Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 37 prej 37
  1. #21
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile

    pershendetje. si ta do llogjika qe ka e na ka krijuar dicka vetem e then as nje here e pare, e provuar, vetme e predikuar, nje force e mbi naturshem, si pranon ti kush te beri ty nena e babai jote apo perendia, atehere mos i gjuaj prinderit prinder se te ka bere e krijuar zoti perndia...... llogjka e shendosh nuk pranon e nuk lejon te besoje ne pralla, ne legjenda, ne na ishte kush na ishte... me besuar tek gogoli, tek plaku i vitit te ri, tek zanat etj etj ose me tha zogu qe bere apo the keshtu e ashtu.... jan per nje llogjike kalamain....

    me shume shume respekt
    eda

  2. #22
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    O Eda po te te them nje gje ti nuk me beson sepse nuk e ke pare me syte tu edhe une te them se nuk do ta shikosh me syte e tu nje gje po mos te besosh. Une ka sheruar dy persona me venien e duarve edhe me lutje ne Jezusin!Eshte nje kishe ne amerik(ungjillore e krishtere), nuk i mbaj mend emrin edhe nuk mbaj mend se ku eshte por do interesohem edhe shko edhe vizitoje ndonjehere. Aty bejne sherime ē'do te djele edhe kur vete levisin karriget edhe stolat ne kishe nga manifestimi i frymes se shenjte!!!

    Thote Jezusi lum ata qe besojne pa pare edhe nuk dyshojne sepse ata do te shohin mbreterine e Perendise!


    Une besova edhe pashe edhe bera gjera qe po mos te besoja nuk do te ndodhnin kurre edhe nuk do ti shikoja kurre!!!

    Besimi eshte ēelsi i veprave te fuqishme(po te kesh besim sa nje kokerr sinapi do ti thuash ketij mali qe te spostohet edhe te hidhet ne dete, po e the me besim do te behet)! Asnje nuk mund te shohe po mos ta doje te verteten!!!

    edhe anjshtanji tha qe ky univers ka nje igjinjer, ne bibel e gjejme kete ingjinjere edhe e jetojme edhe e kuptoijme!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  3. #23
    ANTIKRISHT I NDERUAR Maska e Satanisti
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    FERR
    Postime
    78
    o krishteri,nqs une do te shihja me te vertete ate qe thua per ate kishen ,atehere do beja fli veten si jezusi.

    por,ta zeme se une vij atje-dhe probabel qe nuk do te shoh asgje-ju do me thoni se ti qe nuk beson ne zot nuk mund ta shohesh.atehere kjo eshte loje?

    vetem i verbri nga besimi e sheh?

    une qe nuk besoj,pikerisht une duhet ta shoh.

  4. #24
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    satanist

    Ndoshta mund te ndodhe e kunderta edhe jo ajo qe thua;kur ti do ti shohesh nuk do te besosh edhe do te kerkosh si shume te tjere qe kane kerkuar ti japin nje shpiegim atyre gjerave( por nuk kane harritur) me budallalleqet qe mendon se di ti shiegoje!!!

    Une ne fillim nuk e dija se ekzistonin gjera te tilla edhe nuk me interesonin shume por te te them te drejten, Perendia ka bere ne mua shume gjera biles edhe sherime(mbi te tjeret), e di qe nuk e beson por Perendia do te te hape syte e zemres sepse Ai nuk do qe njerezimi te humbase edhe pse i ka lene te lire, Ai jep shance deri ne ēastin para vdekjes!!!

    Duhet te dishe qe Perendia nuk duhet llogjikuar por duhet besuar, ti do te thuash si mund te besoj nqs nuk kam pare, ne bibel thuhen nje rresht qe shume veta e kane jetuar "ato qe syte nuk e kane pare, veshet nuk e kane degjuar, edhe nuk ka hyre ne zemrat e njerezve, eshte ajo qe Perendia ka bere per ata qe besojne ne te"!

    Une nuk dua te te binde ne nje fe por dua te te them se Perendia eshte edhe Ai do qe ti ti hapesh Zemren tani!!!

    Zoti te bekofte
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  5. #25
    ANTIKRISHT I NDERUAR Maska e Satanisti
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    FERR
    Postime
    78
    krishterit

    te falenderoj qe flet me kaq pasion.
    megjithate doja te thoja qe zoti nuk ndodhet asgjekundi pervecse ne MENDJEN tone.dmth ne e krijojme ate,dmth ne jemi zoti.une e ti.
    nuk mund te besosh te zoti vetem se ke shpetuar per mrekulli pse ne menyre te pabesueshme nga dicka.

  6. #26
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile

    Pershendetje. e di si thone e dhe po mos te kishte zot duhej te krijohej nje. pse? sepse eshte nje lloje clirimi per njerzit, nje fare kontrolli per njerzimin. se pershembull neqoftes nje personi i ndodh dicka e keqe apo fatkeqesi, njerzit gjithemone bejen veten fajtore mallkojen veten thon pse se bera keshtu pse nuk thash keshtu, pse nuk shkova etj etj. ata qe besojen jan te lire e te qete, se thone keshtu e kishte shkruajtur zoti, fati, zoti e deshi qe te ndodhte keshtu, pra eshte nje lirim e qetesim ne kete lloje rastesh, se njerzit vetem te luajn mence kur ju ndodhin fatekeqsite, se fajqesoje veten. Pra beso verbisht se je i qete.... beso tek santa qe do te vije e te fute tek ocaku e do te marsh dhurat per krismas....
    me shume respekt
    eda

  7. #27
    Profesor Doktor ne Fillore Maska e ERI VLORA
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    BOLOGNA
    Postime
    8

    ZOTI

    Ku ishte zoti kur 6 milion cifute,burra gra femije pleq e plaka vdisnin ne furrat me dru e ne dhomat me gas ne kampet e perqendrimit ne gjermani,e pra ku ishte,nuk ishin 10 as 20 po ishin 6 milion.po nuk e shikon zoti se ne afrike vdesin per buke qindra femije e jo vetem atje,cfaj kane femijet.apo do jetojne me se miri ne jeten tjeter,ne qoftese po ikni ju qe besoni e behuni hoxha e prifterinje te paret e mbrapa ju dhe ne.se haruam ne qe deri dje feja thoshte qe bota eshte pjate,e se thoshe te kunderten te digjte ne tufen e druve,do thoni ju qe jane bere edhe gabime.po ku ishte zoti kur njerzit e tij benin keto gjera.Une besoj te zoti,nuk e di cfare feje ka,kur te vete atje lart do ta marr vesh,e do i them nja dy fjale,qe eshte pak zemergure dhe pak menefregist
    ERI

  8. #28
    Profesor Doktor ne Fillore Maska e ERI VLORA
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    BOLOGNA
    Postime
    8

    nje pyetje

    Kam nje pyetje per besimtaret,nuk eshte as ironike as per tu tallur,thjesht per horizont
    kush e ka krijuar zotin,nqs e ka krijuar dicka.
    e marre vesh qe nuk eshte i bere nga materja si puna jone.
    po kush ka ekzistuar para tij.
    se ne qoftese eshte i pari i gjithesise na ka krijuar se eshte ndjere i vetmuar,apo e kam gabim.
    ERI

  9. #29
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    Pershendetje. enigma nuk ka si te shpjegohet me enigem. supozimi nuk shpjegohet me supozime.

  10. #30
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    1- ēfare do te thote per ty kjo gje: "Perndia nuk ka kohe qe matet"?

    2- Nje pergjigje qe jepja njerezve qe me benin kete pyetje kur isha 14vjeē: "merr nje anije kosmike edhe shko ne drejt ec ec ec ku te gjesh fundin atje do te gjeshe qofte fillimin edhe fundin e Perendise"!!!

    3- Kur ti nuk ke kuptuar fjalen e tij qe eshte aq shume e thjeshte ne krijimin e botes edhe ne besimin ne te si mund te kuptosh se nga erdhi Perendia?

    nuk dua ta zgjas me shume pergjigje por me nje pyetje:

    A fillim ose fund qielli?

    kur ti gjesh fundin edhe fillimin qiellit qe eshte krijesa e Perendise, atehere do te gjeshe edhe fillimin e Perendise edhe fundin!!!

    Ai nuk ndihet kurre i vetmuar sepse Ai eshte jeta...
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  11. #31
    ANTIKRISHT I NDERUAR Maska e Satanisti
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    FERR
    Postime
    78
    krishterit
    me vjen keq qe materializmi qe rritet ne karakterin tim nuk mund te pranoje asnje fjale tuajen (dmth te bibles) ,per me teper qe ato qe thoni me duken me absurde se vete ekzistenca e zotit.
    ju keshilloj qe nqs doni te besoni ne zot-BEJENI-por ama jo si nje i KRISHTERE.

    ju thashe qe zoti yt,eshte vetem ne mendjen tuaj,perpiquni te mos beheni skllav.

    pa iluzione ,pa endrra-sado te bukura te jene-

  12. #32
    i Krishtere Maska e i krishteri
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    660

    pergjigje

    ndoshta nuke ke kuptuar... Zotin nuk e kam ne mendje por ne fillim e kame ne Zemer sepse kush eshte ai qe e ka ne mendje edhe nuk e jeton qe te flase per te me shume zjarre? fakti qe ti nuk beson nuk u beson ato qe te thame nuk do te thote qe nuk te verteta por do te thote qe ti ke nje realitet qe u ka mbyllur syte njerezve (qe nuk do te zgjasi per shume kohe edhe do te mbaroje) sepse bibla e ka thene te qarte qe njeriu do te kaloje por vete ajo nuk do te kaloje(edhe ka qendruar me mijra vjete)!!!
    Babi im me tha nje gje njehere..."njeriu eshte injorant per faktin se nuk beson sepse po te shohesh gjithe kete bukuri te universit edhe gjithe kete krijese(po te keshe studjuar shkencen) do te kuptoshe shume thjeshte qe asnje gje nuk del nga hiēi edhe kjo ka nje krijus te padukshem. jeton por nuk shikohet sepse do qe te cere ne prove krijesat e veta se sa te interesuara jane ndaj atij edhe a jane te menēura per ta kerkuar?"

    Zoti te dhente frymen e vet qe ta kuptosh por jo vetem ta kuptosh por edhe ta shohesh edhe ta jetoshe...!!!
    Tani pra keto tri gjera mbeten:
    Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
    Por me e madhja nga keto eshte
    DASHURIA

    Zoti ju bekofte te gjitheve

  13. #33
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile

    pershendetje. eshte veshtire te thuash se kush eshte injoranti ne keto raste, se ai qe beson quan ate qe nuk beson, ai qe nuk beosn quan injorant ate qe beson. Po njeri qe njohe ka 3 doktorata deri tani ne psykollogji ne fillozofi, e ne matematike. besoje se ka shkolle mjafet flet 3gjuhe te huaja. di ti bjere pianos e kitares. po nuk beson. ku eshte injoranca ketu?? se nuk beson ne dicka qe te tjeren besojen??? ne dicka qe vetem predikohet, as njeher nuk vertetohet. e po ky person qe nuk beson fare, bene nje jete shume e shume me te mire se sa nje qe beson. ky person nuk ia di per faleminderi zotit per fitoret e veta por vetem vetes e vullnet, punes, e djereses qe ka derdhur per kete sukses. ama ai di te vlersoje perparimet qe behen nga medja e dora e njeriut, di e vlerson teknollogjin perparimet e saj, di e vlerson te bukurne e te miren, por gjithemon eshte mirenjohes tek njerimi, e zhvillimi i tyre, mendja, puna, vullneti.
    me shume respekt
    eda

  14. #34
    Profesor Doktor ne Fillore Maska e ERI VLORA
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    BOLOGNA
    Postime
    8

    ZOTI

    per pyetjen e pare sme ktheve pergjigje,per te dyten mendoj qe ju sjeni ne gjendje te me ktheni pergjigje se eshte pyetje shume e komplikuar per ju edhe per shume te tjere.une e kam lezuar biblen edhe nuk flet fare per kete pyetje,flet vetem pak gjera per krijimin e universit.Me shume flet per jeten ne toke.dini gje ju mos zoti ka krijuar jete inteligjente edhe ne ndonje planet tjeter,po para se te krijonte boten tone apo ndonje tjeter,cfare krijoi nqs ka krijuar dicka.E keshtu shkalle shkalle duke u ngjitur te njohim gjithe historine qe nga fillimi i gjitheckaje e jo vetem fillimin ne toke.

    PSu luem mos u mundoni te me ktheni pergjigje te kota per pyetje qe sjeni ne gjendje ti pergjigjeni,nuk ka ndo nje gje te keqe te thoni nuk e di
    ERI

  15. #35
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile

    Pershendetje. Pyetja eshte e komplikuar se nuk ka shume realitet ne te, nuk ka shume baza e referenca realiteti, eshte thjesth nje besim, te pesoshe te paparen e te pa degjuaren, te besosh enigemen, e te besosh ne filmat e librat fatostiko shkencore. tek keto libra e flima nuk ke cte shpjegoshe kur asgje nuk eshte realitet vetem magjinate.
    me shume respekt
    eda

  16. #36
    Profesor Doktor ne Fillore Maska e ERI VLORA
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    BOLOGNA
    Postime
    8

    imagjinate

    per njerin qe e ndjen se besoj seeshte imagjinate,se personalisht kam njohur njeres te tille,megjithate une nuk prisja ndonje shpjegim me fakteper nje pyetje te tille,se po ta nisim keshtu edhe zoti eshte vetem ne trurin tone sic e tha dikush me pare,se fakte konkrete skemi,kemi vetem fjale te bukra.po doja te dija se mos me ka shpetuar ndonje gje pa lezuar ose degjuar nga bibla e kurani per kete argument.

    pershendetje te perzemerta
    ERI

  17. #37
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477

    Smile

    Pershendetje. ketu ju kam bere pyetje cave nga ata qe vin neper shterpia e te flasin per kishen, ju thash pse ca jan te pasur e ca te varfer, ca te ca ju jep e ca su jep gje, ca i le te shijojen e te gezojen, ca vetem vuajte, shqetesime, ca i jep pasurin e ca ju jep farferin, ca gezimin e cave hidherimin, cave ju jep bukurin, e cave ju dhuron shemtin, ca jetojen sa merziten, cave ua mbyll jeten me pak, ca han me lug flori e ca nuk kan buk, ca nuk din se ceshte morali e nderi, e ca japin jeten per moral e nderin. edhe zoti paska me te zgjedhur,e me majte me hater.......
    tham se ne qoftese do te besh nje krahasim me nje person te pahariteshem te ndershem, te drejt, te arsyshem, pahile, painat, me fales, me shpirtmire e paster, krahasohe si rob te zotit. ku vajten gjithe keto predikime...... pra pyetja eshte kur eshte zoti, ne keto raste?. e jo kush na krijoj ne? Kur e sheh te keqin qe ben keq, e le te lire, kur sheh mashtruesin qe mashtron e le te lire, kur sheh qe jeta merret e zoti vetem veshtron, cave ju thote vetem veshtro e mos prek, cave prek po mos shijo, e cave shijoje po mos e pertyp, e cave pertype por mos e karpece ekeshtu me radh.. e kur sheh nje qe vuan, qe punon me djeresne ballit ndershmerisht, me gjak, nuk ka ndoje ndihem. e atyre qe marin paran me maskarlliqe e mashtimer e poshtersira ju a ben rrugen dirte. Pergjigja ishte e shkurter zoti provon njeriun. Ha ha ha provon? cfare provon?, se si do te perpelitemi ne ne raste vuajte e shqetesimi..........
    me shume respekt
    eda

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •