Close
Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 156 prej 156
 1. #141
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  hasani lind e rrit ne shqiperi..
  iku jashte nga vitet 90 e ca.
  nga vitet 97-98 mori shtetesi ne vendin ku ishte strehuar.
  i than se duhej te linte shtetesine shqiptare qe te merrte te vendit ku jeton.
  e la shtetesin shqiptare.
  tani vendi ku eshte nuk e ka rregullin e meparshem.
  pra hasani mundet ta ket dhe shtetesine shqiptare.
  ku duhet te shkoje hasani qe te paiset me shtetesi shqiptare perseri?
  cfar kerkojne autoritetet shqiptare?
  o Hasan
  nenshtetesin Shqiptare se ka len kush
  te vetmen gje qe pyeta eshte ha mund ta marim ne usa apo duhet te vim ne shqiperi
  te meremi me byrokracine
  ha hasan hasan skeni Faj jo
  Peniel
  Mėnyra se si shprehesh pėr vendin tėnd ėshtė e gabuar. Shqipėria nuk ėshtė ndonjė vend arab qė ta quash ALBANISTAN. Asnjė respekt pėr vendin tėnd???

  Po ta kishe lexuar me kujdes temėn do e shikoje pėrgjigjen qė kėrkon disa postime mė lart
  Peniel per vendin tim Shprehem sic dua pasi vendi im ate politik ben edhe me ate vend ngjan dita dites pastaj kot sjemi ne listen e islamikeve
  sa per temen e kisha lexhuar edhe doja te dija nese kan filluar ne D.C

  nejse shoku cdo njeri ka mendim e ti

  [Perla]
  Vdesin shqipetaret ta bejne qimen tra
  se di ku jeton yllo edhe nuk e di se si eshte aty sa mir apo jo
  por puna eshte se kur dua te vi ne shqiperi vi per pushime edhe jo te kaloj kohen neper zyrat e shtetit

  prandaj pyeta se po lexhoja komente me lart edhe u pa puna edhe kete prap si
  shtetas i Huaj do hym ne shqiperi
  Partizoni

 2. #142
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-06-2012
  Vendndodhja
  CH
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Zvicerrani kėrkonė nėnshtetsinė Kosovare!

  Njė zvicerranė,18 vjeqar, nga kantoni i Aargau kėrkonė nėnshtetsinė kosovar.

  "Besa" dhe traditat familiare shqiptare ishin arsyet e kėtij kėrkimi.

  Autoritet kosovare kanė refuzuar kėtė kėrkim.


  http://www.albinfo.ch/fr/ch-balkans/...kosovare-84561

 3. #143
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Nju Jork: Shėrbim pėr pasaportat biometrike shqiptare

  Nė Nju Jork funksionon tashmė njė zyrė qė pajis shtetasit shqiptarė me pasaporta biometrike. Zyra u pėrurua tė enjten nga Presidenti i Shqipėrisė, Bujar Nishani dhe do t’u shėrbejė shqiptarėve nė tė gjithė Shtetet e Bashkuara, por edhe nė Kanada.
  Shėrbimi i ri pėr pajisjen me pasaporta biometrike tė shtetasve shqiptarė qė jetojnė nė Amerikė duket se do t’i lehtėsojė mė tej problemet e tyre tė udhėtimit dhe nevojat e tjera.

  Komuniteti e ka pritur mirė hapjen e zyrės, thotė Dritan Mishto, Konsull i Pėrgjithshėm i Shqipėrisė nė Nju Jork, sepse janė shumė ata qė kanė nevojė pėr pasaportė biometrike.

  “Ka shtetas shqiptarė qė janė nė procesin e legalizimit dhe qė kėrkojnė tė kenė njė dokument shqiptar tė vlefshėm pėr tė vazhduar procedurat, ka tė tjerė qė duhet tė kenė njė dokument pėr martesė, ka studentė tė cilėve u ka skaduar pasaporta”.

  Zoti Mishto e quan hapjen e zyrės njė ndėrmarrje serioze tė qeverisė shqiptare, pėr t’i lehtėsuar jetėn sado pak shtetasve shqiptarė qė jetojnė nė Shtetet e Bashkuara.

  Gjatė intervistės, megjithėse ishte mbrėmje, disa njerėz telefonuan pėr tė kėrkuar informacion se si mund tė merrnin pasaportė.

  Zoti Mishto thotė se procedura ėshtė shumė e thjeshtė dhe bėhet nė pak minuta, por njerėzit duhet tė paraqiten nė zyrė personalisht, pėr t’u marrė shenjat e gishtrinjve, sepse dokumentat janė tė njė cilėsie tė lartė.

  “Procesi zgjat mesatarisht 5 deri nė 10 minuta. Merret fotoja dixhitale, nėnshkrimi elektronik i personit, gjurmėt e gishtrinjve. Tė gjitha kėto tė dhėna futen nė databazėn e gjendjes civile, ēka ėshtė modernizuar. Kjo bėn tė mund qė tė dhėnat e qytetarėve shqiptarė tė depozitohen nė regjistrin tonė kombėtar tė gjendjes civile”.

  Ėshtė e vėshtirė tė japėsh njė shifėr qoftė edhe tė pėrafėrt se sa shqiptarė jetojnė nė Shtetet e Bashkuara, por zoti Mishto mendon se numri i tyre ėshtė i madh:

  “Nga tė dhėnat qė kemi si konsullatė, nė SHBA mund tė jenė afro 850 deri nė 900 mijė shqiptarė nga tė gjitha trojet. Ndėrsa shtetas tė Shqipėrisė mund tė jenė rreth 200 mijė”.

  “Pėrqendrimi mė i madh ėshtė nė Nju Jork, nė zonėn Nju Jork-Nju Xhersi dhe Konektikat, por komuniteti ka njė veēanti shumė pozitive. Ai ėshtė i bashkuar dhe shoqatat klubet, organizatat e ndryshme kanė shqiptarė nga tė gjitha trevat, pra nuk ka njė ndarje krahinore. Kjo vjen ndoshta si rezultat i frymės amerikane ku tė gjithė ndiehen bashkė, pavarėsisht shteteve nga vijnė apo racave qė u pėrkasin.”

  Ky ėshtė njė komunitet i gjallė, qė bėn shumė pėrpjekje pėr tė ruajtur traditat dhe sidomos gjuhėn.

  “Nė qoftė se gjuha shqipe ėshtė ruajtur, mund tė them se ėshtė ruajtur pak nga fati dhe shumė nga pėrpjekja e popullit tonė. Tė njėjtėn gjė shoh edhe kėtu. Ėshtė ai shpirti i mėsuesve, i komunitetit pėr t’a transmetuar gjuhėn te fėmijėt. Kjo ėshtė diēka qė meriton shumė respekt dhe na bėn tė ndiehemi mirė.”

  Kėta njerėz qė bėjnė pėrpjekje pėr tė ruajtur traditat dhe gjuhėn, kanė nevojė tė ndihen edhe fizikisht tė lidhur me vendin amė. Njė arsye mė shumė qė ata tė aplikojnė pėr pasaportė biometrike.

  “Me Shtetet e Bashkuara ekziston parimi i dyshtetėsisė, pra shqiptarėve qė kanė pasaportė amerikane u lejohet tė mbajnė edhe shtetėsinė shqiptare. Shumė nga aplikantėt, pėrveē atyre tė cilėve pasaporta shqiptare u nevojitet pėr tė lėvizur, duan ta marrin pasaportėn nga krenaria, nga kėnaqėsia qė ndjejnė kur kanė dokumentin shqiptar”, thotė Konsulli i Pėrgjithshėm i Shqipėrisė, Dritan Mishto.

  VOA - Ilir Ikonomi
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 4. #144
  New York Maska e mario_kingu
  Anėtarėsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime nė 22 postime
  shigjeta thnx per lajmin
  me ne fund te marim edhe pashaporten shqiptare
  Partizoni

 5. #145
  Ate dite qe mbolla drithe Maska e T68
  Anėtarėsuar
  29-10-2002
  Vendndodhja
  AnyTown USA, 00000
  Postime
  84
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E ka marr njeri? Une dua ta kem, po skam asnje dokument shqiptar pervec nje certifikate lindje te vjeter fare qe eshte gati e pavlefshme tani. Kam green card po me humbi kur me vodhen kuleten edhe kam zvarritur kembet per te marre nje tjeter. Patenten amerikane e kam, nga CA, edhe me sa pashe nje dicka e atille kerkohej.
  Mora ambasaden e konsullaten ne telefon, asnje se kap.
  .

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar T68 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #146
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-11-2012
  Postime
  20
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Mu kan gris nja dy faqe te pasaportes
  Mund te kthehem ne shqiperi me kete pass apo duhet te mar leje kalimi ne ambasade?
  Dhe nqs di njeri nqs ka ndonje penalizim per kete gje dhe per kalimin e afatit te qendrimit ?

 8. #147
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-01-2013
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Me sa po lexoj ne USA dhe Itali shqiptaret kane mundesi te marrin pashaporten ne ambasaden shqiptare atje.
  A e kane kete mundesi edhe shqiptaret qe jetojne ne Gjermani, Hollande e Belgjike, pra qe te marrin pashaporte ne ambasadat shqiptare te ketyre vendeve?

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar xhomlliks pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #148
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga xhomlliks Lexo Postimin
  Me sa po lexoj ne USA dhe Itali shqiptaret kane mundesi te marrin pashaporten ne ambasaden shqiptare atje.
  A e kane kete mundesi edhe shqiptaret qe jetojne ne Gjermani, Hollande e Belgjike, pra qe te marrin pashaporte ne ambasadat shqiptare te ketyre vendeve?
  me sa di une per Gjermanine,jo

 11. #149
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Jom kosovar, dhe me duhet pasaporta shqiptare per me emigru, a ka ndonje menyr ta marr, nqoft ne menyr ligjore apo jo ligjore ?
  Nese e dini ju lutna pergjigjuni ose me shkruani mesazh.

 12. #150
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Anėtarėsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga @Rock Lexo Postimin
  Jom kosovar, dhe me duhet pasaporta shqiptare per me emigru, a ka ndonje menyr ta marr, nqoft ne menyr ligjore apo jo ligjore ?
  Nese e dini ju lutna pergjigjuni ose me shkruani mesazh.
  ne menyre ligjore nuk besoj, ndersa ne menyre joligjore te jesh 100% i sigurt se ta japin.
  vetem prgatit pak para cash.

  keshtu funksionon ne shqiperi.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar the admiral pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #151
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
  ne menyre ligjore nuk besoj, ndersa ne menyre joligjore te jesh 100% i sigurt se ta japin.
  vetem prgatit pak para cash.

  keshtu funksionon ne shqiperi.
  per para cash nuk eshte ndonje problem i madh eshte puna tek njerezit qe kryjn pun, jo me dallavere, njeher pasaporten pastaj parat, e mua me duhet nje njeri qe i kryen keto shpejt dhe pa shum fjal, pastaj parat ne dor.
  Nese dikush njeh ndonje person qe po kerkoj ju lutem pergjigjuni do tju isha jashtzakonisht falenderues

 15. #152
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Anėtarėsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,523
  Faleminderit
  3
  50 falenderime nė 45 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Sikur eshte pak e paligjshme kjo qe po kerkon ne forum.( nuk behen kaq hapur keto gjera)

 16. #153
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga freeopen Lexo Postimin
  Sikur eshte pak e paligjshme kjo qe po kerkon ne forum.( nuk behen kaq hapur keto gjera)
  ajt se shqiptar jem :P

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar @Rock pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 18. #154
  i/e regjistruar Maska e freeopen
  Anėtarėsuar
  22-07-2011
  Postime
  1,523
  Faleminderit
  3
  50 falenderime nė 45 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga @Rock Lexo Postimin
  ajt se shqiptar jem :P
  Rock per mua nuk ka asnje problem,po vija ne dukje vetem paligjshmerine e ketij veprimi,prandaj do ta kesh te veshtire ne forum te gjesh dike qe te te udhezoje.
  Me e mira eshte ti besh keto pune privatisht dhe me kujdes.

 19. #155
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-12-2009
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Citim Postuar mė parė nga freeopen Lexo Postimin
  Rock per mua nuk ka asnje problem,po vija ne dukje vetem paligjshmerine e ketij veprimi,prandaj do ta kesh te veshtire ne forum te gjesh dike qe te te udhezoje.
  Me e mira eshte ti besh keto pune privatisht dhe me kujdes.
  po te kuptoj shoku, mirepo nuk osht e thjesht, pasi qe un jetoj ne gjilan dhe nuk ma mban xhepi e as trupi te udhetoj andej kendej pa e ditur ku te drejtohem apo qfar te bej kupton ? andaj dhe mendova mos mund dikush te me ndihmoj mirepo qenka kot :S shpresoj qe dikush te lajmrohet gjithsesi : (

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar @Rock pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 21. #156
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-02-2017
  Vendndodhja
  zvizėr
  Postime
  1
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Pasaporta Shqiptare

  Tamam ti ke shum tė drejt dhe kjo gjėja duhet tė ndryshohet tėr shiptarØt ankohen por as njėri nuk bėn gje . nuk funktionon shteti ashtu neve i japim fuqinė politikanve dhe ja u marim neve duhet tė qohemi si njė puopull tė bashkuar dhe tė zgjedhim njerėz tė mir qė i vendosin interesat e atdhehut mi tė tyreve neve shqiptarėt emigrant e dim se si funktionon sistemi jashtė pse nuk funktionon tek ne ? duhet tė kthehemi dhe ta ndryshohim ktė gjendje tė keqe neve kemi mundėsit financiare edhe intelektuale pėr tė aritur ktė gje duhet tė zgjohen shqiptaret dhe tė bØhin nje gje se pa vepra nuk ndryshotet asgje!!

Faqja 8 prej 8 FillimFillim ... 678

Tema tė Ngjashme

 1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 3. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 4. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •