Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 128
  1. #41
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga banished
    Ti vete po mundohesh te na i quash greke ata.
    Gabimi fillestar. Ne qofte se ke kuptuar kete qe eshte gabim atehere nuk do ishte nevoja te vazhdoje kot. Nuk jam une qe i quaj greke, vetekonsiderohen greke, qe nga revolucioni deri me sot. Bile edhe A. Kola thote se eshte grek dhe ta citova me larte.

    Ke folur, ke biseduar ndonje here me ndonje arvanit? JO! Drejtohu sillogut (do te te jap adrese) dhe pyeti vete, pasi mua nuk me beson.

    Do shikojme si e konsiderojne veten.

    Adresa:

    Αρβανιτικος Συνδεσμος Ελλαδος

    Γ' Σεπτεμβριου 13
    Τ.Κ. 10432
    Αθηνα
    Ελλαδα

    tel: 00302105224313, fax: 00302106466798

    P.S Ne qofte se nuk e kupton adresen greqisht, ta jap dhe shqip. Atje do gjesh shume informacione.

    Citim Postuar më parë nga banished
    po te cenon gje ndjenjen kombetare?
    Po me cenon ndjenjen e llogjikes
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tannhauser : 23-05-2006 më 09:57

  2. #42
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Urdhero e na thua pse. Une mund te te sjell fragmente nga autobiografia e tyre qe tregojne origjinen. Ketu nuk thuhet ne qofte se jane shqiptare apo jo, ketu thuhet ne qofte se jane arvanitas. Po Ipsilantin ku e nxorre ti arvanitas? Te tilla gafa nuk bente as Kola.
    Qe kur te intereson kaq shume per identitetin arvanitas...apo qysh kur i vrate e i prete bashke me camet ?

    C'rendesi ka ku e beri shkollen Germanoi? Frasherllinjte (dhe perafersisht te gjithe Rilindasit) qe mbaruan Zosimene jane gje greke?
    Ku e boni pra ne Athos a Berat ...


    Ti pak me larte falenderoje per hapjen e temes, tani c'pate.

    P.S. faleminderit per rihapjen e temes.
    Tema u hap, Tema u copetu, u mbyll u rihap. Un e kam te qarte qe ne te treja keto procese kemi te bejme me 3 persona te ndryshem.... ose 2.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  3. #43
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    Ku e boni pra ne Athos a Berat ...
    As ne Athos, as ne Berat. Arsimi i tij ishte ai qe mori tek Sholi Dimtsanas dhe tek Shkolla Patriarkane ne Stamboll.

  4. #44
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Shume...mire... viva google.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  5. #45
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Pak llogjike duhet, jo kerkim ne google. Si metropolit i Patres (qyteti me i madh i Peloponezit) duhet (dhe e ka bere) te kete studiuar ne Shkollen Patriarkane.

  6. #46
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Meqe the qe Arvanitasit jane "Greke".
    Aristidhi e shpreh ne nje menyre shume te qarte bindjen e tij, por duhet te jesh shqiptar dhe te ndihesh shqiptar qe ta kuptosh se cfare po thote. Me duket se i vetmi gabim i Aristidhit eshte se ka kujtuar se ka patur me teper shqiptar se sa duhet ne Greqi, por kjo bindje e tij eshte e vertete, dhe do ishte shume me e sukseshme nese nga pas do kishte studiues te tjere me te njejtin pasion qe kishte po ai per zbulimin e rrenjeve te vjetra, por kjo nuk ndodhi. Ai ishte i vetmuar ne kete pune, e vetmja gje qe e mbeshteste ishin paraardhesit e tij ne epoka tashme te vdekura, por jo te harruara i cili ai i vendosi se bashku per te dhene nje pikture sa me te pranishme dhe te qarte brenda mundesive te identitetit arvanitas.
    Ekuacioni i vetem qe vihet re gjate gjithe veprimtarise se tij eshte qe Greket e lashte, ne mos te gjithe nje pjese e tyre jane ILIRE, fundia Aristoteli ishte Maqedonas dhe Sokrati nuk ishte as grek sa per dijeni(per ket te dytin ka dhe libra te tere qe flasin se perse u vra Sokrati...).

    Shifi pak keto dy faqet tek epilogu i "Arvanitasit dhe Origjina e Grekeve" dhe ke per ta kuptuar se cfare i kane bere aziatiket si puna jote Arvanitasve qe ti me paturpesine me te madhe i permend si te "vetasimiluar" dhe mundohesh te shtremberosh mesazhin e vertete te Koles, ku ne pamundesi qe ta hedhesh poshte ne menyre te edukuar argumentative aty ku mundesh(fundia ke libra me ndihmen e qindra akademikeve dhe dalin here per here gabime jo mo tek nje person i vetem), e paraqet si ANTISHQIPTAR.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 23-05-2006 më 12:33
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #47
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    dhe ke per ta kuptuar se cfare i kane bere aziatiket si puna jote Arvanitasve qe ti me paturpesine me te madhe i permend si te "vetasimiluar" dhe mundohesh te shtremberosh mesazhin e vertete te Koles.
    Komplekset femijore te Koles. nuk duken vetem ne keto pjese, duken dhe ne pjese te tjera.

    Keta 'aziatike', harron Kola te thote se ishin greket e azise se vogel. Po nga ta dinte Kola (dhe ti bashke)? Kola as dinte c'fare ishte Bizanti, edhe arvantitet na i nxorri te pafe.

    Pse nuk lexon dhe arvanite te tjere, apo Kola te ben qejfin?

  8. #48
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Komplekset femijore te Koles. nuk duken vetem ne keto pjese, duken dhe ne pjese te tjera.

    Keta 'aziatike', harron Kola te thote se ishin greket e azise se vogel. Po nga ta dinte Kola (dhe ti bashke)? Kola as dinte c'fare ishte Bizanti, edhe arvantitet na i nxorri te pafe.

    Pse nuk lexon dhe arvanite te tjere, apo Kola te ben qejfin?
    Ajo Azia ku kane qene greket nuk eshte aty ku mendon ti. Kola... mendoja se ket gje nuk e dinte, po ka mundesi qe dhe ai, si Crispet, Marchianot, Kamardet, Belushet, Billotat, De Rada etj etj ta ken pas dit mire se per cfare Azie flitet ne librat e lashte... ta thashe i her... fillo i her kritiko librat e lashte se kritika e Koles nuk ka per te shpier gjekund. E vrate e perdhunuat, e late te vdiste neper korridoret e spitaleve si qen, tani i mohoni kthimin ne legjende. Kjo gje i perket popullit, dhe heret a voni populli do i japi ati njeriu emrin qe meriton ne figurat patriotike shqiptare.

    Qe te kuptosh aktualitetin dhe pavdekshmerine e vepres se Koles per kontributin shqiptar, hidhu pak 2 dite me pare dhe lexo se si Mali i Zi, nje tjeter toke Ilire morri pavarsine. Mbase Shqiptaret u perdoren dhe nje here tjeter, megjithate kesaj rradhe nuk jemi me ne 1821 ku dokumentat zhdukeshin, njerezit vriteshin dhe librat digjeshin... heret a vone e drejta do vimuje dhe Kola nuk beri gje tjeter vecse tregoi nje shteg se nga mund te nisesh.

    PS: Un kam dy gjysher te shkollu ne Zosime dhe me pas ne Perendim...(per te mos shkuar me larg me shkollimin e stergjysherve) Ki kujdes se i di me mire se ty arvanitasit ushtarak Hoxhist dhe se "kush jane greket e vertete" mbase dhe me mrie se vete Kola. Ste lejoj te shtremberosh historine e kombit tim mbeturine aziatike. Nje trung i gjere i familjes time eshte Arvanitas dhe Arberesh dhe jane krenare per origjinen e tyre.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 23-05-2006 më 12:43
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  9. #49
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Ti ske kuptuar akoma librin. Ajo qe do te thote Kola eshte se arvanitet (ne baze vete Kola) nuk kane 'harruar' se jane Arvanite. Por thjeshte, kane edhe ata nacionalizem (grek), bile te tepert, qe te mos i shikojne greket e tjere si me te ulet. Ky fenomen eshte i njohur, bertet me shume ai qe do te bindi kryesisht veten e tij. Kjo ne Greqi ndeshet edhe ne rastin e vlleheve, te cilet bejne c'mos qe te tregojne se diferenca e tyre nuk do te thote se jane me pak greke, por perkundrazi, se keta 'jane me Greke dhe nga Greket'.

    Ne kete kuptim dhe ne kete sens ka punuar dhe Kola. Jo te tregoje, se arvanitet jane shqiptare, por se jane me Greker nga Greket.

    Une nuk kam c'fare kritike ti bej Strabonit. Botimet kritike jane bere ketu e njeqind vjet. Kerko fotokopje (ose mikrofilm nga papiret) ne qofte se nuk te pelqejne e hudhu behe vete.

  10. #50
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Ti ske kuptuar akoma librin. Ajo qe do te thote Kola eshte se arvanitet (ne baze vete Kola) nuk kane 'harruar' se jane Arvanite. Por thjeshte, kane edhe ata nacionalizem (grek), bile te tepert, qe te mos i shikojne greket e tjere si me te ulet. Ky fenomen eshte i njohur, bertet me shume ai qe do te bindi kryesisht veten e tij. Kjo ne Greqi ndeshet edhe ne rastin e vlleheve, te cilet bejne c'mos qe te tregojne se diferenca e tyre nuk do te thote se jane me pak greke, por perkundrazi, se keta 'jane me Greke dhe nga Greket'.

    Ne kete kuptim dhe ne kete sens ka punuar dhe Kola. Jo te tregoje, se arvanitet jane shqiptare, por se jane me Greker nga Greket.

    Une nuk kam c'fare kritike ti bej Strabonit. Botimet kritike jane bere ketu e njeqind vjet. Kerko fotokopje (ose mikrofilm nga papiret) ne qofte se nuk te pelqejne e hudhu behe vete.
    Strabo nuk eshte kritiku, Strabo eshte botuar-perkthyer ne menyre "kritike"(pra te ndryshuar) mbas kohes se Napoleonit ose gjate kohes se tij. Ne asnje librari ne bote ku te kete akses normal nuk gjen libra te Strabos. Gjen vetem disa per Pjeset e largeta lindore te viteve 1600 por nuk gjen botime te Strabos te plota para 1810 ne asnje librari ne bote te pakten sic thashe ato qe jane akademike shkollore dhe institucione si Newberry apo Library of Congress... si Oxford, Cambridge, Harvard, Yale, Indiana, YSU, CRL, DCL, Newberry etj.

    Vllehet mund te tregohen me greke se greket vetem per pune fetare jo per te drejta historike. Vllehet jane lene apostafat pa komb, sepse Vllehet me Shqiptaret tamam tamam duhet te kishin ne dore Maqedonine qe ju dha sllaveve. Nje pjese e tyre erdhi ne Shqiperi dhe pjesa tjeter shkoi ne Greqi. Sot me ate pjese po luhen interesat Greke per minoritet ne jug. Vllehet jane nder njerezit me fetare qe ekzistojne dhe nje pjese e ndarjes Arvanite - Shqiptar behet vetem per aresye se Turkalvanosat jane ndrsyhe nga Arvanitet. Kjo eshte propagande GREKE. Dhe je ti qe nuk e ke kuptuar Kolen ose ben sikur nuk kupton. A e kupton pse Kola eshte kunder fese.... se eshte antikrishti i trete apo se ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 23-05-2006 më 13:14
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  11. #51
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    C'lidhje ka Straboni me Riston?
    C'lidhje ka Straboja me perkufizimin e fjales "kombesi" ne fjalorin e sotem grek?
    C'lidhje kane te gjitha keto diskutime kur ne edhe pse flasim shqip, Tannhauser ende ne mendjen e tij, kur flet per "minoritete" apo etni te ndryshme, nenkupton asgje me teper sesa nje grek i zakonshem, injorant dhe te pashkolluar?
    Le te dalim ne terma te njejte njehere, pastaj vazhdojme diskutimin. Ne te kundert, do bejme diskutim pafund dhe asnjehere nuk do dalim ne ndonje perfundim.
    Gjithsesi, per t'iu kthyer "komedise" se Koles... Ky grek i regjur deri ne vetemohim, qe shkon aq larg sa te quhet me grek sesa helenet(qe nder te tjera nuk egzistojne etnikisht), qe kerkoka te vertetoje pikerisht te pamunduren dhe te paqenen; etnicitetin e tij grek, - sipas Tannhauserit, kuptohet, edhe avokat i shkreti, dhe nuk arrin te shpjegoje gjene me te thjeshte... Pse deklaron qe greket po e vrasin sic kane vrare te tjeret para tij? Eshte e pakuptueshme, sesi nje komb, me ne krye qarqet me ekstreme nacionaliste qe duhet te ndihet krenar per vepra te tilla dhe autoret e tyre, te kerkoje eleminimin e te tilla kokave. Kete, ti Tannhauser duhet te na e shpjegosh. Duhet te na shpjegosh se balta e hedhur mbi figuren e tij nga mediat greke vjen nga dashuria per Shqiperine e humbur, apo per Shqiperine e fituar, apo thjesht per inerci te demaskimit te idjotesise se nje mendjeje te shthurrur dhe opake. Keto gjera, sigurisht kane perparesi mbi "demaskimin" e kesaj figure publikut shqiptar. Fatmiresisht, shqiptaret lexues dhe te interesuar rreth ketyre gjerave jane te shumte, dhe fatmiresisht ne forum mund te shprehen te gjithe. Prandaj asnje gje nuk ka per t'i shpetuar syrit kritik. As e mira dhe as e keqja e ndonje personazhi. Hidhu tani.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  12. #52
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Le ti kthehemi edhe nje here literatures (bibliografise) te librit.

    Si mund te quhet studjues nje njeri, i cili nuk mund te paraqiti nje katalog bibliografik? Nje lexim me vemendje i bibliografise te con ne mendimin se A. Kola nuk i ka lexuar librat qe permend, as i ka perdorur, por vetem ia ka zene veshi diku. Ndryshe nuk shpjegohet. C'do njeri, qoft nxenes apo student por edhe gazetar (qe te mos themi studjuesi apo historiani) e di sa e rendesishme eshte per nje liber bibliografia, burimet e informacioneve.

    Le te hedhim nje sy disa gabimeve qe bertasin:

    Shkruan (faqet 519-520 te librit): Π. ΑΡΑΒΑΝΤΙΝΟΥ: <λη Πασσα>>. E sakta eshte: Σπ. Π. Αραβαντινου <<Ιστορια του Αλη Πασα του Τεπελενλη, Αθηνα, 1895.

    Kola shume here nuk shkruan vitin e botimit sepse e injoron, dhe kur e perdor, e perdor nga mendja. Shkruan: I. Βλαχογιαννη: <<Κλεφτες του Μωρηα>>. E sakta eshte: Γ. Βλαχογιαννη: <<Κλεφτες του Μορια>>, Ιστορικα Ραπισματα, Αθηνα, 1935. Shkruan: T. Bουρνα: Αλη Πασσας Τυρρανος η ιδιοφυης πολιτικος; E sakta eshte τυρανος dhe πασας. Dhe, sa per me teper, Historia e Vournas eshte <<Ιστορια της Συγχρονης Ελλαδας>> (bot. Τολιδη) dhe jo <<Νεωτερη Ιστορια της Ελλαδος>>!

    Per Jani Vreton shkruan: Γ. ΒΡΕΤΤΟΥ: <<Απολογια>>, 1878. Asgje me teper. E sakta eshte Βρετος Ιωαννης: <<Απολογια εις το ''η κοιτις του Ελληνισμου>>. <<Ηπειρος, Αλβανια>>. Εν Κ/πολει, τυπογραφειον Αδελφων Αγγελιδων, 1878.

    Shkruan tjeter: B. goyda <> 1876. Por Gouda quhej Anastas dhe vellimi i pare i vepres se tij (me tete vellime) dili me 1872 dhe i fundit ne 1978. Shkruan: Σ. Ζαμπελιο: <<Τα δημοτικα ασματα της Ελλαδος, 1852. E sakta eshte: <<Ασματα δημοτικα της Ελλαδας>>, Κερκυρα, 1852.

    Shkruan: Π. ΚΑΡΟΛΙΔΗ: <<Εισαγωγη>> στην ιστορια του κ. (por k e vogel ne greqisht do te thote zoti, z) Παπαρρηγοπουλου>>. E sakta eshte jo Hyrje (εισαγωγη) por Shtese (προσθηκες). Tjeter: B. ΖΩΤΟΣ (Μολοσσος): <<Η δικαιοσυνη στο κρατος του Αλη Πασσα>>. Mire po V. D. Zotos nuk ka botuar asnjehere nje liber te tille. Me siguri Kola e ka fjalen per kapitullin nga vepra kater-vellimeshe <<Ηπειρωτικαι μελεται>>, 1875-1876.

    Shkruan: N. ΚΑΣΟΜΟΥΛΗ: <<Ιστορικα Ενθυμηματα>>. E sakta eshte:<<Ενθυμηματα Ιστορικα>>. Shkruan: N. KOYMA: <<Iστορια....>>. E sakta eshte Kωνσταντινου Κουμ: <<Ιστοριαι....>>.

    Shkruan REINH OLD: <>, 1855> Mire po libri nuk u botua me 1855 por me 1854 dhe litografite me 1856ne Athine (Athenis ne tek libri i Reinhold).

    Shkruan se ka perdorur disa pjese te perkthyera nga Meyer-i. Genjeshter. As qe ka i dene per veprat e Meyer-it dhe sidomos per Fjalorin Etimologjik te tij (EWdAS). Bile, ne gjithe librin Meyer-i permendet nje here dhe atehere vetem per te thene se Meyer-i perdori nje fjalor te nje greku (f. 488). Kaq jane njohurite e tij reth albanologjise.

    Nga librat qe nuk egzistojne (apo egzistojne ne fantazine e atutorit) permend:

    ΓΙΑΝ. ΚΟΡΔΑΤΟΥ: <<Μεγαλη Ιστορια της Ελλαδας>>. Mire po Kordatos nuk ka shkruar liber me kete titull.

    As Konstandin Satha ka shkruar liber me titull: <<Αληπασιας>>.

    Keto nuk jane skolastikizem, por kontrollojne seriozitetin dhe korrektesine e shkrimtarit.

    Vetem nga keto mjafton qe te thuash se mbreti eshte i zhveshur.

  13. #53
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Hera e trete qe po e filloj se tre here mu blloku kompjuteri.
    Aristidh Kola ndryshe nga studiesit e tjere nuk pati ndonje redaktor apo korrektues nga mbrapa. Edhe libri i tij qe eshte perkthy ne shqip eshte botuar po ashtu integral si perkthim dhe me plot gafa gramatikore ne vete gjuhen shqipe, por jo si pasoje e autorit por si pasoje e perkthimit bloze qe i eshte bere(nuk di nese kane bere edicion tjeter te librave te tij qysh nga 2000).
    Bindjet nese ai ka lexuar Mayerin apo jo mbai per vete. Mayerin e kam lexu une mos ta lexoj ai, dhe librat e Mayerit eshte e lehte te gjinden... kshu qe se kuptoj kete lloj teorie tenden te sojit te plakave qe thone "vrafsha veten une nese ky ka lexuar kete gje". E kjo te ben ty akademik, mbret e te shk(o)lluar dhe Kolen jo?
    Vetem nga keto mjafton qe te thuash se mbreti eshte i zhveshur.
    Po ja ku je perseri gabim ti o njeri, se Kola nuk qe mbret, Kola qe SHERBETOR i popullit te tije, jo ai grek. Per Greket ai qe nje mbret qe duhej hedhur poshte, ashtu sic po ben dhe ti, per ne ai qe nje figure qe punoi me zell dhe vuri jeten, familjen e cdo gje ne rrezik vecse per popullin e tij, por ai nuk do mbetet i harruar dhe i panjohur ket ta kesh te qarte ti dhe qarqet fanariote.

    Vijme tek ajo cka ke katandisur. Nese nje veper ti nuk e gjen dot kjo nuk do te thote se ekziston ne fantazine e Autorit. Ku e di ti qe ate veper mund ta kem une psh... psh. Ti se di. Ne te kundert ajo pjese nuk quhet genjeshter, por quhet nje pjese qe duhet me ju qymtuar origjina. Kola ka patur shume libra arvanitas e arbereshe qe nuk gjenden neper libraria normale por jane neper koleksione private ose neper librarirat arbereshe ne jug qe nuk jane te lidhura me ndonje institucion me te madh qe ti katalogoj.

    Nuk e besoj se do arrij te merrem me gjith botimet se me duhet ti transliteroj ne menyre te sakte por njera qe e ke vene spikat si nje genjeshter e jotja.
    Shkruan REINH OLD: <>, 1855> Mire po libri nuk u botua me 1855 por me 1854 dhe litografite me 1856ne Athine (Athenis ne tek libri i Reinhold).
    Un kam tre rekorde per ket liber ne 6 vende te ndryshme. Ska rendesi per vendet. Me lejo te shtoj qe ky me demek qe "zbulimi" i Ardian Klosit qe do me u paraqit si "patriot".... i shkolles... "gjermane"... dhe qe tani nga pellazget vajti me shkrujt kundra zhvillimit te AMBOS dhe ndikimit amerikan ne shqiperi...qe gjendet ne nja gjashte vende qe di une, mbasi e kish gjet Aristidhi kuptohet... ose dikush tjeter para tij ska rendesi. Kshu bene dhe me Dhimiter Piliken e shume te tjere...

    Rekord # 1

    Noctes Pelasgicae vel symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Karl Heinrich Theodor Reinhold
    Title: Noctes Pelasgicae vel symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Author(s): Reinhold, Karl Heinrich Theodor.
    Publication: Athenis,
    Year: 1855
    Language: Undetermined
    Responsibility: Cura Dr. Caroli Henrici Theodori Reinhold.
    -----------------------------------------------------------------------
    Rekord # 2

    Noctes Pelasgicae :
    vel, Symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Carolus Henricus Theodorus Reinhold
    Title: Noctes Pelasgicae :
    vel, Symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Author(s): Reinhold, Carolus Henricus Theodorus.
    Publication: Athenis : Typis Sophoclis Garbola,
    Year: 1855
    Description: 1 v. (various pagings) ; 20 cm.
    Language: Latin; Text of grammar in Greek; readings and examples in Pelasgian; introduction in Latin.
    Contents: Dialektos tou stolou. 1. -- Prodromos lexikou -- Anthologia : lyra kalaurias, hydreas kai haliouses.
    Descriptor: Pelasgian language.
    --------------------------------------------------------------------------------------------
    Rekord # 3
    Noctes pelasgicae vel Symbolae ad cognoscendas dialectos graeciae pelasgicas,
    Carl Heinrich Theodor Reinhold
    Title: Noctes pelasgicae vel Symbolae ad cognoscendas dialectos graeciae pelasgicas,
    Author(s): Reinhold, Carl Heinrich Theodor.
    Publication: Athenis, S. Garbola,
    Year: 1855
    Description: 80, 28, iv p. 21 cm.
    Descriptor: Pelasgian language.
    Note(s): On cover: [Pelasgika].

    Si perfundim ------> NJE MASHTRUES MBETE PERSERI.
    3 rekorde me te njejten date edhe pse publikimi ndryshon paksa ne pershkrim.
    ----------------------------------------------------
    Shkruan: Π. ΚΑΡΟΛΙΔΗ: <<Εισαγωγη>> στην ιστορια του κ. (por k e vogel ne greqisht do te thote zoti, z) Παπαρρηγοπουλου>>. E sakta eshte jo Hyrje (εισαγωγη) por Shtese (προσθηκες). Tjeter: B. ΖΩΤΟΣ (Μολοσσος): <<Η δικαιοσυνη στο κρατος του Αλη Πασσα>>. Mire po V. D. Zotos nuk ka botuar asnjehere nje liber te tille. Me siguri Kola e ka fjalen per kapitullin nga vepra kater-vellimeshe <<Ηπειρωτικαι μελεται>>, 1875-1876.
    Gabim tjeter qe edhe ti edhe Kola paska eshte qe ky del me ket emer :
    Zotos Molossos, Vasileios D.
    Atij i falet, ti je akademik historian me demek...


    Vijme tek perla e perlave :
    Nga librat qe nuk egzistojne (apo egzistojne ne fantazine e atutorit) permend:

    ΓΙΑΝ. ΚΟΡΔΑΤΟΥ: <<Μεγαλη Ιστορια της Ελλαδας>>. Mire po Kordatos nuk ka shkruar liber me kete titull.
    I sigurte je ?

    Megale historia tes Helladas /
    Gianes Konstantinou Kordatos
    1956-1959 2. ekd.
    Title: Megale historia tes Helladas /
    Author(s): Kordatos, Gianes Konstantinou, 1891-1961.
    Publication: Athena : Ekdoseis 200s aionas,
    Edition: 2. ekd.
    Year: 1956-1959
    Description: 13 v. : ill.

    Ika se me zuri koka, je bere i neveritshem dhe kam 2 ore qe mundohem me postu nje gje here ngec forumi here interneti.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 24-05-2006 më 11:57
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  14. #54
    Southern Prince Maska e Pyrrhus_Mollos
    Anëtarësuar
    12-01-2006
    Vendndodhja
    Çamëri
    Postime
    315
    1. A. Kola e shkruan Αλλη Πασσα me dy σ sepse ngaqe greqishtja fatkeqesisht nuk ka tingull >Sh<
    2. Mbiemri Kola ne greqisht pse duhet te shtrember/greqizohet ne KOLLIAS?
    3. Si Μωρηα dhe Μορια te njejten gje shpjegojne, Morene ose gadishullin jugor
    4. SI Joani si Jani, njesoj jane. Ai referon Jani Vreto-n jo Joanis Vretos-in (jane dy njerez te ndryshem)
    5. Pse korrigjon cdo gabim ortografik me kaq fanatizem kur ka gjera te tjera per te korrigjuar
    Jam dakord me kritiken tende dhe se vepra ka gabime.
    Me cfare ke shkruar do the thuash se me te vertete mbreti eshte i zhveshur dhe cdo fakt eshte i fabrikuar?

    Ka mundesi.
    Por ka dhe mundesi qe c'do gje shqiptare sidomos nga jugu grekerit e mohojne totalisht ose e greqizojne. Te paça sa malet e Palestines mos e moho dhe kete.
    ÇAM 24 KARAT

  15. #55
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    Un kam tre rekorde per ket liber ne 6 vende te ndryshme. Ska rendesi per vendet. Me lejo te shtoj qe ky me demek qe "zbulimi" i Ardian Klosit...qe gjendet ne nja gjashte vende qe di une, mbasi e kish gjet Aristidhi kuptohet... ose dikush tjeter para tij ska rendesi. Kshu bene dhe me Dhimiter Piliken e shume te tjere...

    Rekord # 1

    Noctes Pelasgicae vel symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Karl Heinrich Theodor Reinhold
    Title: Noctes Pelasgicae vel symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Author(s): Reinhold, Karl Heinrich Theodor.
    Publication: Athenis,
    Year: 1855
    Language: Undetermined
    Responsibility: Cura Dr. Caroli Henrici Theodori Reinhold.
    -----------------------------------------------------------------------
    Rekord # 2

    Noctes Pelasgicae :
    vel, Symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Carolus Henricus Theodorus Reinhold
    Title: Noctes Pelasgicae :
    vel, Symbolae ad cognoscendas dialectos Graeciae Pelasgicas collatae /
    Author(s): Reinhold, Carolus Henricus Theodorus.
    Publication: Athenis : Typis Sophoclis Garbola,
    Year: 1855
    Description: 1 v. (various pagings) ; 20 cm.
    Language: Latin; Text of grammar in Greek; readings and examples in Pelasgian; introduction in Latin.
    Contents: Dialektos tou stolou. 1. -- Prodromos lexikou -- Anthologia : lyra kalaurias, hydreas kai haliouses.
    Descriptor: Pelasgian language.
    --------------------------------------------------------------------------------------------
    Rekord # 3
    Noctes pelasgicae vel Symbolae ad cognoscendas dialectos graeciae pelasgicas,
    Carl Heinrich Theodor Reinhold
    Title: Noctes pelasgicae vel Symbolae ad cognoscendas dialectos graeciae pelasgicas,
    Author(s): Reinhold, Carl Heinrich Theodor.
    Publication: Athenis, S. Garbola,
    Year: 1855
    Description: 80, 28, iv p. 21 cm.
    Descriptor: Pelasgian language.
    Note(s): On cover: [Pelasgika].

    Si perfundim ------> NJE MASHTRUES MBETE PERSERI.
    3 rekorde me te njejten date edhe pse publikimi ndryshon paksa ne pershkrim.
    Kjo nuk tregon absolutisht asgje. Une do te te dergoj (ne fotokopje) literature shqip qe perdor librin e Reinhold-it qe ta shikosh me syte e tu. Por (se kjo nuk mjafton) do te postoj nga vete libri daten e botimit. Mos harro se libri ktu u botua.

    Ti nga vete gabimet qe kane pershkrimet duhet ta dije se nuk jane bindese.

    Gabim tjeter qe edhe ti edhe Kola paska eshte qe ky del me ket emer :
    Zotos Molossos, Vasileios D.
    Atij i falet, ti je akademik historian me demek...
    Or i pa-udhe, keto nuk i lexove?

    Mire po V. D. Zotos nuk ka botuar asnjehere nje liber te tille. Me siguri Kola e ka fjalen per kapitullin nga vepra kater-vellimeshe <<Ηπειρωτικαι μελεται>>, 1875-1876.

    Molossos mer baloz, kishte pseudonimin

    Megale historia tes Helladas /
    Gianes Konstantinou Kordatos
    1956-1959 2. ekd.
    Title: Megale historia tes Helladas /
    Author(s): Kordatos, Gianes Konstantinou, 1891-1961.
    Publication: Athena : Ekdoseis 200s aionas,
    Edition: 2. ekd.
    Year: 1956-1959
    Description: 13 v. : ill.
    Mer baloz, mos e ngateron gje me kete?

    Κορδάτος, Γιάννης, Η κοινωνική σημασία της ελληνικής επαναστάσεως του 1821 / Γιάνη Κορδάτου ; εισαγωγή Θανάση Χ. Παπαδόπουλου -- 8η έκδ. -- Αθήνα : Επικαιρότητα, 1974 -- 273 σ., 21 εκ.
    938.506 (v. 21)
    ΕΛΠ 11

    Kur te them se nk ka shkruar liber te tille ta them sinqerisht. Mund te te shkruaj te gjitha librat e Kordatos. Tani ku e gjete ti nuk me intereson. Pa le qe mund ta kesh ndryshuar.

  16. #56
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Urdhero dhe te gjithe librat e Kordatos dhe me thuaj ku eshte Megali Historia tis Helladas. Mos do te thuash edhe ti, edhe Kola, Historia tis Elladhas?
    http://www.greekbooks.gr/web/Book/cv...AuthorID=49620

    Citim Postuar më parë nga Pyrrhus_Mollos
    4. SI Joani si Jani, njesoj jane. Ai referon Jani Vreto-n jo Joanis Vretos-in (jane dy njerez te ndryshem)
    Une nuk thsh per emrin. Ajo qe them eshte per librin, si eshte titulli i plote. Se ne Literature vetem ky qe po them une del. Si e permend Kola (me dy t) nuk ka.

    Emrin Kollias (Κολλιας) vete e shkruante keshtu. Mund ta nderonte si te donte.

    Citim Postuar më parë nga Pyrrhus_Mollos
    3. Si Μωρηα dhe Μορια te njejten gje shpjegojne, Morene ose gadishullin jugor
    Nuk e kam fjalen per gabim ortografik ketu. Ketu te tregoj se do ta kishte te sakte ne qofte se e kishte perpara librin. E kishte perpara librin dhe lexonte ndryshe?

    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    Aristidh Kola ndryshe nga studiesit e tjere nuk pati ndonje redaktor apo korrektues nga mbrapa
    Sa qesharak (akoma) mund te behesh? A. Kola bashke me Polikseni Kola drejtonin nje shtepi botuese te tere (shtepia botuese Thamiris) dhe ti me thua se nuk kishte nga prapa redaktor??? Libri eshte botuar nente (9) here mer baloz. Si nuk mundi ti korrigjonte gabimet qe nga ribotimi i pare? Nga botimi i pare deri tek i fundit kaluan 14 vjet, nuk i kuptoi gabimet?

    Por, puna e redaktorit eshte te korrigjoi gabimet drejtshkrimore (qe bejme te gjithe), kurse literatura eshte pune e ''studiuesit'' se ai eshte qe duhet ta kete lexuar dhe te nxjeri perfundimet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tannhauser : 24-05-2006 më 12:59

  17. #57
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    keto i gjeta ne EUREKA DHE KATALOGJE TE TJERA BOTERORE me mbi 60 milione rekorde, ti vazhdo me thirr Baloz, dhe shpik katalogun tend po deshe qe te hedhesh poshte sindaksat ... pike e zeze. Cilin liber do me tregosh ti mua. Por une ore Tanis e kam pa origjinalin e Reinholdit. Ku di gje un cfare botimi ke ti. Un kam pa dy libra te Bilottes i njejti titull data te ndryshme. Kam pa libra te Cserepit qe disa jan botu privatisht e pastaj ka dal libri ne shitje per publikun e perseri me kopje te limituar.

    Ti merresh me idiotesira. Futju vepres ate be, sindaksat korrigjohen ne botimet qe vijojne te Koles. E shef Kordatin a jo ? GABIM TRASHANIK i joti. Aristidhi ka perdor 2 EKD, edicionin e dyte me sa po shof une me ate titull. Un te nxorra GENJESHTAR merr vesh a jo per te disaten here ne menyre FLAGRANTE(shpresoj mos i fshine postimet kesaj rradhe). Kur jepen citimet nuk jepet citimi se kur esht bere litografi. Me dash une me kerku psh Noctes Pelasgicae dhe nuk jam i sigurte per titullin por di daten me siguri qe eshte 1855 ajo do me ndihmoj. Me dash me gjet une Noctes Pelasgicae nuk di titullin e sakte, as autorin por di vitin 1856 NUK KAM PER TE GJET DOT GJE. Aristidh Kola ka vene versionin boteror te katalogimit OCLC. Nuk e kuptoj pse merresh me qimet e pastiqes ne nje kohe qe keto as ketu nuk ekzistojne.

    Per Zotosin e di mire qe eshte pseudonim, por ja qe ne katalog boteror ashtu gjendet dhe nese del jashte Greqise dhe kerkon ate liber me ate emer ke per ta gjet. Nese Greqia ka katalogjet e veta mire per te por kjo sdo te thote qe mos ti bindemi rregullave boterore, apo jetoni ne ndonje planet tjeter ju ?


    ------------
    Mer baloz, mos e ngateron gje me kete?

    Κορδάτος, Γιάννης, Η κοινωνική σημασία της ελληνικής επαναστάσεως του 1821 / Γιάνη Κορδάτου ; εισαγωγή Θανάση Χ. Παπαδόπουλου -- 8η έκδ. -- Αθήνα : Επικαιρότητα, 1974 -- 273 σ., 21 εκ.
    938.506 (v. 21)
    ΕΛΠ 11

    Kur te them se nk ka shkruar liber te tille ta them sinqerisht. Mund te te shkruaj te gjitha librat e Kordatos. Tani ku e gjete ti nuk me intereson. Pa le qe mund ta kesh ndryshuar.
    Qeke interesant. Po te thashe ore profesor mos perdor website greke.
    Prit se tani duke kerku e gjeta ne dy vende madje

    Availability: Check the catalogs in your library.
    Libraries worldwide that own item: 2
    Find Related
    More Like This: Search for versions with same title and author | Advanced options ...
    Find Items About: Kordatos, Gianes Konstantinou, (max: 8)
    Title: Megale historia tes Helladas /
    Author(s): Kordatos, Gianes Konstantinou, 1891-1961. ; Karageorgos, Nikos G.
    Publication: Athena : Ekdoseis 20os Aionas,
    Year: 1981, 1956
    Description: 13 v. : ill., maps, ports. ; 25 cm.
    Language: Greek, Modern [1453- ]
    Contents: 1. "Prolegomena" : kritike tes historias ton Homerikon epon -- 2. Archaia 1. 2500-500 p.Ch. -- 3. Archaia 2. 500-355 p.Ch. -- 4. Archaia 3. 355-146 p.Ch. -- 5. Hellenistikoi chronoi. 323-1 p.Ch. 6. Romaiokratia. 146 p.Ch.-300 m.Ch. -- 7. Byzantio 1. 395-1204. -- 8. Byzantio 2. 1204-1453 -- 9. Neotere 1. 1453-1821 -- 10. Neotere 2. 1821-1832 -- 11. Neotere 3. 1834-1862 -- 12. Neotere 4. 1862-1900 -- 13. Neotere 5. 1900-1924.
    SUBJECT(S)
    Geographic: Greece -- History.
    Greece -- Antiquities.
    Greece -- Civilization.
    Note(s): Added t.p.: 2500 p.Ch. porellenes merchi 1924 anakeryxis tes demokratias./ Added t.p., v. 1: Politikoi kai pneumatikoi hegetes ekphrazoun te gnome tous gia te megale historia tes Helladas./ Reprint of 1956-1960 ed./ Includes bibliographies and indexes.


    PLASI SITE.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #58
    Larguar.
    Anëtarësuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    në Blog
    Postime
    1,121
    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    por Kola nuk eshte e thene se cdo gje e ka gjetur ne Greqi. Ja ku je perseri gabim se ti qysh kur e nise temen e nise me premisen se ky njeri nuk citon gje tjeter vecse librat greke dhe indirekt sfera e veprimit te Koles ngelet vetem ne Greqi.
    Une nuk them se Kola studioi vetem ne Greqi per te bere librin, por shikoj literaturen e tij qe eshte e gjitha greke ose e perkthyer ne greqisht.

    tani, ne qofte se Kola ka bere studime sekrete apo ka perdorur literature tjeter (pervec asaj qe ka ne fund te librit) mund ta kishte thene vete, por meqe nuk eshte thene nje gje e tille atehere c'do njeri mund te mendoi si te doje.

    Per mendimin tim, dhe duket ne liber, Kola nuk ka perdorur asnje liber nga albanologet (as per kritike), se vete e dinte qe do ndeshej me probleme qe as ikishte menduar.

    Por preferoi rrugen e amatorizimit (me kuptimin negativ) dhe morri veten me qafe (jo ne kuptimin fizik) dhe po merr dhe ju.

    thjesht te kishte lexuar vepren e Kamardes (qe e pohon se dri atehere nuk e kishte lexuar plotesisht) nuk do kishte marre mundimin te shkruante absurditete.

    kali oreksi

    Citim Postuar më parë nga Cyclotomic
    E quan mbret, nderkohe qe ai eshte sherbetor i popullit.
    P.S E kam fjalen per perallen e H. K. Andersen 'Rrobat e Rea te Mbretit (ose Perandorit)' por nuk e kuptove. Prandaj e quaj mbret, ne kete kuptim.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tannhauser : 24-05-2006 më 14:17

  19. #59
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    PRAP JE GABIM se me cmende.

    Author: Kordatos, Giannēs Kōnstantinou, 1891-1961.
    Title: Historia tēs Neōterēs Helladas. [hypo] Giannē K. Kordatou.
    Published: Athēna, Ekdoseis "20 os Aiōnas", 1957-58.
    Physical Details: 5 v. 25 cm.

    Pra kjo ka 5 vellime ontents: t. 1. Tourkokratia.--t. 2. Hē epanastasē tou 1821.--t. 3. 1834-1862.--t. 4. 1860-1900.--t. 5. [1901-1924]


    Title: Megale historia tes Helladas /
    Author(s): Kordatos, Gianes Konstantinou, 1891-1961. ; Karageorgos, Nikos G.
    Publication: Athena : Ekdoseis 20os Aionas,
    Year: 1981, 1956
    Description: 13 v. : ill., maps, ports. ; 25 cm.

    Kjo ka 13 vellime :
    Contents: 1. "Prolegomena" : kritike tes historias ton Homerikon epon -- 2. Archaia 1. 2500-500 p.Ch. -- 3. Archaia 2. 500-355 p.Ch. -- 4. Archaia 3. 355-146 p.Ch. -- 5. Hellenistikoi chronoi. 323-1 p.Ch. 6. Romaiokratia. 146 p.Ch.-300 m.Ch. -- 7. Byzantio 1. 395-1204. -- 8. Byzantio 2. 1204-1453 -- 9. Neotere 1. 1453-1821 -- 10. Neotere 2. 1821-1832 -- 11. Neotere 3. 1834-1862 -- 12. Neotere 4. 1862-1900 -- 13. Neotere 5. 1900-1924.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  20. #60
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar më parë nga Tannhauser
    Une nuk them se Kola studioi vetem ne Greqi per te bere librin, por shikoj literaturen e tij qe eshte e gjitha greke ose e perkthyer ne greqisht.

    tani, ne qofte se Kola ka bere studime sekrete apo ka perdorur literature tjeter (pervec asaj qe ka ne fund te librit) mund ta kishte thene vete, por meqe nuk eshte thene nje gje e tille atehere c'do njeri mund te mendoi si te doje.

    Per mendimin tim, dhe duket ne liber, Kola nuk ka perdorur asnje liber nga albanologet (as per kritike), se vete e dinte qe do ndeshej me probleme qe as ikishte menduar.

    Por preferoi rrugen e amatorizimit (me kuptimin negativ) dhe morri veten me qafe (jo ne kuptimin fizik) dhe po merr dhe ju.

    thjesht te kishte lexuar vepren e Kamardes (qe e pohon se dri atehere nuk e kishte lexuar plotesisht) nuk do kishte marre mundimin te shkruante absurditete.

    kali oreksi
    Kola te kishe shkrujt ashtu sic doje ti e kishin qeru me shpejt sic e hongri Shuflai me hekur kokes. Un besoj se ka pas literature qe nuk ka pas qejf me e vendos. DHimiter Pilika gjithashtu ka shkrujtur ne menyre te tille me referenca te cunguara dhe nese deshiron me i gjet i gjen por me veshtiresi. Keto behen pasi psikologjia e shqiptarit eshte e tille duke qene se cdo burim i esht djegur, rishkruar a ku ta di une dhe normalisht nje liber i rralle nuk jepet si reference por mbahet per nje kohe me te mire...
    Kjo eshte strategji jo amatorizem, ja ku dole prap gabim.

    P.S E kam fjalen per perallen e H. K. Andersen 'Rrobat e Rea te Mbretit (ose Perandorit)' por nuk e kuptove. Prandaj e quaj mbret, ne kete kuptim.
    Ku ta di un per cfare e ke fjalen ti. Ti as vete nuk e di per cfare e ke fjalen. Me le tre ore ketu te merrem me nje problem idiot sepse ti nuk pranon gje. Un te them qe ky liber ekziston me kete titull apo ky grupim librash ti me thua jo. Per Noctes ishte gabim per ket je gabim. Nuk e kuptoj car lloj kritike eshte kjo ?

    Ke pare libra nga Oxfordi etj etj ? E fillojne me nja 40 falenderime. Falenderoj x per suport, y profesor per ket korrigjin, filan akademi per keto libra qe me prokuroi etj etj. Kola nese do te kishte zgjedhje me e filluar librin e tij do ta fillonte me mallkime jo falenderime. Prandaj te thashe qe eshte sherbetor por ti as kete nuk e kuptove. Nuk eshte cudi qe njerez si Fishta, Kola, Pilika etj shkojne deri atje nga publiku shqiptar sa hyjnizohen. Jo sepse ishin me te zgjuar se masat, padyshim ka njerez te zgjuar plot populli jone, por sepse ishin sherbetor. Eshte ky proces hyjnizimi qe i shikon figurat tona kombetare qe nuk paten kurre suportin e ndonje shteti, perendoria, princi a principate(keto jane fakte historike, vetem kane qene) qe e ben shqiptarin krenar per ate cfare eshte dhe t'i qendroj stuhive te shekullit. Ti ket gje e di shume mire prandaj mundohesh ta ulesh Kolen si njeri dhe jo ta kritikosh. - Per fatkeqsine tende dhe te fanarioteve te tjere jeni vone me ket figure.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 24-05-2006 më 14:27
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Arti Dhe Kritika
    Nga alberts-art në forumin Arti shqiptar
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-05-2021, 14:27
  2. Mexhit Prenci
    Nga Diabolis në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-07-2012, 16:19
  3. Si mund të ulet ndikimi grek në shqipëri ?
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 192
    Postimi i Fundit: 14-08-2011, 17:46
  4. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-04-2006, 11:28
  5. Botimi i Kolise
    Nga Anton në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 29-07-2002, 10:38

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •