Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31

Tema: Alergjia

 1. #1
  neper drite Maska e mbreta
  Anėtarėsuar
  29-04-2004
  Postime
  297

  Alergjia

  Kush mund te me tregoje se cfar te bejme kur kemi alergji ne polen te luleve?


  me respekt,
  What goes around, comes around

 2. #2
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar mė parė nga mbreta
  Kush mund te me tregoje se cfar te bejme kur kemi alergji ne polen te luleve?


  me respekt,
  Me e mira gje eshte te bisedosh me nje mjek.
  Alergjia disa here eshte e rrezikshme per jeten.
  Teknikisht, mjekimi i alergjise konsiston ne shuarjen e zjarrit antigen-antikorp. Antigenet ne rastin tuaj duket te jene polenet. Si mund te ruhemi prej tyre?
  Se pari-ne kohen e polenizimit te qendrosh sa me pak jashte shtepie(ne natyre te hapur), keshtu pakeson kontaktin me polenet.
  Se dyti-Te perdoresh medikamente te pershtatshme.
  Une do te rekomandoj nje medikament qe parandalon alergjine...Quhet grupi i cromoline-s. Mund te gjesh ne cdo farmaci me emra te ndryshem.Kerko ne Google Cromoline. Ky ilac duhet filluar para polenizimit rreth 2 jave dhe ne vazhdim per gjithe kohen qe polenet jane ne ajer.
  Shpesh (cromolinat) kombinohen me Antihistaminike te ndryshem, per te neutralizuar ato polene qe nuk mund te bllokohen, ose edhe kortizonike te ndryshem.
  Cromolina bllokon lokacionet ku ngjitet kompleksi antigjen- antikorp ne organizem dhe ben te paefekt reaksionin zinxhir(ne fakt eshte shume me e komplikuar, por kjo eshte ideja).
  Te shkuara gofshin
  DP
  sereno

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Postime
  1,084
  Pershendetje!
  Une kam 8 vjet qe jetoj ne NYC dhe kurr skam patur alergji. Vitin qe kaloi dhe kete vit me shkatrroi fare. Si shpjegohet qe nuk kisha alergji kur erdha ne fillim por tani? thx

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar mė parė nga vagabondo_nyc
  Pershendetje!
  Une kam 8 vjet qe jetoj ne NYC dhe kurr skam patur alergji. Vitin qe kaloi dhe kete vit me shkatrroi fare. Si shpjegohet qe nuk kisha alergji kur erdha ne fillim por tani? thx
  Edhe un i kam kaluar 10 vjet ketu dhe kurre skam patur alargji por vjet filloj dhe sivjet me myti fare prandaj vajta ke mjeku dhe sa me pa me rekomandoj si fillim nje antibiotik per syte dhe me pas nje kure per nje muaj qe ishte nje koker e vogel ne dite .
  Tani mund te them qe me ka kaluar plotesisht.

  por une alergjin e kisha nga pluhuri dhe Akari dhe me sa kuptoj une me ka ardhur sepse ketu afer meje rreth 2km kane bere nje fabrike moderne per djegjen e mbeturinave dhe besoj qe tymi i saj mund te me ket shkaktuar alergjine, prandaj po mendoj edhe me ndru shpi.

  Une kisha skuqje te syve dhe te mollzave te faqeve, kruajtje te forta ne qoshet e syrit nga krahu i hundes .

  Tani jam 100% ok
  larguar forever

 5. #5
  echo Maska e Dara
  Anėtarėsuar
  30-11-2005
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  694
  Per shume kohe tashme une kam "nose-bleed", ne mengjes edhe gjate dites. Tek doktori nuk kam shkuar me thene te drejten, por pervec alergjive (sidomos ne mengjez kur dal nga shpia, syte me djegin dhe lotojne) kam edhe "sinus". Por keto te dyja me jane shfaqur kete vit, po bej 6 vjet ketu edhe nuk kam patur probleme.
  Eshte per tu cuditur!
  My whores left me no time to get married.

 6. #6
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar mė parė nga Pilivesa
  Per shume kohe tashme une kam "nose-bleed", ne mengjes edhe gjate dites. Tek doktori nuk kam shkuar me thene te drejten, por pervec alergjive (sidomos ne mengjez kur dal nga shpia, syte me djegin dhe lotojne) kam edhe "sinus". Por keto te dyja me jane shfaqur kete vit, po bej 6 vjet ketu edhe nuk kam patur probleme.
  Eshte per tu cuditur!
  Sipas statistikave, del qe te ardhurit ne boten e industrializuar zhvillojne me shpesh alergji se banoret vendas.
  Kjo nuk ka nje spjegim te mirefillte skencor, por dihet qe mbas 5 vjetesh rreth 20% e te ardhurve ne NY zhvillojne alergji te shkalleve te ndryshme
  DP
  sereno

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Postime
  1,084
  Citim Postuar mė parė nga dardajan
  Edhe un i kam kaluar 10 vjet ketu dhe kurre skam patur alargji por vjet filloj dhe sivjet me myti fare prandaj vajta ke mjeku dhe sa me pa me rekomandoj si fillim nje antibiotik per syte dhe me pas nje kure per nje muaj qe ishte nje koker e vogel ne dite .
  Tani mund te them qe me ka kaluar plotesisht.

  por une alergjin e kisha nga pluhuri dhe Akari dhe me sa kuptoj une me ka ardhur sepse ketu afer meje rreth 2km kane bere nje fabrike moderne per djegjen e mbeturinave dhe besoj qe tymi i saj mund te me ket shkaktuar alergjine, prandaj po mendoj edhe me ndru shpi.

  Une kisha skuqje te syve dhe te mollzave te faqeve, kruajtje te forta ne qoshet e syrit nga krahu i hundes .

  Tani jam 100% ok
  Ku jeton ti dardajan? Nese ai doktori o knej verdall nga nyc me jep addressen te lutem se vdiqa fare megjithese skam shkuar te ndonje doktor te vizitohem. Po sot nga ora 11am sa jam cuar per nja nje ore hunda si cezme u bo nuk pushonte desh e preva fare po skisha rezerv..lol

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Citim Postuar mė parė nga vagabondo_nyc
  Ku jeton ti dardajan? Nese ai doktori o knej verdall nga nyc me jep addressen te lutem se vdiqa fare megjithese skam shkuar te ndonje doktor te vizitohem. Po sot nga ora 11am sa jam cuar per nja nje ore hunda si cezme u bo nuk pushonte desh e preva fare po skisha rezerv..lol
  Jo mer lal un jom ne Itali Milano edhe une kisha shum hunde por tani jom shum mir nejse per alegjite duhet pa tjeter te keshillohesh me mjekun sepse alergjit kane prejardhje te ndryshme dhe kurim te ndryshem gjithashtu, ai ilaci im psh u qunte Arious dhe ne fleten e shpjegimit brenda ishte shkruar me te zeza dhe germa te medhaja qe ky ilac eshte vetem per ju per dike tjeter mund te jete i rrezikshem per jeten dhe nuk keshillohej pa letren e mjekut .
  Kishte edhe disa efekte te vogla anesore si psh heqje barku dhe takikardi per ata qe ishin te semur me zemer prandaj duhet kujdes kur merr ilace kot e me kot.

  ishalla po te pushojn hunet ...
  larguar forever

 9. #9
  Far away! Maska e Eraaa
  Anėtarėsuar
  02-02-2003
  Postime
  162
  Citim Postuar mė parė nga vagabondo_nyc
  Pershendetje!
  Une kam 8 vjet qe jetoj ne NYC dhe kurr skam patur alergji. Vitin qe kaloi dhe kete vit me shkatrroi fare. Si shpjegohet qe nuk kisha alergji kur erdha ne fillim por tani? thx
  Beji nje mail shoqkes time dhe ta shpejgon ajo fet e fet sic e ka zakon, e sidomos tani qe e ka te fresket sepse ia permbante testi qe beri dje
  Live your beliefs and you can turn the world around.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Postime
  1,084
  Citim Postuar mė parė nga Eraaa
  Beji nje mail shoqkes time dhe ta shpejgon ajo fet e fet sic e ka zakon, e sidomos tani qe e ka te fresket sepse ia permbante testi qe beri dje

  ke shoqke mi mo? se e ke parasysh gjysmen e shoqnis doktora.
  lene ti ate fet fet po trego e ka morr testin apo ja ka bo naften..lol

 11. #11
  Far away! Maska e Eraaa
  Anėtarėsuar
  02-02-2003
  Postime
  162
  Gjith shoqnin doktorra edhe nuk te zgjidhin problemin , damn e pa justifikueshme. Une 1 kam e s'me le gje mangut,megjithese 50% c'thot nuk i besoj, e mbase ngaqe o me zemer dhe mi trego gjerat me zbukurime edhe jo sic jane.lol
  Live your beliefs and you can turn the world around.

 12. #12
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,657
  Citim Postuar mė parė nga vagabondo_nyc
  Pershendetje!
  Une kam 8 vjet qe jetoj ne NYC dhe kurr skam patur alergji. Vitin qe kaloi dhe kete vit me shkatrroi fare. Si shpjegohet qe nuk kisha alergji kur erdha ne fillim por tani? thx

  Vagabondo
  E njejta gje me ka ndodhur dhe mua , kam gati 10 vjet ketu dhe keto 2 vjetet e fundit po me bezdis jashte mase(qe kurre skam pas alergji me pare). Marr claritin , por sic duket trupi fitoi imunitet ndaj saj dhe kete vit sikur mezi me beri derman.Tani i feel better , sic duket dhe me shirat qe po bine ... larg meje freakin alergji ...

  Me keto shirat qe po bine nuk e ke idene sesa nga ato " push nga pemet" ka dale neper gutters(ulluqe-shqip lol ) dhe si mos behesh alergjik ndaj tyre kur ka kaq me shumice perreth nesh.
  Allegra eshte e mire too , po duhet marre me rekomandim nga doktori.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga PINK : 15-05-2006 mė 12:03
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 13. #13
  Une e kam patur alergjine qe ne shqiperi,e tani qe po bej 2 vjet ne itali e kam akoma...ne shqiperi kam bere 3 vjet vaksina kunder saj,e gjate atyre tre viteve pata permiresim,po sapo e mbarova kuren me rifilloj serish.
  Per ato qe nuk kane mundesi e nje mjeku ju keshilloj ilacet Zirtec ose Xyzal... jane qetesues te mire...
  une ju jap keto emra ilacesh thjesht nga eksperienca...nuk studjoj per mjeksi!!
  Te shkuara!

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-09-2003
  Vendndodhja
  varavingo
  Postime
  1,084
  Citim Postuar mė parė nga Eraaa
  Gjith shoqnin doktorra edhe nuk te zgjidhin problemin , damn e pa justifikueshme. Une 1 kam e s'me le gje mangut,megjithese 50% c'thot nuk i besoj, e mbase ngaqe o me zemer dhe mi trego gjerat me zbukurime edhe jo sic jane.lol
  ERA,
  deri diku o e justifikueshme se skan akoma licensa per doktora..lol

  PINKO,
  une i cik kom rene rrahat keto dite me hunen sme ka ngacmuar por me ka prishur moodin fare kjo koha mos te ka bo vaki ene ty gjo?

 15. #15
  Desert Fox Maska e bayern
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Postime
  3,030
  Edhe une pas 5 vjetesh ketu kete vit me kapi. Perdora kete edhe eshte shume efikas. Jua rekomandoj.

  But again, truth be told, if you're looking for the guilty you need only look into a mirror. ...

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet nė Bllog
  15
  Simptomat dhe kurat pėr personat qė kanė probleme nė verė

  10 kėshilla pėr alergjinė e verės

  Alergjia ėshtė njė reagim mbrojtės i tepruar i sistemit tonė imunitar pėrballė substancave qė konsiderohen gabimisht tė dėmshme. Gabimi ndodh nė fazėn e parė tė takimit d.m.th kur substanca jo vetėm njihet si e huaj pėr organizmin, por edhe “zmadhohet” rrezikshmėria e saj. Prandaj sistemi ynė mbrojtės nga njėra anė shėnon nė memorien e vetė kėtė substancė si tė huaj dhe nga ana tjetėr prodhon njė numėr tė tepėrt antikorpesh qė reagojnė menjėherė kur prezantohet e njėjta substancė.
  Ėshtė njėsoj sikur njė patrullė e ushtrisė tė shohė njė ushtri armike dhe t’i shpikė komandės qendrore rrezikshmėrinė e kėsaj: rrjedhimi ėshtė njė gjendje gatishmėrie e gjithė batalionit, i cili kur has ushtrinė tjetėr direkt e sulmon pa verifikuar rrezikshmėrinė e saj. Rezultati ėshtė njė harxhim i kotė njerėzish dhe bombardime tė kota duke shkaktuar dėme.

  Arsyet
  Akoma sot nuk ėshtė e mundur tė pėrcaktohet me saktėsi shkaku i kėtij “gabimi” tė sistemit imunitar, megjithėse dihen mekanizmat nuk ėshtė nė gjendje tė pėrcaktohet kush ėshtė nė rrezik dhe kush jo. Dihet vetėm se koha qė kalon nga kontakti i parė deri nė shfaqjen e simptomave tė kontaktit tė dytė ndryshon nga personi nė person, dhe mund tė jetė disa ditė ose disa vjet.
  Gjithashtu dihet qė ka njė pėrqindje trashėgimie d.m.th paraqitet nė 30% tė rasteve te fėmijėt qė kanė njė prind qė vuan nga alergji dhe shfaqin fenomene tė tė njėjtit tip nė moshė madhore.

  Substancat alergjene
  Kėshtu quhen substancat qė shkaktojnė alergji dhe hyjnė nė kontakt me organizmin mbi tė gjitha nėpėrmjet ajrit. Ndėr mė tė njohurat ėshtė Poleni i bimėve dhe barishteve qė ndodhen nė ajėr nga janari deri nė mes tė shtatorit. Gjithashtu ka dhe alergjenė nė shtėpi qė janė prezent gjatė gjithė vitit dhe japin tė njėjtat simptoma me ato stinore. Produktet fekale tė insekteve qė jetojnė nė ambiente me pluhur dhe lagėshtirė zakonisht nė dyshek, tapete dhe moket. Produkte qė ndodhen nė lėkurėn e kafshėve shtėpiake si qentė, macet, zogjtė, lepujt, kavjet.

  Simptomat
  Alergjia mund tė shfaqet te ēdo person nė ēdo moshė dhe pa diferenca nė seks, ndonjėherė shfaqet dhe nė aparatin e ngrėnies me diare, tė vjella.(shumė rrallė dhe jo stinore)
  Simptomat nė hundė: teshtima tė pėrsėritura, sekrecione ujore, hunda e bllokuar,kruajtje
  Simptoma nė sy: kruajtje, skuqje, fryrje, lotim, bezdi nė dritė.
  Simptoma tė lėkurės: kruajtje, fryrje, skuqje.
  Simptoma pothuaj nė tė gjitha shumė frekuente: irritimi i shpejtė dhe lodhja.

  Si diagnostikohet:
  Zakonisht diagnostikimi bazohet te simptomat qė shfaqen mė shumė gjatė pranverės ose verės. Mė pas bėhet njė test i rėndėsishėm pėr njė diagnozė alergjike dhe pėr tė dalluar substancėn qė sistemi imunitar njeh si tė rrezikshėm.
  Pėr raste tė dyshimta bėhet njė test qė bazohet nė marrje gjaku dhe kontrollimi tė antikorpeve tė prodhuara pėr njė ose mė shumė substanca. Ėshtė dhe njė test tjetėr qė quhet Provokim Bronkial me Alergjenė, d.m.th shihet reagimi i mukozės bronkiale duke dhėnė sasi shumė tė vogla alergjenėsh.

  10 rregullat anti-alergji

  1-Tresni nė ujė njė derivat bimor rebels migrum nė mėngjes sapo zgjuar dhe nė pasdite pėr tre muaj rresht
  2-Dietė me vitamina C, B, K, tė dobishme pėr irritimin e syrit.
  3-Te evitohen ushqime qė kanė nė etiketė aroma natyrore
  4-S’duhen marrė ilaēe pa konsultuar mjekun.
  5-S’duhet tė pihet cigare dhe tė evitohen ambientet me duhanxhinj
  6-Te ndiqen rregulla tė rėndėsishme pėr jetėn:
  a)Te flihet 8 orė nė natė
  b)Tė hahet tre herė nė ditė
  c)Shlodhja ose ndalimi i punės pėr tė paktėn ēerek ore kur ndihesh i lodhur.
  d)Aktiviteti fizik javor
  e)Gjetja e kohės sė lirė pėr t’ia dedikuar vetes
  7-Tė mėsohet tė mos luftohet me emocionet e vetes
  8-Tė kihet kujdes nė ditėt e thata dhe me erė sepse me kėtė klime pėrqendrimi i polenit nė ajėr ėshtė nė maksimum.
  9-Tė zgjidhet vendi i pushimeve nė det dhe jo nė mal, sepse nė det polenet janė mė pak tė pranishme, ndėrsa nė mal kjo ndodh mbi 2000 metra.
  10-Tė ndiqet kalendari dhe tė dhėnat pėr pėrqendrimin e polenit nė ajėr tė shpėrndara vit pėr vit.

  Alergjia

  Terapi specifike per alergjinė

  Terapia specifike bėhet me Kromoliat Disodik qė bllokon antikorpet dhe me Antihistaminik qė bllokojnė Histaminėn, qė ėshtė substanca me tė cilėn antikorpet reagojnė ndaj alergjenit. Nė format mė tė renda pėrdoren kortizone qė bllokojnė sistemin imunitar nė mėnyrė me drastike.

  Vaksinat, si parandalojne alergjine
  Ka njė terapi vaksinash qė e bėjnė sistemin imunitar tė mėsohet me praninė e substancave alergjene. Megjithatė njeriu mund tė shfaqė alergji tė tjera mė pas, pavarėsisht se arrin tė mbrohet nga njė substancė dhe ndonjėherė madje sistemi pavarėsisht nga vaksinat vazhdon tė reagojė pėr arsye tė pashpjegueshme nė tė njėjtėn mėnyrė

  Testi qe verteton alergjinė
  Prick test ose test lėkure ose kutireaksion me alergjenė.

  Hiqet lėkura nė disa vende(pa provokuar dhimbje dhe as rrjedhje gjaku) prej 1 cm dhe nė distancė 2 cm nga njėra-tjetra te secila vihet njė pikė solucioni me alergjenė tė ndryshėm. Brenda 10-20 minutash duket njė fryrje e roztė dhe kruajtėse aty ku alergjeni specifik ėshtė vendosur.

 17. #17
  DELETE Maska e Kudusi2010
  Anėtarėsuar
  03-10-2005
  Postime
  2
  pershendetje vllezer dhe motra une qe nja 4 vite kam nje alergji te cudithse kur hij ne basen apo ne liqen ose ne deti dhe pas 30 ore kur qendroj ne uj fillon alergjija nga krahet me dalin do sikur rath te mdhej te kuq dhe mbasi dal nga uji nja 1 ore nuk kam as gje, nese dikush din diqka me me tregu le te urdheroj se nuk kam qejf me shku te mjeku.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e joss
  Anėtarėsuar
  15-09-2005
  Postime
  311
  Perdor "Operil" per te rritur.

 19. #19
  i/e larguar Maska e Homza
  Anėtarėsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Po e shof qe disa ne sms e siperme e kan ngaterru alergjine per algjerine, ju boj thirrje milet se kto nuk jan te njejta. ;-)

 20. #20
  ElvisTe Maska e el7
  Anėtarėsuar
  16-02-2005
  Vendndodhja
  Vancouver, Canada
  Postime
  164

  Smile Albo

  Albo shume mire e ke bere kete informacionin per alergjite,Thx.Nuk e dija qe alergjija mund te shfaqet rastesisht dhe isha i sigurt qe kishte te bente qe me lindjen e vete personit,Them se varet dhe nga vete vendi ku jeton dhe si mesohesh.Ketu ne Greqi kam 10 vjet dhe nuk kam pasur probleme,as me polenin e luleve,te shohim kur te shkoj ne kanada,shpresoj te mos me ndodhe gje.
  LI BE
  "Everything is an Idea"

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •