Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 84
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311

  Ja cfare mesojne femijet ne Arabine Saudite

  Tekstet shkollore saudite. (Pas heqjes sė intolerancės)


  Nga Nina Shea

  E Diel, 21 maj, 2006  Tanimė njė kohė tė gjatė shkollat publike nė Arabinė Saudite janė tė pėrmendura pėr demonizimin e Perėndimit, si dhe tė tė krishterėve, hebrenjve dhe tė gjithė "mosbesimtarėve." Por pas sulmeve tė 11 shtatorit 2001 – nė tė cilat 15 nga 19 kidnapuesit ishin sauditė – mendohej se kjo do tė ndryshonte.

  Mė 2004 njė grup studiuesish nga oborri mbretėror saudit erdhėn nė pėrfundim se reformat janė tė nevojshme pasi kurrikulumet e studimeve fetare nė Arabinė Saudite "e inkurajojnė dhunėn kundėr tė tjerėve, dhe i nxisin gabimisht nxėnėsit tė mendojnė se pėr tė mbrojtur fenė e tyre ata duhet t'i shtypin dhe madje t'i eliminojnė fizikisht 'tė tjerėt'." Qė atėherė qeveria saudite vazhdimisht ka deklaruar se i ka ripunuar tekstet shkollore.

  Princi Turki Al-Faisal, ambasador i Arabisė Saudite nė Amerikė, ka punuar nė mėnyrė agresive pėr tė shpėrndarė kėtė porosi. "Mbretėria i ka rishikuar tė gjitha praktikat dhe materialet arsimore, dhe ka larguar ēdo element qė s'ėshtė nė pėrputhje me nevojėn pėr arsimim modern," – kishte thėnė nė njė turne tė tijin tė vonshėm nėpėr disa qytete amerikane. "Jo vetėm qė kemi mėnjanuar atė qė mund tė shihej si intolerancė nga tekstet e vjetra shkollore qė ishin pjesė e sistemit tonė, por kemi zbatuar njė plan tė brendshėm gjithėpėrfshirės pėr revizion dhe modernizim." Qeveria saudite madje kishte bėrė njė reklamė njėfaqėshe nė New Republic dhjetorin e kaluar duke u mburrur me suksesin e saj pėr "modernizimin e planeve tona mėsimore pėr t'i pėrgatitur mė mirė fėmijėt tanė pėr sfidat e sė nesėrmes." Para njė viti njė zėdhėnės ambasade deklaroi: "Ne i kemi recensuar kurrikulumet tona mėsimore. I kemi hequr materialet qė nxisin urrejtje dhe jotolerancė ndaj njerėzve tė feve tė tjera." Ambasada ėshtė duke shpėrndarė edhe njė dokument 74-faqėsh mbi reformėn e kurrikulumit pėr tė treguar se tekstet shkollore janė moderuar.

  Problemi ėshtė se: Kėto pohime nuk janė tė vėrteta.

  Njė analizė e disa teksteve zyrtare saudite pėr studime islame qė janė pėrdorur gjatė kėtij viti akademik zbulon qė, me gjithė deklaratat e kundėrta tė qeverisė saudite, ideologjia e urrejtjes ndaj tė krishterėve dhe hebrenjve dhe myslimanėve qė nuk e ndjekin doktrinėn vehabiste ende mbetet pjesė e sistemit tė shkollave publike. Tekstet mėsojnė njė vizion dualist, duke e ndarė botėn nė besimtarė tė vėrtetė tė Islamit ("monoteistėt") dhe nė jobesimtarė ("politeistėt" dhe "tė pafetė").

  Ky indoktrinim fillon nė tekstin e klasės sė parė dhe mėpastaj riafirmohet dhe zgjerohet nė ēdo vit, duke kulminuar nė tekstin e klasės sė 12-tė, qė i udhėzon studentėt se detyrimi i tyre fetar pėrfshin xhihadin kundėr tė pafeve me qėllim tė "pėrhapjes sė fesė."

  Freedom House i ka kuptuar kėto sepse Ali Al-Ahmedi, disident saudit qė ėshtė nė krye tė Institute for Gulf Affairs, na i ka dorėzuar njė dyzinė tekstesh shkollore fetare qė gjoja janė pastruar nga Ministria e Arsimit e Arabisė Saudite. Kopjet e tij nuk i ka siguruar nga qeveria, por nga mėsuesit, administruesit dhe familjet fėmijėt e tė cilėve janė nxėnės tė shkollave saudite, qė i kanė nxjerrė ato njė nga njė.

  Disa nga burimet tona janė shiitė dhe sunitė nga traditat jovehabiste – njerėz qė etiketohen nė kėto tekste si "politeistė" ose "tė lajthitur" ose "tė kėqinj" – tė tjerėt janė vetėm tė mllefosur qė kėta libra bėjnė fare pak pėr t'i pėrgatitur nxėnėsit e rinj pėr botėn moderne.

  Mė pas ne i angazhuam dy folės arabė tė pavarur pėr t'i pėrkthyer ato secili veē e veē.

  Feja ėshtė themeli i ideologjisė politike tė shtetit saudit; ajo ėshtė gjithashtu lėmė kyq nė arsimin saudit ku studentėve u mėsohet interpretimi i Islamit i njohur si Vehabizėm (lėvizje e themeluar 250 vjet mė parė nga Muhamed ibn Abd Al-Vehhabi) dhe qė pasqyrohet nė kėto tekste shkollore.

  Dijetarėt vlerėsojnė se brenda kurrikulumit tė shkollave publike saudite studimet islame pėrbėjnė ēerekun ose njė tė tretėn e orėve mėsimore nė njė javė, nė arsimin e ulėt dhe tė mesėm, dhe disa orė ēdo javė nė shollėn e lartė. Mėsimdhėnėsit qė vėnė nė dyshim ose s'pajtohen me interpretimin zyrtar tė Islamit mund tė pėsojnė ndėshkime tė ashpra. Nė nėntor 2005 njė mėsues saudit qė kishte bėrė komente pozitive pėr hebrenjtė dhe Dhjatėn e Re ishte larguar nga puna dhe ishte dėnuar me 750 fshikuj dhe burgim. (Ai ishte amnistuar pas protestave publike dhe ndėrkombėtare.)

  Sistemi i shkollave publike nė Arabi Saudite pėrfshin 25000 shkolla, me rreth 5 milionė nxėnės. Veē kėsaj, Arabia Saudite ka akademi tė veta nė 19 kryeqytete tė botės, pėrshirė edhe njė jashtė Uashingtonit, nė Fairfaks Kaunti, qė i pėrdorin disa prej kėtyre teksteve.

  Arabia Saudite gjithashtu u shpėrndan tekstet e veta fetare gjithandej botės shkollave islamike dhe medreseve qė nuk i kontrollon nė mėnyrė tė drejtėpėrdrejtė. Pa u brengosur me statusin historik periferik dhe sektar tė Vehabizmit, Arabia Saudite po pėrpiqet tė afirmojė veten si zėri autoritativ nė botė i Islamit – si njė "Vatikan" pėr Islamin, siē kanė deklaruar disa zyrtarė sauditė – dhe kėto tekste janė pjesė integrale e kėtyre pėrpjekjeve. Si vė re edhe raporti i komisionit pėr sulmet e 11 shtatorit: "Madje edhe nė vendet e begata, shkollat vehabiste tė financuara nga Saudia janė shpeshherė tė vetmet shkolla islamike."

  Arsimi ėshtė nė qendėr tė debatit pėr lirinė nė botėn myslimane. Prijėsi i Al-Kaidės Usama bin Laden, e kupton kėtė fare mirė; sė voni nė njė audioincizim ai mallkonte tė gjithė ata qė do t'i "ndryshonin kurrikulumet shkollore"

  Pasazhet nė vijim -- tė nxjerra nga po ata libra qė citohen nė dokumetin 74-faqėsh pėr reformimin e kurrikulumit qė tani po shpėrndahet nga Ambasada Saudite – janė duke i trajtėsuar pikėpamjet e brezit tė ri tė sauditėve dhe myslimanėve nė tėrė botėn. Nėse mbesin tė pandryshuara, ato vetėm do tė forcojnė dhe tė thellojnė urrejtjen, intolerancėn dhe dhunėn ndaj feve dhe kulturave tė tjera. A kėtė e quan Riadi reformė?


  KLASA E PARĖ

  "Ēdo fe pėrveē Islamit ėshtė e rreme."

  "Mbushni vendet bosh me fjalėt e sakta (Islam, ferr): Ēdo fe pėrveē *________ ėshtė e rreme. Kush vdes jashtė Islamit do tė hyjė nė ______."

  KLASA E PESTĖ

  "Kush i bindet Profetit dhe pranon njėjėsinė e Zotit nuk mund tė mbajė shoqėri besnike me ata qė e kundėrshtojnė Zotin dhe Profetin e Tij, edhe nėse ata janė kushėrinj tė vet mė tė ngushtė."

  "Ėshtė e ndaluar pėr myslimanin tė jetė shok besnik i dikujt qė nuk beson nė Zotin dhe Profetin e Tij, ose i atyre qė e luftojnė fenė e Islamit."

  "Myslimani, edhe nėse jeton larg, ėshtė vėlla yti nė fe. Nėse dikush kundėrshton Zotin, edhe nėse ėshtė vėllai yt nė familje, ai ėshtė armiku yt nė fe."

  KLASA E GJASHTĖ

  "Ashtu si kanė qenė tė suksesshėm nė tė kaluarėn kur janė bashkuar nė pėrpjekjet e tyre tė sinqerta pėr t'i pėrzėnė kryqtarėt e krishterė nga Palestina, arabėt dhe myslimanėt sėrish do tė dalin fitimtarė, dhėntė Zoti, kundėr hebrenjve dhe aleatėve tė tyre nėse qėndrojnė tė bashkuar dhe luftojnė njė xhihad tė vėrtetė pėr hir tė Zotit, sepse ėshtė nė fuqi tė Zotit ta bėjė kėtė."

  KLASA E TETĖ

  "Siē ėshtė cituar nga Ibn Abbasi: Majmunėt janė hebrenjtė, njerėzit e Sabbatit; ndėrsa derrat janė tė krishterėt, tė pafetė e bashkėsisė sė Jezuit."

  "Zoti i ka thėnė Profetit tė Tij, Muhamedit, pėr hebrenjtė, se nga disa pjesė tė librave tė Zotit [Torės dhe Ungjijve] ata kanė mėsuar se vetėm Zoti vlen tė adhurohet. Pėrkundėr kėsaj, ata shfaqin besime tė rreme nėpėrmet idhujtarisė, fallthėnies dhe magjisė. Duke vepruar nė kėtė mėnyrė ata i nėnshtrohen djallit. Nga mėria dhe armiqėsia ata i duan njerėzit e gėnjeshtrave nė vend tė njerėzve tė sė vėrtetės. Prandaj ata janė tė mallkuar dhe Zoti na paralajmėron qė tė mos bėjmė si ata."

  "Ata janė hebrenjtė, tė cilėt Zoti i ka mallkuar dhe me tė cilėt Ai ėshtė aq i hidhėruar saqė Ai kurrė mė nuk dė tė jetė i kėnaqur [me ta]."

  "Disa nga njerėzit e Sabbatit Zoti i dėnoi duke i shndėrruar nė majmunė dhe derra. Disa prej tyre u bėnė adhurues tė djallit, dhe jo tė Zotit, nėpėrmjet flijimeve, lutjeve, kėrkimit tė ndihmės dhe formave tė tjera tė adhurimit tė djallit. Disa hebrenj e adhurojnė djallin. Edhe disa pjesėtarė tė kėtij kombi e adhurojnė djallin, dhe jo Zotin."

  "Aktivitet: Studenti duhet tė shkruajė njė ese pėr rrezikun nga imitimi i tė pafeve."

  KLASA E NĖNTĖ

  "Konflikti ndėrmjet kėsa umma-je (bashkėsisė myslimanė) dhe hebrenjve dhe tė krishterėve i ka bėrė ballė kohės, dhe do tė vazhdojė aq sa tė dojė Zoti."

  "Ėshtė pjesė e urtėsisė sė Zotit qė lufta ndėrmjet myslimanėve dhe hebrenjve do tė vazhdojė deri nė ditėn e gjykimit."

  "Myslimanėt do tė triumfojnė ngase janė me tė drejtėn. Ai qė ėshtė me tė drejtėn gjithmonė do tė fitojė, edhe nėse shumica e njerėzve janė kundėr tij."

  KLASA E DHJETĖ

  Teksti i klasės sė dhjetė pėr jurisprudencė mėson se jeta pėr jomyslimanėt (si dhe pėr gratė, dhe rrjedhimisht, edhe pėr skllevėrit) vlen vetėm sa njė pjesėz e jetės sė njė "burri tė lirė mysliman." Paratė e gjakut janė shpagim qė i bėhet viktimės ose familjes sė viktimės pėr vrasje ose lėndim:

  "Taksa e gjakut pėr njė tė pafe tė lirė. [Sasia e saj] ėshtė gjysma e parave tė gjakut pėr njė burrė mysliman, qoftė ai nga "ithtarėt e librit", qoftė nga tė tjerėt (jo nga "tė librit", d.m.th. paganė, zoroastrianė etj).

  "Paratė e gjakut pėr njė grua: Gjysma e parave tė gjakut pėr njė burrė, nė pėrputhje me fenė e tij. Taksa e gjakut pėr njė grua myslimane ėshtė gjysma e parave pėr njė burrė mysliman, dhe taksa e gjakut pėr njė grua jomyslimane (kafir) ėshtė sa gjysma e parave pėr njė burrė jomysliman."

  KLASA E NJĖMBĖDHJETĖ

  "Pėrshėndetja "Selamu alejkum [Paqja qoftė mbi ty]" ėshtė vetėm pėr besimtarėt. Ajo nuk mund t'u thuhet tė tjerėve."

  "Nėse shkoni nė njė vend ku ka myslimanė dhe tė pafe, duhet tė ofroni pėrshendetjen pėr myslimanėt."

  "Mos iu bind atyre [tė krishterėve dhe hebrenjve] nė rrugė tė ngushtė nė shenjė nderimi dhe respekti."

  KLASA E DYMBĖDHJETĖ

  "Xhihadi nė rrugėn e Zotit – qė pėrbėhet nga lufta lundėr pabesimit, shtypjes, padrejtėsisė dhe bėrėsve tė tyre – ėshtė kulminacion i Islamit. Kjo fe ėshtė ngritur nėpėrmjet xhihadit dhe nėpėrmjet xhihadit ėshtė ngritur lart flamuri i saj. Ai ėshtė njė nga veprat mė fisnike, qė tė afrojnė te Zoti, dhe prej akteve mė madhėshtore tė bindjes ndaj Zotit."

  Nina Shea ėshtė drejtore e Qendrės pėr Liri fetare nė Freedom House.


  http://www.washingtonpost.com/wp-dyn...901769_pf.html 2. #2
  In God I trust Maska e fjollat
  Anėtarėsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes sė hitlerit
  Postime
  1,085

  Sa i preokupuar qė ėshtė ky bilmezi me mėsimin nė arabinė saudite... u kėput tuj postu kėtė artikull tė pavlerė
  I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar mė parė nga fjollat
  Sa i preokupuar qė ėshtė ky bilmezi me mėsimin nė arabinė saudite... u kėput tuj postu kėtė artikull tė pavlerė
  Pyetni Xhaxhin Bin Laden se do ju tregoi nga se eshte inspiruar?

 4. #4
  fushori Maska e Ermal 22
  Anėtarėsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Citim Postuar mė parė nga fjollat

  Sa i preokupuar qė ėshtė ky bilmezi me mėsimin nė arabinė saudite... u kėput tuj postu kėtė artikull tė pavlerė
  Pse te mos jete? Pse Meka ku ndodhet? Ndersa disa duan ta bejne Shqiperine si Europa, mund te rastise qe disa nga komuniteti yne mysliman te kerkojne te na bejne si Arabia Saudite ku dhe u duhet te shkojne per haxh te pakten 1 here ne jeten e tyre. Prandaj edhe duhet nje fare sensibilizimi per ate qe perfaqeson vertet Arabia e dashur Saudite qe te mos kemi keqkuptime. Por mesazhi me i keq qe vjen nga librat shkollore saudite eshte urrejtja dhe ndjenjat supremaciste qe u injektohet femijeve qe ne bankat shkollore, nderkohe qe Sauditet nuk lene gur pa luajtur per te thene se Islami eshte fe e paqes. Kur keto gjera ndodhin ne Arabine e Mekes, cfare frymezimi u jepet myslimaneve te tjere qe drejtohen nga Arabia per iluminim?

 5. #5
  In God I trust Maska e fjollat
  Anėtarėsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes sė hitlerit
  Postime
  1,085


  Po xhaxhallarėt e xhaxhit bin laden qė janė shokė tė ngushtė me xhaxhin bush, ata prej nga u inspiruan? Apo shumica e popullatės sė AS qė janė popull paqėdashės, thua ti qė nuk shkojnė nė shkollė? Pa le Nina Shea na tregon...
  I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

 6. #6
  In God I trust Maska e fjollat
  Anėtarėsuar
  15-02-2005
  Vendndodhja
  Para shfaqjes sė hitlerit
  Postime
  1,085
  Citim Postuar mė parė nga Ermal 22
  Pse te mos jete? Pse Meka ku ndodhet? Ndersa disa duan ta bejne Shqiperine si Europa, mund te rastise qe disa nga komuniteti yne mysliman te kerkojne te na bejne si Arabia Saudite ku dhe u duhet te shkojne per haxh te pakten 1 here ne jeten e tyre.
  Mos u mėrzit lalė se nuk jemi tė "rezikuar" nga njė fat i tillė qė Shqipėria tė bėhet si AS, qė noton nė gjithė atė pasuri e luks! Ēfarė mileti jemi ne edhe pėr shumė kohė do tė ēapitim nė mjerim e do tė thithim pluhur e baltė!
  I'm muslim, don't panic please.. oh bloody sheeps

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
  Anėtarėsuar
  06-04-2006
  Vendndodhja
  Nė tokat shqiptare
  Postime
  237

  Smile Po tė ishe vertet atdhetar...!!!!

  Citim Postuar mė parė nga Cappuccino
  Pyetni Xhaxhin Bin Laden se do ju tregoi nga se eshte inspiruar?

  Po tė ishe vėrtet atdhetar vėrtet do tė shikoje se ēfarė shkruan!!? Si nuk tė vjen turp qė vazhdimisht ti me shokėt tu ti quajsh shqiptarėt Bin ladena etj.

  A vėrtet po mendon se do ti bindėsh ta ndėrrojnė fenė me kėso shkrime si tuat a?

  Shifemi prap!

 8. #8
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar mė parė nga vrojtuesi
  Po tė ishe vėrtet atdhetar vėrtet do tė shikoje se ēfarė shkruan!!? Si nuk tė vjen turp qė vazhdimisht ti me shokėt tu ti quajsh shqiptarėt Bin ladena etj.

  A vėrtet po mendon se do ti bindėsh ta ndėrrojnė fenė me kėso shkrime si tuat a?

  Shifemi prap!

  Zgjidhi nyjet e mos ja futni kodra pas bregut edhe ju. Une citova Bin Ladenin arab qe mund te kete qene inspiruar qysh ne shkollen fillore nga mesimet dhune-dhe luftnxitese e ju me mvishni te paberat. Ithtare te Bin Ladenit jane ciftat si fjollat, forum126(xeni), Shiu dhe kompania e tyre.
  Pastroj syzet ose nese nuk bart, pastroj syt dhe mos udhto neper mjegull.

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Cappuccino
  Anėtarėsuar
  01-12-2005
  Vendndodhja
  N'bisht t'ballanes
  Postime
  311
  Citim Postuar mė parė nga fjollat


  Po xhaxhallarėt e xhaxhit bin laden qė janė shokė tė ngushtė me xhaxhin bush, ata prej nga u inspiruan? Apo shumica e popullatės sė AS qė janė popull paqėdashės, thua ti qė nuk shkojnė nė shkollė? Pa le Nina Shea na tregon...
  Mund te kene qene ose edhe te jene shok, ky “nga Teksasi nuk ka pare libra te atill ne bankat shkollore, per dallim nga xhaxhai i juaj.

 10. #10
  fushori Maska e Ermal 22
  Anėtarėsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Mos te akuzojme kot njerezit ne forum Capucino por ti permbahemi temes se ciles nuk po i pergjigjen antaret por po merren me ty.
  Te ben pershtypje fakti qe keto libra shkollore u rishikuan nga autoritetet saudite dhe u quajten te pershtatshem per shkolle, por perseri aty ka gjurme urrejtjeje e mostolerance. Lind pyetja, kaq veshtire e kane keta sauditet ta paraqesin Islamin me paqesor ndaj feve e personave te tjere? Ketu behet fjale per libra shkollore pra, libra qe pergatisin nje brez te ri. Por te mos harrojme se AS eshte vend fondamentalist ku nuk njihet fe tjeter, ku wahhabi apo salafi esht drejtimi fetar i zgjedhur. Pasuria dhe luksi i AS eshte ndertuar ne saje te naftes se bekuar qe i ka bere ish tribalistet [te organizuar ne fise] saudite te ndertojne shtet per pak dekada dhe biles ti shfrytezojne miliardad per te perhapur Islamin vehabist, nje islam te radikalizuar e jo tolerant. [vihet re nje rilindje e mentalitetit fisnor saudit _ [klikoje]]
  Kujtoni se 14 nga 19 terroristat qe rrembyen avionet ne ate 11 shtator erdhen pikerisht nga Saudia dhe u edukuan ne shkollat apo medreset e saj. Por sot ky brez i ri i sauditeve ka detyruar atoritetet saudite qe te rregullojne librat e shkolles pasi edhe vete mbreteria saudite po vihet ne rrezik nga fondamentalistat qe nuk njohin gje tjeter vetem fene dhe ndjekjen strikte te saj, sipas menyres se vjeter. Pra ky rrezik i brendshem u gershetua me presionin nga Amerika e shtetet e tjera qe e shohin se cfare brezash po edukon Saudia.

  Qofshim pa rrezik fjollat
  E Enjte, 16 Shtator 2004
  Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi dje raportin per lirine fetare gjate vitit te fundit. "Kushtetuta siguron lirine e fese dhe Qeveria ne pergjithesi e respekton kete te drejte ne praktike. Nuk pati ndonje ndryshim ne gjendjen e respektit per lirine e fese gjate periudhes qe mbulohet nga ky raport, dhe politika e qeverise vazhdoi te kontribuonte per praktikimin pergjithesisht te lire te fese", thuhet ne raport, lidhur me Shqiperine. Sipas dokumentit, "marredhenia pergjithesisht miqesore midis feve ne shoqeri kontribuoi per lirine fetare".

  Sipas Komitetit Shteteror te Kulteve, gjate periudhes se mbuluar nga ky raport, pati rreth 17 shoqeri dhe grupe te ndryshme myslimane qe ishin aktive ne vend; disa prej ketyre grupeve ishin te huaja. Kishte 31 shoqeri kristiane qe perfaqesonin me shume se 45 organizata te ndryshme dhe 500 deri 600 misionare kristiane dhe baha'i. Grupet me te medha misionare te huaja ishin amerikane, britanike, italiane, greke dhe arabe.
  Vrojtoje pak temen ti Vrojtuesi pasi nuk po ju thuhet te nderroni fe por te ruani veten dhe fete e tjera perreth nga ndikimet e Arabise se madhe me leke shume.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ermal 22 : 26-05-2006 mė 11:18

 11. #11
  Nallban Maska e alko71
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tokė
  Mosha
  50
  Postime
  707
  Te njejtein,tekst para dy ditesh e lexova tek tema <Fundamentalizmi> .Pastaj e bartet te tema< Deklarata univerzale e te drejtave...... > ndersa tani ,pasi qe askush nuk ju pergjigj perveq ketij cappuccino-s,ky e mori (vodhi ) dhe e hapi si teme ne vete.

  Sikur ky te ishte ndonje lajm i ardhur nga larte ,e jo nga nje njeri i rendomte ,si te gjithe te tjeret ketu.

  Nuk po mund te kuptoje se cfare qellimi permbushet nese e dijme apo nuk e dijme se cka mesojne femijet ne arabi.

 12. #12
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  I mesojne te njejten gje qe i mesojne greket , serbet dhe cifutet femijve te tyre kunder shqiptareve dhe muslimaneve.Te gjitha ato pikat gjenden ne mesimet biblike nese i do ndonjeri ia sjell me kenaqesi.

 13. #13
  Nallban Maska e alko71
  Anėtarėsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Tokė
  Mosha
  50
  Postime
  707
  Sjelli lum ORIONI, se edhe une i ketij mendimi jam,qe edhe keta i mesojne femijet e tyre me urrejtje ndaj nesh ,por kete e bejne fshehtas dhe nuk e pranojne.

 14. #14
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Po ate e dine mire fjalet e Jezusit ne lidhje me hebrejte mirepo si duket i kane harruar.Ato e dine luften e Mosiut dhe Joshuas, per me shume shiko tek kjo tema

  http://www.forumishqiptar.com/showth...t=32328&page=5

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Dmth ju fondamentalistat thoni se asht e drejte dhe mesim i drejte islam ti futesh ne tru femijeve te fillores se "hebrejte jane majmuna dhe te krishteret derra", apo se "muslimanin mbrapa diellit e ke vella, e shqiptarin e krishtene armik".

  Natyrisht qe asht veshtire me kuptu cfare mutacion mund te pesoje nji tru njerezor qe ti thote vella somalezit, arabit me fustan apo nji-pellambeshit malejzan... e ti thote derr komshise se vet....

  Hajde lavazh ... hajde....

  E keni ftyre me permende perendimin,,, jo po paska shkolla te fshehta... a shkoni ne shkolle ju xhanem aty ku jeni?

  Cili mesues ju ka fye fene makar njihere apo rracen... mos valle ban kurse nate sekrete me shoket tuej (te klases e jo vellezerit )?

  "Nuk mund te mbulohet dielli me shoshe"... dhe as "m'uti nuk lahet me sh'urre" o ithtaret e xhihadit primitiv.

 16. #16
  fushori Maska e Ermal 22
  Anėtarėsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Citim Postuar mė parė nga alko71
  Nuk po mund te kuptoje se cfare qellimi permbushet nese e dijme apo nuk e dijme se cka mesojne femijet ne arabi.
  se edhe une i ketij mendimi jam,qe edhe keta i mesojne femijet e tyre me urrejtje ndaj nesh ,por kete e bejne fshehtas dhe nuk e pranojne.
  Sa naive qe beheni disa nga ju. Arabia eshte bere sot nje sponsor i rendesishem i Islamit dhe si e tille na intereson te dime se cfare shteti ka vendi i Mekes ku edhe shkojne per haxh shqiptare myslimane cdo vit. Ku i dihet, ndoshta keta nxenesit e sotem do jene arabet e neserm qe do vazhdojne te vizitojne tokat shqiptare me organizatat e tyre bamirese a feperhapese. Pra ka interes afatshkurter e afatgjate pasiqe askush nuk e mohon dot rrolin e madh fetar qe gezon Arabia nder besimtaret myslimane ne bote.

  Fshehtaz kushedi cfare gjerash thoni edhe ju per pabesimtaret a qafirat, kush e merr vesh. Ketu behet fjale per libra te sistemit te miratuar shkollor shteteror. Besoj e kuptoni ndryshimin.
  Akoma me historira nga testamenti i vjeter ti Orion. Po Kurani a ka testament te ri se Arabia vetem nga i vjetri duket se anon dhe shume biles, aq shume sa nuk rri dot pa i persekutuar te krishteret e vet te pakte e te ligjshem qe ka. E c'pritet tjeter nga nje shtet fanar islamik qe gris bibla ne aeroporte apo djeg ato qe grumbullon me policine fetare.

 17. #17
  Boletivari Maska e Kapiten
  Anėtarėsuar
  23-05-2006
  Vendndodhja
  Atje ku hiqen skalpe
  Postime
  4
  O kak-ao do te iki jeta tu shkrujt per Arabine Saudite edhe ne fund sdo morresh vesh as vet ca ke bo e per ca i ke bo. Te morrte Arabia Saudite me vete meqe i paske aq merak.
  Te thyj n'mes

 18. #18
  Perjashtuar nga Mod. Maska e brahobravo
  Anėtarėsuar
  23-04-2006
  Vendndodhja
  Mallakaster
  Postime
  26
  Citim Postuar mė parė nga Labeati
  "hebrejte jane majmuna dhe te krishteret derra", .
  Ashtu jeni si derra , njerez pa pik morali madje me keq se kafsha

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Anėtarėsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Citim Postuar mė parė nga brahobravo
  Ashtu jeni si derra , njerez pa pik morali madje me keq se kafsha
  Te pakten nuk i besojm "moralit" te nji profeti qe mbi 50vjec, u merrte vajzat 6 vjece per grue shokeve te vet, e i fuste ne shtrat ne moshen 9 vjecare.

  Dhe as nuk i besojm nji feje qe meson me vra ata qe nuk e peqejne.

  Se fundi se kush asht kafsh e tregon niveli i jeteses dhe i zhvillimit, e gjithkush shef se cfar vlerash po i shpalos botes sot populli i zgjedhur i Allahut.

 20. #20
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Citim Postuar mė parė nga Labeati
  Te pakten nuk i besojm "moralit" te nji profeti qe mbi 50vjec, u merrte vajzat 6 vjece per grue shokeve te vet, e i fuste ne shtrat ne moshen 9 vjecare.
  labeat po gabohesh. morali i mohammed me kete punen e femrave eshte njesoj si morali i cdo mashkulli qe merr fryme. mohammed is qenie njerezore po ashtu.

  te gjithe meshkujt kane ate lloj gjykimi. kush me pak, kush me shume. me i forti e arrin te e beje realitet. mohammed e arriti ne realitet. hugh hefner i playboy e ka kaluar mohammed 100fish. sulltanet e kalifatit te katert islam, perandoria otomane, ja kaluan mohammed po ashtu nga 100fish.

  te tjeret e duan ate "realitet" mbas vdekjes, 70 virgjereshat. keta te pakten vdesin me ate besim. keta ne forum? ehe keta jane ata qe akoma shursin ne krevat naten kur iu del "allahu ne enderr".

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gjendja e fėmijėve jetimė shqiptarė
  Nga Albo nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 12-11-2010, 17:19
 2. Njė epidemi e rrezikshme
  Nga Apolloni31 nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-05-2009, 16:08
 3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
 4. Atropina
  Nga Vinjol nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:11
 5. Tė mėsosh aktrimin njėherėsh me abetaren
  Nga TiLoNcE nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-09-2005, 09:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •