Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  T vendossh vepra t huaja n skenn shqiptare sht marrzi

  T vendossh vepra t huaja n skenn shqiptare sht marrzi

  N komedin Pallati 176, krahas shum aktorve q interpretuan, mbajm t ngulitur n mendjen ton edhe personazhin e Sandrit, nj inxhinier i dashuruar, tepr i sinqert, por q fal ktij sinqeriteti ai bhet pre e shum keqkuptimeve. N ato vite, Ilir Bezhanin e kemi njohur si aktor. M pas ai ka shkruar vepra letrare, dramaturgji dhe i sht dashur q kto vepra ti vendos dikush n sken, sipas mnyrs apo skems q ai ka hartuar. Kt vendosje askush nuk mund ta bnte m mir se vet autori. Ka qen kjo arsyeja q e ka detyruar t bhet regjisor. E kemi par si aktor, e shohim se, edhe si regjisor ai ende rrethohet dhe shoqrohet gjithmon nga suksesi.Veprat e vna n sken prej tij pasi kan korrur pa ndrprerje sukses e kan stimuluar q mos t trhiqet nga ky profesion, por ta vazhdoj at me prgjegjsi t madhe.
  Ju keni formuar srish trupn e vjetr t Teatrit t Fierit dhe bashk me t keni vendosur n sken nj komedi. Kush sht subjekti i ksaj vepre?
  Kjo sht nj shfaqje e karakterit popullor. Ktu dramaturgjia sht e ndrtuar mbi anektodat. sht br nj zbrthim i substancave popullore n kt dramaturgji komike. E veanta e ksaj vepre sht se jan t ndrtuara pes komedi n nj akt t vetm. Ky sht trajtimi q i kam br un ktyre pes komedive s bashku, t lidhura n nj bosht t vetm. N brendsin e tyre kan mesazhet ballkanike dhe ato shqiptare. Veanrisht ktu tregohet kokfortsia, inati, nervozizmi i kombit ton e mjaft ide t tjera, t cilat prcillen nprmjet ksaj komedie. Un kt substanc popullore e kam ndrtuar n dramaturgji. N frazn popullore pr inat t sime vjehrre, shkoj e fle me mullixhiun, un kam zbrthyer pjesn e par dhe pjesn e dyt t frazs. N komedi shfaqim nj nuse dhe nj vjehrr q kan debate t vazhdueshme ndrmjet tyre dhe arrijn gati sa t vrasin njra-tjetrn. Djali, me t cilin sht martuar e ashtuquajtura nuse, sht n emigrim dhe pas shum prplasjes me vjehrrn, ajo largohet nga shtpia. Ky sht subjekti i pjess s par, ndrsa n subjektin e ndarjes s dyt t komedis shohim takimin e nuses me mullixhiun. Ajo fillon duke ushtruar nj presion mbi t duke i shprehur dshirn e saj pr t br dashuri me t. Gjat gjith kohs, ajo bn nj monolog m veten duke pasur t drejtuar inatin drejt vjehrrs dhe e shpreh kt me sharje t ndryshme. Ajo nuk e dshiron vrtet mullixhiun, por ai sht nj mjet pr t dhe nprmjet ktij mjeti ajo shfryn dufin q ka ndaj vjehrrs. Ky personazh ka n plan t par t tij, figurn e vjehrrs. Gjat dialogut t vazhdueshm q bn ajo me mullixhiun, m s fundmi ai mposhtet dhe arrijn q t bjn dashuri s bashku. Ky sht njri prej akteve t komedis q shpreh nj esenc t fort t popullit ton, i cili pr inat t dikaje, shkon e bn dika tjetr, mbase akoma edhe m t keqe. Kto gjra t dyja s bashku nuk kan lidhje t logjikshme por ka vetm nj lidhje psikologjike ndrmjet tyre. Shkarkimi i ktij inati diku tjetr lidhet me t gjitha subjektet. Un n kt komedi mora t gjith aktort e Fierit dhe ndrtova at trup t vjetr t ktij teatri. Ky ishte nj eksperiment pr mua ku un doja t shikoja se si i ndiente populli t gjitha fenomenet q trajton dhe v n dukje komedia. Bashkova n kt pjes karaktere t ndryshme duke i bashkangjitur trups s vjetr t teatrit edhe aktort e rinj. Aktort e nj brezi m t vjetr q un zgjodha pr kt komedi jan shum t aft pr t luajtur karakteret q prmbante ajo, pasi ata jan profesionist t vrtet. N kt komedi jan formuar 24 karaktere. Jan vn n sken 12 aktort, t cilt kan interpretuar nga dy role secili. Arti gjithmon mbshtetet mbi karakteret dhe pa to nuk ka se si t ket art n teatr. Nj vepr mund t mbaj edhe me ndrtimin e tre apo katr karaktereve. Karakteret q kam ndrtuar un n vepr, mbase nuk jan t prsosura, por gjithsesi sht punuar me nj volum t madh karakteresh. Arrita ti ndrthur t gjitha s bashku me t tr komponentt q ndihmojn pr t vn nj vepr n sken. Publiku e priti mjaft mir kt komedi, e cila do t shkoj n Festivalin Mbarkombtar t Vlors. Ishte nj vepr mjaft interesante, fal prmbledhjes s ktyre mesazheve q lidhen me psikologjin e njeriut. I gjith mesazhi q transmeton komedia sht esenca e popullit ton. Ktu tregohet gjaknxehtsia q lind prej disa znkave t kota dhe kokfortsia shqiptare sht e tmerrshme. N nj mnyr t trthort kemi nj pasqyrim edhe t karakterit ballkanik. Kto mesazhe jan transmetuar npr shekuj dhe, ndaj ekziston n ditt e sotme dhe q un kam arritur ti vendos n sken. N sken kam futur edhe nj femr, e cila vrapon prmes saj duke u futur dhe duke folur vet pr personazhin. Kjo sht nj lidhz e veant e komedis.
  Jeni aktor e dramaturg, por ju shohim edhe si regjisor. ǒju shtyu t nisni rrugn e regjisurs?
  Dramaturgu sht pjesa kryesore e teatrit, kurse aktort apo komponentt e tjer jan rrjedhoj e tij. Ata jan transmetuesit e ideve t tij. Dramaturgjia sht letrsia m e vshtir. Nj nga kritikt m t njohur rus e ka quajtur at matematik e lart e letrsis. Dramaturgjia krkon nj grshetim t jashtzakonshm t matematiks dhe letrsis. Q t ndrtosh nj dram duhet t kesh nj logjik t fort. Un duke qen dramaturg, jam detyruar q t bhem regjisor dhe t vendos n sken pjest e mia duke prcjell dhe zbrthyer idet q kam brenda vetes. Shum shpesh kam vn re se disa njerz nuk i kuptojn idet e mia. Kjo ishte arsyeja m e fort q m shtyu pr t hyr dhe pr t ecur n rrugn e regjisurs. Un e njoh shum mir mjeshtrin e aktorit dhe skenn dhe duke pasur kto dy elemente un mund t bj shum mir dhe regjisurn. Tek un jan ndrthurur tre komponent, q rrall mund ti shohsh tek nj artist. sht shum e vshtir t realizosh nj nga kto komponent dhe aq tepr t harmonizosh tre t till, pasi kjo arrihet shum vshtir. Regjisura tek un ka nisur thjesht nga nj nevoj e imja, sepse kam vn re n disa vende se idet e mia nuk jan transmetuar trsisht, apo n at sfond n t cilin un i kam shkruar. Kur kam hyr n kt proces, sigurisht q kam pasur sukses, prderisa kam vazhduar ende n kt rrug. Mos t kisha pasur ecuri t ktij profesioni, do t isha trhequr. Me komedin e par N katin e dyt sht parajsa kam arritur sukses tepr t madh dhe pastaj jam drejtuar n komedin e dyt Mashtruesi, i cili pati nj sukses m t madh se komedia e par. Komedia Mashtruesi duke par se pati shum sukses, u prkthye dhe u vendos edhe n skenn franceze. Kur kjo pjes u ble nga francezt, u b nj pedan pr hyrjen time n letrsin franceze. sht pr tu habitur, por kjo vepr pati po t njjtin sukses q pati edhe n Shqipri, edhe pse u interpretua nga aktor francez. Suksesi i ksaj komedie m sugjeroi mua vajtjen pr her t dyt n Franc. Aty isha pjesmarrs n nj edicion t tyre, ku jan t ftuar t gjith shkrimtart e nj vendi dhe paraqiten prpara publikut. Un isha nj prej atyre t 11-ve. M pas, pata srish nj ftes pr her t tret n nj festival, ku aty vura nj pjes t shkurtr, edhe kjo pati shum sukses. Pas gjith ktyre arritjeve, ata m ftuan pr t katrtn her n nj turne shum t madh npr bot, i cili zgjati tre muaj. Ky turne u zhvillua n 12 shtete t Evrops Lindore dhe asaj Perndimore. Ishim rreth 20 pjesmarrs nga 20 shtete dhe shkonim npr qytete duke dhn shfaqje dhe kjo pr mua ka qen nj nga gjrat m t bukura. N Franc jam prfshir n konkurrime t letrsis botrore.
  Jeni vlersuar me mime pr veprat tuaja?
  Kam marr mimin e Par n Itali n festivalin q u b n Trieste dhe ktu vepra ime Sa mir bri q vdiq u vlersua si mw e mira. Kjo komedi sht vn edhe n Fier. N kt vepr, Mirush Kabashi ka marr mimin e Par n interpretimin e personazhit t tij.
  Mund t prmendni disa prej komedive tuaja?
  N Teatrin Kombtar kam vn komedin N katin e dyt sht parajsa, Mashtruesit, Mysafir i mallkuar dhe m pas sht vn shfaqja Kush ma martoi vajzn. Jan katr komedi q jan shkruar nga un dhe i kam vn po un n sken. N Fier un kam vn Sa mir bri q vdiq dhe Gzim Kame Zoti godet me putr. N teatrin e estrads n Tiran, kam ngjitur n sken nj komedi tjetr tragjike Pesha e fajit.
  Kush sht situata e nj aktori n komedi?
  Un si aktor n rolet e mia jam mbshtetur n filozofin se dhnia dhe interpretimi i nj sinqeriteti brilant n sken sht nj dashuri q mund t jap aktori tek publiku. mimi m i madh n lojn aktoreske sht pikrisht sinqeriteti i aktorit. Ai duhet ta interpretoj personazhin e tij me vrtetsi dhe sinqeritet. Kjo dhunti nuk mund ti jepet kujtdo. Ajo sht nj dhurat e natyrs dhe lidhet edhe me jetn tnde t prditshme. N qoft se do t jesh hipokrit n jet nuk mund t servirsh n sken sinqeritetin. Por nse ky sinqeritet ekziston edhe n jetn e prditshme, ather, detyrimisht do t reflektohet edhe n sken. Sinqeriteti n komedi sjell edhe suksesin, sepse kt vrtetsi dhe sinqeritet e krkon vet komedia. Ne shohim kamerat e fshehta dhe qeshim me nj personazh, i cili me sinqeritetin e tij prjeton problemin e tij dhe gati sa nuk qan pr kt, por ne si publik e dim lojn ndaj edhe qeshim me t. Ai, duke mos ditur asgj, luan dhe interpreton natyrshm problemin q ka dhe n disa raste, vihet edhe n nj pozicion tepr t vshtir. Ky sht personazhi i komedis q publiku dhe duhet t qesh, por njkohsisht edhe t ndihet keq pr problemin q ai trajton. N skenn e ksaj komedie u krijua nj situat e tmerrshme. Sandri q sht personazhi im, dashuronte nj femr dhe teksa vjen nj tjetr femr e panjohur, e cila e v n nj pozicion t tmerrshm. Ky personazh luhet me nj dramacitet t madh pr ti mbushur mendjen asaj se ai nuk e njeh femrn e tret, sepse i shkatrrohet dashuria dhe jeta. Kjo loj e vrtet dhe kjo hedhje n sulm pr t mbrojtur vetveten, e bn tepr qesharak, sepse i gjith spektatori e di kt loj. Kjo sht edhe karakteristika tepr e veant e nj aktori. Duhet t ket nj mprehtsi drejt qllimit pa pasur karagjozllk, t ket nj vrtetsi t madhe drejt problemit q ka personazhi. Un duke luajtur n kt lloj forme, bra q publiku t qeshte. Un drejtohesha nga e dashura ime me lot n sy dhe t dyja aktoreve, shpeshher u vinte pr t qeshur sesi un luaja. Ato kan qeshur edhe gjat xhirimit me kamera, sepse t dyja nuk e marrin dot at pjes t komedis nga vrtetsia. N nj moment, ato ende qeshnin dhe un ndihesha n nj pozicion shum t vshtir, pasi isha prball publikut. Un duhet t rezistoja ndaj tij dhe nga inati i drejtohem njrs prej tyre duke i thn: Po qeshni? Po qesh, plas. Edhe ti po qesh? Vazhdoni t qeshni! Un po rri po ulem, po pres kur t mbaroni ju. Ato nuk arrinin t ndalonin t qeshurat. Kjo fraz sht ndryshuar nga un, pasi mua m vinte inat dhe ndihesha n siklet, sepse qeshnin vazhdimisht. Ato, dit pr dit, sa her q jepnim shfaqjen qeshnin me mua. Kjo sht nj loj teatrale dhe ne jemi aktor. Kto jan situata dramatike t vshtira t aktorit, por gjja m e bukur e tij jan sinqeriteti dhe vrtetsia. Publiku duhet t kuptoj se vepra nuk sht vetm pr t qeshur, por edhe pr t qar. Ai duhet t ndjej dhe t prjetoj problemin q ka personazhi n komedi. Nuk mund t kemi komedin pa dramn dhe ktu qndron edhe bukuria e artit.
  Si ka lindur ideja pr t vendosur n sken nj vazhdim t komedis Pallati 176?
  Un kam shkruar 11 serit e vazhdimit t komedis Pallati 176. Kt ma krkoi stafi i Tele Bingos. Fillimisht, ia kam servirur autores pr ta shkruar dhe ajo nuk e ka kuptuar skemn, t ciln un ja paraqita. Skema ime ishte q Jovan Bregu rikthehet me fuqin e madhe t lekut, si u rikthyen shum n kohn e ndryshimit t qeveris. Ky tanim ishte br bosi, ndrsa ne t tjert ram shum posht. Kjo ishte skem q m plqente dhe nisa ta shkruaj. Kur ajo prfundoi, kolegt e mi e plqyen shum dhe un e paraqita tek ata q merrnin pjes n ekipin e Tele Bingos. Ata krkuan me insistim pr t br nj serial t till. Filluam t punonim pr kto seri dhe kjo pun zgjati rreth 2 vjet. M plqente shum n vazhdimin e ksaj komedie situata ime, q futesha n burg dhe dilja pa pasur asnj faj. Un isha njeriu m i pafajshm n bot dhe futesha gjithmon npr ngatrresa, sepse sinqeriteti i madh donte t mbante fabrikn ku ishte shkatrruar gjithka. Ky njeri idealist tanim kishte dal jasht loje. M pas, un shkrova pjesn e mendins ku, prve Jovanit futem edhe un n mendin. Por kt pjes ne nuk arritm dot ta xhirojm. Personazhi im detyrohet t futet n mendin, pasi i bjn akuza t rnda dhe e fusin aty pr t mos e kapur dot shteti. Aty bhet si gjysm i mendur, sepse gjat gjith kohs mundohet t sqaroj se nuk sht i till. Nga kjo ai del akoma dhe m i mendur. Nj njeri q krkon t sqaroj n mendinn se nuk sht i mendur, del fare budalla. Gjith komiciteti i tij ishte kjo q Jovani ishte i mendur tashm, kurse ky mundohej t sqaronte t tjert se ishte normal. N fund, atij i plqen mendina duke br krahasimet brenda e jasht, i plqen dhe vendos t mos dal prej aty. Ky sht paradoksi i jets.
  Ju vendosni n sken vetm vepra shqiptare q i keni shkruar vet. Nuk e ndieni t nevojshme marrjen e ndonj vepre nga repertori i huaj?
  T gjith t tjert kan vn vepra t huaja, kurse un kam qndruar besnik n veprat e mia. N gjendjen q jemi ne sot, kto vepra nuk kan interes. Ata vepra q merren nga repertori i huaj jan nj kopjim pr ne. Un dua t v nj tull n kulturn shqiptare me ato mundsi q kam, tek kjo gjendje snobizmi dhe vjedhje totale q ekziston. Pjest e huaja nuk i interesojn aspak kombit ton. Ato jan vn npr bot n mnyra t shklqyera dhe nuk kemi pr ti arritur dot kurr. Un kam par n Evrop vepra t vendosura n mnyr t prsosur dhe nganjher them se pr ne, t tentojm t vm n skenn ton kto vepra, sht nj marrzi. Ne duhet t marrim patjetr regjisor t huaj pr vnien n sken t tyre. sht tepr e vshtir t vsh Molierin, apo Shekspirin n nivelet botrore. Nuk mund ti vm dot kurr dhe nuk mund t ballafaqohemi me letrsin e huaj. Me letrsin kombtare mund t arrijm nj krahasim. N kto nivele t ulta q jemi, duke mos patur nj teknik cilsore, duhet t ballafaqohemi me letrsin ton. Ajo vepr duhet vn n sken n mnyr t prsosur, q t mos jet askush i aft pr ta kritikuar. Kshtu justifikohen se artin ton, bota nuk e njeh mir. N kt nivel sht e pamundur pr ne pr t vn kryevepra. Un, personalisht nuk angazhohem pr t marr vepra botrore, sepse e di q sht e pamundur dhe nuk i shrben publikut dhe letrsis shqiptare. Un kam rreth 15 vjet q shkruaj dhe vendos n sken vetm letrsin shqiptare. Ktu sht nj kaos i kulturs totale, ku asnj njeri nuk do t dij asgj dhe aq m pak t bj seleksionime t veprave.
  Si i przgjedh regjisori aktort q do t ngjis n sken?
  N baz t njohjes s karaktereve t tyre. Aktori luan gjithmon n ujrat e tij. Ai mund t ndryshoj, por jo jasht ktyre ujrave. Nse ai do t luaj n nj fush krejtsisht tjetr karakteri q nuk i prputhet aspak, do t dshtoj. Aktori duhet t provoj, por brenda t dhnave teknike, shpirtrore dhe psikologjike q ai ka. Brenda nj roli jan nj sr ngjyrash. Un si regjisor kam detyrn e przgjedhjes brenda ksaj game. Nse ai ka luajtur n nj rol dhe ka dshtuar tek ai, un si regjisor nuk mund ti jap nj rol t ngjashm.
  Ju n veprn t vendosur n Fier i keni ln shum hapsir aktorve t rinj. ǒju ka shtyr drejt ksaj?
  N art nuk njihen moshat, njihet vetm talenti. Aktorve t rinj nuk ua jep regjisori mundsin. N art nuk njihet pensioni. Aty vlersohet dhe njihet cilsia jo sasia. Mund t bsh 200 vepra dhe nuk ke br asgj, por mund t bsh nj vepr mjaft cilsore dhe bhesh i famshm. Aktori mund t bj nj rol dhe ka br do gj. Aktori sht prmendorja e krijimtaris n bot. Shpesh her kemi aktor q prmendin numrat e roleve, por arti njeh vetm cilsin e tyre. Sasia shrben pr cilsin. Don Kishoti i Manes sht nj vepr e cila e futi letrsin spanjolle n elitn e letrsis botrore. Servantes ka shkruar me dhjetra romane, por ky ishte romani i tij q tronditi botn. Prandaj njerzit n art duhet t bjn analiza t letrsis dhe kjo sht nj arsye q arti yn sht n nivele t ulta.
  Kush sht funksioni i ksaj analize?
  Kjo analiz shrben pr t orientuar publikun. Kritika dhe gazetaria n kt rast jan tamam si periskopi i nj nndetseje, e cila ecn nn uj dhe periskopi sht ai q del n siprfaqe dhe shikon, nse ka apo jo anije t tjera duke lajmruar posht. Analiza sht periskopi i letrsis dhe e orienton publikun drejt nj arti cilsor. Publiku prball teatrit gjithmon krkon orientim. Kjo sht lufta e kombeve t emancipuara. Evropa sht nj publik q nuk i pranon vulgaritetet. Npr bot ka 500-800 vjet q punon orientimi artistik mbi publikun. Bombardimi i tij mbi vepra banale, bn q ai t stepet duke mos e zhvilluar m tej. N radh t par duhet t njihen kto periskope. Ka raste, kur kta kritik mund t bjn edhe gabime dhe publiku i glltit. Kjo analiz ka t mirat, por edhe ant pozitive t saj. N Shqipri kjo sht eleminuar dhe nuk ekziston.
  Si sht qndrimi i publikut duke u krahasuar me vitet e mparshme?
  Koht e fundit, ne shohim dukshm se publiku i sht larguar teatrit. Ai nuk e frekuenton m si dikur. Nuk sht aq i gatshm pr t shkuar dhe ndjekur nj shfaqje q vendoset ne Teatrin Kombtar, apo diku tjetr. Para viteve 90, ky publik ka qen shum m i afruar, sepse bhej nj pun e madhe ideologjike me t pr ta futur n kto rrjedhoja. Sistemi i athershm t fuste n rrokullisjet e t gjith asaj force diktatoriale. Ajo kishte parimin se ne nuk duhet t lm asnj minut bosh. N kt drejtim ishte nj inkuizicion i pashembullt. Ai sistem kishte parimin q, nse popullin apo turmn e lije bosh, ajo do t komplotonte kundr teje. N at koh, pr kt arsye investohej shum n ideologji, n filma dhe do gj e kishte n funksion t vetvetes. Kjo deri diku, institucioneve i bnte mjaft mir, por nga ana ideologjike i indoktrinonte njerzit, i fuste ata n nj doktrin totale. N at shoqri nuk kishte prurje nga bota e jashtme si ndodh tani. Gjat ktyre viteve ne kemi hyr n artin botror dhe duhet t ballafaqojm at me artin ton dhe t mbushim boshllkun q mbartim. Nuk duhet t harrojm edhe ann financiare q vihet n shrbim t artit.
  Cilat jan projektet e s ardhmes?
  Kam prkthyer komedin Mysafiri i mallkuar dhe jam n pritje pr t shkuar n Paris dhe pr ta vn vet n skenn franceze. Ktu n Shqipri, kjo vepr pati shum sukses dhe shpresoj q ky sukses ta shoqroj edhe atje. I kam drguar dokumentet e caktuara dhe jam n pritje t miratimit t buxhetit. Shpresoj t v n Franc edhe komedin Sa mir bri q vdiq,me t ciln jam vlersuar n Itali. T dyja kto komedi do t paraqiten n konkursin e Avinjonit dhe shpresoj t fitoj, por rndsi ka pjesmarrja n kt festival.

  Sot.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Tema t Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 18-04-2021, 15:10
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 3. Plav e Guci
  Nga Davius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 05-10-2008, 23:36
 4. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •