Shkruan: Rexhep ElezajI tr rruzulli toksor sht i ndar n kontinente, shtete, regjione dhe krahina, i tr njerzimi sht i ndar n popuj, fise, entitete dhe grupe etnike t cilat jan t shprndara n afr 160 shtete t bots q praktikisht e prbjn trsin e gjith planetit ton t quajtur me nj fjal bota njerzore. Ndarjet e msiprme quhen dhe jan t natyrshme, ndrsa kur sht fjala pr ndarjet e brndshme politike, administrative dhe juridike t popujve brenda shteteve ku jetojn si jan republikat, kantonet, regjionet, krahinat, etj, ato nuk jan m ndarje natyrore, por forma t rregullimeve shoqrore dhe sociale t dala dhe t prcaktuara me norma, ligje dhe rregulla njerzore.

T gjith popujt dhe shtetet e bots, republikat, krahinat dhe komunat udhhiqen nga nj qendr-njsi administrativo-politike brenda t cilave njerzit i shprehin dhe i realizojn interesat e tyre politike, ekonomike dhe kulturore. Kshtu pra, gjithnj bht fjal pr ndarje t njerzimit n forma t ndryshme organizative, n bashksi dhe grupe t ndryshme etnike e deri tek ndarjet n sfera t interesit politiko-gjeografike t cilat e karakterizojn njerzimin dhe gjith bots i japin pamje impozante, t larmishme, kuptimplot dhe krejtsisht t natyrshme.

Mirpo, kur sht fjala pr ndarjet dhe prcaktimet politike brenda nj populli nj pjes e t cilit interesat e veta kombtare dhe ekonomike synon ti realizoj prmes programeve parciale t bazuara mbi filosofin e prkatsis lokale gjeografike duke i ven interesat krahinore para interesave t prgjithshme t kombit qe i takon, rrjedhimisht t ushqyera me egoizma t ngushta t nj rrethi t caktuar njerzsh ose t nj treve, q ndryshe mund t quhet; mentalitet i kufizuar politik, perve se kjo rrym lokale do ta dmtojn rnd rrethin dhe shoqrin ku shfaqet, faktikisht ajo paraqet nj dukuri t shmtuar politike pasojat e s cils zakonisht jan tepr negative pr zhvillimin normal t nj shoqrie apo nj kombi. Prandaj, ndarjet politike t nj kombi ose kolektiviteti mbi baza regjionale ose t prejardhjeve krahinore si jan; veri-jug, Drenic, Dukagjin, Llap, Rugov, Has, Anamorav, Mat, Mirdit, Malsi, Labri, etj, e sajuar mbi logjikn e interesave t ngushta dhe parciale t lokalizmit politik e trashiguar kjo tek shqiptart nga e kaluara e tyre historike jo e largt dhe e bartur n mnyr arkaike dhe primitive brez pas brezi si pasoj e rrethanave specifike politike, historike, gjeografike dhe sociale, qoft prmes individit, qoft prmes trashigimis kanunore, na shtyn t konkludojm se kjo dukuri dhe ky fenomen i shprfaqur n skenn politike shqiptare viteve t fundit, mjerisht gjithnj e m shum po merr hov n gjith hapsirn shqiptare pa dallim..!?

Nuk ka komb n bot q sht m shum i dar dhe m shum i coptuar se sa ai shqiptar, dhe ate n aspektet m kryesore t jets, anipse disa nga ato dallime deri diku jan t natyrshme, si sht p.sh.;

- ndarja n dy grupe; tosk e geg,

- ndarja n dhjetra fise, n qindra nnfise ose grupe t mdha familjare,

- ndarja n dy fe, n t krishter dhe n musliman. Pastaj, ndarjet politiko-gjeografike, si;

- ndarja n pes shtete, ku pjesa m e madhe e kombit jeton e okupuar nga t tjert,

- ndarja n krahina, treva, rrethe, qytete dhe bashksi lokale,

- ndarja n ideologji dhe parti t shumta politike, dhe kshtu me rradh..!?

Natyrisht, se rreth secils ndarje t lartpermendur mund dhe duhet t bhn analiza dhe shtjellime t veanta, por ajo q m s shumti duhet t na brengos sot si komb dhe si shoqri sht fenomeni i rishfaqjes s patriotizmit lokal i shprehur prmes egoizmave politiko- ekonomike, i cili gjithnj e m egrsisht po rishfaqet me prmbajtje t tejkaluara nga tradicionalizmi yn politik, qoft n kuptim t ngusht t ksaj fjale, qoft n aspektin e prkufizimeve shpirtrore t shprehjes s lir t ndjenjave kombtare dhe patriotike.

Ngushtimi gjithnj m i madh i terenit veprues politik n aspektin gjithkombtar dhe tendencat e orientimit t shoqris shqiptare drejt t pjesrishms, gjegjsisht kah koncentrimi dhe animet politike t dirigjuara nga qenra lokale dhe i manifestuar prmes interesave dhe logjiks s lokalizmit politik , i cili qart sht shprehur edhe gjat zgjedhjeve t mbajtura n gjith hapsirn etnike shqiptare, flet qart pr devijime dhe difekte t shumta n aspektin e vetdijsimit politik t individit shqiptar, si pjes e shoqris son si dhe pr largimin e tij nga orientimet e prgjithshme kombtare, gj q ky lloj ndryshimi n t menduarit individual dhe kolektiv shqiptar, padyshim se do t kt pr pasoj dobsimin dhe zbehjen graduale t ndjenjave t prbashkta patriotike dhe nacionale, kur sht fjala sidomos dhe konkretisht pr rrumbullaksimin e procesit t bashkimit ton gjithkombtar..!

Dukuria dhe fenomeni i sforcimit t ndjenjave kombtare mbi baza t lokalizmit politik n emr t kombtars dhe t patriotizmit duke marrur si pretekst zbatimin e formuls dhe rregullave t ekonomis s tregut; se e prgjithshmja nuk mund t zhvillohet pa zhvillimin e t pjesrishmes, e mbeshtetur n rastin shqiptar mbi bazn zero t zhvillimit ekonomik, qoft t nj rrethi apo krahine e cila nuk posedon me mjetet m elementare ekonomike dhe infrastrukturale t domosdoshme q praktikisht e kushtzojn prcaktimin e kahjeve si dhe dinamikn zhvillimore t nj populli, pr rrethanat e tanishme politike, por duke patur parasysh gjendjen e veshtir ekonomike n t ciln gjendet sot i gjith kombi shqiptar, duhet thn haptazi dhe pa ekuivoke se parcializmi politik ose krahinarizmi si rrug dhe mnyr bashkohore pr sendrtimin e aspiratave tona kombtare sht n kto aste dukuri dhe fenomen kontraproduktiv, pr t mos thn ndoshta edhe antikombtar. Animet dhe simpatit politike t bazuara mbi interesa krahinore jan burime q prodhojn helme dhe ndasi t reja politike n qenjn politike dhe kombtare shqiptare dhe si t tilla duhet t luftohen me t gjitha mjetet, ndaj, nuk ka m asnj dilem se roli dhe kontributi i inteligjencis shqiptare n luftimin e ksaj dhe dukurive tjera t dmshme pr t ardhmen e gjith kombit shqiptar, pr aq sa sht domosdoshmri shkencore, aq m shum sht dhe mbetet detyr historike dhe kombtare. Prndryshe, heshtja e saj ndaj dukurive dhe fenomeneve t cilat e dmtojn rnd kombin, si thuhet zakonisht, nuk mund t kuptohet ndryshe vese si miratim..!?


"Mr.Dituria"