Close
Faqja 33 prej 33 FillimFillim ... 23313233
Duke shfaqur rezultatin 641 deri 651 prej 651
 1. #641

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Une nuk jam gjuhetar, kam shume pak ose aspak njohuri ne zhvillimet historike te gjuheve dhe te shqipes ne vecanti. E megjithate befasohem nga disa cudi gjuhesore dhe ngjashmeri fjalesh (ne kuptimin baze te tyre). Ne nje nga komentet tek origjina e fjaleve shqip eshte permendur peremri vetor TI.
  Po marre shkas nga kjo fjale qe per mua por edhe per kedo eshte fjale themeli i komunikimit te grupeve shume te vogla njerezish qysh ne perpjekjet fillestare te organizimit njerezor. Une mendoj se edhe shoqeria me primitive do ishte ne gjendje te prodhonte 5, 10 ose 20 fjale per komunikim. Kjo duke filluar nga identifikimi i vetevehtes. Peremri vetor UNE me ka bere aq entuziast per lashtesine e shqipes dhe ndikimit themelor te saj tek gjuhet e tjera indo-europiane. Pse? UNE perfaqeson veteveten, eshte i pari subjekt dhe e vendos personin ne qender te rrethit natyror. Pra eshte numri NJE ne kete ekuacion njerezor. Rreth tij fillon ai ose ajo qe eshte me afer thirrur me TI (TY) i ngjashem me numrin DY. Atehere shikoni ngjashmerine e "llahtarshme" uno (ita.), un (ferngj), one (ang), e te tjera ose due, deux, two. Une mendoj se ka ndikim latin, grek, francez apo anglez ne shqip, sidomos ne fjalet qe identifikoheshin me nivelin me te larte te teknologjise, shkences qe ato shoqeri kane perfaqesuar gjate historise ne krahasim me shoqerine "primitive" te paraardhesve tane. Ashtu si anglishtja i imponohet botes me termat sot e per shume kohe.

  Nese pranojme se fjalet UNE, TI jane huazime nga latinishtja apo greqishtja, atehere une mendoj se eshte e kote qe te flasim per lashtesine e shqipes. Nga ana tjeter, nese shqipja eshte e lashte, huazimet nga gjuhet e tjera, qofte edhe me te perparuara nuk mund ndryshojne termat themelore te komunikimit te nje gjuhe sado primitive te jete.
  Ato 5, 10 apo 20 fjale baze mund te marrin ngjyrime te tjera tingellore, por asnjehere nuk mund te zevendesohen apo te pushtohen. UNE perfaqeson veteveten qe eshte NJESHI ne krahasim me te tjeret. Ndonje mendim?
  Do desha edhe komentet tuaja te hidhnin ca drite.

 2. 2 antart m posht falenderuan architect pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Favola (02-06-2021),Kreksi (09-04-2015)

 3. #642
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,632

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Nese do ta shikonim nga hna lumin Danub, ne do kujtonim se, ky lum rrjedh nga Deti i zi e shkon dhe zvoglohet...diku atje n Shvarcvallde(pyejet e zeza)...

  Mirpo realiteti sht krejt ndryshe;

  Eqrem abej

  Ndrsa gjer ktu n vija t prgjithshme u pan disa nga aspektet kryesore t zhvillimit t brendshm t shqipes n lidhje me studimin etimologjik t leksikut t saj, tani, n mnyr prmbledhse dhe si prmbyllje, prbrenda ksaj fushe krkimesh, le t shqyrtohen disa tipare t ktij zhvillimi q kan lidhje me marrdhniet e jashtme t gjuhs shqipe.

  Dhe kto tipare le t ndiqen si pr periudhen para-historike si dhe pr disa periudha historike t gjuhs; m konkretisht, pr shqipen si gjuh indo-europiane dhe sigjuh ballkanike, kryesisht nga dy pikpamje, nga ajo e trashgimit t saj gjuhsor vendas dhe nga ajo prmes marrdhenieve t huazimit. N lidhje me elementin e trashguar, icili nga pikpamja cilsore n historin e gjuhs shqipe pa dyshim z kryet e vendit, si u shtjellua dhe m lart, ktu duhet t ritheksohet edhe nj her.

  Sikundr dfton edhe analiza e tyre morfologjike, jo t gjitha fjalt e fondit autokton duhet t jen medomos t lashta dhe drejtprdrejt t afta pr krahasime me fjal t huaja.Sepse si n do gjuh, edhe n shqipen, prve onomatopeve, fjalve t prfituara prej thirrmash, krijimeve elementare apelativave prej emrash vetjak e tjerave formime ksodore n periudha t ndryshme, me lnd t mome, pra prej disa fjalsh baz, me mjete morfologjike te ndryshme, jan formuar fjal t reja dhe kto formime fjalsh ndihmse prbjn nj pjes t mir, mund t themi nj pjes kryesore t leksikut.

  sht e qart q, m kt dallim t prerjes s vjetres nga e reja, bien disa nga barazimet e rndit t lasht indoeuropian t shqipes nga t cilat nj pjes e mir e atyre fjalve kan zn vend npr fjalor krahasues e npr gramatika hitorike t gjuhve t ndryshme.

  Hyjn aty, ndr t tjera si fjalt;
  ==================================
  =am me amz,
  =angrr,
  =ardhi,
  =arn me art,

  =ban me banes,
  =bari,
  =barm,
  =i bie, (rrah godit, qlloj)
  =bisht,
  =bjerr,
  =bloshk, blloshk,
  =bloz,
  =bohet,
  =brim,
  =brum,
  =bushtr,
  =byk,

  =cek,
  =ilimi,

  =dar,
  =dan,
  =darsm, dasm,
  =dhet bora,
  =dboj, (d'bofsha)
  =drras,
  =dot,
  =drag, (ortek bore)
  =duaj duej (talle)

  =flliq,
  =hulli,
  =hutj,
  =iki,
  =jerm,
  =jet,

  =kaub,
  =kallzoj,
  =knaq,
  =krmill,
  =kthjell,
  =kund,
  =kurr,

  =lojka,
  =lajka,
  =lajthi,

  =nesr,
  =nxit,
  =pjekt,
  =prish,
  =puth,
  =rrej,

  =send,
  =sill,
  =shkep shkrep,
  =thellim fellim,
  =von,
  =ylber,
  =zgurdh,
  =zhagit,
  =zhys,
  =================================
  Kjo mnyr shtjellimi t ciln pr etimologjin IE e kan zbatuar me interes dhe tjer dijetar*, prshkon si nj p drejtues punimin fund e krye.
  Mbetet pr ne parim kryesor me nj pajtim t gjendjes reale t gjuhs shqipe, pra n kt punim mbizotrojn gjer m nj far shkalle barazimet e brendshme mbi barazimet e jashtme me nj barazpeshim t dy fushave t krahasimit ku edhe nj shqyrtim i ri i materialit nga burimet e reja ka sjell shtime n leksikun e gjuhve IE t shqipes. Ndr kto shtime po prmendim;
  ==================================
  =afr,
  =agn,
  =ajk,
  =an,
  =arbr, arbn,
  =ar,
  =arz,

  =bahe,
  =bajg,
  =balsh, balsh,
  =balt,
  =bashk,
  =brtas,
  =bij,
  =bli,
  =bri,
  =buj,

  =dal,
  =dalt,=dardh,
  =darsm
  =dash,
  =dell,
  =des/vdes,
  =dboj,
  =djal,
  =drit,

  =edh,
  =endem,
  =e enjte,
  =erdha,
  =mbl, ambl,

  =mbath,
  =ndrroj,
  =ruaj/ruej,
  =shkak,

  =unaz,
  =ur,
  =v,
  =valle,
  =varr/vorr,
  =vdes,

  =zamr,
  =zet/njzet, dyzet,
  =zi,
  =ziej,
  =zog,
  =zemr, si dhe rreth 120 fjal tjera...
  ===================vijon* =e jo (vazhdon)==(kreksi)======
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #643
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,632

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Kjo shtje e huazimeve on m tej n problemin e vendit q z shqipja n rreth t gjuhve IE e n nevojn e rishqyrtimit t teorive q jan ndrtuar rreth ktij problemi, teori t bazuara pr nj pjes t madhe n kto prkime t veanta.
  Nj nga arsyet q krahasimet e shqipes me disa nga gjuht e lashta jogreke t Ballkanit kan uar shpesh n rrug pa rrug, sht mosperfillja e rrethanave kohore dhe kapercimi i distancave t kohs pa metoda.

  Nuk sht ktu vendi t shtjellohet n hollsi shtja, mjaft e diskutuar dhe ende e diskutueshme, nse ruhen ende n gjuhn shqipe relike apo copza t fjalve t mbetura trashgim nga nj nnshtres para-indo-europiane-mesdhetare e zhdukur q n epokat e lashta t historis.

  Si pr t tjera gjuh indoeuropiane, edhe pr shqipen n parim mundsia pa tjetr sht e dhn q disa disa elemente leksikore sidomos t kultures materiale t trevs mesdhetare t ken hyr n kohn parahitorike, protohistorike ose antike nga ndonj gjuh jo-indo-europiane e ksaj treve ose e Lindjes s vjetr.
  Mohimi i ksaj mundsie nuk do t ishte dshmi e nj qndrimi shkncor objektiv, ku me t vrtet, nj dijetar pozitiv si Gustav Majeri ka vn n dukje si fakt t rndsishm q n gjuhn shqipe gjejm nj sasi fjalsh q sipas gjith gjasash nuk jan indoeuropiane e pr t cilat mund t mendohet q i prkisnin gjuhs s banorve t par e q pastaj depertuan n shqipen; ai vet fjaln "sheg" e bie t ardhur prej nj gjuhe Lindore, nga e cila rrjedh edhe emri i ksaj peme n greqishten.

  Prej nj nnshtrese t para IE q Jokli e shpjegon doken e dikurshme t "kuvads" (mrkoshit) n ndonj krahin t izoluar t vendit dhe mnyrn e numrimit "njzetsh" n ( Njzt- e- Dyzt )* n gjuhn shqipe. (shif m posht spjegimin dhn s fundi nga Kreksi)*

  Mendimi i M. La Pians se, fjalt e shqipes q nuk gjejn prgjigjie n t tjerat gjuh indo-europiane qenkan me mijra dhe se ne gjendemi sot prpara nj mase imponuese t fjalve nga kjo shtres e lasht t nj gjuhs jo-indo-europiane, pra para-indoeuropiane, q neve ky pretendim na duket i tepruar. ( shihe m posht shpegimin e dhn s fundi nga Kreksi)*

  Ne vet ndrkaq pr shqipen, si nj gjuh e pellgut t Mesdheut, prej nj shtrese t till i shpjegojmi disa fjal, nga fusha e bimsis, ku prve fjals "sheg" dhe "lpjet" (lepizivot), rrush, ven, ver, pastaj thes, (e rrjedhes smite); dhe nj burom para-indo-europian shtojmi ndr t tjera edhe fjaln "kandr" (en okatore pr vaj), fjal kto q t gjitha gjejn prgjigjiet e tyre n greqishten e pjesrisht dhe n latinishten, edhe kto dy gjuh indo-europiane t zons mesdhetare si shqipja.

  N ditt tona kjo mundsi shkencore sht ngritur n parim te disa dijetar, t cilt, t pajisur pjesrisht me njohuri t pamjaftueshme n lm t shqipes jan rrekur t bien t ardhur shqipen nga nga nj shtres mesdhetare me formime te mbrendshme ose gjithsesi vetjake t leksikut t saj, si;
  ================================
  =an,
  =ardhi,
  =bajg,
  =bar-i,
  =bari,
  =beronj,
  =bisht,
  =krmill,
  =shkurre...
  =================================
  Pra n kto rrethana shtrohet detyra e caktimit t nj kriteri shkencor n shqyrtimin e ktij problemi.
  Dihet se, barazimet q jan provuar n mes t gjuhve t ndryshme indoeuropiane ku bazohen t gjitha gjuht simotra me nj afrim t madh mes tyre e q perfshijn nj sistem t prbashkt me gjitha tiparet e vanta q i kan kto gjuh; ato mbshteten kshtu mes njra tjetres me nj material t pasur t hovshm t fituar nprmjet krahasimesh leksikore t bazuara n mbi lidhjet fonetike q paraqiten me nj rregullsi t madhe.

  Asgj nga nj metod shkencore e ktij lloji nuk shihet n krahasimet q jan shtruar e q vijojn t shtrohen ndrmjet shqipes e gjuhve t ndryshme jo-indoeruropiane t trevs mesdhetare, t kohrave t kaluara ose gjuhve t gjalla t sotshme.

  Kto krahasime n prgjithsi jan teke; jan fjal t izoluara e t shprndara aty ktu, duken njashtu si i ka sjellur era, jan fjal t kapura pick dhe mbshteten fund e krye me shperndarje t nj barastingllimi (na ngjajn si tonat) t thjesht t prjashtm, e sipas gjasave fare gan e t rastit.

  Me zbatimin e nj metode pune t ktij lloji, do gj mund t krahasohet me gjithka.(si Arefi e Kocaqi) pa e llogarritur fare faktorin kohor; Ku dhe kur ?!

  Aty n shumicen e rasteve kemi t bjm me prpjekjen pr t'iu dhn atyre fjalve kuptime me disa kombinime dhe ide tjera fantastike duke menduar se kan kryr nj pun shkencore ( si Arefi e Kocaqi) duke gnjyr kshtu vetveten dhe t tjert.

  Tani t kalojmi n disa vrejtje pr marrdhnjt e huazimit n gjuhn shqipe t vshtruara, edhe n raport me fjalt e vendit.
  Dihet se, Gustav Mejerit, materiali i mbledhur n Shqipri, Greqi e Itali, n pun t burimit t tij i doli raporti prtej mases s tij.
  ============================================
  Nga afrsisht 5140 fjalt e shqipes q prmban Fjalori i Gustav Majerit nga kto burime;
  =romane 1420,...................................ndaj 930 nga Miklosishi....................
  =sllave..... 540..................................ndaj 319 nga Miklosishi.....................
  =turke.....1180................................... ...................
  =greke......840................................... ..................
  =======================================
  Prafrsisht vetm 400 fjal t leksikut t Fjalorit nga Gustav Majeri prej 5140* fjalsh (7, 7%) prafrsisht jan nga trashgimi indo-europian; mbeten t pa zbrthyeshme nga kjo an nja 730* fjal* tjera pr t cilat ai shprehte shpresn dhe dshirn q pasardhs m mir t prgatitur e m t holl se ai mundsisht sa m par ti zbrthenin kto fjal tjera ose ti paksonin.

  Dy breza para ktij dijetari, pra para themelimit t gjuhsis indoeropiane, Ksilanderi (Xylander)
  duke marr n shqyrtim 1800* fjal t shqipes, ai gjente se shumica e fjalve perputhshin me;
  ========================================
  =turqishten................190.................... ....prpjestim: 1/18............
  =greqishten...............400..................... ...prpjestim: 1/8...............
  =latino-romanishten....650.......................prpjest im: 1/5...............
  =gjermanike...............500..................... .prpjestim: 1/7...............
  =sllave.......................600................. .....prpjestim: 1/60.............
  ===========================================
  Ksilanderi gjente pra se, afr gjysma e ktij leksikut ishte e huazuar prej ktyre gjuhve; dhe gjysma tjetr prbhej nga fjal vendi, t afrta me ato gjuh t tjera indoeuropiane.
  Pas Gustav Mejerit edhe F.Nopa (Nopcsa) n nj sasi prej 282 fjalsh,
  t mbledhura n malsit e Shqipris Veriore ai gjeti;
  =vendase..... 126............................................... ............
  =latine...........82.............................. .................................
  =turqishte......52................................ ...............................
  =sllavishte.....18................................ ................................
  =======================================
  Ne nuk do bjm ktu nj kritik t ktyre statistikave leksikore.

  sht e qart q nj statistik pak a shum prfundimtare e elementeve t ndryshme q prbjn leksikun e shqipes dhe e perpjestimeve q ekzistojn midis tyre mund t dali n drit ather kur t jet mbledhur e shoshitur ky leksik n trsin e tij nga pikpamja e burimit t fjalve q e formojn, nj pik synim nga i cili jemi ende larg.

  Nj gj ndrkaq mund t thuhet me siguri se; sasia e elementit t huazuar dhe sasia e elementit t vendit tregojn me nj an shkalln e ndikimit t huaj mbi shqipen, me an tjetr edhe shkalln e rezistencs s saj.

  Nga nj vshtrim paraprak, por i mbshtetur mbi nj studim t gjat t leksikut t shqipes nga kjo an, neve na del q elementi i trashguar mbizotron n at pjes t tij q ka lidhje me nj jet m afr natyrs e kulturs baritore-agrare, kurse elementi i huazuar kap nj veprimtari n fushn e kulturs materiale e morale, pra ne arrijmi n kt prfundim se;
  ===========================================
  Nga nomenklatura e konfiguracionit t terrenit, ndr 51 fjal, na dalin;
  =t vendit....34.......................huazime:17..... ...

  Nga sfera e dukurive atmosferike ndr 44 fjal, na dalin;
  =t vendit...30 ........................huazime:14........

  Nga sfera e astronomis popullore, n 13 fjal;
  =t vendit....9......................huazime:4........ .

  Nga sfern e ndarjs s kohs duke prfshir aty numrimin e ngjyrat,
  n 78 fjal;

  =t vendit....50...............huazime: 28.....

  Nga fusha e bimsis, n 113 fjal;
  =t vendit.....66................huazime: 47......

  Nga fusha e blegtoris, n 108 fjal na dalijn;
  =t vendit.....63.................huazime: 45......

  Nga emrtimet e trupit t njeriut dhe funksioneve t tij, ndr 157 fjal;
  =t vendit....90.................huazime: 67.....
  =====================================

  Sikundr shihet, elementi i trashguar n kto sfera leksikore,
  n 564 fjal, del m i madh se ai i huazimit;

  =t vendit ...342...................huazime: 222*....

  Elementi i huaj mbizotron n sferatjera, si n emrtimin e bots shtazore,
  ndr 145 fjal;

  =t vendit.....70 ..................huazime: 75......

  Nga sfera q i prket jets s njeriut(martesa, lindje, vdekje), ndr 98 fjal;
  =t vendit......48................huazime: 50......

  N sferen e veshmbathjes e t ushqimit, ndr 174 fjal;
  =t vendit.....74................huazime: 100 fjal ....

  ================================
  N sferen e banimit e paisjeve shtpiake, ndr 158 fjal;
  =t vendit....43..................huazime:115......

  N at t detaris, t lundrimit e t peshkataris, n 34 fjal;
  =t vendit....12..................huazime:22......

  N at t bijqsis, n 81 fjal;
  =t vendit....34.................huazime:47......

  N at t bimve t kulturs, n 46 fjal;
  =t vendit.....6...................huazime:40.....

  Nga ajo e mjeshtrive dhe e veglave t puns, n 100 fjal;
  =t vendit....34..................huazime:66....

  Nga besimet popullore, n 24 fjal;
  =t vendit....4......................huazime:20.....
  ================================
  Kshtu n kto sfera t prmendura m lart nga t gjitha sferat e jets,
  duke shtuar edhe emrat e metaleve ku t gjithat jan me burime t huaja,
  pra n kto sfera t shikuara s bashku, ndr 860 fjal;
  =t vendit....325..................huazime:535*.....

  Gjithsejt pra, n 1424* fjal t marrura ktu n shqyrtim;
  =t vendit.....667 fjal..........huazime:757 fjal*....
  =======================================
  "Sikundr del nga kjo pasqyr, t ritheksojm se sht e prkohshme, dhe sikundr edhe dihet n leksik t shqipes mbizotron elementi i marr s jashtmi mbi pasurin vetjake t gjuhs, megjithse n gjendjen e sotme t krkimeve, si u tha edhe m lart, nuk mund t dilet me nj bilanc t prer pr momentin, pritet edhe shum pun."

  Mirpo nse mirren n shqyrtim 14 240 fjal t leksikut t shqipes, ather me prpjestim do kemi;

  = t vendit 6670 fjal .......................huazime:7570 fjal.......
  Kur i marrim n shqyrtim 28 480 fjal;
  =t vendit....13 340.fjal....................huazime:15140 fjal.......

  Nese i shtojmi edhe 28 480 fjal tjera nga gjysma e leksikut t shqipes:

  =t vendit....26680* fjal.....................huazime:30 280* fjal.....
  ===========Kreksi====================
  Pajtohet apo nuk pajtohet Arefi e Kocaqi, nuk ka kjo rndsi t madhe, le t blejn nga nj litar (konop) dhe t zgjedhin vendin ku t dojne ata sepse shkenca nuk pranon gnjeshtra e mashtrime as iluzione fanteziste si e thot Arefi;

  =Penelop="lyp p" (ajo q lyp p...) e m duket se Arefi lyp konop t trash e jo p...!

  Prandaj, neve nuk na duhet as nj gram i gjitha atyre genjeshtrave Arefo-Kocaqiane sepse shkenca jon e ka provuar m par edhe metoden e hamendjeve fanteziste por, u kthye edhe njher mbrapa dhe i permirsoj ato gabime ulur s bashkur me dijetar t shquar nga e mbar bota, pra, as sot nuk ka nevoj q shkenca shqiptare te mirret me genjeshtrat fantastike t zhanrit fikcion trillogjiko-imagjinativ Arefo-Kocaqian, ku nuk pranohen as nga afr tek asnj tryez shkencore nderkombetare apo tek ndonj tubim shkencor rreth gjuhsis, pra, kta diletantista i kan hyr nj pune t pa pun, vetem se me qllim q ta hasmrojn dhe ta ndajn Akademin ton nga masa dhe opinioni i gjer popullor si dhe ta pengojn at nga detyra q i takon asaj n ruajtjen e kultures dhe historis dhe trashgimsis t vendit ton !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 09-04-2015 m 13:17
  Askush nuk te pyt: 'ka bere atedheu per ty por 'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #644

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Sot m'u kujtuan disa fjale interesante te gjuhes shqipe, qe gjejne perdorim dhe ne gjuhe te tjera sikurse:

  Ka (kafshoj) - Catch
  Kore (buke) - Core
  Barr (grua me barr, barr - ngarkes) - Bare

 6. #645
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Sot m'u kujtuan disa fjale interesante te gjuhes shqipe, qe gjejne perdorim dhe ne gjuhe te tjera sikurse:

  Ka (kafshoj) - Catch
  Kore (buke) - Core
  Barr (grua me barr, barr - ngarkes) - Bare
  Kac-cope-ushqehem-haj
  kore-theke (ti se kupton)
  Barre-mbipeshe ose ne llogari fizike.
  IDIOT
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 7. #646
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-08-2009
  Postime
  389

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Citim Postuar m par nga martini1984 Lexo Postimin
  Kac-cope-ushqehem-haj
  kore-theke (ti se kupton)
  Barre-mbipeshe ose ne llogari fizike.
  IDIOT
  Martin, prse Ofendon njerzit pa arsye ??????

 8. #647
  i/e regjistruar Maska e martini1984
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,594

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Citim Postuar m par nga Kermilli Lexo Postimin
  Martin, prse Ofendon njerzit pa arsye ??????
  Sepse ofendere nuk eshte ne Shqip,pra ku ka perse preket!
  No pretendo insultar ni ofender a nadie al decir esto, seor Presidente.
  Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

 9. #648

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Mendova ne keto fjal , dhe pyes a jan Shqip ??

  Bri - Brini - Brindisi

  Bri - Breg i detit.

  Brisk - me siguri para metaleve , ket mjet kan kriju nga Brijt.

  Rrisk - Nji cop moll e preme me Brisk quhet ...

  Brijt - Brijt e trupit...

  Pyetja : Brindisi a ashte fjal Shqip ???

 10. #649
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-05-2013
  Postime
  215

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe

  Me disa komente me lart te cilat lexova, kam kuptuar sa humoristike eshte kjo tema. E forta eshte se nuk eshte me qellim ashtu, po per shkak te injorances ...

 11. #650
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,901

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe
  "Gjuha greke sht krijuar nga fjal t pista shqip", studiuesi trondit me fakte -

 12. #651
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,901

  Pr: Huazimet e gjuhve t huaja nga gjuha shqipe
  Studiuesi n Report Tv: Fjalt e greqishtes s vjetr jan t gjitha me orgjin shqipe

Faqja 33 prej 33 FillimFillim ... 23313233

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •