Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Unhappy Infeksionet nė kanalet urinore

  Nqs ka ndonje mjek urolog ne forum, perveē atyre qe banojne ne Shqiperi (jemi ngopur me keta), ju lutem te me jepni nje pergjigje apo thjesht ca fjale :

  Nje femije (djale) 4 vjeē ka nje infeksion te kanalit urinar. Analizat (ne Shqiperi) tregojne qe bakteria pergjegjese eshte PROTEUS MIRABILIS. Anti-biograma ka rezultuar qe antibiotiku i pershtatshem eshte NEGRAM (acid nalidiksik).

  Shkoj ne farmaci sot (ne France), pyes per ilaēin dhe me pergjigjen qe ky ilaē ka 5-6 vjet qe ka dale jashte qarkullimit. Keshtu qe duhet ilaē tjeter, por farmacisti nuk mund te ma thote me hamendje.

  Futem brenda, hap internetin www.doctissimo.fr, shikoj listen e antibiotikeve dhe gjej NEGRAM dy llojesh : FORTE dhe Suspension. Kur shikoj moshat ku duhet te perdoren, nuk u besoj syve !

  Ky ilaē jepet per mosha mbi 15 vjeē !!! (dhe jo per femije qe ia kane rekomanduar atje).

  Nderkohe engjelli i vogel duhet te mjekohet sepse ka filluar demtimi i veshkes.

  Kolonia e bakterias eshte ne masen 500 000.

  Nqs ka nje mjek urolog ketu, ne USA apo ne Europe, te me thote ēfare ilaēi duhet perdorur (antibiotik) dhe une ta marr menjehere ne farmaci (megjithese dhe kjo me njeqind bela).

  Ju lutem me ndihmoni. Gjithe te mirat.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Sot e pash postimin dhe shum vone neser eshte e diel megjithate do mundohem te kontaktoj me pediatren neser dhe te kthej pergjigje po e takova.
  po e pate gjet me pare na shkruaj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 20-05-2006 mė 19:20
  larguar forever

 3. #3
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Shume faleminderit dardajan. Te jam mirenjohes.

  Nqs mundesh te marresh ndonje pergjigje precize, do te beja gjithēka qe zemra e vogel ta marre ilaēin menjehere. Por edhe nqs nuk mundesh, dhe kerkon me shume te dhena, me lajmero, qofte dhe per te me thene ndonje fjale qetesuese ne lidhje me semundjen.

  Edhe nje here faleminderit dhe te uroj gjithe te mirat.

 4. #4
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Proteus Mirabilis eshte njė”gram-negativ” fakultativ anaerobik, i cili sot ze vendin e dytė , mbas E Coli nė infeksionet hospitaliere.
  Mjekimi i linjės sė parė bėhet me amikacin (deri sa te dalė antibiograma) dhe pastaj vazhdohet mjekimi me antibiotikun e zgjedhur.
  Shenim: Antibiograma nuk ka 100% saktėsi(mund te kete mbivendosje te infeksioneve sekondare) dhe vec kesaj antibiograma nuk mund te behet per te gjitha llojet e antibiotikeve shumica e te cileve jane edhe mjaft te shtrenjte per t’u pregatitur”ex-temporea” ashtu sic e kėrkojnė kushtet optimale te proves,
  Niveli i saktesisė sė antibiogrames ne Shqipėri bije shume, e dini vetė se pėr cilat arsye.
  Dua te shtoj qe sot , pamvaresisht nga statistikat akademike qe
  do te gjeni ne Internet, s vjen po pėrdoren me shume Cefalosporinat e generacionit te tretė. Pėrfaqesuesi kryesor i tyre ėshtė Rocephyn(Ceftriaxone). Gjendet ne vial 1 dhe 2 gr. Ka edhe nje varg te gjate te cefalosporinave te efektshme per UIT(infeksionet e traktit Urinar)
  Infanteve dhe femijeve j’u perdoret doza 25deri 40mgr pėr kgr peshe trupore, ēdo 12 orė zakonisht i/v(pėrdorimi i/m nganjeherė jep hematoma dhe ėshtė shumė i dhimbshėm, veēanėrisht pėr fėmijėt e vegjėl.
  Sigurisht antibiotiku do te pėrdoret sipas tė gjitha rregullave( kam parasysh ketu qė njė indivit penicillino alergjik ka 10% shans tė jetė edhe ndaj cefalosporinave),
  DP
  Shenim: Negrami eshte mjaft toksik edhe per te rriturit dhe kohet e fundit edhe ne Shqiperi eshte lene menjane , por laboratoret akoma e perdorin per antibiograme.
  Vete antibiograma eshte aqe shume relative. Vare t nga personi qe e ben dhe sa i ndergjegjshem eshte ai.

  Sherim te shpejte
  DP
  sereno

 5. #5
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Shume faleminderit dp17ego.

  I mora shenim dhe do t'i kontrolloj nje nga nje ku mund t'i gjej dhe si.

  Gjithe te mirat, mik !

 6. #6
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Vazhdim

  Si behet antibiograma

  Materiali:- pjata petri(pjata te sheshta qelqi per laborator), agar-agar(Leng gjaku)
  Peta pinjesi(peteza rrethore me diameter 1 cm). antibiotike te ndryshem, inkubator.
  -Merret pjata e Petrit ku eshte shtruar paraparakisht agar-agar dhe hapet ne kushte steriliteti ne pranine e llambes me alkool. Materiali i kultures skrinohet ne forme spirale mbi agar, me qellim qe te leme aty mikrobet. Qellimi i spiraizimit eshte shperndarja e mikrobeve ne menyre te njetrajtshme ne te gjithe siperfaqen e pjates. Ndahet pjata diagonalisht ne pjese. Pas kesaj pregatisim ex- temporae(ne cast) tretesirat me antibiotike(duhet thene se antibiotike te ndryshem e kane te quajturen"shelf live",jetegjatesine te ndryshme.) Ne vazhdim njomen petat e pinjesit me tretesiren e antibiotikut(ngopen eshte fjala me e sakte) dhe vendosen brenda pjeseve qe jane ndare me pare ne pjaten e Petrit.
  Mbas kesaj vendoset materiali ne inkubator per 72 ore dhe oas kesaj kohe lexohet.
  Leximi eshte i thjeshte...neqoftese antibiotiku eshte aktiv rreth pinjesit te ngopur me antibiotik krijohet nje zone pa rritje mikrobi. Sa me e madhe te jet e kjo zone aq me i efektshem eshte antibiotiku, keshtu edhe i lepet nota(+++),(++) ,(+) dhe (-).
  Kjo quhet prova e ndjeshmerise in vitro, pra jashte trupit dhe nganjehere nuk eshte e njejte me ndjeshmerine in viv , ne trup, per arsye se ne rastin e pare nuk veprojne forcat mbrojtese te organizmit.
  Duhet thene qe nuk eshte e mundur te skrinohen te gjithe antibiotiket per mjeket e klinikes pak a shume e dine cili mikrob qarkullon ne nje periudhe te caktuar kohe dhe ndaj cilit antibiotik ky mikrob eshte i ndjeshem. Kjo eshte edhe arsyeja qe ne kohe te ndryshme nje mjek i kujdesshem ndron doren e antibiotikut. Pranda edhe eshte e pavlefshme t'i thuhet mjekut qe ky apo ai antibiotik me ka dhene efekt mua. Ose ky antibiotik eshte i mire dhe ky tjetri jo...nje mjek i kujdeshshem e di kete
  DP
  sereno

 7. #7
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  dp17ego, kisha nje pyetje, ndoshta injorante por nuk marr vesh fort nga mjekesia :

  Kur zbulohet bakteria, psh bakteria PROTEUS MIRABILIS, a nuk dihet qysh me pare se kush antibiotik e lufton me efikasitet dhe kush jo ?

  Apo kjo bakterie tek nje femije mund te luftohet me nje antibiotik e tek nje tjeter jo, sepse rezulton i paefektshem ?

  Po tregoj nje rast me veten time : para ca kohesh pata nje aksident dhe kapa (ne spital siē duket) Stafilokokun aureus (i arte siē i thone). Dhe kur bera antibiogramen (ne France) dolen nja tre a kater antibiotike qe e luftonin, dhe doktori me dha me te fortin sepse plaga nuk ishte fort mire.

  Desha te di ne rastin e femijes : si ka mundesi qe ka dale vetem ky lloj ilaēi (NEGRAM) qe edhe ky nuk eshte per femije ? Si ka mundesi qe nuk paska dhe nje antibiotik tjeter rezerve ?

  Dhe nje pyetje te fundit : a di kush, ku eshte spitali me i mire per keto pune ne Shqiperi, kudo qofte ? Se per jashte shtetit, qelbesirat e Italise e te Greqise e kompani ta nxijne jeten me muaj te tere neper rradha dhe nuk eshte e sigurte.

 8. #8
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  pergjigje dhe sqarim

  Sigurisht qe ti di mjaft gjera nga mjeksia per te mos qene injorant.(shaka)
  Ne postimin #6 u mundova te shpjegoj keto qe ti pyet, ndoshta e kamngaterruar pak dhe nuk e kam sistemuar mendimin sic duhet...po e shtjelloj me poshte:

  Sigurisht qė dihet ndaj kujt antibiotic ėshtė i ndjeshėm njė lloj mikrobi, por arsyetimi niset nga drejtimi tjetėr; kur zbulohet njė antibiotik, dihet edhe karshi cilėve “mikrobe” do tė jetė i efektshėm. Ky quhet spektri bakterial i njė antibiotiku. Nė njė manyrė apo nė njė tjetėr, dihet edhe ndaj cilit grup bakterial do tė veprojė njė antibiotik(Gram+, apo Gram -). Por nuk mund tė ketė antibiotikė qė tė kapin tė gjithė mikrobet, sigurisht.
  Nė rastet e infeksioneve ndiqet njė “protikoll” i caktuar, i aprovuar nga katedra pėrkatėse e Universitetit. Kjo ėshtė e vlefshme pėr tė gjitha vendet e botės dhe ėshtė mbrojtja mė e mire ligjore pėr mjekun. Asnjė mjek nuk ka tė drejtė tė pėrdorė antibiotike jashtė protokolleve, me pėrjashtim tė rasteve kur Katedra aprovon njė eksperiment shkencor; nė kėtė rast pėrsėri ndiqet njė rrugė e caktuar ligjore e specifikuar pėr eksperimentet. Nė praktike shpesh protokollet shkelen, por risku ėshtė gjithmonė i atij mjeku qė kryen shkeljen. Nėqoftėse ndodh diēka, ai mjek mund tė bėhet objekt ndėshkimi administrativ apo ligjor, gjithmonė nė vartėsi tė dėmit qė ka shkaktuar. Pra, sigurisht qė diihet se cili antibiotic kap njė mikrob tė caktuar, p.sh. Stafilokoku aureus qė ėshtė pjesė e florės normale humane, por nė kushte tė caktuara kthehet nė patogen (e shqipėrova shkrimin e emrit tė mikrobit), luftohet me meticillin, i cili ėshtė antibiotiku i zgjedhur.
  Edhe antibiotike tė tjerė e kapin mirė stafilokokun aureus, sidomos Rifadina, vankomicina dhe cefalosporinat. Kohėt e fundit po ēfaqen forma rezistente ndaj meticillines, por pėr shkencėn ėshtė fare e lehtė tė hedhė nė treg forma kimike tė tilla, qė e mashtrojnė dhe vrasin mikrobin. Konkretisht nė vend te meticilines pure, pėrdoret oksimeticillina(emrat janė shqipėruar) Nė vėnd te Floxacines perdoren medikametet e tė njėjtės familje, por qė duke pasur njė ndryshim tė vogėl nė strukturėn kimike e bėjnė kėtė antibiotic tė panjohur-rrjedhimisht aktiv- ndaj/pėr mikrobin...si ciprofloksacin, ofloksacin, norfloksacin etj.
  ka shume ndryshim efekti i antibiotikut "In vitro" ne epruvete, nga efekti "In vivo" brenda trupit. Ne rastin In vitro efekti eshte i quajturi "Pure". In vivo efekti forcohet nga trupezat mbrojtese te organizmit.
  Shenim: termi antibiotik i forte, i rėndė nuk ėshtė i saktė. Ēdo antibiotok ėshtė i fortė ndaj spektrit tė mikrobeve per tė cilėt ai ėshtė prodhuar. Problemi ėshtė sa i dėmshėn ėshtė njė antibiotic ndaj organizmit tė bartėsit. Kėtu fillon pėrzgjedhja qė duhet tė bėjė mjeku. Midis numurit tė gjėrė tė antibiotikėve tė aprovuar, ai duhet tė zgjedhė mė tė pėrshtatshmin. Luan rol tė madh nė kėtė rast:
  Sa i pregatitur ėshtė mjeku teorikisht
  Sa e ndjek shkencėn bashkėkohore
  Sa deshirė, kohė, mjete financiare, ndihmė, pėrkrahje, etj ka ai pėr tė ndjekur seminaret nepėr botė,pėr tė blerė librat e reja, qė pėr tė qėnė korektė janė shumė tė shtrenjta etj
  Sa bon sens, predispozicion ka mjeku; sa e do profesionin dhe sa i do njerzit me te cilėt punon
  Sė fundi...mjeku ėshtė njė human i zakonshėm. Atė e ka tė jashtėzakonshėm rasti, te jashtėzakonshėm nė kuptimin qe: ai punon me njerės dhe pėrgjegjėsia nė kėtė rast ėshtė shumė e madhe.
  Gabimi i mjekut mund tė jetė tagjedi, suksesi ėshtė detyrė... Si nė njė klasė filloreje, ku ka nxėnės tė niveleve tė ndryshme, edhe mjekėt po ashtu janė tė niveleve tė ndryshme.


  Ne rastin e spitalit nuk mund te te ndihmoj...Shiperia ka mjaft spitale, Ty teduhet nje pediater i mire dhe nefrolog i mire. Une njoh nefrolog te mire (Myftar Barbullushi ne Tirane, mjek i mrekullueshem i niveleve Europiane), por nuk mund te te rekomandoj nefropediater te atij niveli, fatkeqesisht...Myftarin mund ta gjesh tek klinika nefrologjike ne Tirane.
  Me bindje them qe ne Shqiperi ka mjeke te mrekullueshem, vertet te niveleve boterore, por ajo qe na mungon eshte nje organizim perendimor i sherbimt mjeksor, organizim i cili fatkeqesisht eshte kryekeput i lidhur me zhvillimin ekonomik te vendit.
  Nuk mund te zhvillohet vetem dhe e ne menyre te izoluar njera fushe e jetes. Po te mos jete e zhvilluar ekonomia dhe mendimi ekonomik, te emancipohet struktura humane.... nuk mund te zhvillohet mjeksia. Gjithmone do te mungoje...nje kateter, nje sonde gastrike nje pasqyre ORL nje bisturi, nje pe per te qepur le te themi operacionet e syve etj etj do te mungoje rroga e mjekut, e tille qe te ndjeke shkencen, sic e thashe me lart...

  Nuk e di por ndjej nevojen te them edhe njehere...kam pasur rastin te shoh disa vende te huaja dhe detyrimisht ben krahasimin...Ju them me bindje qe kemi mjeke qe jane te afte te punojne me sukses ne bote dhe fatkeqesisht kemi eshe mjeke qe nuk duhet te kishin mbaruar mjeksine aq nivel te ulet shkencor, bile edhe kultural ne kuptimin e gjere te kesaj fjale, paraqesin

  Respekt
  DP
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dp17ego : 21-05-2006 mė 13:50
  sereno

 9. #9
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  dp17ego, edhe nje here faleminderit per shpjegimet e hollesishme.

  Ne antibiogramen e bere ka rezultuar qe amikacina (AMIKLIN) te cilen e permende per ta perdorur ne berjen e antibiogrames, ben pjese ne listen e antibiotikeve te suksesshem ne luftimin e bakteries se femijes. Pra, normalisht duhej te ishte zgjedhur ajo. Por ē'ka ndodhur nderkohe ?

  Mjeku ka zgjedhur NEGRAM qe siē e thashe bente pjese ne familjen e kinoloneve (quinolones - frengjisht) e cila sipas rekomandimit nuk perdoret fare per femije !

  ja dhe linku

  http://www.doctissimo.fr/asp/medicam..._recherche.asp

  NEGRAM FORTE

  Molécule(s) Acide nalidixique

  Classe thérapeutique Antibiotique urinaire minute de la famille des quinolones

  Laboratoire(s) Sanofi Aventis

  Indications NEGRAM FORTE est utilisé pour traiter les infections urinaires non compliquées de la femme et l'urétrite gonococcique chez l'homme.

  Informations pratiques Délivré seulement sur ordonnance.

  Mode d'action NEGRAM FORTE agit sur l'enzyme bactérienne responsable de la multiplication cellulaire et de la synthčse de l'ADN bactérien.

  En cas d'oubli Prise unique ou un jour de traitement.

  Effets secondaires NEGRAM FORTE peut provoquer les effets indésirables suivants : photosensibilisation (sensibilité anormale de la peau ą la lumičre et au soleil), réactions allergiques, troubles digestifs, tendinite, douleurs musculaires ou articulaires, céphalées (maux de tźte), étourdissements, troubles de la vision. En cas de doute, signalez-le ą votre médecin traitant lors de votre prochaine visite.

  Contre-indications /
  Précautions d'emploi NEGRAM FORTE est contre-indiqué en cas d'allergie aux quinolones, ou d'antécédents de tendinite lors d'une utilisation antérieure de quinolones.

  NEGRAM FORTE ne doit pas źtre utilisé en cas de déficit en glucose-6-phosphate-déshydrogénase, il doit źtre utilisé avec prudence en cas de myasthénie.

  Consultez votre médecin traitant avant de prendre NEGRAM FORTE en cas de grossesse ou d'allaitement (contre-indication).

  NEGRAM FORTE ne doit pas źtre administré ą l'enfant de moins de 15 ans (toxicité articulaire chez l'enfant en période de croissance).
  (NEGRAM FORTE nuk duhet te perdoret nga femija nen moshen 15 vjeē - toksicitet kyēesh tek femija ne periudhe e rritjes)

  Les sujets āgés ne doivent prendre NEGRAM FORTE que sous contrōle médical.

  Respectez la durée du traitement prescrit par votre médecin.

  Eviter l'exposition au soleil ou aux ultra violets pendant le traitement et 4 jours aprčs l'arrźt, sinon utiliser un écran solaire d'indice élevé.

  Interactions
  médicamenteuses NEGRAM FORTE peut interagir avec d'autres médicaments, en particulier les anticoagulants oraux et certains pansements gastriques, la théophylline, les sels de fer.

  Surdosage Si vous suspectez un surdosage ou une anaphylaxie (réaction allergique), contactez immédiatement les urgences médicales (SAMU : 15 ; Pompiers :18) et le centre antipoison le plus proche.  Ja dhe fisha e amikacines qe bente pjese ne familjen e aminosides, me gjithe link :

  http://www.doctissimo.fr/asp/medicam..._recherche.asp

  AMIKLIN

  Molécule(s) Amikacine

  Classe thérapeutique Antibiotique de la famille des aminosides

  Laboratoire(s) Divers

  Indications AMIKLIN est utilisé pour traiter certaines infections bactériennes spécifiques.

  Informations pratiques Délivré seulement sur ordonnance.

  Mode d'action Tue les bactéries sensibles ą AMIKLIN.Forme injectable.

  En cas d'oubli Reprenez le médicament dčs que vous y pensez, puis continuez selon la posologie habituelle.

  Effets secondaires AMIKLIN peut entraīner des réactions allergiques, des troubles rénaux ou des troubles de audition. Signalez toute anomalie ą votre médecin traitant.

  Contre-indications /
  Précautions d'emploi AMIKLIN est contre-indiqué en cas d'allergie aux aminosides et en cas de myasthénie.

  Prévenez votre médecin en cas d'insuffisance rénale ou de troubles de l'oreille interne.

  Le traitement ne doit źtre utilisé chez l'enfant que sous contrōle médical strict. (Trajtimi nuk duhet perdorur tek femija perveēse nen kontroll te rrepte mjekesor)

  Les sujets āgés ne doivent prendre AMIKLIN que sous contrōle médical.

  Consultez votre médecin traitant avant de prendre AMIKLIN en cas de grossesse ou d'allaitement (déconseillé).

  L'utilisation prolongée de AMIKLIN peut provoquer des infections secondaires. Respectez la durée du traitement prescrit par votre médecin.

  Interactions
  médicamenteuses AMIKLIN ne doit pas źtre associé ą d'autres aminosides. Il peut interagir avec la polymyxine, la céfalotine, certains diurétiques, la ciclosporine, l'amphotéricine B et d'autres médicaments. Demandez conseil ą votre médecin ou votre pharmacien.

  Surdosage Le surdosage peut se manifester par exacerbation des effets indésirables. En cas de doute, contactez immédiatement le centre antipoison le plus proche.  dp17ego, siē e sheh, ajo NEGRAM qe eshte rekomanduar nga mjeku nuk perdoret fare tek femija nen 15 vjeē si mjaft toksik, dhe kjo AMIKLIN perdoret por nen mbikqyrjen e rrepte te mjekut.

  Mjeku atje e kthen per se mbrapshti : AMIKLIN nuk perdoret tek femija sepse eshte shume i forte, kurse NEGRAM po sepse, sipas atyre, ai nuk eshte as dhe antibiotik, por thjesht nje pastrues (dmth i dobet) !!!.

  Tani ose jam kthyer ne paranojak ose ka diēka qe nuk e marr vesh. Frike kam shume, kaq di, me gjate jam krejt i hutuar.

  Edhe nje here, dp17ego, shume faleminderit per mundimin dhe kohen e shpenzuar. Gjithe te mirat.

 10. #10
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  perseri

  Vertet acidi nalidixik hyn ne familjen e quinoloneve, por eshte perfaqesuesi me i vjeter i tyre ne kete famileje, per pasoje me i paperpunuari.
  Te tjeret Floxacinat, pra i permenda shkurt me siper si te perzgjedhur ne UIT.
  Ke te drejte or mik qe shqetesohesh per femijen por te them te drejten infeksionet e thjeshta urinare nuk jane shume te rrezikshme. Ndryshon puna po te jene te komplikuara, ose po qe se infeksioni i kalon katet e poshtme urinare dhe infeksioni kalon ne gjak. Nuk e besoj qe puna te arrije deri ketu sepse mjeksia zoteron sot nje arsenal mjaft te pasur antibiotikesh dhe farmacite private i plotesojne nevojat qe kane mjeket.
  Sherim te shpejte
  DP
  sereno

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2020
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Infeksionet nė kanalet urinore

  Shtė e shkėlqyeshme sepse kjo do t'ju ndihmojė tė merrni ilaēet qė ju kėrkoni.Zinnat 500mg ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr antibiotikė pėr fėmijėt mė tė vegjėl se 2 vjeē. Unė mund ta vendos lidhjen kėtu, qė ta blini nė internet https://muabanthuoctay.com/index.php?route=product/product&path=67&product_id=151
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga cuahangonline : 07-04-2020 mė 04:51

Tema tė Ngjashme

 1. Edhe ne tė pėrdorim kanalet televizive tė tė njėjtit saē?
  Nga nardiathens nė forumin Rrjeti kompjuterik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 00:32
 2. Serialet: telefilmat apo telenovelat qe transmetohen ne Shqiperi.
  Nga AuGuSt_ nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 31-03-2006, 02:53
 3. Infeksionet e kanaleve urinore
  Nga kiki_gj nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-09-2005, 09:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •