Close
Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 333
  1. #41
    DoNt Be JeLoUs Maska e ||_BeJbi_||
    Anëtarësuar
    04-03-2006
    Vendndodhja
    aTje JaM EnE uN Do Te ViSh eNe tI
    Postime
    120
    Sigurisht qe ka pavarsisht se grat e socme kerkojne dicka me shume sepse kan ardhur kohet qe burri dhe gruja nuk jan me burri para dhe gruja mbrapa po jan 50-50% por neqoft se nje grua rri ter diten ben dreken lan shplan te rrit femijet atereh 100% qe do e vleresosh sepse nuk eshte nje skallve por gruja jote partnerja qe keni zjedhur per jeten tuaj...
    LoVe Me oR HaTe Me Am StiLL GoNa Be HeRe

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-04-2006
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    397
    Ka rol shume te madh,dhe mund te them sinqerishte se nje grua qe bene shume per shtepin bene dhe per familje
    Ne se njerezit flasin keq per mua: Ta dinin c'kam thene une per ata: Do te flisnin edhe me keq.---JM

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    04-11-2006
    Postime
    25
    ....mbase eshte teme apo debat qe paska kohe qe eshte hapur, dhe ka mjaft mendime, por do ju jepja edhe mendimin tim, nje grua shtepiake eshte mjaft e zonja, dhe koha qe ajo eshte ne shtepi ka rolin dhe nje rendesi te vecante, ne rradhe te pare, femijet i edukon dhe i meson si me mire, dhe dallohen femijet qe rriten ne shtepi me nenen, rasti konkret, une per vete jam ne shtepi prej 5 vjetesh dhe kam dy vajza, dhe gjate gjithe kesaj kohe jam marre vete me rritjen dhe edukimin e tyre, kur vajza ime shkoj per here te pare ne kindergarden, te them te drejten , mendoja se mbase do ishte pak me ndryshe, sepse, gjuha ime eshte shqipja e femijet jane lindur e rritur ketu ne usa, pra, dhe kisha nje fare ndrojte dhe ankth, si do ishte vajza ime , por qe ne ditet e para, vajza me tregonte gjithcka ne shkolle, dhe une nuk i thashe dhe nuk i them vetes qe eshte gabim pse ndenja keto 5 vjet duke rritur femijet, eshtwe kenaqesi ne rradhe te pare per mua, qe poi shijoj keto vite duke pare rritjen e tyre, eshte kenaqesi kur im shoq kthehet nga puna dhe une ndjehem zonje e vertete, dhe akoma nuk mendoj per te ardhurat monetare, jane me shume se parate kujdesi dhe sakrifica, se te rrish ne shtepi eshte edhe sakrifice, kur ke punuar me pare , e kjo kohe eshte nder kohet e mija me te mirat, dhe kurre nuk mendoj se eshte kohe e humbur e e kaluar kot ose bosh, gjithmone ky eshte mendimi im. faleminderit, .

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    jo nuk ka asnje lloj vlere thjesht e bejn femrat qe jan dembele, dmth shumica e femrave. ja kshu esht e verteta ju pelqen apo jo

  5. #45
    me 40 hajdutë Maska e alibaba
    Anëtarësuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Të jesh shtëpiake nuk do të thotë të jesh e izoluar nga bota as nuk do të thotë e varfër.Së paku dy shtëpiake ishin nëna të nderuara mbretërish, nëna e Ahmet Zogut që i drejtonte kuzhinjeret e kuzhinës mbretërore, dhe nëna e Skenderbeut për të cilën asnjë burim historik nuk thotë se ka punuar ndokund me pagë.

    Ndërsa dembele më parë mund të jenë ato që kanë marrëdhënie pune.Sepse punët më të rënda janë ato shtëpiake.
    dhe një gjë: Në kohët e sotme kur një kujdestare fëmijësh qoftë edhe pashkollë kujdeset për fëmijët e tu në shtëpinë tënde dhe kërkon pagë të majme për këtë, atëherë nëna shtëpiake ka një vlerë të pakrahasueshme.E bëra këtë krahasim meqë ra llafi tek lekët.

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    1,599
    Ka vlere per burrin e saj edhe per familjen e saj.Por mendoj qe femra sot edhe duhet te jet e "Zhvilluar" nga ana e karieres edhe nga ana e familjes se saj.Gjithashtu edhe ato shtepiake eshte nje vlere qe nuk krahasohet me ate vleres e karieres.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Eda64
    Anëtarësuar
    01-09-2006
    Vendndodhja
    eda_19642000
    Postime
    104
    po bjontina e lexova me vemendje te madhe ,ceshtjen per gruan e ke bere tamam pyetjet dhe me pelqyen shum per ate qe e ka perjetuar nder to jam edhe une ,prandaj doja te thoshja me te vertet eshte se gruaja eshte mir te rri ne shtepi te rris femijet se i rrit me duart e veta por ska gje me te rende e them me te gjitha aspektet qe nje grua te qendroj vetem ne shpi ,se burrat spo i bej te gjith por ka burra qe nuk don qe ta di se cfar bere ti u lodhe apo su lodhe por ai shikon cfar more .por ska ma injorance te rri gruaja te shikoj duart e burrit ,por te dal te punoj sa ka mundesit e vehta te mos jet gjithmon e ulur per sa i perket buxhetit financial te lekve e kam llafin edhe ai te lodhet dhe te sakrifikoj per rritjen e femijeve jo vetem gruaja ,se jan drejtat e barabarta sot si burri ashtu dhe gruaja ket mendim kisha une mendofshta e kam dhe gabim por ju qe do ta lexoni nxirrni konluzionin flm shum.

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anëtarësuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962
    Sigurisht qe nje grua ka vlera edhe kur eshte shtepiake...(ajo ka rol sherbyes)...por nje mashkulli te kompletuar nuk i duhet vetem nje sherbyese....por edhe nje dashnore,nje shoqe shpirterore,nje krijuese,nje bashkeluftetare etj...dhe keto cilesi mashkulli i kompletuar nuk mund ti gjeje kurre te nje femer qe rri gjithe diten ne shtepi......
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

  9. #49
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    bashkeluftetare po po.. ndonjehere kujtoj nje ish-in tim qe bashkeluftonin bashke ne bashkeluftrat e Starcraft-it..
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  10. #50
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anëtarësuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Citim Postuar më parë nga bjondina
    Ne shume raste gruaja eshte e detyruar (me deshire apo nga halli) te rrije ne shtepi e te kujdeset per shtepine e femijet. Por ajo qe dua te di une eshte se sa vlere ka kjo pune e gruas, ndonese nuk sjell fitime monetare?A mund te thuhet se vetem burri punon pasi ai sjell para ne shtepi?A duhet te ndihet femra (inferiore) ne kete rast?

    Organizimi i familjes(ekonomia +edukimi+gjuha(themi gjuha e nenes dhe jo e babait)+lodhja fizike dhe mendore+pagjumesia+arti i gatimit, FEMIJET dhe vetem po te marresh (dua te them kujdesi per ata)+sakrifica e kufizimit te kohes per vehten e saj +NERVAT E FORTA qe duhet te kesh per te gjitha keto +kenaqesia qe ndien bashkeshorti kur vjen ne shtepi pas pune dhe i gjen te gjitha keto te bera , vlen aq sa PARATE qe sjell ai ne shtepi,as me pak e as me shume.
    GRUAJA SHTEPIAKE nuk duhet te ndihet inferiore ,perkundrazi,ZONJE.
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Vinjol
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Fier
    Postime
    1,540
    Gruaja ka patjeter nji rol et padiskutueshem ne familje mos harroni
    qe ajo perben thelbin kryesor ne edukuimin
    e femijve

    Nji grua Skllave ?????
    jam kundera
    Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e macipaci
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Postime
    98
    sa kushton gruaja shtepiake? e a vleresohet puna e gruas ne Shtepi?
    Po sigurishte qe po, ekonomia bashkohore e perllogarit rolin e gruas permes vleres monetare te kushtuar sikur keto pune te kryheshin nga nje person i tret, perball pages....
    e n.q.s i hyni kesaj perllogaritje, do ta shifnit se kush siguron me teper te ardhura ne familje...sa kushton bashkortia, e sa kushton bashkshorti...

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202
    Citim Postuar më parë nga Akili-A Lexo Postimin
    Sigurisht qe nje grua ka vlera edhe kur eshte shtepiake...(ajo ka rol sherbyes)...por nje mashkulli te kompletuar nuk i duhet vetem nje sherbyese....por edhe nje dashnore,nje shoqe shpirterore,nje krijuese,nje bashkeluftetare etj...dhe keto cilesi mashkulli i kompletuar nuk mund ti gjeje kurre te nje femer qe rri gjithe diten ne shtepi......
    ndaj te njejtin mendim .

  14. #54
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga bjondina Lexo Postimin
    Ne shume raste gruaja eshte e detyruar (me deshire apo nga halli) te rrije ne shtepi e te kujdeset per shtepine e femijet. Por ajo qe dua te di une eshte se sa vlere ka kjo pune e gruas, ndonese nuk sjell fitime monetare?A mund te thuhet se vetem burri punon pasi ai sjell para ne shtepi?A duhet te ndihet femra indiferente ne kete rast?
    Pune me te veshtire nuk ka por si i thone
    "askush nuk ia di vleren deri sa te mos i besh punet" vetem ateher ia dine rendesin
    I LOVE GOD

    j&g

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    ky asht roli i vetem qe ka vlere per ni gru.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  16. #56
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ky asht roli i vetem qe ka vlere per ni gru.
    Mos fol keshtu se ka me te martu lagja :-D



    Ka vlera te medha por fatkeqsisht gjithmon nenvleftesohet nga pala kundershtare .
    Eshte Grua
    Nene
    Shoqe
    Guzhinjere
    Pastruese
    Menaxhere
    ect ect
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Izadora Lexo Postimin
    Mos fol keshtu se ka me te martu lagja :-D



    Ka vlera te medha por fatkeqsisht gjithmon nenvleftesohet nga pala kundershtare .
    Eshte Grua
    Nene
    Shoqe
    Guzhinjere
    Pastruese
    Menaxhere
    ect ect
    kush te tha se sjam martu un lol?

    ka me me martu lagjia prap? ok ok sjam kondra lol
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  18. #58
    Djalë Drenice Maska e Lexuesi_
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Nje shkalle me shume se ai i burrit. Edhe pse une mendoj qe 5 shkalle me shume se ai i burrit.

  19. #59
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730
    Po ka vlere sepse nga natyra femra eshte shtepiake. Edukimi i femijeve etj jane gjera te rendesishme.

    Te kunderten do ta vija ne dyshim.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  20. #60
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ky asht roli i vetem qe ka vlere per ni gru.
    a man's job day-to night, a woman's job never stops

    gruaja ka shume vlera kaq shume sa ju burrave ju tremb ky fakt edhe e izoloni gruan ne shtepi. if it was a woman's world it will be a perfect place
    Ndryshuar për herë të fundit nga loneeagle : 16-02-2012 më 14:53
    I LOVE GOD

    j&g

Faqja 3 prej 17 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fjalet dhe shprehjet me te cilat njeriu komunikon me kafshet shtepiake
    Nga DYDRINAS në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 17-01-2009, 00:53
  2. Firma më e mirë për pajisjet shtëpiake
    Nga Fiori në forumin Votime dhe sondazhe
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 29-01-2007, 10:10
  3. Vetmi Gruaje
    Nga SkenderRusi në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 04-11-2005, 06:25
  4. Kafshet shtepiake
    Nga Pogradecari në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 18-05-2004, 22:54
  5. Arome gruaje...ne policine rrugore
    Nga angeldust në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 07-08-2003, 16:02

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •