Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-12-2005
  Postime
  5
  --------------------------
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 08-02-2006 mė 16:18

 2. #2
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Gjithcka rreth Civilizimit
  Islami Ndėrmjet Lindjes E Perėndimit

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=62890

  ISLAMI SOT DHE NESER

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=25994

  Islami , ndikimi dhe meritat e tij ne civilizimin e njerzimit!

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=26896

  Islami dhe civilizimi perendimor

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=62752

  Zona kulturore e civilizimit Islam

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=36564

  Bota ne kete fillim Shekulli

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=25990

  Veteperceptimet E Qyteterimeve

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=49328

  Njedimensionalitetin i Qyteterimit Perendimor

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=43923

  Botėkuptimi Islam mbi njeriun dhe qytetėrimin

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=45586
  Kriza e botes bashkekohore


  http://www.forumishqiptar.com/showth...481#post848481

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod. Maska e steadfaster
  Anėtarėsuar
  10-03-2006
  Postime
  5

  nje nga cilesite e muslimaneve te famshem -radiallahu anha

  Nė njė nga shtėpitė e Medinės, Omer ibn Hatabi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ishte ulur me njė grup shokėsh. Omeri u thotė atyre: “Thoni njė dėshirė”, e njėri prej tyre tha: “Dėshiroj tė kem aq flori sa ta mbushja kėtė shtėpi plot e ta shpenzoja nė xhihad”. Pastaj Omeri u thotė prapė: “Thoni njė dėshirė”, e njė tjetėr tha: “Do tė doja qė kjo shtėpi tė ishte plot xhevahire dhe perla e t’i shpenzoja nė xhihad pėr hir tė Allahut.” Omeri u thotė pėr tė tretėn herė: “Thoni njė dėshirė”, ndėrsa shokėt e tij thanė: “Nuk po dimė ēfarė tė themi, o prijės i besimtarėve.” Atėherė Omeri tha: “Unė do tė dėshiroja qė kjo shtėpi tė ishte plot me burra si Ebu Ubejde Ibn Xherrahu, Muadh bin Xhebeli dhe Selimi qė punon pėr Ebu Hudhejfen, nė mėnyrė qė tė pėrhapja Fjalėn e Allahut.”
  O muslimanė! Burrat e vėrtetė janė tė rrallė, po aq tė rrallė sa mineralet dhe xhevahirėt e ēmuar. Pėr tė ilustruar kėtė, Profeti salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Burrat e vėrtetė janė tė rrallė si deveja e fortė qė mund tė pėrballojė barrėn e udhėtimeve tė gjata; mezi mund tė gjesh njė nė njėqind.” (Buhariu)

  O muslimanė! Ndonjėherė njė burrė plot zjarr mund tė barazohet me njė mijė burra tė tjerė; njė njeri mund t’ia kalojė njė kombi, siē thotė shprehja: “Njė njeri i devotshėm mund t’a bėjė njė komb tė tėrė tė rilindė.” Nė njė fushatė ushtarake, Halid Ibn Uelidi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, rrethoi Al-Hirėn dhe kėrkoi pėrforcime nga Ebu Bekri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili i dėrgoi vetėm Al-Ka’ka Ibn Amr et-Temimin dhe i tha: “Njė ushtri qė ka burra si et-Temimi nuk do tė mposhtet kurrė.” Ebu Bekri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e kishte zakon tė thoshte: “Vetėm zėri i et-Temimit nė ushtri ėshtė mė mirė se njė mijė luftėtarė”. Kur Amr Ibn Asi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i kėrkoi pėrforcime Omerit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, gjatė pushtimit tė Egjiptit, ai (Omeri) i shkroi: “Tė kam dėrguar (ekuivalentin e) katėr mijė burra; tė kam dėrguar katėr burra secili i barabartė me njė mijė tė tjerė: Zubejr Ibn al-Auamin, Mikdad Ibn Amrin, Ubejdeh Ibn es-Semitin dhe Meslemeh Ibn Makhladin.”

  O muslimanė! Ēfarė lloj njerėzish kėrkojmė ne? Dikė me mustaqe e mjekėr? Po qe kėshtu, atėherė kemi me shumicė! Burrėria e vėrtetė nuk pėrcaktohet nga mosha. Tė shumtė janė shtatėdhjetėvjeēarėt me mentalitetin dhe interesat e njė shtatėvjeēari. Ata gėzohen pėr gjėra qesharake dhe pa vlerė dhe trishtohen e mėrziten pėr gjėra koti; ata nuk janė tjetėr vetėm se fėmijė tė burgosur nė trupat e tė rriturve. Nga ana tjetėr, mund tė hasim tė rinj, fjalėt, sjelljet dhe intelekti i tė cilėve pasqyron pjekuri dhe burrėri.

  Omer ibn Hatabi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, kaloi pranė nė grupi tė rinjsh dhe kur ata e panė u larguan me shpejtėsi, pėrveē njėrit (Abdullah Ibn Zubejrit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė). Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e pyeti: “Pėrse nuk u largove sė bashku me shokėt e tu?” Dhe ai iu pėrgjigj: “O prijės i besimtarėve! Nuk po bėja diēka tė keqe qė tė kisha frikė prej teje dhe rruga nuk ėshtė e ngushtė; ka vend boll qė tė kalosh.”

  Njė djalosh hyri nė pallatin e njėrit prej kalifėve umajadė dhe iu drejtua nė emėr tė fisit tė tij. Ndėrsa kalifi i tha: “Le tė vijė njė burrė mė i moshuar pėr tė pėrfaqėsuar popullin tėnd.” Dhe djali ia ktheu: “O prijės i besimtarėve, nėse udhėheqėsia fitohet me moshė, atėherė shumė tė tjerė do ta meritonin mė shumė kalifatin tėnd.” Kėta janė shembuj tė shkėlqyer tė pjekurisė me gjithė brishtėsinė e moshės dhe ne muslimanėt kemi shembuj tė shumtė tė ngjashėm gjatė historisė sonė.

  Burrėria nuk arrihet thjesht me pasjen e njė trupi tė madh e tė fortė. Allah i pėrshkruan munafikėt me fjalėt [pėrkthim i kuptimit]: “E kur t’i shohėsh ata, trupat e tyre tė mahnisin, …” (Munafikun: 4) si dhe: “…Po ata janė si trungujt e zgavruar e tė mbėshtetur, e ēdo zė e mendojnė se ėshtė kundėr tyre.” (Munafikun: 4). Nė njė hadith autentik, Profeti salallahu alejhi ue selem tha: “Mėkatari qė ka pasur trup tė madh nė kėtė jetė, nuk do tė peshojė as sa pesha e njė mushkonje nė Ditėn e Ringjalljes.” Pastaj ai recitoi: “…andaj veprat e tyre shkuan huq dhe nė Ditėn e Gjykimit atyre nuk do t’u japim kurrfarė vlere.” (Kahf: 105)

  Abdullah Ibn Mesudi ishte i brishtė. Njė ditė atij iu zbulua kėmba dhe u bė e qartė se ai ishte shumė i dobėt. Disa nga sahabėt e panė kėtė dhe qeshėn. Atėherė, Profeti salallahu alejhi ue selem tha: “Mund tė qeshni pėr kėmbėt e tij tė holla, por unė betohem pėr Atė qė ka nė dorė shpirtin tim se ato do tė jenė mė tė rėnda se Mali i Uhudit nė peshore (nė Ditėn e Gjykimit).”

  Burrėria e vėrtetė nuk fitohet me anė tė moshės, strukturės fizike, pasurisė ose autoritetit. Ajo pėrcaktohet nga personaliteti i fortė dhe i palėkundur, qė e lartėson karakterin e njeriut dhe e preokupon vetėm me ēėshtjet madhore, duke e larguar nga kotėsitė dhe ēėshtjet e parėndėsishme. Kėto karakteristika do ta bėnin dikė tė pjekur edhe pse i ri; do t’a bėjė atė tė kėnaqur edhe pse i varfėr; tė fortė sa pėr t’u ofruar tė tjerėve atė qė vetė ai mė parė e ka kėrkuar nga tė tjerėt; tė pjekur sa duhet pėr tė pėrmbushur detyrat e veta para se tė kėrkojė tė drejtat e veta dhe tepėr tė vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsinė qė ka ndaj Zotit, vetes, familjarėve, fesė dhe umetit musliman. Shkurtimisht, burrėria e vėrtetė ėshtė arritja e niveleve tė larta tė moralit, tė sjelljes dhe tė integritetit.


  Nenhijeneshpates.net

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod. Maska e steadfaster
  Anėtarėsuar
  10-03-2006
  Postime
  5

  the golden khalifate-kalifati i arte( per ditet e sotme)

  The Golden Caliphate

  uploaded 08 Mar 2006


  by Ann Berg

  As the Dubai Ports World plan continues to simmer, most congressional leaders twittering about security have ignored the potential monetary consequences of nixing the deal. By telling DP World, a United Arab Emirates corporation with willing investment dollars, to "go stuff it," we can stop worrying about the so-called threat to dollar hegemony posed by the creators of the Iranian oil bourse. An improbable senatorial alliance of Chuck Schumer, Norm Coleman, and Bill Frist is beating the Iranians to the punch.

  How Twin Deficits Have Reinforced Dollar Hegemony

  American consumers have run a trade deficit (importing more than they export) for 30 years. The trade deficit propels a constant dollar flow into the developing world's central banks. These dollars then recycle into purchases of U.S. securities such as promissory notes (bonds) created by the Treasury to finance the budget deficit.

  Lagging financial markets in the developing world exacerbate this cycle. Capitalizing on cheap labor pools, most emerging countries are focused on expanding their manufacturing and export sectors. The emphasis on exports retards the creation of U.S.-style banking, capital formation, and risk-management institutions. This asymmetrical economic situation inhibits the access to credit and capital in the home economy.

  The Modern American Financial Market

  The collapse of the Bretton Woods agreement in 1971 ushered in a capital markets revolution, marked by the birth of financial futures trading.

  This innovation sparked an explosion of new products. Parcels of debt (mortgages, credit cards, small business loans) were bundled into tradable instruments. Investments such as stocks, bonds, and real estate were packaged into securities or trusts, then peddled to an international customer base.

  As a result, a smorgasbord of credit and investment options known by such acronyms as ARMs, S&Ps, ETFs, and REITs now beckons the American public. The system's wealth effect has been staggering. Economists estimate that the cash extracted through home equity loans (HELOCs) lined consumer pockets with $600 billion last year. By spending this money on imports, the American consumer sends dollars to foreigners, who in turn spin the dollars around to fund even more borrowing.

  Given the foregoing, can the dollar's reserve currency status be vulnerable?

  Scenarios

  One possibility often mentioned is a slide in the multi-trillion dollar housing market, which would stanch equity extraction from homes. The chilling effect on the economy is hard to quantify. As sophisticated as the new marketplace is, it does not provide homeowners "price depreciation insurance" or "put options" on their homes. In other words, homeowners shoulder the entire downside risk of any decline in the value of their homes (in sharp contrast to financial intermediaries that can resell the mortgage loans).

  A dip in home prices could therefore close the door on borrowing against home values and greatly curtail consumer spending. This would reduce foreign bank dollar deposits available to finance both public and private U.S. debt. Most economists posit that interest rates would have to rise sharply to continue attracting investment funds. Nonetheless, it is unclear whether such a scenario would end dollar hegemony.

  Another possibility bandied about is the switch of petrodollars to petroeuros. This specter has been recently raised by the upcoming launch of the Iranian oil bourse. However, futures markets depend upon transparent legal systems (especially enforceable property rights), institutional trust, minimal state intervention, and a level playing field between long and short players – and the IOB fails on all counts. Furthermore, exchanges do not dictate trading terms; a euro-based oil futures contract will only succeed when the underlying trade switches its pricing mechanism.

  A third and radical possibility is the emergence of a unified Islamic financial movement that could possibly center on the gold dinar. When Jude Wanniski wrote about this potential in November 2004, he cited the dinar's flawed promotion and the IMF ban on gold-backed currencies in debtor countries as two impediments to success.

  But several things have changed in the last year and a half.

  First, the IMF is losing its relevancy as a U.S. policy tool. As the world gets richer, it is starting to reject dollar-based loans. Argentina, Brazil, and Russia have decided to pay off their IMF loans, and Turkey – which suffered economic collapse in 2001 – has asserted it will no longer need IMF assistance by 2008. Also, the dramatic oil price increase has made most Islamic countries much wealthier in a short time span. What's more, the global easing of interest rates has made access to capital in domestic currency far easier and, at the same time, fiat currencies are quickly depreciating against gold.

  Most importantly, the U.S. is becoming increasingly protectionist. By saying "no" to foreign investment, especially on an idiosyncratic basis, it is throwing down the gauntlet to foreigners, daring them to jettison their dollar-based investments. Therefore, several conditions – both financial and political – are in place to cause a shift in global finance.

  Significantly, the fastest growing global money field is Islamic financing. Islamic bonds, or sukuks – unlike most U.S. bonds, which pay interest – are securities that pay out revenue streams from rents and leases in accordance with Shariah law. In its infancy, the field claims about a half trillion dollars. If the Islamic nations were to adopt a gold standard as their underlying currency basis, it could have multinational appeal.

  Moreover, since Islamic financing includes the mainstream retail products of mortgages, small business loans, and consumer credit, its potential consumer market is staggering. (A mortgage, for example, is structured as a "rent to buy" arrangement.) Because its guidelines are religious tenets, its scope would be transnational.

  Imagine the power of an Islamic financial supermarket, rivaling the sophistication of the U.S. market (itself only 30 years old), to channel dollar holdings into dinars for a billion-plus people! The embrace of a pan-Islamic, gold-backed system would create an unquantifiable financial upheaval.

  Ironically, this could be the financial free market flip-side to the totalitarian Spain to Indonesia "caliphate" so vilified by the administration.

  As U.S. lawmakers blithely vote to raise the debt ceiling to $9 trillion while angling for political points over the DP World scuffle, Dubai, coincidently, is sponsoring a four-day International Islamic Finance Forum for the week of March 19. It promises to feature the basics of converting conventional debt into Islamic financing, the techniques of Islamic securitization, and the training of Shariah scholars. Chuck, Norm, and Bill would do well to attend.

  Source: Antiwar.com

 5. #5

Tema tė Ngjashme

 1. Ēfarė mendoni pėr Ahmet Zogun?
  Nga honzik nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 2. Procesi i Pavarėsimit tė Kosovės
  Nga AsgjėSikurDielli nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 06:23
 3. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Shqipja Standarde: ASHAK-u ngren komision rishikimi...
  Nga drini_nė_TR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 13:42

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •