Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31

Tema: Alergjia

 1. #21
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Citim Postuar mė parė nga mbreta
  Kush mund te me tregoje se cfar te bejme kur kemi alergji ne polen te luleve?


  me respekt,
  Duhet te percaktosh llojin e alergjise. Eshte nje mjeke specialiste qe merret me kete diagnostikim. Duhet qe per 6 dite te mos kesh perdorur ilace, sidomos kunder alergjise ose antinflamator (kunder skuqjeve). Drejtohu tek mjekja per te bere proven e alergjise dhe pasi ajo ka percaktuar ekzaktesisht llojin e alergjise, te rekomandon vaksinen e cila te vendos ne trup antikorpin qe te mungon dhe keshtu kthehesh ne normalitet. Nese do adrese ose numer telefoni mund te ta jap ne postimin tjeter.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 2. #22
  Edhe une pas 12 vitesh ne gjermani me shfaqet nje alergji kur deri tash nuk mundesha ta vertetoj se eshte ALERGJI ose kate bej me te.Une dyshoja se mos vall jam i ftohur por kjo nuk qendron .kete e vertetova te mjeku im i shtepis e tani duhet te gjendet se prej qkafit jam alergjik,tek jan keto simptome djegje sysh frymarrje te veshtirsuar me hunde nga nje her merrrje mendesh,.te shohim qka dote dalin ne kontollimet te metutjeshme .........................

 3. #23
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Postime
  1,068
  Alergjia !
  Ne Shqiperi nuk kishim alergji sepse ishim nje rrace.
  Po marr rastin e transmetimit njeri-njeri. Ketu jane mbledhur alergjite e gjithe botes ndaj dhe jane mundesite e medha per transmetim.
  Gezuar!
  Alergjia e jashtme(lekure sy veshe hunde etj)me prejardhje "natyrore" ka shume faktore mijera e mijera qe ndryshojne ne efekt nga nje person ne tjetrin. Kimikatet, jane nje nga shkaqet e alergjive dhe kimikatet qe shetisin ne natyre jane me te shumta ne superqendrat e banuara dhe ato industiale. Larg nga keto qendra dhe mbani maska ne periudhen e polenit.

  Nder alergjite e brendeshme(frymemarrjes) nuk duhet te harrojme hazmen nje nga te pasherueshmet dhe te padiadnostizuara per sa i perket shkaqeve. Lendet kimike, mixet midis ketyre lendeve mendohet se shkaktojne edhe hazmen.
  Maska nuk eshte gje e keqe.
  Gezuar!
  Medikamenti me i mire per te luftuar te gjitha llojet e alergjive pa dyshim eshte Rakia. Me vjen shume keq qe shkenca bashkekohore nuk punon ne kete drejtim.
  Gezuar!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 4. #24
  Denim Division Maska e Diesel Industry
  Anėtarėsuar
  05-05-2005
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  901
  Futi nje te ktille dhe je ne regull, 10eurot e shpenzuara me mire ne jeten time :P
  Se ke idene sa efekt ben....
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

 5. #25
  cherry blossom girl
  Anėtarėsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pėr: Alergjia

  me ardhjen e pranveres dhe ngrohjen e motit fillojne edhe alergjite tek personat qe jane te ndjeshem ndaj polenit kryesisht. duke e pasur edhe vete kete problem, edhe pse vitet e fundit simptomat me jane reduktuar ndjeshem ne krahasim me fillimin, do ju keshilloja kete gel: allergen block (s'e di ne ekzistojne edhe te tjere te ngjashem). eshte nje gel transparent qe vendoset rreth vrimave te hundes, thithet shume shpejt nga lekura dhe nuk le asnje shenje. ne kete menyre fale efektit elektrostatik te gel-it ndaj grimcave te polenit ndalon hyrjen e ketyre ne hunde. nuk ka asnje efekt anesor. dhe punon shume mire. une qe kur kam filluar ta perdor nuk marr me ilace antihistamina

  Emri: xxxx.jpg

Shikime: 1417

Madhėsia: 5.4 KB

 6. #26
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,657

  Pėr: Alergjia

  Me ardhjen e pranveres, kemi shume peme me lule pa mbarim qe I japin nje bukuri dhe atmosfere te vecante, beautiful !! Ka shperthim lulesh aq shume sa level I pollen eshte aq I larte, sa cdo gje eshte mbuluar me pluhur te verdhe. Aq e dukshme eshte. Mire te makinat qe vishen e pluhurosen me ate pluhur verdhosh, po sot dhe asfalti , rruga dukej, dallohej. Por problemi I vertete eshte se ka njerez qe Jane shume sensitive. E fiillojne bezdisen nga Kjo bukuri pranverore. Syte u djegin, itchy. Apshiu too. Claritin marr kete vit, sot biles harrova ta marr, por ndjej si pa ose me Claritin po njelloj. Maledetta Primavera. Thjesht desha te rrefehesha!
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e teta
  Anėtarėsuar
  25-10-2005
  Postime
  2,005

  Pėr: Alergjia

  Vendet e civilizuara kan bere oraret e alergjenve dhe ju shperndahen pacienteve,dmth ne muaj te caktuar cili alergjen eshte aktiv,keshtu qe pacienti di te ruhet ne at sezon dmth ti largohet daljeve ne mengjes edhe ne mbremje kur polenet jan me aktiv.do duhej qe secili vend ne baze te karakteristikave vendore te dal me nje kalendar te tille.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Alergjia

  Ushqimet Natyrale Kundėr Alergjive Tė Pranverės

  Myku, parazitėt dhe pushi i kafshėve shkaktojnė reagime alergjike te tė paktėn pesėdhjetė pėrqind e njerėzve qė vuajnė nga astma.

  Nė raste tė tjera, alergjitė nuk shoqėrohen nga astma.

  Njerėzit preken edhe nga riniti alergjik, qė shfaqet kur sistemi imunitar ngatėrron barin, pemėt ose barishtet me polenin dhe pėrpiqet tė mbrohet duke shkaktuar tėshtima, skuqje, rrjedhje hundėsh dhe lodhje.

  Situata ka tendencėn tė pėrkeqėsohet gjithnjė, edhe nėse vuani nga astma apo alergjia ose nga tė dyja sė bashku.

  Niveli i njerėzve tė prekur nga astma nė 25 vitet e fundit ėshtė katėrfishuar ndėrsa numri i vdekjeve tė shkaktuara nga astma ėshtė dyfishuar.

  Kohėzgjatja e rinitit alergjik ėshtė rritur dhe pėrkeqėsuar.

  Tek ky artikull i AgroWeb.org do tė mėsoni mė shumė pėr ushqimet dhe barishtet qė mund t’ju vijnė nė ndihmė pėr tė zgjidhur problemet me alergjitė.


  Brokoli

  Ėshtė i pasur me vitaminėn C qė lufton alergjitė.

  1 filxhan me brokoli tė pagatuar pėrmban 80 miligramė tė vitaminės C.

  Studimet kanė treguar se sa mė pak vitaminė C tė konsumoni, aq mė tė larta janė gjasat qė tė prekeni nga astma.

  Agrumet

  Janė njė burim i jashtėzakonshėm i vitaminės C.

  Njė portokall pėrmban 100 miligramė vitaminė C. Gjysmė qitroje pėrmban 60 miligramė.

  Barishtet

  Janė tė pasura me karotenoidė, pėrbėrės qė luftojnė simptomat e alergjisė.

  Nėse dėshironi tė rrisni aftėsitė pėrthithėse tė organizmit, atėherė konsumojini me vaj ulliri.

  Spinaqi ėshtė njė barishte e pasur me folat, njė substancė qė ul rrezikun e reagimeve alergjike.

  Hithra

  Nėse e konsumoni si suplement, barishtja nė fjalė arrin tė mbajė nėn kontroll simptomat e alergjisė.

  Doza e sugjeruar: 500 miligranė, tre herė nė ditė.

  Qepa dhe hudhra

  Janė tė pasura me kuercetinė, njė antioksidant qė sipas studimeve lufton alergjitė.

  Mollėt janė njė tjetėr burim i rėndėsishėm i kuercetinės.

  Supa kundėr alergjive

  AgroWeb.org rekomandon qė tė provoni kėtė supė tė shijshme kundėr alergjive.

  1. Zieni njė qepė (bashkė me lėkurėn) dhe njė thelb hudhėr.
  2. Shtoni njė gjysėm filxhani me gjethet e aguliēes dhe rrėnjėt e saj tė prera hollė.
  3. Pas zierjes prej 5 minutash, shtoni hithrat dhe kėrcenjtė e selinosė. Lėrini tė ziejnė sė bashku pėr 3-10 minuta.
  4. Shtoni uthull vere, piper tė zi, piper tė kuq, shafran, fara selinoje.
  5. Pėrpara servirjes, hiqni lėkurėn e qepės dhe supėn konsumojeni tė ngrohtė.


  /AgroWeb.org

  https://agroweb.org/shendet/ushqimet...ive-pranveres/

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar sirena_adria pėr postimin:

  ATMAN (17-02-2023)

 10. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Alergjia

  Trajtimet Mė Tė Mira Natyrale Kundėr Alergjive

  E gjithė kjo periudhė shoqėrohet me njė shpėrthim tė shfrenuar tė alergjive tė forta tek shumė njerėz.

  Disa prej tyre mjaftohen me solucione farmaceutike e disa duhet tė marrin medikamente mė tė forta.

  Studimet tė cilave u referohet AgroWeb.org, parashikojnė se deri nė vitin 2030, pritet tė dyfishohet numri i tė prekurve nga simptomat mė minimale tė alergjive: rrjedhje tė hundėve dhe djegie tė syve.

  Sipas ekspertėve, 200 vjet mė parė, numri i tė prekurve nga alergjia ishte shumė i ulėt.

  Por sot, 1 nė 4 persona nė botė vuajnė nga alergjitė, inflamacioni i mukozės sė hundės, syve, sinuseve, veshit tė mesėm e tė tjerė.

  Alergjitė sezonale mund tė mbahen nėn kontroll nėpėrmjet disa barishteve shumė efikase, pa pasur nevojė pėr medikamente.


  Ēfarė I Shkakton Alergjitė Sezonale

  Alergjitė sezonale janė rezultat i njė sistemi imunitar tėrėsisht konfuz.

  Sistemi imunitar reagon nė tė njėjtėn mėnyrė sikur tė ishte sulmuar nga njė bakter apo virus vdekjeprurės.

  Kurat Mė Tė Mira Kundėr Alergjive Sezonale

  Sipas tė dhėnave tė AgroWeb.org, pikė sė pari, ėshtė shumė e rėndėsishme qė njė njeri qė vuan nga alergji tė tilla, tė zbatojė njė regjim tė shėndetshėm dhe anti-inflamator ushqimor.

  Hithra

  Hithra ėshtė njė nga barishtet mė tė fuqishme kundėr alergjive sezonale.

  Hithra pėrmban histaminė, njė pėrbėrės qė ēlirohet nga qelizat si kundėrpėrgjigje ndaj njė lėndimi, alergjie apo reagimi inflamator.

  Histamina kontrakton muskujt dhe zgjeron kapilarėt e gjakut.

  Ekspertėt thonė se sa mė pėrvėluese tė jetė hithra aq mė efikase do tė jetė ajo.

  Tretėsirat me hithra tė freskėta dhe ēaji i barishtes duhet konsumuar rregullisht pėr tė pėrmirėsuar shėndetin e dobėt si pasojė e alergjive.

  Vitamina C

  Vitamina C gjendet me shumicė tek frutat dhe perimet.

  Atė mund ta gjeni edhe nė farmaci.

  AgroWeb.org ju kėshillon tė konsumoni limona, portokalle, speca.

  Kjo vitaminė ėshtė efikase pėr tė zhbllokuar hundėt dhe shuar simptomat e pakėndshme tė alergjive sezonale.

  Ekspertėt rekomandojnė konsumin e tė paktėn 2 gramė vitaminė C nė ditė.

  Xhenxhefili

  Xhenxhefili lufton inflamacionin dhe ėshtė njė zgjedhje e shkėlqyer pėr ata qė vuajnė nga sinoziti apo alergjitė e ndryshme.

  Xhenxhefilin mund ta pėrdorni rregullisht gjatė ditės si ēaj duke e shoqėruar me mjaltė dhe limon.

  Nenexhiku

  Nenexhiku ėshtė shumė i mirė pėr tė lehtėsuar simptomat e alergjive, sidomos bllokimin dhe rrjedhjen e hundėve.

  Nenexhiku rekomandohet tė shoqėrohet me hithrėn pėr tė pėrgatitur njė ēaj pėr njė rezultat mė tė mirė.

  Ēaji i nenexhikut me hithėr pėrgatitet si ēajrat e tjerė bimorė.

  /AgroWeb.org


  * Ky informacion ka pėr qėllim tė plotėsojė, tė mos zėvendėsojė kėshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shėndetėsor dhe nuk ka pėr qėllim tė mbulojė tė gjitha pėrdorimet e mundshme, masat paraprake, ndėrveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund tė mos i pėrshtatet rrethanave tuaja specifike shėndetėsore.

  Burimi: U.S. National Library of Medicine


  AgroWeb

  https://agroweb.org/lajme/trajtimet-...gjive-agroweb/

 11. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Alergjia

  Alergjia nga Dielli – Ēfarė Duhet tė Dini dhe Kujdesi qė Duhet tė Tregoni

  Me ngrohjen e motit, njerėzit shpenzojnė mė shumė kohė duke qėndruar nė natyrė, por shumė syresh ankohen pėr alergjinė nga dielli.

  Alergjia nga dielli pėrfshin njollat e lėkurės pas ekspozimit pėr njė kohė tė gjatė nė diell.

  Kėto skuqje kanė tė bėjnė me ērregullimet e lėkurės sė ndjeshme ndėrkohė qė specifikat e kėtij fenomeni tė njohur si fotodermatoza do t’i gjeni mė poshtė nė kėtė artikull tė AgroWeb.org.

  Nėse keni kaluar disa orė nė diell, gjasat janė qė nė pjesėn e kraharorit dhe tė krahėve tė dalin disa njolla tė fryra (edemė ose flluska) me ngjyrė tė kuqe.

  Zakonisht termi i saktė i alergjisė nga dielli ėshtė ‘fotodermatoza’ dhe shpėrthimi i kėtyre njollave ėshtė njė nga manifestimet mė tė pėrhapura tė kėsaj alergjie.

  Simptomat zakonisht prekin femrat nga mosha 20 deri nė 40 vjeē.

  Njollat ndryshojnė nga njeriu, por zakonisht ato shfaqen nė ngjyrė rozė ose tė kuqe, nė pjesėn e krahėve, kraharorit dhe kėmbėve.

  Kėto njolla nuk prekin lėkurėn e fytyrės.

  Njollat shfaqen zakonisht gjatė stinės sė verės. Shkaktohen nga ekspozimi afatgjatė nė diell pas njė periudhe me ekspozim tė kufizuar nė dritėn e tij.


  Alergjitė nga dielli zakonisht shoqėrohen nga kruarjet ose ndjesinė e djegies.

  Ēfarė ndodh nėse kėto njolla shfaqen disa minuta pas ekspozimit nė diell ose pėrballeni me njė shpėrthim tė fortė kruarjesh.

  Kjo do tė thotė se ju jeni prekur nga alergjia diellore qė mund tė prekė ēdo zonė tė lėkurės sė ekspozuar pėrveē lėkurės.

  Njollat zhduken kur futeni nė hije dhe nė rastin mė tė keq ato zgjasin 24 orė.

  Ka raste kur lėkura skuqet dhe djeg kur ju trajtoni puērat dhe aknet me doksicilinė njė fenomen i ndjeshmėrisė nga dielli tė shkaktuar nga medikamentet qė merren nga goja ose pėrdoren mbi lėkurė.

  Kėto njolla ndryshojnė nga njeriu, por ndjesia e djegies nga dielli ėshtė mė e pėrhapura.

  Ajo mund tė prekė tė gjitha pjesėt e lėkurės tė ekspozuara nė diell, pėrfshirė lėkurėn.

  Nėse jeni nė dijeni mbi llojin e medikamenteve qė shumėfishojnė ndjeshmėrinė e lėkurės ndaj dielli, ėshtė e rėndėsishme tė shmangni ekspozimin nė diell dhe tė mbroheni prej tij.

  Ndonjėherė dielli mund tė pėrkeqėsojė edhe ērregullime si skuqjet e lėkurės.

  Nėse vini re qė lėkura juaj pėrkeqėsohet nga ekspozimi nė diell, atėherė kufizoni daljet nė natyrė dhe kujdesuni tė lyheni me krem mbrojtės me faktor tė lartė.

  Por mund tė pėrdorni edhe disa metoda natyrale pėr tė qetėsuar lėkurėn nė rastet e alergjisė siē janė kompresat me ujė me kamomil.

  Ose mund tė lyeni pjesėn e lėkurės sė irrituar me xhelin e freskėt tė Aloe Verės.


  Fotodermatoza mund tė jetė edhe njė problem gjenetik, por kjo ndodh rrallė.

  Njerėzit qė vuajnė nga ky problem janė tepėr tė ndjeshėm nga dielli, digjen shpejt dhe shpesh dhe mund tė pėrballen me shpėrthime njollash tė forta.

  Fotodermatoza metabolike mund tė shkaktohet edhe nga difektet nė enzimat e nevojshme pėr reagimet kimike nė organizėm.

  Lloji mė i pėrhapur i saj ėshtė porfiria (sėmundja e ndjeshmėrisė sė lartė nga dielli).

  Intensiteti i kėsaj sėmundje ėshtė i ndryshėm dhe mund tė prekė sistemin nervor, lėkurėn dhe organe tė tjerė.

  Nėse kjo sėmundje prek vetėm lėkurėn, njollat, flluskat dhe skuqjet janė tė pritshme.

  Kjo sėmundje nuk kurohet, por ndryshimet nė stilin e jetesės – mbrojtja nga dielli, shmangia e tij dhe alkolit- vijnė nė ndihmė.

  Nėse keni pėrshtypjen qė ndjeshmėria ndaj diellit ėshtė e vazhdueshme, AgroWeb.org ju sugjeron tė takoheni me njė dermatolog qė tė diskutoni pėr shqetėsimet dhe kurėn e mundshme.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...et-te-tregoni/

 12. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Alergjia

  Stina e Alergjive tė Forta – Si tė Mbroheni nga Sėmundjet e Vjeshtės

  Vonė ose jo, vjeshta erdhi duke shėnjuar nisjen e njė stine tė mundimshme sėmundjesh dhe teshtimash.

  Tėshtima ėshtė njė shpėrthim i fortė i trupit qė arrin tė shpėrndajė viruse dhe baktere nė njė largėsi prej 2 metrash dhe me njė shpejtėsi tė madhe.

  Sidoqoftė, tėshtimat janė vetėm njė prej simptomave drobitėse tė alergjive tė vjeshtės.

  Bllokimet dhe rrjedhjet e hundėve, skuqjet dhe kruarjet e syve janė simptoma tė tjera po aq tė vėshtira tė kėtyre alergjive.


  Gjėrat Qė Nuk I Dinit Pėr Alergjitė E Vjeshtės

  Vjeshta ėshtė njė stinė shumė e vėshtirė pėr njerėzit qė kanė ndjeshmėri tė lartė ndaj mykut dhe polenit tė bimėve.

  Fėmijėt ekspozohen ndaj pluhurit tė shkumėsit nė shkollė.

  Rėnia e gjethėve tė pemėve gjithashtu mund tė shkaktojė alergji nė vjeshtė.

  Kjo ndodh sepse me rėnien e tyre, ato nxisin qarkullimin e polenit dhe mykut nė ajėr duke shkaktuar alergji dhe azėm.

  Pėr mė tepėr, shiu ėshtė gjithashtu njė nxitės i alergjive sepse shpėrndan mė shumė polenin dhe mykun.

  E keqja e alergjive tė vjeshtės ėshtė se ato nisin shumė herėt dhe zgjasin mė gjatė.

  Nė kėtė artikull tė AgroWeb.org do tė mėsoni pėr disa kėshilla praktike se si tė pėrballoni stinėn e vjeshtės dhe alergjitė.

  Kujdesuni Pėr Stomakun

  Nė pėrballjen me alergjitė ėshtė shumė e rėndėsishme qė njeriu tė kujdeset pėr florėn bakteriale nė stomak.

  Njerėzit qė vuajnė nga alergjitė e vjeshtės duhet tė marrin ēdo ditė probiotikė qė tė garantojnė mbrojtjen e organizmit.

  Kujdes Me Ushqimet

  Ushqimet e pėrpunuara, tė modifikuara gjenetikisht, sheqeri, bulmeti, gluteni, alkoli pėrmbajnė substanca irrituese pėr organizmin.

  Kėto substanca pėrkeqėsojnė simptomat e alergjisė.

  Nė Tetor duhet tė shmangni bananet, shalqinin, pjeprin, kastravecin, domatet dhe kungujt e njomė qė mund tė preken nga disa lloje barishtesh tė cilat shkaktojnė alergji.

  Gjithashtu kujdes duhet tė tregoni me ēajin kamomil dhe tė rubinit tė kuq pėr tė njėjtat arsye si mė lart.

  AgroWeb.org ju rekomandon qė nėse vėreni shenja alergjie pas konsumit tė tyre, konsultohuni me njė mjek.

  Ushqehuni Me Perime Ngjyra

  Nė kėtė stinė duhet tė merrni me shumė vitaminė A, C dhe antioksidantė qė luftojnė inflamacionin.

  Konsumoni mė shumė brokoli, barishte tė egra, karrota, selino, kungull tė verdhė, qepė dhe hudhėr.

  Higjena

  Pėrpara se tė bini pėr tė fjetur, mirė ėshtė tė bėni dush qė tė largoni sa mė shumė elementė alergjikė nga trupi dhe flokėt.

  Ndėrroni rrobat dhe ēarēafėt mė shpesh dhe sidomos kėllėfėt e jastėkėve me tė cilėt goja dhe hunda janė mė shumė nė kontakt.

  Nėse punoni nė kopsht, mbani doreza dhe maskė.

  Pėr Frymėmarrjen

  Pėrdorni solucione me kripė pėr pastrimin e hundėve.

  Bėni avull pėr tė zhbllokuar rrugėt e frymėmarrjes dhe pėrmirėsuar imunitetin.


  / AgroWeb.org

  https://agroweb.org/ne-forme/trupi-s...jive-mbroheni/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •