Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-03-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  17

  Smile Lidhje me njė kompjuter me lidhje telefonike (dial-up)

  Pershendetje

  Kam nevoje qe te futem ne nje kompjuter tjeter me programin remote
  por ka nje problem se njeri nga kompjuterat lidhet ne internet me ane te modemit me linje telefonike te thjeshte.
  Di ndonjeri nga ju si si mund ta bej kete lidhje njeri nga kompjuterat ndodhet ne Angli.
  Dmth si mund tia gjej Ip e kompjuterit qe te me lejoje mua te futem
  Faleminderit
  Teknika1

 2. #2
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Postime
  2,573
  Pėr tė gjetur IP-nė e kompjuterit mjafton tė vizitosh faqen http://www.whatismyip.com pasi tė jesh lidhur me internetin. Nėse pėrdor Windows 95 ose 98, mund tė pėrdorėsh edhe komandėn winipcfg tek kutia start > run. Nė windows NT, 2000, ose XP, pėrdor komandėn cmd /K ipconfig tek start > run.

  E keqja e lidhjeve me telefon ėshtė se zakonisht lidha e internetit bėhet nėpėrmjet njė kompjuteri ndėrmjetės dhe nuk ke lidhje tė drejtpėrdrejtė me kompjuterin qė do tė komunikosh. Megjithatė, thuaji shokut nė Angli tė ndjekė hapat mė lart qė tė gjejė IP-nė dhe provo tė lidhesh.
  Edi

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-10-2009
  Postime
  1
  amundet dikush nga ju tme ndihmoj rreth kti punimi..


  Dizajnimi i rrjetes per te mundesuar komunikimin e te dhenave ne mes dy lokacioneve
  1. Detyra 1
  Kompania SAG (Software Applications & Gaming) ėshtė kompani qė mirret me dizajnimin dhe programimin e applikacioneve tė ndryshme. Qendra e tyre kryesore gjendet nė Prishtinė. Pas rritjes sė vazhdueshme te biznesit, kompania SAG ka hapur edhe nje zyre ne Tiranė.
  Menagjmenti i Kompanise SAG ka nevoj pėr shkėmbimin e tė dhėnave nė mes dy lokacioneve me shpejtėsi tė madhe dhe me stabilitet tė theksuar,pėr kėtė arsye kjo kompani ka vendosur tė dizajnon njė rrjetė te ri.
  Qendra e kompanisė SAG nė Prishtinė ka 68 puntorė dhe ėshtė vazhdimisht nė rritje.
   Departamenti i Menagjmentit i ka 9 persona
   Departamenti i Programerave i ka 47 persona
   Perkrahes teknike janė 13 persona
  Qendra e kompanisė SAG nė Tiranė dhe ka 14 persona.
   Departamenti i Programerave i ka 12 persona
   Perkrahes teknike janė 2 persona
  Disa nga kerkesat e kompanise SAG janė:
  1. Kompania SAG dėshiron qė brenda rrjetės se tyre tė ketė edhe IP telefona, pėr tė zvogluar shpenzimet e mėdha nė mes komunikimit te dy lokacioneve.
  2. Komania SAG do te ketė nevoj edhe pėr video konferenca nė mes dy lokacioneve
  1. Tė lejohet qasja e internetit nga tė gjitha lokacionet
  2. Menagjmenti duhet tė ketė qasje nga tė gjithė subnet-ėt
  3. Programerat (inxhinierėt) nuk duhet tė kenė qasje nė rrjetin e subnetuar tė menagjmentit
  4. Support-i nuk duhet tė ketė qasje nė subnetin e Menagjmentit dhe Programerave(inxhinierave)
  Ju gjithashtu duhet te merrni parasysh qe kompania SAG ėshtė nė zhvillim e sipėr dhe ka pretendime tė rritet pėr 20% nė tė gjithė kategorit e punėtorėve pėr 5 vitet e ardhshme.
  Te jeni nė dijeni qe: kompania SAG shėrbehet me internet nga provideri AT&T, ku gjithashtu ka tė vendosur edhe Mail Server-in dhe Website Hosting-un.
  IP Adresa e dedikuar nga AT&T ėshtė varėsisht kėrkesės sė kompanisė SAG.
  Ju si dizajner te rrjetave, keni pėr detyrė tė dizajnoni rrjetat sipas kėrkesave te cekura mė lart, nė mėnyrė qė tė bėhet e mundur shkėmbimi i tė dhėnave nė mes dy lokacioneve.
  Te keni kujdes nė:
  1. Analizimin e kėrkesave - Jepni njė shpjegim lidhur me rrjetėn qė pretendoni tė dizajnoni dhe tipin e topologjisė qė vendosni ta shfrytėzoni.
  2. IP adresat - Shpjegoni se cilėn klasė te rrjetave po e shfrytėzoni edhe pse keni vendosur pėr atė klasė. Shpjegoni cili rang i IP-ve ju nevoitet nga ISP dhe sa do te shfrytėzohen. Shfrytėzoni VLSM (Variable Lengthe Subnet Masking) per subnet-in e rrjetave.
  Per ēdo subnet:
  I. renditni subnet masken pėrkatėse,
  II. IP adresėn e host-it tė parė dhe tė fundit per cdo subnet(IP-jat te jene te paraqitura nė numra decimal).
  III. Jepni argumentet e duhura ne mėnyrė qė tė mos bini nė kundėrshtim me vetėn, pėrgjatė gjithė punimit.
  3. Logjika e dizajnimit te rrjetave - Tregoni pėrmes ndonjė skeme apo figure, logjiken e rrjetes. Nė kėtė figure mund tė paraqitni edhe paisjet redundante (nese vec keni ndonje), pėrformimin e rrjetės, sigurinė e rrjetės, si dhe jepni nje shpegim se pse mendoni qė ajo figurė do ti mbulon tė gjitha kėrkesat e cituara mė lart. Cekeni tė gjitha paisjet qė i pėrdorni nė rrjetė ( rutera, switcha, gateways etj) si dhe mundohuni tė jeni sa mė kost efektiv.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e nince_tutes
  Anėtarėsuar
  17-12-2007
  Postime
  217
  Citim Postuar mė parė nga teknika1 Lexo Postimin
  Pershendetje

  Kam nevoje qe te futem ne nje kompjuter tjeter me programin remote
  por ka nje problem se njeri nga kompjuterat lidhet ne internet me ane te modemit me linje telefonike te thjeshte.
  Di ndonjeri nga ju si si mund ta bej kete lidhje njeri nga kompjuterat ndodhet ne Angli.
  Dmth si mund tia gjej Ip e kompjuterit qe te me lejoje mua te futem
  Faleminderit
  Nqs lidhet me Modem, me shume mundesi, shoku yt, ka nje IP private, t tipit:
  192.168.x.x ose 172.16.x.x ose 10.x.x.x

  dhe ti, nqs nuk je n t njejtin LAN me te, nuk ke se si t'i hysh direkt remote (me RDP protokoll q punon n porten 3389), nqs pajisjen q lidhet tek ai n internet (psh router, firewall) nuk hap porten 3389 dhe ta dergosh kerkesen n kete porte, tek IP e kompjuterit t shokut tend.

  me 99% nga sa ke shpejguar, kjo eshte e pamundur per ty.

  Por t'i mund t'i hysh atij me programe t tipit TEAMVIEWER.

  shpresoj t kem ndihmuar.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e nince_tutes
  Anėtarėsuar
  17-12-2007
  Postime
  217
  Citim Postuar mė parė nga Rajana Lexo Postimin
  amundet dikush nga ju tme ndihmoj rreth kti punimi..


  Dizajnimi i rrjetes per te mundesuar komunikimin e te dhenave ne mes dy lokacioneve
  1. Detyra 1
  Kompania SAG (Software Applications & Gaming) ėshtė kompani qė mirret me dizajnimin dhe programimin e applikacioneve tė ndryshme. Qendra e tyre kryesore gjendet nė Prishtinė. Pas rritjes sė vazhdueshme te biznesit, kompania SAG ka hapur edhe nje zyre ne Tiranė.
  Menagjmenti i Kompanise SAG ka nevoj pėr shkėmbimin e tė dhėnave nė mes dy lokacioneve me shpejtėsi tė madhe dhe me stabilitet tė theksuar,pėr kėtė arsye kjo kompani ka vendosur tė dizajnon njė rrjetė te ri.
  Qendra e kompanisė SAG nė Prishtinė ka 68 puntorė dhe ėshtė vazhdimisht nė rritje.
   Departamenti i Menagjmentit i ka 9 persona
   Departamenti i Programerave i ka 47 persona
   Perkrahes teknike janė 13 persona
  Qendra e kompanisė SAG nė Tiranė dhe ka 14 persona.
   Departamenti i Programerave i ka 12 persona
   Perkrahes teknike janė 2 persona
  Disa nga kerkesat e kompanise SAG janė:
  1. Kompania SAG dėshiron qė brenda rrjetės se tyre tė ketė edhe IP telefona, pėr tė zvogluar shpenzimet e mėdha nė mes komunikimit te dy lokacioneve.
  2. Komania SAG do te ketė nevoj edhe pėr video konferenca nė mes dy lokacioneve
  1. Tė lejohet qasja e internetit nga tė gjitha lokacionet
  2. Menagjmenti duhet tė ketė qasje nga tė gjithė subnet-ėt
  3. Programerat (inxhinierėt) nuk duhet tė kenė qasje nė rrjetin e subnetuar tė menagjmentit
  4. Support-i nuk duhet tė ketė qasje nė subnetin e Menagjmentit dhe Programerave(inxhinierave)
  Ju gjithashtu duhet te merrni parasysh qe kompania SAG ėshtė nė zhvillim e sipėr dhe ka pretendime tė rritet pėr 20% nė tė gjithė kategorit e punėtorėve pėr 5 vitet e ardhshme.
  Te jeni nė dijeni qe: kompania SAG shėrbehet me internet nga provideri AT&T, ku gjithashtu ka tė vendosur edhe Mail Server-in dhe Website Hosting-un.
  IP Adresa e dedikuar nga AT&T ėshtė varėsisht kėrkesės sė kompanisė SAG.
  Ju si dizajner te rrjetave, keni pėr detyrė tė dizajnoni rrjetat sipas kėrkesave te cekura mė lart, nė mėnyrė qė tė bėhet e mundur shkėmbimi i tė dhėnave nė mes dy lokacioneve.
  Te keni kujdes nė:
  1. Analizimin e kėrkesave - Jepni njė shpjegim lidhur me rrjetėn qė pretendoni tė dizajnoni dhe tipin e topologjisė qė vendosni ta shfrytėzoni.
  2. IP adresat - Shpjegoni se cilėn klasė te rrjetave po e shfrytėzoni edhe pse keni vendosur pėr atė klasė. Shpjegoni cili rang i IP-ve ju nevoitet nga ISP dhe sa do te shfrytėzohen. Shfrytėzoni VLSM (Variable Lengthe Subnet Masking) per subnet-in e rrjetave.
  Per ēdo subnet:
  I. renditni subnet masken pėrkatėse,
  II. IP adresėn e host-it tė parė dhe tė fundit per cdo subnet(IP-jat te jene te paraqitura nė numra decimal).
  III. Jepni argumentet e duhura ne mėnyrė qė tė mos bini nė kundėrshtim me vetėn, pėrgjatė gjithė punimit.
  3. Logjika e dizajnimit te rrjetave - Tregoni pėrmes ndonjė skeme apo figure, logjiken e rrjetes. Nė kėtė figure mund tė paraqitni edhe paisjet redundante (nese vec keni ndonje), pėrformimin e rrjetės, sigurinė e rrjetės, si dhe jepni nje shpegim se pse mendoni qė ajo figurė do ti mbulon tė gjitha kėrkesat e cituara mė lart. Cekeni tė gjitha paisjet qė i pėrdorni nė rrjetė ( rutera, switcha, gateways etj) si dhe mundohuni tė jeni sa mė kost efektiv.
  Sa kohe q humbe sa shkruajte problemen, kishe mesuar per CCNA, do e kishe zgjidhur.

Tema tė Ngjashme

 1. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 2. X-Netstat professional 5.12 program lidhje Net/Internet
  Nga benseven11 nė forumin Rrjeti kompjuterik
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-10-2004, 23:46
 3. LDK-ja nėn terrorin e pol-potistave
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 07-01-2004, 14:00
 4. Vendet arabe dhe perendimi
  Nga Eni nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 10-09-2003, 08:47

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •