Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1

  Thumbs up Lvizja Vetvendosja krkon bojkotin e produkteve t Serbis

  Lvizja Vetvendosja fton qytetart e Kosovs q t fillojn me bojkotimin e blerjes s prodhimeve t Serbis, barkodi i t cilave fillon me numrin 860. Aktivistt e Vetvendosjes thon se me blerjen e prditshme t produkteve nga Serbia, Kosova po i ndihmon asaj, prderisa po e dmton ekonomin kosovare dhe prodhuesit vendor. Vetvendosja prkujton qytetart e Kosovs se prej vitit 1999 deri m 2006, Kosova ka shpenzuar gjithsej 856 milion euro n mallra nga Serbia. N vitin 2000 ishin importuar vetm 15 milion euro. M 2001 vlera e importit arriti n 176 milion, pr t'u ngritur n 178 milion n vitin 2002. Viti 2003 ka shnuar nj rnie n importimin e mallrave nga Serbia-156 milion euro, prderisa n vitin 2004 kjo shifr ishte 161 milion. Vetm n vitin 2005 Serbia ka sjell n Kosov rreth 170 milion euro mallra

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Shume kerkese me vend kjo. Kjo eshte nje nga arsyet kryesore pse autostrada Durres - Prishtine duhet te ndertohet sa me pare. Keshtu edhe perfitimi i Shqiperise eshte i pallogaritshem, aq i madh qe eshte.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  Bojkotoni prodhimet e serbis!

  Pse bojkot i produkteve t Serbis?

  Shteti serb n luftn e fundit n Kosov vrau rreth 14.000 njerz. Afr 90% prej tyre civil t paarmatosur. T pambrojtur. Kryesisht fmij, gra dhe burra t moshuar. Rreth 3.000 persona t rrmbyer jan ende t pagjetur. Pjesa drrmuese e tyre gjenden n Serbi. Afr 20.000 femra t dhunuara. 740.000 persona t deportuar dhunshm. 120.000 shtpi t shkatrruara apo t dmtuara nga ushtria serbe.

  Aspekt i veant i lufts ishte shkatrrimi i ekonomis s Kosovs. Eksploatimi i egr dhe vjedhjet prgjat viteve t 90-ta, kulmojn me shkatrrimet e qllimshme gjat lufts. Kosova pas lufts kishte nj ekonomi t rrnuar. E gjith kjo me qllim q gjat lufts ta zvogloj aftsin mbrojtse si pasoj e drejtprdrejt, dhe me pasoja afatgjate t varfris dhe nj ekonomie t pazhvilluar. Realitet ky q e jetojm sot e gjasht vjet.


  Megjithat, prej vitit 1999 deri m 2006, Kosova ka shpenzuar gjithsej 856 milion euro n mallra nga Serbia. N vitin 2000 kishim importuar vetm 15 milion euro. M 2001 vlera e importit arriti n 176 milion, pr t’u ngritur n 178 milion n vitin 2002. Viti 2003 ka shnuar nj rnie n importimin e mallrave nga Serbia – gjat ktij viti kemi importuar 156 milion, prderisa n vitin 2004 kjo shifr ishte 161 milion. Vetm n vitin 2005 Serbia ka sjell n Kosov rreth 170 milion euro mallra.

  Pr m keq se kaq, shifrat e lartprmendura nuk paraqesin as gjysmn e importit nga Serbia, duke qen se 60% t mallrave q vijn nga Serbia hyjn n Kosov ilegalisht pa u regjistruar.

  UNMIK-u q prej instalimit t tij e konsideron arrdhjen e mallrave t Serbis si qarkullim i brendshm i mallrave, e jo si import n Kosov. Kjo n prputhje me Rezolutn 1244 t KS t OKB-s. Rrjedhimisht, mallrat e Serbis jan favorizuar sistematikisht nga UNMIK-u n tregun kosovar. Fillimisht ai as nuk pranonte t ket pika kontrolli n vijn administrative mes Kosovs dhe Serbis (Kosova nuk ka kufi me Serbin). Ato pika u vendosn vetm ather kur u b e qart se Buxheti i Konsoliduar i Kosovs nuk mund t mblidhet nse Kosova nuk ka territor t kufizuar nga t gjitha ant pr qllime tatimore. Tani prodhimet serbe paguajn vetm TVSH (dogana pr to sht zero) duke vazhduar t konsiderohen si prodhime vendore.

  Kjo nuk do t thot se edhe konsumatori kosovar duhet t’i konsideroj kto prodhime si t tilla.

  Serbia ende nuk ka dhn llogari e as q sht dnuar pr krimet e kryera n vendin ton, dhe pr m shum se kaq, n kohn kur ajo po i shpreh haptazi pretendimet e saj territoriale ndaj Kosovs, thrrasim gjith qytetart n:


  BOJKOT T PRGJITHSHM T PRODUKTEVE T SERBIS!  Produktet e Serbis jan leht t identifikueshme: tri shifrat e para t barkodit jan 860. Pra, bojkotoni kt barkod.

  Bojkoti zgjat deri kur Serbia heq dor nga Kosova, pranon krimet e kryera, paguan dmshprblim pr dmet e shkaktuara.

  Qytetart duhet t orientojn konsumin n prodhimet vendore kosovare, ndrsa pr produktet pr t cilat nuk ka prodhime vendore ata do t duhej t blejn produkte t cilitdo shtet tjetr vetm jo t Serbis.

  Efekt i drejtprdrejt i blerjes s prodhimeve vendore sht krijimi i vendeve t reja t puns si dhe ruajtja e atyre ekzistuese. Punsimi pastaj krijon efekte t shumfishta pozitive pr ekonomin e Kosovs.

  do her kur blen nj produkt i cili nuk sht i Kosovs, kjo do t thot nj produkt m pak i shitur i Kosovs dhe nj produkt m shum i shitur i huaj. Pra, bilanci tregtar (edhe ashtu tejet negativ) me at vend do t dmtohet dyfish. Pr prodhuesin vendor kosovar kjo do t thot pamundsi pr t shfrytzuar kapacitetin e prodhimit ose pr t rritur at pr investime t reja, pamundsi pr t prmirsuar cilsin dhe pr t lansuar prodhime t reja, pr t investuar n marketing, thjesht pr t rritur aftsin konkurruese t tij n treg. T gjitha kto prfitime i shkojn prodhuesit t huaj.


  BOJKOTONI PRODUKTET E SERBIS. BOJKOTONI BARKODIN Q FILLON ME 860. DMTOJE SERBIN, NDIHMOJE KOSOVN

 4. #4
  Manitu Maska e kiniku
  Antarsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos t na vij cudi se cdo frymor nga vete natyra priret t kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  869
  Albin Kurti sht nj cheap joke.

  Nj prej antarve t familjes s tij t ngusht punon pr NDERKOMBTARET dhe ky herifi, pretendon se ka vizion t qart pr Kosoven, krkon largimin e NDERKOMBTARVE nga Kosova e nuk e sheh t udhes t i thot familjarit t heq dor nga rroga e majme e NDERKOMBTARVE.

  Por, pr cudi, ka njerez q e percjellin.

  O populli im... o LOPT e mija...
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-01-2003
  Postime
  424
  Ide shume e mire ky bojkot.
  Ndryshuar pr her t fundit nga karaburuni : 22-05-2006 m 12:53
  E drejta vonon, por nuk harron!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
  Antarsuar
  06-04-2006
  Vendndodhja
  N tokat shqiptare
  Postime
  237

  Smile Pse gjithmon ta ha populli?

  Citim Postuar m par nga Llapi
  Spari po t falenderoj pr ato foto q i ke drguar e t cilat i kopjova menjher se m plqyen shum.

  Sa i prket bojkotimit jam pr, por pyes pse gjithmon duhet ta ha populli?

  A duhet ktu t ndihmojn tregtart ap shteti me forma t ndryshme?

  P.Sh. njeriut t smur i duhen barna e mjekim, tjetrit i duhet ushqimi etj - dhe e blen at q gjen n treg, at q sht m lir apo q e gjen m afr.

  Un shpesh kam kundrshtuar njerzit q blejn kartela telefoni t Srbis kurse ata arsytoheshin se ajo sht m e lir se e Kosovs!

  N ann tjetr prodhuesit e prodhimeve t qumshtit ankohen se blersit po blejn prodhime jo vendase ata nuk po kujdesen ende ta prmirsojn shijen dhe kualitetin e prodhimeve t veta.

  Ishte nj prodhues shum i reklamuar q gadi pat pushtuar Kosovn me qumshtin e vet por si thuhet te ne "menjher e prishi dorn" dhe filloj t mashtroi konsumuesit me prodhimet e veta jocilsore t cilt normal ia kthyen shpinn dhe u drejtuan nga qumshti i Sllovenis etj.

  Lidhur me kte problem nj shits pak m i madh me forc ekonomike nj dit m tha:

  Po t mos m vinte marre dhe mos t ishte situata si sht, do t kisha bler vet qumsht me shumic nga Beogradi dhe ta paketoja ktu n Kosov si po ia bjn disa tjer!

  N ann tjetr n disa prodhime e sidomos ato t Sllovenis tanim kan filluar edhe udhzimiet t jen n shqip, bile dy her! - nj her pr Shqiprin e s dyti pr Kosovn. Ja ka bn tregu dhe parja!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464
  Tregtija eshte nje gje qe nuk ndalet...
  Perkujtim;
  Kur UK luftonte me serbet,ish-krimineli arkan i shiste uk armatim,dhe do gje tjeter.Pra tregtija nuk ka kufi....
  mos u merruni me gjera te kota...
  Ne Kosove ka shume gjera qe vine nga Serbia,shumica e te cileve hyne nga Presheva ne drejtim te Kosoves.Me shumice Birra e Serbis dhe suxhuki eshte numer nje qe furnizon Kosoven....
  Kjo,thjesht eshte bizniz.....
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga Irfan
  Tregtija eshte nje gje qe nuk ndalet...
  Perkujtim;
  Kur UK luftonte me serbet,ish-krimineli arkan i shiste uk armatim,dhe do gje tjeter.Pra tregtija nuk ka kufi....
  Mos ke qen ndermjetsuese ti qe po flet pa pas pik lidhje se nga u furnizue UK-ja me arm.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464
  Citim Postuar m par nga Llapi
  Mos ke qen ndermjetsuese ti qe po flet pa pas pik lidhje se nga u furnizue UK-ja me arm.
  Mıos mu be sikur nuk po e di....te kujtohet takimi i thaqit ne athin me serbet, e ne kosove kur te vije thot se une nuk du me pa serb me sy....
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 14. #14
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Kjo duhej te ishte bere kohe me pare, pse te merrini produkte nga Serbia kur vete mund t'i prodhoni ato dhe shume nga ato mund te merren edhe nga Shqiperia?
  Pashe se ne Kosove te gjitha kanacet dhe pijet joalkooloike ishin ne gjuhe sllave e nuk pashe asnje ne shqip kur te njejtat prodhohehn dhe ne Shqiperi.
  Detergjente keni edhe en Shqiperi mjaft, jane prodhim vendas. Edhe uji ne Kosove ishte nga Serbia kur shume mire mund te merret ujr LAjthize qe eshte ne Qafe te Malit dhe eshte uje i paster dhe jo si uji i Serbise i ndotur me Uranium nga bombardimet e NATO-s.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e DEA27
  Antarsuar
  18-08-2004
  Postime
  511
  une se kuptoj si i hidhni syte atyre produkteve e jo me ti perdorni!
  une vetem se i kam inat greket cfare eshte mall grek se prek me dore e jo me pastaj nje kombesi e tille si serbet qe ju kane vrare e shkaterruar!

  PS: hakmarrja nuk qendron vetem tek gjakmarrja jetojme ne shekullin 21 dhe mund te hakmerremi me metoda me te sofistikuara dhe diplomatike!!!
  failure is not an option!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  M duket nj "sakrific" e madhe pr popullin ton t pavetdijshm (m ndjeni q e them kt), i cili shum shpejt harron dhe nuk di t urrej gjat! Fajtor kryesor pr mallra serbe n Kosov jan tregtart q thirren n "patriotizm" dhe bjn pazarllqe me serbt sikur n ditt m t mira. Fatkeqsisht!
  Por, mos harroni se kjo sht edhe nj tregti e doemosdoshme, pasi q nuk arrijn leht mallra t tjera vecse nga Serbia. T ishte s paku ajo udh Durrs Prishtin, pr t ciln aq shum zhurm bhet, e cila do ti bnte konkurrenc mallrave t Serbis, por...
  Sidoq t jet do ta deshiroja nj bojkot t mallrave serbe n Kosov, sish cfar e bjn ebrejt ndaj malerave gjermane! Por, ne nuk jemi ebrej n kt rast! Fatkeqsisht!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Jemi nj popull q harron shpejt dhe nuk di t urrej dhe kemi tregtar "patriot" q nn e mbi rrogoz bjn pazarllqe me serb si n ditt m t mira. Kjo sht fatkeqsia e jon q nuk jep shpres pr ndonj sukses t cfardo thirrje pr bojkot ndaj mallrave serbe.
  Por, fajtor pr kt jan edhe ata q kurr nuk menduan dhe edhe nse e menduan kt e patn vetm sa pr fars, pr ndrtimin e udhs Durrs-Kuks-Prishtin. Prse nuk sht br kjo dhe prse pengohet kjo?!Kjo udh t paktn do t ishte konkurrenc e mallerave serbe n tregun e Kosovs.
  Po t ishim porsi ebrejt mallrat serbe sdo t futeshin n Kosov as pas 60 viteve. Por, ne jemi ata q jemi!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e vrojtuesi
  Antarsuar
  06-04-2006
  Vendndodhja
  N tokat shqiptare
  Postime
  237

  Smile Sasia e mallit nuk sht aq shqetsuese sa veprimi!

  [QUOTE]
  Citim Postuar m par nga DardanG
  Jemi nj popull q harron shpejt dhe nuk di t urrej dhe kemi tregtar "patriot" q nn e mbi rrogoz bjn pazarllqe me serb si n ditt m t mira. Kjo sht fatkeqsia e jon q nuk jep shpres pr ndonj sukses t cfardo thirrje pr bojkot ndaj mallrave serbe.
  Sa pr tregtart tashm e kan thn e e the edhe ti. At avetm pr fitim mendojn por populli mbetet ai q sht ndryshon ngadal!

  N vitet e 90-ta populli, sidomos n Prishtin filluan ti bojkotojn jo mallrat por shitoret shtetrore kosovare q i okupuan serbt dhe blenin n shitoret private mallrat e njt me mime m t shtrenjta!

  Kta tregtart "patriot" kur iu shterrej malli shkonin n po ato shitore serbe dhe depo me shumic dhe furnizoheshin prap pr t mundur me iu shit ktyre t mjerve mallin e krkuar e pr t fituar vet.

  M von e kuptuan mashtrimin e tregtarve dhe filluan prap t blejn mallin e nevojshm direkt vet pa ndrmjetsim. Bile kan bler njerzit edhe n kohn e bombardimit t NATO-s dhe terrorrit serb. Po normal sepse nuk kan pas se ka t han!

  Prandaj ky sht ndryshimi me kohn e sotme sepse ka mallra nga do vend e ather nuk kishte. prandaj edhe e prkrah iniciativn e Albinit dhe me nj prmirsim se ne nuk sht aq e madhe sasia e mallit serb q vie n Kosov n krahasim me tjerat por e mira sht se edhe tregtart t mbushen mend se ka importojn dhe ka i ofrojn konsumuesve.

  Pr do rast reklamat ishin shum domethnse dhe t punuara bukur.

  Por, fajtor pr kt jan edhe ata q kurr nuk menduan dhe edhe nse e menduan kt e patn vetm sa pr fars, pr ndrtimin e udhs Durrs-Kuks-Prishtin. Prse nuk sht br kjo dhe prse pengohet kjo?!
  Kjo udh t paktn do t ishte konkurrenc e mallerave serbe n tregun e Kosovs.
  sa pr kt rrugn kjo na sht ofruar nga t dy ant e kufirit si nj prrall e bukur por vetm n prralla realizohen dshirat! Shqipria sht i vetmi vend n bot ku nuk thuhet se sa kilometra sht e gjat rruga por pr sa or kalohet ajo rrug! Interesant apo jo ! pr ta ndrtuar ate rrug duhen para, njerz dhe koh.

  Sa pr mallrat e Shqipris edhe ata shumicn i importojn dhe nuk kan edhe aq prodhime vendase.

  Po t ishim porsi ebrejt mallrat serbe sdo t futeshin n Kosov as pas 60 viteve. Por, ne jemi ata q jemi![/
  QUOTE]

  Le t mbetet pr tu dshiruar!

  M kt i prgjigjem edhe disave q mendonin se Kosova sht vrshuar nga mallrat serbe si Edvin83 ose DEA27


 19. #19
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Nuk na duhen shum para, njerz dhe koh pr rrugn Durrs-Kuks-Prishtin! T gjitha mund t bhen (n pyetje sht paraja sigurisht, n mos deshira e sinqert pr at udh q asesi t ndrtohet). T gjith shqiptart mund t sakrifikojn, pse jo tregtart m s shumti, dhe t mblidhen ato 300-400 milion dollar, porse thjesht kjo nuk i ka interesuar paris shqiptare ( m shum andej kufirit) ndoshta pse mendohej se mund t hidhrohen serbt, mund t prishet miqsia me Beogradin, pastaj mund t plcas kiameti!
  Ka qen dhe sht n interes t Shqipris ta ndrtoj kt udh q moti, n mos pr lidhje m t ngudht me Kosovn, ather pr shkak t veriut t Shqipris, an e cila edhe sot ka mbetur m izoluara dhe m e prapambetura.
  Shqipria do t delte fituese dhe ajo udh, sado q t kushtonte, do t shpaguhej shum shpejt. Do t nxitej turizmi, prodhimi bujqsor dhe shkmbimi i mallrave jo vetm mes Shqipris dhe Kosovs.
  Cuditrisht edhe sot ka fjal pr ndrtimin e ksaj udhe jetike pr Kosovn dhe pse jo edhe pr Shqiprin. Me gjas pritet leja e Serbis!
  Ndaj, atyre q bn thirrje pr bojkotimin e mallrave serbe n Kosov, do tu preferoja q krahas ksaj (ide e mir po se po) t bhet thirrje q t bojkotohen t gjith tregtart q ofrojn mallra me origjin serbe dhe njherit t demonstrojn pr prshpejtimin e ndrtimit t udhs Durrs-Kuks-Prishtin dhe njherit t shpallet nj vetndihmes financiare mbarkombtare pr kt. T paktn populli i Kosovs, edhe pse n kriz t madhe ekonomike, nuk do t kursente pr kt.

Tema t Ngjashme

 1. Kosova n udhkryq
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-03-2009, 11:52
 2. Prgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 22-05-2007, 12:48
 3. Pse bojkot i produkteve t Serbis?
  Nga NoName n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-06-2006, 10:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •