Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27

Tema: Belly Dance

  1. #21
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    belly dance eshet nje kercim qe duhet te shuhet, te mos-egzistoje me. bile kush e kercen te denohet me orgy. na cmenden ketej nga greqia, bellydance kudo.
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-09-2003
    Vendndodhja
    varavingo
    Postime
    1,084
    Citim Postuar mė parė nga Clauss
    belly dance eshet nje kercim qe duhet te shuhet, te mos-egzistoje me. bile kush e kercen te denohet me orgy. na cmenden ketej nga greqia, bellydance kudo.

    ik qe sot naten nga greqia...lol

  3. #23
    Unquestionable! Maska e Cupke_pe_Korce
    Anėtarėsuar
    24-06-2002
    Postime
    1,602
    nje dite po degjoja Shakiren (si i thone asaj kenges? Hips don't lie) dhe jam thakmosur. Kurre me pare s'ja kisha vene veshin fjaleve por vetem vitheve, edhe belit domosdo se vetem aty e vertit TV-ja. (lol)
    Summertime, and the livin' is easy...

  4. #24
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Haaaa.... femrat 6000 vjet me pare e kishin belly dance si ushtrim qe te lindnin femije me kollaj dhe pa dhimbje, kurse ju e krahasoni me striptizem! Eshte gabim.

    Shoqet time morren klase per belly dance dimrin qe shkoi, por mua te zgjuares me dukej se mund t'i mesoja edhe vete ato levizje (pa qene nevoja te paguaja, lol). E nejse, vajtem dhe ne nje koncert, e pashe edhe kete "tribal belly dance" e thote Leila dhe me pelqeu shume.

    Por per fotot qe keni postuar ketu, nuk mund te konceptohet belly dancing me foto... prandaj po perpiqem t'ju tregoj kete videon qe po e shikoja me nje shoqen time lebaneze. Kjo eshte videoja me e bukur qe kam gjetur ne internet... (klikoni mbi foto)
    http://fgruyer.club.fr/show_ansuya.htm
    shikoni andej nga mezi kur fillon te kerceje kjo Amana (majtas ne foto), ca kontrolli qe ka dhe si e leviz trupin si gjarper. Edhe kjo Ansuya (e fotos) me fustan te kuq qe kercen e fundit e mire eshte por mua nuk me terheqin aq shume keto vallezimet me vello... vetem barku me intereson. (vellot sa per distraction)

    Balerinat e tjera edhe jane edhe s'jane gje... por keto te dyja jane bomba.
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

  5. #25
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Shakira ma ka hequr trunin fare tek vidjoja e "Objection" ku kercente nje tango te papare! Pastaj prap kur beri "La Tortura" (kenga dhe vidjoja bashke). Duke patur nje prind Kolumbian dhe tjetrin Lebanez, ka marre nga me te bukurat e te dyja kulturave. Vidjon e angeldust e pashe. Nje tjeter qe me bie ne sy per belly dance ne gjithe shfaqjet qe kam pare, nuk ka nevoje te kesh trupin ideal Perendimor (tipik "djaloshar" -- e dobet, gjoks i vogel, vithe te ngushta), apo nje bark me muskuj. Femra Lindore 40-50 vjec, dalin e kercejne krejt rehatshem pa patur keto fiksime dhe shume te sigurta ne trupat e tyre. E permenda dhe me siper se si Lindoret e konceptojne bukurine e nje femre. Tek njeri episod i Zhades, Saidi kishte bere nje feste te madhe ku kishte ftuar edhe te Krishteret brenda ne shtepine e tij luksoze. Njera nga te ftuarat sheh se si Rania (gruaja e dyte e Saidit) han embelsirat tere qejf dhe nuk rezervohet me ushqimet, dhe i thote, "A nuk ke frike se shendoshesh?" Rania (qe ne fakt ishte normale, jo e dobet sa Zhadja por as bucko) ia kthen Kristianes se skandalizuar, "Burrat tane duan qe grate e tyre tu mbushin krevatin." lol

    Kurse striptizi eshte thjesht nje perpjekje per meshkujt te "pervetesojne" nje ritual krejt matriarchal ne te gjitha aspektet.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  6. #26
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    S'kam lene dike te keqkuptohet ne jam apo s'jam myslimane... lol. Ortodokseve nuk u lejohet poligamia, pa e kishte marre dhe burri nje te tille si une

    Nje gje kam vene re une. Me duket se besimtaret qe i perkasin ndo nje feje tjeter (pervec Islamit) e kane tmerr gjarprin dhe jo thjesht tmerr per ndo nje dem fizik, por nje tmerr teresisht psikologjik, tamam fobi. Dmth nuk e kane frike per c'mund te beje gjarpri, por kane nje neveri, inat, urrejtje, perbuzje, etj. etj. qe nuk e kane per kafshe te tjera ndoshta po aq te rrezikshem ne mos me shume. Qofte dhe gjarper loder te jete, semuren ne cast, duke rreshtuar arsye te tipit, "Eshte i pabese," qe dmth e personifikojne pabesine dhe ligesine ne nje gjarper (mund te themi, krejt i pafajshem... lol). Si shpjegohet kjo? (Nuk perjashtohet rasti i ndo nje myslimani qe i ka tmerr per vete gjarprat, pasi po flas ne pergjithesi, si kulture.)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Leila : 27-05-2006 mė 15:16
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  7. #27
    madmoiselle Maska e angeldust
    Anėtarėsuar
    08-06-2002
    Vendndodhja
    Michigan
    Postime
    1,368
    Leila, ajo puna e gjarprit qe thua ti, ashtu si belly dancing, eshte ritual pagan. Cne musliman? (T'i bjere fyellit xhaja dhe te ngrihet gjarpri nga koshi te nxjerre koken e te filloje te kerceje.)lol

    Gjarpri permendet ne gjeneze atje ku djalli u shnderrua ne gjarper dhe ja prishi mendjen Evas. Gjeneza eshte njelloj si per te krishteret dhe muslimanet.

    Nga ana tjeter Moisiu kur do udhehiqte popullin e tij jashte Egjiptit, Zoti i tha qe ta kapte gjarprin me dore, dhe papritur gjarpri u shnderrua ne shkop. Keshtu Moisiu u bind qe me te vertete po i fliste Zoti.

    Gjarpri nga ana tjeter eshte edhe pjese e simbolit te farmacise. Nje kupe me nje gjarper helmues qe i vjen rrotull.

    (C'jane keto filma me Zhade, aman!)
    In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •