Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506

  Unhappy Infeksionet n kanalet urinore

  Nqs ka ndonje mjek urolog ne forum, perve atyre qe banojne ne Shqiperi (jemi ngopur me keta), ju lutem te me jepni nje pergjigje apo thjesht ca fjale :

  Nje femije (djale) 4 vje ka nje infeksion te kanalit urinar. Analizat (ne Shqiperi) tregojne qe bakteria pergjegjese eshte PROTEUS MIRABILIS. Anti-biograma ka rezultuar qe antibiotiku i pershtatshem eshte NEGRAM (acid nalidiksik).

  Shkoj ne farmaci sot (ne France), pyes per ilain dhe me pergjigjen qe ky ila ka 5-6 vjet qe ka dale jashte qarkullimit. Keshtu qe duhet ila tjeter, por farmacisti nuk mund te ma thote me hamendje.

  Futem brenda, hap internetin www.doctissimo.fr, shikoj listen e antibiotikeve dhe gjej NEGRAM dy llojesh : FORTE dhe Suspension. Kur shikoj moshat ku duhet te perdoren, nuk u besoj syve !

  Ky ila jepet per mosha mbi 15 vje !!! (dhe jo per femije qe ia kane rekomanduar atje).

  Nderkohe engjelli i vogel duhet te mjekohet sepse ka filluar demtimi i veshkes.

  Kolonia e bakterias eshte ne masen 500 000.

  Nqs ka nje mjek urolog ketu, ne USA apo ne Europe, te me thote fare ilai duhet perdorur (antibiotik) dhe une ta marr menjehere ne farmaci (megjithese dhe kjo me njeqind bela).

  Ju lutem me ndihmoni. Gjithe te mirat.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Sot e pash postimin dhe shum vone neser eshte e diel megjithate do mundohem te kontaktoj me pediatren neser dhe te kthej pergjigje po e takova.
  po e pate gjet me pare na shkruaj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga dardajan : 20-05-2006 m 18:20
  larguar forever

 3. #3
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Shume faleminderit dardajan. Te jam mirenjohes.

  Nqs mundesh te marresh ndonje pergjigje precize, do te beja gjithka qe zemra e vogel ta marre ilain menjehere. Por edhe nqs nuk mundesh, dhe kerkon me shume te dhena, me lajmero, qofte dhe per te me thene ndonje fjale qetesuese ne lidhje me semundjen.

  Edhe nje here faleminderit dhe te uroj gjithe te mirat.

 4. #4
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Proteus Mirabilis eshte njgram-negativ fakultativ anaerobik, i cili sot ze vendin e dyt , mbas E Coli n infeksionet hospitaliere.
  Mjekimi i linjs s par bhet me amikacin (deri sa te dal antibiograma) dhe pastaj vazhdohet mjekimi me antibiotikun e zgjedhur.
  Shenim: Antibiograma nuk ka 100% saktsi(mund te kete mbivendosje te infeksioneve sekondare) dhe vec kesaj antibiograma nuk mund te behet per te gjitha llojet e antibiotikeve shumica e te cileve jane edhe mjaft te shtrenjte per tu pregatiturex-temporea ashtu sic e krkojn kushtet optimale te proves,
  Niveli i saktesis s antibiogrames ne Shqipri bije shume, e dini vet se pr cilat arsye.
  Dua te shtoj qe sot , pamvaresisht nga statistikat akademike qe
  do te gjeni ne Internet, s vjen po prdoren me shume Cefalosporinat e generacionit te tret. Prfaqesuesi kryesor i tyre sht Rocephyn(Ceftriaxone). Gjendet ne vial 1 dhe 2 gr. Ka edhe nje varg te gjate te cefalosporinave te efektshme per UIT(infeksionet e traktit Urinar)
  Infanteve dhe femijeve ju perdoret doza 25deri 40mgr pr kgr peshe trupore, do 12 or zakonisht i/v(prdorimi i/m nganjeher jep hematoma dhe sht shum i dhimbshm, veanrisht pr fmijt e vegjl.
  Sigurisht antibiotiku do te prdoret sipas t gjitha rregullave( kam parasysh ketu q nj indivit penicillino alergjik ka 10% shans t jet edhe ndaj cefalosporinave),
  DP
  Shenim: Negrami eshte mjaft toksik edhe per te rriturit dhe kohet e fundit edhe ne Shqiperi eshte lene menjane , por laboratoret akoma e perdorin per antibiograme.
  Vete antibiograma eshte aqe shume relative. Vare t nga personi qe e ben dhe sa i ndergjegjshem eshte ai.

  Sherim te shpejte
  DP
  sereno

 5. #5
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Shume faleminderit dp17ego.

  I mora shenim dhe do t'i kontrolloj nje nga nje ku mund t'i gjej dhe si.

  Gjithe te mirat, mik !

 6. #6
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  Vazhdim

  Si behet antibiograma

  Materiali:- pjata petri(pjata te sheshta qelqi per laborator), agar-agar(Leng gjaku)
  Peta pinjesi(peteza rrethore me diameter 1 cm). antibiotike te ndryshem, inkubator.
  -Merret pjata e Petrit ku eshte shtruar paraparakisht agar-agar dhe hapet ne kushte steriliteti ne pranine e llambes me alkool. Materiali i kultures skrinohet ne forme spirale mbi agar, me qellim qe te leme aty mikrobet. Qellimi i spiraizimit eshte shperndarja e mikrobeve ne menyre te njetrajtshme ne te gjithe siperfaqen e pjates. Ndahet pjata diagonalisht ne pjese. Pas kesaj pregatisim ex- temporae(ne cast) tretesirat me antibiotike(duhet thene se antibiotike te ndryshem e kane te quajturen"shelf live",jetegjatesine te ndryshme.) Ne vazhdim njomen petat e pinjesit me tretesiren e antibiotikut(ngopen eshte fjala me e sakte) dhe vendosen brenda pjeseve qe jane ndare me pare ne pjaten e Petrit.
  Mbas kesaj vendoset materiali ne inkubator per 72 ore dhe oas kesaj kohe lexohet.
  Leximi eshte i thjeshte...neqoftese antibiotiku eshte aktiv rreth pinjesit te ngopur me antibiotik krijohet nje zone pa rritje mikrobi. Sa me e madhe te jet e kjo zone aq me i efektshem eshte antibiotiku, keshtu edhe i lepet nota(+++),(++) ,(+) dhe (-).
  Kjo quhet prova e ndjeshmerise in vitro, pra jashte trupit dhe nganjehere nuk eshte e njejte me ndjeshmerine in viv , ne trup, per arsye se ne rastin e pare nuk veprojne forcat mbrojtese te organizmit.
  Duhet thene qe nuk eshte e mundur te skrinohen te gjithe antibiotiket per mjeket e klinikes pak a shume e dine cili mikrob qarkullon ne nje periudhe te caktuar kohe dhe ndaj cilit antibiotik ky mikrob eshte i ndjeshem. Kjo eshte edhe arsyeja qe ne kohe te ndryshme nje mjek i kujdesshem ndron doren e antibiotikut. Pranda edhe eshte e pavlefshme t'i thuhet mjekut qe ky apo ai antibiotik me ka dhene efekt mua. Ose ky antibiotik eshte i mire dhe ky tjetri jo...nje mjek i kujdeshshem e di kete
  DP
  sereno

 7. #7
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  dp17ego, kisha nje pyetje, ndoshta injorante por nuk marr vesh fort nga mjekesia :

  Kur zbulohet bakteria, psh bakteria PROTEUS MIRABILIS, a nuk dihet qysh me pare se kush antibiotik e lufton me efikasitet dhe kush jo ?

  Apo kjo bakterie tek nje femije mund te luftohet me nje antibiotik e tek nje tjeter jo, sepse rezulton i paefektshem ?

  Po tregoj nje rast me veten time : para ca kohesh pata nje aksident dhe kapa (ne spital si duket) Stafilokokun aureus (i arte si i thone). Dhe kur bera antibiogramen (ne France) dolen nja tre a kater antibiotike qe e luftonin, dhe doktori me dha me te fortin sepse plaga nuk ishte fort mire.

  Desha te di ne rastin e femijes : si ka mundesi qe ka dale vetem ky lloj ilai (NEGRAM) qe edhe ky nuk eshte per femije ? Si ka mundesi qe nuk paska dhe nje antibiotik tjeter rezerve ?

  Dhe nje pyetje te fundit : a di kush, ku eshte spitali me i mire per keto pune ne Shqiperi, kudo qofte ? Se per jashte shtetit, qelbesirat e Italise e te Greqise e kompani ta nxijne jeten me muaj te tere neper rradha dhe nuk eshte e sigurte.

 8. #8
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  pergjigje dhe sqarim

  Sigurisht qe ti di mjaft gjera nga mjeksia per te mos qene injorant.(shaka)
  Ne postimin #6 u mundova te shpjegoj keto qe ti pyet, ndoshta e kamngaterruar pak dhe nuk e kam sistemuar mendimin sic duhet...po e shtjelloj me poshte:

  Sigurisht q dihet ndaj kujt antibiotic sht i ndjeshm nj lloj mikrobi, por arsyetimi niset nga drejtimi tjetr; kur zbulohet nj antibiotik, dihet edhe karshi cilve “mikrobe” do t jet i efektshm. Ky quhet spektri bakterial i nj antibiotiku. N nj manyr apo n nj tjetr, dihet edhe ndaj cilit grup bakterial do t veproj nj antibiotik(Gram+, apo Gram -). Por nuk mund t ket antibiotik q t kapin t gjith mikrobet, sigurisht.
  N rastet e infeksioneve ndiqet nj “protikoll” i caktuar, i aprovuar nga katedra prkatse e Universitetit. Kjo sht e vlefshme pr t gjitha vendet e bots dhe sht mbrojtja m e mire ligjore pr mjekun. Asnj mjek nuk ka t drejt t prdor antibiotike jasht protokolleve, me prjashtim t rasteve kur Katedra aprovon nj eksperiment shkencor; n kt rast prsri ndiqet nj rrug e caktuar ligjore e specifikuar pr eksperimentet. N praktike shpesh protokollet shkelen, por risku sht gjithmon i atij mjeku q kryen shkeljen. Nqoftse ndodh dika, ai mjek mund t bhet objekt ndshkimi administrativ apo ligjor, gjithmon n vartsi t dmit q ka shkaktuar. Pra, sigurisht q diihet se cili antibiotic kap nj mikrob t caktuar, p.sh. Stafilokoku aureus q sht pjes e flors normale humane, por n kushte t caktuara kthehet n patogen (e shqiprova shkrimin e emrit t mikrobit), luftohet me meticillin, i cili sht antibiotiku i zgjedhur.
  Edhe antibiotike t tjer e kapin mir stafilokokun aureus, sidomos Rifadina, vankomicina dhe cefalosporinat. Koht e fundit po faqen forma rezistente ndaj meticillines, por pr shkencn sht fare e leht t hedh n treg forma kimike t tilla, q e mashtrojn dhe vrasin mikrobin. Konkretisht n vend te meticilines pure, prdoret oksimeticillina(emrat jan shqipruar) N vnd te Floxacines perdoren medikametet e t njjts familje, por q duke pasur nj ndryshim t vogl n strukturn kimike e bjn kt antibiotic t panjohur-rrjedhimisht aktiv- ndaj/pr mikrobin...si ciprofloksacin, ofloksacin, norfloksacin etj.
  ka shume ndryshim efekti i antibiotikut "In vitro" ne epruvete, nga efekti "In vivo" brenda trupit. Ne rastin In vitro efekti eshte i quajturi "Pure". In vivo efekti forcohet nga trupezat mbrojtese te organizmit.
  Shenim: termi antibiotik i forte, i rnd nuk sht i sakt. do antibiotok sht i fort ndaj spektrit t mikrobeve per t cilt ai sht prodhuar. Problemi sht sa i dmshn sht nj antibiotic ndaj organizmit t bartsit. Ktu fillon przgjedhja q duhet t bj mjeku. Midis numurit t gjr t antibiotikve t aprovuar, ai duhet t zgjedh m t prshtatshmin. Luan rol t madh n kt rast:
  Sa i pregatitur sht mjeku teorikisht
  Sa e ndjek shkencn bashkkohore
  Sa deshir, koh, mjete financiare, ndihm, prkrahje, etj ka ai pr t ndjekur seminaret nepr bot,pr t bler librat e reja, q pr t qn korekt jan shum t shtrenjta etj
  Sa bon sens, predispozicion ka mjeku; sa e do profesionin dhe sa i do njerzit me te cilt punon
  S fundi...mjeku sht nj human i zakonshm. At e ka t jashtzakonshm rasti, te jashtzakonshm n kuptimin qe: ai punon me njers dhe prgjegjsia n kt rast sht shum e madhe.
  Gabimi i mjekut mund t jet tagjedi, suksesi sht detyr... Si n nj klas filloreje, ku ka nxns t niveleve t ndryshme, edhe mjekt po ashtu jan t niveleve t ndryshme.


  Ne rastin e spitalit nuk mund te te ndihmoj...Shiperia ka mjaft spitale, Ty teduhet nje pediater i mire dhe nefrolog i mire. Une njoh nefrolog te mire (Myftar Barbullushi ne Tirane, mjek i mrekullueshem i niveleve Europiane), por nuk mund te te rekomandoj nefropediater te atij niveli, fatkeqesisht...Myftarin mund ta gjesh tek klinika nefrologjike ne Tirane.
  Me bindje them qe ne Shqiperi ka mjeke te mrekullueshem, vertet te niveleve boterore, por ajo qe na mungon eshte nje organizim perendimor i sherbimt mjeksor, organizim i cili fatkeqesisht eshte kryekeput i lidhur me zhvillimin ekonomik te vendit.
  Nuk mund te zhvillohet vetem dhe e ne menyre te izoluar njera fushe e jetes. Po te mos jete e zhvilluar ekonomia dhe mendimi ekonomik, te emancipohet struktura humane.... nuk mund te zhvillohet mjeksia. Gjithmone do te mungoje...nje kateter, nje sonde gastrike nje pasqyre ORL nje bisturi, nje pe per te qepur le te themi operacionet e syve etj etj do te mungoje rroga e mjekut, e tille qe te ndjeke shkencen, sic e thashe me lart...

  Nuk e di por ndjej nevojen te them edhe njehere...kam pasur rastin te shoh disa vende te huaja dhe detyrimisht ben krahasimin...Ju them me bindje qe kemi mjeke qe jane te afte te punojne me sukses ne bote dhe fatkeqesisht kemi eshe mjeke qe nuk duhet te kishin mbaruar mjeksine aq nivel te ulet shkencor, bile edhe kultural ne kuptimin e gjere te kesaj fjale, paraqesin

  Respekt
  DP
  Ndryshuar pr her t fundit nga dp17ego : 21-05-2006 m 12:50
  sereno

 9. #9
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  dp17ego, edhe nje here faleminderit per shpjegimet e hollesishme.

  Ne antibiogramen e bere ka rezultuar qe amikacina (AMIKLIN) te cilen e permende per ta perdorur ne berjen e antibiogrames, ben pjese ne listen e antibiotikeve te suksesshem ne luftimin e bakteries se femijes. Pra, normalisht duhej te ishte zgjedhur ajo. Por 'ka ndodhur nderkohe ?

  Mjeku ka zgjedhur NEGRAM qe si e thashe bente pjese ne familjen e kinoloneve (quinolones - frengjisht) e cila sipas rekomandimit nuk perdoret fare per femije !

  ja dhe linku

  http://www.doctissimo.fr/asp/medicam..._recherche.asp

  NEGRAM FORTE

  Molcule(s) Acide nalidixique

  Classe thrapeutique Antibiotique urinaire minute de la famille des quinolones

  Laboratoire(s) Sanofi Aventis

  Indications NEGRAM FORTE est utilis pour traiter les infections urinaires non compliques de la femme et l'urtrite gonococcique chez l'homme.

  Informations pratiques Dlivr seulement sur ordonnance.

  Mode d'action NEGRAM FORTE agit sur l'enzyme bactrienne responsable de la multiplication cellulaire et de la synthse de l'ADN bactrien.

  En cas d'oubli Prise unique ou un jour de traitement.

  Effets secondaires NEGRAM FORTE peut provoquer les effets indsirables suivants : photosensibilisation (sensibilit anormale de la peau la lumire et au soleil), ractions allergiques, troubles digestifs, tendinite, douleurs musculaires ou articulaires, cphales (maux de tte), tourdissements, troubles de la vision. En cas de doute, signalez-le votre mdecin traitant lors de votre prochaine visite.

  Contre-indications /
  Prcautions d'emploi NEGRAM FORTE est contre-indiqu en cas d'allergie aux quinolones, ou d'antcdents de tendinite lors d'une utilisation antrieure de quinolones.

  NEGRAM FORTE ne doit pas tre utilis en cas de dficit en glucose-6-phosphate-dshydrognase, il doit tre utilis avec prudence en cas de myasthnie.

  Consultez votre mdecin traitant avant de prendre NEGRAM FORTE en cas de grossesse ou d'allaitement (contre-indication).

  NEGRAM FORTE ne doit pas tre administr l'enfant de moins de 15 ans (toxicit articulaire chez l'enfant en priode de croissance).
  (NEGRAM FORTE nuk duhet te perdoret nga femija nen moshen 15 vje - toksicitet kyesh tek femija ne periudhe e rritjes)

  Les sujets gs ne doivent prendre NEGRAM FORTE que sous contrle mdical.

  Respectez la dure du traitement prescrit par votre mdecin.

  Eviter l'exposition au soleil ou aux ultra violets pendant le traitement et 4 jours aprs l'arrt, sinon utiliser un cran solaire d'indice lev.

  Interactions
  mdicamenteuses NEGRAM FORTE peut interagir avec d'autres mdicaments, en particulier les anticoagulants oraux et certains pansements gastriques, la thophylline, les sels de fer.

  Surdosage Si vous suspectez un surdosage ou une anaphylaxie (raction allergique), contactez immdiatement les urgences mdicales (SAMU : 15 ; Pompiers :18) et le centre antipoison le plus proche.  Ja dhe fisha e amikacines qe bente pjese ne familjen e aminosides, me gjithe link :

  http://www.doctissimo.fr/asp/medicam..._recherche.asp

  AMIKLIN

  Molcule(s) Amikacine

  Classe thrapeutique Antibiotique de la famille des aminosides

  Laboratoire(s) Divers

  Indications AMIKLIN est utilis pour traiter certaines infections bactriennes spcifiques.

  Informations pratiques Dlivr seulement sur ordonnance.

  Mode d'action Tue les bactries sensibles AMIKLIN.Forme injectable.

  En cas d'oubli Reprenez le mdicament ds que vous y pensez, puis continuez selon la posologie habituelle.

  Effets secondaires AMIKLIN peut entraner des ractions allergiques, des troubles rnaux ou des troubles de audition. Signalez toute anomalie votre mdecin traitant.

  Contre-indications /
  Prcautions d'emploi AMIKLIN est contre-indiqu en cas d'allergie aux aminosides et en cas de myasthnie.

  Prvenez votre mdecin en cas d'insuffisance rnale ou de troubles de l'oreille interne.

  Le traitement ne doit tre utilis chez l'enfant que sous contrle mdical strict. (Trajtimi nuk duhet perdorur tek femija pervese nen kontroll te rrepte mjekesor)

  Les sujets gs ne doivent prendre AMIKLIN que sous contrle mdical.

  Consultez votre mdecin traitant avant de prendre AMIKLIN en cas de grossesse ou d'allaitement (dconseill).

  L'utilisation prolonge de AMIKLIN peut provoquer des infections secondaires. Respectez la dure du traitement prescrit par votre mdecin.

  Interactions
  mdicamenteuses AMIKLIN ne doit pas tre associ d'autres aminosides. Il peut interagir avec la polymyxine, la cfalotine, certains diurtiques, la ciclosporine, l'amphotricine B et d'autres mdicaments. Demandez conseil votre mdecin ou votre pharmacien.

  Surdosage Le surdosage peut se manifester par exacerbation des effets indsirables. En cas de doute, contactez immdiatement le centre antipoison le plus proche.  dp17ego, si e sheh, ajo NEGRAM qe eshte rekomanduar nga mjeku nuk perdoret fare tek femija nen 15 vje si mjaft toksik, dhe kjo AMIKLIN perdoret por nen mbikqyrjen e rrepte te mjekut.

  Mjeku atje e kthen per se mbrapshti : AMIKLIN nuk perdoret tek femija sepse eshte shume i forte, kurse NEGRAM po sepse, sipas atyre, ai nuk eshte as dhe antibiotik, por thjesht nje pastrues (dmth i dobet) !!!.

  Tani ose jam kthyer ne paranojak ose ka dika qe nuk e marr vesh. Frike kam shume, kaq di, me gjate jam krejt i hutuar.

  Edhe nje here, dp17ego, shume faleminderit per mundimin dhe kohen e shpenzuar. Gjithe te mirat.

 10. #10
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  perseri

  Vertet acidi nalidixik hyn ne familjen e quinoloneve, por eshte perfaqesuesi me i vjeter i tyre ne kete famileje, per pasoje me i paperpunuari.
  Te tjeret Floxacinat, pra i permenda shkurt me siper si te perzgjedhur ne UIT.
  Ke te drejte or mik qe shqetesohesh per femijen por te them te drejten infeksionet e thjeshta urinare nuk jane shume te rrezikshme. Ndryshon puna po te jene te komplikuara, ose po qe se infeksioni i kalon katet e poshtme urinare dhe infeksioni kalon ne gjak. Nuk e besoj qe puna te arrije deri ketu sepse mjeksia zoteron sot nje arsenal mjaft te pasur antibiotikesh dhe farmacite private i plotesojne nevojat qe kane mjeket.
  Sherim te shpejte
  DP
  sereno

 11. #11

  Pr: Infeksionet n kanalet urinore

  Sht e shklqyeshme sepse kjo do t'ju ndihmoj t merrni ilaet q ju krkoni.Zinnat 500mg sht zgjidhja m e mir pr antibiotik pr fmijt m t vegjl se 2 vje. Un mund ta vendos lidhjen ktu, q ta blini n internet https://muabanthuoctay.com/index.php?route=product/product&path=67&product_id=151
  Ndryshuar pr her t fundit nga cuahangonline : 07-04-2020 m 03:51

Tema t Ngjashme

 1. Edhe ne t prdorim kanalet televizive t t njjtit sa?
  Nga nardiathens n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 00:32
 2. Serialet: telefilmat apo telenovelat qe transmetohen ne Shqiperi.
  Nga AuGuSt_ n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 31-03-2006, 02:53
 3. Infeksionet e kanaleve urinore
  Nga kiki_gj n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2005, 08:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •