe mosushtrim t ligjit ndaj subjekteve t palicencuara, jan akuzat e tjera q u drejtohen personave q do t ohen pr ndjekje penale. Sipas kontrollit t ushtruar gjat periudhs 2002 deri m 2004 sht vn re nj dm prej 1,2 miliard lek. Kontrolli i Lart i Shtetit ka zbuluar gjat kontrollit t ushtruar n degn e Tatim-Taksave, n Tiran, pr periudhn 2002-2004, shkelje n zbatimin e legjislacionit fiskal, tha zdhnsi i shtypit t KLSH-s, Edvin Morava. Sipas tij, gjat kontrollit t ushtruar u konstatua se n veprimtarin e ksaj dege e t strukturave t saj ka pasur shkelje t legjislacionit fiskal, me nj dm ekonomik n buxhetin e shtetit me vler 1.2 miliard lek, vler pr t ciln KLSH ka krkuar zhdmtimin e saj. Sipas burimeve t msiprme, pr shkeljet e konstatuara, KLSH ka krkuar marrjen e masave disiplinore pr 97 punonjs.

  DEMI EKONOMIK
  Rreth 690 milion lek sht dmi i shkaktuar nga moszbatimi i ligjit mbi Tatimin mbi t Ardhurat, 137 milion lek sht dmi i shkaktuar nga moszbatimi i ligjit mbi TVSH dhe 66 milion lek sht dmi i shkaktuar nga moszbatimi i ligjit mbi Tatimin mbi t Ardhurat. Shuma t konsiderueshme i jan hequr buxhetit t shtetit edhe nga ndrhyrjet n sistemin informatik t degs, apo edhe nga faljet e detyrimeve tatimore, shum e cila arrin n 44 milion lek. Gjithashtu, 239 milion lek sht vlersuar dmi nga moskontrolli dhe rivlersimi i xhiros s realizuar, si dhe 264 milion lek kan rezultuar n dm t moszbatimit nga strukturat e Policis Tatimore t ligjit Pr procedurat tatimore.  DEMI EKONOMIK

  * 1.2 miliard lek vlera e dmit ekonomik n buxhetin e shtetit
  * 690 milion lek dmi i shkaktuar nga moszbatimi i ligjit mbi tatimin mbi t ardhurat
  * 137 milion lek dmi i shkaktuar nga moszbatimi i ligjit mbi TVSH
  * 66 milion lek dmi i shkaktuar nga moszbatimi i ligjit mbi tatimin mbi t ardhurat
  * 21 milion lek dmi nga ndrhyrjet n sistemin informatik t degs
  * 44 milion lek dmi nga faljet e detyrimeve tatimore
  * 239 milion lek dmi nga moskontrolli dhe rivlersimi i xhiros s realizuar
  * 264 milion lek dmi pr moszbatim nga strukturat e Policis Tatimore t ligjit Pr procedurat tatimore

  KALLEZIM PENAL

  6 punonjs
  KLSH do t dorzoj n Prokurori raportin prfundimtar
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-09-2010 m 23:14

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565

  KLSH: Raport mbi humbjet dhe vjedhjet n administratn publike

  Zbulohet "Gropa e zez", qeveria, miliarda lek t zhdukura  Wednesday, 06 February 2008-gazeta sot

  Shrbimi i tatim-taksave edhe pse nga kreu i qeveris dhe nga kreu i finance shqiptare nderohet pr arritje t mdha, n fakt rezulton me humbje, madje n vlera tepr t mdah, t cilat nuk jan vjel, sespe ndoshta jan vjedhur nga punonjsit e kontrollit t tatim-taksave dhe prej shefave t tyre, pr t cilt deklarohet se kan lejuar veprimtari tregtare dhe shrbimesh publike klandestine, duke mos i prfshir n detyrimet ligjore fiskale. Bilanci financiar i vjeljes s detyrimeve, ose m sakt i sigurimit t t ardhurave tatimore, t cilat nuk jan futur n buxhetin e shtetit kan qn objekt i Kontrollit t Lart t shtetit (KLSH).Gjendja sht shqetsues, por nuk sht e shetsuar ministria e Financave edhe pse kt bilanc negativ, me humbje t planifikuara prej korrupsionit dhe aferave n sektorin e shrbimit t tatim-taksave e ka mbi tavolin, t evidentuar nga KLSH, i cili, nga 146 kontrolle t planifikuar, ka ushtruar 198, ku 48 prej t cilve kan nisur si proces qysh n 3 mujorin e IV t vitit 2006. Nga kontrollet e ushtruara gjat ksaj periudhe, jan zbuluar shkelje dhe parregullsi financiare, pr t ardhurat n buxhetin e shtetit dhe pr shpenzimet me fondet buxhetore, me dm efektiv t prgjithshm t konstatuar n shumn totale prej 6. 059. 325. 000 lek. Kjo humbje e madhe, i prket veprimtaris ekonomiko- financiare t periudhs 2004-2006 dhe 9-mujorit t vitit 2007, sipas prcaktimit n programet e kontrollit, pr do subjekt t kontrolluar. Ja pasqyra e ktij dmi financiar, sipa degve t tatim taksave, q e kan shkaktuar:

  Gramsh 30 596 000 lek,
  Shkodr 644 627 000 lek,
  Devoll 101 104 000 lek,
  Gjirokastr 366 926 000 lek,
  Tepelen 30 580 000 lek,
  Lushnj 317 738 000 lek,
  Delvin 109 684 000 lek,
  Skrapar 51 643 000 lek,
  Kuov 31 998 000 lek,
  Durrs 262 880 000 lek
  Kruj 635 880 000 lek
  Mallakastr 42 487 000 lek
  Tiran 618 090 000 lek

  KLSH konstaton kto abuzime financiare pr detyrime tatimore, pr tatim-fitimin, pr TVSH, pr gjoba dhe penalitete t pallogaritura, ose t llogaritura m pak, konstatohet se humbjet jan prezente

  N Bankn e Shqipris Tiran, Ministrin e Shndetsis, Shrbimin Spitalor Kor, Shrbimin Spitalor Lezh, ndrmarrjen Nr. 2 t puntorve, Tiran, n njsin e Menaxhimit t Projektit Rimkmbja e Sistemit Shndetsor Tiran, n projektin e Ndrtimit t Spitalit n Shkodr e Durrs, n Kshillin e Qarkut Tiran, n Bashkin e Lait dhe n spitalin Shefqet Ndroqi n Tiran. Sipas renditjes s institucioneve shrbimeve publike, kontrolli konstatoi se jan kto humbje: 1 482 000 lek, 4 206 000 lek, 608 000 lek, 6 000 lek, 488 000 lek, 32 806 000 lek, 3 587 000 lek, 247 000 lek, 19 000 lek dhe 606 000 lek, pr moskryerjen e ndalesave t tatimit mbi t ardhurat.
  Projektin e Fondit shqiptar t zhvillimit, Tiran dhe Projektin e Ujsjells- Kanalizimeve, Kruj, n vlerat respektive; 4 838 000 lek dhe 30 148 000 lek, pr mosndalim t tatimit n burim pr pagesat e konsulentve.
  Drejtorin e Prgjithshme t Taksave e Tregjeve, Tiran, n vlern 5 103 000 lek, pr mosgrumbullim t taksave.
  Drejtorin e Qarkullimit Rrugor, Tiran, n vlern 284 800 000 lek, t ardhura tatimore t munguara nga lejimi i qarkullimit t makinave me targa t huaja.
  Bashkit e Librazhdit dhe Orikumit, n vlerat respektive; 3 890 000 lek dhe 21 842 000, pr mosarktim t takss 2%, mbi vlern e preventivit.

  Bashkin e Tirans, n vlern 162 000 lek, pr mosarktim t tarifs s shrbimit.
  Projektin Pr furnizimin me energji elektrike t Shqipris s Jugut, n vlern 30 120 000 lek, mosderdhje t tatimit n burim si pasoj e mosdeklarimit t t ardhurave t prfituara n Shqipri. N dogana, n vlern e prgjithshme prej 360 333 000 lek e konstatuar n:
  Degt e Doganave, Durrs e Elbasan, n vlerat respektive; 172 580 000 lek e 38 690 000 lek, si detyrime doganore t papaguara.
  Ministrin e Punve t Jashtme, Tiran, n vlern 1 942 000 lek, si pasoj e moszhdoganimit n kundrshtim me dispozitat ligjore.
  Drejtorin e Qarkullimit Rrugor, Tiran n vlern 147 121 000 lek si t ardhura doganore t munguara ose t humbura nga mosshitja me ankand e 4 736 makinave t sekuestruara.
  Nga shitja dhe dhnia me qira e pasuris shtetrore, me dm efektiv t prgjithshm n vlern 612 071 000 lek, konstatuar n:
  Autoritetin portal, Durrs n vlern 10 466 000 lek, si dm ekonomik nga prdorimi i nj siprfaqeje m t madhe t ambienteve t dhna me qira me at t kontraktuar.
  Institutin e Sigurimeve (INSIG) sh.a Tiran, n vlern 5 657 000 lek, si penalizim gjykate pr moszbatim t detyrimeve ligjore kontraktore, pr shitje banese.
  Zyrn rajonale t agjencis s Kthimit e Kompensimit t Pronave t qarkut, Tiran dhe n Ministrin e Transportit e Telekomunikacionit, Tiran n vlerat respektive; 172 000 lek dhe 4 794 000 lek si prfitim i teprt nga kompensimi financiar i prons.
  Ministrin e Turizimit, Kulturs, Rinis e Sporteve, Tiran; Bashkit e Fierit, Vlors, Delvins, Lezhs dhe Tirans n vlerat respektive 518 732 000 lek, 18 838 000 lek, 4 391 000 lek, 177 000 lek, 535 000 lek dhe 484 000 lek si detyrime qirash t pashlyera nga disa subjekte.
  Korporatn Elektroenergjitike shqiptare, n vlern 43 000 000 lek nga mosarktimi i t ardhurave nga shitja e apartamenteve n buxhetin e shtetit.

  N akordimin e pagave: 57 829 000 lek abuzime, nga:
  Projekti Ndrtimi i Spitalit n Shkodr dhe Durrs, ndrmarrjen nr 1, t puntorve Tiran, Kshillin e Qarkut n Tiran, Komunn Otllak, Qarku Berat, n vlerat respektive 3 103 000 lek, 5 871 000 lek dhe 3 000 lek, 269 000 lek, pr mosmbledhjen dhe mospagesn e kontributeve t detyrueshme t sigurimeve shoqrore dhe shndetsore.
  KESH n vlern 44 500 000 lek si prfitime t padrejta nga punonjsit e administrats qendrore pr kuot ushqimore.
  N fushn e shprblimeve, n shumn e prgjithshme prej 115 688 000 lek, e konstatuar n:
  Ministrin e Punve t jashtme, Tiran, n vlern 13 603 000 lek, si shprblime t padrejta nga t ardhurat e takss konsullore, pr punonjs q nuk jan agjent tatimor.
  Agjencin e Trajtimit t Kredive n Tiran, n vlern 4 896 000 lek, si shprblime t punonjsve n kundrshtim me ligjin Pr agjencin e trajtimit t kredive.
  Ministrin e Shndetsis, Tiran; Spitalin Universitar Obstetrik Gjinekologjik Mbretresha Geraldin Tiran; Shrbimin spitalor, Fier, Spitalin Shefqet Ndroqi n vlerat respektive 16 107 000 lek, 7 488 000 lek, 1 617 000 lek, 2. 832 000 lek, si shprblime nga t ardhurat dytsore n kundrshtim me dispozitat ligjore.
  Albtelekomi Tiran, n vlern 1 595 000 lek, si shprblime t padrejta ndaj antarve t kshillit mbikqyrs t operatorit Eagle Mobile.
  Qendrn e Trajtimit t Studentve, nr 1 Tiran, n vlern 7 116 000 lek, si shprblim i gabuar punonjsve, me nj pag t 13-t.
  Komisionin Qendror t Zgjedhjeve n vlern 2 518 000 lek, si shprblim i teprt mbi pag n fund t vitit 2006 dhe 2007 nga fondi i veant prej 5% t fondit t pagesave, respektivisht n vlerat 1. 777. 830 lek dhe 739 684 lek.

  Shkelje t ndryshme financiare: 257 378 000 lek, prej:
  Autoritetit Portual n Durrs n vlern 46 167 000 lek, si aplikime t gabuara t tarifave t ngarkim- shkarkimit, pr kompani private.
  Zyrs vendore t regjistrimit t pasurive t paluajtshme, Fier n vlern 1 105 000 lek, si pasoj e mosarktimit t tarifs pr regjistrimin e pasuris.
  KESH n vlern 182 100 000 lek, nga t cilat; 8 100 000 lek pr dieta t paguara padrejtsisht, 17 800 000 lek pr sponsorizime, 6 000 000 lek si detyrim i punonjsve pr kredi banesash, 1 400 000 lek diference mimi dhe 148 800 000 lek pr penalitete t pavjelura.
  Zons s shprndarjes s energjis elektrike Tiran, njsia e shitjes nr.3 Fshat, n vlern 25 928 000 lek, si mospagim t kamat-vonesave, n vlern 18 336 000 lek dhe t tarifs s lidhjeve t reja, n vlern 7 592 000 lek.
  Nga ana e KLSH-s pr shkeljet e msiprme financiare, pr vitin 2007 n shumn e prgjithshme prej 6 059 325 000 lek sht rekomanduar pr zhdmtim shuma 6 058 370 000 lek ose rreth 99.9% e saj.

  Qndrimi i KLSH

  Pr shkeljet dhe t metat e konstatura, pr do subjekt t kontrolluar, n baz t ligjit nr 8270, dat 23.12.1997 Pr Kontrollin e Lart t Shtetit ndryshuar me ligjin nr 8599, dat 01.06.2000 nga ana e KLSH-s jan ln detyra pr zbatim dhe njoftim, jan njoftuar institucionet apo nomenklaturat prkatse si dhe jan br publike rezultatet e kontrolleve n median e shkruar dhe n at elektronike.
  Gjithashtu, pr shkeljet e konstatuara, n baz t ligjit t msiprm dhe t ligjit nr 8549, dat 11.11.1999 Statusi i npunsit civil dhe akte t tjera ligjore e nnligjore, u jan krkuar organeve t nomenklaturs 632 masa disiplinore dhe administrative.
  Gjat ktij viti, nga ana e KLSH jan br 30 kallzime penale, nga kto 4 jan pushuar ndrsa 26 t tjera jan n hetim, t cilat jan t pasqyruara n mnyr m t detajuar n formularin nr 4, bashklidhur. N baz t ligjit pr KLSH-n pr masat e krkuara dhe llojit t tyre sht njoftuar edhe Departamenti i Administrats Publike, Tiran. Raportet e kontrolleve m kryesore t prfunduara dhe t evaduar gjat periudhs tetor- dhjetor 2007 sipas departamenteve t KLSH-s, pr t cilat ka pasur probleme dhe shkelje t disiplins financiare, jan t prfshira n CD bashklidhur. Ndrsa, raporte e kontrolleve t prfunduara dhe t evaduar, pr periudhn janar- shtator 2007 jan pasqyruar n buletinet pasaardhse nr 1, 2, dhe 3 t atij viti.

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-04-2003
  Postime
  1,348
  $74 milione dollare dem. E barabrte kjo me 2 vjet buxhetin e investimeve qe ka qyteti i Tiranes. Mjaftueshem per te ndertuar autorstraden Tirane - Elbasan. Mjaftueshem per te zgjidhur problemin e ujit te pijshem ne Tirane. Mjaftueshem per te ndertuar 40km rruge ne qytetin e Tiranes. Mjaftueshem per te ndertuar mbi 30 shkolla moderne te reja. Mjaftueshem per te modernizuar thuajse totalisht Universitetetin e Tiranes. Mjaftueshem per te paguar 1/10 e rruges Durres Kukes. Mjaftueshem per te rinovuar rrenjesisht Portin e Durresit.....

  Kujtoj ky dem gjate qeverise Nano - "krye-hajdutit" nuk i kaloi kurre $26 milione - tre here me pak.

 7. #7
  po keto vizitat ne Japoni ku ka shkuar i gjithe Keshilli i Ministrave plus nja 3 a4 zevendesministra
  e ato udhetimet e Jozefines neper bote do ti kene futur ne raport keta te KLSH?

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,445
  Postimet n Bllog
  4
  KLSH: Abuzimet me buxhetin, mbi 1.5 miliard lek

  Ka pasur rritje fiktive t punimeve n rrug. Shkeljet n tendert publik

  Dmi n buxhetin e shtetit arrin nj shifr t konsiderueshme q n monedhn shqiptare arrin n m shum se 1.5 miliard lek. Abuzimi me tendert kan prfshir n ‘mkat’ dikasteret kryesore, por edhe disa institucione t larta t vendit. N raportin voluminoz t KLSH-s, q sht dorzuar n kryesin e Kuvendit, vihet re se dmi m i madh financiar sht br n abuzimet me tendert, por edhe n fushn e shpenzimeve.


  Abuzimi me tendert

  Ministria e Arsimit dhe Shkencs vlern totale t abuzimeve e ka n shifrn 78.3 milion lek. Nga kto 24.3 milion, pr shkak t abuzimeve n fushn e prokurimeve publike, duke likuiduar mallra n kundrshtim me specifikimet teknike t prcaktuara n kontrat. Pr udhtime dhe dieta n kundrshtim me ligjin, kjo ministri i ka shkaktuar dm financiar buxhetit t shtetit n masn 3.5 milion lek. Ministria e Brendshme n fushn e prokurimeve publike ka prfituar padrejtsisht pr rikonstruksion t rrugve rurale nga rritja fiktive e volumit t puns dhe rritja fiktive e gjatsis s rrugs n kundrshtim me specifikimet teknike e detyrimet kontraktore. Ky dm kap vlern e 853 mij lekve. Ministria e Mbrojtjes ka prfituar padrejtsisht 4.4 milion lek n fushn e prokurimit publik, ku ka prfituar padrejtsisht nj kompani ndrtuese nga ndryshimi i mimeve krahasuar me kontratn baz t lidhur me autoritetin kontraktor. Po kshtu, Ministria e Mjedisit pr vitin 2009 n fushn e prokurimeve publike n preventivat e hartuar ka shtuar padrejtsisht vlern e fidanve t bler pr pyllzim. Ky dm kap vlern e 1 milion lekve. Ministria e Financave vlern e shkeljes e ka 168 mij lek n fushn e prokurimeve publike pr punime t pakryera dhe t likuiduara n kundrshtim me ligjin.

  Shkeljet

  Ministrit, institucionet e administrats s lart dhe entet e tjera buxhetore i kan shkaktuar dm buxhetit t shtetit n vlern e 49 milion lekve. Ky dm sht shkaktuar pr shkak t shkeljeve t dispozitave ligjore n fushn e shpenzimeve. Ndrsa pr sa u takon projekteve me financim t huaj dmi ekonomik sht akoma edhe m i madh. Shkeljet e dispozitave ligjore n fushn e shpenzimeve me pasoj dm ekonomik n projektet me financim t huaj kapin nj vler prej 212 milion leksh. Njsit e pushtetit vendor i kan shkaktuar dm buxhetit t shtetit 23.4 milion lek. Po kshtu, gjat vitit 2009 institucionet fiskale, si tatimet dhe doganat, nuk kan mbledhur t ardhura n nivelin e parashikuar, ndrkoh q mos realizime vrehen edhe te shpenzimet buxhetore.

  Kontrolli i Lart i Shtetit ka dorzuar n Kuvend raportin pr vitin e kaluar, n t cilin prfshihen kontrollet e kryera n institucionet shtetrore dhe n bashki e komuna. Nga ky dokument rezulton se gjat vitit q lam pas, totali i t ardhurave arriti n 298.9 miliard lek ose 20.9 miliard lek m pas se plani, ndrkoh q shpenzimet buxhetore 379.8 miliard lek me nj mosrealizim prej 21.6 miliard leksh. KLSH-ja konstaton mosrealizim t shpenzimeve veanrisht pr sa u prket investimeve n rrug, shkolla e spitale n vlern e 9.4 miliard lekve.

  Borxhi

  N raportin e KLSH-s evidentohet edhe nj rritje e borxhit. Sipas t dhnave, gjat vitit 2009 borxhi i Shqipris u rrit me rreth 84 miliard lek. Nga kto 49.6 miliard lek sht rritja e borxhit t jashtm, ndrsa pjesa tjetr sht borxhi q qeveria u ka marr qytetarve nprmjet bonove t thesarit.

  Ditn e mrkur pritet q kryetari i KLSH-s, Robert eku, t raportoj komisionet parlamentare lidhur me kt raport, ku do t krkoj dhe dmshprblimin e ktij dmi financiar q institucionet shtetrore i kan shkaktuar buxhetit t shtetit.

  Shqip

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,445
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: KLSH: Abuzimet me buxhetin, mbi 1.5 miliard lek

  KLSH zbulon 100 milion euro abuzime n 2012

  Ndrmarrjet shtetrore, KESH dhe Albpetrol, me m shum se 10 miliard borxhe t pambledhura. Ja lista e abuzimeve. Leskaj on pr download (7)ndjekje penale 125 punonjs t administrats

  Vlera e dmeve me fondet publike t zbuluara nga Kontrolli i Lart i Shtetit gjat vitit q shkoi arrin n 100 milion euro. Sipas raportit zyrtar t KLSH-s, i cili do t prezantohet sot n analizn vjetore, msohet se inspektimet e ushtruara nga KLSH gjat vitit 2012 prfshijn veprimtarin e institucioneve q nga viti 2008 deri n fund t 9-mujorit t 2012-s. N morin e abuzimeve bie n sy keqmenaxhimi i ndrmarrjeve shtetrore Albpetrol dhe KESH. Raporti i Leskajt v n duke se Albpetroli nuk ka arktuar vlern e m shum se 9.1 miliard lekve pr mosshlyerjen e detyrimeve kontraktore nga nj operator ekonomik privat dhe 5.3 miliard lek t tjera jan kamatvonesa pr prodhim t patrhequr n vlern 3.8 mld lek nga kompanit q operojn n baz t marrveshjeve t hidrokarbureve. Po edhe KESH ka nj mori borxhesh t pambledhura n vlern e 2.4 miliard lekve si pasoj e mosarktimit t vlers s energjis elektrike t furnizuar ndaj CEZ sh.a. pr periudhn nga 31.12.2010 deri n 31.12.2011, dhe nga mosaplikimi i norms s interesit pr faturat e palikuiduara. Po ashtu, edhe nj ser njsish vendore cilsohen nga KLSH si prgjegjse pr dmin e msiprm. Edhe n fushn e prokurimeve sht konstatuar nj dm i konsiderueshm n masn 445 milion lek, ku pjesa m e madhe e dmit sht konstatuar n Ministrin e Brendshme. N fushn e urbanistiks, dmi i konstatuar nga Kontrolli i Lart i Shtetit sht n masn 125 milion lek, ndrsa n fushn e shpenzimeve operative, abuzimet e konstatuara arrijn vlern 104 milion lek. Gjat vitit 2012, Kontrolli i Lart i Shtetit ka konstatuar nj dm n masn 72 milion lek n fushn e sistemit t pagave. Edhe n sektorin e tatimeve dhe doganave dmi i konstatuar sht i konsiderueshm, prkatsisht 38 dhe 62 milion lek. Ndrkoh, n fushn e shprblimeve dmi i konstatuar gjat vitit 2012 arrin masn 4.6 milion lek. Pr kto shkelje t konstatuara nga Kontrolli i Lart i Shtetit, 125 persona jan kallzuar penalisht n prokurori, ndrsa jan dhn me dhjetra rekomandime t tjera pr zbatim t menjhershm. Referuar raportit t publikuar nga Kontrolli i Lart i Shtetit vetm nj dit para analizs vjetore, fusha n t ciln jan konstatuar m shum abuzime sht ajo e shitjes dhe dhnies me qira t pasurive shtetrore, n masn rreth 674 milion lek. Kto shkelje, sipas t njjtit raport, jan kryer nga tri dikastere qeveritare, prkatsisht Ministria e Ekonomis, ajo e Transporteve, dhe Ministria e Bujqsis. Pas analizs vjetore t puns s Kontrollit t Lart t Shtetit raporti pritet t’i kaloj Kuvendit, ku do t shtrohet pr diskutim n muajin mars. Pas raportimit n komisionin parlamentar t Ekonomis nga kreu i Kontrollit t Lart t Shtetit, raporti do t kaloj pr votim n Kuvend s bashku me rezolutn me rekomandime, nse ky i fundit do t gjykoj se ka nevoj pr nj t till.  Abuzimet sipas sektorve


  Qiraja shtetrore 673, 9 milion lek

  Prokurimet publike 444, 5 milion lek

  Urbanistika 125,1 milion lek

  Shpenzimet operative 104 milion lek

  Pagat 72 milion lek

  Doganat 62 Milion lek

  Tatimet 38 milion lek

  Shprblimet 4.6 milion lek

  Munges materiale 3. 9 milion lek

  N zrin “t tjera”, 11,9 miliard lek


  MAPO

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Prudence
  Antarsuar
  11-03-2008
  Postime
  2,422

  Pr: KLSH zbulon 100 milion euro abuzime n 2012

  edhe cbehet pas kesi konstatimesh?
  "M e mira sht armike e s mirs"

 11. #11

  Pr: KLSH zbulon 100 milion euro abuzime n 2012

  Citim Postuar m par nga Prudence Lexo Postimin
  edhe cbehet pas kesi konstatimesh?
  Rendesi ka te konstatohen, se c'behet pastaj nuk ka rendesi...

  E ke ven re kur zihen burre e grua se ku u harxhuan gjithe ato leke ne muajin qe shkoj ? ... dhe gruaja fillon te beje listen e shpenzimeve..! Per te mbuluar shpenzimet e veta te pafundme, jua shton nga 100 lek cmimin makoronave, 200 lek ja shton cmimin gjizez, 300 lek ja shton cmimin prasit dhe ne fund del llogaria fiks. Keshtu edhe burri ka mbushur barkun me makarona, gjize dhe pras.... edhe gruaja del ne rregull me buxhetin
  Ndryshuar pr her t fundit nga EuroStar1 : 05-02-2013 m 04:52
  Revolution 1848

Tema t Ngjashme

 1. Umberto Eco
  Nga Pedro n forumin Shkrimtar t huaj
  Prgjigje: 122
  Postimi i Fundit: 07-10-2013, 21:13
 2. SHBA krkon 300 miliard $ nga vendet arabe
  Nga Drini_i_Zi n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-11-2008, 05:47
 3. Biografi Bosash..
  Nga Brari n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 13:20
 4. 45,5mld lek per Tiranen evropiane
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-03-2005, 12:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •