Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3

  Kol Xhumari, babai i abetares shqipe

  VDES BABAI I ABETARES SHQIPE, KOLE XHUMARI

  Dje eshte ndare nga jeta ne moshen 94 vjecare, nje nga themeluesit kryesore te abetares shqipe, Kole Xhumari, me abetaren e te cilit kane mesuar breza te tere. Gjate ceremonise se varrimit ka qene i pranishem edhe ministri i Arsimit, Genc Pollo, i cili ne fjalen e tij, nder te tjera tha: Duket se mesuesi i madh, punetori i madh, gjeti pikerisht diten e punes per tu prehur ne paqe.

  Ne do ta nderojme perhere vepren e prof. Kole Xhumari, qe ka dhene aq shume per gjuhen shqipe. Nuk ka mbetur pa u shkelur ne Shqiperi asnje qytet e asnje fshat, asnje klase, nga mesuesi i dashur e gojembel, i cili me thjeshtesine, seriozitetin, respektin per punen e te tjereve, ua fitonte zemren te gjitheve. Vepra e Kole Xhumari eshte e paperseritshme, breza te tere femijesh kane mesuar shqip fale abetares se tij.

  Si nje rilindas i madh, ai ne vepren e vet ka percjelle seriozitetin, thjeshtesine, origjinalitetin e tij. Perhere ate e ka rrethuar dashuria e te gjithe mesuesve te thjeshte, e shoqates se Arsimtareve te Shqiperise, mbeshtetja e gazetareve dhe medias dhe kerkesat per librin e tij te bukur nga te gjitha anet e botes nga shqiptaret qe duan te mesojne gjuhen shqipe.

  Mesuesi i madh, mesuesi i ne te gjitheve po i le boshllek familjes, ne te gjitheve, botes kulturore shqiptare, qe do mundohemi ta plotesojme me kujdesin per pastertine e gjuhes shqipe, qe ai i kushtoi jeten eshte shprehur gjate fjales se tij ministri Pollo.


  Kole Xhumari, u lind ne Kavaje ne 1912. Ai rridhte nga nje familje e thjeshte arsimdashese qe beri cmos per kulturimin e tij. Me mbarimin e Normales se famshme te Elbasanit, Kole Xhumari filloi punen si mesues dhe me zellin e dhuntine e shkencetarit, filloi te bente eksperimentimet e tij te para, qe do vinin pas abetareve te Naim Frasherit, Kristoforidhit e Xhuvanit.

  Qe ne kohen e mbreterise, ministrit Mirush Ivanaj i ra ne sy ky djalosh me sy te zjarrte, qe e donte pa mase punen, femijet, gjuhen shqipe dhe e lejoi qe te eksperimentonte metodat qe po futeshin ne Evropen e qyteteruar te asaj kohe. Ai nuk e nderpreu kurre punen e tij me vogelushet e klases se pare, te cileve u mesonte gjuhen e bukur shqipe, me metodat me te thjeshta.

  Me pare mesues e me pas punonjes i Ministrise se Arsimit, bashkepunetor i palodhur i saj, i Institutit te Studimeve Pedagogjike, i Shtepise Botuese te Librit Shkollor, ai nuk ndahej ne cdo reforme te shkolles duke u bere pjesetar aktiv i saj.

  KJ

 2. #2
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Shuhet Veqilharxhi i ABC-s moderne

  Kol Xhumari, krijuesi i abetares n 1946-n

  Shuhet Veqilharxhi i ABC-s moderne

  Blerina KACA

  Me nj ceremoni t madhe mortore prcillet pr n banesn e tij t fundit profesori i madh i shkronjave, Kol Xhumari, Veqilharxhi i ABC-s, abetarja e t cilit prdoret edhe ditn e sotme. Q prej vitit 1946 e deri sot, abetarja e tij ka kaluar brez pas brezi. Metodn e tij globale, me t ciln jo vetm hartoi tekstin e abetares, por edhe zhvilloi ort e msimit gjat kohs q qe vet profesor, e prcolli edhe tek msuesit e asaj kohe, pr t cilt nxnsi dhe psikologjia e tij ishin shum m t rndsishme, se sa ora e msimit q zhvillohej n klas. Profesor Kol Xhumari ndahet nga jeta, duke ln pas veprn e tij t paprsritshme, me t ciln kan msuar t lexojn dhe t shkruajn shqip qindra dhe mijra nxns. Si nj rilinds i madh, vepra dhe puna e tij mes shkronjave dhe pr shkronjat ka prcjell seriozitetin, thjeshtsin, origjinalitetin e tij.
  Puna
  Kol Xhumari, u lind n Kavaj, n 1912. Ai rridhte nga nj familje e thjesht arsimdashse, q bri mos pr kulturimin e tij. Me mbarimin e Normales s famshme t Elbasanit, Kol Xhumari filloi punn si msues, dhe me zellin e dhuntin e shkenctarit filloi t bnte eksperimentimet e tij t para q do vinin pas abetareve t Naim Frashrit, Kristoforidhit e Xhuvanit. Q n kohn e Mbretris, ministrit Mirush Ivanaj i ra n sy ky djalosh me sy t zjarrt, q e donte pa mas punn, fmijt, gjuhn shqipe dhe e lejoi q t eksperimentonte metodat q po futeshin n Evropn e qytetruar t asaj kohe. Ai nuk e ndrpreu kurr punn e tij me voglusht e klass s par, t cilve u msonte gjuhn e bukur shqipe me metodat m t thjeshta. M par msues, e m pas punonjs i Ministris s Arsimit, bashkpuntor i palodhur i saj, i Institutit t Studimeve Pedagogjike, i Shtpis Botuese t Librit Shkollor, ai nuk ndahej n do reform t shkolls, duke u br pjestar aktiv i saj.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 3. #3
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  PERVOJA PROFESIONALE

  1931 - 1933 Msues filloreje n Durrs.
  1933 - 1936 Msues filloreje dhe tetvjeareje n Tiran.
  M pas emrohet drejtor i “Shkolls s Kuqe”. Pr t vijuar me drejtor i Shtpis s Pionierit. Pas nj viti e gjysm pune, transferohet si referent i Drejtoris s Teksteve n Ministrin e Arsimit. M pas metodist pr shkolln fillore n Kabinetin Pedagogjik t Tirans. Metodist n Institutin e Perfeksionimit t Msuesve, i cili vepronte n rang Republike. Msues dhe drejtor i Shkolls Ushtrimore t pedagogjikes “Murat Toptani”, Tiran.
  Msues i Pedagogjis Praktike n shkolln “Ndrec Ndue Gjoka”, Tiran. Msues pr msimin e punve t dors pr prgatitjen e mjeteve msimore n shkolln “Ndrec Ndue Gjoka” dhe n Shkolln Pedagogjike t Tirans. Msues n Shkolln Pedagogjike pr msimin e metods globale si dhe t metodiks s edukimit estetik n kursin e parashkolloreve. Metodist i shkolls fillore n Institutin e Studimeve Pedagogjike dhe t botimeve shkollore. Me mbylljen e institutit, m 1966 del n pension, pr t ushtruar profesionin e tij n mnyr t pavarur.
  1937- 1944-V n zbatim metodn globale pr msimin e klass s par.
  1937-Botohet pr her t par nj gazet shkollore n t ciln aktivizoheshin vet nxnsit pr shtypjen e saj. Vitet e para pas
  lirimit jep msim dhe n kurset verore t perfeksionimit t edukatorve t kopshteve, n kurset pr prgatitjen e msuesve t rinj pr shkolln fillore, si dhe n kurset pr kualifikimin e msuesve t fillores.
  1947- 1964 -Ka qen antar i kolegjiumit t gazets “Msuesi”;
  1947-Antar n kshillin e prgjithshm arsimor pran Ministris s Arsimit e Kulturs;
  1958- Antar i aktivit t bashkpuntorve t gazets “Pionieri”;
  1958- Antar i kabinetit pedagogjik t Tirans;
  1959- Antar i komisionit pr shkolln fillore;
  1966- Antar i komisionit t shkolls fillore pran degs metodike- msimore n prpilimin e planeve dhe programeve, teksteve shkollore si dhe shtjeve t ndryshme t saj;
  1969- Antar i grupit t puns n komisionin qeveritar t arsimit pr lndt gjuh shqipe, letrsi dhe gjuh t huaja;
  1973- Antar i komisionit t lart shtetror t ciklit t ult t shkolls 8- vjeare; aktivist n Institutin e Historis dhe Gjuhsis pran Universitetit t Tirans.
  1994-Aktivizohet n AFDP, pr t ndihmuar shkolln e Shalsit, Belsh, Elbasan.
  1995-Aktivizohet n qendrn burimore t metodologjis “Hap pas hapi”.

  Xhumari mes studimeve dhe kErkimeve shkencore

  Profesor Xhumari, prve kontributit t madh q dha si krijues i abetares, ka shkruar shum studime dhe publikime, kryesisht rreth fushs s shkronjave. Fillimisht n vitin 1945 ai publikon studimin “Abetare e emrtuar Kndimi im i par, me disa ripunime dhe ribotime t herpashershme”. Por po n t njjtin vit intelektualt shqiptar do t kishin n duart e tyre edhe t tjera publikime t profesor Xhumarit, mes t cilave prmenden “Broshur e shkrimit “SKRIPT”. “Libri i kndimit pr klasn e dyt”. Ndrkoh q vetm dy vjet m von, pikrisht n vitin 1947, hidhet n treg, “Programe dhe udhzime pr kurset kundr analfabetizmit”, q s bashku me publikimet “Ndihmsi i msuesit pr shkolln fillore”, “Ndihmsi i msuesit pr klasat kolektive”, publikime kto t cilat iu dhan nj mundsi t madhe t gjith msuesve t asaj kohe rreth mnyrs s msimdhnies, prshtatjes s saj me grumposhat e caktuara. Studimet dhe publikimet kan qen t pandara gjat gjith jets s profesor Xhumarit, madje disa prej tyre datojn deri n vitin 1998. Po ashtu ai ka qen aktiv edhe n revista dhe gazeta, n t cilat trajtonte gjersisht tema t msimdhnies.

  POLLO: Vdes “babai” i Abetares shqipe

  “Duket se msuesi i madh, puntori i madh, gjeti pikrisht ditn e puns pr t’u prehur n paqe. Ne do ta nderojm prher veprn e prof. Kol Xhumarit, q ka dhn aq shum pr gjuhn shqipe. Nuk ka mbetur pa u shkelur n Shqipri asnj qytet e asnj fshat, asnj klas, nga msuesi i dashur e goj mbl, i cili me thjeshtsin, seriozitetin, respektin pr punn e t tjerve, ua fitonte zemrn t gjithve”. Kshtu sht shprehur n fjaln e tij, kreu i arsimit, Genc Pollo, i cili ka marr pjes ditn e djeshme n ceremonin e varrimit.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 4. #4
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  Kole Xhumari eshte djali i Pal Xhumarit, themelues i Kishes Autoqefale Ortodokse Shqiptare bashke me Fan Nolin.
  Creative artwork requires creative thinking from a creative mind

 5. #5
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  A e dini valle se Babai i Abetares eshte ende gjalle?!
  24 Shtator 2004
  Ben Andoni


  Quhet Kole Xhumari dhe eshte 92 vjec. Eshte i afte qe te komunikoje dhe ca me shume akoma, qe te pergatise Abetaren, ashtu si ka bere dhe gati 70 vjet me pare, edhe me mire se nxenesit e tij, qe diktojne me fuqine e moshes dhe...me gabimet e medha

  "Kjo eshte abetarja. Ky liber femije, do t'u mesoje gjuhen tone te bukur. Do te mesoni se kush kane qene te paret tuaj dhe kush e ka mbrojtur kete vend, pse ajo ja u tregon te gjitha". Ky pasazh i sterperseritur na eshte thene te gjitheve ne kohe te ndryshme, madje dhe prinderve tane, pergjate dhjetra viteve. Ajo, Abetare, qe e kemi kaluar te gjithe eshte pergatitur nga Profesori i nderuar Kole Xhumari dhe ka jetuar shume e shume vjet.

  Ajo qe te vjen ndermend, kur permendet rralle emri i tij, eshte se shqiptaret ia kane shprehur hapur mosmirenjohjen. Ne Fjalorin Encilopedik, emri i tij nuk ekziston, (kuptohet, rendom si i shume te tjereve), teksa duket se eshte lene qellimisht ne harrese. Ne fakt, kane kujtuar se e kane lene, sepse Prof. Xhumari, eshte nje nga pedagoget me te nderuar per brezat e tere te mesuesve dhe kuptohet ne shpirtin e shume e shume nxenesve, qe kane mesuar te lexojne nepermjet tij. Por, sa vlejne te gjitha keto? Duket se asgje...Ne kohen tone, Profesor Xhumari eshte nje nga fituesit e dy Abetareve, qe nxenesit fillestare do te kene ne duar. Por, me nje ndryshim, se Abetarja e tij, eshte lene pothuaj e paperfillur, per t'i lene vend Abetares, qe tashme eshte shperndare masivisht per nxenesit e klases se pare me nje tirazh impresionues.

  Le te bejme nje revistim te jetes se tij. Me shume te diktuar prej kushteve dhe per faktin se nje burre i permasave te tij merret shume pak me vehten. Por, edhe se ato pak gjera, qe mund t'i marresh nga goja e tij, jane teper te kursyera. Ne fakt, nuk sesi te ndodhe ndryshe, teksa per te me mire flet vete puna e tij.

  Ai ka lindur me 1912 ne vitin e Pavaresise dhe eshte rritur bashke me Shqiperine. Por, si pakkush shqiptar ka kontribuar, qe trupit te saj te brishte dhe vazhdimisht te semure ti jape nje ilac. Dhe, ka zgjedhur nje ilac mbi te gjithe ilacet e tjera: mesimin e gjuhes se saj. E ka bere pa buje kete dhe pa u ndiere, sepse kishte perpara nje aradhe te tere pseudosh, qe kane luftuar per tu dukur dhe per te shfrytezuar Shqiperine. "Tashme me ka mbetur vetem kjo", thoshte pak vite me pare duke treguar tekstin e Abetares, kur i kishte ndodhur nje fatkeqesi familjare.

  Ne vitin 1931, djali me origjine nga Kavaja do te fillonte shkollen ne "Hoxha Tahsini", ndersa me vone ne shkollen ushtrimore, ku zbatoheshin ato qe mesoheshin ne Normalen e Elbasanit. Ishte shume i dhene pas abetares, ku atehere me efikasja ishte ajo e modelit te De Krolit. Flitet per mesin e viteve '30 te shekullit te shkuar. "Ne kete kohe une aplikova, nje nga abetaret qe kishte me shume sukses dhe qe quhej abetarja e Dekrolit. Mua nuk me pelqente, ne ate kohe menyra sesi mesonin femijet. Une doja qe femijet te kishin lirine. Dhe me pelqen kur femijet shpalosin qetesisht njohurite e tyre. Metoda globale qe perdora, nuk niset me shkronjat, por me fjalet. Sa me e madhe te jete fjalia, aq edhe me e lehte eshte. Kjo lidhet me globalizmin feminor". (Prononcim i marre nga goja e tij ne vitin 2001. Ne vitin 1937,Ministria e Arsimit e lejoi qe te aplikohej Abetarja e tij. Shtypshkronja "Luarasi", qe bente shtypjen e librit ne ate kohe e ndihmoi mesuesin e apasionuar dhe me dicka tjeter. Gjithska qe mbetej nga prerja e librave nuk hidhej, po u jepej nxenesve per te bere ushtrime te ndryshme, qe te pershtasnin dhe te lehtesonin mesimin e tyre. Ne vitin 1937 ishin 37 nxenes qe kane mesuar per here te pare, por metoda e tij do te mbijetonte edhe ne kohen e Luftes, ku ai nuk u angazhua direkt. Pak pas lufte, duhej te adoptohej metoda ruse analitike-sintetike dhe ku emri i tij humbi, sepse nuk shkruhej me asgjekundi. Do te perdorej perseri dhe do te shkruhej pas vitit 1989, kur metoda e shkolles ruse do te nderthurej me metoden globale ose mikse, qe ishte perpunuar nga Prof. Xhumari. Dhe, qe nga ai vit, profesori, qe nuk mbahet mend, kur ka dale ne pension, ka qene vete prezent ne shkolla, ku degjonte nxenesit sesi e thithnin diturine e perhapur nga germat e tij dhe shikonte sesi e perfillnin kulturen e tij. Bashkebisedonte me ta dhe rinohej me dhjetra e dhjetra vjet...

  Si eshte Si duhet

  Albani beri balone Albani beri balone.

  Bebi Bebja

  Cekici ben cak-cak Cekici ben cak-cak.

  Lisharese Shilares

  Bretkoca Bretkosa

  Torta Embelsire

  Era luan me Rean, me ari e me rike. Era luan me Rean, me ariun e me riken.

  Iliri po luan me lahute. Iliri i bie lahutes!

  Kur ik ne park? Kur iken ne park?

  Iternet Internet

  Maqedon Maqedonas

  Ata nisen te hane me rrembim. Ata nisen te hanin me rrembim.

  Gruaja e babait Njerka

  Disa mua'j Disa muaj

  Thuqthuqin Thuthuqin

  Akoma Ende

  Une-tha dielli... Une-tha Dielli...

  Une-tha hena ... Une-tha Hena...

  Thonin Thoshnin

  Ndje Ndie

  Genjehu Genjeu

  Viole Vjollce

  Duan te flisin Donin te flisnin

  Me lule uruan mamin. (Struktura e gabuar)

  Bora ben si Barbi. Luan koke, bel e kembe. (Strukture e gabuar)

  Kur e pa Hirushen, e mori, e hipi ne kale e iku ne kala. Mbreti e nena e tij po e prisnin.

  (Nuk kuptohet nese flitet per nenen e mbretit apo te princit (mbreteresha)

  Ne ekran Entela pa: Mot i mire, por nate me re. Temperatura te larta.

  (Coroditese per mendjen feminore)

  Rita mbushi shporten me kokrra rrushi. (Mos duhet bistake, sepse ne foto paraqiten pikerisht bistake)

  Te buta dhe te frikshme (A nuk shkon "te egra" me mire)

  Ne ate ane humbet. (Per cfare ane flitet)

  Te parat jane stinet (Po pas stineve cfare paraqitet)

  Dhurata e plakes per Borebardhen. (I shkon me mire shtriges, pasi jemi mesuar me nje fakt te tille)

  Gjashte plage kishte marre ai ne luftra. (Flitet per Gjergj Elez Aline, por ai kishte nente plage).

  Me pas iku dhe vete i lumtur ne rrugen e tij te gjate. (Perseri per Gj.E.A. ?!)

  Nje plake e moshuar (E moshuar apo plake?!)

  Kur jemi te semure, punojne mjeket dhe farmacistet. (Ata ne fakt punojne gjithmone)

  Tani qe jemi te vegjel kemi nevoje per nenen e babane, por edhe per njerez te tjere. (Po me pas)

  Zoti te bekofte!.. (Shkolla eshte laike)

  "Nje dite nje disk fluturues u ul prane nje qyteti. Nga disku doli nje Ufo"...(Konfuze, sepse UFO jane vete Disqe)

  (Disa nga gabimet e bera ne abetare dhe te shfrytezuara nga origjinali per te rrefyer)

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,386

  Pr: Kol Xhumari, babai i abetares shqipe  Mars 2018

  Me rastin e 7 Marsit, Bashkia e Kavajs ka nderuar nj prej figurave m t rndsishme t bots akademike, at q njihet si babai i abetares, Kol Xhumarin.

  N nj ceremoni t posame, kryetari i Bashkis, Isa Sakja, tha se sht detyrim q kjo dit feste t’i kushtohet intelektualit kavajas, nj vler e muar pr kt qytet. Me kt rast, Bashkia bri t ditur se do propozoj q Kol Xhumarit t’i jepet titulli “Msues i Popullit”, pas vdekjes.

  Studiues e msues solln dimensionin e gjer t figurs e kontributit t akademikut t njohur Xhumari, duke e veuar gjuhn e tij t spikatur me figura t njohura patriotike si Naum Veqilharxhi apo Luigj Gurakuqi, si nj nga figurat me ndikim n arsimimin e brezave n Shqipri. Prve abetares, Kol Xhumari njihet edhe pr nj sr veprash e botimesh me karakter metodologjik pr arsimin fillor./abcnews.al

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha Shqipe - Kisha dhe Kleri Katolik
  Nga toni77_toni n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 02-10-2011, 14:48
 2. Dshtimi i gjuhs standarde shqipe te gegt!
  Nga Davius n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 460
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 20:27
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. A vihet ne diskutim Sovraniteti Kombit?
  Nga Dito n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 20:17
 5. Armiqte e Gjuhes Shqipe?
  Nga Tastiera n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-10-2005, 10:57

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •