Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  805

  Psalmet q ju pqejn m shum......

  Mendova te shkruajme psalemt qe na pelqejne me shume, po e filloj une:

  Psalmi 23 ( my favorite)

  Zoti eshte Bariu im asgje nuk do me mungoje.
  Ai me con ne kullota me bar te njome, me drejton prane ujrave qe te clodhin. Ai ma perterit shpirtin me con drejt shtigjeve te drejtesise, nga dashuria qe ka per emrin e Tij.
  Edhe sikur te ecja ne luginen e hijes se Vdekjes, nuk do kisha frike nga asnje e keqe, sepse Ti je me
  Me mua shkopi yt dhe thupra jote jane ato qe me japin Zemer.
  Me siguri pasuri dhe Miresi do me shoqerojne ne gjithe ditet e jetes sime...


  Psalmi 18.

  Te dua o Zot, forca ime
  Zoti eshte keshtjella ime fortesa ime dhe clirusi im, Shkembi im ku gjej strehe , mburoja ime, fuqia e shpetimit tim, streha ime e larte.Dhimbje vdekje me kishin pushtuar dhe perrenj njerzish te kobshem me kishin tmerruar Ankthet e sheolit me kishin rrethuar dhe leqet e vdekjes me rrinin perpara.Une i kerkoj ndihme zotit qe eshte i denje per tu lavdruar dhe keshtu shpetoj nga armiqte e mij...............
  Ndryshuar pr her t fundit nga LoveLyBruneTT : 04-05-2006 m 21:50
  ****************************************

 2. #2
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Antarsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Une per vete lexoj Shllomon para David-it. Shllomoja thote:

  "Pa kuptim! Pa kuptim! Gjithcka eshte pa kuptim"

  edhe

  "S'ka asgje te re nen ket Diell. C'fare eshte ka qene, cfare to behet eshte bere me pare"

  edhe

  "Po thoja vetes: Zoti e mundon njeriun qe ai ta kuptoje se eshte si kafshe. Fati i njeriut eshte njesoj si ai i kafshes. I njejti fund i pret te dy: ashtu sic vdes njeri, ashtu vdes edhe tjetri. Te dy marrin fryme."


  "Garen nuk e fiton i shpejti,
  as betejen i forti,
  as buka e gojes nuk i vjen te urtit,
  as pasuria nuk i vjen atij qe eshte i shkelqyer;


  "Libra mund te shkruhen pa fund (damn you Barnes & Nobles), dhe studimi e lodh trupin. Tani qe gjithcka eshte thene e shkruar ky eshte konkluzioni im:

  Frikoju Zotit, dhe bej c'te ka urdheruar sepse kjo eshte detyra e njeriut"
  Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

 3. #3
  Psalmet 137
  7 Mbaji mnd, o Zot, bijt e Edomit, q ditn e Jeruzalemit thonin: "Shkatrrojini, shkatrrojini q nga themelet".
  8 O bij e Babilonis, q duhet t shkatrrohesh, lum ai q do ta laj t keqen q na ke br!
  9 Lum ai q merr foshnjt e tua dhe i prplas kundr shkmbit!  Po kjo m plqen m shum - my favourite


  Psalmet 68

  19 I bekuar qoft Zoti, q pr dit mbart barrat tona; ai sht Perndia i shptimit ton. (Sela)
  20 Perndia sht pr ne Perndia q liron, dhe Zotit, Zotit, i prket lirimi nga vdekja.
  21 Po, Perndia do t shtyp kokn e armiqve t tij, kokn me flok t gjata t atyre q ecin n mkat t tij.
  22 Zoti ka thn: "Do t`i kthej nga Bashani, do t`i kthej nga humnerat e detit,
  23 me qllim q ti t drrmosh armiqt e tu, duke futur thell kmbn tnde n gjakun e tyre, dhe gjuha e qenve t tu t ket pjesn q i takon".
  Alle Serben mssen sterben

 4. #4
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  805
  Psalmi57

  Hethi.......

  Ti je pjesa ime, kam premtuar te respektoj fjalet e tua
  Kam shqyrtuar rruget e mia dhe i kam kthyer hapat te mija ndaj urdhrave te tua.
  Litaret e te pa beseve me kane mbeshtjell por nuk e kam haruar ligjin tend.


  Psalmi 131

  E kam qetesuar dhe e kam tulatur shpirtin tim, si nje femije i zvjerdhur ne gjirin e nenes se tij.

  Psalmi100

  Dergojini klithma gezimi Atit O banore te gjithe Tokes.
  ****************************************

 5. #5
  n kto m plqen sidomos karakteri i "tij", passhpinor, dhe dashuria pr popujt

  Psalmet 21
  8 Dora jote do t arrij tr armiqt e tu, dora jote e djatht do t veproj kundr atyre q t urrejn.
  9 Ti do t`i bsh si nj furr t zjarrt kur do t dukesh i zemruar; n zemrimin e tij Zoti do t`i hedh n humner dhe zjarri do t`i prpij.
  10 Ti do t zhduksh frytin e tyre nga toka dhe pasardhsit e tyre midis bijve t njerzve,
  11 sepse kan kurdisur t keqen kundr teje dhe kan prgatitur plane t kqija, por nuk do t`ia dalin.
  12 Sepse ti do t bsh q ata t kthejn kurrizin dhe do t drejtosh shigjetat e harkut tnd kundr fytyrs s tyre.
  13 ohu, o Zot, me forcn tnde; ne do t kndojm dhe do t kremtojm lvdimet e fuqis sate.


  Psalmet 18
  37 I kam ndjekur armiqt e mi dhe i kam arritur, nuk jam kthyer prapa para se t`i shkatrroj.
  38 I kam goditur vazhdimisht dhe ata nuk kan mundur t ngrihen prsri; ata kan rn nn kmbt e mia.
  39 Ti m ke dhn forc pr betejn dhe ke br t prulen ata q ngriheshin kundr meje;
  40 ti ke br t kthejn kurrizin armiqt e mi, dhe un kam shkatrruar ata q m urrenin.
  41 Ata klithn, por nuk pati njeri q t`i shptonte; ata i klithn Zotit, por ai nuk u dha prgjigje.
  42 I kam shkelur deri sa i bra si pluhuri para ers; i kam fshir si balta e rrugve.
  43 Ti m ke liruar nga grindjet e popullit; ti m ke br udhheqs t kombeve; nj popull q nuk e njihja m ka shrbyer.
  44 Me t dgjuar emrin tim, ata m dgjuan dhe m`u bindn; t huajt m`u nnshtruan.
  45 T huajt u ligshtuan dhe doln duke u dridhur nga fortesat e tyre.
  46 Rroft Zoti, qoft e bekuar Kshtjella ime dhe lvduar qoft Perndia i shptimit tim!
  47 Ai sht Perndia q hakmerret pr mua dhe q m nnshtron popujt;


  ...nn dashurin e Tij
  Alle Serben mssen sterben

 6. #6
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  40
  Postime
  3,123
  Psalmet - Psalmi 135 (136)

  1 Kremtoni Zotin, sepse ai sht i mir dhe mirsia e tij vazhdon prjet.

  2 Kremtoni Perndin e perndive, sepse mirsia e tij vazhdon prjet.

  3 Kremtoni Zotin e zotrive, sepse mirsia e tij vazhdon prjet,

  4 at q vetm bn mrekulli t mdha, sepse mirsia e tij vazhdon prjet,

  5 at q ka br qiejt me dituri, sepse mirsia e tij vazhdon prjet,

  6 at q ka shtrir tokn mbi ujrat, sepse mirsia e tij vazhdon prjet,

  7 at q ka br ndriuesit e mdhenj, sepse mirsia e tij vazhdon prjet,

  8 diellin pr t sunduar mbi ditn, sepse mirsia e tij vazhdon prjet,

  9 hnn dhe yjet pr t sunduar mbi natn, sepse mirsia e tij vazhdon prjet...
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 7. #7
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Antarsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  44
  Postime
  787
  PSALMI 19


  1 Qiejt tregojn lavdin e Perndis dhe kupa qiellore shpall veprn e duarve t tij.
  2 Nj dit i flet dits tjetr dhe nj nat ia tregon tjetrs.
  3 Nuk kan goj, as fjal; zri i tyre nuk dgjohet;
  4 por harmonia e tyre prhapet mbi gjith dheun dhe mesazhi i tyre arrin deri n skajin e bots; n qiejt Perndia ka vn nj adr pr diellin;
  5 dhe ai sht si nj dhndr q del nga dhoma e tij e martess; ngazllon si nj trim q prshkon rrugn e tij.
  6 Ai del nga nj skaj i qiejve dhe rrotullimi e tij arrin deri n skajin tjetr; asgj nuk mund t'i fshihet nxehtsis s tij.

  7 Ligji i Zotit sht i prsosur, ai e prtrin shpirtin; dshmia e Zotit sht e vrtet dhe e bn t ditur njeriun e thjesht.
  8 Porosit e Zotit jan t drejta dhe e gzojn zemrn; urdhrimet e Zotit jan te pastra dhe ndriojn syt.
  9 Frika e Zotit sht e pastr, mbetet prjet; gjykimet e Zotit jan t vrteta, t gjitha jan t drejta;
  10 jan m t dshirueshme se ari, po, m tepr se shum ari i kulluar; jan m t mbla se mjalti, nga ai q del nga hojet.
  11 Edhe shrbtori yt mson prej tyre; ke nj shprblim t madh duke i par.
  12 Kush i njeh gabimet e tij? Pastrom nga ato q nuk i shoh.
  13 Prve ksaj ruaje shrbtorin tnd nga mkatet e vullnetit, dhe bj q ato t mos m sundojn mua; ather un do t jem i ndershm dhe i pastr nga shkelje t mdha.
  14 U miratofshin para teje fjalt e gojs sime dhe prsiatjet e zemrs sime, o Zot, kshtjella ime dhe shptimtari im.
  Dituria prehet n zemrn e atij q ka mend, por ajo q sht n zemrn e budallenjve merret vesh.

 8. #8
  mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
  Antarsuar
  10-12-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  44
  Postime
  787
  PSALMI 119


  Eshte shume i gjate, por une po sjell nje pjese qe me pelqen.

  Fjalet e PEI

  129 Porosit e tua jan t mrekullueshme, prandaj shpirti im i respekton.

  130 Zbulimi i fjalve t tua ndrion dhe u jep mendje njerzve t thjesht.

  131 Un hap gojn time dhe pshertij, nga dshira e madhe e porosive t tua.

  132 Kthehu nga un dhe ki mshir pr mua, ashtu si bn me ata q e duan emrin tnd.

  133 Stabilizoi hapat e mia sipas fjalve t tua dhe mos lejo q asnj paudhsi t m sundoj.

  134 M liro nga shtypja e njerzve dhe un do t respektoj urdhrimet e tua.

  135 Bj q t shklqej fytyra jote mbi shrbtorin tnd dhe m mso statutet e tua.

  136 Rrke lotsh zbresin nga syt e mi, sepse nuk respektohet ligji yt.
  Dituria prehet n zemrn e atij q ka mend, por ajo q sht n zemrn e budallenjve merret vesh.

 9. #9
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  805
  Psalmi 2

  Pse ziejne kembet dhe pse popujt kurdisin gjera te kota?


  Ai qe ulet nw qiejte so te qeshe, Zoti do te tallet me ta.

  Nenshtroju Birit , qe te mos zemerohet dhe te mos vdisni rruges, sepse zemrimi i Tij mund te ndizet ne nje cast. Lum ata qe gjejne strehe tek Ai.  Sherbeni me frike Zotin dhe gezohuni me drithma.  Psalmi 8

  Kur mendoj qiejte e tu, qe jane Veper e gishtrinjve te tu, henen dhe yjet qe ti ke vendosur, cfare eshte njeriu, qe ta mbash mend, dhe biri i njeriut, qe ta vizitosh?
  Megjithate ti e bere pak me te ulet se Perendia, dhe e kurorzove me Lavdi dhe me nder.
  E bere te mbreteroje mbi veprat e duarve te tua dhe vure cdo gje nen kembet e tij.
  ****************************************

 10. #10
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  805

  Psalme dhe Fjale te Urta..............

  Fjalet e Urta 26


  Ashtu si Bora nuk i shkon Veres as Shiu te Korrave , Keshtu nuk i Shkon Lavdia Budallait


  Shko rralle ne shtepine e te Afermit tend , qe ai te mos merzitet sa te te Urreje.


  (My favorite)
  Kap 27 / 12

  Njeriu Mendjemprehte e shikon te keqen dhe fshihet, por naivet shkone tutje dhe ndeshkohen.


  Pikellimi i vazhdushem ne nje dite shiu te madh dhe nje Grua Grindavece i ngjasin Njera tjetres..................
  ****************************************

 11. #11
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  805
  Fjalet e urta:Kap 19 / 21

  Ka shume plane ne zemren e njeriut, por vetem plani i Zotit do te mbetet i pandryshuar.

  Fjalet e urta Kap 16/ 31


  Floket e bardha jane kurore lavdie, ate e gjejme ne rrugen e drejtesise.


  17/17

  Miku te do ne cdo kohe, por vellai lind per dite e veshtira.
  ****************************************

 12. #12
  Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
  Antarsuar
  13-02-2006
  Vendndodhja
  Amerik - Miami
  Postime
  404

  Wink ...Te dua o Zot Shpresa e ime...

  Citim Postuar m par nga LoveLyBruneTT
  Fjalet e urta:Kap 19 / 21

  Ka shume plane ne zemren e njeriut, por vetem plani i Zotit do te mbetet i pandryshuar.

  Fjalet e urta Kap 16/ 31


  Floket e bardha jane kurore lavdie, ate e gjejme ne rrugen e drejtesise.


  17/17

  Miku te do ne cdo kohe, por vellai lind per dite e veshtira.
  ...Miremrama e Nderuara LoveLyBruneTT, Urimeeeeee......eee.... per ket tem te Shkelqyeshme... kur e pash me pelqeu shuuuuum, deshta vetem te pershendes dhe te Falenderoj per hapjen e kesaj teme, deshta qe te them qe jan shuuuuum Psalme qe me pelqejne, por ne pergjithesi ne te gjith i gjej disa rreshta qe jan te veqant ,dhe me kuptime te plota, per sot deshta vetem te pershendes ...

  Perqafime dhe te deshiroj shum te mira ne jet, Zoti te ruajt dhe te perciellt ne jeten tende me Hiret dhe Bekimet e veta.
  Fat dhe Suksese te shuuuumta ne jet, Me Nderime dhe Respet nga une Linda.
  "Dashuria e vertet dhe e sinqert nuk shuht kurr"

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  3,344
  Citim Postuar m par nga LoveLyBruneTT
  Fjalet e urta:Kap 19 / 21

  Ka shume plane ne zemren e njeriut, por vetem plani i Zotit do te mbetet i pandryshuar.

  Fjalet e urta Kap 16/ 31


  Floket e bardha jane kurore lavdie, ate e gjejme ne rrugen e drejtesise.


  17/17

  Miku te do ne cdo kohe, por vellai lind per dite e veshtira.

  I KAM DEGJUAR DHE UNE KETO THENIE .
  SHUME TE ARRIRA .
  FLM PER KUJTESEN ...

 14. #14
  ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
  Antarsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  *** Same plaCe I was Last niGht ***
  Postime
  805

  Red face Xixa Faleminderit per Urimet.

  Citim Postuar m par nga xixe xixellonja
  ...Miremrama e Nderuara LoveLyBruneTT, Urimeeeeee......eee.... per ket tem te Shkelqyeshme... kur e pash me pelqeu shuuuuum, deshta vetem te pershendes dhe te Falenderoj per hapjen e kesaj teme, deshta qe te them qe jan shuuuuum Psalme qe me pelqejne, por ne pergjithesi ne te gjith i gjej disa rreshta qe jan te veqant ,dhe me kuptime te plota, per sot deshta vetem te pershendes ...

  Perqafime dhe te deshiroj shum te mira ne jet, Zoti te ruajt dhe te perciellt ne jeten tende me Hiret dhe Bekimet e veta.
  Fat dhe Suksese te shuuuumta ne jet, Me Nderime dhe Respet nga une Linda.

  Xixellonja te falenderoj edhe nje here dhe na urdhero se miq duam....

  Ja edhe Disa rreshta nga Fjalet e Urta per Gruan e mire dhe ( nikoqire)

  Pershkrim dhe lavderim i nje gruaje te forte dhe te virtytshme.


  Kap 31 vargjet ne vijim duke filluar nga vargu nr 10:

  Kush do te gjeje nje grua te forte dhe te virtytshme? Vlera e saj eshte shume me e madhe nga ajo e Margaritareve.
  Zemra e burrit te saj ka besim tek ajo, dhe do te kete gjithnje fitim.
  Ajo u perngjan Anijeve te tregetareve: e sjell ushqimin e saj nga larg.
  Cohet qe me nate per ti ndare ushqimin familjes se saj dhe per t'u dhene urdherat e nevojshme sherbetoreve te saj.
  Ajo shikon nje are dhe e ble, me duart e saj e mbjell nje vresht. Ngjesh me fort Hijet dhe i ben me te forta krahet e saj.
  I shtrin doren te varferit dhe i jep doren nevojtarit.
  Forca dhe nderi jane rrobat e saj dhe qesh per ditet qe do vijne.
  Hap gojen e saj me dituri dhe mbi gjuhen e saj eshte ligji i diturise.

  Hiri eshte i rreme dhe bukuria eshte e kote, por Gruaja qe ka frike nga Zoti eshte ajo qe do te levdohet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga LoveLyBruneTT : 04-11-2006 m 22:27
  ****************************************

 15. #15
  DrEaM_Of_HeAvEn Maska e ERVINI_-_
  Antarsuar
  29-07-2005
  Vendndodhja
  iN A bAD dREAM !!!
  Mosha
  36
  Postime
  38
  URIME GOXHA TEME
  MUA SINQERISHT SME PELQEN ASNJE PSALM
  po jam shume i interesuar mbi nje te asthuquajtur BARNABA kerkoni pak info dhe do te gjeni gjera interesante
  Be Yourself ...

Tema t Ngjashme

 1. Seria Shpirtrore II: Vajtimi pr Atdheun e humbur
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-08-2006, 23:05
 2. SHKRIMI I SHENJT: Kapitulli II: Dhiata e Vjetr
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-08-2006, 18:19
 3. Hyrje n BIBEL (Beslidhja e Vjetr)
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 06-03-2006, 14:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •