Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5

Tema: Eno Peēi

  1. #1
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Eno Peēi, balerini shqiptar nė Teatrin e Vjenės


    Alma Mile

    Kur drejtori i baletit nė Teatrin e Operės sė Vjenės, Renato Zanella, shpjegoi se njė nga arsyet qė kishte ardhur nė Tiranė, ishte balerini shqiptar Eno Peēi, solist nė trupėn qė ai drejtonte, shumė pak ishin ata qė kishin dėgjuar pėr kėtė djalė. Eshtė 22 vjeē, nga Tirana, ka kryer Shkollėn e Baletit kėtu dhe prej vitesh jeton nė Vjenė. Nuk ka trashėguar asnjė gen artisti nga familja. I ati, Fatmiri, ėshtė inxhinier, e ėma stomatologe, ndėrsa gjyshi i tij ka qenė njė gjeneral i ashpėr. Ka nisur tė kėrcejė qė fare i vogėl. I pėlqente shumė muzika ritmike dhe siē tregon edhe vetė, nuk ia kishte haberin muzikės klasike. Por duket se tė kėrcyerit nuk ishte thjesht pasion fėmijėrie. Ai vazhdoi shkollėn e baletit, konkurroi mė tej nė Vjenė, fitoi, dhe nė vitin 2003 do tė bėhej solist i teatrit tė famshėm tė Vjenės. Prej 7 vitesh jeton nė Austri. Nė repertorin e tij gjen “Romeo e Xhulieta”, “Hirushja”, e shumė tė tjerė, por mė i dashuri pėr tė ėshtė “Spartaku”. Njė rol qė sipas tij ėshtė jo thjesht teknik, por edhe psikologjik. U desh ky rol qė atė ta thėrrisnin “Spartaku shqiptar”. Kėto ditė ėshtė kthyer nga njė turne nė Bukuresht, ndėrkohė qė po pėrgatitet, pėr tė marrė pjesė nė koncertin madhėshtor tė Vjenės. Ai do tė jetė njė prej kavalierėve qė do tė kėrcejė valset e famshme tė Shtrausit nė 1 janar.

    Ju nuk keni ndonjė prejardhje artisti. Si ju lindi dėshira pėr t’u marrė me balet?
    Dėshira pėr t’u marrė me balet lindi fare natyrshėm. Mė pėlqente tė kėrceja rrok dhe rrep dhe gjithmonė prisja me padurim ditėlindjet, se aty, pėrveē shtėpisė, kisha mundėsi qė tė kėrceja. Sigurisht qė dėshirėn time pėr tė kėrcyer e kishin kuptuar edhe prindėrit e mi, megjithatė u thashė se mė pėlqente baleti. Fillimisht shkova nė cirk qė tė bėja “hapje”, sparkatat, ura, etj. Sė bashku me tim atė kam shkuar nė Akademinė e Lartė tė Arteve, qė ndonjė profesor tė mė shihte nė kisha tė dhėna dhe a ia vlente qė tė merresha me balet. Mbaj mend aty ishte njė grup balerinėsh qė i drejtonte balerini i njohur Donald Martini. Sė bashku me mua ishte edhe njė vajzė tjetėr, qė dėshironte tė hynte nė shkollėn e baletit. Donald Martini vuri njė kasetė me muzikė dhe kam kėrcyer deri sa mbaroi kaseta. Ai i tha babait qė kisha talent dhe kėshtu, konkurrova nė shkollėn e baletit dhe pėr fat dola i pari.

    Kishit dėshirė tė kėrcenit muzikėn ritmike, po “marrėdhėnia” juaj me atė klasike?
    Pikėrisht kėtu qėndronte problemi. Unė do tė hyja nė njė klasė klasike, madje me streēe tė shkurtra dhe deri kėtu s’ma kishte marrė mendja, pasi kisha menduar qė streēet i vishnin vetėm femrat. Pastaj ku e dija unė se ēfarė ishte klasikja! Gjithmonė kisha menduar se do tė kėrceja rrok dhe rrep… Pak sa e ēuditshme, por me kohė, duke dėgjuar muzikė dhe duke parė video klasike filloi tė mė pėlqente baleti klasik. Pas dy - tre vjetėve doja qė tė bėja diēka mė shumė pėr karrierėn time, pėr tė ardhmen, por e shihja qė nuk kishte shumė mundėsi nė Shqipėri.

    Cilat ishin mundėsitė qė iu ofroheshin atėherė?
    Pėr fat kisha motrėn qė jetonte nė Austri dhe shkova qė tė provoja veten nė shkollėn e baletit nė Vjenė. Atje, u pėrballa me tė tjera vėshtirėsi. Kisha 2 muaj qė nuk kisha bėrė stėrvitje, isha shqiptar dhe nuk dija gjuhėn. Por dhe aty pata fat. Mė ngritėn dhe dy klasė mė lartė. Nė shkollėn e baletit tė Vjenės kam bėrė 2 vjet shkollė, ku brenda pėrmbahej klasa klasike, klasa e variacioneve, klasa moderne, klasa jazz-it, klasa e karakterit dhe repertor. Gjatė dy viteve tė para jetoja nė njė “internat” (pension), ndėrkohė qė e kisha pėr detyrė qė tė shkoja nė kursin e gjermanishtes, anglishtes dhe tė frėngjishtes. Nė kėtė kohė prindėrit e mi kanė sakrifikuar shumė pėr mua nga ana financiare dhe mė kanė ndihmuar shpirtėrisht dhe psikologjikisht. Uroj qė ēdo njeri tė ketė prindėr tė tillė si unė.

    Si hytė nė Teatrin e Operės sė Vjenės?
    Nė vitin 2000 mė angazhuan nė Teatrin e Operės sė Vjenės dhe nė vitin 2003 si solist. Mė ėshtė dashur shumė punė dhe do mė duhet akoma, sepse e pėrkryera nuk ka limit! Ambicja ime ėshtė tė krijoj. Kam dėshirė qė nė tė ardhmen tė bėhem koreograf.

    Ē’donit tė thoshnit qė kishit edhe vėshtirėsi si shqiptar?
    Nė fillim kam pasur probleme nėpėr udhėtime. Mė ėshtė dashur tė pres me orė nė disa aeroporte tė Europės, kur kontrollonin pasaportat, kurse me kolegėt dhe profesorėt, nė fillim, problem pėrbėnte vetėm “nami” qė kanė marrė shqiptarėt. Kurse tani janė tė gjithė tė dashur, nė qoftė se punon dhe je i rregullt, nuk tė urren njėri, pėrkundrazi.

    Sa orė nė ditė punoni?
    Dita ime fillon qė herėt nė mėgjes, nė orėn 10.00 deri nė 11.30 ėshtė klasa klasike dhe nga ora 11 e 50 deri nė 17.00 ose 18.00 janė prova tė ndryshme. Ditėve qė kemi shfaqje, punojmė deri nė orėn 14.00 dhe nė orėn 19.00 apo 19.30 dalim nė skenė.

    Nė repertorin e roleve, do tė veēonit ndonjėrin si mė tė vėshtirin? Po mė tė preferuarin?
    Ēdo rol ėshtė gjithmonė i vėshtirė nė qoftė se bėhet ashtu siē duhet, kėshtu qė tė gjitha rolet tė bėhen tė dashura. Megjithatė mund tė them, se mes tė gjitha roleve qė kam luajtur, mė i vėshtiri ka qenė “Spartaku”, sepse ka tė bėjė me teknikėn, por dhe me ndjenja. Eshtė njė balet shumė emocional dhe e pranoj se ėshtė baleti im i preferuar. Kėshtu qė nė kėtė rast, i vėshtiri dhe i preferuari janė i njėjti.

    I larguar pėr disa vjet, ē’lidhje keni ruajtur me Shqipėrinė?
    Sa herė qė vij nė verė, pėrveē familjes, takoj shokėt qė mė kanė mbetur dhe profesorėt. Ndėrsa lidhjet artistike, nuk janė shumė tė forta, edhe pse dėshira ime ėshtė qė tė kėrceja nė vendin tim.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Eno Peēi



    Documentary “The Soloist” about ballet dancer ENO PECI

    This film was premiered in URANIA Kino in Vienna in October 2018.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 19-08-2021 mė 10:10

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Eno Peēi

    Flet Eno Peēi: Shqipėria, dashuria ime. Takimi me Papėn dhe talentet Hushi, Jaho, Pirgu, Gjipali, Kerni dhe Inva Mula

    Eno Peēi: Shqipėria ėshtė vendi im , dashuria ime


    Nėse doja tė thoshit diēka pėr vitet e fėmijėrisė suaj, ēdo tė thoshit nė kėto momente?

    Vitet e fėmijėrisė i kam kaluar nėShqipėri dhe kam kujtime shumė tė bukura. Luaja gjithė ditėn jashtė dhe harroja tė shkoja nė shtėpi, derisa mė thėrriste mamaja nga dritarja qė tė futesha brėnda. Pastaj erdhėn trazirat e viteve 97 – 98.

    Cili motiv lindi brėnda jush pėr tė ndjekur rrugėn e artit? E menduat qė kishit bėrė zgjidhjen e duhur ?

    As nuk e kisha idenė se ēfarė ishte baleti dhe nuk e njihja botėn e artit. Pėr mua ishte njė botė krejtėsisht ndryshe. Nuk e kisha idenė se ēfarė do tė mė sillte ky profesion nė tė ardhmen. Dhe kur vendosa tė shkojė nė shkollėn e baletit nuk mė shkonte mėndja qė ishte vendimi i duhur qė unė po pėrzgjeidhja. Thjesht mė pėlqente tė kėrceja.

    Pėrse shkuat nė Austri dhe jo nė njė vend tjetėr, kur ende ishit 17 vjeē ?

    Ka qenė viti 1998 si tani muaji gusht kur arrita nė Austri. Dhe kam qenė 16 vjeē. Motivi ishte motra ime. Ajo jetonte nė Austri dhe pėr mua ishte e vetmja mundėsi tė ikja nga Shqipėria. Jo me mėndje qė tė vazhdoja profesionin e baletit, por tė ikja sa mė parė nga ky vend, ku do gjė po merrte fund.

    Sa kohė ju ėshtė dashur juve pėr t’u integruar me jetėn dhe kulturėn austriake, duke u pėrballur me to si student shqiptar ?

    Mė ėshtė dashur shumė kohė tė ambientohesha. Mentaliteti, mėnyra e jetesės, shoqėria sociale, kultura, komunikimi e shumė tė tjera. Ēdo gjė funksiononte ndryshe nga ēfarė unė isha mėsuar. Kėshtu qė hapa librin dhe fillova tė shkruaja njė kapitull tė ri tė jetės time.

    Ndoshta e pa pritur, ardhja e rolit tuaj tė parė si solist. Nė moshėn 21 vjeēare befasues pėr ju roli intrigues i Spartakut. Cili ju besoi kėtė rol tė veēantė me pėrmasa botėrore ?

    Ka qenė vėrtetė befasues pėr mua fakti qė tė kėrceja pėrkrah artistėve tė mirėnjohur, dhe aq mė tepėr tė interpretoja rolin e Spartakut nė atė moshė! Nuk e merrja dot me mend. Por drejtori atėhere ka qenė Renato Zanella dhe ishte ai qė mė angazhoi nė teatrin e operės sė Vjenės. Mė vėzhgonte pėrherė: shikonte gjithmonė se si punoja dhe gjithashtu se si bėja procesin e punės. Ishte pikėrisht ai qė mė zgjodhi tė interpretoja rolin e Spartakut, kėtė figurė botėrore. Ishte pikėrisht koreografia e tij: e Spartakut. Pėr mua ishte njė moment i paharruar. I mbetem mirėnjohės pėr besimin qė ai kishte ndaj meje. Isha vetėm 21 vjeē.

    Ēfarė tipare tė veēanta duhet tė zotėrojė njė balerin i kompletuar pėr tė prekur suksesin ?

    Nė ēfarėdo lloj profesioni, nėqoftėse ėshtė diēka qė ti e do me gjithė zemėr dhe me pasion, atėhere ti fillon dhe sakrifikon shumė gjėra nė jetėn tėnde pa u menduar dy herė. Ai moment ėshtė fillimi i njė suksesi tė garantuar nė karrierė.

    Nė harkun kohor tė njė dekade keni arritur tė ngjisni suksesshėm shkallėt e karrierės. Sa punė ju ėshtė dashur juve pėr tė arritur kėtė lartėsi ku ndodheni sot ?

    Duhet shumė kohė, por edhe shumė durim. Karriera e njė balerini apo balerine profesionist/e ėshtė e shkurtėr. Kėshtu qė ėshtė shumė e domosdoshme tė punosh shumė dhe tė sakrifikosh gjithashtu, pėr tė arritur suksesin, por edhe pėr ta shijuar atė disa vite. Sepse vjen njė kohė dhe aftėsitė fizike nuk janė si mėparė. Me kalimin e viteve, trupi nuk ka mė atė forcė dhe intensitet qė ka pasur nė fillim.

    Si solist i parė i Filharmonisė shtetėrore tė Vjenės,vlerėsoheni si mė i preferuari i regjisorėve! Ēfarė vlerėsojnė ata mė shumė nė artin tuaj si solist ?

    Mendoj se puna, kreativiteti dhe durimi, janė pikat ku regjisorėt mbėshteten mė tepėr tė njė balerin. Baleti ėshtė shumė i bukur nė skenė, por ka shumė pėrkushtim mbrapa skenės. Eshtė njė profesion shumė i ngarkuar dhe plot stres, prandaj humori ėshtė i domosdoshėm.

    Keni interpretuar Don Kishotin, Ēaplinin….A ėshtė e lodhshme, pėrshtatja nga interpretimi i njė roli komik nė atė tragjikomik ?

    Aspak. Pėrkundrazi, ėshtė motivim. Personalisht mė lodh mė shumė kur kėrcej vetėm njė rol pėr njė kohė tė gjatė. Mė pėlqen tė interpretoj dhe tė shprehem nė skenė nėpėrmjet karaktereve tė ndryshme. Eshtė e nevojshme tė interpretosh role tė ndryshme, sepse kur kthehesh pėrsėri nė atė rol qė ke kohė pa e interpretuar, fillon ta rimendosh pėrsėri interpretimin.

    Eksperienca juaj pėr mė se njėzet vjet,ju ka bėrė tė realizoni me mjaft mjeshtėri, besueshmėri e origjinalitet ēdo rol qė ju interpretoni. Ku qėndron sekreti i suksesit ?

    Dashuria dhe respekti qė kam pėr kėtė profesion tė bukur. Dhe kėtė afro njėzet e dy vjet eksperincė, qė vazhdon akoma nė teatrin e operės sė Vjenės.

    Shpesh interpretoni i vetėm si solist nė skenė. Si jeni ndier si artist dhe njėkohėsisht si balerin gjatė interpretimit tė njė roli ?

    Eshtė njė ndjesi shumė e bukur! Kur del nė skenė, pavarėsisht se jam balerinė nuk mendoj se si ti bėj lėvizjet apo tė hidhem mė shumė etj. Ky proēes ndodh nė prova. Sapo del nė skenė, je diēka tjetėr. Je i karikuar me ato ndjenja qė do t‘i transmetosh para publikut dhe nė fund mbasi shfaqja mbaron je i zbrazėt, bosh, sepse gjithēka ndieje e le nė skenė. Nė qoftė se arrin tė realizosh kėtė ndjesi mbas ēdo shfaqjeje, atėhere je me fat.

    Publiku artdashės i Kosovės ka vlerėsuar premierėn tuaj si balerinė dhe koreograf, e cila lidhet me ngjarjet e errėta tė vitit 1997-1998 nė Shqipėri. Si ėshtė mirėpritur kjo premierė ?

    Mendoj qė ishte njė nga shfaqjet e mija mė tė suksesshme. Patjetėr qė kisha obligim nė arritjen e suksesit pėrballė publikut artdashės tė Prishtinės. Natyrisht nė Kosovė u ndjeva si nė Shqipėri. Nuk shikoj ndonjė ndryshim mes tyre.

    Padyshim keni interpretuar role nė Shqipėri. Si jeni ndjerė ?

    (Buzėqesh lehtė) Publiku shqiptar ėshtė dhe do tė mbetet mė i dashuri pėr mua. Ėshtė vendi im, dashuria ime. Ndaj nė do kohė do tė kėrcej pa u lodhur pėr atdheun tim, popullin tim. Kėto fjalė shpreh shpesh dhe kėtė periudhė pushimesh tė mia, tė cilat padyshim po kaloj nė mrekullitė e Bregut. Ndodhem pranė tė afėrmve tė mi nga Kuēi, ku unė linda dhe kalova fėmijėrinė, njerėzve tė mi, miqve e shokėve. Pra unė jam vlonjat.

    Keni prekur suksesshėm skena me fame botėrore nė Gjermani, Amerikė, Japoni, Itali, Austri, Angli, Francė…Cili publik i kėtyre vendeve ju ka lumturuar mė shume ?

    Ēdo vend reagon ndryshe. Diku janė mė tė pėrmbajtur edhe pse shfaqja u ka pėlqyer shumė, diku bėrtasin ose fishkėllejnė nga gėzimi, ose diku duartrokasin me takt tė gjithė sė bashku. E rėndėsishme ėshtė qė publikut t‘i pėlqejė shfaqja dhe ato dy orė qė ai vjen dhe shikon shfaqjen, tė harrojė gjithēka ēfarė ndodh jashtė teatrit.

    Ēdo tė thoshit pėr artistėt e tjerė shqiptarė Inva Mula, Agim Hushi, Ermonela Jaho, Saimir Pirgu, Ilir Kerni, Josif Gjipali…tė cilėt kanė lėnė emrin e tyre nė skena botėrore ?

    Patjetėr ndiej krenari. Ndonėse njė pjesė e kėtyre qė ju Fadil i pėrmėndėt janė miqtė e mi, mua mė gėzon fakti qė artistėt shqiptarė kudo qė ndodhen jashtė Shqipėrisė arrijnė tė bėjnė njė karrierė tė shkėlqyer.


    Jeni ndėr artistėt mė tė veēantė shqiptarė, madje keni patur fatin e mirė, qė jeni takuar me Papa Franēeskun…Si u pėrjetua tek ju ky takim ?

    Ishte diēka e bukur e veēantė.Njė kujtim qė skam pėr ta harruar.

    Vitet e fundit janė konsideruar tė frutshėm bashkėpunimet nė fushėn e artit midis Austrisė dhe Shqipėrisė. Ēfarė ,kanė tė pėrbashkėt mes tyre kėto dy vende ?

    Shqipėria dhe Austria janė dy shtete qė shkojnė shumė mirė me njėra tjetrėn. Nė Austri ka disa artistė shqiptarė dhe them se bashkėpunimi mes artistėve shqiptarė, por edhe austriake, ėshtė njė nga motivet qė i bashkon kėto dy vėnde.

    Ju dhe bashkėshortja juaj, Dagmar Kronberger, jeni pjesė e trupės sė baletit tė Vjenės. Ndėrkohė nė jetėn tuaj keni dy fėmijė tė bukur, vajza Lea 12 vjeēe dhe djali Enea 6 vjeē. Sa ju duhet tė sakrifikoni kohėn e qėndrimit me fėmijėt tuaj ?

    Kur kanė qenė mė tė vegjėl kemi sakrifikuar shumė, sepse familja ėshtė shumė e rėndėsishme. Padyshim u kushtojmė kohėn dhe kujdesin e duhur. Pa diskutim edhe tani, por janė mė tė rritur. Por ka qėlluar dhe disa raste, qė i kemi marrė edhe nė prova dhe nė shfaqje. Vajza fillon klasėn e tetė tani nė Shtator, ndėrsa djali ėshtė nė vitin e fundit tė kopshtit pėrpara se tė fillojė vitin e parė tė shkollės.

    Mendoni se fėmijėt tuaj po marrin diēka nga nektari i prindėrve tė tyre artistė ?

    Ata tė dy artistikisht kanė dhunti. Ushtrojnė vegla muzikore si piano dhe kitarė, por se ēfarė do tė bėhen nė tė ardhmen duhet ta zgjedhin vetė. Ne do i mbėshtesim plotėsisht.

    Keni patur shpesh raste tė zhvilloni nė kushte pandemie, prova jo vetėm nė skenė por madje dhe nė ambiente shtėpie. Si e keni pėrjetuar kėtė periudhė, e cila ende nuk ėshtė larguar…?

    Nė fillim tė pandemisė mbylljet e teatrove kanė qenė kohė shumė tė vėshtira. Asnjė gjė nuk funksiononte. Mundoheshim tė stėrviteshim nė shtėpi, por nuk mjaftonte. Baleti ka nevojė pėr hapėsirė, pėr studiot e baletit dhe skenėn, ndryshe ėshtė e kotė. Por gjithsesi edhe nė pandemi na ėshtė dhėnė mundėsia tė shkojmė nė teatėr dhe tė ushtrojmė profesionin tonė. Sigurisht duke u testuar ēdo ditė dhe duke ndjekur tė gjitha masat e duhura, por pa publik. Mbas njė kohe tė caktuar filluam tė performojmė edhe pėrpara publikut, por me njė sasi tė vogėl audience dhe duke ndjekur masat e duhura gjithashtu. Ne tani jemi tė gjithė nė teatėr tė vaksinuar, falė drejtuesve tė teatrit tė operės sė Vjenės dhe qeverisė austriake. Tani ne zhvillojmė shfaqje nė teatėr, por me njė sasi mė tė vogėl audience.

    Nė mjaft vende njihen trupa baleti tė famshme, ndėrkohė ju vlerėsoni vetėm dy prej tyre, Rusinė dhe Francėn. Vėrtetė baleti i kėtyre dy vendeve ėshtė i mahnitshėm ?

    Metodat e baletit kanė filluar nė Rusi, France, por edhe nė Itali.Mė vonė kėto metoda janė pėrhapur kudo. Por me kalimin e kohės baleti ėshtė i zhvilluar mė shumė dhe kėto metoda janė perfeksionuar edhe mė shumė. Gjithėsesi baza ėshtė e njėjtė.

    Kėrcimet Danc, Vals, Tango, Twist…janė tė njohura kudo. Cila nga kėto kėrcime mbetet preferenca juaj ?

    Janė kėrcime qė ne nuk i frekuentojmė aq shumė pėrveē Valsit. Sepse jetoj nė qytetin e Vjenės dhe kam kėrcyer shpesh herė nė koncertet e Vjenės nė 1 Janar. Kėshtu qė valsi nė Austri ėshtė i domosdoshėm.

    Kohėt e fundit jeni cilėsuar nga regjisorė dhe kritika e artit Vjenez si koreograf me tė ardhme tė shkėlqyer. Mendoni se kjo do tė jetė e ardhmja juaj ?

    Unė kam qė nė vitin 2009 qė kam filluar me krijimtarinė dhe koreografinė. Kam krijuar edhe pėr teatrin e Vjenės, por gjithashtu edhe nė teatro tė ndryshme tė botės. Projektet koreografike tė ardhshme pėr kėtė sezon deri nė fund tė kėtij viti, ndodhen nė Gjermani, Slloveni dhe Hungari.

    Keni pohuar se do tė dėshironit qė njė ditė tė kishit shkollėn tuaj tė baletit. Eshtė e vėrtetė ?

    Jo aspak. Tė hapėsh njė shkollė baleti ėshtė njė pėrgjegjėsi shumė e madhe. Mua mė tėrheq dhe mė intereson mė shumė bota e kreativitetit.. .krijimi.

    A ėshtė nė planet tuaja, dėshira pėr tė dhėnė njė tjetėr shfaqje nė Shqipėri ?

    Me shumė kėnaqėsi por edhe bashkėpunime me artistė tė ndryshėm.



    Intervistoi: Fadil Shehu - Gazeta Telegraf

    https://telegraf.al/kulture/flet-eno...dhe-inva-mula/

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Eno Peēi

    Balerini shqiptar Eno Peēi zbulon surprizat e mbrėmjes sė 6 Korrikut

    Balerini dhe koreografi i njohur i skenave botėrore me origjinė shqiptare, Eno Peēi i ftuar nė emisionin “Wake Up” nė Top Channel sė bashku me koordinatoren e titullit “Tirana, kryeqyteti Evropian i Rinisė 2022” Aspasjana Kongo zbuluan surprizat e mbrėmjes sė nesėrme tė aktivitetit “Vals me tė rinjtė”, qė do tė zhvillohet nė Sheshin “Skėnderbej”.

    “Ne nė fillim do bėjmė njė hapje me pesė balerinė shqiptarė qė janė kėtu, madje ata dhe unė bashkė kemi krijuar njė pjesė kėrcimi qė do ta prezantojmė si hapje. Sigurisht do jetė “vals”, sepse nuk do jetė ai valsi profesional, pavarėsisht edhe ideja me tė rinjtė, jemi nė 2022, do jetė paksa mė i thjeshtė mė i lėvizshėm, vals pak mė i thyer, me i pėrditėsuar. Ėshtė ajo tradita vjeneze qė ka valsin, pozicionet janė klasike dhe ashtu siē janė krijuar, por ne do i thyejmė pak. Nuk ka rėndėsi qė ata tė jenė perfektė, por e rėndėsishme ėshtė atmosfera dhe tė bėhemi bashkė”, u shpreh balerini Eno Peēi.

    Nga ana e saj drejtoresha e Rinisė, nė Bashkinė e Tiranės Aspasjana Kongo theksoi se pėrzgjedhja e kėsaj rryme ishte pikėrisht se valsi arrin tė pėrēojė njė mesazh shumė tė mirė pėr tė rinjtė.

    “Mendoj se ka njė lidhje mes tė rinjve dhe balerinit. Unė e mbaj mend kur ka qenė imazhi i Festivalit tė Vjenės, nė atė kohė kam qenė studente dhe shumė tė rinj kanė folur pėr atė performancė, ka qenė nė 1 janar dhe ka vijuar gjatė gjithė muajit, kėshtu qė ne menduam qė ekziston njė lidhje por kjo erdhi nė fakt edhe si propozim nga ambasada austriake, kėshtu qė thjesht u bėmė dy gjėra bashkė, u bėnė klik shumė gjėra. Nesėr ėshtė njė leksion i hapur pėr vals. Nesėr ėshtė vals. Do jetė nė sheshin “Skėnderbej”, do tė fillojė nė orėn 20: 00. Arsyeja pse ne zgjodhėm valsin, pasi mund tė kishim zgjedhur edhe nė rrymė tjetėr pėr hir tė sė vėrtetės ėshtė se jep njė mesazh shumė tė mirė pėr tė rinjtė”, tha Kongo.

    Ky aktivitet organizohet nga Kongresi Rinor Kombėtar nė kuadėr tė “Tirana Kryeqyteti Evropian i Rinisë 2022” nė bashkėpunim me Bashkinė Tiranė dhe Ambasadėn e Austrisė nė Tiranė.


    Koha Jonė

    https://kohajone.com/balerini-shqipt...se-6-korrikut/

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Pėr: Eno Peēi

    https://www.youtube.com/watch?v=Ggqt6bTklQE

    Rudina - Eno Peci, ylli shqiptar i skenės sė Vjenės kthehet nė Tiranė pėr “Vals me tė rinjtė”

    Korrik 2022

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •