Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723

  Intervist me ministrin e prfolur t Kosovs, Astrit Haraqia

  Intervist ekskluzive: Flet Astrit Haraqija, antar i Kryesis i LDK-s e ministr i MKRSJ-s(1)


  Partit e krahut t lufts nuk kan antar sa ka patur LDK-ja lufttar t UK-s  Moto: N Qeverin e Kosovs ka qen i vetmi ministr me vath n vesh. N Kryesin e LDK-s sht konsideruar si i prkdheluri i dr.Ibrahim Rugovs. Nga PDK-ja dhe SHIK-u sht akuzuar si pjestar i Sigurimit t Atdheut. N disa media n Kosov, s paku njher n jav emri i tij del n faqe t par, natyrisht pr ndonj skandal. N kabinetin e tij n Ministrin e Kulturs, Rinis e Sporteve edhe m tutje mban dy poster t mdhenj me portretin e dr.Ibrahim Rugovs.


  Me nj fjal Astrit Haraqija sht ministr kuller, rugovist i favorizuar, pjestar i strukturave kriminale t parapolitiks, hal n sy t disa mediumeve t Kosovs, fanatik i dr.Ibrahim Rugovs.

  Ky sht Astrit Haraqija, antar i Kryesis s LDK-s dhe ministr i Ministris s Kulturs, Rinis, Sporteve dhe shtjeve Jorezidente. M shum se kaq, ai do ta thot vet n kt intervist ekskluzive pr gazetn kombtare Bota sot.


  Bota sot: Z.ministr. Bisedn po e fillojm n kohn kur jeni emruar ministr. Duke patur parasysh kritikat dhe sulmet e disa mediave ndaj jush, a jeni pishman q keni zgjedh t udhheqni ministrin e Kulturs? N fakt, sikur t kishit mundsi q sot t zgjidhni pr postin tuaj, a do t prcaktoheshi prsri pr Ministrin e Kulturs?

  A.Haraqija: N fillim ju falenderoj juve dhe gazetn kombtare Bota sot q e keni par t arsyeshme t zhvilloni kt intervist me mua. Ndrkaq sa i prket pyetjes tuaj, un mund t them se pavarsisht prej kritikave t nj pjese t mediumeve ndaj meje, un nuk jam fare pishman q jam ministr i Ministris s Kulturs, Rinis e Sporteve. sht e vrtet se un e kam marr drejtimin e ksaj ministrie n kohn me te keqe, n kohn kur buxheti i ksaj Ministrie sht zvogluar n mnyr drastike pr rreth 3 milion Euro m pak sesa n kohn e Qeveris s kaluar. Por un pr nga natyra jam njeri q krkon sfida dhe q i prballon kto sfida. Prandaj, edhe tash po t m jepet rasti un prsri do t zgjedhja q t jem ministr i Ministris s Kulturs...dhe jam krenar q jam ministr i ksaj ministrie.


  Bota sot: A do t thot kjo se keni qen i paraprgaditur m hert pr t drejtuar kt ministri?

  A.Haraqija: Paj, shihni n njfar mnrye mund t them se q n kohn kur flitej pr emrimin e ministrave t Qeveris s Kosovs dhe kur prmendej emri im si kandidat i mundshm i nj posti ministror, un kam patur nj simpati ndaj ksaj ministrie. Bile duke e patur parasysh moshn time relativisht t re, si 33 vjear un n njfar mnyre e kam adhuruar kt ministri... Un edhe m par jam marr me aktivitete t ndryshme kulturore e sportive prandaj kam dashur q edhe nga pozicioni i ministrit t jap kontributin tim n kultur, n sport dhe n rini.

  Jam i nderuar q jam ministr i propozuar nga presidenti i Kosovs dhe lideri kombtar dr.Ibrahim Rugova.

  Bota sot: Ju jeni ndr politikant e rrall gjakovar q keni ardh n Prishtin. Juve ju ka propozuar presidenti Rugova pr ministr, ndrkaq jeni ndr ministrat m t prfolur t Qeveris s Kosovs. A mund t merret kjo nj prej arsyeve q nj pjes e mediave iu sulmon pandrprer juve?


  A.Haraqija: Shihni, un kam deklaruar edhe m par dhe po e them kt edhe pr lexuesit e nderuar t gazets tuaj. Un jam i nderuar q jam ministr i propozuar nga presidenti i Kosovs dhe lideri kombtar dr.Ibrahim Rugova. Un besoj se pjesa m e madhe e popullit shqiptar t Kosovs dhe jasht saj e dijn se nj personalitet si ka qen presdenti Rugova lind njher n 500 vjet. Me kt rast un do ta citoj edhe ministrin shqiptar Bujar Leskajn i cili me rastin e promovimit t kompletit t veprave t presidentit Rugova tha se kombi shqiptar i ka dy profet, Skenderbeun dhe dr.Ibrahim Rugovn.

  Ndrkaq, ju prmendet edhe prejardhjen time gjakovare. Un e di se shumkush ka aversion ndaj Gjakovs dhe gjakovarve, por un jam krenar pse jam banor i qyteti t Gjakovs.

  Bota sot: A mendoni se nj nga arsyet pr sulme ndaj jush sht edhe fakti se keni qen i prkdheluri i presidentit Rugova. Madje me nj rast e veja e presidentit Rugova ka deklaruar se presidenti Rugova ju ka dashur si djemt e vet? Prej nga kjo afrsi e nj gjakovari te presidenti Rugova apo prej nga kjo simpati e presidentit Rugova pr nj djal me vath n vesh q vjen nga Gjakova?

  A.Haraqija: Un nuk jam ndr themeluesit e LDK-s, por n kt parti jam tash e 13 vjet. Presidenti Ibrahim Rugova gjat ktyre viteve e ka kuptuar seriozitetin dhe sinqeritetin e angazhimit tim n LDK. Pra, nuk ka asgj t veant n relaicionin tim me presidentin Rugova, pos sinqeritetit dhe puns time pa hile dhe pa pretendime pr t fituar n emr t LDK-s, si kan vepruar dhe veprojn edhe sot nj pjes e t ashtuquajturve bashkpuntor t Dr.Ibrahim Rugovs. Ai e ka vrejtur kt sinqeritet te un dhe kshtu un e kam fituar besimin te lideri yn politik e shpirtror.

  Bota sot: Duke qen nj prej atyre q keni shkuar te presidenti pa protokoll, juve ju kan gjelozuar edhe disa antar t Kryesis s LDK-s. A mendoni se tash pas vdekjes s presidentit Rugova, sulmet brendapartiake ndaj jush jan shtuar?

  A.Haraqija: Un i kuptoj gjelozit e kolegve t mi brenda LDK-s. Un e di se pr kt kategori t gjelozve brenda LDK-s nuk ka qen leht q t pranojn vendimin e presidentit Rugova q nj djal i ri, 33 vjear t marr postin e nj ministri. Por, m duhet t prsrist edhe njher se un n LDK jam qe 13 vjet dhe kt angazhim timin ma ka shprblyer presidenti Rugova duke m emruar ministr. Pra, un nuk jam ndr ata q jam imponuar te presidenti Rugova. Un kam punuar pr presidentin Rugova dhe LDK-n pa u shtyr me brryla q t fotografohem pran tij n momente t caktuara e pastaj tia kthej shpinn dhe t merrem me thashetheme. M lejoni t shtoj edhe dika. Un kam pas nderin ti dgjoj dy burra t mdhenj t Kosovs, t ndjert Fehmi Aganin dhe Bardhyl aushin t cilt kan thn se dr.Ibrahim Rugova sht i prkushtuar pr shtjen kombtare dhe se t gjith ata q mendojn dhe veprojn si ai, presidenti Rugova i mon dhe i afron afr vetit.

  Dy dit pas lirimit kam hapur zyrn e LDK-s n Gjakov

  Bota sot: A sht e vrtet se ju jeni ndr t part akvitist t LDK-s q menjher pas prfundimit t lufts keni hapur zyrn e LDK-s n Gjakov dhe keni ardh n selin e presidentit Rugova n Velani. Madje kt ndihm e keni afruar edhe me kallash n krah?


  A.Haraqija: Qyteti i Gjakovs sht liruar m 14 qershor t vitit 1999. Pr koinidenc 14 qershori sht edhe ditlindja ime. Me prfundimin e lufts un kam zhveshur uniformn e UK-s dhe fillimisht kam dashur t merrem vetm me shtje private e jo me politik. Por, menjher filluan shpekulime t ndryshme n adres t presidentit Rugova, shpifje monstruzoze, krcnime e shantazhe ndaj LDK-s etj. Pastaj duke qen vet pjesmarrs i drejtprdrejt i lufts n Kosov e dija se kush ishin lufttart e vrtet, e kush ishin ata mercenar q i kishin bler uniformat e UK-s n Kuks me nga 20 marka dhe silleshin npr Gjakov si lufttar t UK-s. Un i njihsha kta patriota dhe e dija sa ata kishin qen bashkpuntor t Serbis e jo lufttar t UK-s. Dhe ka ishte m e keqja pikrisht kta bashkpuntor t Serbis, t cilt kishin bler uniforma t UK-s n Kuks paka dit para se t prfundonte lufta n Kosov dhe fryheshin npr Gjakov si quranat se gjoja jan lufttar t UK-s, e merrnin npr goj personalitetin e presidentit Rugova dhe e shanin LDK-n.

  Duke e par kt gjendje un vendosa q prsri t aktivizohem n LDK dhe vetm dy dit pas lirimit t qytetit, m 16 qershor un, bashk me disa aktivist te tjer e hapm zyrn e LDK-s n Gjakov. Ndrkaq nj dit m pas, m 17 qershor t vitit 1999 kemi ardh n Prishtin dhe e kemi mbajtur konferencn e par pr shtyp te selia e Shoqats s Shkrimtarve t Kosovs ku presidneti Rugova kishte selin e tij para lufts. N ndrkoh edhe n Gjakov por edhe n Prishtin kemi patur krcnime, thyerje xhamave t zyrave t LDK-s, por un dhe kolegt e mi nuk jemi ndalur.

  Bota sot: Ju i takoni asaj plejade t aktivist t LDK-s t cilt kan qen n LDK para lufte, kan veshur uniformn e UK-s gjat lufts dhe prap i jeni kthyer LDK-s pas lufts. A mendoni se kjo sht nj vler e veant q jo t gjith politikant e sotshm e kan kt vler n biografin e tyre?

  A.Haraqija: Un kam qen n LDK para lufte, edhe gjat lufts kam qen n LDK edhe pas lufts jam n LDK. Madje mund tju them lirisht ktyre partive q u formuan pas lufts n Kosov e q thirren si krah i lufts se kto parti nuk kan antar t tyre sa ka patur LDK-ja pjestar t UK-s apo lufttar me arm n dor. Po e prsris: ata as sot nuk kan antar t partive t tyre sa i kemi patur ne lufttar t lufts pr liri. Por, fatkeqsia jon sht se ata edhe gjat lufts, por edhe pas prfundimit t lufts kan br nj agjitacion dhe propagand komuniste, ndrkaq ne LDK-ja nuk kemi ditur ta shfrytzojm kt bagazh t madh t lufts. N fakt atyre u kan ndihmuar pjesa drmuese e mediumeve, prve gazets Bota sot, t cilat kan br progpagand komuniste pr kto parti t krahut t lufts. Pra nuk sht apsak e vrtet se UK-ja sht asaj apo ksaj partie t formuar pas lufts n Kosov.
  Pastaj duhet t pranohet fakti se antart e LDK-s nuk kan shkuar n luft pr shtje apo pr mburrje personale pr shtje t Kosovs, prandaj pjesa drmuese e aktivistve t LDK-s, me t prfunduar lufta, zhveshn uniforn e lufts dhe iu kthyen jets e veprimtaris politike n LDK. Mu pr kt arsye LDK-ja pas lufts i ka fituar katr pal zgjedhje, ndrkaq partit e ashtuquajtura krah i lufts nuk do ti fitojn as pas 40 vjetsh zgjedhjet n Kosov.


  Ata q thon se gjoja jan udhheqs t lufts n Kosov, jan demagog ose komandant t Bllacs

  Bota sot: Sipas jush partit q thiren n emr t lufts s fundit n Kosov nuk e kan prejardhjen nga UK-ja?

  A.Haraqija: Pr mua sht demagogji e kulluar dhe ata q thon se partit e tyre kan dal nga lufta e UK-s jan demagoga t mdhenj. Ata q thon se gjoja jan udhheqs t lufts n Kosov, jan ose komandant t Bllacs komandanta t plazhs s Ulqinit ose zdhnsa t UK-s q kan qndruar gjat gjith lufts n hotelet luksoze t Tirans apo Durrsit. Pra, t tillt nuk e kan udhhequr luftn n Kosov, por t tillt kan shfrytzuar propagandn dhe pjesn drmuese t mediave n Shqipri dhe n Kosov pr marketing t tyre personal politik.

  Bota sot: Le t kthehemi edhe njher te relacionet e juaja me presidentin Rugova. E veja e presidentit Rugova, znj.Fan Rugova me nj rast ka deklaruar se presidenti Rugova ju ka dashur si djemt e tij. Sipas ksaj del se ju jeni vlla i Uks, djalit t dyt t presidentit Rugova. Pr Ukn poashtu jan quar shum fjal n disa media, por edhe nga nj pjes e antarsis s LDK-s. Si e prshkruani personalitetin e Uk Rugovs, djalit t vogl t presidentit Rugova?

  A.Haraqija: Po sht e vrtet, un Uk Rugovn e kam si vlla timin. Un Ukn e rrespektoj shum, sht nj djal ambicioz, me perspektiv, intelegjent, nj djal q flet katr gjuh t huaja. Por, mua m dhimbsen edhe Uka edhe Mendimin edhe vajza e vogl Teuta, sepse nj pjes t jets tyre e kan kaluar t mbyllur, t kufizuar nga lvizjet e lira si do i ri i Kosovs. Prandaj sht turp pr ata njerz t cilt flasin keq pr Ukn, apo q shpifin gjithfar shpifjesh n emr t Uk Rugovs. Por, me keqardhje m duhet t them se shpifjet kundr djalit t dyt t presidentit Rugova, Uks, i kan lansuar disa antar t LDK-s t cilt poashtu kan shpifur edhe kundr presidentit Rugova. Fatkeqsisht kjo kategori e antarve t LDK-s t cilt merren me kto shpifje, n mnyr t heshtur, kan nj koalicion me ata demagog politik t cilt veten e konsiderojn si komandant t UK-s. Kto shpifje i kan br ata njerz t LDK-s t cilt n emr t presidentit Rugova, duke qndruar si hije pran presidentit Rugova, kan arritur t ndrtojn pallate katr pes katshe e shtpi luksoze dhe kan br biznes personal. T tillt, fakteqsisht edhe sot e ksaj dite jan n LDK, ose s paku shtiren se jan me LDK-n.

  Por, kto shpifje kundr presidentit Rugova, por edhe kundr familjes s tij dhe n kt drejtim kundr djalit t tij Uks, jan br me qllim dhe me nj prapavij t njohur politike. T tillt e kan ditur se presidenti Rugova nuk luan as pr nj milimetr nga parimet e tija kombtare pr Pavarsin e Kosovs dhe kt e ka dshmuar deri n ditn e fundit t jets s tij.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Bota sot: A mendoni se kjo pjes kancerioze e LDK-s duhet t operohet, t hiqet nga pjesa e shndosh e LDK-s?

  A.Haraqija: Shini, LDK-ja ka qen lvizje e prgjithshme pr lirin e Kosovs. N LDK, fillmisht kan hyr edhe shrbtor e argat t shrbimeve t ndryshme. Edhe prkundr faktit se LDK-ja sht pastruar mjaft nga element t till, brenda saj ende veprojn individ t dyshimt q LDK-n e shfrytzojn pr nevoja personale dhe marketing e biznes t tyre privat politik e ekonomik.

  Bota sot: Pas vdekjes s presidentit Rugova, n skenn politike e institucionale t Kosovs ndodhn ndryshime t mdha. Sipas Eqrem Kryeziut ju keni votuar pr kto ndryshime por keni deklaruar se po votoni q edhe veten ta qoni n shtpi. A e keni parandjer rrezikun ndaj postit tuaj n momente kur keni deklaruar kshtu?

  A.Haraqija: Jo, un nuk kam ndjer kurrfar rreziku pr postin tim, sepse un nuk kam lindur minsitr dhe sigurisht se nuk do t vdes si ministr. M duhet t prsris faktin se pr mua ka qne nder dhe privilegj q jam ministr i propozuar nga presidenti Rugova. Kt fakt nuk mund t ma mohoj as Eqrem Kryeziu e askush tjetr. Ndrkaq, m duhet t sqaroj edhe nj fakt: un nuk kam votuar pr shkarkimin e askujt. Un dhe antart e tjer t Kryesis s LDK-s kemi votuar q z.Kol Berisha t jet kryetar i Kuvendit t Kosovs, ne nuk kemi votuar pr shkarkimin e askujt. Pra, n njfar mnyre ne kemi votuar pr zvendsime e jo shkarkime apo emrime t reja.

  Nuk jam as me Dacin, as me Eqrem Kryeziun, jam me Ibrahim Rugovn

  Bota sot: Disa media sot ju akuzojn se jeni n ann e Nexhat Dacit. Sa ka t vrtet n kto prfolje?

  A.Haraqija: Astrit Haraqija sht me Lidhjen Demokratike t Presidentit Ibrahim Rugova. Astrit Haraqija nuk sht me ata njerz t cilt ditn e kan plot gojn me emrin e Ibrahim Rugovs dhe natn punojn kundr Ibrahim Rugovs. Un do t jem me ata t cilt e vazhdojn me besnikri e sinqeritet rrugn dhe veprn e dr.Ibrahim Rugovs, por edhe me ata t cilt do t kujdesen pr familjen e presidentit Rugova. A sht fjala ktu pr Nexhat Dacin, apo pr dik tjetr un do ta prkrah pa rezerv. Po e prsris: Astrit Haraqija nuk sht me asnj grupacion brenda LDK-s, un jam vetm me Ibrahim Rugovn.

  Bota sot: Pak dit pas vdekjes s presidnetit Rugova ju keni deklaruar se do t botoni dorshkrimet e presidentit Rugova. Dikujt i ka djegur miza nn kapu me kt deklarat, prkatisht me botimine ktyre dorshkrimeve apo memoareve t presidentit Rugova?

  A.Haraqija: Po kjo sht e vrtet. Pr dorshkrimet e tjera t presidentit Ruga un kam biseduar me vet presidentin me rastin e dorzimit t kompletit t veprave t presidentit n vjesht t vitit t kaluar. N fakt, i kam propozuar presidentit q t vazhdojm serin e kompletimit t veprave t tija edhe me dorshkrimet e tija t reja si dhe me disa intervista t cilat presidenti u ka dhn mediave n gjuhn shqipe apo n gjuh t huaja. Presidenti sht pajtuar me kt ide dhe m ka premtuar se do t mi ofroj kto dorshkrime. Ne kemi planifikuar q serin e dyt t veprave t presidentit ta promovojm n dhjetor t vitit 2006, me rastine ditlindjes s presidentit Rugova. Por, fakteqsisht presidentin e mori Zoti dhe tash kto dorshkrime gjenden te familja e tij. sht n dorn e familjes s presidentit t vendos pr botimin e ktyre dorshkrimeve. Por ajo q mund t tehm un sht fakti se un kam par me syt e mi pjesn drmuese t ktyre dorshkrimeve t presidentit Rugova. Jan dorshkrime origjinale t presidnetit, t shkruara nga dora e tij...

  Bota sot:...Nse publikohen kto dorshkrime, a do t thot kjo se disa do t skuqen nga prmbajtja e ktyre dorshkrimeve?

  A.Haraqija: Po, sigurisht se do t skuqen...

  Bota sot: A jan kta n strukturat udhheqse t LDK-s?

  A.Haraqija: Po ka edhe q jan n strukturat udhheqse, edhe antar t Kshillit t Prgjithshm t LDK-s.


  Jam krenar q jam gjakovar....

  Me kt rast me duhet t bhem lokalist gjakovar por historikisht ne kemi dshmuar se dijm ta mbrojm vendin ton Kosovn. Vetm gjat lufts s fundit n Kosov nga Gjakova kan marr pjes 1800 djem nga qyteti i Gjakovs, dhe shumica prej tyre kan qen djem me vath n vesh si un, djem t rrugs apo t asfaltit t cilt kan luftuar pr lirin e Kosovs e jo vetm t qytetit t Gjakovs. Asnj qytet tjetr n Kosov nuk ka patur kaq numr t madh t lufttarve t UK-s. Un prej rrethit tim t ngusht familjar i kam patur 8 antar pjestar aktiv n luft. Komuna e Gjakovs ka 162 dshmor t lufts. Por ne q jemi prej Gjakovs nuk e kemi shfrytzuar kt fakt pr marketing politik, si kan vepruar disa q luftn e kan br prej hoteleve luksoze t Tirans.


  Bashkpuntort e Serbis q u bn lufttar t UK-s me t prfunduar lufta n Kosov

  Duke qen vet pjesmarrs i drejtprdrejt i lufts n Kosov e dija se kush ishin lufttart e vrtet, e kush ishin ata mercenar q i kishin bler uniformat e UK-s n Kuks me nga 20 marka dhe silleshin npr Gjakov si lufttar t UK-s. Un i njihsha kta patriota dhe e dija sa ata kishin qen bashkpuntor t Serbis e jo lufttar t UK-s. Dhe ka ishte m e keqja pikrisht kta bashkpuntor t Serbis, t cilt kishin bler uniforma t UK-s n Kuks paka dit para se t prfundonte lufta n Kosov dhe fryheshin npr Gjakov si quranat se gjoja jan lufttar t UK-s, e merrnin npr goj personalitetin e presidentit Rugova dhe e shanin LDK-n.


  Kush shpif pr Uk Rugovn?

  Po sht e vrtet, un Uk Rugovn e kam si vlla timin. Un Ukn e rrespektoj shum, sht nj djal ambicioz, me perspektiv, intelegjent, nj djal q flet katr gjuh t huaja. Por, mua m dhimbsen edhe Uka edhe Mendimin edhe vajza e vogl Teuta, sepse nj pjes t jets tyre e kan kaluar t mbyllur, t kufizuar nga lvizjet e lira si do i ri i Kosovs. Prandaj sht turp pr ata njerz t cilt flasin keq pr Ukn, apo q shpifin gjithfar shpifjesh n emr t Uk Rugovs.


  Nesr do t lexoni: Pse Kryesia e LDK-s nuk i mban mbledhjet e veta n Velani, kush jan profitert e LDK-s t cilt kan ndrtuar pallate me nga 4-5 kate n emr t Ibrahim Rugovs e LDK-s, pse PDK-ja dhe SHIK-u akuzojn Haraqin si pjestar t Sigurimit t Atdheut, pse Hashim Thaqi e Jakup Krasniqi jan politikaj q kan ardh n Prishtin me biiklet, ku i kan marr parat Hashim Thaqi e Jakup Krasniqi q kan bler shtpi luksoze n Prishtin, pse Hashim Thaqi duhet t jap llogari pr fondin Vendlindja thrret e Bujar Bukoshi pr fondin e 3% t Republiks s Kosovs, pse Bujar Bukoshi duhet t tregoj t vrtetn e vrasjes s kolonel Ahmet Krasniqit, pse Behgjet Pacolli nuk mund t blej me para votat e popullit t Kosovs, pr ka do t mbahet mend si ministr i kulturs, Astrit Haraqija?

  Intervistn e zhvilloi: Bajrush Morina
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Intervist ekskluzive: Flet Astrit Haraqija, antar i Kryesis i LDK-s e ministr i MKRSJ-s(2)

  Para SHIK-ut e PDK-s, Sigurimin e Atdheut e kan shpikur si emr mediat serbe n Beograd

  Pse Kryesia e LDK-s nuk i mban mbledhjet e veta n Velani, kush jan profitert e LDK-s t cilt kan ndrtuar pallate me nga 4-5 kate n emr t Ibrahim Rugovs e LDK-s, pse PDK-ja dhe SHIK-u akuzojn Haraqin si pjestar t Sigurimit t Atdheut, pse Hashim Thaqi e Jakup Krasniqi jan politikaj q kan ardh n Prishtin me biiklet, ku i kan marr parat Hashim Thaqi e Jakup Krasniqi q kan bler shtpi luksoze n Prishtin, pse Hashim Thaqi duhet t jap llogari pr fondin Vendlindja thrret e Bujar Bukoshi pr fondin e 3% t Republiks s Kosovs, pse Bujar Bukoshi duhet t tregoj t vrtetn e vrasjes s kolonel Ahmet Krasniqit, pse Behgjet Pacolli nuk mund t blej me para votat e popullit t Kosovs, pr ka do t mbahet mend si ministr i kulturs, Astrit Haraqija?


  Bota sot: T vazhdojm intervistn edhe pak pr personalitetin e presidentit Rugova dhe te familjs sij. A mendoni se pothuaja t gjitha strukturat udhheqse politike e institucionale t LDK-s, n njfar mnyre sikur e keni harruar paksa presidentin Rugova dhe familjen e tij? Psh. Kryesia e LDK-s nuk po i mban mbledhjet m n Velani, himni i propozuar nga presidenti nuk po intonohet, as n ceremonit e organizuara nn patronatin e presidenc s Kosovs...?
  A.Haraqija: Presidentin Rugova dhe familjen e tij mund ta harrojan ata parashutist t LDK-s, por jo antarsia e gjr dhe udhheqja e sinqert e besnike e presidnetit Rugova. Un jam vet antar i Kryesis s LDK-s por sinqerisht nuk e di arsyen e vrtet prse nuk po mbahen edhe m tutje mbledhjet n selin e presidentit n Velani. Un megjithat e falenderoj familjen e presidentit Rugova pr gatishmrin e tyre q ne t vazhdojm t mbajm mbledhjet n shtpin e tyre, ndrkaq jam i bindur se shum shpejt ne do t vazhdojm ti mbajm mbledhjet n Velani, aty ku i kemi mbajtur sa ka qen gjall presidenti Rugova. Mos t harrojm se n Velani, n selin e presidentir Rugova sht themeli i Pavarsis s Kosovs.
  Sa i prket himnit t presidentit Rugova m lejoni q n vend t prgjigjes pr mosintonimin e himnit t presidentit, t bj t ditur nj detaj pr her t par pr lexuesit e gazets kombtare Bota sot. Himni Kur ka ra kushtrimi i presidentit Rugova pr her t par sht intonuar n Gjakov dhe sht knduar nga Shkelzen Jetishi Xeni n nj takim t Forumit Rinor t LDK-s. Prej ktij momenti ka vazhuar t intonohet pothuaja n t gjitha tubimet e LDK-s.

  Ndrkaq, pse nuk sht intonuar n tubimet e fundit prkujtimore t mbajtura nn patronatin e presidentit Sejdiu, un dua ta konsideroj kt fakt si gabim teknik, jo ndryshe. Por, simbolet dhe himnin e presidentit Rugova ne duhet t insistojm q t zyrtarizohen.

  Bota sot: Ju mendoni se Ibrahim Rugova ka vdekur vetm fizikisht pr LDK-n?

  A. Haraqija: Jo vetm pr LDK-n por pr mbar popullin shqiptar, dr.Ibrahim Rugova nuk sht i gjall vetm fizikisht, ndrkaq vepra dhe amaneti i tij do t na udhheqin dhe mbajn gjall edhe pr shum vite, mbase edhe pr nj shekull.

  Bota sot: A jeni pr mbajtjen e zjgedhjeve n LDK. A mendoni se do t ndodhin ndryshime t mdha me kto zgjedhje?

  A.Haraqija: do her ka nevoj pr ndryshime. Ndryshimet jan t domosdoshme edhe n LDK. Ne duhet ta pranojm faktin se me vdekjen e presidentit Rugova, LDK-ja nuk sht m ajo LDK q ka qen m hert. Tash duhet ta profilizojm partin n t githa nivelet. Pra un jam pr mbajtjen e zgjedhjeve, por q kto zgjedhje t mbahen patjetr dhe vetm sa pr tu mbajtur. Ne nuk duhet t mbajm zgjedhje vetm pr tia mbushur qejfin dikujt, qoft edhe OSBE-s apo pr shkak t presionit t mediave. Na duhen zgjedhje t reja dhe demokratike.


  LDK-ja e presidentit Rugova do t jet edhe n t ardhmen parti m e madhe n Kosov

  Bota sot: A jeni optimist se LDK-ja do t jet parti m e madhe edhe n t ardhmen?

  A. Haraqija: LDK-ja e presidentit Rugova do t jet edhe n t ardhmen parti m e madhe n Kosov, por them LDK-ja e Ibrahim Rugovs, e jo e parashutistve n LDK.

  Bota sot: Po kthehemi edhe njher t akuzat ndaj jush. Lirak elaj ju ka akuzuar pr keqmenagjim t Ministris, n ndrkoh q sipas informatave t sigurta, auditimi pr komunn e Gjakovs gjat kohs a keni qen kryeshef i komuns kan qen pozitive?

  A.Haraqija: Fillimisht po them se sht e vrtet se me rastin e auditimit t komunave t Kosovs, komuna e Gjakovs ka dal komuna e dyt pr nga menagjimi i drejt e i sukseshm n nivelin komunal. Ky auditim sht br pr periduhn kur un kam qen kryeshef ekzekutiv i komuns s Gjakovs.
  Ndrkaq, sa pr akzuat e ministrit ti qeveris n hije Lirak elaj, un e di se ai ka pr detyr t lexoj kumtesat dhe deklaratat q ia shkruan dhe ia servon lideri i tij Hashim Thaqi. Me sa e di un Lirak elaj sht aktor e jo financier, prandaj nuk merr vesh n financa. Pra, akuzat e Hashim Thaqit e Jakup Krasniqit pr mua nuk qojn pesh. Dhe as q mrzitem pr kto akuza. M kt rast m duhet t citoj gjyshin tim i cili shpesh thoshte: mos u mrzit kush ka t thot, por shihe kush po t thot. Hashim Thaqi e Jakup Krasniqi t m akuzojn mua sht turp pr ata. Hashim Thaqi i ka humbur katr pal zgjedhje n Kosov. Ai m akuzon mua pr korrupcion, pr krijimin e dofar strukturash parapolitike, pr shfrytzim t fondeve publike! Ani kush, Hashim Thaqi!? Ai duhet t jap llogari para popullit pr shfrytzimin e fondit Vendlindja thrret. Ku jan parat e ktij fondi, sa para jan mbledhur pr kt fond, sa jan shfrytzuar pr nevoja t lufts, sa kan mbetur, ku jan tretur? Prandaj un i propozoj Hashim Thaqit dhe Jakup Krasniqit q t formojm nj komision hetimor ndrkombtar apo parlamentar dhe t verifikojm se far pasurie kan patur para lufts Hashim Thaqi e Jakup Krasnqi e far kan tash dhe far kam patur un e Melihate Trmkolli e ka kemi tash?

  Jakup Krasniqi e Hashim Thaqi kan ardh n Prishtin pr her t par me biiklet

  Bota sot: N nj intervist televizive keni thn se disa politikanj t Kosovs kan ardh n Prishtin pr her t par me bicikl. A keni aluduar me kt rast n Hashim Thaqin dhe Jakup Krasniqin?

  A.Haraqija: Po, sht e vrtet. Un mbaj mend Jakup Krasniqin kur e kemi emruar edhe si kryetar t Degs s LDK-s n Drenas, edhe kryetar t kshillit pr Financim, edhe kryetar t Lidhjes s Arsimtarve shqiptar pr at komun e t gjitha kto poste ia kemi dhn vetm sa tia ngjesim pak dorn, q ti ndihmojm njerit pr t tejkaluar gjendjen e vshtir financiare. Pra, Jakup Krasniqi para lufts i ka patur kushtet mizerie....

  Bota sot:...Por ai tash ka shtpi n lagjen Tasligje t Prishtins?

  A.Haraqija: Po, pikrisht pr kt arsye un krkoj q t bhen hetime edhe pr Jakup Krasniqin? Pikrisht pr kt arsye ai tash m akuzon mua, sepse gjat mandatit t tij 3 vjear ai ka arritur edhe t blej shtpi q kushton rreth 300 mij euro. Un me rrog t ministrit prej 935 Eurosh nuk po mund t blej shtpi n Prishtin, ndrkaq Jakup Krasniqi le t deklaroj para opinionit se ku i mori t gjitha parat pr t bler shtpi n Prishtin? Prandaj, un krkoj q Guarda di Financia t merret me prejardhjen e pasuris s Jakup Krasniqit e Hashim Thaqit?


  Nuk do t ket Revolucion t vonuar demokratik n Kosov

  Bota sot: Nj dosje e hartuar nj vit m par nga PDK-ja, juve ju ka akuzuar si nj ndr pjestart e Sigurimit t Ardheut. Lideri i PDK-s edhe sot ju akuzon si personifikim i krimit n Qeverin e Kosovs?

  A.Haraqija: Kto akuza edhe n at koh kan qen qesharake. Mua m kujtohet kur thonin se Astrit Haraqija ka br ushtrime ushtarake n Velani m vitin 200 -2001, se kam jetuar gjysmn e jets n Ferizaj etj, se nna ime sht prej Beogradit, se ekam gjuajtur bomb n shtpin e Fahri Morins etj. Por un e di pse ata m kan akuzuar mua dhe dia ministra t tjer t LDK-s. Edhe ata e dijn se kundr kujt i kan drejtuar kto akuza. Astrit Haraqija dhe ata q jan akuzuar n kt dosje t PDK-s e dijn se ne nuk jemi br argat t tyre dhe nuk jemi friksuar nga krcnimet dhe shantazhet e tyre. Ne as sot nuk friksohemi.

  Sa i prket Sigurimit t Atdheut un pr kt emr kam lexuar pr her t par n nj gazet serbe, m duket m vitin 2003. SHIK-u dhe PDK-ja kan shfrytzuar kt emr nga gazetat serbe dhe na kan veshur neve se gjoja jemi pjestar t ktij far Sigurimi... vetm pr t fshehur veprimet e tyre t fshehta kriminele. Por PDK-ja me kto shpifje vetm sa poe fundos vetveten. N parim ata nuk po ndryshojn asgj, jan t njtit q po i humbin rresth zgjedhjet n Kosov, vetm sa jan thinjur pak m shum dhe i kan bler do kravata m t shtrenjta. Prandaj t tillt ne do ti mundim edhe katrdhjet her n zgjedhje. Po m vjen keq pse duhet ti mbaj leksion politik PDK-s, por ky sht realiteti. Nj parti q 3 muaj pas Kuvendit nuk ka mundur t zgjedh Kryesin e vet, sht nj fakt p gjendjen alarmante q ekzison n kt parti.

  PDK-ja dhe Hashim Thaqi i kan humbur katr pal zgjedhje n Kosov. Tash duan qeveri teknike, zgjedhje t parakoshme, marrje t pushtetit sipas metods s Revolucionit t Vlors apo Revolucionit t vonuar demokratik t Rexhep Qosjes, banda t llojit t Zani aushit etj. Jo, koha e atyre revolucioneve ka mbaruar. N Kosov do t qeverisin ata q i kan fituar zgjedhjet e jo ata q duan t bhen bajraktar me hatr a me zor!

  Bukoshi ka dhn para me fajde sa ka qen kryeminsitr i Qeveris n ekzil

  Bota sot: N vallen e atyre q po ju sulmojn ka hyr edhe Bujar Bukoshi. Cka i keni borgj Bukoshit, ku dhe kur ia keni turbulluar ujin ju Bukoshit?

  A.Haraqija: Un Bujar Bukoshit nuk i kam borgj asgj. Ajo q di pr Bujar Bukoshin sht se pr dhjet vjet rresht ka mbledhur para nga mrgata shqiptare n emr t Qeveris s Kosovs ndrkaq pas lufts asnj Institucioni nuk i ka dhn llogari. E di gjithashtu se para lufts, disa firmave u ka dhn para me fajde, me kamat...

  Bota sot:...Po flisni pr peridhn sa ka qen kryeminsitr i Qeveris n ekzil?

  A.Haraqija: Po pr kt periudh!

  Bota sot: A keni argumente pr kto q i thoni?

  A. Haraqija: Po kam mjaft argumente. I di disa firma q jan nga Gjakova q kan marr para nga Bujar Bukoshi e q sigurisht as sot e ksaj dite nuk ia kan kthyer kt borgj. Bujar Bukoshi sht tmerri i Kosovs. Pr shkak t viteve q ka dhe moshs time po m vjen rnd t them kto fjal por ashtu sht. Bujar Bukoshi edhe para lufts, edhe gjat lufts, edhe pas prfundimit t saj sht marr vetm me spekulime e shantazhe me t vetmin qllim q t fsheh gjurmt e veta dhe t shantazhoj presidentin Rugova.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,723
  Bota sot: Ju akuzuat m par Hashim Thaqin se duhet t jap llogari pr fondin Vendlindja thrret. Tash po e akuzoni edhe Bukoshin pr fondin e e 3% t Qeveris s Kosovs?

  A.Haraqija: Po. Bukoshi nuk mund t shpejgoj me 15 minuta debat televiziv shpenzimet e fondit n t cilin jan derdhur mjete nga mrgata shqiptare pr 10 vjet rresht. Prandaj, patjetr duhet t formohet nj komision hetimor q duhet t bhet nj auditim pr fondet Vendlindja thrret dhe Fondin e 3% t Bukoshit.

  Astrit Haraqija nuk ka menagjaur dhe nuk menagjon fonde t tilla t grumbulluara nga djersa e mrgats shqiptare. Thaqi e Bukoshi i kan keqprdor kto fonde. Pr shpenzimet q i bn Astrit Haraqija si ministr, sht i njoftuar Parlamenti i Kosovs i cili ka votuar pr buxhetin, Ministria e Ekonomis e Financave, mbi 100 veta benda Minsitris s Kulturs i shohin letrat e financave. Pra, un e menagjoj buxhetin e Ministris n mnyr transparente. Thaqi e Bukoshi e dijn se me cilat banda i kan shpenzuar mjetet e grumbulluara para dhe gjat lufts n Kosov?


  Pacolli nuk mund t blej votat n Kosov sepse ktu nuk sht Rusi

  Bota sot: Nj selam i keni drguar edhe Behxhet Pacollit. I keni thn se e di fort mir Pacolli se kush sht Astrit Haraqija. A na thoni pak m shum pr relacionet e juaja me Pacollin?

  A. Haraqija: I kam quar fjal edhe Behgjet Pacollit edhe t gjith atyre q m sulmojn pa argumente se nse ata i kan br nga 2 lek pasuri, Astrit Haraqija nuk blehet me pare dhe nuk bhet argat i askujt. Nse Pacolli i ka dy lek, Astrit Haraqija i ka tre lek. Pacolli e di fare mir se kush sht Astrit Haraqija. Un nuk jam takuar as me Slobodanin e as me Branislavin. Un nuk kam marr pjes ne procesin e privatizimit n Serbi pr ti bler objektet shtetrore t Kosov. Kjo do t dokumentohet m von.

  Bota sot: Pacolli dit m par ka formuar partin e tij politike dhe ka deklaruar se do t fitoj besimin e me shum se 60% t popullit t Kosovs?

  A.Haraqija: Jo. Vota nuk mund t blehet me para n Kosov. Ktu nuk sht Rusi dhe nuk sht n pushtet Boris Jelcini. Ju i dini deklaratat e tija t dhna mediave serbe n Kosov dhe reagimet e tija se gjoja ma kan keqinterpretuar intervistn!

  Bota sot: Z.ministr, t flasim pak edhe pr kulturn. Nse nuk do t shkarkoheni para mandatit, pr ka do t mbaheni mend si ministr i Kulturs, Rinis e Sportit?

  A. Haraqija: Ministri Haraqija do t mbahet mend pr shumka pozitive n kt mandat qeveritar. Un e kam vazhduar punn aty ku e ka ln ish-ministri Behxhet Brajshori. Un e kam thyer monopolin n fushn e kulturs dhe u kam dhn rastin edhe atyre q nuk kan patur lidhje dhe t njofshm n Ministri. Un kam br ndryshime edhe programore edhe strukturore n Minstrin e kulturs. Un do t jem ministri i cili do t vj themelet e salls koncertale n Prishtin. Fal mirkuptimit t Kuvendit Komunal t Prishtins q na i ka dhuruar 2 hektar e gjysm pr kt objekt, ne shum shpejt do ta shpallim edhe tenderin pr kt objekt t rndsishm kulturor pr Kosovn

  Bota sot: N fund edhe nj pyetje. A do t merret me politik edhe n t ardhmen Astrit Haraqija?

  A.Haraqija: Po, un do t merrem edhe m tutje m zbatimin e politiks s dr.Ibrahim Rugovs. Do t nisem prsri nga baza ime deleguese, nga nndega e 7 e komuns, do t kandidohem pr kryetar t Degs n Gjakov e kshtu me radh.

  Bota sot: N emr t gazets kombtare Bota sot, ju falemnderit pr kt intervist?

  A. Haraqija: Un falenderoj gazetn kombtare Bota sot pr mundsin q m dha t shpreh mendimet e mia politike e institucionale. Un shpresoj se gazeta kombatre Bota sot edhe m tutje do t vazhdoj rrugn kombtare, rrugn e presidentit Ibrahim Rugova.

  Hashim Thaqi t tregoj ku jan mjetet e fondit Vendlindja thrret..

  Akuzat e Hashim Thaqit e Jakup Krasniqit pr mua nuk qojn pesh. Dhe as q mrzitem pr kto akuza. M kt rast m duhet t citoj gjyshin tim i cili shpesh thoshte: mos u mrzit kush ka t thot, por shihe kush po t thot. Hashim Thaqi e Jakup Krasniqi t m akuzojn mua sht turp pr ata. Hashim Thaqi i ka humbur katr pal zgjedhje n Kosov. Ai m akuzon mua pr korrupcion, pr krijimin e dofar strukturash parapolitike, pr shfrytzim t fondeve publike! Ani kush, Hashim Thaqi!? Ai duhet t jap llogari para popullit pr shfrytzimin e fondit Vendlindja thrret. Ku jan parat e ktij fondi, sa para jan mbledhur pr kt fond, sa jan shfrytzuar pr nevoja t lufts, sa kan mbetur, ku jan tretur?

  Bujar Bukoshi t zbuloj misterin e vrasjes s Ahmet Krasniqit

  Bujar Bukoshi ka keqprdor mjetet e mrgats shqiptare t cilat i ka mbledhur n emr t fondit t 3% t Qeveris s Kosovs. Gjat lufts i ka ndar kto mjete kujt ka dasht e sa ka dasht, gjithfar komandantsh q kan br tregti me arm t vjetra t Shqipris s Fatos Nanos. Edhe sot merr rrog prej ktij fondi t Qeveris s Kosovs. Kui mori parat Bujar Bukoshi pr t bler shtpi n Gjermani? Ku i mori parat q ndrtoi shtpi disakatshe n Prishtin, pas prfundimit t lufts? Pastaj pse nuk po tregon Bujar Bukoshi se kush e vrau Ahmet Krasniqin, si u vra ministri i Mbrojtes i Republiks s Kosovs? Kt duhet ta dij ish-kryeministri Bujar Bukoshi?Ai duhet t japr prgjegjsi pr kt vrasje, sepse vet Bukoshi ka futur prarje gjat kohs s lufts, t cilat prarje u prshkruan edhe me vrasje si sht ajo me Ahmet Krasniqin?

  Intervistn e zhvilloi: Bajrush Morina

  Fund
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-03-2005
  Postime
  359
  Shume interesant kjo intervista e dhene nga Astrit Haraqija. Me pelqej gjuha dhe maturia qe paska perdore ne kete interviste. Faleminderit Arb.

 6. #6
  ta ruajm amanetin Maska e deqanas
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  diku tjeter
  Mosha
  47
  Postime
  267
  kam frige qe "biciklistave" nuk do tju pelqej edhe aq kjo qe thot astriti...
  shihemi ngjykate

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  Citim Postuar m par nga Arb

  Bujar Bukoshi t zbuloj misterin e vrasjes s Ahmet Krasniqit

  Bujar Bukoshi ka keqprdor mjetet e mrgats shqiptare t cilat i ka mbledhur n emr t fondit t 3% t Qeveris s Kosovs. Gjat lufts i ka ndar kto mjete kujt ka dasht e sa ka dasht, gjithfar “komandantsh” q kan br tregti me arm t vjetra t Shqipris s Fatos Nanos. Edhe sot merr rrog prej ktij fondi t Qeveris s Kosovs. Kui mori parat Bujar Bukoshi pr t bler shtpi n Gjermani? Ku i mori parat q ndrtoi shtpi disakatshe n Prishtin, pas prfundimit t lufts? Pastaj pse nuk po tregon Bujar Bukoshi se kush e vrau Ahmet Krasniqin, si u vra ministri i Mbrojtes i Republiks s Kosovs? Kt duhet ta dij ish-kryeministri Bujar Bukoshi?Ai duhet t japr prgjegjsi pr kt vrasje, sepse vet Bukoshi ka futur prarje gjat kohs s lufts, t cilat prarje u prshkruan edhe me vrasje si sht ajo me Ahmet Krasniqin?

  Intervistn e zhvilloi: Bajrush Morina

  Fund

  Po tash masi qe ka lshue ldk-ne po tregoni se kush e ka vra ahmet krasniqin a dhe qe jan keqperdor mjetet e grumbulluara te 3% a haaaaaaaaa juve zoti ka me u vra si po u vret po a e dini sa vrasje hajni e krime te ndryshme keni ba o te shkret vetem qe tua mveshni UK-se apo partive qe e ben dhe e perkrahen luften
  LDK oj qerdhja e krimit ju erdhi fundi o kriminela me voth e pa voth.

  Po i kujt ishte bukoshi me shum se 10 vite haaaaaaaaa
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  ASTRIT HARAQIJA IA SHET VETURN ME DOKUMENTE FALSE PEJANIT SALI KAVAZI - MINISTRIT NUK I KUJTOHET SHVERCI !! - Shkruan: ARSIM LANI  ASTRIT HARAQIJA IA SHET VETURN ME DOKUMENTE FALSE PEJANIT SALI KAVAZI - MINISTRIT NUK I KUJTOHET SHVERCI!!

  N policin e Pejs, pr Astrit Haraqin, ministr i Kulturs, rndon akuza pr mashtrim dhe shitje t nj veture t tipit Audi 80, me dokumente false. Kt vetur e ka bler qytetari Sali Kavazi nga Peja, t cilit i sht dashur t paguaj 720 euro pr ta kthyer mbi vete Audi 80. Dokumentet e ofruara nga shitsi Haraqija nuk ishin valide. Zyrtar t policis n Pej thon se ky rast, si shum t tjer, ka kaluar pa u hetuar. Hraqis nuk i kujtohet t ket br tregti me kt person

  Shkruan: ARSIM LANI


  Prishtin, prill - Fillimisht ishte ndier i privilegjuar se po bnte tregti me Astrit Haraqin, por m von sht penduar pr pazarllakun e br.
  Veturn Audi 80 me ngjyr t zez q Sali Kavazi nga Peja e kishte bler nga Haraqija, por n dokumente me nj emr tjetr, me nj shum prej 2 400 , doli se kishte dokumente false.
  Vetm ather iu kujtua fjala e Haraqis q ia kishte thn n momentin kur e kishin br pazar veturn e cila ishte sjell nga Gjermania n Kosov.
  Nse del problem me veturn, eja edhe mu lajmro. Un do ti kthej parat, kujton Saliu fjalt e ministrit.
  Ndrkoh, t martn Haraqija e ka harruar edhe tregtin q ka br me pejanin, e lre m premtimet q ia ka dhn blersit.
  Nuk e di nse kam br tregti m kt person.
  Problemi doli n shesh, por Haraqija nuk u duk m para taksistit Kavazi.
  Me profesion jurist, ai ka provuar gjasht her pr tu takuar me Haraqin, q tia kthej atij veturn me dokumente false dhe ti marr parat q ia kishte dhn.
  Ministri e ka injoruar. Ather ai e ka paraqitur rastin e Haraqis n policin e Pejs.
  Por policia nuk ka br asgj, vese e ka futur denoncimin e tij n mesin e shum raportimeve pr vetura false.
  Fillimisht nuk e dija se vetura sht false, por kur shkova n qendrn pr regjistrimin e veturave n Gjakov, q ta kthej at mbi vete, kuptova se ksaj veture i mungojn dokumentet t cilat Haraqija nuk mi siguroi. Ai prmes nj shoku t tij (Ilaz Kryziut) ma dha librezn e kerrit, por me emrin e nj personi tjetr thot Kavazi.
  Duke par se ai nuk kishte mundsi q tia kthej srish veturn Haraqis, pagoi 720 duke e br doganimin e ksaj veture, q sot e shfrytzon n pun e tij si taksist n Prishtin.
  Astrit Haraqija tha se nuk e di se as pr k po bhet fjal. Atij nuk i kujtohet t ket br tregti me Kavazin, kshtu q konsideron se sht e pakuptimt t flitet pr nj shtje q ska t bj m t.
  A ka qen mbi emrin tim kjo vetur jo. Ather nuk kemi pr ka t flasim m shum.
  Policia nuk e ka t qart s deri ku kan shkuar procedurat rreth ktij rasti.
  Zdhnsi i Regjionit t Pejs, Zeqir Kelmendi, tha pr Lajm se ky problem ka mundur t prmbyllet me nj deklarat t Haraqis.
  Ajo ka ka mundur t ndodh sht marrja e nj deklarate nga ana e Haraqis, por nuk e di a sht br kjo pun nga njsiti prkats.
  Kelmendi nuk ishte n gjendje t tregonte prfundimin e tr ktij problemi q Kavazi i ka kushtuar me 720 , derisa ka arritur q veturn e bler nga Haraqija ta kthej mbi vete.
  Tashti taksistit nuk i ka mbetur tjetr pos urrejtjes ndaj ministrit Haraqija, me t cilin, sipas tij, i lidh edhe nj miqsi familjare.
  Me mikun ha e pi, pazarllk mos bn, thot ai.


  Incidenti tjetr me veturn e vjedhur n Stokholm

  Ministri Astrit Haraqija ka pasur edhe nj problem tjetr sa u prket veturave t vjedhura. Ai sht zn duke vozitur nj vetur t vjedhur, n kohn kur ai ishte kryeshef ekzekutiv n komunn e Gjakovs. M 24 shkurt t vitit 2003, Haraqija sht ndalur nga policia n pikn kufitare t fshatit Vermic t Prizrenit. Vetura e tipit Jeep Grand Cherokee, me targa 337 KS 837, ngjyr t gjelbr, e vjedhur n Stokholm t Suedis n vitin 2000, drejtohej aksidentalisht nga ministri i tashm. Pas kontrollit, policia ka konstatuar se bhet fjal pr nj vetur t vjedhur e t krkuar nga Interpoli.
  Burime t Lajmit, nga policia e Pejs, bjn t ditur se para nj muaji Haraqija sht marr n pyetje nga njsiti pr krime ekonomike i rajonit t Pejs lidhur me kt incident.

  Gazeta Lajm
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2005
  Postime
  98
  Jakup Biiklisti 300,000 Euro shtpi n Prishtin kah i ka marre more
  ato pare, po Hashim Biiklisti ku jeton?? Ata krimet e veta mundohen
  me i mbuluar duke sulmuar te tjeret.

  Shum interesante ishte edhe fjalia "Partit q e uajn veten se kan
  dal nga lufta nuk kan antarsi sa ka pas LDK-ja ushtr n UK-"

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-03-2006
  Postime
  49
  lexova me vemendje intervisten e ministrit haraqia dhe me pelqeu shume. kam pasur rastin ta takoj ne tirane dy here ministrin po me ka cuditur me guximin gjate kesaj interviste. akuzat e faktuar dhe them se Astriti si nje njeri qe ecen ne rrugen e Rugoves, eshte nje njeri qe lind rralle.
  e komplimentoj per te gjitha dhe per pastertine me te cilen ka punuar.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e DardanG
  Antarsuar
  18-02-2006
  Postime
  441
  Citim Postuar m par nga Beni-usa
  Jakup Biiklisti 300,000 Euro shtpi n Prishtin kah i ka marre more
  ato pare, po Hashim Biiklisti ku jeton?? Ata krimet e veta mundohen
  me i mbuluar duke sulmuar te tjeret.

  Shum interesante ishte edhe fjalia "Partit q e uajn veten se kan
  dal nga lufta nuk kan antarsi sa ka pas LDK-ja ushtr n UK-"
  Ah, more Beni Rusta! Prse i bie n qaf "Jups" ton "shnjtor"! E shihni se si sillet dhe c poza merr para kamerave, sikur t ishte nj Sheh Miz"!Lre t mburret dhe t flij i qet n shtpin e tij n Velani! E sa pr para, se ku i mori ai 300 mij euro, mund ta llogaritesh bicikletn e shitur, dy lop dhe dy tri dhi dhe ca t tjera qr ia dha hua "Llapi" dhe ja 300 mij euro!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  te verberit merren me bicikleta e nuk e shohin vetveten:

  Ministri Astrit Haraqija ka pasur edhe nj problem tjetr sa u prket veturave t vjedhura. Ai sht zn duke vozitur nj vetur t vjedhur, n kohn kur ai ishte kryeshef ekzekutiv n komunn e Gjakovs. M 24 shkurt t vitit 2003, Haraqija sht ndalur nga policia n pikn kufitare t fshatit Vermic t Prizrenit. Vetura e tipit “Jeep Grand Cherokee”, me targa 337 KS 837, ngjyr t gjelbr, e vjedhur n Stokholm t Suedis n vitin 2000, drejtohej “aksidentalisht” nga ministri i tashm. Pas kontrollit, policia ka konstatuar se bhet fjal pr nj vetur t vjedhur e t krkuar nga Interpoli.
  Burime t “Lajmit”, nga policia e Pejs, bjn t ditur se para nj muaji Haraqija sht marr n pyetje nga njsiti pr krime ekonomike i rajonit t Pejs lidhur me kt “incident”.
  as kete nuk e shohin qorrat:

  Veturn Audi 80 me ngjyr t zez q Sali Kavazi nga Peja e kishte bler nga Haraqija, por n dokumente me nj emr tjetr, me nj shum prej 2 400 €, doli se kishte dokumente false.
  Vetm ather iu kujtua fjala e Haraqis q ia kishte thn n momentin kur e kishin br pazar veturn e cila ishte sjell nga Gjermania n Kosov.
  “Nse del problem me veturn, eja edhe mu lajmro. Un do t’i kthej parat”, kujton Saliu fjalt e ministrit.
  Ndrkoh, t martn Haraqija e ka harruar edhe tregtin q ka br me pejanin, e lre m premtimet q ia ka dhn blersit.
  “Nuk e di nse kam br tregti m kt person”.
  Problemi doli n shesh, por Haraqija nuk u duk m para taksistit Kavazi.
  Me profesion jurist, ai ka provuar gjasht her pr t’u takuar me Haraqin, q t’ia kthej atij veturn me dokumente false dhe t’i marr parat q ia kishte dhn.
  Ministri e ka injoruar. Ather ai e ka paraqitur rastin e Haraqis n policin e Pejs.
  si eshte me mire te udhetosh: me biciklete apo me 'audio'?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-08-2005
  Postime
  98
  Citim Postuar m par nga rrezon
  si eshte me mire te udhetosh: me biciklete apo me 'audio'?

  Me siguri se pasi e ka shtpin prej 300,000 eurosh ka edhe biiklet por
  edhe ndonj vetur t shtrenjt pyetja ishte prej nga Jakup Krasniqi u
  pasurua brenda nats, erdhi me biiklet n Prishtin pas luftes kurse tash
  jeton n shtpi Luksoze prej 300,000 mos vall i keqprdori parat tona
  t mrgimtarve q i kemi dhne n fondin Vendlindja Thrret, kta njerz
  t dyshimt duhet t shikohet se ka kan pasur para lufte dhe ka kan
  tash dhe t shikohet prej nga u pasuruan.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Antarsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114

  Exclamation Ligji mbi hetimin e prejardhjes se pasurise!

  Citim Postuar m par nga Beni-usa
  Me siguri se pasi e ka shtpin prej 300,000 eurosh ka edhe biiklet por
  edhe ndonj vetur t shtrenjt pyetja ishte prej nga Jakup Krasniqi u
  pasurua brenda nats, erdhi me biiklet n Prishtin pas luftes kurse tash
  jeton n shtpi Luksoze prej 300,000 mos vall i keqprdori parat tona
  t mrgimtarve q i kemi dhne n fondin Vendlindja Thrret, kta njerz
  t dyshimt duhet t shikohet se ka kan pasur para lufte dhe ka kan
  tash dhe t shikohet prej nga u pasuruan.

  edhe une jam per hetimin per prejardhjen e pasurise se secilit, deri edhe me ardhjen e disave te 'pasuruar' edhe ne diaspore, prej nga blene shtepia e pallate, me cfare hapen biznese, deri edhe me hulumtimin e pasurise se vet udheheqesve te Fondit 'vendlindja thrret', e atyre te 3%-shit - e jovetem te atyreve udheheqes, lider e ministra qeveritar edhe te japi logari secili qe eshte i involvuar ne keqperdorime te djereses se popullit edhe te gjykohen ne shkallen me te rende te korrupcionit edhe te mos shihen kurrme ne arenen politike as qeveritare, por te denohen ashtu sikur e kane merituar. por nje minister mashtrues me vetura te vjedhura, e te perfitoj turpshem, e te shpetoj si 'i pergdheluri' edhe te mashtroj me nje intervju, ku shihet se i takon nje rrethi shume te gjere mashtruesish e keqperdoruesish te medhej deri tek presidenca. per ate ai merr guxim te flet ne ate menyre (qe dihet se kush eshte e cfare guximi ka, po rrofte rrethi i korrupcionit edhe i ardhte fundi sa me shpejt). kjo intervju e tij shihet se as 20% nuk jane mendime e fjale te tij, por te nje grupi ''autoresh'' qe po ''mahnitin'' me guxim e dituri hahaaa thuase nuk e dijme kush eshte astrit haraqia me voth n'vesh, e pse e respekton serbia, e me cfare rrethi veproi e vepron!

  edhe i del dui heret a vone seciles pasurie deri tek afera e $3 milione te zhdukur ne shqiperi edhe secilin fond ne kosove - sepse edhe te keqperdorojne djeresen e popullit e shtetit te kosoves, djeresen e ndihmen e te gjithe botes shqiptare edhe te mos shpallen boterisht me liste, te mos gjykohen edhe te na paraqiten 'te medhej' nuk iu shkon kungulli mbi uje askuj!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,979
  N SKEN IDEOLOGT E RINJ T LDK-S, ASTRIT HARAQIA DHE NASER RUGOVA
  Si e sheh LDK-n dokumenti i hartuar nga Astrit Haraqija pr krijimin e politikave t reja n kt parti

  N SKEN IDEOLOGT E RINJ T LDK-S, ASTRIT HARAQIA DHE NASER RUGOVA

  Disa muaj para mbajtjes s kongresit zgjedhor t LDK-s, Astrit Haraqija ka hartuar nj dokument tre faqesh n t cilin parasheh formimin e disa forumeve dhe grupeve t LDK-s, t cilat do ti ndihmonin konsolidimit t mtejm t partis.
  Nj ndr to sht edhe Grupi Ideator, i cili do t prbhej nga ekspert t fushave t ndryshme apo nj lloj KOP-i, si ai i PD-s n Shqipri

  Shkruajn: LEONARD KERQUKI & DRILON ZOGAJ  Prishtin, 5 qershor Gjasht muaj nga vdekja e presidentit Ibrahim Rugova, ministri Astrit Haraqija ka hartuar dokumentin e politikave t reja n Lidhjen Demokratike t Kosovs (LDK) duke prmbushur kshtu si thot ai - nj nga porosit q ia la ish-presidenti.
  N nj dokument tri faqesh, t cilin e ka siguruar Lajm, ministri i Kulturs dhe antari i Kryesis s LDK-s, Astrit Haraqija, parasheh formimin e strukturave t reja pr hartimin e politikave partiake, si Forumi Nacional, Forumet Lokale, Partneriteti me Shoqrin Civile, Asociacionet Profesionale, si dhe Grupet Ideatore (Think Tank apo nj lloj KOP-i si ai i Sali Berishs).
  Dokumenti sht hartuar me qllimin m t mir q ti ndihmoj partis, tha Haraqija pr Lajm, t hnn.
  Sipas dokumentit, me formimin e ktyre forumeve dhe partneritetit me shoqrin civile, do t mnjanohen apo t zvoglohen mosmarrveshjet e hapura n konferencat kryesore partiake. Po ashtu, do t inkurajohet nj proces i debatit, nj diskutim dhe konsultim.
  Deri m tash dokumenti u sht dorzuar presidentit Fatmir Sejdiu, kryeparlamentarit Kol Berisha, nnkryetarit Eqrem Kryeziu, zvendskryeministrit Lutfi Hazirit dhe ministrave Milihate Trmkolli e Agim Veliu.
  Megjithse jogjithprfshirs si dokumenti i Haraqis, edhe Naser Rugova, nipi i ish-presidentit, po bn prpjekje pr krijimin e nj forumi t intelektualve t rinj, pra nj projekt pak a shum i ngjashm me at t Sali Berishs dhe PD-s.
  Sipas dokumentit t hartuar nga ministri i Kulturs, kto sisteme t reja duhet tiu ofrojn nj mundsi m t madhe institucioneve jashtpartiake grupeve t presionit, grupeve t interesit, shoqatave profesionale, OJQ-ve, grupeve ideore, n mnyr q t inkuadrohen dhe t kontribuojn n kt proces.
  Elementi qendror gjat hartimit t propozimeve t hollsishme t politikave nga grupet e ndryshme duhet t prmbaj disa elemente.
  E para, hartimin e dokumenteve t politikave q mbulojn shtje t gjera, si jan arsimi, shndetsia, zhvillimi i qndrueshm ekonomik apo transporti, si themele t sistemit.
  S dyti, nj proces konsultimi midis antarve t partis, organizatat e jashtme, si jan grupet e presionit apo shoqatat profesionale, OJQ etj. Dhe s treti, nj kombinim i komiteteve t politikave, forumeve dhe stafit, por edhe grupeve parlamentare pr t autorizuar dhe miratuar dokumentet dhe pr ta drejtuar gjith procesin, thuhet n dokument.
  Nj efekt i sistemit t politiks t bazuar n dokumente, sipas ides s Haraqis, sht q ti hapet rrug konsolidimit dhe impenjimit t antarve t partis dhe institucioneve jashtpartiake.
  Ministri Haraqia shpreson se ky dokument do t pritet mir nga udhheqsit e partis dhe t inkorporohet n praktik, n mnyr q LDK t jet edhe m e konsoliduar pas kongresit zgjedhor t saj.

  Reforma e Naser Rugovs nuk e entuziazmon LDK-n

  Nipi i ish-presidenti Ibrahim Rugova, Naser Rugova, ka br t ditur pr Lajm se shum shpejt do t paraqitet me nj ide interesante krijimin e nj forumi t intelektualve t rinj t LDK-s, t quajtur Reforma.
  Do t jet nj forum ku do t mblidhen nj numr i madh intelektualsh dhe kuadrosh t rinj t fushave t ndryshme.
  Rugova nuk heziton ta krahasoj kt ide me KOP-in (Komiteti i Orientimit t Politikave) e Sali Berishs, komitet q ndikoi n rikthimin n pushtet t PD-s.
  Tash pr tash n kt grup jemi diku 15 deri 20 veta, ku jan t kyur njerz edhe nga Akademia e Shkencave, nga Universiteti dhe nga institutet shkencore ..., thot ai, pa treguar emrat e antarve t ktij forumi.
  Un jam si udhheqs moral, por sht edhe koordinatori dhe gjith t tjert. Grupi do t konstituohet para kongresit t LDK-s, sepse tashm mbi 70 pr qind e puns sht kryer.
  Mirpo, Kryesia e LDK-s sht ende e painformuar dhe nuk duket shum e entuziazmuar me iden e Naser Rugovs. Disa nga antart e Kryesis s LDK-s than se nuk i din detajet dhe se nuk presin shum nga ide t tilla.
  Parimisht un nuk jam kundr ides q afr LDK-s t qndrojn grupe t organizuara t intelektualve, t cilt do ti asistojn partis dhe do ta ndihmojn at. Por, nuk jam i informuar se e ka ndrmarr dikush kt nism ..., tha pr Lajm Adem Salihaj.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Kshtu foli Tahir Zemaj
  Nga Nice_Boy n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 123
  Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
 3. Intervist me Myftiun e Kosovs, Mr. Naim Trnava
  Nga Drini_i_Zi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-01-2009, 19:13
 4. Demai themelon "Forumi Qytetar i Kosoves"
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 20-03-2004, 13:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •