Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 56
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e nimue
    Anëtarësuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    78
    sido qe te jete pyetjeve te mia nuk i je pergjigjur.
    une per biblen dhe kristjanizimin bazohem ne Kur'an i cili me jep pergjigjet e sakta pasi eshte fjale e Zotit dhe kush tjeter pervec Tij e din te verteten?
    Guri i rende peshon ne vend te vet.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e nimue
    Anëtarësuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    78
    i dashur gjon
    une nuk flas per mesimet e bibles se nuk di mire ato te fese time ,pastaj nuk mendoj se jam treguar shume pakulture kur ju kam bere disa pyetje per te cilat shpresoj shume qe te marr nje pergjigje.pastaj ti bie ne kontradite me veten se une ju kam bere pyetje qe te informohem per fene tuaj (tek e fundit sic hapni edhe ju tema per fene tone ).
    ne qofte se mendon se ne duam te hedhim poshte krishterimin na detyron te mendojme se edhe ju po mundoheni te beni te njejten gje me fene tone duke u bazuar ne fakte teper te deformuara m.gj.a. do mundohem te mendoj se e beni per arsye informimi.
    All-llahu eshte me te drejtet...........
    Guri i rende peshon ne vend te vet.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Ndriçimi
    Anëtarësuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    London
    Postime
    57
    Gjoni
    Edhe une nuk kam pasur shume kohe per te diskutuar ne forum, mirpo ato shkrime te pakta qe kam shkruar jam munduar qe ta bej te qarte kristjanizmin(me ate njohuri qe kam).
    Ne po shohim keta te tjeret qe kane kohe te lire per te diskutuar, si shembulli i Deshmuesit, qe harxhon kohen duke hapur tema te ndryshme, por me ato tema nuk nxjerrin gje ne drite, vetem se tregon fanatizmin kristjan, ndersa kur i jepet pergjigja e shkrimeve te tij ai kalon tek nje teme tjeter.

    Deshmues dua te me shpjegosh edhe nje here fene tuaj te paqes,duke shkruajtur sic tu pergjigja une me pare :


    ...Sipari te bej te ditur se me pare nuk kam pohuar qe perendimi gjykon sipas ligjeve te krishterimit. Qe perendimi nuk vepron sipas bibles kjo kuptohet nga te gjithe njerzit, sepse ne I pame ligjet e fese krishtere me pare kur disa shtete ishin qe sundoheshin nga prifterinjte, kur nje shkencetare behej I njohur ne mes njerzve, dihej se ai shkencetare kishte kundershtuar biblen.

    Ju Deshmues thoni se ne perendim nuk gjykohet sipas bibles porse shumica e njerzve jane te krishtere.Kjo nuk eshte e vertete sepse perendimoret jane ne kundershtim te hapet me biblen per ceshtjen e shkurorezimit apo shume ligje te tjera.
    Ndersa perendimi ligjet qe I ka kundra bibles I qeuan si TE DREJTAT E NJERIUT.
    Atehere ku qenkan keto krishteret e bekuar dhe paqedashes???

    Ju shkruani:
    Eshte e vertetuar katerciperisht se, te gjithe terroristat, ne goje te tyre kane fjalet:Allauikbek. dhe perpara cdo sulmi qe ata bejne i luten Allaut, bile ata kane shpallur luftene shenjte. Me shume fakte se keto cfare te te sjell???

    Deshmuso, tani po marrim gjere e gjate ne te tilla ceshtje do te kuptojme se krishterimi eshte burimi kryesore per lufterat me te medha qe kane ndodjur ne historine njerzore.

    Ne emer te kujt u bene kryqezatat ne spanje ??
    Ne emer te kujt u vrane shkencetaret mekatare ??

    Keto ngjarje ndodhen ne emer te Jezuit, qe kristianet thone se Jezui erdhi te sjelle paqen ne toke.
    Kur Hitleri I shfarosi cifutet duke I vrare, nje anglez I kishte bere nje pyetje se pse po vepron ne kete menyre, ishte pergjigjur se ato kishin vrare Jezuin me pare.
    Krisherimi eshte nje rruga se si djalli I nxit njerzit tek e keqja.

    Deshmuesi duke folur pa argument per te mrojtur fene e tij shkrua:
    "…Sepse Beteja jone( lufta e te krishtereve) , nuk eshte kunder gjakut dhe mishit( njeriut, qofte musliman apo pagan), por eshte kunder pushteteve, kunder sunduesve te botes se erresires se kesaj epoke, kunder frymerave te mbrapshta ne vendet qiellore."

    Deshmuso, po me cudit me kete shkrim, aq me teper kur thoni se luftoni :
    …kunder frymerave te mbrapshta ne vendet qiellore."
    Si eshte kjo lufte qe luftoni ju “ne vendet qiellore” Deshmues???

    Mos ka te beje me nje realitet si te ne filmat STAR-TREK?????????

    Deshmues sot ne Angli luftojne vellezerit tuaj(protestantet) me katoliket ne menyrat ndryshme, por jo ne qiej sic thoni ju mbi mjegulla

    Sot ne Angli eshte rritur shume numri I pedersateve. Ndersa ju deshmues thoni se te krishteret nuk eshte kunder gjakut te njeriut, ndersa per pislliqet qe bejne njerzit sic jane pedersatet, sipas jush keto jane njerez te ndershem dhe te mire veprat qe bejne ato jane citjet qe u bejne engjujt .Pse ti luftoni ju keto? njerez jane edhe ato, edhe me pare thashe se krishterimi eshte nje mjet qe perdor djalli per ti cthurur njerzit.

    Kur ju perpiqeni per ta quajtur fene krishtere si fe e paqes shkruani se bibla thote:
    "Duajini armiqte tuaj"
    Kjo eshte nje pjese biblike e shkurter porse bibla flet edhe per kasaphanet qe ka urdheruar zoti I bibles te bejne njerzit e meparshem.

    Por perseri cilet jane ato te krishtere qe zbatojne biblen kur thote "Duajini armiqte tuaj"?? cfar do te benin te krishteret sikur armiku deshiron ti pushtoje? Do ti perqafonin? Mos jane protestantet qe luftojne me katoliket si zbatues te bibles ?

    Disa e quajne veten si “nxenes te Jezuit”, dhe qe ndjekin mesimet e tij.

    Te krishteret po luftojne per vdekje me njeri tjetrin (protestante -katolik), por cfar do te sjellin keto njerez sikur tu jepej e drejta e sundimit tek nje shtet??????
    Ndryshuar për herë të fundit nga Ndriçimi : 09-12-2002 më 17:53

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Gjoni
    Anëtarësuar
    04-06-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Tirane
    Postime
    70
    Ndriçim,
    flm per pergjigjjen. Megjithese bindjet tona jane te ndryshme, nga ana tjeter une e respektoj deshiren tende te mire per te bere nje pune te mire ne shkruajtjen e artikujve.

    Gjithe te mirat

    P.S. do te me duhet qe ti kthehem temes tone me vone se tani jam teper i zene me provimet perfundimtare.
    Informohuni per librat e rinj shqip te ShtepiaeLibrit.com

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Ndricim

    Se si eshte perendimi dhe ligjet atje , duket nga Xhamite qe jene ende pas 11 shtatorit. Ju doni xhaxhin Enver... dhe jo xhaxhin Bush.
    Po ti aq kupton dhe aq di, sepe te ra fati te jetosh ne perendim, ne mes te prostitutave, dhe kur tu tha qe te shkosh ne lindjen emesme ku jeta lulezon , ku nuk ka aspak gje te keqe, perzgjodhe te rish ne perendimin e keq dhe te piste, Perese?????
    Kete e di ti.
    Kur diksutohet eshte mire qe te ballancohet diskutimi , por me ju.. Kur ti nuk kupton ato qe une shkruaj si mund te pergjigjesh?!?!?!?!?
    Kjo me kujton ate barsoleten e kafsh,eve te pyllit. Le te bjeme pak humor.
    U mbliodhen njehere kafshet e pyllit dhe thane te ndertojne nje ure. Te gjithe filluan te jepnin mendime, dikush thoshte , ta bejem uren prej druri dhe nje tjeter thoshte ta bejem prej betoni, e keshtu me radhe te gjitha kafshet dhane mendimine tyre. Mirpo gomari nuk po jepte asnje mendim, dhe dikush mendoi, ky do te jete shume i zgjuar dhe nuk do ta tregoje mendimin e tij. Keshtu ju drejtua gomarit duke i then: Po ti zoteri cfare mendon per Uren? Gomari tha: Kam nje pyejte: Ju nuk thate si do ta bejem uren: per se gjati apo per se gjeri?!

    Deshmeusi
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 10-12-2002 më 01:47

  6. #26
    Ndricimi: mos te vjen cudi qe Jesushausi nuk s'jell fragmente nga bibla ketu se ndoshta as qe e ka lexuar, ose ka lexuar bilblen nga 2 autore qe bien en kundershtim me njeri-tjetrin dhe nuk din cili te permban nga ato.



    Shendet dhe gjithe te mirat

  7. #27
    Deshmusi: ne lindjen e mese s'len xhaxhi Bushi te lulezoje jeta. C'do te 2-tit shtet i ka shpallur lufte, ose e ka nen kontroll(ISHFRYTEZON per pasurite infinite qe kane).Xhaxhit Bushi i duhet pasuria dhe kontrolli mbi lindjen e afert qe te ushqeje keto prostituat kendej. Kur te besh humor radheve tjera beje me krype qe te ket lezet edhe te ne qe e lexojme.

    Shendet dhe suksese lal

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e nimue
    Anëtarësuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    78
    apapapapapa
    po pyetjet e mia ngelen jetime pa pergjigje
    sa keq
    shume keq
    me duket se duhet te te jap te drejte stterolla(ca emri ke mer lal)
    Guri i rende peshon ne vend te vet.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e nimue
    Anëtarësuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    78
    ishin edhe njehere amerikoni taljoni dhe shqiptari e po shikonin nje gratacele .dy zoterinjte e huaj po e admironin e po pyesnin njeri tjetrin se si e kishin ndertuar ndersa shqiptari yne (pa ofendime po eshte thjesht nje kunder pergjigje) tha "te kisha nje bombe e hidhja ne toke per dy sekonda"
    qeshni vellezer se jemi per te qare
    Ndryshuar për herë të fundit nga nimue : 10-12-2002 më 20:48
    Guri i rende peshon ne vend te vet.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e nimue
    Anëtarësuar
    06-08-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    78
    Oh Happy Day


    Oh Happy Day


    Oh happy day (Oh happy day)

    Oh happy day (Oh happy day)

    He taught me how
    He taught me
    Taught me how to watch
    He taught me how to watch
    And FIGHT and pray
    FIGHT and pray
    Yes, FIGHT and pray



    KJO ESHTE NJE PJESE NGA TEKSTI I KENGES FETARE KRISTJANE "OH HAPPY DAY" .KJO ESHTE KENGE FETARE E CILA U MESOHET FEMIJEVE TE FILLORES NE ITALI .
    NE MUSLIMANET BESOJME HZ. ISA PO BESOJME SE AI KA QENE NJE PROFET I MREKULLIRAVE NDERSA KETU.............
    NO COMMENT APO JO???????????????????????????????????????????????? ???????????????
    Ndryshuar për herë të fundit nga nimue : 10-12-2002 më 20:55
    Guri i rende peshon ne vend te vet.

  11. #31
    فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
    Anëtarësuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    Mbi libra
    Postime
    796
    Deshmuesi !!!
    ti e di fort mire qe te kam qef shume ty,....nese ti pretendon se je mbrojtes i kristianizmit ne Bote pppppo te shkruaj disa gjera dhe te lutem me trego se si do ti mbrosh.............
    Ne vitin 1095, kur Papa Urban shpalli kryqezatat, thirrja e tij per lufte u perkrah nga nje predikues francez Peter the Hermit i cili udhetoi neper qytete e fshatra dhe mbajti fjalime te flakta per te ngritur urrejtje midis masave dhe udheheqesve njejte, dhe i nxiti ato te bashkoheshin me ushtrine e te pushtonin muslimanet. Ishin ky lloj predikuesish qe propaganduan dhe nxiten kryqezatat ne te gjitha shtresat e shoqerise qe rezultuan ne kryqezaten e pare më 1096.
    Deshmuesi me duket si tipi i ketyre dy francezeve je edhe ti!!!!!!
    Mbasi Peter the Hermit bente fushate per kryqezatat, ai po vendoste agjenden e veprimeve per civilizimin perendimor per mileniumin e dyte.
    Per shkak te shkaterrimit te perandorise sovjetike komunitetet kristiane (p.sh. kroatet, serbet, gjeorgjianet, ukrahinasit etj.) ashtu edhe ato muslimane (p.sh. uzbeket, taxhiket, etj.) po kerkonin te krijoheshin ne baze te trashegimise se tyre historike fetare-kulturore, Hantingtoni (Autori i librit) identifikon vetem civilizimin islam si problematik.
    Kjo ishte nje analize nga libri "Perplasja e Civilizimeve"
    "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vënd, Ai është ashtu siç ka qënë" Hzr. Aliu r.a.

  12. #32
    paqe dhe dashuri
    Anëtarësuar
    23-12-2002
    Vendndodhja
    diku afer ketu
    Postime
    35
    HE O DESHTUES ,KU JE MOR TI ,PSE NUK PARAQITESH TE DISKUTOJME MBI KETO CESHTJE ,APO NDOSHTA NUK TE KA RENE ENDE NE MEND NDONJE "ARGUMENT "...

    /Diskutuesit i tërhiqet vërejtja për kërcënime të panevojshme, mbasi marrja apo mosmarrja pjesë në forum është krejt në vullnetin e lirë të individit (Shpresmiri) /
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shpresmiri : 22-01-2003 më 08:14
    [COLOR=Lime]Selamualejkum ,Allahu na meshirofte me meshiren e Tij te madhe ...

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e Gjoni
    Anëtarësuar
    04-06-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Tirane
    Postime
    70

    Pergjigjja ime

    Postuar më parë nga nimue
    SIDO QE TE JETE KETU PO FLASIM PER FENE KRISTJANE
    1 . A JENI TE SIGURTE SE NE FENE TUAJ NUK KA NDRYSHUAR ASGJE?
    2 . CFARE RENDESIE KANE DHE CFARE ESHTE PERFITUAR (MORALISHT N.Q.S. ESHTE E MUNDUR ) NGA TE FAMSHMET KRYQEZATA.
    3 . PERSE MARIA NUK PARAQITET NE ASNJE PORTRET PA SHAMI NE KOKE?
    1. Pyetjes se pare, do doja qe ti pergjigjesha me nje pyetje tjeter: A jeni ju i sigurte qe permbajtja e Bibles ka ndryshuar? Nese po, Si, dhe Ku, dhe Pse?

    2. Une nuk jam i bindur qe Kryqezatat qene te drejta aspak. Dhe gjithashtu jam i bindur qe ato nuk mund te justifikohen nga mesimet e Jezusit ne Bibel. Dhe persa i perket menyres se si ato filluan, une nuk do t'ja veja fajin plotesisht te krishtereve, sidoqofte, kjo eshte nje teme tjeter...!

    Persa i perket shamise se Marise, une te them te verteten nuk i shume mire arsyet specifike per kete, por mund te te them pikturat e ndryshme (qofte edhe ato te Marise) jane nje pasqyrim i kohes ne te cilen ato u bene, dhe per kete arsye eshte plotesisht normale qe edhe Maria te pikturohej me shami ne koke. Gjithashtu, ne Bibel gjenden disa vargje, nga apostulli Pal, ku keshillohet mbajtja e shamive nga grate si shenje dinjiteti. Mbase ti do ta dije kete, por e di qe nuk e lexon Biblen.

    Gjithe te mirat.
    Informohuni per librat e rinj shqip te ShtepiaeLibrit.com

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-01-2003
    Postime
    13
    100 Fjal pri pare...........

    Athua se populli shqiptar kite ken kaq i mbrapambetun pothuajse mos te kite nderrua fen ......po coptimi i tokave shqiptare pse erlli , perse ne kongres te Berlinit tane erdhen ne perfundim se Shqiptar nuk ka dhe se nuk existojn ma, pse jo Serbia apo Mal i zi apo Rumuni ,Polaku etj ..etj..nuk u coptuan ....Si mund ta spjegojm ni sen ..si asht e mundur te gjitha shtetet e balkanit dhe ma larg jan shum mate zhvilluome ne chdo pikpamje se sa shteti shqiptar tye marr parasysh historine e lasht te kombit shqiptar.... pse ....
    Si asht e mundur qi asni shtet ne bot nuk asht ma i coptuar se shteti shqiptar ku ma shum shqiptar mbeten jasht kufijeve se sa mbrenda..... Athua se Anmiqet tone kishin veprua asht sich kan veprua ndaj shqiptareve poqe se Shqiperia kishte ken ni Austri apo ni shtet tjeter ne mesin e Evropes . Shteti shqiptar me nrrimin e fes u ba si ni delme ne mesin e ujqve lle ata menihere shfrutzuan rastin qe ta coptojn ...........

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Gjoni
    Anëtarësuar
    04-06-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Tirane
    Postime
    70

    Per Gruda

    Nese ke mundesi shpjegohu pak me gjate, pasi komenti juaj duket si nje teme historie, por sidoqofte, nese ke mundesi qe te shtjellohesh pak me gjate ne lidhje me fene e shqiptarareve dhe ndarjen e Shqiperise nga Fuqite e kohes se atehereshme.

    Flm dhe Gjithe te mirat.

    Me respekt....
    Informohuni per librat e rinj shqip te ShtepiaeLibrit.com

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-01-2003
    Postime
    13
    Gjoni

    Chdo here kur njeri flet cheshtjen e fes si Islame apo Kristijane shume njerez e marrin ket spjegim si nenchmim apo shtypje e asaj feje.Ne te vertet ije ..se belja ky koment e kishte pas vendin ma fort ne ni forum tjeter por megjithata nese jemi tye folur per cheshtje islame apo kristijane athere automatikisht vien ne pyetje edhe cheshtja e kombit syne pse bIbla/kurani per ne shqiptaret.Une shkurtimisht e spjegave cheshtjen e fes sa na perket ne shqiptareve lle interesave tona, fatkeqsisht per ne feja islame na ka ba aq shume dam sa na nuk dim ta kuptojm apo nuk pranojm ta kuptojm kyt gja .....elle pse e vertate asht se asht ni kohe e gjat qysh arritjes se fes islame ne trojet tona ne elle sot /neser/ dota ndiejm kete per arsye se gjindemi ne mesin e bishave .Me paraqitjen (prenimin) e fes islame ne trojet tona shteti shqiptar i humbi edhe ata pak miq qe i pati neper bote ( europe) .Tue dit se chfare dami bani perendorija Turke neper ato vise ose gjat kohes qe zotnuan ata fuqit e asaj kohe nuk u pajtuan me krijimin e ni shteti muslim ne mesin e europes keshtu qe shkaku i atij inadi u chpras mbi shtetin shqiptar dhe si pasoj e ksaj vjen deri te coptimi i tokave tona.Ni sen une nuk ekuptoj pse ne, pse jo serbet,malazezet,kroatet apo ni vend tjeter ku Tuku sundoj me te njejten kemb , si erdhi deri te kthime i 75% shqiptareve ne fen islame vetem te ne....a thua se na jemi ken mate but se tjeret apo jemi loll pare tjereve apo ndoshta ka qen ni shkak tjeter..... a thua se coptimi i shqiptareve ishte be po ne te kishim tej ne rrugen e Skenderbeut ........ pergjegja asht JO ne te gjitha pyetjet.......

    rrnofsh ........

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Gjoni
    Anëtarësuar
    04-06-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Tirane
    Postime
    70

    Une jam dakord me ty.

    Une jam dakord me ty or mik.

    Faleminderit per sqarimin.

    Gjithe te mirat...........!
    Informohuni per librat e rinj shqip te ShtepiaeLibrit.com

  18. #38
    HACKER Maska e repisti
    Anëtarësuar
    07-01-2003
    Vendndodhja
    albania
    Postime
    53
    ah more shen bani more shen bani, perseri ti.
    dukesh qe vetem me kete pune merresh, te futesh hunden ne cdo kanal te zi per te nxjerre prej atje dicka qe ta perdoresh kunder islamit .
    po si ka mundesi qe nuk has dicka kundra idese tende ? mos valle nuk e ke lexuar librin qe flet mbi 100 personalitetet qe kane patur me shume ndikim ne bote ? valle cili ishte i pari ? ndonje i krishter apo ndonje terrorist qe kish vrare miliona njerez si hitleri ? po te qe per te vrare i takonte vendi hitlerit dhe jo Muhamedit, i cili sipas radakes tende paska urdheruar vec per xhihad, per lufte. lexoje perse i takonte Muhamedit a.s. te ishte i pari dhe lexoje se perse kish radhitur Jezusin pas Gjonit, po ta le ty ta zbulosh.
    po cfare ka thene bismarku per profetin Muhamed e di ?
    jam i mjere qe nuk jetova ne shekullin tend o Muhamed ..............
    po ate qe thote Bernard Show per librin e shenjte tendin e di ?
    bibla eshte libri me i rrezikshem ne bote, mbylleni ate me kyce.
    nuk me pelqen qe tu shaj besimin te tjereve por kur keta fare shenash e kerkojne vete po u pergjigjem .
    e di ti shen se perse Show e ka thene kete ? ta thom une :
    per shkak te atyre qe shkruhen aty, per incestet brenda ne familje ku vellai perdhunon motren, ku vajzet dehin babain e tyre dhe me pas flene me te dhe lindin, ku profetet njerezit me te ndershem dhe me te larte tek ZOTI kryejne maredhenie jashtemartesore, ku permenden veprat e uleta (kurverimet sipas fjaleve te bibles) e dy motrave dhe fjalet me banale , ku i fejuari pershkruan bukurite e te fejuares duke filluar nga floket e kokes e duke zbritur poshte.
    prandaj nuk eshte per tu vene faj dhe per tu denuar - ashtu sic beri vatikani - atyre prifterinjve pedofile te njohur dhe qindra e mijerave te tjere te panjohur, sepse keto gjera i kane marre nga bibla e tyre . nese nuk e di se ku ndodhen keto ti dergoj une po jo tani se ngaqe jane ne shume vende ne bibel nuk me kujtohen te gjitha .
    te keshilloj qe te mos kruhesh me here te tjera, se do kete shume nga ata qe dine te te kruajne mire. nese merr nje rroge te majme per ato qe shkruan beji hyzmet por pa fyer besimin e te tjereve.
    MY BOSS YOU NOT

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e Gjoni
    Anëtarësuar
    04-06-2002
    Vendndodhja
    Jetoj ne Tirane
    Postime
    70

    Per Repistin

    I dashur Repist,
    pergjigjja jote eshte interesante, por do thosha qe nuk eshte shume bindese pasi megjithese ai libri qe ti ke lexuar thote qe Muhamedi eshte nje nga personat me me influence, kjo prap nuk verteton aspak faktin qe ato qe ai beri nuk jane te denja per tu ndjekur.

    Nga ana tjeter megjithese Jezusi dhe Bibla kane pasur armiq te shumte nder shekuj, kjo shpesh here nuk ka qene si rezultat i dashurise qe ata kane pasur per Zotin apo per Fjalen e tij, perkundrasi pasi ata kane pare qe Bibla i denon gjerat qe bejne njerezit, dhe kjo nuk i pelqen askujt, biles as ty.

    Gjithe te mirat.
    Informohuni per librat e rinj shqip te ShtepiaeLibrit.com

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e klevis2
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    87

    pergjigje te gjithe shenave

    te nderuar shena te cdo lloji qofshi


    kur shikon temat fetare i gjen te mbushura me shpifje kundra islamit dhe muslimaneve. ne diber perdoret nje fjale e urte qe thote : kur te kruhet ta kruajne.
    ju qe pretendoni qe jeni kristiane a e keni lexuar biblen te teren ndonjehere apo jo ?
    vec atyre qe kan shkruar te tjeret desha te shtoj dhe dicka nga ana ime me aq sa kam lexuar :
    sipas Mateut 10 : 34 Jezusi thote :


    "mos mendoni se erdha qe ta sjell paqen ne bote.nuk erdha te sjell paqen por percarjen. erdha ta ndaj birin nga i ati, vajzen nga nena, nuken nga vjehrra. me te afermit do te jene armiq me neri - tjetrin ... "


    pra me se e qarte, shpaten dhe jo gje tjeter. si ndihesh tani shen albani ? i ke lexuar keto apo vec ato te muslimaneve je ngarkuar te zbulosh. mos valle kjo eshte nxitesja e kryqezatave, ku luftetaret kristiane fanatike u vishnin grave te tyre breke hekuri te kycura qe te mos i tradhetonin deri sa te ktheheshin ?

    mos valle kryqezatat ideologjike te sotshme, ne te cilat ben pjese ti shen alban me pirromishat dhe te tjeret, e kane burimin nga keto pjese biblike ?

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •