Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 50
 1. #1
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  584

  U nda nga jeta Artisti i Merituar, Aleko Prodani

  U nda nga jeta dje ne qytetin e Kores aktori i mirenjohur i komedise


  Aleko Prodani Vdekje tragjike n sken
  I ndaloi zemra n mes t premiers


  Oliverta lila
  o.lila@gazetashqiptare.com

  Jeta e tij sht mbyllur aty ku ai jetoi pjesn m t madhe t saj. Aktori i njo hur korar, Aleko Prodani ka rn n sken pr t mos u ngritur m. S bashku me aktort e teatrit Andon Zako ajupi t Kors sht ngjitur n premiern e komedis Tre gra pr nj burr t Dario Fo-s. Me lojn e tij mjeshtrore, deri n gjysmn e shfaqjes i falte publikut t qeshurn pr t vulosur hidhrimin e tij. Nga ora 19.30 sht rrzuar n mes t skens. Spektatort e kan duartrokitur, si pr t mbshtetur edhe nj her Artistin e merituar. T gjith kan kujtuar se kjo ishte pjes e rolit t tij. Regjisori i pjess, Adonis Filipi i kishte besuar rolin e bojaxhiut Aldo. Ndrsa kan pritur t ngrihej, ka qen britma e aktores Zamira Kita q i ka vn t gjith n lvizje. Shtylla e komedis dhe ktij teatri gjendej n mes t skens, aty ku sht ngritur personaliteti i tij prej aktori. Bhet e ditur se ambulanca ka mbrritur menjher, por fatkeqsisht nuk kan mundur t bjn asgj. Roli i tij i fundit do t prfundonte ktu, duke ln pas nj varg t madh rolesh t tjer. Kjo ka qen shakaja e hidhur e jets s tij. Nj atak n zemr e ka ln prgjithmon n sken. Ishte planifikuar q me kt shfaqje t ngjitej pr nj jav n teatrin e Kors, e m von do t udhtonin n Festivalin e Aktrimit Apollon 2002 n Fier. Pikrisht n kt festival ai sht vlersuar vjet si aktori m i mir. Pas nj pune t madhe pr kt premier, ishte shprehur se me Aldo bojaxhiun do ta rrmbenin prsri kt mim. Por Aleko Prodani do t mbetet edhe si nj nga figurat e humorit t holl q do ti mungoj jo vetm skens, por edhe ekranit t televizionit. Borxhliu, Dy her mat apo Zvendsi i grave, do t ngelen kujtime t figurs s tij. Ai sht nj nga themeluesit e Estrads s Kors, aty ku u formua personaliteti i tij artistik. Pas disa shfaqjeve n estrad kaloi n teatr dhe u b nj nga shtyllat e teatrit t Kors sidomos n planin e humorit. Nj njeri shum i apasionuar pas artit skenik, pr t cilin ishte vlersuar me mime t shumta. Aleko Prodani, prej gati 30 vjetsh gzonte titullin Artist i Merituar, ndrkoh q shijen e skens e provoi rreth 40 vjet m par. Nprmjet tij kan marr jet m shum se 200 role t ndryshm. Skena ka qen stacioni i fundit i jets s tij n moshn 64-vjeare, por jo n kujtimin e atyre q do ta kujtojn ikonn e humorit shqiptar.
  Libert, galit, fraternit

 2. #2
  Caesar Tulipanus Maska e Julius
  Antarsuar
  21-05-2003
  Vendndodhja
  ne boten e cudirave.
  Postime
  1,767
  Humbje e madhe per skenen shqiptare.
  Ezekiel 25-17.

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  08-11-2002
  Postime
  1,509
  Aleko Prodani vdiq si Molieri: ne skene. Ishte humoristi me i holle i skenes se estrades shqiptare per vite me radhe.

  Aktor i madh dhe i paharrueshem. Kishte nje finese dhe ndjeshmeri qe shume pak aktore kane pasur.

  Gjithmone kam menduar qe ishte humbje e madhe per Teatrin Kombetar te Tiranes qe nuk e kishte ne gjirin e tij: Aleko preferonte te rrinte ne Korce.

  Po edhe nga Korca diti te ishte shume i madh.

  Po me vika keq.

 4. #4
  pirg hologramesh Maska e Inteligjentja
  Antarsuar
  08-10-2005
  Vendndodhja
  Ne kontinentin e Kurrkundit
  Postime
  862
  Bashkohem edhe une me dhimbjen e te gjithe artdashesve shqiptare. Aleko

  Prodani mbetet nje ikone e skenes dhe nje artist ne kuptimimn e mirefillte te

  fjales. I paharruar qofte kujtimi i tij.
  Homo sum; humani nil a me alienum puto.

 5. #5
  Uau... sa jam prekur me humbjen e ketij njeriu qe e shihja perdite kur shkoja ne shkolle (gjimnaz), ndersa kur isha e vogel, mbaj mend rrija ne rradhe ne dyqanet poshte pallatit te tij dhe gezohesha sa here shihja gruan e tij qe e kishte (ka) shume te bukur.
  Ngushellimet e mia familjes, si edhe gjithe atyre qe duan artin e vertete.
  Te shptohesh do t thot t transformohesh prej Perendise, t ribhesh ashtu si Ai donte q ne t ishim q nga fillimi!

 6. #6

  Vdes n sken Aleko Prodani

  Artisti Prodani ishte duke interpretuar rolin e bojaxhiut Aldo dhe me lojn e tij artistike plot dinamizm kishte br pr vete spektatort e gjith salls. Papritur rrzohet pr tok


  Rreth ors 19.30 t dits s djeshme, n skenn e Teatrit ajupi t Kors vdiq aktori Aleko Prodani. Trupa teatrore ishte duke dhn premiern e komedis Tre gra pr nj burr i komedianit italian Dario Fo, nga regjisori Adonis Filipi. Artisti Prodani ishte duke interpretuar rolin e bojaxhiut Aldo dhe me lojn e tij artistike plot dinamizm kishte br pr vete spektatort e gjith salls. Papritur rrzohet pr tok burri shtatlart. Spektatort duke vlersuar origjinalitetin e lvizjes s tij n sken duartrokitn, por ishte thirrja rrqethse e aktores Zamira Kita q interpretonte prkrah tij, e m pas britma e bashkshortes s aktorit Vjollca Prodani nga vendi ku ishte duke ndjekur shfaqjen, q ngriu gjith salln. Aktor, puntor skene, spektator shkuan pran tij dhe u prpoqn ti vinin n ndihm. Po aktori u nxi n vend. Autoambulaca me kardiologiun Pllumb Bregu arriti n ast dhe e oi n urgjencn e spitalit. Mjekt konstatuan vdekjen nga nj atak kardiak.
  Aleko Prodani, prej gati 30 vjetsh gzonte titullin Artist i Merituar. 64-vjeari u ngjit n sken pr her t par 40 vjet t shkuara. Ka realizuar mse 200 role n gjinin e humorit ku nj vend t veant zn rolet komik n skenn e Teatrit t Kors, por edhe trupa t tjera teatrale. Pr vite ka qn regjisor i estrads s qytetit. Sadoq me koh e kishte marr librezn e pensionit, ja ku vdekja e mori n sken.
  N tre vitet e fundit, me role t ndryshme ka marr pjes n festivalin e aktrimit q zhvillohet n Fier dhe vlersuar me mimin Aktori m i mir. N t njjtin festival do t prezantohej pas disa javsh me rolin e Aldo bojaxhiut q i mori jetn, nj rol q jo vetm i kishte plqyer q n fillim, por e kishte realizuar me mjeshtri. E kujtojm interpretimin e tij dhe n kinokomedin Dy her mat dhe s fundi, regjisori Artan Minarolli i besoi nj rol n filmin n proces Lutje dashurie. Vdekja e Aleko Prodanit sht humbje pr skenn, mbasi ai renditej ndr aktort m t spikatur t komedis shqiptare.
  03/05/2006

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Tigeri
  Antarsuar
  03-05-2006
  Postime
  12
  Shqiperia humbi nje artist te madh humori. Vdekja ne skene ka qene shume e dhimbshme per te gjithe sallen dhe familjen e tij. Me ka ardhe shume gjynah qe humben nje njeri kaq te talentuar

 8. #8
  Humbje e madhe per skenen shqiptare.Kujtimi per te do te jete i perjetshem. Ndaj dhembjen me familjaret dhe tere adhuruesit e Aleko Podranit .

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Ngushellime familjes. Ishe shume fytyre familjatre e komedise shqiptare.
  TBD

 10. #10
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  45
  Postime
  1,491
  Sa lajm i hidhur vertet
  me ka pelqyer shume ky aktor ishte shume origjinal.
  me vika shume keq.
  ngushellime familjareve..
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 11. #11
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Ne radhe te pare ngushelloj familjen e Aleko Prodanit...( pasi i njof personalisht te gjithe pjestaret e familjes...kam pas shume mundesi te takohesha me kete familje kohe pas kohe)

  Me te vertet.. eshte nje humbje shume e madhe kjo qe po degjojme sot... humbja e Alekos...

  Me vjen shume keq qe skena shqiptare humbi nje nga humoristet me te mire te saj....
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 12. #12
  ▒[JuL]▒ Maska e Macho
  Antarsuar
  05-01-2003
  Vendndodhja
  Me Shpirt ne TIRANE
  Postime
  322
  Nje humbje e madhe per skenen shqiptare. U prefte ne paqe shpirti i tij dhe qofte i paharruar kujtimi i ketij aktori te madh. Ngushellime familjareve.

  MaChO
  ஐ███▓▒ -=][.. _| |_| |_ | ..][=- ▒▓███ஐ

 13. #13
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Ne radhe te pare i shpreh "Ngushellim familjes se tij" ... Eshte nje humbje e madhe per skenen shqiptare dhe per familjen e tij.. I paharruar qofte kujtimi i tij...

  Zemrushja
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 14. #14
  ...
  Antarsuar
  26-11-2003
  Vendndodhja
  PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
  Postime
  1,430
  Pas shume e shume perpjekjesh ne jete ne nje moment vjen fundi per te gjithe. Kush do te jesh edhe si do te jesh. Aleko Prodani ka qene nje nga aktoret e mi te preferuar te humorit Shqiptar.

  Me vjen keq qe lexoj te jete ndare nga jeta.

  Megjithate vepra e tij do mbetet ne kujtimin e cdo artdashesi edhe spektatori.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  mirenjohje Vepres Dhe Jetes Qe La Pas
  Aleko Prodani
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 16. #16
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  962
  Ngushellimet e mia per familjen Prodani dhe per gjithe ata qe paten mundesi te qeshin sado pak nepermjet humorit te tij.
  Eshte nje humbje e madhe per te gjithe shqiptaret dhe ne vecanti per ne te Korces.
  U prehete ne paqe.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Nje nga aktoret e humorit qe me ka pelqyer me shume me lojen dhe talentin e tij artistik. Skena shqiptare ka humbur nje nga njerzit e medhenj te saj.
  Ngushellime per familjaret dhe miqte e tij.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 18. #18
  Ngushellime Familjes
  Humbje e madhe per ta dhe per publikun
  .

 19. #19
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Ngushellime familjes Prodani!

  Shqiperia ka humbur nje aktor te madh dhe nje njeri te madh!
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 20. #20
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Ngushlime familjes Prodani.
  Vertet nje artist i merituar ka qene,mbreme e degjova ne lajme.
  Humbje per te gjithe.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Medi Prodani, historia e gjall e kitars shqiptare
  Nga Xhuxhumaku n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-06-2019, 11:01
 2. Kosova duhet ta ket pas Hymnin vet qysh n vitin 1935
  Nga RTP n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:30
 3. Korridori 8, BE e kthen n prioritet
  Nga Anton n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 76
  Postimi i Fundit: 03-01-2012, 07:59
 4. Anida Take
  Nga shigjeta n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 28-04-2011, 09:05
 5. Gjinden dy foshnje te sapolindura ne nje grumbull plehrash.
  Nga shkodrane82 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 11-09-2005, 22:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •