Close
Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 297
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  shtja e varrezave greke n Shqipri

  Meimarakis duhej t ishte n Shqipri m 9-10 maj


  Ministri grek i mbrojtjes anullon vizitn n Tiran


  Su zhbllokua shtja e varrezave


  --------------------------------------------------------------------------------

  Aleksandr Marku

  Selanik

  Pas krizs me pes kinezt e ardhur nga Guntanamo, nj tjetr incident diplomatik prfshin Tirann zyrtare. Ministri grek i Mbrojtjes Vangjelis Meimarakis ka njoftuar se nuk do t vij n Shqipri n 9-10 maj. Anullimi i vizits s tij zyrtare ka ardhur, sipas vet Ministrit grek, pr shkak se autoritetet shqiptare nuk kan zgjidhur eshtjen e varrezave t ushtarve grek t Lufts s Dyt Botrore, msohet ti ket deklaruar ministri t prditshmes greke Adhezmestos tipos m 8 maj. Dhe duke qen i paknaqur me keto zhvillime, ai ka deklaruar se nuk sht i predispozuar t prfaqsoj qeverin greke n nj udhtim q si qllim do t kete fillimin dhe zbatimin e programeve ndihmse ndaj Shqipris ,pa pasur asnj perfitim t till pr vet shtetin grek.
  Problemi i varrezave t ushtarve grek n Shqipri, sht i vjetr dhe i njohur pr dy ant e kufirit. Gjat qeverisjes socialiste ka pasur mjaft bisedime mes palve pr zgjidhjen e ksaj ceshtjeje. N tetor 2004, presidenti i athershm grek Stefanopulos ka vizituar disa varreza ushtarsh grek n Bularat dhe Klcyr dhe t njjtn gj kishte planifikuar ta bnte edhe presidenti Papulias gjat vizits s dshtuar n Sarand disa muaj m par. Shumkush kujton sesi presidenti grek anulloi vajtjen n qytetin bregdetar pasi msoi se n dyert e hotelit ku do t zhvillohej takimi me Moisiun, po zhvillohej nj manifestim paqsor i camve q krkonin pronat e tyre n Greqi.
  Sipas burimeve t medias greke, llogaritet q t jen rreth 8000 ushtart e vrar n luftn italo-grek. Ky kontigjent t vrarsh dhe sidomos mnyra e sistemimit t tyre prbjn nj ceshtje t hapur diskutimi mes dy vendeve. Kjo vjen pasi trajtimi i tyre si dshmor shfrytzohet nga qarqe t caktuara n Greqi pr t nxitur politikn e Vorio Epirit, e cila tradicionalisht e ka konsideruar Jugun e Shqipris si tok greke.
  Mosardhja e ministrit Meimarakis n Shqipri, e lidhur n mnyr t hapur me problemin e ushtarve grek, shnon nj gjest t ashpr refuzimi t Athins zyrtare ndaj fqinjit verior, q pritet t prkqsoj marrdhniet shqiptaro-greke vetm pak muaj pas dshtimit t takimit Moisiu-Papulias. Megjithat, deri m sot qeveria Berisha ka ndjekur nj linj t but ndaj fqinjit jugor. sht pr tu shnuar fakti se kryeministri shqiptar gjat takimit me homologun grek Karamanlis n fund t vitit 2005, ka premtuar se ceshtja e varrezave t ushtarve grek do t zgjidhet shpejt. Gjithashtu, duhet nnvizuar se zoti Berisha, vizitn e par n rajon pas marrjes s detyrs, e ka zhvilluar pikrisht n Greqi.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  Kta ushtar grek kan humbur jetn gjat konfliktit italo-grek dhe nuk kan t bjn me Shqiprin. Shqipria n at koh ka qen e pushtuar nga Italia fashiste, pra ka qen nj vend i okupuar dhe n kt mes u gjend si shesh beteje.
  Zakonisht eshtrat e ushtarve t rn n nj vend tjetr kthehen n vendin e tyre. Nuk e kuptoj cfare problemi ka ketu, Greqia duhet te merrte eshtrat e tyre dhe t'i vendoste ne Greqi.
  Do te ishte e pakuptimte qe Greqia te kerkonte t'i linte ne Shqiperi, sepse nuk ka asnj arsye.
  E drejta vonon, por nuk harron!

 3. #3
  Se cfar jane ketra ushtar deshmor apo dizertor e dine greket vet nuk na duhet , por sa her qe EUROPA NDERMER MASA NDIMSE PER SHQIPERIN RACISTET GREK DO TE NXJERRIN DICKA KUNDER NESH e kjo kuptohet se ato nuk duan qe ne te behemi mir se duan te jemi te varur prej ture por harrojn se se ngo shitesit shqiptar marrinkushedi se sa mijra ERO nga tregtia e tyre ............

  Per mendimin tim kjo teme nga ana e QEVERIS TON nukeshte per tu diskutuar e te behet CESHTJE E RENDSISHME eshtrat e tyre te shkojn ne vendin e tyre ne fund te fundit problemet ne i kemi me te gjallet ,tani na dalin e te vdekurit.

  QEVERIA JONE me politikanet e zgjuar qe kemi nuk duhet ta bejne ceshtje fare tu japin leje ti marrin, MOS TE MENDOJ NDONJERI QE JAM GERK SE DO TE GABOJE............E AS VORIO........IIII....PPII....RRRR

 4. #4
  Perjashtuar Maska e fejer_nagy
  Antarsuar
  18-08-2005
  Vendndodhja
  ktu
  Mosha
  78
  Postime
  231
  Kta ushtar grek kan humbur jetn gjat konfliktit italo-grek dhe nuk kan t bjn me Shqiprin. Shqipria n at koh ka qen e pushtuar nga Italia fashiste, pra ka qen nj vend i okupuar dhe n kt mes u gjend si shesh beteje.
  Zakonisht eshtrat e ushtarve t rn n nj vend tjetr kthehen n vendin e tyre. Nuk e kuptoj cfare problemi ka ketu, Greqia duhet te merrte eshtrat e tyre dhe t'i vendoste ne Greqi.
  Do te ishte e pakuptimte qe Greqia te kerkonte t'i linte ne Shqiperi, sepse nuk ka asnj arsye
  .
  Logjika e shendoshe te thote qe nuk duhet te kete ndonje problem or karaburun, por e keqja eshte se Greqia ate pjese te Shqiperise, ku jane eshtrat e te vrareve, e konsideron si toke te sajen, prandaj edhe nuk don ti levize eshtrat qe aty. Por e keqja edhe me e madhe eshte se me qendrimin e greqerve jane dakord albanofonet bizantine .....

 5. #5
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Citim Postuar m par nga karaburuni
  Kta ushtar grek kan humbur jetn gjat konfliktit italo-grek dhe nuk kan t bjn me Shqiprin. Shqipria n at koh ka qen e pushtuar nga Italia fashiste, pra ka qen nj vend i okupuar dhe n kt mes u gjend si shesh beteje.
  Zakonisht eshtrat e ushtarve t rn n nj vend tjetr kthehen n vendin e tyre. Nuk e kuptoj cfare problemi ka ketu, Greqia duhet te merrte eshtrat e tyre dhe t'i vendoste ne Greqi.
  Do te ishte e pakuptimte qe Greqia te kerkonte t'i linte ne Shqiperi, sepse nuk ka asnj arsye.
  Problemi eshte me i nderlikuar, keta pasi kryen kundrasulm ndaj Italianeve morren shume qytete shqiptare perfshi Gjirokastren, Permetin, Saranden, Delvinen, Himaren dhe Korcen... deshira e tyre ishte te dalin ne Vlore. Pasi i morren keto toka ata i futen ato brenda dites nen administrim grek te Athines -per nje periudhe pothuajse njevjecare- (me emrin "provinca e Epirit te Veriut"... sic kishin bere pas luftrave ballkanike) nderkohe qe si "clirues" apo respektues te drejtesise nderkombetare i takonte qe te lajmeronin mbretin Zog per administrimin e ketyre tokave (te vetmit person ne ate kohe qe gezonte kete te drejte ligjore)!

  Megjithate shumica e te reneve ishin para se Greket te merrnin keto qytete, pra me pak fjale ishin heronje te Luftes se Dyte Boterore. Dhe si te tille besoj se iu takon varreza ne Shqiperi!

  Nga andej e tutje mire do ishte te mos na i mesojne historine mbrapsht! Pra t'ju japim varrezen por mos na fikin edhe historine (se nuk do ishte marreveshje normale kjo)!

  flm

 6. #6
  Normalisht eshtrat e ushtareve te vrare dhe te varrosur ne toke te huaj, qendrojne aty ku jane varrosur.

  Me sa di une, bota kristiane nuk ja u prish qetesine e fundit te vdekurve.

  Varrezat e trupave aleate te rene ne luften e I dhe te II boterore, ato te trupave gjermane etj. etj. ndodhen te shperndara ne France, Belgjike,Gjermani, Ballkan, Europe Lindore etj.

  Ish-Kancelari gjerman Schrder, megjithese e gjeti mbas 60 vjetesh varrin e babait, diku ne nje fshat te Rumanise, nuk ja prishi qetesine e fundit, por e la te prehet i qete aty ku prehej prej 60 vjetesh.

  -----------------------------------------------------------

  Greket kane te drejte qe duan te rrespektojne deshmoret e tyre.

  Sipas Fatmir Mediut vonesa per rregullimin e ketyre varreve ka vetem arsye teknike.

  ----------------------------------------------------------

  Media e kuqalasheve cdo te teshtitur te qeverise, e paraqet si bronkoplomoni,
  cdo te kollitur si TBC apo cdo te qeshur si skicofreni.

 7. #7
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Gryka e Klcyrs, aty ku sht ndrtuar varreza-mauzeleum

  N manastirin q pret eshtrat e ushtarve grek


  ndodh n vendin q ndezi tensionin Tiran-Athin  --------------------------------------------------------------------------------  Nga i drguari yn n Klcyr Artan Hoxha a.hoxha@gazetashqiptare.com

  Sapo kalojm urn e bukur me hark t Dragotit n trheq vmendjen nj kryq prej metali, afro dy metra i lart, q qndron n mesin e nj are e cila ka vite t tra pa u mbjell. Kryqi ndodhet n t djatht t rrugs Dragot-Prmet, pikrisht sapo hyn n kanionin e madh t Klcyrs, n vendin q mban nj emr t uditshm, Sajmol. Rrotull tij dallohen disa gropa drejtkndshe q nuk kan shum koh q jan hapur. “Ja ktu kan qen t varrosur trupat e 36 ushtarve grek t vrar n betejn e malit t Golikut n vitin 1941”, na thot Demir Zeka, msues i historis n shkolln 9-vjeare t Dragotit. Parcela e vogl n t djatht t rrjedhs s Vjoss ka marr frym lirisht pas largimit t eshtrave t ushtarve t fundit q kishin mbetur aty qysh nga Lufta e Dyt Botrore. Pr m shum se nj gjysm shekulli kjo parcel ka shrbyer si varrez e mbi 2000 ushtarve t vrar n shpatet e Golikut gjat lufts Italo-Greke.

  Varreza
  “Eshtrat e ushtarve grek do t’i vendosin n manastirin e ri q sapo sht ndrtuar n thellsi t Gryks s Klcyrs. Varret e tyre nuk kan patur emra, por pleqt mbajn mend se i kan vendosur aty ushtart italian t batalionit “Lupi di Toskana”(Ujqrit e Toskans) bashk me 2000 shokt e tyre t vrar n betejn e prgjakshme t Golikut”, thot msuesi 59 vjear nga Dragoti. Pavarsisht se kan qen armiq, ushtart italian i kan varrosur trupat e ushtarve grek me rregull n qndr t varrezs s tyre, n mnyr q ata t mos mbeteshin rrpirave t Malit t Golikut. Demiri ka punuar pr afro pes vjet si shef i komisariatit t Tepelens gjat qeverisjes s par t PD-s dhe ka mbajtur gradn e majorit. Ai kujton se gjat asaj kohe konsullata greke e Gjirokastrs ka tentuar disa her t blej truallin ku ndodheshin eshtrat e ushtarve grek, por fshatart e Dragotit nuk kan pranuar ta shesin. Demiri thot se:”Fshatart e Dragotit krkonin her pas here ndonj viz n konsullatn e Gjirokastrs pr t shkuar si emigrant n Greqi, por nuk pranuan ta shisnin truallin ku ndodhej varreza. Italia i hoqi eshtrat e ushtarve t saj qysh n vitet ’60, sken kjo e prshkruar aq realisht n romanin e Kadares s madh, “Gjenerali i ushtris s vdekur”. Ndrsa eshtrat e ushtarve grek mbetn ktu n Sajmol, deri disa muaj m par kur i zhvarrosn dhe i uan prkohsisht n kishn e Klcyrs, n pritje t ndrtimin t varrezs brenda manastirit t ri”.

  Manastiri
  Pasi kemi ecur pr 13 kilometra n brendsi t Gryks s Klcyrs, na shfaqet prpara nj kryq i strmadh betoni. Sa m shum i afrohemi kryqit(m von marrim vesh se sht 17 metra i lart) aq m tepr na konturohet pamja e mrekullueshme e nj manastiri, i gjithi prej guri t bardh, t gdhendur. Pamja madhshtore e shpateve shkmbore n kt pjes t Gryks s Klcyrs, i krijon nj sfond t paprsritshm manastirit ortodoks. Dikur, n kt vend ka qen nj kish e vogl kristiane, e quajtur Shn Koll, por tashm ngrihet nj kompleks masiv, mbase objekti fetar m i madh n vend pr nga prmasat. “Mario stamata”(Mario pusho)! Nj mesoburr rreth t 40-tave i brtet n greqisht qenit t hasdisur q sa s’e shkul nga vendi zinxhirin q e mban t lidhur n hyrje t manastirit. Qeni nisi t lehte si i trbuar sapo pa makinn ton t’i afrohet manastirit n Grykn e Klcyrs. Nj vendas, me emrin Ilia, q qndron si roje i objektit, merr prsipr t bj cicronin duke n rrfyer sesi sht ndrtuar manastiri dhe sa pun e mund u sht dashur 15 mjeshtrave gurskalits m t mir t jugut, t’i japin pamjen q ka sot. “Vrtet sht hedhur pare e madhe, thon se ka kushtuar shum, por kan br nj mrekulli”, na thot Ilia, q ka punuar pr 25 vjet n ushtri si ndrlidhs. Duke na shoqruar n mjediset e brendshme t manastirit, Ilia thot se “shum shpejt do t’i jepet dora e fundit dhe do t vendosen eshtrat e ushtarve grek t vrar n Luftn e Dyt Botrore”. N oborrin e manastirit sapo kan ardhur pllakat dhe kryqet prej mermeri t cilsis s lart nga Greqia. Ato do t vendosen mbi varret e ushtarve grek. Na bn prshtypje fakti se asnj prej kryqeve apo pllakave t mermerit, nuk ka emr sipr saj. Por Ilia na thot se “ka kaluar shum koh dhe nuk ka se si t gjenden sot emrat e ushtarve grek t vrar n Luftn e Dyt Botrore”. Afro m shum se gjysmn e territorit t manastirit, t rrethuar me mur t lart, e z hapsira e varrezs, ku jan br gati vendet pr t vendosur eshtrat e 630 ushtarve grek. Gati mbi 500 arkivole me eshtrat e ushtarve grek do t vendosen n muret e ngritura enkas n t dyja ant e varrezs, q do ti japin asaj formn e nj mauzeleumi. Ndrsa pjesa tjetr do t vendosen n tok, t ndar n disa breza.

  Martirt
  Njri nga mjeshtrat gurskalits na tregon se punimet jan drejtuar nga nj arkitekte greke, nga Athina, e cila vinte shpesh pr t par punimet. “Gurt i kan sjell nga Kalivai i Tepelens, nga Gjirokastra madje dhe nga Janina. Kambann prej tunxhi, q peshon 158 kilogram, sapo e kan sjell nga Greqia. Ajo sht derdhur n Janin”, na thot mjeshtri gurskalits. Interesohemi nse n kt vend sht zhvilluar ndonj betej mes trupave italiane dhe atyre greke gjat Lufts s Dyt Botrore, por prgjigja sht mohuese. “Jo ktu nuk ka patur kurr ndonj betej mes italianve dhe grekve. Betejat mes tyre jan br n malin e Golikut, n Mezhgoran dhe tej n Qafn e Kiokut, ku grekt u trhoqn prfundimisht pas sulmit q u bri pas shpine Gjermania”, na thot msuesi i historis Demir Zeka. Ndrsa historiani Kastriot Bezati, drejtor i Qndrs Kulturore n Prmet na thot se “Mauzeleumi duhej t ishte ndrtuar aty ku jan br betejat dhe ku realisht kan qen varrezat e ushtarve t vrar grek, n Golik dhe n Kiok. M bn prshtypje fakti q varreza e ushtarve sht ndrtuar brenda mureve t manastirit ortodoks. Zakonisht brenda territorit t manastireve ortodokse varrosen shenjtort dhe personeli i manastirit”. Teksa largohemi nga manastiri, njri prej punonjsve t tij, na fton t marrim pjes n ceremonin q do t zhvillohet sshpejti, me rastin e prfundimit t punimeve dhe pr nder t ushtarve grek t vrar n Luftn e Dyt Botrore.  Nuk kam pare vend ne bote dhe nuk kam lexuar per vend ne bote qe t'i ngrej lapidare PUSHTUESIT, aq me teper atij qe ka nja kahmoti qe eshte i tille dhe eshte aktiv e sot e kesaj dite.
  Sa te rrojme do te degjojme, se mesimeve i paskena bo m.utin.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Me falni,
  Dini gje ka ndonje varreze te shqiptareve, qe kane luftuar ne tokat e Greqise se tanishme, si me Turqine, apo edhe me Gjermanet ne luften e dyte boterore ?

  A duhet qe qeveria shqiptare te kerkoje nje varreze per shqiptaret e masakruar nga Zerva ne perfundim te Luftes se Dyte Boterore?
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 9. #9
  Po ceshtje e varrezes se ushtareve greke te vrare gjate luftes Italo-Greke nuk doli sot si problem. Pse cakton vizite Ministri i Mbrojtjes se Greqise kur e di qe kjo ceshtje nuk eshte zgjidhur ende? Apo per ta anulluar me pas dhe per ta pedorur si presion ndaj Tiranes zyrtare apo per ti treguar dhembet shqiptareve qe u varkan nga Greqia?
  Si nuk hoqen dore keta bizantin nga keto veprime...

 10. #10
  Citim Postuar m par nga Cyclotomic  Nuk kam pare vend ne bote dhe nuk kam lexuar per vend ne bote qe t'i ngrej lapidare PUSHTUESIT

  Sa te rrojme do te degjojme, se mesimeve i paskena bo m.utin.


  La Cambe / Normandi / France

  Varreza e 21.222 ushtareve gjerman te rene ne qindra fshatra te Normandise.
  Ndertimi i varrezes filloj ne 1954 dhe mbaroi ne 1961

 11. #11
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Citim Postuar m par nga Antimafia


  La Cambe / Normandi / France

  Varreza e 21.222 ushtareve gjerman te rene ne qindra fshatra te Normandise.
  Ndertimi i varrezes filloj ne 1954 dhe mbaroi ne 1961
  Ti mos merr ato qe te intersojn. Merre GJITHE fjaline time qe e kam bere me bold

  Nuk kam pare vend ne bote dhe nuk kam lexuar per vend ne bote qe t'i ngrej lapidare PUSHTUESIT, aq me teper atij qe ka nja kahmoti qe eshte i tille dhe eshte aktiv e sot e kesaj dite.
  Un nuk di te thote Gjermani qe kjo eshte toka ime dhe te kete pretendime territoriale, ligj lufte etj sot e kesaj dite me Francen ose e anasjellta. Ti di ndonje gje ? Shkolla, Varreza, ngritje flamurash dhe nxitje ndarje territoriale, nuk di me car do ti qe te bindesh se keta jane pushtues ? Franca hallall qe e ka bo memorialin, se Gjermoni ne ato kohe ishte i ndam ne kater pjese dhe smerreshe vesh se si do perfundonte ajo pune e sot jane dy popuj miq me njeri tjetrin. Ata nuk i lidh gje me nje toke qe kan ardh e kan pre e vra car ka qene me perpara, dhe normalisht qe do shkojne shume mire pas luftes, ashtu si dhe Kroatet me Serbet po afrohen perseri. Ceshtja jone me greket eshte me e nderlikuar.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 12-05-2006 m 18:14
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Labeati
  Antarsuar
  31-07-2003
  Vendndodhja
  North America
  Postime
  1,232
  Ndoshta jam gabim po me duket se kjo puna e vorrezes asht si puna e Gozhdes se Nastradinit.

  Mbasi ta ndertojne kete vorreze...sa here te kene ndonji pervjetor greket... do na "nderojne" me delegacione, e me televizione, deputete, ministra, e do ti bien kumbones fort qe te degjojne mire katundet aty rrotull (se per politikanet tone ne Tirane ka kohe qe jane shurdhuar kah ky vesh)... e na do dukemi si fajtore ne toke tone... me demek ju rame ne qafe grekeve e duhet ti durojme ceremonite....

  Nji pyetje kam:
  Italiani i mori te vramet e vet e i ri-varrosen ne Itali prane familjeve te veta.
  Gjermani po ashtu.
  (Francezet i kane lane ne Korce varret e veta por jane te L1B ndoshta se kane qene larg...)

  po Greqia tek dera e shtepise pse nuk i merr ushtaret e vet e i varros ne vend te vet... po rrin e gerricet me ne...?

  Apo i pelqen shume te ngule e mbaje gozhden e vet ne shtepine e tjetrit... qe te hyje e te dale simbas qejfit... per sebep te gozhdes ku var nderresat....

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Kompleksi grek i Berishs

  Kompleksi grek i Berishs


  Ilir Babaramo


  N shtypin afr t majts prej kohsh sht krijuar nj klishe: Berisha, nacionalist i pandreqshm q prkeqson marrdhniet me Greqin. Ana tjetr e medaljes: gazetat e djathta n Shqipri e kan sulmuar Paskal Milon si vegl t Athins. M kto dy parafabrikate jan ndrtuar dhjetra fjalime n Parlament dhe jan shkruar qindra komente.
  Anulimi i vizits s ministrit grek t Mbrojtjes risolli dhe nj her n qendr t vmendjes kompleksitetin e marrdhnieve shqiptaro-greke. Prej shum vitesh Athina ka krkuar ndrtimin e nj varreze pr ushtart e saj, q u vran n luginn e Vjoss gjat Lufts s Dyt Botrore. Kjo krkes her sht refuzuar dhe her sht mbajtur pezull nga qeverit e mparshme shqiptare. Arsyet e shtyrjes dhe refuzimit i shpjegoi qart ish-ministri i Jashtm, Paskal Milo. Ndrkoh, dy ministra t kabinetit Berisha bn t ditur se varreza do t ndrtohet. Madje, shefi i diplomacis, Besnik Mustafaj, saktsoi se nuk do ket nj, por tre memoriale t shprndara n Jugun e Shqipris, n Klcyr, Bularat dhe Kor.

  N mesin e vitit 2006 duket absurde t komentosh nse duhen ndrtuar apo jo varreza ushtarsh t Lufts s Dyt Botrore. Por anulimi dy her rresht i vizits s ministrit grek t Mbrojtjes ka pikrisht kt shkak. Argumenti pr ndrtimin e varrezs sht ai i precedentit. N territorin shqiptar jan ndrtuar prkujtimore pr ushtar francez t vrar n Kor gjat Lufts s Par. N kodrat e liqenit artificial ne Tiran sht nj tjetr varrez, ajo q prkujton ushtart britanik t rn gjat Lufts s Dyt Botrore. N nj rrethan t till nuk ka prse t bllokohet ndrtimi i memorialeve q prkujtojn grekt e vrar n territorin shqiptar. Ata q paraqesin kto pretendime harrojn t vrtetn e thjesht historike. N gjith historin e ekzistencs s shqiptarve Franca dhe Britania e Madhe nuk kan pasur pretendime territoriale ndaj Shqipris. Ndrsa invazionet e herpashershme t ushtris greke kan vn n rrezik ekzistencn e shtetit shqiptar gjat gjith gjysms s par t shekullit XX. Esht e vrtet q t rnt n luginn e Vjoss jan viktima t lufts italo-greke dhe n rastin m t mir mund t konsiderohen antifashist, q duhen nderuar. Por motivi nuk sht ky. Ish-ministri i Jashtm, historiani, Paskal Milo, u shpreh n nj intervist pr Vizion Plus se Greqia ende nuk ka pranuar t kryej t gjitha aktet e t drejts ndrkombtare q i japin fund ligjit t gjendjes s lufts dhe mbi t gjitha: pretendimet territoriale pr t ashtuquajturin Vorio Epir.

  N qershorin e vitit 2000, prmes nj note zyrtare ambasada shqiptare i krkoi shpjegime Ministris s Jashtme greke nse sht ende n fuqi ligji i Gjendjes s Lufts. Prgjigja zyrtare ishte Po. Pr gati dy dekada, q nga koha e rivendosjes s marrdhnieve diplomatike, Athina ka refuzuar t nnshkruaj marrveshjen pr riparimin e shenjave t kufirit dhe piramidave. Nj veprim i till bie ndesh me traktatin e miqsis t nnshkruar n pranvern e vitit 1996. Lvizjet diplomatike t Greqis kan synuar gjat gjith ksaj periudhe t ln t mjegullt pretendimet territoriale q kan pasur n t gjitha konferencat ndrkombtare, ku jan prcaktuar kufijt e Ballkanit. Rivendikimi territorial sht shoqruar dhe me masakra t kryera nga ushtria greke ndaj popullsis civile shqiptare. Kto masakra jan kryer pikrisht n at hapsir ku do t ndrtohen mauzolet. Varrezat pritet t shtrihen q nga Kora deri n Gjirokastr. Kushdo mund ti komentoj si piramida kufiri t Vorio Epirit. Provokimi sht i qart.
  Prej disa dekadash, dy popujt e kan ln pas kt t shkuar tragjike. Ashtu si dhe Franca me Gjermanin. Por n axhendn e bisedimeve t presidentit francez me kancelarin gjerman sht e paimagjinueshme t ket qoft dhe nj nuanc fare t vogl se kujt i prket Alzas-Lorrena.
  Esht absurde q n vitin 2006 t bsh diplomaci me varre. Kjo duhet te ishte prgjigja e qeveris shqiptare. Por Berisha duket se vuan nga kompleksi q ka ndaj Greqis. Beson se 9 vjet m par e rrzoi nga pushteti lobi grek n SHBA.
  Pr kt arsye sht i gatshm t pranoj do krkes q i vjen nga Athina.
  Esht i gatshm t paguaj do mim, mjafton t mos ta akuzojn si nacionalist q duhet larguar nga pushteti. Athina duket se po abuzon me kt kompleks t Berishs. Tek e fundit, fqinjt tan t Jugut duhet t jen t knaqur me ekspansionin e ekonomis greke n Shqipri. Energjia, sistemi financiar, telekomunikacioni, tre kolonat mbi t cilat ngrihet ekonomia e nj vendi, jan thuajse nn kontrollin e plot helen. Dhe lideri i fundit komunist n Ballkan, Ramiz Alia, q n vitin 1989 e kishte kuptuar se imperializmi tashm nuk lufton pr territore, por pr tregje. Pikrisht pr kt arsye historia e varrezave duket absurde. Lugina e Vjoss sht pushtuar nga valt e AMC. Nafta q prdoret aty vjen nga kompani greke.
  Banort i vendosin kursimet n banka greke, ndrsa me punn e rnd t tyre n emigracion kan ndikuar n rritjen e shpejt t GDP greke. Pr kt arsye, nse duhet dhn ndonj kryq i Shn Gjergjit pr mbrojtje t interesave helene n Shqipri, m par se do tetari t vrar gjat Lufts s Dyt Botrore, medalja i takon mikut tim Oktapodhas, drejtorit t Prgjithshm t AMC. Kjo kompani siguron qindra milion dollar fitim n vit, t cilt prdoren si oksigjen pr gjyshen e saj t smur, kompanin publike greke OTE, e cila shptoi nga falimentimi pikrisht pr shkak t kapitaleve q injekton nga Shqipria.
  2003 Gazeta Panorama
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 14. #14
  Te gjitha keto ndodhin sepse: Greqia e ka mare vete ne dore rolin e "shoqeruesit" te Shqiperise per ne Europe.... (apo per ne gropeee). Dhe ne kemi kohe qe e pranojme kete. A thua se rruget tona gjithmojne duhet te kalojne nga diku per te shkuar diku?? Dhe shifni sa bukur na udheheq, sa mire na krasit. Eshte i vetmi shtet qe ve e ve kondita si e si qe Pashket shqipetare te mos vijne kurre. Po ne? Skemi asnje kondite apo jemi si te pergjumur?Gjer kur keshtu? Perfytyrojeni te mjeren Shqiperi ashtu te kapur perdore nga ulqerit qe ulurijne. Zgjohu vendi im dhe mos kalo doemos nga Athina.
  Heeej
  Shqipria sht e Bukur
  Shqipria sht m e Madhe.....

 15. #15
  Eks-plorator Maska e kolombi
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Mes oqeaneve...............
  Postime
  3,722
  I mbaroi Greku problemet me te gjallet,dhe tani po merret me te vdekurit.

  "Tavani'' i Shqiperise pikon nga te gjitha anet,nese greket vertet kerkojne vertet te respektohen ushtaret rene ne lufte,te bejne durim,nese jo le te dergoje ky marioneta i Kretes,Meimaraki ndonje gjeneral te mbledhi eshtrat e ushtrise se vdekur.

  Akoma me absurde eshte menyra sesi kerkojne te zgjidhen problemet,jo me dialog ne tavolina bisedimesh,por me anullime vizitash...............
  "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

  GETE

 16. #16
  Po jane karagjoza o Kolomb. Fatkeqesia e madhe e ketij vendit tone qe ka per fqinje sharlatane dhe bizantin te tille. Fatkeqesi akoma me e madhe qe greket i futen ne Europe dhe tani tregojne dhembet dhe na kujtojne ore e cast qe rruga jone per ne Europe kalon nga Athina. Harruan 42-shin kur u turren fshatrave te Kolonjes dhe Korces per buken e gojes. Harruan mikpritjen dhe mbushjen e barkut qe ju bene shqiptaret. Ajo fjala Kur Bie Evgjiti ne Kos Lyen dhe Menderen me siguri ka dale per keta morracaket, fqinjet tane jugore ...

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Citim Postuar m par nga Darius
  Po jane karagjoza o Kolomb. Fatkeqesia e madhe e ketij vendit tone qe ka per fqinje sharlatane dhe bizantin te tille. Fatkeqesi akoma me e madhe qe greket i futen ne Europe dhe tani tregojne dhembet dhe na kujtojne ore e cast qe rruga jone per ne Europe kalon nga Athina. Harruan 42-shin kur u turren fshatrave te Kolonjes dhe Korces per buken e gojes. Harruan mikpritjen dhe mbushjen e barkut qe ju bene shqiptaret. Ajo fjala Kur Bie Evgjiti ne Kos Lyen dhe Menderen me siguri ka dale per keta morracaket, fqinjet tane jugore ...
  Darius, mos harro dhe Gjirokastren...
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 18. #18

  Greqia vendos piketat e Vorio-Epirit

  http://ballikombit.albanet.org/modul...rticle&sid=310

  Greqia vendos piketat e Vorio-Epirit

  Javn e kaluar nj ministr grek anulloi vizitn e tij n Shqipri, me pretekstin se qeveria shqiptare nuk ka zgjidhur shtjen e varrezave t ushtarve grek q kan humbur jetn n luftn italo-greke m 1941. Ishte ky nj presion i Greqis ndaj t cilit qeveria shqiptare u nnshtrua menjher. Minstrat e qeveris shqiptare nxituan t deklarojn se kjo shtje do t rregullohet dhe se nuk ka asnj problem me Greqin.

  Por politika e nnshtrimit sistematik nuk sht nj zgjidhje. Sepse Greqia nuk krkon vetm kaq dhe nuk i intereson kaq shum shtja e varrezave n vetvete, se sa i intereson e ashtuquajtura shtje e "Vorio-Epirit". Greqia, duke br zhurm rreth ktyre varrezave dhe duke ngritur memoriale pompoze ku nesr do t zhvilloj ceremoni madhshtore, ka vetm nj qllim: t'i thot bots dhe shqiptarve vet se Shqipria e jugut sht nj tok greke dhe m von t justifikoj nj ndrhyrje ushtarake gjoja n mbrojtje t "grekve" t Shqipris. Ktij qllimi i shrben shtja e varrezave, ktij qllimi i shrben hapja e shkollave greke n Shqipri, ktij qllimi i shrben kapja e ekonomis shqiptare, ktij qllimi i shrben kapja e kreut t orthodoksis shqiptare dhe kontrollimi i saj.
  Por si qndron e vrteta e ktyre varrezave?

  Kta ushtar grek kan humbur jetn gjat konfliktit italo-grek dhe nuk kan t bjn me Shqiprin. Shqipria n at koh ka qen e pushtuar nga Italia fashiste, pra ka qen nj vend i okupuar dhe n kt mes u gjend si shesh beteje.

  Megjithse ushtria greke n at koh u paraqit si "lirimtare", n realitet ishte nj ushtri pushtuese, ashtu sikurse ushtria italiane, sepse vepronte n territorin e nj shteti tjetr.

  Zakonisht eshtrat e ushtarve t rn n nj vend tjetr kthehen n vendin e tyre. Kshtu ka vepruar Italia, kshtu ka vepruar Gjermania etj. Edhe Greqia duhet te merrte eshtrat e ushtarve t saj dhe t'i vendoste ne Greqi.

  Normalisht do te ishte e pakuptimte qe Greqia te kerkonte t'i linte ne Shqiperi, sepse nuk ka asnj arsye. E vetmja arsye sht ajo e prapamendimeve kolonizuese.

  sht pr t ardhur keq q qeveria shqiptare reagon n nj mnyr kaq t dobt, duke pranuar t nderoj ushtart e nj ushtrie pushtuese. Nse qeveria shqiptare mendon se duke e toleruar Greqin pr shtje t tilla do t hedh lumin - e ka shum gabim, sepse Greqia nuk ngopet me kaq: Greqia synon Vorio-Epirin. Dhe sa m shum tolerime t'i bhen aq m keq do t jet.

  Ka vetm nj politik t mundshme me Greqin: drejtsia dhe mos-tolerimi i provokacionave dhe makinacioneve t t tilla, ose si i thon shqip t'i vesh kufirin tek thana. Vetm nj qndrim dinjitoz, i rrepte dhe i drejt i shtetit shqiptar mund ta prballoj shovinizmin fondamentalist grek.


  http://ballikombit.albanet.org/modul...rticle&sid=310
  E drejta vonon, por nuk harron!

 19. #19
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  38
  Postime
  2,166
  Citim Postuar m par nga Darius
  Fatkeqesia e madhe e ketij vendit tone qe ka per fqinje sharlatane dhe bizantin te tille.
  Me falni per nderhyrjen por diplomacia e Greqise me diplomacine e Bizantit jane si nata me diten! Diplomacia -dhe intrigat sigurisht- e beri Bizantin perandorine me jetegjate te historise boterore mesjetare... kurse diplomacia greke vetem me shtete si Maqedonia dhe Shqiperia duket se po nxjerr suksese.

  Nejse, nderhyrjen e bera per hir te se vertetes historike se kam vene re qe permendet termi "bizant" me vend e pa vend (mbase dhe qillimisht)!

  flm

 20. #20
  Cfare mund te behet per ti kujtuar njerezve qe sa e rendesishme eshte kjo puna e varreve? Sepse po u la ne harrese politikanet tone do te preferojne ca kapital politik nga Greqia, do ti thone po ashtu si i thane po shkolles ne Himare.

  Duhet bere ndonje gje e dukshme, ne gazeta apo ne rruge qe ti beje pak presion atyre njerezve qe kane karrigen sot qe te bejne dicka per vendin e tyre dhe jo vetem per veten.

  Me siper eshte thene bukur se pse ky varr NUK duhet bere ne Shqiperi

Faqja 0 prej 15 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Familja Biaku: Si jetuam me 26 hebrej n shtpin ton
  Nga Eni n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
 2. Bashkim Gazidede prononcohet n media pr ish-detyrn si kreu i SHIK
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 13:17
 3. Ahmet Zogu dhe lufta n emigracion me Mithat Frashrin
  Nga rudo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-01-2005, 02:27
 4. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16
 5. Beratasit dhe ifutt
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •