Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956

  Stanislas Marchal: Francezi q po i zbulon shqiptart nga kmbt

  30-vjeari francez q ka ardhur t jetoj prgjithmon n Tiran, duke mjekuar dhe shruar kmbt e shqiptarve

  Stanislas Marchal: Francezi q po i zbulon shqiptart nga kmbt

  Ai sht nj pedikyrist. Por nuk bn as pedikyr, as manikyr, n kuptimin e llakut pr thonjt, por trajtim pr kmbt. N fakt, sht nj mjek i ri francez q kur pa se n Paris ka po aq pedikyrist sa edhe bukshits, vendosi t eksploroj nj vend si Shqipria, ku pedikyria mjeksore dhe podologjia jan terrene ende t virgjra. Megjithse ktu nuk ekziston rituali i vizits s kmbve te pedikyristi apo podologu, si konstaton Stanislas Marchal, i cili gjendet n Tiran vetm prej nnt muajsh. Pas suksesit t biznesit t mamas s tij, Marie Marchal, me mblsirat franceze, 30-vjeari q ka studiuar n Paris dhe Bruksel, q ka jetuar edhe n Angli e Itali, ka vendosur t eksploroj Shqiprin, kur ka par q profesioni i tij nuk sht aspak i prhapur n kt vend, ku ndoshta nuk do ta ket aq t vshtir sa n Paris pr t hapur nj kabinet t vetin. N axhendn e tij ky sht megjithat nj plan pr tu realizuar, n t ardhmen, ndrsa pr momentin e ka nisur si mjek n nj klinik t prbashkt me disa mjek t tjer shqiptar.

  Stanislasi sht akoma duke e njohur kt vend plot diell, si e quan, ku fati solli n fillim maman e tij dhe tani edhe at vet, madje s bashku me mikeshn e tij, Selina, nj urbaniste franceze q ka ardhur t jetoj bashk me t n nj apartament n Tiran. Megjithse nuk sht ndonj udi t dgjosh pr t huaj q vijn t jetojn n Tiran, jan fare pak ata q e bjn kt dhe m s shumti prkohsisht. Por Stanislas Marchal sht francezi m i ri q ka vendosur t jetoj n Shqipri dhe q nuk trembet nga fjala prgjithmon. Kam ardhur t jetoj prgjithmon n Tiran. M plqen shum ky qytet dhe njerzit e tij, - thot mjeku francez q vetm prej nnt muajsh e ka transferuar shtpin e tij nga Parisi n Tiran.

  N kaq pak koh ka arritur megjithat t kuptoj se shqiptarve u mungon informacioni i podologut dhe thot se madje ky sht nj profesion q mungon n Shqipri si specialitet m vete. Por m e rndsishmja se vizita e kmbve te mjeku, sht nj ritual krejt i panjohur n Shqipri, ku, sipas mjekut francez t kmbve, problemet jan nga m t rndat. Duke filluar nga vajzat dhe grat q strmundohen me taka t larta, duke dmtuar thembrat dhe shkaktuar probleme dizekuilibri deri te burrat, q qoft edhe pr neglizhenc me higjienn, i ln kmbt e tyre t myken ose thonjt tu futen n mish.

  Sipas mjekut francez, prdorimi i shpesht i takave m t larta se 5-6 centimetra pr femrat, shkakton q nga problemet e kallove dhe t thembrs, deri te problemet e kavilies, gjunjve dhe madje edhe probleme dezikuilibrimi apo me qafn dhe shtylln kurrizore. Nga ana tjetr, mjeku francez tregon se ka vrejtur q edhe meshkujt shqiptar kan probleme me kmbt, edhe pse jan femrat ato q kan gjymtyr m t brishta dhe m shum probleme t qarkullimit t gjakut, i cili prqendrohet m tepr n zonn e trungut dhe rreth barkut sesa n gjymtyr si n rastin e meshkujve.

  Problemi m i shpesht q kam hasur te burrat sht kur thonjt u futen n mish, por edhe kallot, trupthat apo lkurat mes gishtave e problemet dermatologjike hasen dendur. Kshillohet mbajtja e higjiens dhe tharja e kmbve pasi lahen n mnyr q t mos krijohen mykoza, - rekomandon mjeku francez, duke shtuar se nj problem tjetr i rnd q ka vrejtur jan varicet te kmbt e grave mbi 40 vjee, shpesh t neglizhuara shum gjat dhe q krkojn mjekim.

  Megjithse ka nisur ti zbuloj shqiptart nga kmbt, Stanislas thot se mentaliteti dhe kndvshtrimi i veant q kan shqiptart pr gjrat i duket shum interesant, duke shtuar se i plqen shum m tepr sesa mentaliteti i atyre pak francezve q gjenden n Shqipri pr pun dhe q, si tregon ai, ankohen vazhdimisht, deri n mrzi. Un e shoh q ktu ka shum ndotje, probleme me qarkullimin e makinave e trafikun, smog dhe kaos, por sht m e rndsishme mnyra si e marrin njerzit jetn sesa kjo. Dhe un shikoj q ktu njerzit jan m t hapur, jan m pak t stresuar, m t shtendosur dhe vajzat shqiptare jan shum t bukura. Mua m duket se ktu gjrat prparojn shum shpejt dhe se shqiptart kan nj aftsi t madhe pr tu prshtatur me ndryshimet. Ende pas nnt muajsh mendoj se Tirana sht nj qytet shum i gjall dhe trheqs, madje edhe n krahasim me Parisin, i cili sht m gri dhe ku qiellin mund ta shohsh vetm mbi kok, t konturuar nga ndrtesat e larta, q ndonjher t duket sikur t zn frymn, - tregon mjeku francez q pushimet e sivjetshme do ti bj n Shqipri me miqt e tij shqiptar n nj kamping n mal.

  Kshillat e francezit pr kmbt

  Kur ecn me taka t larta, thembra e humbet elasticitetin. T ecsh zbathur ose pa taka, qoft edhe npr shtpi, sht nj ushtrim i mir pr kmbt e strmunduara nga takat.

  N lidhje me higjienn dhe frymmarrjen e kmbve, sht mir q n stinn e ngroht, t heqsh dor nga kpuct e mbyllura, sidomos burrat.

  Pr qarkullimin e mir t gjakut n nivelin e kmbve, duhen evituar banjat e nxehta dhe t shpeshta t kmbve. Le t zvendsohen me banjat me uj t freskt

  Pr tu dhn kmbve freski, duhen masazhuar me krem q ka prmbajtje alkooli dhe duhet filluar nga majat e gishtave deri lart.

  Kryqzimi i kmbve nuk rekomandohet, pasi prish normalitetin e qarkullimit t gjakut, i cili kur kmbt kryqzohen, grumbullohet nn gju.

  Posht dyshekut, pikrisht aty ku pushojn kmbt, mund t vendosni dika t vogl, jobezdisse, e cila e ngre pak nivelin e pozicionimit t kmbve dhe ndihmon qarkullimin e mir t gjakut.

  Duhet evituar prerja thell e thonjve, pasi shkakton shpesh probleme t rnda, q shpesh shkojn deri aty sa krkojn ndrhyrje kirurgjikale kur thoi hyn n mish duke shkaktuar plag t vogla, por t rnda.

  Pak aktivitet sportiv, vrap ose ecje e thjesht ndihmon n qarkullimin e gjakut. Prkundrazi. qndrimi i gjat n kmb, qoft edhe duke br ecejake t vogla, sht i dmshm pr kmbt.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e dove
  Antarsuar
  24-01-2006
  Postime
  18
  C'te mos vije Stalinasi i vogel ne Tirane ku e trajtojne si mbret. Ne vendin e tij s'ia varte kush, po doli Shqiperia qe eshte bere si strehim per gjithe humbamenot e huaj.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  E pse shprehesh keshtu? Ku e di ti sa i zoti eshte?
  Ignore List: Den Bossi

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e dove
  Antarsuar
  24-01-2006
  Postime
  18
  Citim Postuar m par nga Davius
  N fakt, sht nj mjek i ri francez q kur pa se n Paris ka po aq pedikyrist sa edhe bukshits, vendosi t eksploroj nj vend si Shqipria
  Kur thuhet qe ka aq pedikyriste sa dhe bukeshites, dhe duke patur parasysh qe flitet per Parisin ku bukeshitesit jane ne cdo cep (madje me keq se Starbucks ne Amerike, lol), ku do e gjeje klientelen nje 30vjecar??
  Ah po, vjen ne Tirane ku e gjen te shtruar nga e ema (te ciles madje i kane dhene pashaporte shqiptare servilat tane) e ku mjafton te jesh i huaj dhe te mbajne ne pellembe te dores.
  Pse ndryshe do leje Parisin, Stalini? Se kujton ti ju be vone te krruaje kallot shekullore te Shqipeve? Ne jemi shqiptare e kemi familje pas, e prape s'na behet te kthehemi ne ate *** vend.

 5. #5
  Aren't you a bitter hawkish dove, lol

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e dove
  Antarsuar
  24-01-2006
  Postime
  18
  Opa, u bene dy qe do kthehen te pastrojne kallot. Ndonje i trete nga salla?

  Femme, s'po diskutojme mua. Bitter or not, merru me temen.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Dove, kallot me duket se i ke vetem ti, po ne koke.
  Ignore List: Den Bossi

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  tjetri u jep keshilla e ju beni shaka.

  per mendimin tim kembet jane pjeset per te cilat kujdesemi me pak, ndoshta jam gabim

  kam pare nje emision nga nje mjek kinez ku thoshte se ne kembe kemi pothuajse te gjitha nervat e te gjitha pjeseve te tjera te trupit

  pra dmth nqs kujdesemi per kembet kemi bere kujdes per gjithe trupin
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 9. #9
  e lehte dhe e tejdukshme Maska e ana.luna
  Antarsuar
  31-10-2005
  Vendndodhja
  ne maj te botes
  Postime
  61
  po po kinezet ca nuk thojne kurojne edhe kancerin me agopuntura.....................
  disobbedisci a chi ti vuole servo
  di un dio,
  di un esercito,
  di una patria...

Tema t Ngjashme

 1. Rreth Prhapjes S Islamit Ndr Shqiptart
  Nga cobra n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 2. Rexhep Qosja: T vrtetat e vonuara
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-09-2006, 20:51
 3. Shqiptart Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 20:16
 4. Lufta Italo-Greke dhe shqiptart
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07
 5. C'ka eshte Shqiptaria?
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-07-2004, 12:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •