Close
Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 156
 1. #1
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Anėtarėsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime nė 16 postime

  Pasaporta Shqiptare

  REPUBLIKA E SHQIPERISE

  LIGJ Nr.8668, datė 23.11.2001

  KUVENDI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE VENDOSI:

  Pėr paisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportė pėr jashtė shtetit

  Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,

  Neni 1

  Pasaporta pėr jashtė shtetit ėshtė dokument qė vėrteton identitetin dhe shtetėsine shqiptare tė mbajtėsit tė saj, me anėn e sė cilės ai mund tė dalė e tė hyjė nga dhe nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, si dhe tė udhėtojė nga njė shtet i huaj nė njė tjetėr

  Pasaporta pėr jashtė shtetit ėshtė njė dokument me shkallė tė lartė sigurie nė pėrputhje me konventat dhe marrėveshjet ndėrkombėtare.


  Neni 2

  Tė gjithė shtetasit shqiptarė kanė tė drejtė tė pajisen me pasaportė. Shtetasit shqiptarė, qė me vendim tė gjykatės kanė zotėsi tė pjesshme pėr tė vepruar ose nuk kanė zotėsi pėr tė vepruar, pajisen me pasaportė vetėm me kėrkesė tė prindėrve ose tė kujdestarit tė tyre.


  Neni 3

  Shtetasit deri nė moshėn 16 vjeē, paisen me pasaportė tė vleshme deri nė 5 vjet, ndėrsa ata mbi 16 vjeē paisen me pasaportė tė vleshme pėr 10 vjet.

  Nė tė gjitha rastet, vlefshmėria e pasaportės mund tė zgjatet vetėm njė herė pėr njė periudhė njėvjeēare.


  Neni 4

  Pasaporta shqiptare ėshtė e zakonshme, shėrbimi dhe diplomatike.

  Kriteret pėr lėshimin e pasaportės tė shėrbimit dhe diplomatike pėrcaktohen me Vendim tė Kėshillit tė Ministrave.


  Neni 5

  Pasaporta e zakonshme lėshohet nga Ministria e Rendit Publik, ndėrsa pasaporta e shėrbimit dhe ajo diplomatike lėshohen nga Ministria e Punėve tė Jashtme.

  Pėr shtetasit shqiptarė, me banim jashtė shtetit, veprohet sipas rregullave tė caktuara nga Ministria e Rendit Publik dhe Ministria e Punėve tė Jashtme.


  Neni 6

  Shtetasit shqiptarė pajisen me pasaportė tė zakonshme pranė organit tė policisė, nė juridiksionin e vendbanimit tė vetė tė pėrhershėm duke paraqitur :

  • Kėrkesė me shkrim
  • Ēertifikatė e lindjes me fotografi,
  • Fotografi tė pėrmasa 4 x 5 cm (copė tre).

  Pajisja me pasaportė tė zakonshme bėhet brenda njė muaji nga data e paraqitjes tė kėrkesės.

  Kėrkesa dhe dokumentat pėr pajisjen me pasaportė, si dhe tėrheqja e saj nė organin e policisė, bėhet nga vete shtetasi ose i ngarkuari me prokurė tė posaēme ose nga prindi, ose kujdestari pėr tė miturit dhe ata pa zotėsi pėr tė vepruar.


  Neni 8

  Shtetasit i bllokohet pasaporta kur:

  • Ka tė dhėna tė mjaftueshme se mbajtėsi i saj e ka marrė atė duke fallsifikuar dokumentat pėr lėshimin e saj.
  • Nė pasaportė ka shėnime tė bėra nga organe ose persona tė pautorizuar
  • Ka lėnė funksionin pėr tė cilin ka marrė pasaportėn e shėrbimit ose atė diplomatike, me pėrjashtim tė rasteve kur me ligj tė veēantė ėshtė parashikuar ndryshe.


  Neni 9

  Pasaporta shpallet e pavleshme kur:

  • Denoncohet nga vetė shtetasi se e ka humbur, i ėshtė vjedhur, ose ėshtė grabitur.
  • Eshtė dėmtuar nga pakujdesia e mbajtėsit tė saj.
  • Janė plotėsuar fletėt me shėnime zyrtare.
  • Vėrtetohen rastet e pėrcaktuara nė nenin 8 tė kėtij ligji.


  Neni 10

  Vlerėsimi dhe administrimi i pasaportės sė pavlefshme bėhet pėrkatėsisht nga organi qė e ka lėshuar.


  Neni 11

  Shtetasi ripaiset me pasaportė nė rastet e pėrcaktuara nė nenin 9, si dhe kur pasaportės i ka mbaruar afati i vlefshmėrisė. Pėr ripaisjen me pasaportė tė zakonshme zbatohen tė njėjtat rregulla si pėr marrjen e saj pėr herė tė parė.


  Neni 12

  Tarifat pėr pajisjen dhe ripajisjen me pasaportė tė zakonshme pėrcaktohet nga Kėshilli i Ministrave, me propozimin e Ministrisė sė Rendit Publik, Minstrisė tė punėve tė Jashtme dhe Ministrit tė Financave.


  Neni 13

  Modeli i pasaportės dhe sistemi i lėshimit miratohet me vendim tė Kėshillit tė Ministrave


  Neni 14

  Pajisja me pasaportė tė re, sipas kėtij ligji, do tė bėhet pas pėrfundimit tė vlefshmėrisė sė pasaportės ekzistuese me tė cilėn ėshtė pajisur ēdo shtetas shqiptar.


  Neni 15

  Dekreti nr. 7393, datė 12.6.1990 "Pėr lėshimin e pasaportave dhe dhenien e vizave", me ndryshimet e bėra, si dhe ēdo dispozitė, qė bie nė kundėrshtim me kėtė ligj, shfuqizohen
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e elen
  Anėtarėsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  C i do nenet dhe ligjet ku ka 3 muaj qe ky shtet mizerje nuk ka pashaporta.
  Nuk u vjen turp ,vetem nga korrupsioni dine se te furnizohen me ca copa kartonash u eshte e veshtire....
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 3. #3
  MULTUM IN PARVO Maska e Antipatrea
  Anėtarėsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Gjithandej, por ne te njejten kohe, asgjekundi !
  Postime
  605
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Clay, po qe per ligje te lajme e te thajme ne....po per te tjerat ama....
  Edhe per shume kohe ne shqiperi shprehja "Paraja e hedh ujin ne hava" do mbizoteroje mbi ligjet....

 4. #4
  toXic Maska e ridy85
  Anėtarėsuar
  17-10-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Mosha
  34
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  un kte vit mora pashaporten e re shqiptare....dhe meqe nuk pata mundsi te shkoja ne shqipri e mora ktu me vertetimin e ambasades...dhe te them te drejten..ashtu siē thuet tek neni..numrin nuk ja mbaj mend..brenda 1 muaji ma dhan...pa paguar ryshfet a ku di un....shyqyr qe e mora ne kohe se mu donte ktu ku jetoj....po ajo ngjyra e kuqe e kopertines kot fare.......dhe ato fotografit e skanerizuara qe bejn tani si bejn fare mir...domethen per mendimin tim shum kualitet i dobet nga ana grafike.
  firm e?????......ahuuuuu pertokam !!!

 5. #5
  Lenci, Maska e lenci,
  Anėtarėsuar
  25-11-2005
  Vendndodhja
  france,Aix
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up

  une vajta bearit se me kish mbarura dhe e mora per 4 dit, nuk pagova por e beri punen miku,keshtu eshte ne shqipri i me mik i me lek,
  <<<<<<I KORCARE I IC FARE<<<<<<

 6. #6
  lover Maska e Anthony-1
  Anėtarėsuar
  22-06-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Angry

  Citim Postuar mė parė nga elen
  C i do nenet dhe ligjet ku ka 3 muaj qe ky shtet mizerje nuk ka pashaporta.
  Nuk u vjen turp ,vetem nga korrupsioni dine se te furnizohen me ca copa kartonash u eshte e veshtire....

  Jam i te njejtit mendim me ty. keto gjera duheshin rregulluar qe pas vitit 90 por ja qe realiteti eshte "still' ndryshe

 7. #7
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  42
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Paisja me pasaportė pėr jashtė shtetit ėshtė e detyrueshme edhe pėr fėmijėt e sapo lindur qė udhėtojnė me prindėrit e tyre nga vendi ku kanė emigruar drejt Shqipėrisė apo edhe anasjelltas.  Aplikimi pėr pasaportė kur ndodheni jashtė Shqipėrisė bėhet nė Ambasadat Shqiptare apo edhe Konsullatat Shqiptare sipas rregullave pėrkatėse. Ndryshimi ėshtė nė kohėzgjatjen e marrjes sė pasaportės e cila mund tė vonohet deri nė tre muaj ose edhe mė tepėr.


  Nuk janė tė pakta problemet qė janė shkaktuar nė doganat greke pėr shkak tė mospajisjes me pasaportė tė fėmijėve nga ana e prindėrve dhe kjo ka shkaktuar kthimin e tyre nė Shqipėri.

  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 8. #8
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Anėtarėsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga ClaY_MorE
  REPUBLIKA E SHQIPERISE

  LIGJ Nr.8668, datė 23.11.2001

  KUVENDI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE VENDOSI:

  Pėr paisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportė pėr jashtė shtetit

  ...............................

  Dekreti nr. 7393, datė 12.6.1990 "Pėr lėshimin e pasaportave dhe dhenien e vizave", me ndryshimet e bėra, si dhe ēdo dispozitė, qė bie nė kundėrshtim me kėtė ligj, shfuqizohen
  Ok clay,flm per imformacionin.
  Desha te di kur do te dalin realisht keto pasaporta qe ta mar nje te tille?b
  me mire vone sesa kurre....

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Postime
  166
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ju lutem nese dikush nga ju munt te me ndihmoje ne lidhje me kete problem se si zgjidhet.
  Kam bere pasaportat e reja ne SHqiperi dhe se femijet i kam shenuar ne fleten mrapa me kompiuter, problemi qendron qe njerin nga femijet ma kane shenuar me nje shkronje mangut nga emri qe ka ne dokumentin italian.
  Si veprohet ne kete rast JU LUTEM?

 10. #10
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga irexha
  Ju lutem nese dikush nga ju munt te me ndihmoje ne lidhje me kete problem se si zgjidhet.
  Kam bere pasaportat e reja ne SHqiperi dhe se femijet i kam shenuar ne fleten mrapa me kompiuter, problemi qendron qe njerin nga femijet ma kane shenuar me nje shkronje mangut nga emri qe ka ne dokumentin italian.
  Si veprohet ne kete rast JU LUTEM?
  do ju thosha te merni ne telefon ambasaden shqiptare ne italy te konsultoheni me ta
  Partizoni

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-11-2005
  Vendndodhja
  ITALY
  Postime
  166
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  flm. Mario, paske dhe emer Italion.

 12. #12
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime
  Kam njė pyetje qė pres pėrgjigje tė saktė.
  Si mund tė veproj njė emigrant, i cili ka dhėnė tė tjera tė dhėna tė indetitetit tė tij,disa vite pėrpara,(nė kohėn e qylit).Problemi ėshtė qė tė kthehet nė identitetin e saktė,i sigurtė se nuk do ketė pėrgjegjėsi ligjore.Cila ėshtė rruga qė duhet tė ndjekė secili pėr kėtė.
  Sa pėr dijeni; Vetėm nė Greqi janė identifikuar 230.000 raste tė tilla tė fllsifikimit tė tė dhėnave.Pėrseja dihet nga tė gjithė!
  Pres pėrgjigje.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-09-2008
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  A kan te drejt shqiptaret e Kosoves dhe Maqedonis qe te nxjerin nenshtetsin e Shqiperis ?

 14. #14
  Me!
  Anėtarėsuar
  18-08-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  37
  Postime
  297
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pasaporta Shqiptare

  Udhėtimi dhe vizat
  Jam te ngjyrosur vendet nė tė cilat mbajtės tė pasaportave tė udhėtimit hyjnė pa patur nevojė pėr vizė ose e marrin vizėn nė kufi..
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  My Code is Honer & Pride!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Nimi84
  Anėtarėsuar
  05-03-2005
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Question Pasporta Shqipetare edhe per Kosovar!?

  [QUOTE=ClaY_MorE;1257473]REPUBLIKA E SHQIPERISE

  LIGJ Nr.8668, datė 23.11.2001

  KUVENDI I REPUBLIKES SE SHQIPERISE VENDOSI:

  Pėr paisjen e shtetasve shqiptarė me pasaportė pėr jashtė shtetit

  Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 tė Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave,  Pershendetje Clay

  Un jam Kosovar,desha vetem te pyes nese keni informacione nese egziston ndonje menyr ligjore apo edhe ndonje vakum ligjor ne Kosovaret qe te paisemi me pasaporta te Shqiperis,ju lutem te me ktheni pergjigjje nese keni informacion.

  Me nderime

  Ngadhnjimi

 16. #16
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Kane filluar aplikimet per pasaporte biometrike. Blihet kuponi ne poste 6 mij lek te reja dhe aplikimi eshte i njejte me ate te kartes se identitetit.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Nimi84
  Anėtarėsuar
  05-03-2005
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Kane filluar aplikimet per pasaporte biometrike. Blihet kuponi ne poste 6 mij lek te reja dhe aplikimi eshte i njejte me ate te kartes se identitetit.

  Perla,e di qe kan filluar aplikimet mirpo un e ceka edhe me par qe jam Kosovar,deshta vetem te di a mund te paisemi edhe ne me keto pasaporta Shqipetare.

 18. #18
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Kjo varet nga shteti juaj .
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Nimi84
  Anėtarėsuar
  05-03-2005
  Postime
  14
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga [Perla] Lexo Postimin
  Kjo varet nga shteti juaj .  Gjysmesheti ynė lejon qe te gjith banoret qe jetojn ktu te ken te drejt per dy shtetesi.

 20. #20
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  A duhet qe te jesh ne Shqiperi ne menyre qe te marresh kete pashaporten e re, apo mund ta marresh thjesht duke autorizuar nje te aferm qe ta marri per ty, apo duhen shenjat e gishtave per kete pashaport?!

  P.S. Me falni nqs eshte thene ne ndonje teme tjeter dhe nuk e kam lexuar.

Faqja 1 prej 8 123 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 17:32
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 3. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 14:25
 4. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 16:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •