Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 45 prej 45
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219
    Për sa do lejojmë të na tallin.. puna nuk është në qoftë se merr dikush apo jo.. kjo ka marr fund që prej kohe, më duket se vetëm me substanca mund të konkurrohesh me të tjerët, po vendose të mos marrësh mund dhe të shikosh ata që mbase dhe nuk ja vlejnë me medalje... nejse puna është kush është i afti me çdo mënyrë mos të kapet.

    Pra do ishte pak naive të vendosja atletin në shënjestër.. ky është fenomen shoqëror është shumë i gjerë dhe të gjithë kemi pak a shumë dorë. Interesat e industrive (nike, puma etj) janë të mëdha por edhe shumë imorale.

    Sepse imorale më duket të japësh miliona tek një atlet sepse vesh këpucën tënde... ato miliona nga erdhën?? mos nga hëna?

    Shtesë..
    Kur flas për miliona nënkuptohet që flas për ata që sistemi i quan super stars.
    Ndryshuar për herë të fundit nga user010 : 27-07-2012 më 03:10 Arsyeja: shtesë

  2. #42
    Ego? Superego? Maska e Harakiri
    Anëtarësuar
    07-10-2004
    Postime
    638
    Prezenca e steroideve ne trupin e atleteve nuk eshte aq anormale sa publiku mendon. Une marr proteine, kreatine dhe glutamine te cilat kane shanse te permbajne jo vetem steroide por edhe substanca si arsenik e merkur. Vetem disa muaj me pare bodybuilding.com u gjobit $7,000,000 nga FDA (organ shteteror Amerikan qe kontrollon ushqimin e ilacet) pikerisht per permbajtje steroidesh ne produktet e tyre. Sa per dijeni bodybuilding.com eshte shitesi me i madh ne bote i suplementeve dhe studime brenda vete kompanise qe perfundonin ne pranine e steroideve ne produkte ekzistojne qe ne 2007 dhe jane injoruar nga kompania.

    Burimi: http://www.fda.gov/ICECI/CriminalInv.../ucm305494.htm
    "Kto pershembull i kput ai neni per pervetsimin e burrave t'martum"

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219
    ... si arsenik e merkur..
    Kjo nuk është kritik.. nuk ja vlen më duket ti marrësh!

  4. #44
    . Maska e illyrian rex
    Anëtarësuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar më parë nga user010 Lexo Postimin
    Për sa do lejojmë të na tallin.. puna nuk është në qoftë se merr dikush apo jo.. kjo ka marr fund që prej kohe, më duket se vetëm me substanca mund të konkurrohesh me të tjerët, po vendose të mos marrësh mund dhe të shikosh ata që mbase dhe nuk ja vlejnë me medalje... nejse puna është kush është i afti me çdo mënyrë mos të kapet.
    Mendoj se shumica e atleteve qe rezultojne pozitiv marrin substanca te ndaluara permes ushqimit, produkteve kozmetike etj...pa qene te vetdijshem se cka permbajne ato. Tashme te gjithe sportistet qe marrin pjese ne olimipade e kane te kjarte se duhet ti nenshtrohen testit anti-doping, prandaj me duket pak veprim i pamenqur nese ata konsumojne ndonje substance te palejuar me vetedije, duke shpresuar se substanca nuk do te shfaqet ne test!
    Ndryshuar për herë të fundit nga illyrian rex : 28-07-2012 më 18:20

  5. #45
    Ego? Superego? Maska e Harakiri
    Anëtarësuar
    07-10-2004
    Postime
    638
    Citim Postuar më parë nga user010 Lexo Postimin
    ... si arsenik e merkur..
    Kjo nuk është kritik.. nuk ja vlen më duket ti marrësh!
    Ne fakt informacioni eshte po ta kerkosh per cdo person qe merret me kete sport. Me sa kam biseduar me peshengrites te tjere, ndahet opinioni qe prezenca e ketyre kimikateve eshte nen masa toksike dhe fakti qe jane prezent edhe ne ushqime si mishi i pules dhe prodhimet e detit qe konsumohen nga publiku i gjere i ben disi me te pranueshme.
    Ne "lifting" e "bodybuilding" progresi vihet mbi gjithcka ngaqe eshte aq i veshtire per tu arritur, te tjerat, sado themelore ndaj mireqenies, rreshtohen fatkeqesisht ne plan te dyte.

    Burim: http://www.consumerreports.org/cro/m...rink/index.htm
    "Kto pershembull i kput ai neni per pervetsimin e burrave t'martum"

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema të Ngjashme

  1. Rregullorja e Forumit Shqiptar
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 83
    Postimi i Fundit: 28-09-2021, 01:20
  2. Ç'mendim keni për nacionalizmin shqiptar?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
  3. Partia Islamike Shqiptare
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 104
    Postimi i Fundit: 27-03-2004, 12:23
  4. Me Titizmin kunder Enverizmit
    Nga Albanino në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-09-2002, 19:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •