Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-08-2002
  Mosha
  46
  Postime
  67

  Question Bakllavaja

  Atehere problemi qendron ketu: cila bakllava ju pelqen me shume ajo e bere ne menyren tradicionale d.m.th pete pete e me shume veze,apo metoda e re qe doli keto 4 vitet e fundit me 6 veze dhe quhet bakllava turke.

 2. #2
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731
  dua ate me peta te keqen menyren tradicionale lol

  vete do e besh kete bakllavane me petaaaaaa........................wow moj bjondine.....bej me kripe shume ........se sheqeri u ka mbaruar......futi ca arra mrena....

  all the best !
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 3. #3
  Made in Me!
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  u.s.a
  Postime
  187
  ajo tradicionalja mbahet gjithmone si me e mire dhe me e shishme
  * x 0 and case closed!

 4. #4
  Duke shperndare TRAKTE Maska e DEBATIKU
  Antarsuar
  12-08-2002
  Vendndodhja
  po ju ku jetoni?
  Postime
  221
  Po kur ta besh ne ruaj dhe ndonje cope ne ve se na doli kurizi duke shperndare trakte
  You can waste a whole lifetime
  trying to be
  what you thing is expected of you
  but you'll never be free.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  HAHAHAHAHA debatik lal
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 6. #6
  ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
  Antarsuar
  24-04-2006
  Vendndodhja
  brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
  Postime
  105

  Recet pr Bakllava

  Ju Lutem Kush Mund Te Me Ndimoj Me Receten E Kesaj Bakllavaje ......por Aman Sa Me Shpejt Se Kam Nje Mbremje .......

 7. #7
  Gone Maska e MiLaNiStE
  Antarsuar
  19-05-2003
  Vendndodhja
  dnde ustedes no me puede ver
  Mosha
  32
  Postime
  1,770
  Bakllava

  Per 1 kg miell
  4 te verdha veze
  1 veze te plote megjith te bardhen
  vaj 1 gote uji
  5 pako gjaple ose 2 filxhan caji gjalpe te tretur
  1.5 kg ara
  sheqer per shurupin 5 filxhane caji
  niseshte 2 filxhane caji.

  Sitim miellin ne nje tepse. Hapimin nje grop ne mes, dedhim pak kripe, vezet, ujin dhe e zeme brumin te forte. E punojme derisa brumi te shtrohet, e ndjame me ne kulace te vogla, e leme te pushoje dhe pastaj me ate te petesit i hapim petet nje ose 2-3 bashke. Pasi i hapim petet, i leme te thahen pak dhe pasjat i shtrojme ne tepse. Pasi kemi struar gjysmat e peteve i hedhim ne mes arrat e qeruara e te copetuara dhe siper veme perseri gjysmat e tjera te petave. Pastar mblidhen anet, bejme prejren, e lagim me gjalpe te tretur te trazuar me vaj te djegur dhe e pjekim ne furre derisa te krijohet nje kore e kuqe si brenda dhe jashte. Pastaj pergatitim shurupin, i cili duhet te hidhet i nxehte, ndersa bakllavaja e ftohte. Shurupi: sheqer 3 gota uji, uje 1 gote.

  tani un bakllavan se kom bo asiher shyqyr kom mamin per ate pun lol kshuqe ishalla te bo pun

  ja edhe nji web mbase te bo mo sh pun Ketu
  Ndryshuar pr her t fundit nga MiLaNiStE : 16-05-2006 m 22:58
  God is coming and SHE is mad

 8. #8
  ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
  Antarsuar
  24-04-2006
  Vendndodhja
  brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
  Postime
  105

  Pershendetje Milaniste

  Flm Shum Per Receten E Bakllavas Turke ....po Shiko Po E Provoj Neqofte Se Me Del Kulac Ateher Do E Ham Bashk Lol... Shaka .....shum Flm Miruletzofshim Ne Biseda Te Tjera

 9. #9
  ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
  Antarsuar
  24-04-2006
  Vendndodhja
  brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
  Postime
  105

  Pershendetje Pelivesa

  BAKLLAVAJA TURKE KA SPECJALITETIN E SAJ TE GATMIT..... DHE NDRYSHON NGA BAKLLAVAJA E ZAKONSHME QE KEMI PERDORUR ..SEPSE BAKLLAVAJA ME PET TOLLOHET ME NISESHTE ...NDERSA BAKLLAVAJA TURKE HAPET ME VAJ DUKE U CUAR KULACKAT E VOGLA NJERA MBITJETREN .....DHE KA NJE SHIJE ME TE MIR NGA BAKLLAVAJA E ZAKONSHME ....MEGJITHATE TE ME FALESH SEPSE U NUK E KAM GATUAR NDONJEHER BAKLLAVAN TURKE POR DIKUSH QE E DIN RECETEN E KESAJ LLOJ EMBELSIRE MUND TE TA SHPJEGOJ ME MIR ....BESOJ SE NUK TE KAM BEZDISUR ME KETE KERKES MIRULETZOFHIM

 10. #10
  te bluj brinjet Maska e CrushFire
  Antarsuar
  09-05-2002
  Vendndodhja
  Contigo
  Postime
  20
  ja se si bohet :

  750 gm miell
  2 kokrra veze
  200 gram kos
  200 gm qumesht
  gjysem limoni i shtrydh
  1 gote vaj (100 gm)
  1 kg arra
  keto te gjitha perzihen duke formuar nje brume pak me te bute se brumi i byrekut. mbasi e ke bo brumin e ndan ne kater pjese. cdo pjese ndahet ne zara te vegjel (topa te vegjel ) 12 - 14. keto i hap me hokllai sa pjata e filxahnit duke perdor pudrosje me niseshte . dhe 12 kulecet e vegjel duke i pudros me niseshte i vendos cip mi cip dhe e hap nje pete te madhe. ket e ben me te gjitha pjeset e brumit. masi i bon dy pete te mdhoja (dmth 24-28 kulecet) shtron arrat te perzime me pak sheqer dhe i mbullon me dy petat e mdhaja te perftuara nga gjysma tjeter e kuleceve. e pret e pjek dhe e sherbetos
  ya 7abebe 3rab laya
  tadmak badya
  enta b't3ref ana sho ba7ebak
  we adesh galee 3leya

 11. #11
  i/e larguar Maska e Gjallica
  Antarsuar
  26-12-2002
  Vendndodhja
  My MinD iS yOuRs...YoUr HeArT iS mInE...!
  Postime
  596
  Citim Postuar m par nga LOTI_NE_SY
  BAKLLAVAJA TURKE KA SPECJALITETIN E SAJ TE GATMIT..... DHE NDRYSHON NGA BAKLLAVAJA E ZAKONSHME QE KEMI PERDORUR ..SEPSE BAKLLAVAJA ME PET TOLLOHET ME NISESHTE ...NDERSA BAKLLAVAJA TURKE HAPET ME VAJ DUKE U CUAR KULACKAT E VOGLA NJERA MBITJETREN .....DHE KA NJE SHIJE ME TE MIR NGA BAKLLAVAJA E ZAKONSHME ....MEGJITHATE TE ME FALESH SEPSE U NUK E KAM GATUAR NDONJEHER BAKLLAVAN TURKE POR DIKUSH QE E DIN RECETEN E KESAJ LLOJ EMBELSIRE MUND TE TA SHPJEGOJ ME MIR ....BESOJ SE NUK TE KAM BEZDISUR ME KETE KERKES MIRULETZOFHIM
  Lol Provoje edhe hapi kulackat me vaj, pastaj mos u shqeteso nese e shikon veten duke kercyer hip-hop si kanguri, se gje me te keqe nuk ka. Nuk gatuhet me vaj bakllavaja, lol as kjo turkja as tjetra

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e amaro
  Antarsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  NenToke
  Mosha
  41
  Postime
  242
  Loti ne sy, eshte Mission İmpossible po nuk pate dike qe ka bere me perpara,
  Baklavaja Turke apo Shqiptare (nuk besoj se ka ndryshim) eshte nga embelsirat me te veshtira per tu bere ne shtepi, me pak fjale zoti te dhente durim sepse mund ta besh si pamje por si shije eshte shume e veshtire te arrish dika te mire sidomos kur e ke per here te pare.
  Sa per vajin mendoj se eshte teper gabim te quhet bakllava ajo embelsire qe behet me vaj, sepse si mund ta dine shumica Gjalpi ka efektin e tij pozitiv ne shijen e veante te bakllavase.
  Money Makes Man act Funny

 13. #13
  Bakllavaja eshte e shume llojeve dhe jo sikur thote dikush siper qe eshte njelloj si ajo qe behet tradicionalisht ne festat ne Shqiperi me ate qe behet ne zona te ndryshme te Turqise.

  Keni pare ndonjehere bakllava tip cubuku e gjate 50-60 cm e mbushur me mjalte dhe thelba arrash?
  Po bakllava si kokrra dardhe ku mbrenda eshte e mbushur plot me kokrra rrushi te thate?

  Keni pare ate tipin rrethor te ndare ne rombe e qe hidhet sherbet siper...Kjo behet me shume ne Shqiperi.

  Si di mire permasat por po ju jap receten keshtu ne pergjithesi

  Miell
  Veze
  Sode
  Arra
  Mjalte
  Uje
  Sheqer
  Rush te thate
  Limon te thate

  E keshtu me rradhe..

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  Hajde Se Po Na Vjen Dhe Viti I Ri Tani ..
  Po Pse Nuk Blini Nje Liper Gatimi Ju .besoj Qe Do E Keni Me Te Lehte Per Recetat .shyqyr Qe Kam Ate Dhe Me Ka Zgjidhur Pune ...

 15. #15
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,633
  care o ky liper mi

  un kom gjet ca restorante greke ene turke qi bojn i bakllava me lpi ene sherbetin e pajates
  no glove no love

 16. #16
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Me sa di une (sepse kam bo disa her bakllava por te zakonshme jo turke lol) gjalpi i shkrire perzihet pak me dy lug vaj kur shkrihet.. per te vetmen arsye mos lejoje gjalpin te ngrije kur bakllavaja te jet e perfunduar.. e ben me te shkrifme.. ne goje..

  Ju pershendes

  ps. meqe jemi ke kjo teme.. osht i lloj bakllavaje turke qe ka dicka ne mes te peteve.. petet behen si per dredhanik dhe brenda u vihet nje shtrese qe neqofte se e di kush perberien po deshi le ta hudhi ne forum.. se na i jep truni dhe e bojme festat afer jane
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e hope31
  Antarsuar
  23-11-2002
  Vendndodhja
  ketu
  Postime
  1,054
  edhe une isha e interesuar per receten e bakllavase

  fllm
  Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
  Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
  :^proton

 18. #18
  Reklamimet e faqeve nuk lejohen n forum pa lejn e administratorve.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Mosha
  45
  Postime
  1,084
  Receta e gatimit u gjet najs najs

  Tani me duhet dikush te vi te me ndihmoje...kush do vi te me jap noi dore me bo bakllava?

  Mundesisht dikush i muhabetit :P

 20. #20
  Vi une me te dhene nje dore.
  Ti duke bere bere petet e une duke te ledhatuar duart, si Patrick-u Demit tek filmi GHOST.( Ajo skena qe po benin ate pocen e baltes )

  lololol
  Where does a thought go when it's forgotten?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ndonje recete se si gatuhet mishi i drerit ?
  Nga PINK n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2009, 13:26
 2. Moore: Ndarja e Kosovs, recet pr rindezje t konflikteve
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 23:53
 3. Me jepni nje recete per pite ose byrecka
  Nga Elia n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 05-01-2006, 05:25
 4. Bakllava me lejthi
  Nga StormAngel n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 20:45
 5. Recete E Nje Bari Te Lashte
  Nga SR4Life n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-01-2004, 22:41

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •