Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    Psalmet që ju pëqejnë më shumë......

    Mendova te shkruajme psalemt qe na pelqejne me shume, po e filloj une:

    Psalmi 23 ( my favorite)

    Zoti eshte Bariu im asgje nuk do me mungoje.
    Ai me con ne kullota me bar te njome, me drejton prane ujrave qe te clodhin. Ai ma perterit shpirtin me con drejt shtigjeve te drejtesise, nga dashuria qe ka per emrin e Tij.
    Edhe sikur te ecja ne luginen e hijes se Vdekjes, nuk do kisha frike nga asnje e keqe, sepse Ti je me
    Me mua shkopi yt dhe thupra jote jane ato qe me japin Zemer.
    Me siguri pasuri dhe Miresi do me shoqerojne ne gjithe ditet e jetes sime...


    Psalmi 18.

    Te dua o Zot, forca ime
    Zoti eshte keshtjella ime fortesa ime dhe clirusi im, Shkembi im ku gjej strehe , mburoja ime, fuqia e shpetimit tim, streha ime e larte.Dhimbje vdekje me kishin pushtuar dhe perrenj njerzish te kobshem me kishin tmerruar Ankthet e sheolit me kishin rrethuar dhe leqet e vdekjes me rrinin perpara.Une i kerkoj ndihme zotit qe eshte i denje per tu lavdruar dhe keshtu shpetoj nga armiqte e mij...............
    Ndryshuar për herë të fundit nga LoveLyBruneTT : 04-05-2006 më 21:50
    ****************************************

  2. #2
    Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
    Anëtarësuar
    27-07-2002
    Vendndodhja
    Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
    Postime
    1,542
    Une per vete lexoj Shllomon para David-it. Shllomoja thote:

    "Pa kuptim! Pa kuptim! Gjithcka eshte pa kuptim"

    edhe

    "S'ka asgje te re nen ket Diell. C'fare eshte ka qene, cfare to behet eshte bere me pare"

    edhe

    "Po thoja vetes: Zoti e mundon njeriun qe ai ta kuptoje se eshte si kafshe. Fati i njeriut eshte njesoj si ai i kafshes. I njejti fund i pret te dy: ashtu sic vdes njeri, ashtu vdes edhe tjetri. Te dy marrin fryme."


    "Garen nuk e fiton i shpejti,
    as betejen i forti,
    as buka e gojes nuk i vjen te urtit,
    as pasuria nuk i vjen atij qe eshte i shkelqyer;


    "Libra mund te shkruhen pa fund (damn you Barnes & Nobles), dhe studimi e lodh trupin. Tani qe gjithcka eshte thene e shkruar ky eshte konkluzioni im:

    Frikoju Zotit, dhe bej c'te ka urdheruar sepse kjo eshte detyra e njeriut"
    Adresat e faqeve personale mund ti vendosesh ne profil por jo ne firme. Stafi i Forumit

  3. #3
    Psalmet 137
    7 Mbaji mënd, o Zot, bijtë e Edomit, që ditën e Jeruzalemit thonin: "Shkatërrojini, shkatërrojini që nga themelet".
    8 O bijë e Babilonisë, që duhet të shkatërrohesh, lum ai që do ta lajë të keqen që na ke bërë!
    9 Lum ai që merr foshnjët e tua dhe i përplas kundër shkëmbit!



    Po kjo më pëlqen më shumë - my favourite


    Psalmet 68

    19 I bekuar qoftë Zoti, që për ditë mbart barrat tona; ai është Perëndia i shpëtimit tonë. (Sela)
    20 Perëndia është për ne Perëndia që çliron, dhe Zotit, Zotit, i përket çlirimi nga vdekja.
    21 Po, Perëndia do të shtypë kokën e armiqve të tij, kokën me flokë të gjata të atyre që ecin në mëkat të tij.
    22 Zoti ka thënë: "Do t`i kthej nga Bashani, do t`i kthej nga humnerat e detit,
    23 me qëllim që ti të dërrmosh armiqtë e tu, duke futur thellë këmbën tënde në gjakun e tyre, dhe gjuha e qenve të tu të ketë pjesën që i takon".
    Alle Serben müssen sterben

  4. #4
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805
    Psalmi57

    Hethi.......

    Ti je pjesa ime, kam premtuar te respektoj fjalet e tua
    Kam shqyrtuar rruget e mia dhe i kam kthyer hapat te mija ndaj urdhrave te tua.
    Litaret e te pa beseve me kane mbeshtjell por nuk e kam haruar ligjin tend.


    Psalmi 131

    E kam qetesuar dhe e kam tulatur shpirtin tim, si nje femije i zvjerdhur ne gjirin e nenes se tij.

    Psalmi100

    Dergojini klithma gezimi Atit O banore te gjithe Tokes.
    ****************************************

  5. #5
    në këto më pëlqen sidomos karakteri i "tij", passhpinor, dhe dashuria për popujt

    Psalmet 21
    8 Dora jote do të arrijë tërë armiqtë e tu, dora jote e djathtë do të veprojë kundër atyre që të urrejnë.
    9 Ti do t`i bësh si një furrë të zjarrtë kur do të dukesh i zemëruar; në zemërimin e tij Zoti do t`i hedhë në humnerë dhe zjarri do t`i përpijë.
    10 Ti do të zhdukësh frytin e tyre nga toka dhe pasardhësit e tyre midis bijve të njerëzve,
    11 sepse kanë kurdisur të keqen kundër teje dhe kanë përgatitur plane të këqija, por nuk do t`ia dalin.
    12 Sepse ti do të bësh që ata të kthejnë kurrizin dhe do të drejtosh shigjetat e harkut tënd kundër fytyrës së tyre.
    13 Çohu, o Zot, me forcën tënde; ne do të këndojmë dhe do të kremtojmë lëvdimet e fuqisë sate.


    Psalmet 18
    37 I kam ndjekur armiqtë e mi dhe i kam arritur, nuk jam kthyer prapa para se t`i shkatërroj.
    38 I kam goditur vazhdimisht dhe ata nuk kanë mundur të ngrihen përsëri; ata kanë rënë nën këmbët e mia.
    39 Ti më ke dhënë forcë për betejën dhe ke bërë të përulen ata që ngriheshin kundër meje;
    40 ti ke bërë të kthejnë kurrizin armiqtë e mi, dhe unë kam shkatërruar ata që më urrenin.
    41 Ata klithën, por nuk pati njeri që t`i shpëtonte; ata i klithën Zotit, por ai nuk u dha përgjigje.
    42 I kam shkelur deri sa i bëra si pluhuri para erës; i kam fshirë si balta e rrugëve.
    43 Ti më ke çliruar nga grindjet e popullit; ti më ke bërë udhëheqës të kombeve; një popull që nuk e njihja më ka shërbyer.
    44 Me të dëgjuar emrin tim, ata më dëgjuan dhe m`u bindën; të huajt m`u nënshtruan.
    45 Të huajt u ligështuan dhe dolën duke u dridhur nga fortesat e tyre.
    46 Rroftë Zoti, qoftë e bekuar Kështjella ime dhe lëvduar qoftë Perëndia i shpëtimit tim!
    47 Ai është Perëndia që hakmerret për mua dhe që më nënshtron popujt;


    ...nën dashurinë e Tij
    Alle Serben müssen sterben

  6. #6
    Paqe! Maska e Matrix
    Anëtarësuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Në Zemrën e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Psalmet - Psalmi 135 (136)

    1 Kremtoni Zotin, sepse ai është i mirë dhe mirësia e tij vazhdon përjetë.

    2 Kremtoni Perëndinë e perëndive, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë.

    3 Kremtoni Zotin e zotërive, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë,

    4 atë që vetëm bën mrekulli të mëdha, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë,

    5 atë që ka bërë qiejtë me dituri, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë,

    6 atë që ka shtrirë tokën mbi ujërat, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë,

    7 atë që ka bërë ndriçuesit e mëdhenj, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë,

    8 diellin për të sunduar mbi ditën, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë,

    9 hënën dhe yjet për të sunduar mbi natën, sepse mirësia e tij vazhdon përjetë...
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  7. #7
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anëtarësuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    PSALMI 19


    1 Qiejtë tregojnë lavdinë e Perëndisë dhe kupa qiellore shpall veprën e duarve të tij.
    2 Një ditë i flet ditës tjetër dhe një natë ia tregon tjetrës.
    3 Nuk kanë gojë, as fjalë; zëri i tyre nuk dëgjohet;
    4 por harmonia e tyre përhapet mbi gjithë dheun dhe mesazhi i tyre arrin deri në skajin e botës; në qiejtë Perëndia ka vënë një çadër për diellin;
    5 dhe ai është si një dhëndër që del nga dhoma e tij e martesës; ngazëllon si një trim që përshkon rrugën e tij.
    6 Ai del nga një skaj i qiejve dhe rrotullimi e tij arrin deri në skajin tjetër; asgjë nuk mund t'i fshihet nxehtësisë së tij.

    7 Ligji i Zotit është i përsosur, ai e përtërin shpirtin; dëshmia e Zotit është e vërtetë dhe e bën të ditur njeriun e thjeshtë.
    8 Porositë e Zotit janë të drejta dhe e gëzojnë zemrën; urdhërimet e Zotit janë te pastra dhe ndriçojnë sytë.
    9 Frika e Zotit është e pastër, mbetet përjetë; gjykimet e Zotit janë të vërteta, të gjitha janë të drejta;
    10 janë më të dëshirueshme se ari, po, më tepër se shumë ari i kulluar; janë më të ëmbla se mjalti, nga ai që del nga hojet.
    11 Edhe shërbëtori yt mëson prej tyre; ke një shpërblim të madh duke i parë.
    12 Kush i njeh gabimet e tij? Pastromë nga ato që nuk i shoh.
    13 Përveç kësaj ruaje shërbëtorin tënd nga mëkatet e vullnetit, dhe bëj që ato të mos më sundojnë mua; atëherë unë do të jem i ndershëm dhe i pastër nga shkelje të mëdha.
    14 U miratofshin para teje fjalët e gojës sime dhe përsiatjet e zemrës sime, o Zot, kështjella ime dhe shpëtimtari im.
    Dituria prehet në zemrën e atij që ka mend, por ajo që është në zemrën e budallenjve merret vesh.

  8. #8
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anëtarësuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    PSALMI 119


    Eshte shume i gjate, por une po sjell nje pjese qe me pelqen.

    Fjalet e PEI

    129 Porositë e tua janë të mrekullueshme, prandaj shpirti im i respekton.

    130 Zbulimi i fjalëve të tua ndriçon dhe u jep mendje njerëzve të thjeshtë.

    131 Unë hap gojën time dhe psherëtij, nga dëshira e madhe e porosive të tua.

    132 Kthehu nga unë dhe ki mëshirë për mua, ashtu si bën me ata që e duan emrin tënd.

    133 Stabilizoi hapat e mia sipas fjalëve të tua dhe mos lejo që asnjë paudhësi të më sundojë.

    134 Më çliro nga shtypja e njerëzve dhe unë do të respektoj urdhërimet e tua.

    135 Bëj që të shkëlqejë fytyra jote mbi shërbëtorin tënd dhe më mëso statutet e tua.

    136 Rrëke lotësh zbresin nga sytë e mi, sepse nuk respektohet ligji yt.
    Dituria prehet në zemrën e atij që ka mend, por ajo që është në zemrën e budallenjve merret vesh.

  9. #9
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805
    Psalmi 2

    Pse ziejne kembet dhe pse popujt kurdisin gjera te kota?


    Ai qe ulet nw qiejte so te qeshe, Zoti do te tallet me ta.

    Nenshtroju Birit , qe te mos zemerohet dhe te mos vdisni rruges, sepse zemrimi i Tij mund te ndizet ne nje cast. Lum ata qe gjejne strehe tek Ai.



    Sherbeni me frike Zotin dhe gezohuni me drithma.



    Psalmi 8

    Kur mendoj qiejte e tu, qe jane Veper e gishtrinjve te tu, henen dhe yjet qe ti ke vendosur, cfare eshte njeriu, qe ta mbash mend, dhe biri i njeriut, qe ta vizitosh?
    Megjithate ti e bere pak me te ulet se Perendia, dhe e kurorzove me Lavdi dhe me nder.
    E bere te mbreteroje mbi veprat e duarve te tua dhe vure cdo gje nen kembet e tij.
    ****************************************

  10. #10
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    Psalme dhe Fjale te Urta..............

    Fjalet e Urta 26


    Ashtu si Bora nuk i shkon Veres as Shiu te Korrave , Keshtu nuk i Shkon Lavdia Budallait


    Shko rralle ne shtepine e te Afermit tend , qe ai te mos merzitet sa te te Urreje.


    (My favorite)
    Kap 27 / 12

    Njeriu Mendjemprehte e shikon te keqen dhe fshihet, por naivet shkone tutje dhe ndeshkohen.


    Pikellimi i vazhdushem ne nje dite shiu te madh dhe nje Grua Grindavece i ngjasin Njera tjetres..................
    ****************************************

  11. #11
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805
    Fjalet e urta:Kap 19 / 21

    Ka shume plane ne zemren e njeriut, por vetem plani i Zotit do te mbetet i pandryshuar.

    Fjalet e urta Kap 16/ 31


    Floket e bardha jane kurore lavdie, ate e gjejme ne rrugen e drejtesise.


    17/17

    Miku te do ne cdo kohe, por vellai lind per dite e veshtira.
    ****************************************

  12. #12
    Mbi te gjitha Dashuria Maska e xixe xixellonja
    Anëtarësuar
    13-02-2006
    Vendndodhja
    Amerik - Miami
    Postime
    404

    Wink ...Te dua o Zot Shpresa e ime...

    Citim Postuar më parë nga LoveLyBruneTT
    Fjalet e urta:Kap 19 / 21

    Ka shume plane ne zemren e njeriut, por vetem plani i Zotit do te mbetet i pandryshuar.

    Fjalet e urta Kap 16/ 31


    Floket e bardha jane kurore lavdie, ate e gjejme ne rrugen e drejtesise.


    17/17

    Miku te do ne cdo kohe, por vellai lind per dite e veshtira.
    ...Miremrama e Nderuara LoveLyBruneTT, Urimeeeeee......eee.... per ket tem te Shkelqyeshme... kur e pash me pelqeu shuuuuum, deshta vetem te pershendes dhe te Falenderoj per hapjen e kesaj teme, deshta qe te them qe jan shuuuuum Psalme qe me pelqejne, por ne pergjithesi ne te gjith i gjej disa rreshta qe jan te veqant ,dhe me kuptime te plota, per sot deshta vetem te pershendes ...

    Perqafime dhe te deshiroj shum te mira ne jet, Zoti te ruajt dhe te perciellt ne jeten tende me Hiret dhe Bekimet e veta.
    Fat dhe Suksese te shuuuumta ne jet, Me Nderime dhe Respet nga une Linda.
    "Dashuria e vertetë dhe e sinqertë nuk shuhët kurrë"

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Citim Postuar më parë nga LoveLyBruneTT
    Fjalet e urta:Kap 19 / 21

    Ka shume plane ne zemren e njeriut, por vetem plani i Zotit do te mbetet i pandryshuar.

    Fjalet e urta Kap 16/ 31


    Floket e bardha jane kurore lavdie, ate e gjejme ne rrugen e drejtesise.


    17/17

    Miku te do ne cdo kohe, por vellai lind per dite e veshtira.

    I KAM DEGJUAR DHE UNE KETO THENIE .
    SHUME TE ARRIRA .
    FLM PER KUJTESEN ...

  14. #14
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anëtarësuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    Red face Xixa Faleminderit per Urimet.

    Citim Postuar më parë nga xixe xixellonja
    ...Miremrama e Nderuara LoveLyBruneTT, Urimeeeeee......eee.... per ket tem te Shkelqyeshme... kur e pash me pelqeu shuuuuum, deshta vetem te pershendes dhe te Falenderoj per hapjen e kesaj teme, deshta qe te them qe jan shuuuuum Psalme qe me pelqejne, por ne pergjithesi ne te gjith i gjej disa rreshta qe jan te veqant ,dhe me kuptime te plota, per sot deshta vetem te pershendes ...

    Perqafime dhe te deshiroj shum te mira ne jet, Zoti te ruajt dhe te perciellt ne jeten tende me Hiret dhe Bekimet e veta.
    Fat dhe Suksese te shuuuumta ne jet, Me Nderime dhe Respet nga une Linda.

    Xixellonja te falenderoj edhe nje here dhe na urdhero se miq duam....

    Ja edhe Disa rreshta nga Fjalet e Urta per Gruan e mire dhe ( nikoqire)

    Pershkrim dhe lavderim i nje gruaje te forte dhe te virtytshme.


    Kap 31 vargjet ne vijim duke filluar nga vargu nr 10:

    Kush do te gjeje nje grua te forte dhe te virtytshme? Vlera e saj eshte shume me e madhe nga ajo e Margaritareve.
    Zemra e burrit te saj ka besim tek ajo, dhe do te kete gjithnje fitim.
    Ajo u perngjan Anijeve te tregetareve: e sjell ushqimin e saj nga larg.
    Cohet qe me nate per ti ndare ushqimin familjes se saj dhe per t'u dhene urdherat e nevojshme sherbetoreve te saj.
    Ajo shikon nje are dhe e ble, me duart e saj e mbjell nje vresht. Ngjesh me fort Hijet dhe i ben me te forta krahet e saj.
    I shtrin doren te varferit dhe i jep doren nevojtarit.
    Forca dhe nderi jane rrobat e saj dhe qesh per ditet qe do vijne.
    Hap gojen e saj me dituri dhe mbi gjuhen e saj eshte ligji i diturise.

    Hiri eshte i rreme dhe bukuria eshte e kote, por Gruaja qe ka frike nga Zoti eshte ajo qe do te levdohet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga LoveLyBruneTT : 04-11-2006 më 22:27
    ****************************************

  15. #15
    DrEaM_Of_HeAvEn Maska e ERVINI_-_
    Anëtarësuar
    29-07-2005
    Vendndodhja
    iN A bAD dREAM !!!
    Postime
    38
    URIME GOXHA TEME
    MUA SINQERISHT SME PELQEN ASNJE PSALM
    po jam shume i interesuar mbi nje te asthuquajtur BARNABA kerkoni pak info dhe do te gjeni gjera interesante
    Be Yourself ...

Tema të Ngjashme

  1. Seria Shpirtërore II: Vajtimi për Atdheun e humbur
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 27-08-2006, 23:05
  2. SHKRIMI I SHENJTË: Kapitulli II: Dhiata e Vjetër
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 19-08-2006, 18:19
  3. Hyrje në BIBEL (Besëlidhja e Vjetër)
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 06-03-2006, 14:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •