Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52
  1. #41
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga peoples
    Librin qe ti permende Fiori, e kam blere, ne kohen qe shikoja pikturen e Dalģ si nje ēlirim nga tkurrja e energjive qe na jepnin mesuesit e artit. Piktura e nje mjeshtri spanjoll dhe atij gjysem spanjoll dhe francez, nuk mund te pelqehet me foto apo shkrime pa asnje lloj kompetence. Nje studjues qe me ngulm arrin te emocionoje njerezit qe pelqejne keto artiste, nuk mund te ndahet nga subjektiviteti.
    Librin qe ti permende, e kam hedhur ne nje raft te zi. Nuk gjej ndonje te veēante tjeter, sepse nuk admiroj artin e nje njeriu qe bente art. Picasso ishte i madh. Ka mposhtur dhe ka gelltitur gjithēka qe mund te kaperdije nje artist, por ai ka mbijetuar me ngjyra, me penela dhe telajo te thjeshta.

    Mbase i ka ardhur koha brezit te ri qe te jete pak me koherent dhe te shohi te ardhmen me nje sy me dashamires dhe jo te mbeshtillet mbas se kaluares dhe te perkujtoje apo te rremoje neper arkiva plot pluhur piktura qe tashme dalin si fantazma sepse nuk lejojne qe nje tjeter te pikturoje. Me ēudi shikoj sesi nje i ri nuk arrin te gjeje nje pikture qe i takon viteve 90 apo diteve te sotme. Ju siguroj qe ka plot te tille qe pikturojne dhe kane talent, mbase ato nuk arrijne te mposhtin psikopatet qe mendojne se Picasso e Dalģ jane me te medhenjte e piktures. Turp.

    Ato ishin...

    Ju i dashur "peoples" mendoni shumė cekėt kur thoni qė admirimi i mjeshtrave tė piktures ėshtė njė "rremoje neper arkiva plot pluhur piktura qe tashme dalin si fantazma" dhe pengese per talentet e mėdha te viteve 90.
    Shumė cekėt vėrtet kur akoma mė shumė bėni komente tė frymėzuara me njė subjektivitet gjykues te tipit "turp" etcetc...
    Nqs. nė kohėn e sotme ka vėrtet artistė apo piktorė/e tė talentuar, ata nuk kanė mbire ne mes te shkretėtirės, por janė bazuar mbi themelet e atyre qė ju i quani "arkiva me fantasma".

    Ėshte vėrtet mėndjelehtėsi njė pėrcmim i tille ndaj figurave kaq influencoze te shekullit te 20. Tani nuk ngelet tjetėr gjė veē tė hedhim poshtė Mikelanxhelon dhe Da'Vincin si akoma mė tė vjetėr sepse tani kanė dalė tė tjerė nė kohėn e sotme qe janė piktorė, skulptorė dhe shpikėsa me te zot !!!
    Per brezin e ri, e kaluara ėshtė busull per tė ardhmen, sigurisht nqs. kuptohet apo vleresohet ashtu sic i ka hije.

    Herė tjetėr, para se tė bėni ju komentet tuaja subjektive, te shoqėruara me gjykime te tipit " psikopatet" "turp" dhe "ato ishin", mesoni te edukoheni me mire per vleren e dickaje te cilen nuk e kuptoni dot. Dhe mos harroni qė kėtu nuk po gjykojmė njerėzit por po komentojmė pėr artin.

    Nausika
    When in Doubt, Act Stupid!

  2. #42
    In God I Trust! Maska e MisCongeniality
    Anėtarėsuar
    02-05-2003
    Vendndodhja
    QHC
    Postime
    417
    Veprat jane interesante, megjithate une personalisht s'gjej PAQE ne krijimet e Dalit. Jane te zymta dhe ne njefare menyre pasqyrojne nje bote te trishtueshme. Bota e tij???

    S'e di per Dalin, por Picaso ka pasur probleme psiqike. Ne pergjithesi, fundi i njerezve te medhej ka qene i trishtuar. Pasoje e karakterit, rrethanave, ndjeshmerise, apo problemeve psiqike?
    What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

  3. #43
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    S. , jam ne ate moment ne jete qe vertet nuk me pelqejne apo me bejne kurioze komentet mbi artistet dhe krijimet e tyre. Me pelqeu/nuk me pelqeu, ja vlente per kohen/nuk ja vlente, i vjeter/i ri - kujt i hyne ne pune keto?! Mua, fare.

    E shijoj nje pikture sic mund te shijoja nje ore buze detit dhe kaq. Deti shekullor, une duke jetuar diten time sot (besoj me kupton). Ata qe kane qejf ti studiojne artistet (dhe gjithcka ne lidhje me ta), vazhdoj tu keshilloj librat.


    Gezohem qe te lexoj!

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-05-2005
    Vendndodhja
    -here-
    Postime
    21
    une pervete jam ne nje mendime me Fiorin,komentet jane te teperta ne kto raste.
    nje pikture o te pelqen ose nuk te pelqen,e jome arti abstract.

    "Nje fushe me bare eshte nje fushe me bare,nuk ka nevoj te vrasesh mendjen shume se ca bari do te thote,mjafton te ulesh dhe te shijosh momentin qe po jetone duke ndenjur aty" -Jackson Pollock.


    -leon
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 10-05-2005 mė 22:48
    you cant choose to make art,art chooses you.

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    395

    ...

    Nausika,
    une ketu nuk bej komente ne lidhje me artin apo ato qe bejne art; mundohem te komunikoj ne nje bote shume mizore dhe qe nuk ka shume kohe, eksperience dhe vullnet te flasi pasi degjon shume shpejt dhe gjerat jane si shigjeta qe ngulen dhe nuk leshojne ndonje shenje te madhe. Ajo qe ndodh sot ne art, besoj, si une apo te gjithe ato njerez qe ne njefare menyre i kane thene jetes Stop me 'erresiren', jane ne gjendje te japin nje panorame te thjeshte te artit qe kerkon dhe vazhdon, per ēudi, te jetoje. Kam shkruar dhe mund t'i lexosh mendimet e mija, here pozitive here negative, por rendesia eshte gjithnje e njejta: njerezit qe bejne art s'duhet asnjehere te ndalohen nga pasuria qe i kane lene paraardhesit. S'duhe te kene idhuj. Inisiativa dhe deshira per te pergatitur te tjera revolucione, s'duhet t'i mungoje. Mund te lexosh me me vemendje gjerat qe shkruaj, edhe pse per disa jane boshe dhe pa forme. Por, shpjegimi i tepert eshte shume i padeshifruar nga nje njeri qe mendon dhe vuan ate gjendje qe nje tjeter nuk arrin t'a vendosi.

    Per piktore te kalibrit te tille, qe kushtojne shuma te medha, nuk arrij te ndalohem per nje kohe te gjate. Eshte e vertete qe te gjithe ato qe kane artin si qellim dhe jo si gjendje, nuk ndalohen tek piktura e Picasso-s apo tek Surealizmi i Dalģ-ut. Jo! Ato vertetuan se te gjithe ngjyrat jane te mundshme per te paraqitur nje gjendje shpirterore, nje terror, nje paranoje dhe nje deshire vrastare per te kopjuar mikun dhe per te forcuar figuren e artistit te rendesishem per shoqerine.

    Por, edhe artisti plastik filloi te kembente talentin e tij me disa njerez qe kontrollonin imazhin dhe kthenin ato ne Star. Gje per te cilen I madhi Wharhol, e ka kuptuar mire kete taktike dhe rezultati...kemi nje artist qe quhet Andy Warhol dhe gjithe punet e tija.

    Sot kur shikojme nje Damien Hirst ne ekspoziten e fundit ne NY 'The Elusive truth' ne Gagosian gallery qe mbush hapesiren me piktura iperrealiste, per disa eshte e habitshme. Akuza, deshperime, dyshime, pakenaqesi per nje enfant prodige qe doli nga BYA dhe qe u 'ushqye' me karamele te shijshme nga pareliu Satchi. Por, ai eshte me i pasuri dhe ndimon artiste te jetojne. Nuk e di sesa mund te ndihmoje artin te jetoje nje sistem i tille.

    Nese do i flisja nje brezi te ri qe merr lapsin dhe eksitohet nga mendimi qe nje dite do te behet 'artist', patjeter qe do i jepja nje liri te pakufizuar ne edukimin artistik qe ai do marri. Dhe, njerez si Picasso dhe Dalģ qe nuk jetojne me mes nesh jane te demshem per dike qe merret me art. Ato i perkasin muzeumeve madheshtore dhe tregjeve te artit qe rrisin ēmimet nga nje ēmenduri qe nuk shpjegohet dot...

    Sa per edukaten dhe edukimin, moderatoret here pas here jane vigjilent dhe kontrollojne ate. Shpresoj te mos i jap shume pune pasi urrej qe te tjeret te korrigjojne diēka qe une e kontrolloj shume mire: guximin per tu shprehur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga peoples : 10-05-2005 mė 13:35

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-05-2005
    Vendndodhja
    -here-
    Postime
    21
    hehe,o peoples ,harxhova gjith kte kohe me lexuar postimin tat me entuziazem,dhe kur mbarova...ca perfundimi arrite?
    ne disa pika jam dakort me ty,por shpresoja qe do konkludoje dicka ne fund...
    fjalet e tuja jane shume te vagta..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 10-05-2005 mė 22:48
    you cant choose to make art,art chooses you.

  7. #47
    . Maska e nausika
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    .
    Postime
    774
    Citim Postuar mė parė nga peoples
    Nausika,
    une ketu nuk bej komente ne lidhje me artin apo ato qe bejne art; mundohem te komunikoj ne nje bote shume mizore dhe qe nuk ka shume kohe, eksperience dhe vullnet te flasi pasi degjon shume shpejt dhe gjerat jane si shigjeta qe ngulen dhe nuk leshojne ndonje shenje te madhe. Ajo qe ndodh sot ne art, besoj, si une apo te gjithe ato njerez qe ne njefare menyre i kane thene jetes Stop me 'erresiren', jane ne gjendje te japin nje panorame te thjeshte te artit qe kerkon dhe vazhdon, per ēudi, te jetoje. Kam shkruar dhe mund t'i lexosh mendimet e mija, here pozitive here negative, por rendesia eshte gjithnje e njejta: njerezit qe bejne art s'duhet asnjehere te ndalohen nga pasuria qe i kane lene paraardhesit. S'duhe te kene idhuj. Inisiativa dhe deshira per te pergatitur te tjera revolucione, s'duhet t'i mungoje. Mund te lexosh me me vemendje gjerat qe shkruaj, edhe pse per disa jane boshe dhe pa forme. Por, shpjegimi i tepert eshte shume i padeshifruar nga nje njeri qe mendon dhe vuan ate gjendje qe nje tjeter nuk arrin t'a vendosi.

    Per piktore te kalibrit te tille, qe kushtojne shuma te medha, nuk arrij te ndalohem per nje kohe te gjate. Eshte e vertete qe te gjithe ato qe kane artin si qellim dhe jo si gjendje, nuk ndalohen tek piktura e Picasso-s apo tek Surealizmi i Dalģ-ut. Jo! Ato vertetuan se te gjithe ngjyrat jane te mundshme per te paraqitur nje gjendje shpirterore, nje terror, nje paranoje dhe nje deshire vrastare per te kopjuar mikun dhe per te forcuar figuren e artistit te rendesishem per shoqerine.

    Por, edhe artisti plastik filloi te kembente talentin e tij me disa njerez qe kontrollonin imazhin dhe kthenin ato ne Star. Gje per te cilen I madhi Wharhol, e ka kuptuar mire kete taktike dhe rezultati...kemi nje artist qe quhet Andy Warhol dhe gjithe punet e tija.

    Sot kur shikojme nje Damien Hirst ne ekspoziten e fundit ne NY 'The Elusive truth' ne Gagosian gallery qe mbush hapesiren me piktura iperrealiste, per disa eshte e habitshme. Akuza, deshperime, dyshime, pakenaqesi per nje enfant prodige qe doli nga BYA dhe qe u 'ushqye' me karamele te shijshme nga pareliu Satchi. Por, ai eshte me i pasuri dhe ndimon artiste te jetojne. Nuk e di sesa mund te ndihmoje artin te jetoje nje sistem i tille.

    Nese do i flisja nje brezi te ri qe merr lapsin dhe eksitohet nga mendimi qe nje dite do te behet 'artist', patjeter qe do i jepja nje liri te pakufizuar ne edukimin artistik qe ai do marri. Dhe, njerez si Picasso dhe Dalģ qe nuk jetojne me mes nesh jane te demshem per dike qe merret me art. Ato i perkasin muzeumeve madheshtore dhe tregjeve te artit qe rrisin ēmimet nga nje ēmenduri qe nuk shpjegohet dot...

    Sa per edukaten dhe edukimin, moderatoret here pas here jane vigjilent dhe kontrollojne ate. Shpresoj te mos i jap shume pune pasi urrej qe te tjeret te korrigjojne diēka qe une e kontrolloj shume mire: guximin per tu shprehur.

    peoples,

    e lexova postimin tėnd mė shumė se njė herė, por konkluzioni ishte i njėjtė:

    Duket sikur ke marrė nje kamzhik tė madh dhe i je futur vėnēe duke rrahur njė shkurre tė madhe (meqė jemi tek temė qė ka te bėjė me artin, ia lejova vetes njė metaforė te vogėl).
    Me pak fjalė, nuk po thua gjė ne temė.

    Nė fund te fundit, unė mendoj qė njeriu pėlqen njė pikturė, nje fotografi ose njė vepėr te ēfarėdoshme arti, kur shikon tek ajo dicka te vetes se tij te pasqyruar, nje ender, nje fantazi, nje deshire, nje epsh etj etj...

    Nausika

    Oh, dhe dicka tjetėr, moderatorėt nuk kanė detyrė tė kontrollojnė edukimin e forumistėve, atė e ben cdo njeri pėr veten e tij.
    When in Doubt, Act Stupid!

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-04-2002
    Postime
    395

    ...

    I kerkoj ndjese atyre qe kane lexuar postet e mia dhe nuk kane arritur te kuptojne asgje. Me shume se kaq nuk mund te bej, dhe nuk duhet te bej tashti e mbrapa. Jane te verteta ato qe ju thoni. Vleresimi s'duhet te jet asnjehere sekret. Ne fakt, te jem i sinqerte, nuk kam shkruar ketu per t'u vleresuar nga njerez qe nuk i njoh dhe nuk me njohin, por kam vazhduar te mendoj se nje kontribut sado i vogel, te gjitheve ne do te na jepte shanse per te pare ndryshime mendimesh, edhe pse te vageta dhe boshe.

  9. #49
    Citim Postuar mė parė nga peoples
    mendoj se nje kontribut sado i vogel, te gjitheve ne do te na jepte shanse per te pare ndryshime mendimesh

    people, jam e bindur qe se fundi ke fituar aftesine te shplodhesh mendimet e shumta me pak fjale dhe ato qe kishe shprehur mbi dalin (jo qe dali duhet vecanesuar) vazhdojne te mbesin teper te verteta ... diku me siper permendje satchin e mu kujtua nje pjese e Walter Benjamin mbi imperialismin kulturor.

    sot eshte dite e bukur , diteART

    pershendetje te perzemerta
    Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

  10. #50

    Smile

    Citim Postuar mė parė nga peoples
    Nausika,
    une ketu nuk bej komente ne lidhje me artin apo ato qe bejne art; mundohem te komunikoj ne nje bote shume mizore dhe qe nuk ka shume kohe, eksperience dhe vullnet te flasi pasi degjon shume shpejt dhe gjerat jane si shigjeta qe ngulen dhe nuk leshojne ndonje shenje te madhe. Ajo qe ndodh sot ne art, besoj, si une apo te gjithe ato njerez qe ne njefare menyre i kane thene jetes Stop me 'erresiren', jane ne gjendje te japin nje panorame te thjeshte te artit qe kerkon dhe vazhdon, per ēudi, te jetoje.

    Por, edhe artisti plastik filloi te kembente talentin e tij me disa njerez qe kontrollonin imazhin dhe kthenin ato ne Star. Gje per te cilen I madhi Wharhol, e ka kuptuar mire kete taktike dhe rezultati...kemi nje artist qe quhet Andy Warhol dhe gjithe punet e tija.

    Sot kur shikojme nje Damien Hirst ne ekspoziten e fundit ne NY 'The Elusive truth' ne Gagosian gallery qe mbush hapesiren me piktura iperrealiste, per disa eshte e habitshme. Akuza, deshperime, dyshime, pakenaqesi per nje enfant prodige qe doli nga BYA dhe qe u 'ushqye' me karamele te shijshme nga pareliu Satchi. Por, ai eshte me i pasuri dhe ndimon artiste te jetojne. Nuk e di sesa mund te ndihmoje artin te jetoje nje sistem i tille.

    Nese do i flisja nje brezi te ri qe merr lapsin dhe eksitohet nga mendimi qe nje dite do te behet 'artist', patjeter qe do i jepja nje liri te pakufizuar ne edukimin artistik qe ai do marri. Dhe, njerez si Picasso dhe Dalģ qe nuk jetojne me mes nesh jane te demshem per dike qe merret me art. Ato i perkasin muzeumeve madheshtore dhe tregjeve te artit qe rrisin ēmimet nga nje ēmenduri qe nuk shpjegohet dot...

    Sa per edukaten dhe edukimin, moderatoret here pas here jane vigjilent dhe kontrollojne ate. Shpresoj te mos i jap shume pune pasi urrej qe te tjeret te korrigjojne diēka qe une e kontrolloj shume mire: guximin per tu shprehur.


    pershendetje peoples,

    bashkohem me mendimet ....sidomos me ato ne lidhje me brezin e ri, dhe do te shtoja brezin e ri qe edukohet ne "institucionet" e artit ne shqiperi....tek te cilat i ka rrenjet keqedukimi dhe keqkuptimi ne lidhje me artin edhe i atyre qe e mbajne veten per te fushes........sepse shkollat e artit e limitojne artistin dhe e edukojne me idhuj e mite (te medheeenj)....artiste te rangut muzeal......dhe bashkekohorja shitet si dicka e dyshimte e pakapshme dhe pa vlere
    (e kuptoj qe jam jashte teme...po kam entuziazmin e fillestarit ne forum)

  11. #51
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    Psikopate jane quajtuar gjithmone ata qe nuk arrijne te kuptohen ne kete rast sepse kane qene gjeni jo psikopate sic do ta merrnin disa ne ate kupim te fjales ...

  12. #52
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Ēeshtja e Dalit nuk eshte se s'kuptohet. Te pakten psikologjia dhe fantazia e semure e tij kuptohet qarte. Por ai eshte njekohesisht nje mjeshter i madh, dhe keto te dyja nuk bien ne kundershtim me njera tjetren.
    Nuk mund t'ia mohojme mjeshterine, talentin dhe kryeveprat per shkak te mendimeve/ndjenjave te semura, por ne te njejten kohe nuk mund ti mbyllim syte ndaj deshirave te tij te ēuditshme, pasionin e tij (deri ne deshire seksuale) per kufomat, vetem pse e ka shprehur me art.

    P.S Orwelli ka nje shkrim qe me ka pelqyer ne lidhje me Dalin.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

  1. Gjon Mili, "shqiptari gjenial"
    Nga dodoni nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 25-05-2023, 11:53

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •