Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
  Antarsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  Shqipri
  Mosha
  41
  Postime
  955

  Celulart, kartat pa emr arma q ndihmon krimin

  Qarkullojn 1 milion e gjysm numra pa u njohur emrat e prdoruesve


  Celulart, kartat pa emr arma q ndihmon krimin

  Alarmi: Pengojn luftn kundr mafias


  Numrat anonim t telefonis celulare jan br aleatt m t ngusht t kriminalitetit. Ky sht nj shqetsim i vjetr q kan organet e hetimit t cilt bllokohen sa her q duhet t zbardhin se kush sht pronari i nj numri telefoni me parapagim. N t gjith vendin jan me 1.5 milion numra t till t parregjistruar. Vetm AMC ka gati 800 mij abonent t AlbaKarta anonim, numrat e s cils mund ti gjesh t shiten n rrug edhe nga fmijt pa asnj lloj rregulli apo grumbullimi t dhnash pr emrin, mbiemrin apo adresn e pronarit e atij numri. Pr m tepr kta numra jepen edhe si dhurat n aktivitete t ndryshme artisike t sponsorizuara nga ana e ktyre kompanive. N kt mnyr jan shprndar me dhjetra mij numra t telefonis celulare dhe askush nuk ka djeni apo mund t verifikoj ligjrisht se t kujt jan.
  AMC prshembull ka vetm 20 mij abonent t cilt mund ti identifikoj sepse ata kan preferuar q t marrin numrat me 20. Organet e drejtsis, poolicia, prokuroria prej vitesh kan shprehur shqetsimin e tyre se hasin n vshtirsi t mdha n momentin kur duhet q t ndjekin nj trafikant, t dyshuar, apo antar t organizatave kriminale. Kt shqetsim e kan shprehur edhe prfaqsuesit e organizimave ndrkombtare apo edhe t Europol. Ata gjenden t pafuqishm kur hasin prdorues t kartave me parapagim t kompanive celulare shqiptare. Nj trafikant apo kriminel mund t komunikoj lirshm me nj kart t till pa patur frik se mund t zbulohet sepse at kart e hedh dhe nis t prdor nj kart tjetr t bler srish n treg duke vazhduar t ruaj anonimatin. Ky fenomen sht kthyer edhe n nj shqetsim shum t madh edhe pr institucionet ndrkombtare. Organet e hetimit n vende t ndryshme ky kriminaliteti shqiptar vepron, shpesh ngren duart kur kan t bjn me prgjime telefonike dhe prplasen me numra me karta me parapagim pr t cilt sht e pamundur t zbulohen pronart. Gjat nj hetimi, tregon nj polici, nj binzesmen sht krcnuar pr dy muaj rresht nga ana e nj krimineli q ka ndryshuar pr 47 her numrin e tij t telefonit, gjithmon karta me parapagim dhe ne nuk arritm kurr t zbulojm se kush ishte. N t njjtin sistem pas t cilit fshihen supertrafikantt e drogs, pengmarrs apo kriminel ordiner.
  Nga viti 1996 kur nisi punn kompania e vetme celulare, AMC n dor t shtetit dhe deri n momentin e privatizimit t saj n vitin 2000, n Shqipri nuk kishte numra telefonik t parregjistruar. Gjithka ishte e zbardhur pr shkak se numrat jepeshin pasi merreshin t dhnat pr identitetin e prdoruesit si dhe adresn e tij. N vitin 2000 pronart e rinj grek t AMC, prezantuan nj shrbim t ri t quajtur Albakarta. Etja e madhe e njerzve pr t bler kta numra celular bri q partia e par ptrej 100 mij numrash t prfundonte shitjen brenda pak orsh. Shitja u b pran njsive t autorizuara t AMC dhe m pas u zgjerua edhe n tregun e zi. Kartat e AMC u kthyen n nj mall t lakmueshm nga t gjith pr shkak t krkess s lart n treg. Q nga ai moment jan hedhur n treg mbi 800 mij karta n kt mnyr pr t cilat nuk ka asnj statistik se ku kan prfunduar dhe kush i prdor. N bilancet e kompanis duket se rezulton vetm xhiro financiare qindra milion euro q bjn kta pronar anonim t numrave t saj. AMC ishte e para, pas saj n t njjtn linj eci edhe kompania tjetr VODAFONE q ka trashguar kt tradit t keqe t nisur m par nga AMC.
  "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

 2. #2
  E kam vene re qe ne fillim kete injorance te firmave qe ofrojne sherbimin e telefonise celulare.

  Megjithate ne Shqiperi per tu dukur mbajn numrat me kontrate dhe keshtu shpesh here pergjohen!

Tema t Ngjashme

 1. Kartat e Identitetit ne Shqiperi dhe Sagem Scurit
  Nga BlerinaL n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-05-2009, 20:08
 2. Celulart IPhone, tani edhe n shqip
  Nga strange n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-02-2009, 14:54
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-03-2007, 06:11
 4. Celularet pergjues kane marre thirrje nga Shqiperia dhe SHBA-ja
  Nga YaSmiN n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-05-2006, 20:41
 5. Berisha akuza ndaj PS: Ata mbrojn krimin dhe jo votimin e fsheht
  Nga Barlet23 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 29-03-2006, 02:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •