Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 52
 1. #1
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693

  TUNA-Altuna Sejdiu

  Kengetarja qe kendon kenge shume te veēanta eshte TUNA .

  Gjithashtu eshte dhe seksi femer.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dibrani2006 : 27-05-2006 mė 09:31

 2. #2
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  TUNA

  Ja dhe foto te tjera per adhurruesit e tunes
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 3. #3
  * Yllėza e forumit *
  Anėtarėsuar
  02-10-2004
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  455
  Une po flas per aspektin muzikor dhe aftesite vokale te Tunes kurse anen e saj vizuele sexi po ua le juve,ēuna.
  Tuna eshte nje nga kengetaret e pakta qe me pelqen ngase ne kenget e saj ajo ngurteson gjithe pasionin e saj te brendshem per ti sjell ato tek ne si muzike feministe revolucionare por gjithsesi,shume te bukura dhe moderne.
  Me pelqejne sidmos tekstet e kengeve te saj,permbajne ne vete realitet dh tema te larmishme.
  Aferim,Tunė,perpara!
  ArsGothicė

 4. #4
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  35
  Postime
  1,277
  Kulturė
  19.10.2006
  Tuna kėrcėnohet me gjyq nga shoqata “Njerėzit shtatshkurtėr tė Kosovės”

  “Xhuxhi” i Tunės bėhet problematik

  “Ky tekst drejtpėrdrejt diskriminon dhe fyen krenarinė e njerėzve tė vegjėl dhe njėkohėsisht fyen tė drejtat tona elementare njerėzore dhe mu pėr kėtė, i jemi ekspozuar drejtpėrdrejt talljes nė mesin ku jetojmė”, ka thėnė kryetarja e shoqatės “Njerėzit e vegjėl tė Kosovės” me qendėr nė Mitrovicė, Hilminjeta Apuk


  koha.net
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 5. #5
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  35
  Postime
  1,277
  Tuna dhe Xhuxhi i saj i ēuditshėm

  Shekulli Online

  Tuna bėn promovimin e kėngės sė re, jo tė zakonshme "Xhuxhi". Nė tė njėjtėn kohė promovon edhe klipin e saj pėr tė njėjtėn kėngė.`Xhuxhi`` pėrmban njė tematikė tė ēuditshme. Teksti flet nė mėnyrė humoristike pėr neverinė e Tunės ndaj ca djemve tė vegjėl tė kohėve moderne. Pėr kėtė kėngė Tuna ka bashkėpunuar me Aida Barakun, e cila ėshtė autore e tekstit tė kėngės sė kompozuar nga Enis Presheva.Videoklipi ėshtė realizuar me regji tė Dejan Miliqeviqit. Kėnga, qė ėshtė pjesė e albumit tė tretė tė Tunės, tė cilin e ka nė pėrfundim e sipėr, ėshtė realizuar nė ambientin e Universitetit “New York” nė Shkup, ku Tuna studion

 6. #6
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  35
  Postime
  1,277
  Adelina Rafuna
  adelina.rafuna@gazetaexpress.com


  Prishtinė, 25 tetor — Kėnga mė e re "Xhuxhi" e kėngėtares shkupjane Altuna Sejdiut menjėherė pas promovimit ka ngjalluar reagime tė ashpra nga shoqata e distrofisė muskulore tė Kosovės. "Xhuxhi", ndėrkaq nga njerėzit e shoqatės
  shtatshkurtėr konsiderohet si fyerje e madhe dhe diskriminim etik ndaj tyre.
  Spoti nuk ishte emetuar nė televizionet nacionale pėr arsye se shoqata e
  njerėzve me aftėsi tė kufizuara kishte kėrkuar nga RTK-ja qė spoti i kėngės "Xhuxhi" tė mos emetohej.
  Agim Vatovci, kohė mė parė, ka deklaruar se kjo kėngė ishte fyese pėr ta, dhe se e kishte ndėrmend tė ngre padi kundėr tekstshkrueses Aida Baraku dhe kėngėtares Tuna. "Hej Xhuxh fluturove, hej xhuxh si fllajer, xhuxh s'ėshtė hendikep fizik o djalė", janė vargjet nga strofa e tretė e kėngės me tė njėjtin titull ku pėrmendet jo mė pak se gjashtė herė termi tashmė i kontestueshėm.
  Vatovci, ndėr tė tjera pati deklaruar se Baraku dhe Sejdiu duhet tė kėrkojnė falje publikisht, pėrndryshe kishte ndėrmend ti angazhoj katėr avokat me tė cilėt do t'i akuzonin, kėto tė dyja, qė "kishin menduar tė pėrfitonin nė fatkeqėsinė e dikujt
  tjetėr".
  U tha pastaj se njerėzit shtatshkurtėr e kishin keqkuptuar tekstin e kėngės "Xhuxhi". Express kupton se dje para dite Aida Baraku, Agim Vatovci dhe
  Hilminjeta Apuk kishin pasur njė takim ku kishin diskutuar rreth kėsaj ēėshtje.
  Aida Baraku kishte arritur t'i bindė dy kryesuesit e shoqatave tė njerėzve
  me aftėsi tė kufizuara se kjo kėngė kishte tė bėnte me krejt diēka tjetėr
  dhe se nuk ishte aspak fyese pėr ta. Edhe pse Vatovcit iu ėshtė sqaruar
  se kėnga nuk kishte pėr qėllim tė fyente njerėzit shtatshkurtėr, ai thotė
  se kėnga nuk mund te emitohet.
  "Ne kemi biseduar me Aiden dhe pasi ajo na tha qė kėnga flet pėr njė
  hendikep nė brendi e jo pėr fizikun, ne ia falėm", tha Vatovci duke e thėnė
  njė proverb se "njeriu i madh fal, e nuk hakmerret".
  Edhe pas takimi qė Agim Vatovci pati me Aiden ku u kuptua se spoti
  nuk ėshtė ofendues pėr askėnd, ai prapė thotė se spoti nuk mund tė
  emetohet. Nė anėn tjetėr kėngėtarja Altuna
  Sejdiu, e cila ndihej e dėmtuar tha se kjo punė ėshtė sqaruar.
  "E gjithė kjo ishte njė keqkuptim nga ana e tyre dhe mua mė vjen mirė
  qė ėshtė sqaruar kjo punė", tha ajo pėr Express, por duke mos pranuar
  se kanė kėrkuar falje. Sipas saj, nė kėtė rast ajo ėshtė e dėmtuar.
  Kryetarja e njerėzve shtatshkurtėr tė Kosovės, kohė mė parė, ka thėnė
  se Aida Baraku i kishte kėrkuar falje asaj personalisht, kurse burimet
  e Expressit tregojnė se Aida Baraku nė asnjė moment nuk ka kėrkuar falje
  sepse nuk ka pas pėr ēka.
  "Aida mė ka kėrkuar falje, por spoti i asaj kėnge, nė asnjė moment nuk
  guxon tė emetohet nėpėr televizione", tha Hilminjeta Apuk.
  Televizioni publik i Kosovės vazhdon tė mos e transmetojė kėngė
  "Xhuxhi", ndėrkaq redaktorja e muzikės nė RTK thotė se pėrderisa
  tė sqarohen tė gjitha gjėrat spoti nuk do tė emetohet.
  Minire Fetahu redaktore e muzikės nė RTK tha se kėnga "Xhuxhi" ėshtė
  njė metaforė, por edhe tekstshkruesit nė ditėt e sotme duhet tė kenė
  kujdes se ēfarė shkruajnė. "Ne nuk do ta emitojmė kėngėn
  derisa shoqata e personave me aftėsi tė kufizuara nuk del me njė
  deklaratė. Dhe derisa tė sqarohen tė gjitha gjėrat rreth kėsaj kėnge,
  'Xhuxhi' i kėngėtares Tuna nuk do tė emetohet", tha pėr Express, Minire
  Fetahu. Kurse televizioni KTV dje e kishte
  marrė spotin e kėngės "Xhuxhi". Redaktorja e muzikės Vjollca Abazi
  ende nuk e di nėse do tė transmetohet kėnga e Altuna Sejdiut nė televizionin
  e tyre.
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 7. #7
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  Shume e lazdruar, aspak kreative, injorante ne jeten private, ( ne universitet kemi pasur nje lende bashkerisht, gjithmone ishte teper debile si ne gjeste dhe ne gjera tjera ) ...

  S'kam aspak mendim te mire per te, eshte fakt se ka arritur nje copez fame, por ate e ka arritur fale 'bashkepunetoreve' te saj, te cilet per hire te dikujt, mundohen t'i bejne karriere cikes se mamit te quajtur Tuna...
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #8
  Ultras Maska e KUSi
  Anėtarėsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  3,050
  eshte kengetare e mire dhe kendon shume mire , nje gje sme pelqene pse kendon edhe ne gjuhen maqedone , besoj se ka shume publik shqiptare dhe nuk i nevoitet ai maqedonas
  ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2005
  Postime
  74
  Tuna kur ka qene ne Unviersitetin e Shtulit ka qene duke ndjekur ligjeratat ne gjuhen maqedone dhe ne fund e kan perzen pasi e kane zene duke kopijuar ne provim,dhe ligji ne ate universitet eshte se kur te zene duke kopijuar e humb te drejten e shkollimit per nje vit.

 10. #10
  Ultras Maska e KUSi
  Anėtarėsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  3,050
  po Zevzeku edhe une jam ne ate fakultet dhe e kam pa se Tuna ndjek ligjeratat ne gjuhen maqedonase , por per rastet tjera nuk kam informata
  ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2005
  Postime
  74
  Mua nje shok me ka tregu qe e kane perjashtu nga fakulteti.Vetem nuk po kuptoj pse me i ndjek ligjeratat maqedonisht?Kjo gjithashtu edhe ka kendu maqedonisht,ndoshta kariera me mire do t'i shkonte me maqedone sesa me shqipetar.

 12. #12
  Ultras Maska e KUSi
  Anėtarėsuar
  30-11-2006
  Vendndodhja
  Tetovė
  Postime
  3,050
  po une nje gje nuk e kuptoj pse maqedonsit nuk kthehen te kendojne shqip , por shqiptaret kendojne maqedonisht , ky fakt me bnrengos mua
  ” UNĖ JAM MIRĖ KUR ASHT MIRĖ SHQYPNIA! ”

 13. #13
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  E mire osht mu pa ama per kong nuk e cmoj fort, mbase kjo vjen se une jom rrit me kong te Fatmes pranaj.

 14. #14
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Secili e ka shijen e vet dhe do te thosha se ajo i ka kenget e veēanta edhe per XHUXHIN nese nuk ke tru nuk mund ta kuptojsh dhe kengen kenget qe i ka i ka me ndonje thenje shume interesante jo si disa vetem ja fusin blla blla blla kenga duhet te kuptohet se per ēfare kendohet dhe te kesh pakes motor ne koke per ta kuptuar kengen pergjithesisht shqipetaret degjojne TRALLAMBA PSE,sepse nuk kan tru per ta ndjekur kengen ēfare teksti apo muzike eshte jepi TUNA

 15. #15
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  35
  Postime
  1,277
  Tuna, nuk pyet pėr kilet e tepėrta

  Edhe pse kėngėtarja kosovare Tuna, ka shtuar kohėt e fundit nė peshė, duket se kjo gjė nuk e shqetėson aspak. Madje Tuna nuk lė rast tė ekspozojė trupin e saj, pavarėsisht nga rrumbullakėsia qė ka marrė.
  Edhe pse kėngėtarja kosovare Tuna, ka shtuar kohėt e fundit nė peshė, duket se kjo gjė nuk e shqetėson aspak. Madje Tuna nuk lė rast tė ekspozojė trupin e saj, pavarėsisht nga rrumbullakėsia qė ka marrė.
  Nėse njė njeri i zakonshėm do tė shtonte kaq shumė nė peshė, me siguri do tė shqetėsohej, por pėr VIP-at, kjo ėshtė njė tjetėr ēėshtje, sepse edhe kur shėndoshen justifikohen me tė njėjtėn shprehje: “Nuk e kam problem shėndetin, se meshkujt i pėlqejnė femrat me forma bujare”.
  Mirėpo edhe format bujare e kanė njė limit, prandaj Tuna me shoqe tė mundohen mos e ekzagjerojnė.

  gazetaetiranes
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 16. #16
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Anėtarėsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Pas Tunes ishte cmend Princi shqiptar Leka

 17. #17
  Bl3®i Maska e Bl3ri
  Anėtarėsuar
  06-01-2006
  Vendndodhja
  Tetove
  Mosha
  35
  Postime
  1,277
  Citim Postuar mė parė nga dibrani2006
  .....Nuk eshte nga Kosova Shqipetare e maqedonise.
  Ashtu ka shkruar gazeta e Tiranes
  Plumbi qe nuk vret, t'bon ma t'fort /

 18. #18
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960

  Teksti i ēensuruar, Tuna: Do tė vazhdoj ta kėndoj

  Ėshtė mjaft e pėrfolur kohėt e fundit, ka patur shumė sukses por njėkohėsisht nuk i kanė munguar edhe kritikat. Bėhet fjalė pėr Tunėn, kėngėtaren nga Maqedonia e cila ēdo herė nė sytė e publikut dhe fansave tė saj vjen me njė look ndryshe dhe me veshje ekstravagante. E duke u ndalur tek kritikat, kėnga e shoqėruar me klipin mė tė ri tė Tunės e quajtur “Xhuxh” i ka shkaktuar jo pak probleme. Ajo ėshtė ēensuruar nė radiot dhe televizionet kosovare ndėrkohė qė kėngėtarja e njohur shprehet se qėllimi i saj nuk ka qėnė tė fyejė askėnd dhe do tė vazhdojė ta kėndojė kėngėn pa i interesuar asgjė qė mund tė thuhet rreth saj.

  Keni fituar zemrat e shumė fansave. Kėngėt tuaja vijnė shumė tė ndryshme nga njėra-tjetra. Ky ėshtė qėllimi juaj?

  Kam gjithmonė tendencė tė krijoj dicka artistike dhe me vlerė e cila do tė dėgjohet nga publiku edhe pas disa viteve. Dua tė lė njė shenjė nė kulturėn dhe artin shqiptar dhe nėse kėtė nuk e arrij nuk do ja fal dot vetes. Nuk kam ėndėrra tė pasurohem me kėngė ekstra komercale, me refrene banale tė cilėt fatkeqėsisht hyjnė mė sė lehti nė veshin e publikut tė rėndomtė por qė janė afatshkurtra. Jam njė vajzė qė mendoj dhe funksionoj ndryshe nga tė tjerėt, kjo dhe mė bėn tė jem e vecantė.

  Kush janė bashkėpunėtorėt qė bėjnė tė mundur suksesin e Tunės nė jetėn profesionale?

  Bashkėpunėtorėt janė tė shumtė dhe falė atyre sot ndihem e qėndrueshme nė pozitėn qė kam nė shoėbiznes. Punojnė me shumė pėrkushtim pėr mua dhe mė kėshillojnė mjaft, pėr kėtė u jam shumė mirėnjohėse. Janė padyshim njerėz qė janė nė frekuenca tė njėjta me mua dhe ata janė Aida Baraku autorja e tė gjitha teksteve tė mija nė albumin tim tė tretė i cili ėshtė nė pėrfundim e sipėr, i pazėvėndėsueshmi Darko Dimitrov kompozitori i njohur, Armend Rexhepagiqi kompozitor i kėngės ‘Bileta‘, Joni Peci stilisti i cili merret me stajlingun tim nė tė ardhmen, Kaliopi dhe shumė tė tjerė.

  Klipi i kėngės tuaj tė fundit “Xhuxhi” ju ka shkaktuar jo pak probleme. Cfarė ka ndodhur realisht?

  Kėnga ‘Xhuxhi‘ pati fatkeqsisht njė histori jo tė mirė. Shoqata e xhuxhave me qender nė Mitrovicė mė akuzuan pėr tekstin i cili sipas tyre ishte fyes dhe ofendues pėr to dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė censuruar nga Radio Televizioni i Kosoves. Unė vazhdoj tė kendoj:

  “...Hey xhuxh fluturove hey xhuxh

  s‘ėshtė hendikep fizik o djal, hey xhuxh aterove hey xhuxh si lluzer xhuxh- ky eshte vetem hendikep moral...” ,pa dyshim pėr ato qė kanė kapacitet ta kuptojnė ndėrsa tė tjerėt nuk mė interesojne!!

  Spikat gjithmonė tek ju ekstravaganca ku shpesh herė ju kanė cilėsuar dhe me veshje tė ekzagjeruar. C’mund tė na thoni pėr kėtė?

  Looku luan njė rol tė madh nė karrierėn e njė artisti dhe unė personalisht qė nga fillimet e mija i kam dhėnė rėndėsi tė vecantė. Ekstavaganca dhe “kichi” te ne shpeshherė janė terma qė ngatėrrohen dhe unė personalisht jam alergjike nė “kich”. Qė prej disa muajve mė veshjen time merret Joni Peci, stilisti jone i vetėm shqiptar me merita botėrore.

  Eshte dikush qė ka fituar zemrėn e Tunės pėr momentin? Flitet se i pėrket fushės tuaj profesionale?

  Flietet si gjithmonė por qė unė nuk e shoh tė arsyshme tė flas pėr jetėn private sepse dita-ditės njerėzit hap mbas hapi mundohen tė mė depėrtojnė deri nė atė qė unė e quaj intime. Njerėzit janė shumė tė shkathėt, shpesh herė dinė mė shumė pėr mua sesa une pėr veten time.

  Cili ėshtė njeriu ideal pėr ju?

  Pėr mua nuk ekziston njeri ideal dhe vetė psikologėt thonė se nė cdonjėrin nga ne, madje edhe ai qė e quan veten normal posedon njė dozė tė cmendurisė dhe neurozės. Jemi larg ideales dhe kjo na nxit tė luftojmė qe t’i afrohemi sado pak.

  Me cfarė po punon Tuna pėr momentin? Ndonjė album nė plan?

  Albumi im ėshtė nė pėrfundim e sipėr, brenda ditėve do ta marr vesh saktėsisht nėse do ta shijojė verėn apo do tė presė deri nė Shtator, sidoqoftė brenda pak ditėve do tė dalė dhe klipi i kėngės “Bileta” i cili do tė ketė dhe versionin e tij anglisht.

  Udhėtoni shumė shpesh, cilėt janė miqte tuaj mė tė ngushtė nė Tiranė?

  Ne Tirane vij shume shpesh dhe kam shume miq po qe fatkeqsisht gjithmone jam me pune dhe te vetmit me te cilet kultivoj nje miqesi mbeten kolegėt.

  C’mund tė thoni pėr fansat e tua nė Shqiperi dhe Maqedoni?

  Fansave tė mij nė Maqedoni, Shqiperi, Kosovė dhe diasporė dua t‘i falenderoj nga zemra pėr pėrkrahjen e cila ėshtė stimuli mė i madh pėr tė krijuar dicka tė bukur.

  I frekuenton klubet e natės?

  Varet nga periudha dhe obligimet, por qė i kam qejf, jo me tė tepruar. Njė herė ose dy nė javė, kaq mjafton pėr tė hequr energjinė negative tė konsumuar gjatė ditėve tė punės.

  Cilat janė gjėrat qė urren mė shumė?

  Ka shumė gjėra qė mė iritojnė nė jetė, kjo ėshtė temė nė vete. Urrej: komunikimin e dendur dhe mosrespektimin e shenjave tė komunikacionit (veēanėrisht qė e kam pėrjetuar nė Tiranė), njerėzit me dy fytyra, interesaxhinj, gėnjeshtarė, fallco, tė dobėt moralisht... Keni kohė tė merreni edhe me studimet edhe me muzikėn?

  Eshtė vėshtire tė balancohen tė dyja por qė kur njeriu do i arrin me njė plan-program tė mirė. Unė e bej nė celularin tim dhe kjo ma lehtėson qė tė funksionoj mė lehtė. Studimet i kam primare dhe vitin e ardhshėm nėse gjithēka ecėn sipas planit duhet tė diplomohem nė degėn e shkencave tė komunikimit, dhe muzikėn e kam njė pjese tė vetes sė cilės do t’i dedikohem me njė pėrkushtim edhe mė tė madh mbasi tė mbaroj studimet.
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #19
  Juventini Maska e EkOnOmIsTi
  Anėtarėsuar
  22-05-2005
  Vendndodhja
  Pse Do Vish Dhe Ti ?
  Mosha
  37
  Postime
  2,408
  Ka lezet nje femer si kjo.

  Vallai te heq merzitjen per gjithca vetem duke e pa
  S |< R /\ p /\ |_ |
  Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241
  Tuna “Bileta” e prerė pėr MTV !

  Nė zemrėn time dominon vetėm njė person qė e ka merituar…

  Kėngėtarja lozonjare dhe me zė shumė tė veēantė Altuna Sejdiu edhe nė kėtė verė tė nxehtė ka vendosur ti pėrvishet punės pėr tė nxjerrė albumin e saj tė ri nė tetor. Kėsaj radhe Tuna i ka qėndruar besnike rrymėės R&B… megjithėse nė njė tė ardhme tė afėrt vajza sexy nuk pėrjashton eksperimentimin e rrymave tė tjera muzikore. Pėrsa i pėrket pyetjes mbi ngjashmėrinė e klipit tė kėngės “Bileta” me kėngėn “Back to black” tė kėngėtares Amy Winehouse i ėshtė i pėrgjigjur… “nuk ka kufij nė kreativitetin njerėzor”. Ndėrsa kėngėn e Winehouse e cilėson si njė ndėr hitet mė tė suksesshėm tė kohėve tė fundit dhe protagonisten si njė kėngėtare tė preferuar tė saj edhe pse rrymat muzikore qė lėvrojnė janė tė ndryshme.

  Si ēelėsi i suksesit tė klipit “Bileta” qė tashmė ėshtė pėrkthyer nė anglisht “Ticket” dhe ėshtė dėrguar nė MTV Adria, kėngėtarja nga Tetova veēon thjeshtėsinė me tė cilėn ėshtė realizuar. Ndėrsa si filozofi ajo thekson ndjeshmėrinė e madhe tė kėngės gjė qė e injekton edhe tek tė tjerėt. Tuna krahas muzikės dhe kėngės tė cilėn nuk e quan profesion rrėfen pėr revistėn Spekter detaje mbi lookun, pasionet, shijet dhe dashurinė. Qė nė kėtė tė fundit duket shumė e kėnaqur, pasi deklaron se ėshtė e dashuruar nė ēdo sekondė tė ditės dhe se ja ka dhuruar zemrėn njė personi qė e ka merituar… Nė kėtė intervistė do tė keni mundėsi tė njihni Tunėn e sinqertė, tė zgjuar dhe shumė origjinale.

  Si nis njė ditė e juaja?
  Dita ime fillon me vonesė

  Ēfarė mund tė na thoni diēka konkrete pėr planet tuaja muzikore?
  Muajt e fundit krahas angazhimit nė koncerte dhe mbrėmje tė ndryshme po merrem dhe me pėrfundimin e albumit tim, tė cilin e kam parashikuar ta nxjerr nga muaji tetor.

  Ju keni premtuar qė kėnga “Bileta” do tė shoqėrohet me njė klip dhe ėshtė realizuar. Ēfarė mund tė na rrėfeni diēka qė ka ndodhur nė shesh tė xhirimit, si momenti mė i bukura dhe mė i vėshtirė qė keni pasur gjatė xhirimeve?
  Nėse duhet ta veēoj nė diēka xhirimin e kėtij klipi, do ta veēoja nė thjeshtėsinė e tij dhe nė emocionin qė pėrmban. Nuk ka shumė filozofi, e ndjeva kėngėn deri nė maksimum dhe u mundova t’i pėrfshij nė emocionin tim dhe pjesėtarėt e tjerė qė ishin nė klip, ndėr tė cilėt ishte edhe Miss Kosova, Besa Gashi, tė cilėn e falėnderoj shumė pėr prezencėn e saj nė klipin tim tė fundit.

  Shtypi kėtu nė Shqipėri e ka krahasuar si tė ngjashėm me njė klip tė huaj “Back to black” Amy Winehouse. Ju si mendoni, pse kanė bėrė kėtė krahasim?
  Mendoj se nuk ka kufij nė krijimtarinė njerėzore, pastaj shpeshherė ata mund tė pėrputhen deri nė njė pikė. Sepse nė fund tė fundit tė gjithė jemi qenie njerėzore dhe mendojmė pak a shumė nė tė njėjtėn formė. ”Back to Black” nga Amy Winehouse ėshtė njė hit i madh i kohėve tė fundit, si dhe njė nga kėngėtaret e mia tė preferuarat, por unė klipin kisha mundėsi ta shoh pasi “Bileta” ishte e lanēuar nėpėr televizione tė ndryshme. U shtanga sinqerisht, sepse po i njėjti klip ėshtė edhe pėr versionin anglisht tė quajtur “Ticket”, i cili ėshtė dėrguar nė MTV Adria. Por edhe nėse i krahasojmė, nuk kemi tė bėjmė me ndonjė ngjashmėri. Nė fund tė fundit ku do tė inspirohesha?! -Nė ndonjė klip shqiptaro-bullgar?!

  Albumi i ri ku do konvergojė si kėngėt, rryma muzikore…?
  Albumi i ri do tė pėrmbajė kėngė tė rrymave R&B

  Sa i rėndėsishėm ėshtė njė klip dhe pėr tė qenė i suksesshėm, ēfarė duhet tė ketė patjetėr?
  Unė mendoj qė klipi nuk ka rėndėsi aq tė madhe, sa ka kėnga si kėngė, me vlerat e saj!Videoklipet ndoshta vetėm i japin njė afat mė tė gjatė kėngės.

  Pėrpara se tė vendosni tė realizoni njė kėngė tė re, sa kohė mė parė e mendoni?
  Ėshtė e ēuditshme, por unė gjatė gjithė kohės mendoj pėr njė kėngė qė kam vendosur ta realizoj. Dhe shpeshherė nė kokėn time bėj projektime pėr regjinė, realizimin si dhe pėr detaje tė ndryshme. Me njė fjalė jam shumė e preokupuar.

  Njė kėngė pėr t’u bėrė hit ēfarė duhet tė ketė…?
  Nuk e di pėr ēfarė hiti flasim, sepse fjala “hit” nė tregun tonė ėshtė e interpretuar nė mėnyra tė ndryshme. Pėr veten mund tė them se, ndoshta nuk jam mjeshtre e mirė e hiteve, por tė paktėn di tė bėj kėngė qė do tė dėgjohen edhe mbas shumė viteve.

  -Muzika pėr ju ėshtė…
  Kėnaqėsi

  Do e braktisni muzikėn pėr…
  Asnjė kusht nė botė

  Bashkėpunimi me Jonida Maliqin ju rezultoi i suksesshėm, keni menduar ndonjė bashkėpunim tė ri edhe me kėngėtarė tjerė?
  Jam duke menduar pėr bashkėpunimin e radhės, qė do e pėrfshij nė albumin e ri, kėsaj here duhet tė jetė njė kėngėtar mashkull, pėr momentin kam disa opsione. Shumė shpejt do ta konkretizoj.

  Cilėn rrymėė muzikore nuk do e braktisnit pėr asgjė dhe cilėn nuk do e kėndonit kurrė?
  Do tė doja nė tė ardhme tė eksperimentoj me mė shumė rryma muzikore, por e di njė gjė qė asnjėherė nuk do kėndoj njė kėngė tallava, regaton …e di qė do tė ishte dėshtim fatal (qesh)!

  Ēfarė mendimi keni pėr muzikėn komerciale?Ju do e aplikoni nėse nė dispozicion ju vėnė shuma tė mėdha?
  Kurrė nuk do tė bėj diēka kundėr dėshirės sime. Vitet e fundit kam “luftuar” me mendimet e njerėzve, tė cilėt janė munduar tė ma imponojnė kėtė, por dėshira ime i mund gjithmonė kėto fjalime. Ne kemi dhe aq muzikė dhe kėngėtar komercial, saqė dikush duhet tė krijoj vlera.

  Nėse nuk do kishit zė dhe nuk mund tė ishit kėngėtare qė padiskutim sita do ju seleksiononte njė ditė, ēfarė do bėnte Tuna ?
  Kėndimin nuk mund ta quaj si profesion, por njė hobi, i cili gjatė viteve ka marr njė kahje serioze. Dhe kjo mė ka penguar qė mos t’i realizoj disa plane. Mė parė ėndėrroja tė bėhesha njė detektive e suksesshme.

  Sa i rėndėsishėm ėshtė look-u nė tėrėsi pėr njė kėngėtare?
  Look-u mban njė pėrqindje tė madhe tė suksesit tė njė kėngėtari, dhe pa diskutim duhet tė posedohet.

  Shpenzoni shumė pėr rroba dhe jeni e fiksuar pas etiketave?
  Shumė shpesh e kam pėrmendur qė jam fiksim i vėrtet pas rrobave firmato dhe nuk e arsyetoj kėtė gjė

  Sa ju kushton njė dalje nė skenė dhe njė klip nė aspektin e pėrkujdesjes?
  Kjo varet nga paraqitja dhe rėndėsia e saj, por ka tė tilla qė mė marrin kohė me muaj tė tėrė.

  Si i keni marrėdhėniet me kolegėt tuaj kėngėtarė ?
  Kryesisht i kam shumė tė mira raportet me tė gjithė kolegėt nė Shqipėri dhe Kosovė.

  Jeni dakord me faktin se thashethemet mė tė mėdha dalin pikėrisht nga vetė kėngėtarėt pėr njėri-tjetrin?
  Nuk e di, ndoshta, unė personalisht nuk merrem me gjėra tė tilla. Ndaj nuk e besoj dhe kėtė fakt.

  Njė ditė e bukur pėr ju ėshtė?
  …dita e kaluar me pizhame dhe duke shikuar filma.

  Kujt ia kushtoni pjesėn e lirė tė kohės?
  Familjes dhe shoqėrisė.

  Sa tė zėnė e ka zemrėn Tuna?
  Nė zemrėn time dominon vetėm njė person, i cili ėshtė pozicionuar aty sepse e ka merituar.

  Kur dashuron Tuna?
  24 orė nė ditė, ēdo sekondė.

  Jeni 100% e dashuruar dhe vetvetja?
  Kur je i dashuruar s’ka dyshim qė nuk je vetvetja.

  Ju pėlqejnė dhuratat dhe ēfarė ka qenė dhurata qė ju ka mbetur nė mend?
  Ka shumė dhurata qė i kam marrė nga njerėz qė i respektoj dhe i dua, nuk mė lenė pėrshtypje vlera e tyre.

  Ēfarė ju bėnė tė lumtur dhe ēfarė ju hidhėron?
  Mė bėjnė tė lumtur imtėsitė, si p.sh kur i kthehem shtratit tim pas disa ditėve mungesė, po ashtu mė irritojnė dhe mė hidhėrojnė imtėsitė, gjė qė e kam ves negativ.

  Pushimet verore ku do i kaloni dhe me kė?
  Nga fundi i gushtit do tė udhėtoj pėr pushime nė Miami.

  Sė fundmi ēfarė do dėshironi t’i thoni lexuesve dhe fansave tuaj pėrmes reviste “Spekter”?
  Pushime tė kėndshme.

  Spekter
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  #VamosArgentina

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Oda ( sofra ) Drenicake
  Nga projekti21_dk nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 1405
  Postimi i Fundit: 09-09-2017, 20:20
 2. Fatmir Sejdiu u zgjodh President i ri i Kosovės
  Nga ideus nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 08-11-2010, 13:57
 3. Fatmir Sejdiu
  Nga YlliRiaN nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-05-2010, 18:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •