Close
Faqja 17 prej 17 FillimFillim ... 7151617
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 333 prej 333
 1. #321
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  Stresi me I madh eshte I atij qe punon, mban shtepine dhe perpiqet ti krijoj nje ambjent sa me komod e nje jete te mire familjes/femijeve . Ato perrallat qe u sollen me siper Jane qarravitje gerr verr. Get out of the house - oj gra. Se kur del, femijet gjithashtu nuk behet dhe shtepia rremuje. lol

 2. #322
  nuk jane shqiptaret meshkuj ashtu sic paraqiten ketu...
  normal kush eshte ai burre qe ka qejf te beje pune shtepie apo te merret me femijet, nese gruaja i merr persiper vete ti beje te gjitha...
  lexoj ca shprehje ketu "gruaja duhet te kujdest per burrin?????????????", gruaja duhet te kujdeset per femijet??????????????
  cdo gje eshte me mase dhe me karar...
  nuk ka pse te strapacohet gruaja aq shume qe ne pike te mengjesit duke pergatitur mengjesin cuar femijet ne kopesht dhe ne shkolle dhe pastaj te niset tek puna e vet, ne rast se keto pune ndahen me burrin, njeri pergatit mengjesin tjetri i ben gati per kopesht dhe shkolle femijet, njeri i con ne shkolle dhe tjetri i merr...
  vjen pasditja, njeri gatuan, tjetri shtron tavolinen... njeri merret me femijet tjetri merret me shtepine....
  po i ngriti burri kembet mbi tavoline qe ti heqi edhe corapet gruaja normal qe asaj nuk do ti dali kohe per vete dhe per punen qe do te beje, apo karrieren cfaredo qe te jete...
  dhe ka disa burra qe me qellim ia veshtiresojne punet gruas se tyre(qe ti vije turp nga vetja) qe ti mbushin mendjen atyre qe nuk mund tia dalin dot edhe te punojne edhe te merren me shtepine edhe femijet...
  te mos them pastaj qe ka gra qe kete rol e pranojne me qejf...
  ne shtepi te gjithe duhet te punojne, edhe femijet sipas moshes edhe punet...
  te rregullojne vet krevatin, ti lajne vete dhembet, te vishen vete, pasi te hane ta cojne pjaten e vet ne lavaman...
  kjo eshte nje familje...
  nuk eshte familja qe cdo gje pritet nga gruaja...

 3. #323
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669
  Pyetja eshte shtruar gabim
  Ka vlere apo nuk ka vlere
  Tani ne kete shoqeri ku jetojme sot , gruaja duhet te punoje patjeter sepse po ndenji vetem ne shtepi kthehet ne nje makine qe bene pune automatikisht dhe humbet nocionin e shoqerise, marredhenieve sociale , frenon zhvillimin intelektual dhe cfare edukate dhe cfare shembulli do u jap pastaj femijeve se si te sillen ne shoqeri kur ajo vete eshte e izoluar.

  E mira per femrat do ishte te kishin orare pune me te limituara qe te kene mundesi te rrine me shume me femijet dhe jo si jane sot nga 12 ore ne dite ..... Ok ok barazi gjinore, por prap femrat mbeten me fragile ....
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 4. #324
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  38
  Postime
  4,227
  Citim Postuar m par nga Marya Lexo Postimin
  Pyetja eshte shtruar gabim
  Ka vlere apo nuk ka vlere
  Tani ne kete shoqeri ku jetojme sot , gruaja duhet te punoje patjeter sepse po ndenji vetem ne shtepi kthehet ne nje makine qe bene pune automatikisht dhe humbet nocionin e shoqerise, marredhenieve sociale , frenon zhvillimin intelektual dhe cfare edukate dhe cfare shembulli do u jap pastaj femijeve se si te sillen ne shoqeri kur ajo vete eshte e izoluar.

  E mira per femrat do ishte te kishin orare pune me te limituara qe te kene mundesi te rrine me shume me femijet dhe jo si jane sot nga 12 ore ne dite ..... Ok ok barazi gjinore, por prap femrat mbeten me fragile ....
  Nje burre mban aq peshe fizikisht sa trupi i tij sforcohet deri ne pese fish. Nje grua kur lind trupi i sforcohet 20 fish. vertet thua se jemi "fragile"???? Gruaja e sotme ben punen si cdo burre plus mbart cdo barre familjare. Ka raste qe ne nje cift i ndajne gjerat, por per shumicen jam e bindur qe gruaja ben shume here me teper se burri. Gruaja nuk ankohet per cfare po ben por ankohet sepse shume burra nuk ia dine vleren punes qe ben gruaja.
  I LOVE GOD

  j&g

 5. #325
  Me sa kam kuptuar une,punet e shtepise nuk i quajne 'pune' burrat.
  He thone se per nje ore e fluturon gjithe shtepine .Duhet ti beje vet,qe te kuptoje se smund te mbarohen te gjitha per nje ore .Nese i ben vet mendohet dy here para se te hedhi rrobat sa andej ketej ,e para se te shkele me kepucet pis mbi tapet !
  Ne pune femra,ne pune mashkulli,te dy kthehen rreth te njejtes ore ,sjane te lodhur te dy njesoj???
  I like it when you smile, but I love it when I'm the reason. :)

 6. #326
  i/e regjistruar Maska e toni54
  Antarsuar
  25-02-2010
  Postime
  3,778
  Citim Postuar m par nga Etna Etna Lexo Postimin
  Me sa kam kuptuar une,punet e shtepise nuk i quajne 'pune' burrat.
  He thone se per nje ore e fluturon gjithe shtepine .Duhet ti beje vet,qe te kuptoje se smund te mbarohen te gjitha per nje ore .Nese i ben vet mendohet dy here para se te hedhi rrobat sa andej ketej ,e para se te shkele me kepucet pis mbi tapet !
  Ne pune femra,ne pune mashkulli,te dy kthehen rreth te njejtes ore ,sjane te lodhur te dy njesoj???
  sjane de pune hahahahaha veq kukatin me dy ene qe i lajne hahahah nje kafe me 100 zhurma ta bejn edhe ate shikojn me pervelu ...pa ha pije he mos e pifsh te thone hahahahahahah

 7. #327
  Kur jam ne pune,shpesh mendoj se sa mire te isha ne shtepi e tu gjendesha femijeve ne moshen me te bukur per ti shijuar,por edhe te nevojshme.kur kam qene pa pune ndihesha prapa bote dhe "e remdomte",zgjidhja per mua do ishte qe grate te punonin me orar te kufizuar.fundja 8 ore jane shume per kedo.rri mendoj ndonjehere ceshte kjo pune,te shkon jeta me shoket e zyres.ne 5 kthehem ne shpi ne 10 biem per gjume, cme ngelet te bej me pare....

 8. #328
  Citim Postuar m par nga toni54 Lexo Postimin
  sjane de pune hahahahaha veq kukatin me dy ene qe i lajne hahahah nje kafe me 100 zhurma ta bejn edhe ate shikojn me pervelu ...pa ha pije he mos e pifsh te thone hahahahahahah
  nuk eshte puna vetem te berja e puneve, se tani teknologjia ka bere punen e vet, enet lahen ne lavastovilje, rrobat ne lavatrice, hekuri eshte me avull per 1 min e ke rroben gati, fshesa me korent e keshtu me rradhe...
  por fundja edhe po nuk ia dole merr nje pastruese te shtunen edhe behet puna, nuk eshte aty problemi, por problemi eshte per tu ndjere i vleresuar dhe njesoj ne shtepi, mos te them qe eshte edhe ceshje edukate, se si sillemi ne ashtu do sillen edhe femijet tane kur te jene prinder...
  femijet nuk bejne ate qe i themi ne, femijet bejne ate cfare shohin nga ne...

 9. #329

  Unhappy

  Citim Postuar m par nga Tori Lexo Postimin
  E gjithe jeta e nje mashkulli eshte ne sherbim te gruas
  o Tori sinqerisht nuk e kuptoj kete qe thua ti ...

 10. #330
  Citim Postuar m par nga mia@ Lexo Postimin
  Gruaja eshte e zonja e vetes mi.Nuk kemi nevoje per ndihmen e askujt. Kemi nevoje vetem te na bejne shoqeri. Lol
  kjo qe thua eshte e vertete, por burri dhe gruaja jane dy gjysma dhe per te krijuar familjen qe te funksionoje duhet qe dy gjysmat te bashkohen...dhe ketu nuk e kam fjalen per ne darke tek dhoma e gjumit

 11. #331
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Respekt femrave, qofte shtepiake apo ne pune. Vecanerisht gjysheve, perfshire ketu edhe vjehrrat, qe ndihmojne te rrisin nipat e mbesat!!!

 12. #332
  Larguar Maska e Noellag
  Antarsuar
  23-09-2009
  Vendndodhja
  Ne zemrat tuaja
  Postime
  2,583
  Punet shtepiake e gruas kane shume vlere sepse ndihmon familjen duke krijuar kushtet e duhura familjare, por kjo nuk do te thote qe gruaja duhet te rrije ne shtepi nga mengjesi deri ne darke dhe te mos punoje jashte, sepse edhe ajo eshte nje qenie njerezore qe ka qellime ne jete , ka endrra per te bere karriere.
  Kur gruaja punon rrit vetvleresimin dhe krijon besim ne vetvete. Keto jane shume te rendesishme qe e ben gruan te ndihet mire dhe te jete e buzeqeshur .

  Nje burre i mencur eshte ai qe e lejon gruan e tij hapesire per te punuar ne jeten e saj.
  Larguar

  Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

 13. #333

  Pr: A ka vler roli i nj gruaje shtpiake?

  Citim Postuar m par nga bjondina Lexo Postimin
  Ju falenderoj per pergjigjet tuaja. E shoh qe te gjithe jeni dakort se nena apo gruaja ka vlera te medha morale por a mund te flitet dhe per vlera monetare ndonese ?
  Ktu ku jetoj un sht llogaritur se vlera q krkon ti t dish sillet dikund rreth 6000 euro n muaj. sht nxjerr kjo mesatare duke e shumzuar numrin e orve q prkujdeset gruaja n shtpi me pagn mesatare n or q merr nj ndihmse shtpiake...
  Tash, besoj, e ke m t kollajt ta llogarissh sa vleni n shtpi vrtet...!

  P.S.
  M vjen keq q bjondina qenka larguar pa e kuptuar se prllogaritja e ktij kontributi varet edhe nga standardi i vendit ku jeton...!
  Ndryshuar pr her t fundit nga laguna blu : 15-02-2013 m 19:15 Arsyeja: P.S.
  "Nuk mund t mbash gjarpinj n kopshtin tnd, me shpresn se ata do t'i kafshojn vetm fqinjt..."

Faqja 17 prej 17 FillimFillim ... 7151617

Tema t Ngjashme

 1. Fjalet dhe shprehjet me te cilat njeriu komunikon me kafshet shtepiake
  Nga DYDRINAS n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 00:53
 2. Firma m e mir pr pajisjet shtpiake
  Nga Fiori n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 29-01-2007, 10:10
 3. Vetmi Gruaje
  Nga SkenderRusi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-11-2005, 06:25
 4. Kafshet shtepiake
  Nga Pogradecari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 18-05-2004, 22:54
 5. Arome gruaje...ne policine rrugore
  Nga angeldust n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-08-2003, 16:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •