Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 58 prej 58
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e gojanidz
    Anėtarėsuar
    24-06-2008
    Postime
    20
    Me fal Darius me gjith respektin qe kam, une nuk e vura theksin tek kalendari maja por tek te gjith keto histori qe flasin per kete ceshtje .Sa per kalendrin maja nuk kam sec te them pasi nuk jam ndonje studiues per keto gjera por vetem nje i apasinuar .

  2. #42
    Me ke keqkuptuar. As une nuk jam studiues i kalendarit/eve por thjesht i apasionuar mbas ketyre gjerave. Ajo qe specifikova eshte baza shkencore e fenomenit duke ja kundervene psikozes se frikes dhe panikut qe perhapet nga njerez te ndryshem. Pra ka nje faktor historik/gjeologjik te cilit mund ti referohemi dhe qe na tregon se planeti yne ka nje cikel te caktuar dhe perfundimet e ketyre cikleve shoqerohen me ndryshime te thella. Kjo eshte ajo qe i qendroj dhe jo lajmeve apo informacionit spekulativ mbi armagedon e permbysje te botes. Mund ti vesh cfare do emri, mbetet fakt qe gjate historise se tij, planeti yne ka pesuar shocks te forta te shoqeruara me ate qe quhet radical changes.

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-10-2007
    Postime
    833
    Ketu u fol per fundin e botes sipas krishtereve dhe pak a shume sipas cifuteve.
    Meqe ky nenforum nuk eshte teme fetare, une po mundohem ti mbaj sa me larg, edhe pse do e kem te veshtire.

    ketu u thane shume gjera te verteta, saqe une nuk i mbaj mend te gjitha, as nuk di sesi behet qe te marr pjese pjese dhe ti analizoj.

    Por nese me lejon DARIUS-i i madh(vertet me pelqejne idete tuaja dhe ju pergezoj per punen tuaj), po shfaq nje ide duke e shpalosur me pika.

    1)Ajnshtajni u pyet: Si e imagjoni luften e trete boterore?
    Ai u pergjigje: Nuk e imagjinoj dot luften e trete, por te katerten e imagjinoj me shpata.

    2)Ardhja e Krishtit.

    3)Luhatjet e tokes jashte orbite (ne mos gabohem, teme e trajtuar nga KIng Arthuri).

    4)Fundi i Besimtareve.
    _______________

    1)Atehere po mundohem ti shpjegoj pak e nga pak te gjithe.
    E para ka te beje me nje lufte boterore.
    Dhe kjo ne keto shpjegimet eshte e parashtruar.
    Por jeta ne toke nuk merr fund me kaq.
    Kete besoj kane patur per qellim edhe Mayat te na thone qe do kalojme ne nje civilizim tjeter... nga ai shkencor ne ate primitiv.
    pa dashur ta bej fetare temen, vertet do te rikthehet edhe njehere njerezimi ne primitivitet ne menyre qe te realizohen hapat e tjera te parashikimeve.
    Pra do te rikthehemi edhe njehere tek shpikja e rrotes, e tek armet artizanale.

    2) Ka te beje me ardhjen e krishtit ne toke. Me falni per zgjatjen pak, dy fjale.
    Duke qene se eshte njeri nga nena, atehere sic u ngjit ne qiell do te vije te vere paqen ne toke dhe te vdese si te gjithe njerezit e tjere.
    Ai do te vije, ne momentin qe ne toke te jete shpallur Mbreti i Mistershem i Cifuteve qe do te udheheqe cifutet ne nje lufte te shenjte. dhe ai do te zbrese nga qielli per te vene paqe ne toke, ku edhe do te vdese.

    3) Luhatjet e tokes kane te bejne vertet me perhapjen e thatesirave, vullkaneve, e shume e shume gjerave te tjera qe u thane nga Mbreti Artur (e pergezoj per postimin).
    qe te mos harroj dicka, nga te gjitha keto luhatje e shtremberime a si ti quaj keto crregullime te tokes, toka do te beje nje rrotull ne krah te kundert dhe njerezit nuk do e shohe me diellin te linde nga Lindja, por nga perendimi.

    4) Vdekja e besimtareve dhe e mosbesimtareve ka per te ndodhur ne dy menyra.
    E para vdekja e besimtareve me arome te kendshme qe vjen nga Jemeni i sotem.
    Dhe vdekja e mosbesimtareve me arome te frikshme qe vjen nga Shami (zona e Izraelit, Palestines, Sirise).

    Doja te shtoja edhe dicka, Paqja midis Izraeliteve dhe Palestinezeve nese arrihet nuk ka per te zgjatur... Madje kurre midis tyre nuk do te kete PAQE.

    Keshtu, Bota nuk do te shkaterrohet me 2012, por ne nje date qe askush pervec Zotit nuk e di.

    Nuk e di nese u shpreha qarte.

  4. #44
    Citim Postuar mė parė nga The Pathfinder Lexo Postimin

    1)Ajnshtajni u pyet: Si e imagjoni luften e trete boterore?

    Ai u pergjigje: Nuk e imagjinoj dot luften e trete, por te katerten e imagjinoj me shpata.

    Citova kete fragment thjesht per te saktesuar dicka. Pergjigja e Ajnshtajnit ka qene qe luften e trete nuk e di por e katerta do behet me shkopinj.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e unikali
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Postime
    227
    Darius - Eshte teme shume interesante, por une dua ti qendroj larg dhe te mos e mendoj asnjehere. Ne nje shkrim ne forum ke postuar jo vetem galaktiken tone po nje numer te pafund yllesish e galaktikash. Te gjitha besoj te huazuara nga shkenca dhe jo nga Maja-t e famshem. Po shkencetaret, jam i interesuar, pervec ketyre shkaterrimeve qe po bejme me doren tone, a verejne ndryshime te menjehershme te yllesive, se keto ndryshime besoj se nuk behen me hop naten e 21 dhjetorit. Nese ka ndryshime ato fillojne e ndodhin gradualisht e efektet e tyre duhet te ishin ndjere tanime. Besoj se kalendari Maja nuk ka parashikuar papergjegjshmerine tone me mjedisin e ngrohjen globale apo ngjarjet ne Lindjen e Mesme etj.. Nuk dua te jem skeptik per ndryshimet teritoriale dhe zhvendosjet tektonike, pasi bazohem ne kontinentet e zhdukura prej shekujsh, e ndofshta edhe kontinenti yne mund te quhet ne nje te ardhme shume te larget kontinenti i zhdukur. Une dua te qetesoj veten e ndonje tjeter qe naten e 21 dhjetorit 2012 te mos qendroj i strukur duke pritur fundin, por te jetoj e punoj normalisht se fundi nuk percaktohet as nga kalendaret e as nga individet. Cdo fillim ka fund, por ciklet e fillimeve e fundeve bejne pafundesine qe nuk e imagjinoj dot dhe nuk mund ta ve trurin ne levizje per te humbur ne pafundesine marramendese.

  6. #46
    Mund te ndodhe sic thua ti, mund te ndodh ne 2-3 variantet qe kam shkruar une, mund te ndodh edhe me skenare te tjere... Jane te pafundshme. Mund te dhe mos ndodhe asgje fare . Kete une nuk e di, nuk e parshikoj dhe as nuk i ve emer. I ndjek ngjarjet si te gjithe ju dhe i marr ne konsiderate te gjitha mundesite. Se cfare do te ndodhe realisht ate askush nuk e di.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e unikali
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Postime
    227
    Une lexoj me shume vemendje dhe ne pergjigjen Tuaj Darius me duket se shoh nje drite ne fund te tunelit. Kjo pergjigje me le me shume ne erresire dhe me shton me shume dilemat. Loja me variante te pafundme me duket as mish as peshk. Shpresoj shume se do te me orjentoni e do me lehtesoni me fakte shkencore e me aq bagazh te madh qe mbartni ne veten tuaj.

  8. #48
    Pergjigja te le ne erresire sepse e gjitha kjo ne vetvehte ska asgje te qarte. Ka dokumentime qe mund te jete nje fenomen kozmik sic ka dhe dokumentime qe dalin jashte shkences dhe i veshin karakter religjioz ose profetik sic ka dhe dokumentime qe e fusin tek paranormalja. Ne kete pike nuk eshte puna ta hedhesh me koke a pil ca te dali. Merren parasysh te gjitha bashke dhe krijohet nje mendim personal. Une e kam bere te qarte disa here qe nuk kam asnje ide personale se cfare do ndodhi (mbase truri im se pranon skenarin e nje katastrofe qe do na zhduki te gjithe). Dhe si here te tjera e perseris, le te presim e te shohim.

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e unikali
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Postime
    227
    Vazhdoj ne naivitetin tim. Eshte parashikuar me vite drite larg levizja e perpiket e yllesive, kometave dhe trupave te tjere qiellor, e ndofshta ose une nuk kam degjuar per devijime kapricioze ne kohe kaq te shkurter, si kjo e vitit 2012. Une per vete mendoj se kalendari Maja eshte shume interesant, i sakte dhe me shume vlera studiuese, por kur vjen puna e panikut ose e ndryshimit bum, e kuptoj se nuk qendron. E vleresoj si e djela perfundon e fillon e hena. Data 22 dhjetor urojme te jete si nje fillim viti i ri, pastaj te shohim se ky "vit" sa e percaktojne Maja-t, te jete jo kaq /
    "mizor" me ne tokesoret e pafajshem.

  10. #50
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015

    Cdo gje pereseritet, thjesht se bota rrotullohet e bashke me te dhe ne.

    Nese do shkaterrohet planeti yn nje dite kete se di, por di ama qe ne kaluaren(duke marre parasysh ato gjera qe na kan servirur nga shkenca) kan ren meteorite, kan ndodhur permbytje, dhe shkaterrime misterioze te civilizimeve si atlantida, maja etj.Fuqia ne tok ose vendet e favorizuara nga yjet, mund te them se eshte nje cikel qe perseritet persh;kemi Majat, dikur ne majat e shkences sot, jetojne si njeres primitiv, ose egjyptianet dje shume te perparuar sot shume mbrapa, Shqiptaret qe nje fare menyre te perseritur kan kontrolluar mesdheun, pavaresisht se kan qen nen petkun e nje perandorie, fjala vjen ajo,romake, bizantine me von ajo turke.E sot Sqiperia eshte nje nga vendet me te prapambetura ne planet.Pra cdo gje eshte nje cikel qe perseritet,ne nje mase kohore te cilen nese do te dinim historin e mirfillte se te shkuares, do te ishte shume e lehte per te perllogaritur se cfare do te ndodhe, dhe kure do te ndodh me saktesi nje ndryshim,i cfare do lloji ne tok e me gjere.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540
    se mora vesh se per cfare behet llaf
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  12. #52

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e unikali
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Postime
    227
    Darius te lutem se kam shume kohe qe shfletoj forumin duke kerkuar nje faqe te plote per Kalendarin Maja, por e pamundur, vetem copeza mendimesh. Ne cilen rubrike mund te futem e te gjurmoj. Me ndihmo po pate ndonje skedar ne morine e gjithe ketyre shkrimeve.

  14. #54

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e unikali
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Postime
    227
    Faleminderit, gjeta material me shumice ne "Gjurmet e Civilizimeve te Zhdukura". Me keq se mu shtuan me shume ?????. Nuk ma han truri si mund te riciklohen civilizimet, si mund te zhduken e rifitohen dijet, si mund te zhduken dijet bashke me materien, aty ku punohet ka edhe mbetje te kantjerit e veglave te punes, projekteve, etj... por me e keqja eshte se une anoj me shume nga ateizmi e kjo me prish shume pune. Besoj se tepermi vetem ato qe shoh, prek ose lexoj shkrime nga njerez qe i besoj shume. Nuk di, por do vazhdoj me endje te germoj e lexoj !!!

  16. #56

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-03-2008
    Postime
    12
    Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
    Jam dakord me Darius,
    Ne fakt ata qe po e ēojne boten drejt fundit jemi vete ne,
    megjithate dyshoj se dikush mund ta dije kete date me saktesi,
    harruat qe atehere thoshin se ne vitin 2000 do jete fundi i botes?
    iu eshte dukur si numer i lezetshem keshtu dhe thane per 2000.
    ne qoftese nuk e di fundin dhe daten e sakte eshte thene se eshte 21 dhjetori i 212 dhe nuk eshte duke ndodhur ne forme natyrale por eshte e bazuar ne baze te teknollogjive dhe kryesisht nga PROJECT HARP si dhe me ndimen e mindcontrolweapons ku kryesisht eshte duke mbajtur njerezimin ne apati permanente keshtu qe nuk shume jane skeptike ,mosbesues dhe nuk mund te liftojne te ngrene zerin ose puetje ne subkonshiences e vetes se tyre se cfar po ndodh mendon se jo ? dergo mesazh te komunikojme ne se deshiron Nazi Satanist eshte duke monitoruar pothuajse te gjithe ne dhe nuk ben perjashtime bye

  18. #58
    Nganjehere thone se profecia eshte thjesht deshira njerezore per ta permbushur. Gje qe le si sekondare faktin qe cdo profeci eshte e mundur te ndryshohet nese ekziston vullneti i mire.

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

  1. Justin Dėshmori: Apologjia e parė
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48
  2. Rruga e hapur e islamit
    Nga ORIONI nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-02-2007, 09:32
  3. Liria
    Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 10-06-2005, 06:24
  4. A mund te jete nje Kishe produkt i kultures njerezore?
    Nga marcus1 nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-10-2004, 02:45
  5. Rruga e hapur e islamit
    Nga Arrnubi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 22-04-2004, 17:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •