Close

Rezultati i Sondazhit: Sa Gjuhe Flisni?

Votues
194. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • 1

  8 4.12%
 • 2

  30 15.46%
 • 3

  63 32.47%
 • 4

  54 27.84%
 • 5 e me shume

  39 20.10%
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 176
 1. #-19
  .. Maska e km92
  Antarsuar
  24-08-2005
  Vendndodhja
  Kumanov
  Postime
  4,210

  Sa gjuh jeni n gjendje t flisni ?

  Mund t postoni edhe nj list duke renditur gjuht t cilat ju i flisni rrjedhshm.

  Diskutim t kndshm.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ClaY_MorE : 11-07-2007 m 19:02

 2. #-18
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Une flas gjuhen shqipe dhe anglishten perfekt. Kam folur edhe kroatishten/boshnjakishten/serbishten perfekt ne nje kohe (ne kohen e ish-Zhugosllavise) por tani kam filluar ta harroje se ka shume vjet qe pothuajse nuk kam asnje kontakt me te, e edhe nuk jam i interesuar qe mos ta harroje sepse nuk po me duhet gje. I kam marre disa klase edhe ne frengjisht, sa per sport, dhe jam ne gjendje te kuptoje dicka nga frengjishtja dhe edhe te flas por jo shume, dmth. pak frengjisht. Nga disa fjale i flas dhe kuptoj edhe ne gjermanisht (per shkak te afersise me anglishten), spanjisht (per shkak te kontakteve me hispanike ketu ne Amerike) dhe italisht, por shume shume pak nga keto gjuhe.

  Une mendoj se tani, ne shqiptareve na duhet ti dijme mire vetem dy gjuhe, gjuhen tone amtare shqipen, dhe gjuhen nderkombetare anglishten. Tjerat vec nese je ndonje perkthyes, je duke jetuar ne ato vende, je profesor i atyre gjuheve, apo ke shume kontakte me ate vend. Ndryshe, mesimi i gjuheve tjera vetem kot ashtu, eshte humbje kohe. Ky eshte mendimi im.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #-17
  ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
  Antarsuar
  16-03-2006
  Vendndodhja
  In the land of the unkown man
  Mosha
  40
  Postime
  137
  Per mendimin tim mesimi i gjuheve te ndryshme te jep mundesine te mesosh per kulturen dhe jeten e atij populli. Une vete flas Anglisht, Frengjisht dhe Tagalong (dialekt filipinez) dhe kjo aftesi me ka dhene mundesine qe te mesoj shume per keto kultura tamam sikur mesoj per kuturen time.

 4. #-16
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Fatjon,

  Po te harxhoje ate kohe duke mesuar ndonje gje ne profesionin tuaj, dicka qe do te avansonte njohurite tua te pergjithshme mbi profesionin tuaj, qe do ju mundesonte juve qe te performonit me mire ne pune dhe karrieren tuaj, dhe te ngriteni ne pozite brenda kompanise ku punoni apo ne ndonje kompani tjeter ne pozite me te larte ne hierarkine udheheqese te kompanise, ne vend se te mesoje psh. frengjishten dhe tagalogun, do ishte me mire per ty? Do ishte me profitabile per ty?

  Une jam absolutisht i bindur qe po dhe ja shoh shume per te madhe shume shqiptareve qe mesojne shume gjuhe te huaja qe pastaj pothuajse nuk i hyjne ne pune fare, bile shumica prej tyre fillojne te mesojne shume gjuhe, dhe pastaj ngelen pa asnje hic, sepse asnjeren nga to nuk e flasin mire dhe sic duhet por me shume gabime. Meso ato gjera nga te cilat ke perfitimet me te medha e jo gjerat nga te cilat nuk ke perfitime fare apo perfitime shume te ulta.

  Keshille miqesore kjo, sipas mendimit tim, qe jo domosdoshmerisht eshte i sakte dhe qe mund te jete edhe i gabueshem.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #-15
  ThjeShtENjeMysAfiR Maska e fatijonuk
  Antarsuar
  16-03-2006
  Vendndodhja
  In the land of the unkown man
  Mosha
  40
  Postime
  137
  Per veten time eshte mese e domosdoshe njohurija e gjuheve te ndryshme sepse punen qe une bej duhet te merrem vesh me njerez nga kombesi te ndryshme. Meqe ra fjala une punoj ne nje spital Anglez dhe besoj se ti e di qe ne kete shtet ka njerez nga kombesi te ndryshme qe nga njehere nuk flasin edhe aq mire Anglisht. Keshtu qe gjuhet qe une flas me japin mundesine qe te bisedoj me ta dhe perkthej problemet qe kane. Ne lidhje personale keto gjuhe me kane ndihmuar qe te perparoj (nga "carer" kam perparuar ne "ward manager") fale ketyre aftesive.
  Po ashtu shoqeria ime me respektojne akoma me shume thjeshte per arsyjen qe une kam marre mundimin dhe kam mesuar dicka nga kultura dhe jeta e tyre ne nje menyre reciproke.
  Megjithate nga nje ane perputhem me mendimin tend qe po mesove dicka ne jete eshte e mira qe ta perdoresh sa me shume te jete e mundur, por ne fund te fundit kjo nuk eshte kohe e humbur sepse edukata eshte dicka e percmuar ne jete.
  Ndryshuar pr her t fundit nga fatijonuk : 02-05-2006 m 06:56

 6. #-14
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,754
  Anglisht, Italisht, shqip....

  aktualisht po mesoj spanjishten..se me ka rene ne dere te punes nje spanjolle
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 7. #-13
  shqip, greqisht, anglisht,
  Mos harroni e para renditet gjuha e nenes

 8. #-12
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  33
  Postime
  4,459
  Deri me tani 4, them se do mesoj edhe greqisht ti bej 5
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 9. #-11
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Antarsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Anglisht , Italisht . Rrjedhshem .
  Gjermanisht , dikur shume mire , sot copa copa .

 10. #-10
  Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
  Antarsuar
  24-03-2006
  Vendndodhja
  Vlore/Tirane
  Mosha
  34
  Postime
  439
  asnjehere ne shkolle nuk u kam kushtuar vemendje gjuheve te huaja.dhe mund te them se historikisht kam qene dobet ne gjuhet e huaja.por tani jam bere mjaft pishmend dhe po mundohem ti mesoj sepse jam akoma ne kohe.

 11. #-9
  i/e regjistruar Maska e Marinela_Greqi
  Antarsuar
  09-03-2006
  Mosha
  35
  Postime
  230
  shqip,italisht,greqisht,anglisht

 12. #-8
  Shqip Greqisht Anglisht dhe pak Ispanisht

 13. #-7
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Antarsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,318
  Shqip, Turqisht, Anglisht, Italisht, pak Kinezce (), pak Deutsch, mesatarisht mire Spanjisht...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 14. #-6
  ALBVIRTUALI Maska e The Dardha
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  TIRANE
  Mosha
  42
  Postime
  439
  Une flas vetem shqip, le te mesojne te tjeret qe te komunikojne me mua.

  SHQIP, Italisht, Anglisht, Gjermanisht (duke mesuar)
  Nga Pak Spanjisht dhe Frengjisht (ne tentative)
  C'ESHTJA SHQIPTARE MBI TE GJITHA

 15. #-5
  i vetlarguar Maska e Arcimedes
  Antarsuar
  26-12-2005
  Vendndodhja
  Holland
  Mosha
  44
  Postime
  591
  Shqip, Italisht, Anglisht, Gjermanisht, Hollandisht dhe Frengjisht.

  Italishten e mesova kur isha ne fillim ne Itali (7 muaj) dhe shkoj cdo vit ne Itali, sepse kam njerez te familjes atje.
  Gjermanisht e mesova ne Gjermani, sepse jetova me shume se 2 vjet atje. Tani shoh vazhdimisht programe Gjermane ketu ne Hollande. Sa te jem ne Hollande nuk e harroj kurre mendoj Gjermanishten, sepse jane dy gjuhe mjaft te ngjashme.
  Frengjishten e kam mesuar qe ne Shqiperi, sepse e kam bere me shume se 2 vjet ne shkollen Nako Spiro ne Durres, por edhe ketu ne Hollande e kam pasur ne shkolle si gjuhe te huaj. Ne bibliotek lexoj shpesh romane, apo novela ne gjuhen Franceze, qe mos ta harroj gjuhen.

  Anglishten e mesova pak e nga pak qe kur kam dalur nga Shqiperia dhe e kam mesuar edhe ne shkolle ne Gjermani dhe ne Hollande. Anglishtja eshte gjuha e dyte qe flas un tani me shume ne jeten e perditshme mbas Hollandishtes.

  Dhe gjuhen Hollandishte e flas cdo dite ketu ne vendin e mullinjve dhe te tulpeve.
  I vetlarguar per arsyje fshirje shkrimesh nga moderatore arrogante si puna e Dariusit me shoke....

 16. #-4
  femmedecarriere Maska e Visage
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  588
  Anglisht, Italisht, Greqisht, Frengjisht, Shqip dhe po mesoj Spanjisht.

  I love languages.

 17. #-3
  ne krahet e zemres time Maska e LOTI_NE_SY
  Antarsuar
  24-04-2006
  Vendndodhja
  brenda ne shtepi edukoj dy arushet e mij us
  Postime
  105
  SHqip ,Anglisht , Italisht dhe pak Spanjisht

 18. #-2
  ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  Jabanxhi
  Postime
  1,891
  Shqip

  Shqip edhe Shqip

  LoooL Shake kjo )

  Pak Anglisht & italishte [-_^]
  Feel the pump √

 19. #-1
  femmedecarriere Maska e Visage
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  LarG ... aty ke veriu i veriut
  Postime
  588
  Citim Postuar m par nga Dj-GabrieL
  Shqip

  Shqip edhe Shqip

  LoooL Shake kjo )

  Pak Anglisht & italishte [-_^]
  Hahahahahahahahaah sa kam qesh. E pe listen time, mistrec?

  hahahahahaha sa me behet qefiiiiiiiiiii

 20. #0
  Kercimtari numer NJO Maska e cool_dancer
  Antarsuar
  03-08-2003
  Postime
  179
  Shqip
  English
  Hrvatski
  Italiano
  Deutsche
  Turkilishen

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. lexojeni pastaj flisni
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 10:13
 2. A flisni shqipanglitalisht?
  Nga erzeni n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-05-2008, 15:34
 3. Keni menduar ndonjehere te flisni per ta?
  Nga Michaela n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 15:35
 4. Flisni me Gjermanine 100 minuta, pa paguar.
  Nga Tironci_boy n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:35
 5. Kujdes kur flisni me celular apo shfletoni internetin
  Nga Davius n forumin Lajme nga informatika
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2006, 15:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •